AGENDA ZATER'CAli 27 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 IETS KOUDER. De Bill seint: Verwachting: matige wind uit Noorde lijke richtingen, veranderlijke bewolking, wellicht nog enkele buitjes van regen of natte sneeuw, iets kouder. Hoogste barometerst.: 773.6 te Thorshavn. Laagste barometerst.: 745.7 te Haparanda. De depressie in het Noord-Oosten neemt af, maar breidde zich verder over Duitsch- land uit; die in het Zuid-Westen trok naar den Oceaan terug; nieuwe hoogedrukking breidt zich van IJsland Zuid- en Oost waarts uit. Over Scandinavië waait dien tengevolge aan de Westkust stormachtige Noordenwind met temperatuur weinig bo ven nul graden, die hagel en sneeuwbuien brengt, terwijl de lichte vorst zich weer over een groot deel van Zweden uitbreid de. In Duitschland valt, bij krachtige Noord-Westelijke winden regen, die later in sneeuw kan overgaan, in het Zuiden komt nog lichte vorst voor, evenals in Midden-Frankrijk, in hei Westen valt daar regen en in het vorstgebied komt mist voor. De Britsche Eilanden hebben vrij rustig weer met zwaar bewolkte lucht en mist bezuiden de Theems. Ook in Zwitser land komt lichte vorst voor, de hooge toppen hebben helder weer met lichte lot matige vorst. Voor onze omgeving is aanvan kelijk nog guur weer te wachten met enkele regenbuitjes, in het Noorden wellicht natte sneeuw. LUCHTTEMPERATUUR. 8.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.25 uur tot Zon dagmorgen 7.11 uur, van Zondagnamiddag 4.24 tot Maandagmorgen 7.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee oj Zondag 28 Nov. voorm. 11.43 en nam. 12.07 uur;-op Maan dag 29 Nov. nam. 12.37 uur. VOORDRACHT PROF. R. CASIMIR. Over „Waardoor maken wij onze fouten?" Voor de afd. Leiden van den nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" sprak prof. R. Casimir gister avond in den Burcht over: „Waardoor ma ken wij onze fouten?" Na een korte inleiding door den voor zitter, den heer J. P. Willems, kreeg prof. Casimir het woord. Nadat spr. erop gewezen had, dat men zich den laatsten tijd steeds intensiever bezig houdt met de theorie van de fout, zeide hij, dat alle fouten te rangschikken zijn in twee groepen, de intellectueele fou ten en die welke ontstaan door ondoelmatig handelen. Een intellectueele fout kan ontstaan door een vergissing, met basseert zijn redenee ring op een onjuiste stelling, doch ook door een dwaling, in dat geval is de stelling goed, doch deugt de redeneering niet. Wanneer wij een verkeerde letter schrij ven, verrichten we een ondoelmatige han deling en ook daardoor ontstaat een fout. Zoo zijn er talrijke andere oorzaken voor het ontstaan van fouten aan te wijzen. De meeste fouten, zoo vervolgde spr., ontstaan door gebrek aan kennis, uit onwetendheid dus. In onwetendheid schuilt echter dikwijls een zedelijke fout, immers er zijn nu een maal dingen, die ieder mensch moet weten, die men niet verkeerd mag doen. Een eveneens veel gemaakte intellectueele fout ontstaan uit gemakzucht, liefde, be scheidenheid enz. en hangt dus sterk af van het persoonlijk karakter. Deze fout is, dat we eigenlijk wel iets weten, doch er niet voor willen uitkomen. Onvoldoende opmerkzaamheid veroor zaakt ook een zeer groot aantal fouten. Men kan ook slecht denken uit protest houding; in zoo'n geval wil men eigenlijk in het geheel niet denken, omdat men zijn opinie reeds heeft vastgesteld voor de redeneering begon. Tenslotte is het denkvermogen bij den een