Burgerlijke Sfiaud STADS [XV NIEUWS TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Hollandsch Kleeiliiiglwis STADSGENEESHEER. MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG den eed niet af wilde leggen. Pas na veel overredingskunst en bedreigingen met gevangenisstraf zag de getuige er van af om eerst nog toestemming aan haar moe der te gaan vragen. Eindelijk kwam de schuld van de beide dames vast te staan, doordat zij eindelijk door de mand vielen. De eisch en uitspraak waren voor het lanceeren der scheldwoorden 15 subs. 15 dagen voor elk. HU was reparateur.... Zekere R. was bij mej. J. Hoek te Kat wijk aangekomen en had medegedeeld dat hij van een naaimachinefabriek kwam om de naaimachine na te zien. De juffrouw had dit goed gevonden, waarna verdachte met een geleerd gezicht aan het draaien was gegaan aan alle mogelijke en onmo gelijke uitsteeksels en schroeven. Na af loop had hij f 1.10 in rekening gebracht en de juffrouw, overbluft, had dit bedrag be taald. Later was evenwel uitgekomen, dat verdachte in het geheel niet voor een fa briek werkte, maar dat hij op deze manier aan den kost probeerde te komen. Het is echter oplichting en omdat op oplichting een zware straf staat, eischte de Officier een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. Ook de politierechter vond het feit zeer laakbaar en achtte geen termen aanwezig om een voorwaardelijke straf op te leggen „De uitspraak werd dan ook 3 maanden gevangenisstraf. Steunfraude. C. J den H.. te Koudekerk, heeft ge knoeid met zijn steunopgaven. Verdachte had aan de steunverleening opgegeven, dat een kostganger f 5 per week betaalde, maar uit was gekomen, dat deze kostganger f 10 per week betaalde. Alzoo was de steun be nadeeld voor een bedrag van ruim f 400. De Officier zeide, dat verdachte aanvan kelijk alles gelogen had. Verdachte had een afspraak met zijn kostganger, dat ook deze zou zeggen, dat hij maar 5 betaalde. Deze kostganger stond echter onder pressie van verdachte, maar toen de kostganger naar een andere plaats was getrokken was te vens de pressie op zijn kostganger opge houden, zoodat de kostganger eindelijk durfde bekennen, dat het f 10 was geweest, die per week door hem aan verdachte be taald waren. Spr. eisch daarom een onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Verdachte zeide uit armoede gehandeld te hebben. Ook de ambtenaar van de steunverlee ning moest erkennen, dat het armoede bij verdachte was, een zekere broodnood. De politierechter, een en ander in aan merking nemende en bovendien het blanco strafregister latende gelden, legde de vier maanden voorwaardelijk op met een proef tijd van 3 jaar. Uitspraken. De Haagsche politierechter, mr. Feith, deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen mevrouw E. C. A. W. uit Leiden, j die mevrouw S een minder welluidend woord naar het hoofd had geslingerd. Me vrouw S. had het scheldwoord niet ge hoord omdat zij stokdoof is, maar een juf frouw. die in haar gezelschap was. had het. daarentegen heel goed gehoord De Officier had een geldboete geëische van f25 subs. 25 dagen. De politierechter vond 1 subs. 1 dag genoeg. F. J. B., vertegenwoordigers te Voor schoten, werd vrijgesproken wegens op lichting. Verdachte had aan iemand uit Wassenaar een prijslijst vertoond van een chemische wasscheriij hier te lande, maar als men hem goederen meegaf om te rei nigen, dan deed hij zulks zelf. De Officier had wegens oplichting een geldboete geëischt van 25 subs. 25 da gen. De politierechter