RIJNSTREEK DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 11 NOORD WJJKERHOUT. K.JJVf.V. Maandag hield de K.J.M.V. alhier een goed-geslaagde ontwikkelings avond voor leden en genoodigden. In de goed gevulde zaal merkten we onder de genoodigden o.m. op de Zeereerw. heer Pas toor Maas en de Burgemeester. Geopend werd om 8 uur door voorzitter Oostdam, die een hartelijk welkomstwoord uitsprak, voornamelijk tot den spreker, prof. dr. Alph. Steger, den Pastoor en den Burge meester. Wanneer we het programma van de K.J.M.V. voor dezen winter nakijken, aldus de voorzitter, dan vinden we hierin allerlei onderwerpen, welke behandeld zul len worden; deze onderwerpen kunnen we in twee groepen splitsen, n.l. een deel voor de K.J.M.V.-ers speciaal en een ander deel, dat door zijn belangrijkheid, ook voor an deren geschikt is. Vanavond wordt er door een bekenden spreker een onderwerp be handeld, dat zóó ingrijpt in het leven, dat we daarom ook verschillende niet-K.J.M. V.-ers genoodigd hebben. Spreker dankt prof. Steger, die zoo bereidwillig is heden avond te komen spreken over de actie voor God en onze verantwoordelijkheid. Versch ligt in ons geheugen de grootsche hulde, welke wij onlangs hebben gebracht aan Christus Koning. Vanavond zullen we be ter begrijpen de belofte, welke we toen hebben afgelegd. We weten allemaal welk een vyand het communisme is, doch de daaraan verbonden Godloochening wordt wel eens uit het oog verloren en hierop zal de spreker hedenavond vooral wijzen. Na deze kort inleiding gaf de voorzit ter het woord aan den hooggeleerden spreker. Deze begon met de aanwezigen te her inneren aan den brief van 4 October van het vorig jaar van het Ned. Episcopaat, welke sprak over de godsloosheid en hei nieuw-heidendom. Hierna zette hij uiteen, dat de Godsloosheid er altijd wel is ge weest. maar dat er nog nooit zoo'n actie gevoerd is als thans, die het uitgesproken doel heeft God uit te schakelen uit het ge- heele leven. De spr. wees op het ge vaar, dat dienaangaande zich hier in Ne derland aan het ontwikkelen is. God ver hoede echter, riep spreker uit, dat dit ge vaar voort blijft schrijden, zoowel voor onze gezinnen en onze geloofsgenooten. Spr. toonde aan, dat de grondslag van de hui dige geloofsafval begonnen is met de her vorming, toen men geen oppergezag in de Kerk meer wilde erkennen, wat tot ge volg had, dat het godsdienstig liberalisme vrij spel kreeg. Spreker besprak de ver schillende moderne afgodendiensten, waar onder hij voornamelijk bracht het fascisme en nationaal-socialisme, die de staat tot af god maken. Hij behandelde zeer duidelijk de afgoderij van het communisme, dat de stof of de materie aanbidt. Hij wijdde uit over het socialisme, dat in wezen ook de stofvergoding voorstaat en besprak in den breede de wrange vruchten, welke het mo derne ongeloof heeft afgeworpen. Verschil lende encyclieken haalde spreker aan, voornamelijk de encycliek „Divini Redemp- toris" van Paus Pius XI. In het 2e deel van zijn rede sprak prof. Steger voornamelijk over het werk van de „Actie voor God", waarvan hy voorzitter is. Deze actie is opgericht tot bestrijding van het toenemend gevaar der godloosheid. Twee dingen streeft deze actie na: le ver betering van het Christelijk leven voor z:chzelf en het gezin en 2e verbetering van het Christelijk leven in het openbaar. HU besprak, hoe wij de heidensche geest om kunnen zetten in een christelijke. De In vloed op het openbaar leven begon onze actie voor God vervolgt spreker met het verspreiden der vliegende bladen, wel ke in populairen trant uitgegeven worden. In Amsterdam worden de