BINNENLAND BIOSCOPEN MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Twee ton het voor Kind De jaarlijksche actie voor de weldadigheids- postzegels en briefkaarten. De secretaresse van de centrale propagan da commissie voor den verkoop der welda digheidspostzegels in Nederland schrijft ons o.m.r Woensdag a.s. Allen aan alle postkanto ren in ons ^and en ook aan heel veel daar toe opgerichte „tentjes" in de kantoren we derom de weldadigheidspostzegels en prent briefkaarten verkrijgbaar gesteld worden, waarvan de toeslag komt ten bate van het misdeelde kind. Bedroeg verleden jaai de bru'to-opbrengst aan toeslagen rüim 140.000 en de opbrengst der prentbriefkaarten ongeveer 40.000 zoo dat aan ongeveer 350 vereenigingen een bedrag van ruim 163.000 kon worden iut- gekeerd. dit jaar hoopt de commissie twee ton te kunn-m bereiken. De uitgifte geschiedt van 1 December tot en met 5 Januari. Er zijn ditmaal voor het eerst VIJF ZE GELS, welke alle het vriendelijke kinder kopje vertoonen, naar een schilderij van Frans Hals uit de tentoonstelling te Haar lem. De geheele serie is voor slechts 38 cent verkrijgbaar. In verband met de op 1 Sep tember j.l. door de P.T.T. ingevoerde ver laging van het porto is de toeslag van de kinderzegels ook verminderd. De zegels zijn ontworpen door Pyke Koch te Utrecht. Wat de prentbriefkaarten betreft, er is al lereerst een serie van 5 buitengewoon schil derachtige kaarten, ontworpen door de da mes Jacoba van Hoboken en Bas van der Veer. Jeanne Hebbelynck teekende drie losse kaarten: „Herdersliedje", „Kerstvertelling" en „Nieuwjaarswensch". De bekende sneeuwman op de groote en kleine reclameplaten, welke twee jaren achtereen goede diensten heeft bewezen, is dit jaar vervangen door een geheel nieuwe plaat naar het ontwerp van Cees Verburg te 's-Gravenhage. De centrale commissie is ook dit jaar zoo gelukkig geweest den steun van alle radio verenigingen te verwerven. De directeur- generaal der P.T.T., ir. Dammcspreekt voor de N.C R.V. op Donderdag 9 December a.s. 19.4519 55 uur. De heer J. van Zutphen zal dit voor de V.A.R A. doer op 6 December 21.3021.35 uur, terwijl de A.V.R.O. haar plannen zelf nog bekend zal maken. De K.R.O. arran geert, naast andere aanbevelingen, op 18 December voor de kinderen een specialen „postzegelmiddag" voor het misdeelde kind. De V.P R.O. noodigt eveneens verschillende sprekers uit. Voorts zal de comm'ssie publiceeren een eenvoudige „twee-'ton"-puzzle, waarvoor H. K.H. Prinses Juliana den hoofdprijs heeft willen schenken. Naast vele andere prijzen als K L.M.-prijzen, zijn niet minde^ dan twin tig van de nieuwste Philipsradiotoestellen beschikbaar. Nadere mededeelingen over deze puzzle zullen spoedig volgen. In meer dan duizend plaatsen van ons land zullen van 1 December tot 5 Januari comité's samenwerken om de twee ton te kunnen bereiken. Van H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bern hard mochten wij reeds een be langrijke bestelling voor weldadigheids postzegels ontvangen. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland hebben een aanbevelend woord voor den verkoop geschreven. Ter illustratie diene, als slot, dat 'thans in ons land in de onderscheidene inrichtin gen zijn: 4000 achterlijke, zwakzinnige, idiote kinderen, 28.000 zieke, zwakke, prae- tuberculeuze kinderen, 17.000 verlaten, ver waarloosde, misdadige kinderen en 1000 blinde, doove, doofstomme kinderen. Het lijkt de commissie bijna overbodig er nogmaals op te-wijzen dat het hier een na tionaal belang betreft. Haar werken is in elk opzicht onpartijdig, alle gezindten dee- len in de opbrengst, die ditmaal de twee ton moge o /erschrijden. Het secretariaat der centrale propaganda- commissie is gevestigd: Nicolaistraat 17, den Haag, tel. 33312Ó. HUWELIJK JHR. H. A. v. KARNEBEEK. Heden is te Den Haag het huwelijk vol- ti'okken tusschen Jhr. H. A. van Karne- beek, reserve eerste luitenant der artille rie en jonkvrouwe Thelma Pauw van Wieldrecht. De bruidegom is een zoon van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat en Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland. Als getuigen fungeerden Jhr. Mr. J. D. van Karnebeek, een broer van den bruide gom. Jonkvrouwe Pauw van Wieldrecht, 2uster van de bruid, Mr. M. Baron van Tuyll van Serooskerken en W. Graaf van Limburg Stirum. Na de burgelijke plechtigheid heeft ds. G. Wuite Jzn., Doopsgezind predikant, ten huize van de ouders van den bruidegom het huwelijk ingezegend. DE GENTSCHE FLORALIëN IN 1938. De groote vijfjaarlijksche internationale tuinbouwtentoonstelling te Gent zal ge houden worden het volgend jaar van 16 tot 24 April. Uit den Nederlandschen tuinbouwraad is een commissie benoemd, die de Neder- landsche deelneming zal verzorgen. Secre taris dezer commissie is de heer jhr. dr. J. C. Mollerus, te Haarlem. De indeeling der inzendingen staat onder de bekwame leiding van den heer C. Thim te Amster dam. Reeds is beslag gelegd kunnen wor den op een schitterende ruimte. Een eere-comité zal worden uitgenoo- digd, terwijl in de groote centra sub-co- mité's zullen worden gevormd. UITVAART VAN PROF. DR. A. H. M. J. VAN ROOY. Onder overweldigende belangstelling heeft Zaterdagochtend de uitvaart plaats gehad van prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, rector-magnificus der gemeente-universiteit van Amsterdam. Om half tien werd in de Rozenkranskerk aan de Jacob Obrechtstraat de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den hoogeerw. heer dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, geassisteerd door de wel eerwaarde heeren J. Zegers en C. Koene, kapelaans der parochie. Terzelfder tijd werden aan de zij-altaren H H. Missen on gedragen' door den hoogeerw. pater B. Schaab O.P.. provinciaal der Dominicanen, prof. dr. Molkenboer O.P., pastoor W. Nolet, landelijk adviseur der St. Adelbertsvereeni- ging, prof. dr. M. Cobbenhagen, rector- maenificus van de R.K. Economische Hoo- geschool te Tilburg en door mgr. Van de Venne, directeur van Rolduc. De kerk was geheel gevuld met belang stellenden, w.o. wij opmerkten, om slechts enkele namen te noemen, minister Gose- ling, den burgemeester van Amsterdam en president van het colleee van curatoren der gemeente-universiteit, dr. W. de Vlugt, ver schillende hoogleeraren van de universi teit van Amsterdam, alsmede prof. Huib. Luns, prof. A. Veraart, de wethouders mr. G. C. J. D. Kropman en drs. E. Boekman, vertegenwoordigers van het bestuur der St. Adelbertsvereeniging, talrijke geestelijken, vertegenwoordigers van studentenorganisa ties. Na afloop van de H. Mis van Requiem stelden de studentenorganisaties zich voor de kerk op met hun omfloerste vaandels. Op het bordes bii den hoofd in <?an« namen de vertegenwoordigers van de R.K. stu dentenvereniging „Sanctus Thomas Aaui- nas" plaats. Ook de Gereformeerde studen ten waren door een deputatie met hun vaandel vertegenwoordigd. Gevolgd