achtte op verschillen de gronden het ten laste gelegde niet be wezen en sprak verdachte vrij. LEIDEN. Geboren: Adrianus Marinus Cornelis, z. van C. L. M. v. Cleef en W. Schalks Wilhelmus Hendrikus, z. van P. Vermeer en H. H. Hockx. Ondertrouwd: H. T. Roodakker jm. 24 j. en W. C. Beurse jd. 21 j. C. J. Koree jm. 28 j. en C. P. Olivier jd. 26 j. C. Boot jm. 23 j. en C. v. d. Zeeuw jd. 21 j. P. J. v Staden jm. 24 j. en P. de Romijn jd. 18 j. J. P. Laterveer jm. 24 j. en M. C v. Eijgen jd. 25 j. Overleden: L. Schaap dr. 19 dgn. H. M. J. Willemse m. 68 j. C. J. B. v. d Upwich wedn. 75 j. L. W. S. V. Ter gelegenheid van het 6-jarig bestaan der Leidsche Wandelsportvereeniging werd Zaterdagavond - in Oud-Hortuszicht een feestavond georganiseerd die uitstekend geslaagd mocht heeten. Nadat het Tempo Trio zich enkele ma len op verdienstelijke wijze had doen hoo- ren sprak voorzitter J. Hogervorst een kort openingswoord, speciale woorden van wel kom richtend tot den heer G. de Bruin, hoofdbestuurder der N. W. U. en voorzitter van het district Zuid-Holland, alsmede tol afgevaardigde van verschillende vereeni- gingen en genoodigden. Louis Zitman en Jean van Zijp beiden in hun eigen repertoire, zorgden voor de vroolijke noot en lieten de stampvolle zaal hartelijk lachen en gezellig meezingen. Na de pauze zagen wij het Tempo Trio in hun komisch één-acter en ook hier wis ten deze humoristen danig met kwinksla gen te kunnen omspringen om maar niet te spreken van de diverse lachsalvo's die uit de zaal opklonken. Een goede tombola zorgde voor vele ver rassingen, met als extra-attractie de prach tige soepterrien door „De Farm" geschon ken. Het bleef een avond van groot jolijt waarna een gezellig dansje deze goed ge slaagde avond besloot. Voor L. W. S. V. een aanmoediging om zoo voort te gaan. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Vorige week zou de heer J. v. Dam'voor ons gesproken hebben over „Verzekerin gen". De opkomst was echter tengevolge van het feit, dat vele K. J. M. V.'ers door het verlate sluitingsuur voor de winkelbe drijven verhinderd waren, zoo gering, dat de inleiding verschoven is naar 6 Ja nuari 193 8. Willen jullie dat even in je winterprogramma veranderen? HET BESTUUR. UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE SERGEANT H. C. DE VRIEND. Hedenmorgen te 10 uur heeft op de bin nenplaats van de Morschpoortkazerne de uitreiking plaats gehad van de zilveren me daille voor 24 jaar trouwen dienst aan den sergant der infanterie le klasse H. C. de Vriend. Voor het front der troepen, welke onder bevel stonden van luit. Haitsma, had de voorlezing plaats van het desbetreffende besluit, waarna Kapt. A. de Vos de medaille op de borst spelde van sergant de Vriend en daarbij de gebruikelijke toespraak hield SCHANDELIJKE OPLICHTERIJ. Werkloozen hun bezit ontfutseld. De politie hier ter stede heeft op verzoek van de Amsterdamsche politie den veertig jarigen monteur N. M. V. gearresteerd, ver dacht van een reeks oplichtingen. De man maakte er zijn werk van werk loozen voor te spiegelen, dat hij wel een baantje voor hen wist. Terloops wist hij hen te bewegen hem hetzij geld hetzij een fiets te leenen. Hij zou dan „even" de betrek king in orde maken. De goedgeloovige slachtoffers zagen echter hun geld noch fits terug. Op deze wijze heeft de monteur zich van ongeveer tien rijwielen meester ge maakt. Hij is naar Amsterdam overge bracht en opgesloten in het bureau Lin- naeusstraat. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2065. A. van der Snoek. Alphen a. d. Rijn, van Mandersloostraat 32. schilders- en behangersbedrijf. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma A. van der Snoek (B.P.). Venn.: A. van der Snoek, J. H. van der Snoek en A. van der Snoek. 3257. P. J. Kempers, Ter Aar, Jaagpad C. 71, broodbakkerij. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma P. J. Kempers en Zoon (B.P.) Venn.: P. J. Kempers en L. J. Kempers, Ter Aar. Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in broodwaren en aanverw. artikelen. Aan den Leidschen Glashandel, fa. W. van Dam en Co., Oude Singel 174—182 al hier werd de glaslevering opgedragen van: 176 panden te Leiden, een schoolgebouw te Zaandam, 8 villa's te Wassenaar, een ka pel te Santpoort, de uitbreiding van een Zusterhuis te Santpoort, een paviljoen der St. Bavo-Stichting te Noordwijkerhout en een paviljoen van het St. Ursula-Gesticht te Nieuwveen. In aansluiting op ons bericht van Zater dag betreffende de restauratie van het In stituut van den heer F. van Wijk, valt nog mede te deelen, dat het stoffeerwerk werd geleverd en uitgevoerd door de firma van Niekerk, Hoogewoerd, alhier. HET LUSTRUM DER NAT. E. H. B. O. I Nationale wedstrijden in de Gehoorzaal. Tot besluit van de feestviering ter ge- legenheid van het le lustrum had de af- deeling Leiden der Ned. Vereen. E.H.B.O. Zaterdag nationale wedstrijden georgani seerd in de Stadsgehoorzaal. Hiervoor be stond groote belangstelling. Onder de aan wezigen merkten we o.a. op de heer Weyers, hoofdinspecteur van politie, dr. P. W. L. Penris, voorzitter van het hoofd bestuur der Ned. Vereen. E.H.B.O. en en kele andere hoofdbestuurders, dr. J. W. Loos, privaat-docent in E.H.B.O. aan de Leidsche Universiteit, dr. M. v. d. Stoel uit Voorschoten, voorzitter van den kring Leiden van Vereen, voor E.H.B O. en vele anderen. Het aspect van de groote gehoorzaal was geheel gewijzigd. Bij het binnentre den leek het wel of men op terrein van een ernstig ongeval was terecht gekomen. Het vaandel, dat Woensdag j.L in de feestvergadering door den burgemeester werd overhandigd en dat voor de eerste maal officieel dienst deed, bracht ons echter weer tot de werkelijkheid terug. Na een welkom door den voorzitter, den heer J. L. Questroo. gaf de voorzitter der centrale jury, dr. H. Navis, een uiteenzet ting van de werkwijze bij de wedstrijden. In afwijking van de gebruikelijke gang van zaken waren de te behalen resulta ten onderverdeeld in de groepen: Eere- afdeeling, afd. Uitmuntendheid, Seniores I, Seniores II en Juniores. Iedere groep kreeg als opgave een verondersteld onge val uit te werken, waarvan de beoordee ling plaats vond door de jury, bestaande uit drie medici. Het maximaal te behalen aantal punten per groep bedroeg 180. In een vlot tempo werden de opgaven door de deelnemers practisch uitgewerkt, waarbij lofwaardig werk werd vertoond. Aan het slot van de wedstrijden vond de uitreiking der medailles plaats, terwijl voor elke groep, die tot de winnenden behoorde, voor de deelnemers afzonder lijk, een jubileum-draagmedaille vanwege de Leidsche afdeeling ter herinnering werd aangeboden. Dr. Penris, voorzitter van het hoofdbe stuur sprak nog enkele hartelijke woor den van gelukwensch. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo sloot de wedstrijden met den wensch, dat velen zich als donateur voor de afdeeling zullen opgeven. De uitslagen luiden als volgt: Middagwedstrijden: Seniores I. le prijs Gouda (131 p.); Poortugaal (131 p.), 2e prijs Voorburg (128 p.). Seniores II, le prijs 's-Hertogenbosch (125 p.), 2e prijs Bolnes (124 p.); Juniores le prijs Alblas- serdam (104 p.). Leidersprijzen le prijs Poortugaal (50 p.), 2e prijs Gouda (118 punten). Avond wedstrijden: Uitmuntendheid le prijs Haarlem (147 p.); Seniores I, le prijs Waddinxveen (139 p.), 2e prijs Lisse (743 p.), 3e prijs Utrecht (131 p.); Senio res II le prijs Maassluis (124 p.), 2e prijs Vlaardingen (122 p.), 3e prijs Castricum (119 p.); Juniores, le prijs Stompwijk (104 p.), 2e prijs H. I. Ambacht 9( p.). Leidersprijzen: le prijs Haarlem (52 p.), 3e prijs Waddinxveen (48 p.), 3e prijs Utrecht (47 p.). Voor de groep die aan den geheelen dag het hoogst aantal punten behaalden, was als extra eereprijsje de medaille beschik baar gesteld, welke van H. K. H. Prinses Juliana werd ontvangen. De damesgroep uit Haarlem wist met 147 punten op deze prijs beslag te leggen. Zaterdagnamiddag te even half zes werd de politic-brandweer gealarmeerd, omdat bij het aanmaken van de kachel in het club huis der Chr. Padvinders aan de Papegracht zich ontzettend veel rook ontwikkelde. Het bleek echter toch niets bijzonders te zijn, zoodat de brandweer spoedig kon inruk ken. Heden werd vanwege Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland aanbesteed het ver richten van leveringen en werkzaamheden ten behoeve van het onderhoud van de pro vinciale wegen in het Westland (nos. 11, 12, 13 en 15 van het Provinciaal Wegen plan) gedurende de jaren 1938 en 1939. Laagste inschrijvers waren: A. van Halem en I. Doornik te Leiden voor f 53.500. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 7. Laatste berichten BEZOEK VAN COMMISSARIS DER KONINGIN AAN NIEUW RAADliUIS TE UITHOORN Heden bracht de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Roell, in tegenwoordigheid van mr. J. A. Bakker, referendaris ter provinciale griffie, een officieel bezoek aan de gemeente Uithoorn, waarbij het nieuwe gemeentehuis werd bezichtigd. Toevallig was het juist de eerste dag, dat de burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot, na een afwezigheid wegens ziekte van ruim acht weken, zijn werk zaamheden ten gemeentehuize had herva*. Van het raadhuis wapperde de vlag, terwijl de wethouders en het voltallige gemeente- personeel ter griffie aanwezig waren. Toen de Commissaris der Kóningin tij dens zijn rondgang door het raadhuis tele fonisch in kennis werd gesteld van het on geval, Z.K.H. Prins Bernhard overkomen, brak deze onmiddellijk zijn bezoek af, om zich terstond naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam te begeven. Vervolgens las ds. J. G. Koningsberger een hoofdstuk uit het boek Job, waarna hij zich met woorden van troost tot de achter geblevenen richtte. In alle stilte en eenvoud werden daarna de drie kisten in een gemeenschappelijk graf neergelaten, waar de familieleden en vrienden de dooden met een bloem en een laatsten groet eerden. K.L.M.-VLIEGERS VINDEN HUN LAATSTE RUSTPLAATS. I Begrafenis van de slachtoffers van de I„Specht"-ramp. Vanmorgen om half elf is het stoffelijk overschot van drie leden der bemanning van het op 6 October j.l. bij Palembang ver ongelukte K.L.M.