menschen 's avonds met transparanten herinnerd aan het bestaan van God. Hij wees op het mooie idee van het plaatsen van een ver licht kruis op hooge torens, hetgeen reeds is geschied in Amsterdam, Rotterdam, Alk maar en Hoorn. Alle propagandamidde len van de actie voor God besprak spreker en wekte aan het slot van zijn boeiende rede de aanwezigen op zooveel mogelijk aan deze actie mede te werken. Een hartelijk applaus klonk op na de rede van dezen begaafden redenaar. Van het stellen van vragen werd door eenige personen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter den spreker namens de K.J. j M. V. dank bracht voor het leerzame, dat i prof. Steger in zijn rede had gegeven. j Hierna werd gesloten met den K.J.M V.- groet. Het was een leerzamen, prachtigen avond en de ouders van de K.J.M.V.-ers, I die slecht opgekomen waren, zullen wel van hun zoons gehoord hebben, dat zij veel, zeer veel hebben gemist. Laten we hopen, dat deze ouderen op Woensdagavond, wan neer prof. Steger zal spreken over het communisme voor de afdeeling van de R.K. Staatspartij hier ter plaatse, goed zullen vertegenwoordigd zijn! Opening ontspanningslokaal werkloozen. Maandagmiddag had onder groote be langstelling van de helaas nog vele werk loozen de opening plaats van het ontspan ningslokaal voor dezen winter. Namens de commissie voor werkloozenzorg nam al lereerst het woord de heer J. J. van der Meer, die de genoodigden en de werkloo zen verwelkomde. Hij verwelkomde in het bijzonder den burgemeester, kapelaan de Kleermaker, geestelijk adviseur van den Volksbond en Pater Hildebrand van het Retraitenhuis. Van hun belangstelling gaven blyk het dagelijksch bestuur van den H. Paulus- bond en de R. K. Landarbeidersbond St. werkloozen in de komende wintermaan- Isidorus. Spreker sprak de hoop uit dat de den hun vermaak zouden zoeken in dit ontspanningslokaal en beval het aan in de zorg van de werkloozen zelf om alles zoo netjes mogelijk te houden. Hij bracht dank aan de instanties en personen die het mo gelijk hebben gemaakt, dat de opening wederom voor het komende seizoen kan plaats hebben. Hierna nam de burgemees ter het woord die er voornamelijk op wees, dat de werkloozen die werken willen zich nos best nuttig kunnen maken, er is altyd nog wel iets te doen al zou het alleen maar zijn om bij de echtgenooten thuis hulp :e bieden. Spreker spoorde ook de zoons van de werkloozen aan thuis zooveel mogelijk moeder te telpen. Vervolgens sprak kapelaan de Kleerma ker nog eenige woorden en sprak er zijn spijt over uit, dat het kerkbezoek in de week des morgens zoo slecht is van de zijde der werkloozen. Het vorig jaar is hierover ook gesproken zeide Zijn Eerw., doch er is nog geen merkbare verbetering te constateeren. Hij hoopte dat het in het vervolg beter zouden worden. Hierna was het lokaal voor geopend verklaard en werd den werkloozen een kop thee en een sigaartje aangeboden. ZILK. Ongeval. De 22-jarige landarbeider v. D. alhier, had het ongeluk bij het ver richten van schuurwerk van een stelling te vallen, waardoor hij een pols brak. VOORSCHOTEN. Jeugdverkeersexamen. - Maandag 29 No vember j.l. had alhier het Jeugdverkeers- examen plaats voor de leerlingen van de 7e klasse der verschillende scholen alhier. Een 75-tal leerlingen namen deel aan dit examen voor voetgangers, waaronder er 47 waren, die tevens deelnamen aan het exa men voor fietsers. Dit examen werd ge houden vanaf de Burgemeester Kempenaar- straat door de Wijngaardenlaan, Burge meester Treubstraat, van Kempenstraat, Bijdorpstraat en de eindspurt was de Pauwenstraat Te 10 uur v.m. nam het examen een