veel dieper, dan bij den ander; niet iedereen heeft de gave om ver vooruit te zien. Door ervaring wordt het aantal fou- een minder. Ervaring krijgt men met de jaren en het is dus vanzelfsprekend dat jeugdige, onervaren menschen de meeste fouten maken. Wij allen, aldus spr., maken fouten om de eenvoudige reden, dat we onvolmaakt zijn. Daarom moeten we fou ten durven maken. Wie dat niet durft, ein digt met in het geheel niets te doen. Dat wil echter niet zeggen, dat we maar naar hartelust fouten mogen maken, integen deel, we moeten ze zooveel mogelijk ver mijden en hebben zelfs de plicht dat te doen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. EXPOSITIES TENTOONSTELLING H. F. BOOT In de Lakenhal is gistermiddag een ten toonstelling geopend van schilderijen van H. F. Boot, van wiens werk ter gelegen heid van zijn zestigsten verjaardag in Am sterdam en in enkele andere steden reeds tentoonstellingen werden georganiseerd. Thans zijn in de Lakenhal een dertigtal werken uit zijn oeuvre tesamen gebracht en de indruk van zijn werk i s gunstig. Boot treft niet door originaliteit, hij is eer der een normaal kunstenaar, die schildert alles wat voor de hand ligt en wellicht ligt dan hierin toch wel iets origineels, cm- üat hij al het voor de hand liggende onbe langrijke belangrijk weet te te maken. Hij heeft misschien een rommelhoek in zijn atelier gezien, waar alles op en boven en door elkaar ordeloos ligt opgestapeld en er ontstaat een stilleven met doozen, dat zoo als verschillende andere opvalt dcor den donkeren toon, die wel eens even aan Breitner doet denken. Dit treft wel het meeste bij zijn stillevens en portretten. Bij de eerste schildert hij het meest voor de hand liggende en het valt hierbij op, dat hij niet zoekt, niet schikt, niet arran geert. Deze stillevens zijn anders, ordeloos is het; hij schildert het zooals hij het vond, mischien ook cmdat hij van zulk een om geving houdt, maar het schilderstuk wordt ei in eens veel levendiger door. Zijn portretten zijn uitgesproken sugges tief en met karakter. Alweer donker van toon. Maar ook hier zoekt hij niet naar ex pressieve objecten, naar koppen waar hij pleizier van beleven kan. Zie de portret ten van den heer F. M. en van den heer J. W. S., die van meer dan gewoon formaat zijn. Hij schildert een alledaagsche „werk jongen", maar die werkjongen is dan ook alledaagsch. Het schilderstuk is een open boek. Als men den schilder gezien heeft, is zijn zelfportret een studie waard. Wij vestigen nog de aandacht op een stilleven: emmer met tulpen, ook maar weer zoo geschilderd, zonder rangschik king, tot een schooner object. De kleuren hiervan vindt men eveneens in zijn land schappen. Een zeer apart soort groen dat even karakteristiek is voor dit genre, als de donkere toon voor de stillevens. Van het overige werk vallen het meest op een act en een zeer goed geslaagde houtskcol-teekening van een Italiaansche vrouw. Voor den aanvang heeft mr. J. Slagter een kort openingswoord gesproken. Hij zeide, dat Boot niet zoo bekend was in Leiden en vroeg zich de reden daarvan af. Als oorzaken meende spr. te moeten zien ten eerste Boot's bescheidenheid en vervolgens het karakter van zijn werk dat niet excessief is, al is het wel vol innig heid. Boot's werk is niet modern en daar om is hij in veler waardeering op het tweede plan gebleven. Als men het echter met belangstelling en liefde bekijkt, zal men er de wezenlijke schilderseigenschap pen in