-vliegtuig „Specht", den gezagvoerder F. M. Stork, den werktuig- kundige J. J. Ruben en den marconist J. J. Stodieck, op de begraafplaats „Zorg- vlied" te Amsterdam ter aarde besteld. In de aula stonden de drie kisten, gedekt met de Nederlandsche driekleur en een overvloed van bloemen, waaromheen de familieleden en tal van vrienden en colle ga's der omgekomen vliegers zich hadden geschaard. De K.L.M. was vertegenwoor- I digd door den directeur, den heer A. Pies- man, terwijl de heer Fengler namens de J Deutsche Lufthansa en de heer Martinoff namens de Air France aanwezig waren. De heer Plesman herdacht de drie om gekomen vliegers gezamenlijk, omdat het ook de wensch der familie was, dat zij ge zamenlijk in vaderlandschen bodem zouden rusten. Van hen had hij niets dan goeds te herdenken, alle drie. leefden zij voor hun gezin, voor hun vak en voor hun maat- j schappij, terwijl zij idéalen hadden, die hen I aanzienlijk verder zouden hebben gebracht. Hun jonge levens zijn wel wat al te vroeg afgebroken, maar zij, die na hen komen, zullen hen dankbaar zijn voor hun rijke J ervaring, die zij mét zooveel vrucht kun nen benutten. AUTODIEVEN NA WILDE JACHT GEARRESTEERD Vannacht merkte een nachtwaker van de A.G.P.N.V. te Amsterdam, die te ongeveer half één zijn ronde m de Oude Hoogstraat deed, een zespersoons-auto op, die met openstaand portier in snelle vaart den Klo veniersburgwal in verboden richting op reed. Bovendien voerde de wagen achterop den bumper een passagier mee. De nacht waker bezon zich geen moment en achter volgde de auto en zag hoe deze voor per ceel 95 stopte. Twee jongemannen sprongen uit den wagen en gingen er vandoor. De man ach ter op den bumper verliet haastig zijn on gemakkelijke zitplaats, rende de voort- vluchtigen na onder het geroep van: „Houdt cin dieven". De nachtwaker en een agent van politie namen al spoedig aan de achtervolging door de straten deel en het gelukte hun de beide mannen aan te hou den De eene werd gegrepen in de Blinde- mansteeg, de ander in de Reguliersdwars straat. Zij werden overgebracht naar het bureau Singel. Inmiddels had de eigenaar van de auto, die deze had geparkeerd op de Pr. Hen drikkade hoek Nieuwebrugsteeg, op het bureau Warmoesstraat aangifte van den diefstal gedaan. Daarop werden de bende verdachten van den Singel overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, waar zij zijn ingesloten. FRANSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. MARSEILLE, 29 November. (A.NP.) Het radio-station van Marseille heeft een draadloos bericht van het Fransche stoom schip „Lezardrieux" opgevangen, waarin wordt medegedeeld, dat het schip is aan gevallen door een vliegtuig op 15 mijl ten Noord-Oosten van kaop Creus, te 7.36 uur hedenochtend. Na het bombardement ver dween het toestel in Zuidelijke richting. Te acht uur verschenen twee vliegtuigen op 20 mijl ten Oosten van kaap Rear, deze toe stellen verdwenen later weer. Het stoomschip „Lezardrieux" behoort aan de Compagnie France Navigation de Marseille. Het is een schip van 1450 ton, dat den dienst tusschen Marseille en verschei dene havens aan de Noordkust van Noord Afrika onderhoudt. Het schip kwam thans van Oran. TSJANGSJAU GEVALLEN. SJANGHAI, 29 November. (A.N.P.) Van Japansche zijde wordt verklaard, dat Tsjangsjau door de Japansche troepen is bezet. Dit voorspelt voigens het Japansche hoofdkwartier de val van Kiangyin, waar een versperring in de Jangtse is gelegd. Verder wordt medegedeeld, dat de Ja pansche troepen Ihing, een belangrijk spoorwegknooppunt ten Westen van het Tai-meer, hebben bezet. ZWAAR WEER BOVEN DE ZWARTE ZEE. ISTANBOEL, 29 November. (A.N.P.) De Zwarte Zee wordt door hevig onweer en storm geteisterd. Verscheidene schepen verkeeren in nood en aan den ingang van de Bosporus is een zeilschip van 53 ton ge zonken. Een deel van de bemanning is