aanvang; verschillende posten ter controle waren uitgezet en de verschil lende teekens en wegwijzers aangebracht. Ook het schriftelijk examen had heden op de verschillende scholen plaats. Burgemees ter M. T. Berkhout was ook op het terrein aanwezig, terwijl wethouder J. A. Mens en inspecteur van der Wal, vertegenwoordi ger van de vereeniging „Veilig verkeer", door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun belangstelling. Op een later tijdstip zul len de resultaten van dezen dag worden bekend gemaakt. St. Josephgezellen. Dinsdag a.s., 30 No vember, te 8 uur zal de weleerw. pater Doeswijk, die heden ten huize van zijn ouders is gelogeerd, de bijeenkomst van de Josephgezellen bezoeken en aldaar spreken over zijn missiewerk in de Engelsche Ka- meroens in Afrika, in welke missie deze missionaris een aantal jaren heeft gewerkt. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden be langstelling zullen toonen voor het missie werk van onze eigen priester-missionaris. Komt dus allen! ZOETERMEER. VIJF EN ZESTIG JAAR GETROUWD. Gisteren is het feest gevierd, waarvan wij reeds hebben geschreven. Vijf en zestig jaar was het geleden, dat Jan Verheul en Jacoba van der Sterre in het huwelijk zijn getreden. Het feest was door de eenvoud zóó mooi, dat elke andere uitbundige viering de ju bel niet zoo groot had kunnen maken. In hun eigen huisje hebben Opa en Opoe Verheul hun jubeljaar mogen vieren. In de bruidsdagen was het eiken dag bezoek van alle leden van den ouden stam, vele vrien den en bekenden. Wij mochten nog een kwartiertje vertoe ven om op ons verzoek de tweede generatie eens bijeen te zien. Toen de familie bijeen was, werd nog eenmaal een familieregister geraadpleegd en meer nauwkeuriger dan bij de eerste in lichtingen, het getal van den stam opgege ven. Van de elf kinderen van het oude paar zijn er nog negen in leven, 53 kleinkin deren en 52 achterkleinkinderen. Met de aangetrouwde kinderen en klein kinderen zijn er 160 die Opa en Opoe zeg gen (de kleinste zeggen het misschien nog niet zoo goed verstaanbaar). De meeste kinderen hebben reeds lang geleden hunne zilveren bruiloft gevierd en over een paar jaren hopen de krasse oudjes de veertigjarige bruiloft van een der zo nen nog te beleven. De belangstelling, ook vooral schriftelijk, was ongekend groot en het feest kenmerk te zich vooral door een buitengewone har telijkheid. BENTHUIZEN. De a.s. installatie van den Burgemeester. De installatie van burgemeester mr. J. A. S. Holland zal hier plaats hebben op a.s. Donderdag des v.m. te 11 uur in de groote zaal van den heer A. van Staalduinen. LEIMUIDEN. Kloosterjubileum. Op 8 Dec. a.s. hoopt onze vroegere plaatsgenoot de Eerwaarde Broeder Stephanus (in de wereld Cornelis Bakker, van 't Tolhuis) den dag te her denken, dat hy voor 25 jaar zyn plechtige professie deed in de Orde der Trappisten van het klooster „Sion", Diepenveen by Deventer. RIJPWETERING. Postkantoor. Met ingang van 1 De cember is aan den heer M. Hillebrand eer vol ontslag verleend als kantoorhouder al hier. Vanaf die datum wordt hulpkantoor omgezet in P.T.T.