Prins Bernhard heelt een auto-ongeluk. 29ste Jaargang MAANDAG 29 NOVEMutK 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHI 32, LEIDEN De Prins en zijn begeleider licht gewond. Auto botste tegen een vrachtwagen. Dc Wedstrijd Euwe-Aljechin No. 8S91 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103093. POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Hedenochtend om kwart over zeven heeft Prins Bernhard, die zich per auto van Soestdijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde be geven even voor Amsterdam op den Muiderstraatweg een auto ongeluk gehad. De auto van den Prins is bij het viaduct in botsing gekomen met een vrachtauto. De Prins liep een lichte hersenschudding op en een snijwonde aan het voorhoofd en is per ziekenauto naar het Burgerziekenhuis in Am sterdam vervoerd. Een mede-inzittende werd licht-gewond. De verwoesting was groot De botsing, die Prins Bernhard he denmorgen op den Muiderstraatweg onder de rook van de hoofdstad heeft gehad, is, als men den verwoesten .wa gen op den weg heeft zien staan, nog wonderlijk goed afgeloopen, en dank zij het feit, dat de auto van den Prins niet verder in elkaar is geschoven, is zoowel de Prins als zijn metgezel er met betrekkelijk lichte, in elk geval on gevaarlijke verwondingen afgekomen. De botsing geschiedde ongeveer tien me ter voor het spoorwegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de ge meente Diemen, ('wars over den Muider straatweg loopt. Voor den spoordijk, wan neer men komt uit de richting Muiden, ligt een geïmproviseerde afrit, waarlangs zand- auto's het zand afvoeren, dat wordt afge graven op de plaats, waar eens de oude Muiderstraatweg lag, en welk zand ver kocht is aan een bouwonderneming te Am sterdam. De uit de afrit komende auto's draaien links den weg op, dien zij moeten oversteken om op de rechter weghelft, in de richting van Amsterdam te komen. Het was kwart over zeven hedenmorgen, toen een zwaargeladen zandauto de afrit uitkwam en schuin den weg overstak, op hetzelfde oogenblik dat uit de richting Mui den een groene tweezitter-cabriolet nader de. Het was een Ford V-8, met het num mer L 33800, een van de auto's van Prins Bernhard, die, komende uit Soestdijk en op weg naar 's-Gravenhage, zijn weg, zoo als gewoonlijk, door Amsterdam had geko zen en zelf achter het stuur zat. Met onverminderde vaart.... Toen de Prins de zandauto, die van links den weg opreed, zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet vol doenden tijd meer gehad om krachtig ge noeg te remmen. Met vrijwel onverminder de vaart reed hij de reeds op de rechter- weghelft gekomen zandauto van achteren aan De zware vrachtauto, als het ware be schermd door de zandlading, kreeg wei nig schade, doch des te grooter was de ver woesting, die de lichte tweezitter onderging. De aangerichte verwoesting. De radiator schoof naar achteren over den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar ge drukt, terwijl de spatborden naar achteren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoodat de Prins en zijn geleider bekneld geraakten. De Prins liep een snijwond aan het voorhoofd op. Het mag echter als een groq* geluk beschouwd worden, dat de motor, hoe wel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te danken, dat de beide inzittenden door het achteruit- geschoven dashbord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met beenen of borst bekneld te raken. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor Prins Bernhard een vrij die pe snijwonde aan het voorhoofd op liep. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die in een der huisjes langs den weg dichtbij de plaats van het ongeval, woont. De man kwam ijlings toeloopen en, zonder zich aanvan kelijk ervan bewust te zijn, wie de be stuurder van de in elkaar gedrukte twee zitter was. bood hij onmiddellijk de be hulpzame hand. Zoowel de Prins als zijn geleider waren beiden bij volle bewustzijn, doch konden tengevolge van het achteruit- geschoven dashbord niet uit de auto komen. Spoorwegarbeider bevrijdde den Prins. De toegeschoten spoorwegarbeider trok eerst Prins Bernhard onder de armen ach ter het stuur vandaan. Onderwijl consta teerde de Prins zelf, dat er met zijn bee nen blijkbaar niets gebeurd was. Zijn gelei der bleek echter, behalve eveneens aan het hoofd, ook aan een der beenen gewond te zijn. Onmiddellijk werd medische hulp gere- quireerd. En de eerste die ter plaatse kwam, was dr. W. Bolfoort uit Diemen, die spoe dig gevolgd werd door dr. M. Hartman en A. J. J. van Gemert, beiden eveneens arts te Diemen. Na overleg besloten zij terstond ook het advies van een chirurg in te win nen en korten tijd later verscheen de Am- sterdamsche chirurg dr. C. Knapper, van het Burgerziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, ter plaatse. Tegelijkertijd arriveerden twee ambu lance-auto's van particuliere ziekenver- voerondernemingen te Amsterdam, en de Prins zoowel als zijn geleider werden in de auto's gedragen, waar de medici de eerste hulp verleenden,, de wonden onderzochten en verbonden en een eerste algemeen on derzoek naar den toestand van de beide pa tiënten instelden. Reeds dadelijk kwam hierbij vast te staan, dat de verwondingen niet ge vaarlijk waren. Door den slag met het hoofd tegen de voorruit had Prins Bernhard, behalve eenige door het bre kende glas veroorzaakte snijwonden, een lichte hersenschudding, noch hij noch zijn metgezel hadden ook maar een oogenblik het bewustzijn verloren. Nadat ter plaatse alle hulp was verleend, vertrokken de beide ambulance-auto's, waarin ook de vier medici hadden plaats genomen, tegen half negen naar het Bur gerziekenhuis te Amsterdam. Kort na hel bekend worden van het ongeval kwam ook de burgemeester van Diemen, mr. A. J. de Wolff, op de plaats van het ongeval, even als de plaatselijke commandant der ma- rechaussée met eenige manschappen. De meeste automobilisten, die op dit uur van den morgen de plaats van het ongeval pas seerden zagen wel den verwoesten wagen aan den kant van den weg staan, doch dit is voor de meeste gebruikers van dezen weg een zoo gewoon schouwspel, dat zij doorreden, zonder eenig idee, wie de be stuurder van de vernielde auto was. De marechaussée-commandant nam den be stuurder van de zandauto, welke eigendom is van de aannemings-maatschappij N.V. Terro, een voorloopig verhoor af, en liet de verschillende sporen op den weg opmeten, terwijl ook de weinige omwonenden, die iets van de botsing hadden gezien, of on middellijk daarna ter plaatse was, aan een Officieel communiqué* 's-GRAVENHAGE, 29 November. Heden middag te half drie heeft de particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel, het volgende officieele communiqué be treffende den toestand van den Prins ver strekt: Prins Bernhard zal voorloopig nog niet naar Soestdijk vervoerd kunnen worden. In den loop van den dag zijn de verschijnselen eenigszins verbeterd. De wonde in het gelaat is gehecht en ....de toestand was hedenmiddag naar omstandigheden bevredigend. DU nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS voorloopig verhoor werden onderworpen. De mede-inzittende bleek re zijn een der leden van het personeel van den Prins van het paleis Soestdijk. De toestand valt erg mee. Officieel is door de geneesheeren vast gesteld, dat de Prins slechts een lichte her senschudding heeft en dat, naar het zich aanvankelijk laat aanzien, de toestand erg meevalt. Koningin in het Ziekenhuis Hedenmorgen te half elf arriveerde. H.M. de Koningin, vergezeld van een hofdame en per auto komende uit den Haag, aan het Burgerziekenhuis te Am sterdam. Zij werd hier ontvangen door den Burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die de geneesheer-direc teur van het Burgerziekenhuis, dr. S. C. M. Spoor, aan