ontdekken. Er wordt wel eens gezegd, dat kunst van deze dagen moet zijn. Dat is. misleidend, want wat is het heden tusschen verleden en toekomst? In kunst ligt een eeuwigheids beginsel. Spr. hoopte tenslotte, dat deze expositie zou mogen leiden tot het begerijpen en lief hebben van Boot's werk F. S. MUZIEK MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Het Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. Het eerste gewone concert van de Maat schappij voor Toonkunst gegeven door het „Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet" bracht voor ons een groote interesse daar dit kwartet bij de prachtige standaardwerken van Mozart en Schubert, ook intehsant werd door het spelen van twee moderne werken van Stravinsky en Honegger maar bovenal door het enorme samenspel. Wij kunnen het bestuur van de Maatschap pij voor Toonkunst alleen maar dankbaar zijn, dat zij ons liet kennis maken met dit jong maar zóó voortreffelijk ensemble. Eerst speeldt het Mozart's „Quartet g dur", waarmee deze Hongaarsche heeren (waar van de eerste violist Zoltan Szekely zich in ons land heeft gevestigd) direct hun mu zikale verbijzondering openbaarden. Wat gegeven werd aan fijnheid van klank en subtiele schakeeringen is wel heel schoon, en er was een voortdurende vitaliteit en groote verscheidenheid in klankkleur; en in het laatste deel lagen ue stemmen won derbaarlijk voor ons open. Na de gouden Mozartstem overgeplaatst naar Stravinsky, neergesmakt naar Stra vinsky heldhaftig delver in de terrei nen van rhythme en harmoniek. En aan de hand van de heeren Szekely, Vegh, Ko- romzay en Poltai werden wij gevoerd door de gebieden van klanken en accoorden, van contrapuntiek. Stravinsky heeft de muren van behondendheid wel ter dege onderste boven gewerkt. Wij gelooven, dat de per soonlijke klankvoorstelling en het resultaat daarvan voor den toehoorder meer merk waardig zijn als muziekwiskunde dan als muziekschoon. Maar knap en technisch is 't werk nauurlijk en zoo is dit ook gespeeld, welhaast magistraal. Als twee de modern werk volgde Honegger's „Quartett No. 2". Met veel temperament en spanning werd 't werk uitgevoerd. On getwijfeld is 't voor den gewonen toehoor der beter te apprecieeren. Maar waardee- ren wij de waardevolle melodie, dan. weer is 't een gewirwar van melodie, harmonie en klankkleurmogelijkheden, die toch wel gewrongen aandoen en wat de interpre tatie betreft. Deze was geniaal. Wonder mooi de cantilene in cello en alt. 't Was goed gezien Schubert's „Quartett a moll" te laten volgen. Welk een spontaan samen gaan, hun enthousiast persoonlijk aanvoe len, hun zichzelf vrij en toch beheerscht loslaten in de impulsieve oogenblikken. 't Van onze Adverteerders DANSINSTITUUT W. F. VAN WIJK De heer W. F. van Wijk, Hoogewoerd al hier, heeft zijn inrichting voor danslessen en waarin tevens tooneel- en vergaderza len zijn ondergebracht, opnieuw laten res- tsureeren. De beide groote heerenhuizen, waarin vroeger het ethnografisch museum, zijn reeds verleden jaar door den heer van Wijk in gebruik genomen. Het bleek ech ter noodzakelijk, de danszaal geheel af te scheiden van de tooneel- en vergaderzalen, wat nu zijn beslag heeft gekregen. Bovendien had dit het voordeel, dat de danszaal, die voor de groote toelcop van leerlingen toch nog te klein bleek, aan merkelijk kon worden vergroot. En voor de danszaal èn voor de tooneel- en verga derzalen is nu een aparte ingang verkre gen, en wel zoo, dat