-station waarvoor als sta tionhouder is aangewezen Th. J. Hillebrand. De opepstellingsuren zijn alsdan voor tele- REINIGING RIJNLANDS BOEZEM WATER. Verzwaring van lasten. De steeds toenemende verontreiniging van Rijnlands boezemwater heeft het be stuur van Rijnland aanleiding gegeven maatregelen in het leven te roepen, welke beoogen aan deze verontreiniging in de toekomst een èinde te maken, althans tot het minimale te beperken. I Art. 16 van de Algemeene Keur van Ryn- land geeft wel de verplichting om geen water op den boezem van Rijnland te loo- j zen, doch aan dit voorschrift werd niet streng de hand gehouden. De toevoer van groote hoeveelheden faecaliën en menagewater hebben de nood zakelijkheid doen inzien in het belang van den landbouw, visscherij en industrie goed water voorhanden te hebben, voor zwem- sport en watersport aandacht te schenken aan ethische en aesthetische eischen. Teneinde dit te bereiken zal het afval water gezuiverd moeten worden, zoodanig dat het bij loozing op openbaar water geen schadelijke gevolgen met zich brengt. In de toekomst zullen geen vergunningen tot uitloozing meer gegeven worden indien het afvalwater niet voldoende gezuiverd is. De opstelling dezer zuiveringsinstal laties zal echter eenigen tijd in beslag ne men, in welk tusschen liggend tijdvak Rijn land voornemens is te Gouda IJsselwater op den boezem in te laten in perioden, waarin geen of weinig regen valt en het overtollige water uit te malen. In deze extra te maken kosten zullen de uitloozende perceeler hebben bij te dragen. In een aan de gemeenten gericht schrij ven erkent Rijnland ongaarne tot verzwa ring van lasten te willen overgaan, doch de maatregelen zijn genomen na ryp be raad en onder invloed van de veTe ernstige en gegronde klachten over de vervuiling van den boezem. De mededeelingen van Rijnland zijn juist en het is verheugend, dat de overheid hier dwingend op gaat treden. De uitloozing van het afvalwater en faecaliën waren dikwijls van dien aard, dat met eenig recht gezegd kon worden dat de openbare wateren j „stinkende wateren" waren geworden. De hierboven geschetste belangen zullen de aan de zuivering verbonden kosten zeer zeker rechtvaardigen. foon van 8 tot 20 uur. Voor postzaken van 10 tot 11 uur van 14 tot 15 uur en 18 tot 19 uur. Op Zon- en Feestdagen van 8 tot 9 uur. TER-AAR. Aantal uren werkverschaffing. Voor hen die in de werkverschaffing arbeiden is voorloopig een acht-urige werkdag be paald met de navolgende tijdsindeeüng. Beginnen om kwart over zeven tot half negen, van negen "tot twaalf uur en van één tot kwart voor vijven. ZOETERWOUDE. LICHT VAN DE WINDEN EN STORMEN. De heer J. Elderhorst heeft aan zijn nieuw gebouwd huis langs den Stompwijkschen weg een wind-electriciteitsvoorziening tot stand gebracht. Dit huis is gebouwd aan de projectie van den nieuwen Provincialen weg, waardoor het leggen van een kabel naar dit nieuwe pand nog niet mogelijk was. Waar het mis schien nog wel een paar jaren kan duren tot deze weg gemaakt wordt heeft de heer Elderhorst in de tuin van het huis een molentje gebouwd, dat naar de voormalige Zwetmolen met den naam van Zwet is ge noemd. Dit molentje heeft een vlucht van 2.40 M. en is geheel volgens de aërodynamica (luchtkrachtenleer) gebouwd en heeft daardoor een zeer hoog nuttig effect. In de gestroomlijnde kop is een speciaal voor dit doel gewikkelde dynamo (over- brenging 98 pet. nuttig) ingebouwd, waar- j door ook geen onderhoud gevraagd wordt. I De wieken stellen zich automatisch en voor elke windsnelheid waardoor de molen bij een storm niet boven het gewenschte toerental gaat draaien en reeds bij een zwakke wind stroom levert aan een accu batterij (bij windstilte is ongeveer 240 Amp. uur in voorraad). Deze molen met de reeds genoemde klei ne vlucht is reeds voldoende om een nor maal woonhuis van licht te voorzien, het geen de ondervinding heeft geleerd. Overigens werkt.de installatie vol-auto- matisch; knopjes omdraaien om het licht aan te schakelen. Deze installatie heeft de algemeene be langstelling en belooft voor afgelegen wo ningen een oplossing te worden voor de