door de geestelijkheid werd het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen en gekaatst in liikauto. Een pntpi^ar aan tal bloemstukken en ^kransen werd gedeel telijk op de kist gedeeltelijk op een volg auto eeie»d. Toen de rouwstoet langzaam wegreed tusschen een dichte haag van be langstellenden. die z;ch nr> <=trnat verzameld hadden, brachten de studenten met hun vaandels eerbiedig een laatsten groet aan den overleden rector-magnificus. De stoet reed lanes den Willemsparkweg, door de P. C. Hnoftstraat, de Hobbemastraat naar het Wilhelminagasthuis. Hier reed de lijkauto de binnenplaats op, waar het ver plegend person eel stond opgesteld, namens hetwelk een bloemstuk aan de baar werd gehecht. Daarna vervolgde de lange stoet zijn weg over den Overtoom en den Am- stelveenscheweg naar de R.K. begraafplaats „Buitenveldert". Ontelbare personen hadden zich daar reeds verzameld. Onder hen bevonden zich burgemeester dr. W. de Vlugt, president curator van de gemeenteuniversit°it en ver schillende curatoren, prof. dr. H. A. van Bakel, waarnemend rector-magnificus, prof dr. A. W. de Groot, secretaris van den academischen senaat, dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, mr. G. C. J. D. Kropman, drs. E. Boekman, wethouders van Amsterdam, en vele hoogleeraren van alle faculteiten, waaronder prof. R. Wel- schen O.P., prof. Noordenbos en prof. H. Brugmans, voorts prof. dr. K. Eellon, rec tor-magnificus der R.K. unive iteit en prof. dr. B. Molkenboer O.P., prof .dr. J. Cob benhagen, rector magnificus der R.K. Econ. Hoogeschool, te Tilburg, prof dr. J. Barge, rector-magnificus der universiteit te Lei den, prof. J. Boeke, rector-magnificus van de Leidsche universiteit, prof. Huib Luns en prof. J. A. Veraart van de technische hoogeschool te Delft. Talrijk waren ook de vertegenwoordi gers van vereenigingen en instellingen, waarvoor prof. Van Rooy zich verdiensten heeft verworven. Toen het stoffelijk oveischot de kapel van „Buitenveldert" was binnergedragen, werd onder plechtigen zang van een jon- genskcortje de absoute verricht door pas toor J. Th. Lagerweij. Daarna werd prof. Van Rooy grafwaarts gedragen om aan de schoot der aarde te worden toevertrouwd. Aan de geopende groeve werden nogmaals gebeden voor de zielerust van den ontsla pene gestort. „Msbd." HET ROODE ACHTERLICHT VOOR RIJWIELEN. Zorgt er tijdig voor! Ondanks het feit, dat van 1 Januari a.s. af, dus reeds spoedig, het roode achter licht voor rijwielen wettelijk verplichtend wordt, zijn er nog slechts weinig fietsen van een achterlicht voorzien. Dit wach ten tot het laatste oogenblik zal waar schijnlijk aanleiding .aanleiding geven tot stagnatie, omdat de rijwielhandelaren in Nederland niet in staat zullen zijn om in enkele dagen voor de montage van eenige millioenen fietsen te zorgen! De rijwielhandel kan momenteel aan de vraag naar ry wielachterlichten met rijks- keurmerk geheel voldoen, aangezien alles in het werk is gesteld, de achterlichten reeds geruimen tijd voor den wettelijken termijn te kunnen leveren. Bezitters van rijwielen doen daarom verstandig, zich zoo spoedig mogelijk in dit opzicht „vei lig" te stellen: veilig, niet alleen tegenover de nieuwe wettelijke voorschriften, maar ook in hun eigen belang tegenover de ge varen van het verkeer bij duisternis. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het bestuur van het Nationale fonds voor bijzondere nooden deelt mede, dat Prins Bernhard het fonds een ruimte gift heeft doen toekomen. -9 mi .rHTüH/ OPLBOGBPS LENGTELICHT 4JUCnTCn|AANMANÖW; (UAH6ËR OAfl 9 M.) DE VERLICHTING VAN MOTOR RIJTUIGEN RIET INGANG VAN 1938. De voortdurend by den A.N.W.B. bin nenkomende vragen over de verlichtings- eischen, waaraan motorrijtuigen met in gang van het komende jaar zullen moeten voldoen, toonen, dat de inderdaad vrij in gewikkelde bepalingen niet algemeen be kend zyn. Bijgaande figuur geeft een overzicht van den aanvang 1938 intredenden tuestand, wat aard en plaatsing der lichten bij mo torrijtuigen op meer dan twee wielen be treft. De daarbij vermelde maten zijn in centimeters uitgedrukt: wanneer één getal genoemd is, is dit de hoogste toegestane af stand, behalve bij het lengtelicht, waar bij de afstand tot het achterlicht tusschen 15 tot 25 c.M. mag bedragen. Alle afmetin gen gelden tot het lichtdoorlatend gedeelte. Vóórlichten. Gebruikt mag worden wit of geel licht. Binnen de bebouwde kommen waar straat verlichting aanwezig is, kan volstaan wor den met uitsluitend de twee stadslampjes, indien deze althans niet hooger dan 120 c.M. geplaatst zijn, terwijl, indien de afstand a niet meer dan 40 c.M. is, alleen de in de koplampen ingebouwde stadslichten kun nen worden gebruikt. Zijn de stadslamjes hooger dan 1.20 M. geplaatst en is de af stand a grooter dan 40 c.M., dan moeten zoowel de stadslichten als de niet-ver- blindende koplichten ontstoken zyn. Buiten de bebouwde kommen en op on verlichte wegen daarbinnen, dient de hoofd- of dimverlichting te worden gevoerd, in beide gevallen aangevuld met de stads lampjes, indien de afstand a grooter is dan 40 c.M. Onder alle omstandighe den moet bij donker dus binnen 40 c.M. van de uiterste zijkanten van de auto een stel lichten ontstoken zijn. De stadslichten moeten op gelijke hoogte geplaatst zijn en ongeveer gelijke verlichtingssterkte heb ben. Hetzelfde geldt voor de koplichten. Voor motorrijwielen met zijspan geldt deze bepaling niet. Bermlamp en e.d. (B) moeten aan de linkerzijde van de auto zijn aange bracht; de lichtbundels moeten bij tege moet komen van ander verkeer naar rechts gericht zijn. Achterlichten. Ofschoon de A.N.W.B. het uit veilig heidsoogpunt wel gewenscht acht, behoe ven de auto's geen twee achterlichten te voeren en kan met één links geplaatst licht worden volstaan. Stoplichten. Voor stoplichten treden geen nieuwe be palingen in werking. Men r.iag dus gebruik maken van 1 stoplicht links, of twee stop lichten ter weerszijden, binnen den aange geven afstand van de achterlichten. Achteruitrijdlicht. Gebruikt men een achteruitrijdlicht, dan moet dit zoo geschakeld zijn, dat het alleen kan branden wanneer de versnelling voor achteruitrijden is ingeschakeld. Parkeerlichten. Parkeert men rechts van den weg. niet binnen 30 M. van een brandende lantaarn binnen de bebouwde kom, dan kan men vol staan met het voeren van een parkeerlicht- je, hetwelk links van de auto aangebracht, duidelijk zichtbaar voor het tegemoet ko mende verkeer, wit of geel naar voren en voor het achteroprijdende verkeer rood licht naar achteren uitstraalt. Men kan evenwel ook zijn gewone niet-verblinden de verlichting ontsteken, waarmede dan het aparte parkeerlichtje vervalt. Parkeert men onder bovengenoemde om standigheden links van den weg, dan moet men aan de rechterzijde van de auto een parkeerlichtje hebben dat naar voren rood licht en naar achteren wit of geel licht uitstraalt, eveneens