de bezoekers ook in het gebouw allen langs afzonderlijke gan gen hun bestemming bereiken, zonder iets van eikaars aanwezigheid te bemerken. Voor het dansinstituut is de ingang aan de Hoogewoerd, voor de tooneel- en vergader zalen aan het Utrechtsche Veer. j De verbouwing werd verricht door de heeren J. Arnoldus, stucadoor, J. van Iter- son, aannemer en J. Koet, schilder. Was alles wel heel volkomen en zonnig, met een blijmoedig gepronceerde opdrij ving van de tempi, wat Schubert in deze mate kan hebben. Wij zier met belangstel ling de volgende concerten tegemoet na deze gelukkige inzet. Een ovationeel applaus was de dank der goed gevulde zaal. J. K. DE RECHTEN DER GEPENSIONNEERDEN. Onder leiding van den heer L. Duval had in de Jacobazaal van „De Burcht" een goed bezochte bijeenkomst plaats van burger lijke gepensionneerden, ten doel hebben de de oprichting van een afd. Leiden e.o. van den Alg. Ned. Bond van Gepension neerden te 's Hage. De secretaris van dien Bond, de heer K. van Schouwen, oud-rijksontvanger te 's Hage gaf in korte trekken een overzicht van de pensioenwetgeving van het begin der vorige eeuw tot heden en herinnerde aan de RegeeringsvoorsteUen in 1935 en 1936 gedaan om reeds verleende pensioenen ook volgens oud-Minister de Geer een onaantastbaar rechtsgoed, aan' een herbe rekening te onderwerpen, pogingen, die me de tengevolge het krachtige verzet van de gepensionneerden totdusverre niet zijn doorgezet. Intusschen is de Commissie-Palm, inge steld door den Minister van Binnenland- sche Zaken, niet ontbonden en arbeidt z\j dus voort aan haar taak de Pensioenwet 1S22 te herzien op zoodanige wijze, dat daaruit voor de Schatkist eenige millioenen zullen worden verkregen. Ofschoon de financieele toestand van het Pensioenfonds kerngezond is en den last der pensioenen ruimschoots kan dragen, blijft dus het gevaar dreigen voor aantas ting van loopende pensioenen en daarom is het volgens spr. noodig een krachtigen Bond te vormen, die waakzaam is en on middellijk kan optreden als en zoodra ge vaar opnieuw mocht opdoemen. Spr. wekt ten slotte allen op toe te tre den tot den Bond en een krachtige afd. Leiden e.o. te vormen, waarvoor de stof ruimschoots aanwezig is. Nagenoeg alle aanwezigen gaven zich als lid op en benoemden daarna een Comrpis- sie, die de inrichting der afd. verder zal voorbereiden. Die Commissie bestaat uit de heeren: L. Duval, Tieboel Siegenbeekstr. 11, voorzit ter; G. L. Hofsteenge, v. d. Brandelerkade 13; S. Th. Buys, Vreewijkstr. 29; J. van der Meer, Geeregracht 41a G. van Zanten, Seringenstraat 50a. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS DOEL". De prijsuitreiking van den tuin wedstrijd 1937. In de zaal van den heer Mekel aan de Hoogewoerd waren gisteravond nagenoeg alle deelnemers(ster) aan den tuinwed- strijd van de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" bijeengekomen om met elkaar te vieren de tiende maal, dat aan de prijswinnaars van den ouderlingen tuin wedstrijd hun verdiende prijs werd uit gereikt. De voorzitter van de tuincommis- sie, de heer M. H. Noteböom, maakte van dit jubileum dankbaar gewag toen hij het openingswoord sprak. Verder heette spr. natuurlijk allen hartelijk welkom. In het bijzonder gold dit de juryleden, vert, van zustervereenigingen, afgevaardigden van de tuiniers- en bloemistenver., de afgev. van „Ons Beland" en vele anderen. Met eenige woorden ging spr. na het wel en wee van de vereeniging. Dit