lichtvoorziening. Misschien heeft deze vinding nog wel een grootere toekomst en gaan wij weer als onze voorouders de windkrachten aanwen den tot grootere kracht-voorziening. Lichttarieven. Door de R.K. Midden- standsvereeniging is aan B. en W. der ge meente Zoeterwoude verzocht tot verla ging van de stroomleveringstarieven te komen. Vooral voor winkeliers en klein-indus- trieelen zijn de kosten van lichtverbruik met het huidige tarief, dat 9 ets. per K.W.U. boven Leiden staat, zeer hoog. ZEVENHOVEN. Geboren: Hendrikus Joannes z. van A. H. Wahle en G. A. M. iVnk Cornelia Jacoba Catharina d. van C. J. Verleun en A. H. Klever Cornelis Bernardus z. van B. C. de Groot en M. G. Frederiks. Vertrokken: S. Verburg naar Am sterdam H. J. de Groot naar Nieuwer Amstel. J. G. v. Trigt naar Ouder-Am- stel. G e v e s t i gd: D. Horstman van Mij drecht P. M. Lauwers van Heems'ede. GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM Alvorens tot de behandeling der agen- de over te gaan, herinnert de voorzitter er aan, dat wethouder Hoogendijk kort gele den zijn 70ste verjaardag heeft mogen vie ren. Hoewel het College van B. en W. reeds op dien dag hunne gelukwenschen hebben aangeboden, is het spr. toch een behoefte om ook in dezen kring dit feit nog te ge denken, en daarbij den den wensch uit te spreken, dat de heer Hoogendijk nog vele jaren met dezelfde kracht en frischheid van geest, die hem niettegenstaande het klimmen der jaren nog kenmerken, deel van den Raad zal mogen uitmaken. Alle leden betuigen hiermede hun in stemming. Wethouder Hoogendijk dankt voor de woorden tot hem gericht. Hij is dankbaar voor wat hij op dezen leeftyd nog mag zijn en voor de waardeering die hij heeft mo gen ondervinden, waaruit blijkt, dat hij ook nog wat voor anderen heeft kunnen zijn. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1938. B. en W. bieden aan de begrooting voor 1938, opgemaakt met de navolgende eind cijfers. Gewone dienst: inkomsten en uit gaven 94780.41 met een post van f 678.37 voor onvoorzien. Kiptaaldienst: inkomsten ƒ26470.40. Uitgaven ƒ11194.10, batig slot 15276.30. De voorzitter deelt hierbij me de, dat zij het dan ook met dit lage bedrag voor onvoorzien. Kapitaaldienst: inkomsten ting sluitend te krijgen zonder de raming van een extra Rijksbijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds. De begrooting wordt hierna voor onder zoek en rapport in handen der financieele commissie gesteld, terwijl bovendien aan elk der leden een exemplaar zal worden toegezonden. De gemeenterekening. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning over 1936. De voorzitter geeft eerst het woord aan de commissie die bedoelde rekening heeft nagezien om daaromtrent verslag te doen. De heer van Bunningen, sprekende na mens de commissie, zegt dat deze de reke ning geheel accoord heeft bevonden en darover geen opmerkingen heeft. De voorzitter dankt de commisise voor haar werk en daar voorts geen der leden hieromtrent het woord verlangt, wordt met algemeene stemmen, waarbij de wethou ders zich van medestemmen onthouden, be sloten de rekening voorloopig vast te stel len en aan Ged. Staten ter goedkeuring in te zenden met de navolgende eindcijfers: Gewone dienst: inkomsten ƒ97448.85; uit gaven 90779.39, batig slot 6669.46. Ka pitaaldienst: inkomsten 43564.03. Uitga ven 29581.63,'batig slot 13883.40. Goedkeuring rekening 1936 en begroo ting 1938 van het Burgerlijk Armbestuur. Door het Burgerlijk Armbestuur is over 1936 uitgegeven ƒ5929.31 en ontvangen 353 37. Het tekort ad 5575.84 is gedekt door een gemeentelijke subsidie tot laatst-- genoemd bedrag. De heer