haar voorstelde. De Koningin begaf zich onmiddellijk naar de kamer van Prins Bernhard. Het ligt in de bedoeling, dat Hare Maje steit na het bezoek aan den Prins, door reist naar Soestdijk, waar zij persoonlijk de Prinses van haar bevindingen op de hoogte zal stellen. In het ziekenhuis waren voorts nog aan wezig de Amsterdamsche hoofdcommissa ris van politie, de heer H. J. Versteeg, en de commissaris van het bureau Linnaeus straat, de heer Staal. De mede-inzittende, die eveneens gewond werd, is de hof jager Van der Spek uit Soestdijk, die een knieschijf heeft gebroken en hoofdwonden op liep. De Prins, die bij zijn volle bewustzijn was toen op den Muiderstraatweg dr. Bal- foort als eerste van de geneesheeren uit Diemen arriveerde, had er op aangedron gen, dat men hem naar Soestdijk zou bren gen. De geneesheeren vonden het echter beter hem eerst naar het zoo nabije Burger ziekenhuis in Amsterdam te vervoeren voor een nader onderzoek. De Koningin naar Soestdijk vertrokken. Na geruimen tijd aan het ziekbed van Prins Bernhard te hebben vertoefd, is H. M. de Koningin, vergezeld van haar hofdame, freule Schimmelpenninck van der Oye, te half twaalf uit het Burgerziekenhuis ver trokken naar het paleis Soestdijk, waar zij in de vestibule door Prinses Juliana werd begroet. Tijdens het bezoek van de Koningin arriveerde in het Burgerziekenhuis ook de procureur-generaal van het Ge- Buitenland Een Engelsch-Amerikaansch protest te gen de overneming door Japan van de douane in China. (4de blad). De omgeving van Madrid gebombar deerd. (4de blad). Een Fransch protest tegen de Italiaan- sche pers-campagne. (4de blad). De besprekingen te Londen met de Fransche ministers. (4de blad). Verscheidene Russische gezanten terecht gesteld. (4de blad). Mislukte aanslag op den Egyptischen premier Nahas Pasja. (4de blad). Binnenland Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden morgen op den Muiderstraatweg een auto ongeluk gehad. Prins Bernhard reed tegen een vrachtauto op en bekwam een lichte hersenschudding. (1ste blad). Mededeelingen betreffende de weldadig heidspostzegels. (4de blad). Omgeving De zeereerw. pastoor Thomann, oud-pas toor van Lisse, is voorzien van de laatste Heilige Sacramenten. (2de blad). OP DEN ACHTERGROND DE VERONGELUKTE AUTO. Sport en Wedstrijden VOETBAL: In de voorronde van het wereldkampioenschap won het Ned. elftal gisteren met 40 van Luxemburg. Voor den I. V. C. B. verloor D.H.L. gisteren op nieuw, S. J. C. speelde gelijk tegen Spar taan; eerste nederlaag van Lisse, mooie overwinningen van Blauw Zwart en V.E.P. (3de blad). SCHAKEN: De 22ste partij om het we reldkampioenschap door dr. Aljechin ge wonnen. (3de blad). SCHERMEN: J. Swaan wint den Gijsber- ti-wissel beker op c ibel. (3de blad). Pd5-E7 was de hervattingszet van de 22e partij. Bij loting werd het bedrag van 5. toegewezen aan onzen abonné B. Singeling, v. 't Hoffstraat 15 B, Lei den. Dit bedrag deden wij hem inmiddels toekomen. rechtshof te Amsterdam, mr. A. baron Harinxma thoe Slooten, en de Officier van Justitie mr. dr. A. J. van ThieL De belangstelling van het publiek in de omgeving van het Burgerziekenhuis was zeer groot, doch de politie zorgde voor het vrijhouden van voldoende ruimte in de Linnaeusstraat. Allerwege uit den lande wordt naar den toestand van den Prins geïnformeerd en de telefoon van het ziekenhuis staat niet stil. Commissaris van de Koningin bezoekt het ziekenhuis. Te ruim half twaalf arriveerde de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Roëll aan het Burgerziekenhuis om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand van Prins Bernhard. Gemeenteraad van den Haag stuurde telegrammen Bij den aanvang van de vergadering van cïen Haagschen gemeenteraad, hedenmid dag, heeft de voorzitter, burgemeester De Monchy, de volgende woorden gesproken:

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1