jaar is wel een recordjaar n.l. 107 deelnemers aan den wedstrijd. Na allen een prettigen avond toe- gewenscht te hebben kon met de afwer king van het programma begonnen wor den. Het vroolijke gedeelte was in de ver trouwde handen van het duo van Jean van Zijp en Louis Zitman die met wat ernst en luim, meer luim dan ernst, alras de juis te stemming er in hadden. Hierna hield de heer J. Jonker, chef der plantsoenen in de gemeente Leiden, een causerie waarin spr. in het kort schetste de afgeloopen tien jaar en in welken tijd hij steeds in de jury heeft zitting gehad. Spr. wees er vooral op om niet voor een prijs te „vechten" maar het als een eigen sport te beschouwen, en echte amateurtuin- liefhebberij. Na verder nog de vooruitgang van de woonwijken te hebben besproken, welke een groot verschil opleveren met vroeger toen men nagenoeg niets aan zijn tuintje deed, besloot spr. zijn causerie met de vereeniging nog vele jaren toe te wen- schen met als grootste wensch, dat allen, die nog nog niets vielens om van hun tuin iets moois te maken, er in de toekomst an ders over zullen gaan denken en zich ook aansluiten bij de velen die reeds lid zijn, Daarna ging spr. over tot het uitreiken der prijzen waarvan hieronder de uitslag volgt. Na deze plechtigheid werd het ver dere gedeelte van den avond doorgebracht met medewerking van de beide humoristen, die ook nu weer een dankbaar gehoor en een gul applaus in ontvangst padden te ne men. Een gezellig dansje was een waardig slot van dezen schitterend geslaagden avond. Uitslag van de tuin wedstrijd. Aantal deelnemers 107 met 80 voortuintjes en 81 achtertuintjes. Voortuintjes: 1ste prijs W. H. v. d. Mey- den 72 p., M. H. Noteboom 71 j., W. Harte- veld 71 p., L. Timmers 71 p., Jac. Verhoe ven 70 p., C. Gordijn 70 p., P. C. Kapaan 69 p. en H. Stikelodum 69 p. 2e prijs: C. H. Habraken 68 p., M. v. d. Linden 65 p., C. P. de Gunst 65 p. en W. v. Rooyen 65 p. 3e prijs: E. van Duuren 53 p., J. Noteboom 63 p., T B. Kapaan 63 p., J. Nagtegeller 63 p., A. van Winkel 63 p., J. Bentveld 62 p., L. Neuteboom 62 p., N. Dool 62 p., J. v. da Meyden 62 p., J. de Boer Jr. 63 p., J. G. van Evert 60 p., A. Kuivenhoven 59 p. en P. Webbers 59 p. 4e prijs: E. van Duuren 53 p., Jac. Heus 57 p., L. Abelman 56 p., J. J. Kuivenhoven 56 p., J. J. Zitman 53 p., H. van Haarlem 56 p., A. Melet 55 p., H. Larreyijn 55 p., J. de Fey 54 p., H. Slechtenhorst 54 p., J. H. Biesiot 54 p., D. Fakkel 53 p., J. Trouwee 53 p., L. v. d. Spek 53 p. en A. Cebol en A. Flippo 52 p. Zij die minder dan 54 punten hebben kwamen in aanmerking voor een vijfde prijs. Achtertuinen: le prijs: M. H. Noteboom 76 p., Jac. Verhoeven 74 p., P. C. Kapaan 69 p., N. Dool 69 p. 2e prijs: J. G. Evert 68 p., H. van Loef 68 p., J. Boom 67 p., L. v. d. Spek 67 p., J. Sjardijn 67 p., J. de Fey 67 p. wed. Postu- mus 66 p. J. Goedraad 65 p., L. Lacourt 64 punten. 3e prijs: J. Popken 63 p., O. Veer 53 p., A. Visser 63 p., J. J. Verstay 63 p., J. de Boer Jr., 62 p. C. Gordijn 62 p., W. Harteveld 62 p., J. Trouwee 61 p., J. de Boer Sr. 61 p., H v. d. Reyden 60 p., J. v. d. Reyden 60 p., T. Muller 60 p., G. Grebel 59 p., W. G. Geuke 59 p., E. Habraken 58 p., W. Ba rende 58 p., M. v. d. Linden 57 p., D. Fak kel 57 p., J. v. d. Kraan 57 p., J. v. d. Veer 57 p., L. de Boer 56 p., H. Jurgens 56 p., J. Gressie 56 p., J. Kranenburg 56 p., A. Cor- pel 56 p., A. van Winkel 56 p., F. v. d. Vos 55 p., J. Bsrrevoets 55 p., A. M. de Graaf 55 p., N. Boom 55 p., J. ter Beek 54 p., B. J. van Lingen 54 p., J. IJzerman 54 p., J. F. Kriek 54 p., J. Zitman 54 p., A. van Welzen 54 p., A. Flippo 45 p. 5e prijs: E. van Duuren 53 p., Jac. Heus 53 p., A. Cebel 53 p., H. Nijhoff 53 p., H. Beekman 53 p., A. Meld 52 p., M. v. d. Leur 52 p.. W. van Brakel 52 p., H. J. Noteboom 52 p. en W. Zitman 52 p. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT- HOORENDEN. Door uitstedigheid van de presidente, mevrouw T. KranenburgSiemens, opent de vice-voorzitter, de heer J. Mater den avond met allen hartelijk welkom te heeten, vooral eenige nieuwe leden en belangstellenden. De heer Laman vraagt al spoedig het woord en wekt de leden"nogmaals op om te sparen, teneinde deel te kunnen nemen aan de excursie naar Lunteren en andere excursies. Door het sparen op bonnen wordt het ieder gemakkelijk gemaakt kleine bedragen in het fonds te storten; spr. hoopt, dat velen daaraan zullen deel nemen, opdat men in Juni in grooten ge tale naar Lunteren kan trekken. Het liplezen, onder leiding van mej. M. Driessfen, wordt daarna beoefend, waar na één der leden, de heer de Heer twee gedichten voordraagt, die, gehoord het applaus, in den smaak vielen. Een gezellige pauze werd gehouden, onder het genot van een kopje thee met versnapering. Na de pauze werden ver schillende spelen gedaan; er werd druk gesjoelbakt, gedamd, gedomineerd enz. enz., er heerschte een prettige opgewekte stemming, zooat de vraag is gesteld meer van die avonden te geven, zonder voor drachten, lezingen en dergelijke op den zelfden avond. Alleen het liplezen moet beoefend worden. Aan het sjoelbakken waren eenige prij zen verbonden, die de heer Mater uit reikte. Een kussen werd onderling verloot, ten bate van den steun aan het slechthooren- de kind, de loten waren in een ommezien verkocht. De heer Mater bracht dank aan den heer de Heer voor zijn gedichten en sloot dezen zeer geslaagden avond met een woord van dank aan allen, die aan dat welslagen hadden meegewerkt. De Kerstbijeenkomst zal gehouden wor den op Woensdag 22 December a.s. in de groote Nutszaal; het Huisvrouwenkoor is bereid gevonden dien avond te helpen vullen, het belooft een zeer mooie avond te worden. St. Josephsgezellen-Vereeniging. De commissarissen der afd. Gezellen wor den bij dezen dringend verzocht heden avond of anders toch zeker Zondagmiddag in de zaal eenig materiaal te halen, dat zoo spoedig mogelijk bezorgd moet wor den. Vele handen maken licht werk! LEIDEN. Zondag: le Avond R. K. Winterprogram. Christus Koning-herdenking, Stads gehoorzaal, '8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bertel, de Graaff, Jasperse en Kortmann. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 27 Nov. a.s. t. m. Vrijdag 3 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Dienstplichtige sergeanten 4e Reg. Inf. In verband met de legeruitbreiding en krachtens machtiging van den Minister van Defensie zijn de navolgende dienstplichtige sergeanten bij het 4e Regiment Infanterie voor 6 maanden vrijwillig onder de wape nen geroepen: Polderman C. M., Kerkhof H. W., Gille F. F., Keijer G.J., Biegstraaten F. W., Kuyvenhoven J., Olieman J. C., Pe ters H., de la Rie J. Ulitreiking zilveren medaille. De uitreiking van den zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst aan den ser geant de Vriend zal plaats hebben door den Commandant van den Regimentsschool 4 R. I. majoor Moggenstorm, Maandagmor gen te 10 uur in de Moschpoort-kazerne. Geveilde Perceelen. Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snethlage alhier: Werkplaats met bovenwoning Oostdwars- gracht 8 in bod 2900.kooper de heer N. van der Star q.q. alhier voor 3200. Winkel/woonhuis Kraaierstraat 28 in bod 1375.kooper de heer D. Stigter q.q. voor 1535. Huizen en erven Prinses-Wilhelmina- straat 20, 22, 24, 26 en 28 na afmijning te zamen in bod 7552.kooper de heer A. Barendse alhier voor 7952. Huis en erf 4e Binnenvestgracht 9 in bod 900.—, kooper de heer A. J. Kloots q.q. voor ƒ920. Huis en erf 4e Binnenvestgracht 60 in bod ƒ470,kooper de heer N. J. Moonen q.q. alhier voor 545. Huizen en erven Houtmarkt 12 en 13 na afmijning tezamen in bod 1945.—, kooper de heer W. J. M. Barning alhier voor 2015.—. Weiland aan den Broekweg in den Broek en Simontjespolder groot 2.14.34- H.A. in bod 3800.kooper de heer J. Zitman q.q. alhier voor ƒ4125. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g: 733. C. H. Nolet, Leiden, Haarlemmerstraat 206, winkel in hoeden, petten, heerenmode-artikelen. Oph. fiL: Leiden, Haarlemmerstraat 148. BIOSCOPEN. Luxor. Een voortreffelijk en kunstzinnig gere gisseerd filmwerk is het product van de „Tobis".: „Groote dwaasheden", welke deze week in Luxor wordt vertoond. In deze film spelen Paula Wessely en Rudolf For- ster vooi; de eerste maal samen en geven beiden in een paar veelbewogen speelrol- lën, prachtig spel te zien. Zij vervult hier in de rol van een jonge vrouw, die haar beste gaven, eenvoud en natuurlijkheid ge heel tot uiting kan brengen, terwijl haar halstarrige en bcersche wilskracht een van haar grootste charmes is. Rudolf Forster vervult de rol van leeraar aan de academie, die verwikkeld is in meer dan een liefdesgeschiedenis, doch tenslotte de ware liefde weet te vinden. De film, die zich afspeelt, in Weenen, wordt afgewisseld met meesleepende melo dieën, terwijl men enkele prachtige trek jes natuurschoon kan bewonderen. De film begint in een derde klas coupé, waar een meisje met een excentriek hoed je „Egmont" uit haar hoofd zit te leeren, want zij is er op uit om een studiebeurs te veroveren. Zij trekt de aandacht van haar medereizigers, die haar door de zonder linge gedragingen, ais een hopeloos geval beschouwen. Zij arriveert te Weenen en wil deze groote stad eens één avond alleen zien Z'j komt terecht in een café en maakt daar kennis met een leeraar (Rudolf Forster). Uit deze kennismaking, waarbij zij reeds een groote dwaasheid doet ontstaat een liefdes-affaire, daar blijkt dat 'deze leeraar haar les moet geven aan de academie. Deze heeft echter cok nog een vriendin, die alle mogelijke moeite doet om met hem te trouwen. Hieruit ontstaan de noodige ver wikkelingen, doch tenslotte weet de ware liefde te triomfeeren. Voor de pauze wordt vertoond „Gclddig- gers van 1937", een film gewijd aan de revue zang en dans. Deze film geeft een combinatie te zien van verzekerings agenten en een revue gezelschap, waarbij een belangrijke post wordt afgesloten. Deze post wordt bestreden en verdedigd, waarbij de verdedigers natuurlijk winnen, het ge heel echter op een vroolijke manier, anders zou het geen revue zijn. Het slot geeft en kele prachtige revuetafereelen zien, zooals dit allen op de film mogelijk is. Een uigebreid journaal, en een prachtige teekenfilm in kleur voltooit het program ma, dat wij volwassenen kunnen aanbe velen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2