Linschoten vraagt inlichtingen over enkele posten en informeert of voor on dersteuning in de eerste plaats naar de kerkelijke armenzorg wordt verwezen. De voorzitter licht de betrokken posten nader toe en zegt, dat daar, waar een ker kelijk verband is, steeds het eerst naar de kerk wordt verwezen. Wethouder Hoogendijk brengt den voor zitter dank voor de behartiging der belan gen van het moeilijk werk der armenzorg en zegt, dat hoewel zulks eigenlijk niet tot de taak van den burgemeester behoort, het in geen betere handen gegeven kan wor den. De rekening wordt hierna goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1938, met een totaal aan uitgaven van f 6100 en ontvang sten van 100, benevens een geraamde ge meentelijke subsidie van 6000. De rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage wordt aangevuld. Vergoeding bijzonder onderwijs. Vaststelling verogeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor de bijzondere scholen over het jaar 1935. De kosten van het openbaar lager onder wijs alhier hebben volgens de door Ged. Staten goedgekeurde gemeente-rekening over 1935 bedragen 11.88 per leerling. Ge rekend naar dit bedrag en het aantal leer lingen der diverse bijzondere scholen, kan de bovenbedoelde vergoeding over 1935 als volgt worden vastgesteld: voor de Chr. Nat. school 1104.84; voor de Ned. Herv. School 1063.26; voor de R.-K. Meisjes school ƒ1921.59; voor de R.-K. Jongens school ƒ1591.92. De vergoeding voor de R.-K. school voor ULO over 1935 kan worden gebaseerd op de kosten van het openbaar uitgebreid la ger onderwijs in de gemeente Edam, welke over 1935 16.50 per leerling hebben bedra gen. Aan genoemde school kan derhalve, gerekend naar het aantal leerlingen een bedrag van f 676.50 worden uitgekeerd. Conform voorstel worden genoemde uit- keeringen aldus vastgesteld. Een gemeenschappelijke regeling om trent de toelating van kinderen uit Alphen aan den Rijn, op de openbare lagere school te Zwammerdam wordt vastgesteld. De nieuwe regeling welke 1 Jan. 1938 in werking zal treden bepaalt, dat de jaar- lijksche vergoeding per leerling, door Al phen aan den Rijn te betalen van 17.50 zal worden teruggebracht tot 10.ten zij in eenig jaar de kosten van het open baar onderwijs hooger mochten zijn, in welk geval dan de werkelijke kostprijs per leerling wordt vergoed. Voorstel tot verhuur van 0.82.80 H.A. weiland van de voormalige boerderij „Al tijd Wat" gedurende het jaar 1938 aan W. Hoogendoorn Jr. te Alphen aan den Rijn, voor 90 de massa. Goedgekeurd. Voorstel tot verhuur van 750 c.A. tuin land gedurende het jaar 1938 aan N. Waas dorp alhier, voor 11.25 de massa. Goed gekeurd. Soepeler bebouwings voorschriften. Aanvraag van een crediet groot 250.— voor het maken van bebou wings voorschrif ten in verband met het te maken uitbrei dingsplan en de bouwverordening. De voorzitter herinnert er aan, dat aan het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland te Rotterdam is opgedragen het ontwerpen van een uitbreidingsplan. In verband met verschillende daaromtrent ge houden besprekingen met den inspecteur der Volksgezondheid, is de mogelijkheid geopend om de voor deze gemeente oor spronkelijk voorgeschreven 30 M. open be bouwing buiten de kom op een bevredigen de wijze te regelen door het maken van be bouwingsvoorschriften met inachtneming van het uitbreidingsplan. Voor een goede afwerking van dit veel omvangrijke werk, hebben B. en W. goed technische voorlich ting noodig. Het Instituut van Stad en Landschap is bereid de regeling van een en ander op zich te nemen tegen een be drag van ten hoogste 250. B. en