ge red. ROTTERDAM, 29 Nov. Vee. Aanvoer: 2452 totaal, 503 vette runderen, 170 vette kalveren, 5 nuchtere kalveren, 1197 scha pen en lammeren, 577 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 74, 66 en 5054 cent, vette ossen 72, 65 en 5054 cent, vette kalveren 115, 105 en 8085 cent, varkens (levend gewicht) 62, 61 en 60 cent. schapen 54, 49 en 44 cent, lammeren 62, 58 en 53 cent. Prijzen per stuk: schapen 2926 23, lammeren f 19 5017. AMSTERDAM, 29 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 476 vette koeien, waarvan de prijzen waren 7278, 62—70 en 50—60 cent per kg. slachtge- wicht, 60 melk- en kalf koeien 180250 per stuk, 42 vette kalveren 2e kwal. 6067 cent en 3e kwal. 5456 cent per kg. levend gewicht, 52 nuchtere kalveren 813, 47 schapen 1930 per stuk; 508 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 kg. 73—74 cent, zware en vette 7273 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wa. gons geslachte runderen uit Denemar ken. Runderen ruime aanvoer, handel kalm, en nauwelijks prijshoudend. Vette kalveren weinig aanvoer, handel traag en vaste prijzen. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, handel kalm zelfde prijzen. Scha pen gewonen aanvoer, handel goed en constante prijzen. Varkens ruime aanvoer, handel kalm met iets lagere prijzen. tAMt »am» Londen 8 985 'g Berlijn 72.54 Partis 6 101/2 Brussel 30.60 Zwitserland 41 60 Konenhagen 40.17l/2 Stockholm 46 40 Oslo 45.171/2 New York 1.7915/j Praag 6.33i/2 VOOR EEN GESCHENK IN PLEET-ZILVER IS UW ADRES C. DE KEMP BOTERMARKT 12 Naamlep:ltjes vanaf f. 0.55 Leeswijzers vanaf-.60 Sigarettenkokers vanaf 1.75 Bonbonbakjes vanaf 1. Theezeetje m. lekb. v.af v -.95 Roomsteilen vanaf n 2 45 Groote sorteering Cassette» vanaf' f. 9 95 fabrikaat Zilver- fabriek Voorschoten Bij aankoop verlovingsringen zlv. thee- en suikersch. cadeau 7923 Mare 23 b/d Lammer markt Leiden Tijdens St. Nicniaas- week tot 10 u. geopend 30 fil, - Eigen fabrieken Leid che Coöp. Melkinrichting DE LANDBOUW Rijnsburgersingel 23 - Tel. 218 Al onze melk wordt verhit met het Voltana-apparaat, waardoor De Landbouw's Voltana-melk steeds smaakt en oproomt als rauwe melk. Zjj bevat nog de Vitaminen, is, dank zij onze Vlies pasteurisatie, duurzaam en beerljjk van smaak en steeds betrouwbaar, ook bjj het voor komen van Typhus of Mond en Klauwzeer. Winkels en wagens door de ge- beele 6tad en Uegstgeest. De bereiding is iederen morgen vrij te bezichtigen. 7924 BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Leiden, roepen op sollicitanten naar do be trekking van Bezoldiging voor iedere te hunnen name door de Gemeen telijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon inge schreven onvermogende over eenkomstig het bedrag, hetwelk hier ter stede door de Zieken fondsen wordt uitgekeerd, bovendien een vaste jaarlijksche bezoldiging van f. 432.voor het verrichten van andere hun bjj verordening opgedragen werkzaamheden. 7932 Pensioensbjjdragen 10%. In aanmerking komen alleen zij, die ten minste 3 jaren te Leiden als arts gevestigd zjjn. Sollicitaties, uitsluitend schrif telijk, vóór 6 December a s. Nadere inlichtingen desge- wonscht bjj den Directeur Geneeskundigen Dienst. RECLAME AANBIEDING No. 2209 Corset van sterke effen rose stof met extra ver sterkt voorpand; baleinen met leer afgezet, 4 ste vige jarretels! Bijzonder mooie pasvorm! LEIDEN: Maarsmanssteeg 23, Tel. 577 Deo Haag, Rotterdam, them, Groningen, Delft, Dordrecht

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3