weer duidelijk zicht baar voor de twee verkeersrichtingen. An dere lichten mogen dan niet ontstoken zyn. Z ij 1 i c h t e n. Opleggers en aanhangwagens moeten witte of gele zijlichten voeren die hoogstens 15 C/M. binnenwaarts van de uiterste zij kanten van den laadbak zijn aangebracht. Lengtelicht. Samenstellen van trekker en oplegger of van trekker en aanhangwagen welke lager zijn dan 9 M., moeten aan de achterzijde 1525 c.M. verticaal boven het linker ach terlicht een apart rood licht voeren. De A.N.W.B. wijst er tenslotte nog op, dat de oorspronkelijke bepalingen, dat de koplichten met ingang van 1 Januari 1938 door den Minister goedgekeurd moesten zijn, uitgesteld is tot 1 Januari 1939. PRODUCTIE VAN TEXTIEL-CASEÏNE. Steeds meer fabrieken worden ingericht. Naar het „Hbld." verneemt, produceeren op het oogenblik reeds vier zuivelfabrie ken, die in de afgeloopen maanden zijn voorzien van een installatie daarvoor, tex- tiel-caseïne, de grondstof van lanital of melkwol; de inrichting van vijf andere fa brieken komt binenkort gereed, terwijl bij nogmaals vijf fabrieken met de installatie binnenkort een begin zal worden gemaakt. Al deze fabrieken overwegend niet- coöperatieve hebben of krijgen een dag capaciteit van één ton textiel-caseïne, dat is 30.000 a 35.000 kilo ondermelk per dag. De caseïne wordt tot dusver geëxporteerd NIJMEGEN GEEFT HET VOORBEELD! In de pas verschenen laatste aflevering van prof. Jan de Vries' „Volk van Neder land", blz. 411, lezen wij: „Op het Internationale Congres voor Volkskunde, dat in Augustus 1937 te Parijs gehouden werd, is eenstemmig uitgespro ken, dat er in ieder land een nationaal of ficieel Instituut voor de Studie der Volks kunde zou worden gesticht, da* in uni versiteiten en soortgelijke inrichtingen van hooger onderwijs een leerstoel voor volks kunde zou worden upgericht, dat einde lijk de studie der volkskunde tot het pro gramma van het hooger onderwijs zou be- hooren. Deze drie eischen wachten in Ne derland nog op vervulling. Want het is al leen een confessioneele universiteit, waar aan een hoogleeraar de volkskunde als deel van zyn taak is opgedragen en het'eenige instituut voor volkskunde, dat nu werk zaam is, ontbeert den materieelen steun voor zijn arbeid". De „Maasbode" schrijft hierby: Eere wien eere toekomt! In dit geval: eere aan het bestuur der R.K. Universiteit, dat met vooruitzienden blik en met het juiste gevoel voor hetgeen èn wetenschap pelijk èn nationaal belang eischen, mgr. Jos. Schrijnen, door wien de volkskunde hier te lande werd ingeluid, tevens met een leeropdracht in deze bij uitstek natio nale wetenschap heeft belast. Met het „in stituut voor volkskunde" wordt bedoeld de volkskundecommissie van de Koninklijke academie van wetenschappen, waarvan ge noemde'hoogleeraar voorzitter is. Naar wy vernemen zal de heer dr. Abel Coetzee, lector aan de universiteit van die Witwatersrand (Johannesburg) binnenkort op proefschrift getiteld: „Volksgeloof in Suid-Afrika" aan de Keizer-Karei-universi teit promoveeren. Afscheid van prof. Aalberse als Kamerlid van den kieskring Overijsel. In een vergadering van den kring Over ijsel van de R. K. Staatspartij is Zaterdag middag te Almelo afscheid genomen van prof. mr. P. J. Aalberse, lid van den Raad van State, minister van staat en oud-lid en oud-voorzitter van de Tweede Kamer. Zoo als bekend, heeft prof. Aalberse jaren lang voor Almelo zitting gehad in de Tweede Kamer en in verband hiermee wilde men te Almelo bij zijn aftreden als Kamerlid af scheid van hem nemen. Onder de talrijke belangstellenden, die dit afscheid bijwoonden, waren behalve veel afgevaardigden van plaatselijke kies- vereenigingen en de leden van de Tweede Kamer, n.l. de heeren W. J. Andriessen uit Utrecht en mr E. G. M. Roolvink uit Al melo. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, steide aldus lezen we in een verslag in de „N.R.Crt." de voorzitter, de heer G. J. A. ter Steege, wethouder van Almelo, het extra-agendapunt aan de orde: het afscheid van prof. Aalberse. Spr. wierp een terugblik op de politieke carrière van prof. Aalberse en memoreerde hoe, toen dr. Schaepman in 1902 was overleden, de vraag rees wie hem moest opvolgen. Mr. Aalberse verklaarde zich toen desgevraagd bereid een candidatuur te aanvaarden. In een hartelijke rede heeft prof. Aal berse dank gezegd voor dit afscheid. Als men mij niet had uitgenoodigd, aldus spr., zou van mij het verzoek zijn uitgegaan de mogelijkheid te scheppen van Almelo af scheid te nemen. Spr. herinnerde aan hetgeen hij reeds bij zijn afscheid in de Tweede Kamer heeft ge zegd over de motieven van zijn heengaan en somde deze nog eens op. Spr. zeide, dat het hem leed deed den ouden band met den kieskring Almelo (thans kieskring Over ijsel) te moeten verbreken, daar deze band in de afgeloopen 35 jaar steeds hechter was geworden. Spr. schetste tenslotte den huidigen staat kundigen toestand en zeide, dat die veel gelijkt op die toen hij in de Kamer kwam. Herinnerende aan de woorden van dr. Schaepman zeide spr., dat wij nu weer een christelijke regeering hebben, steunende op een christelijke meerderheid. In dit ver band deed hij een beroep op een hechte sa menwerking tusschen de rechtsche groepen. Verscheidene R. K. bladen moesten volgens spr. nog beter leeren begrijpen dat zij de regeering behooren te steunen en dat zij niet te scherpe critiek moeten leveren op haar beleid. Spr. had steeds gestreefd naar samenwerking met de andere rechtsche par tijen, om niet te ontwennen samen te wer ken ook in de perioden van een extra-par lementair kabinet. Tenslotte wendde spr. zich mét eenige hartelijke woorden tot zyn opvolger als Kamerlid, mr. Roolvink. De aanwezigen brachten een driewerf hoera op prof. Aalberse uit, waaraan de heer ter Steege nog een dankwoord toe voegde. Mr. Roolvink heeft daarop nog een korte rede gehouden, waarop ook de heer G. Kamp, lid van Prov. Staten van Overijsel, nog herinneringen heeft opgehaald. Prof. Aalberse vertrox hierop uit de ver gadering, die de interne aangelegenheden verder afwikkelde. THEATER HOOFF1LMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Nancy Steele wordt vermist (Peter Lor re, Victor Mc Laglen) Puberteit (Gaby Morlay, Charles Vanel). Emotioneele film. Karakter- film. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 2—7 uur, Matinée, Zaterd. en Woensd. 2 uur Goedgekeurd v volwassenen. Luxor: Groote dwaasheden (Paula Wessely) Golddiggers 1937. (Dick Powell, Jean Blondel). Speelfilm Showfilm Dag 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd Woensdag en Donderdag. Toelaatbaar v. volwassenen. Casino: Trianon: Sweet Music (Ann Dvorak). De wet van de prai rie (Dick Foran). Showfilm Wild-West- film. Dag. 811, Zondags bovendien 47 en 811 uur. Matinée Zater. Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd r volwassenen Afgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15