W. stellen voor, aangezien Ged. Staten reeds meermalen op het vaststellen van een nieuwe bouwverordening hebben aangedrongen, van het aanbod van ge noemd Instituut gebruik te maken en hier voor op den kapitaaldienst der begrooting voor 1938 een bedrag van 250.te ra men. Wethouder van de Poll zegt met genoegen dit bedrag voor het beoogde doel beschik baar te willen stellen, gezien het gunstige resultaat dat aanvankelijk reeds bereikt is. Door overleg en diverse conferenties zijn reeds soepeler bebouwingsvoorschriften verkregen, waardoor voorkomen wordt, dat veel open grond waardeloos zou worden. Indien de oorspronkelijk voorgeschreven 30 M. z.g. open bebouwing zou zijn gehand haafd, dan zou langs den Rijksstraatweg naar Bodegraven practisch niet meer ge bouwd kunnen worden, wat de groei der gemeente zeer tegen zou houden. Daarom gelooft spr. dat dit een uitgaaf is waar van men niet anders dan voldoening kan hebben. Z.hs. wordt het gevraagde crediet toe gestaan. Een rekeningetje voor het brand-blusschen. Adres van de Vereeniging tot Onderlinge Brandverzekering „Reeuwijk en Omstre ken" om een bijdrage van 234.24 voor kos ten brandblussching bij J. L. v. d. Berg in den Tempelpolder, met afwijzend advies van B. en W. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. reeds op 14 Augustus j.l. in een uitvoerig schryven naar aanleiding van ontvangen nota's van kosten van genoemde vereeni ging, hebben uiteengezet dat betaling daar van niet kan plaats hebben, aangezien de gemeente Zwammerdam met deze vereeni ging geen regeling inzake brandblussching heeft. Wel is er een dergelijke regeling tus schen deze vereeniging en Reeuwijk en daarom heeft de gemeente Reeuwijk des tijds aan Zwammerdam verzocht om toe stemming tot het ongevraagd' blusschen van brand bij leden dezer vereeniging in Zwammerdam woonachtig. Dit verzoek is ingewilligd, echter met het beding, dat er voor de gemeente Zwammerdam geen kos ten uit zullen mogen voortvloeien, waarme de het gemeentebestuur van Reeuwijk zich heeft vereenigd. Zwammerdam staat dus geheel buiten deze zaak. Het betreft een regeling tusschen genoemde verzekerings- Maatschappij en de gemegnte Reeuwijk, waarbij de gemeente Reeuwijk zich heeft verplicht bij brand, bij leden der vereeni ging hulp te verleenen en waarbij de Verz. Mij. op zich heeft genomen alle onkosten te zullen betalen. De heer Edelman geeft als brandmeester in wijk Tempel nog enkele inlichtingen omtrent het verloop van bedoelden brand, waaruit blykt dat de Reeuwijksche brand spuit buiten voorkennis van den brand meester van Zwammerdam, aan genoemde veehouder hulp heeft verleend overeen- komtsig het contract tusschen de gemeen te Reeuwyk en de Verzekerings Maat schappij. Na eenige bespreking blykt dat de Raad zich geheel kan vereenigen met de reeds door B. en W. aangevoerde motieven en wordt op grond daarvan z.h.s. besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. Bij de rondvraag vraagt de heer Lind- schoten om meerdere verlichting van den Rijksstraatweg vanaf Duinker tot Scheep jesburg, aangezien thans in dit gedeelte veel steenhoopen zijn neergezet. Bij eenige bespreking blijkt dat algemeen de noodzakelijkheid van meerdere verlich ting daar ter plaatse wordt ingezien ter voorkoming van levensgevaar, waarom met alg. stemmen besloten wordt zoo spoe dig mogelijk opdracht tot de voorgestelde verlichting te geven. Hierna sluiting. Op vxnAMAuftwzttfx. Wie op de pas ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem var rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadertj

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11