STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACH'I 32, LEIDEN De Wedstrijd Euwe-Aljechin 29ste Jaargang ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 No. 8890 Êeicbefie (Bowïa/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT S Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De Zondag In de plechtige openingsvergadering van den zevenden algemeenen Nederlandschen Katholiekendag op den jongsten tweeden Pinksterdag, zeide prof. dr. Gerard Grom in zijn magistrale rede, dat de bijeenkomst niet mocht blijven zonder practisch resul taat. Hij deed daarom drie voorstellen, o.a. dit: voortaan onzen gescheiden broeders niet te ergeren door ontwijding van den Zon dag. Zeker aldus prof. Brom „verschilt een katholieke Zondag-viering ontegen zeglijk van een puriteinsche, maar kun nen wij allen in geweten verzekeren, Zondag te vieren volgens den geest van het Katholicisme? Aldus vangt mr. A. baron van Wijnber gen een artikel aan in de „Utrechtsche Courant" Wij nemen deze herinnering aan het zeer juiste „voorstel" van prof. Brom hier gaarne over. Misschien herin nert men zich, dat wij al 'ns meer in een zelfden geest hebben geschreven! De strengste opvattingen der Protestan ten over de Zondag-viering zijn de onze niet. Maar de opvattingen van meerdere Katholieken over de Zondag-viering zijn niet katholieke opvattingen. De leer zoowel als de geest van het Ka tholicisme verschilt van de hier bedoelde geestesgesteldheid. De handhaving van den Zondag als: dag des Heeren is een kostbaar goed, dat wij n:èt onze protestantsche medeburgers ern stig moeten beschermen, opdat het niet verloren ga al zullen er in de manier waarop wij den Zondag willen handhaven tusschen hen en ons verschillen zijn. Er zijn trouwens tusschen de Protestanten on derling in dit opzicht ook wel verschillen. Wij spreken hier van een geestesge steldheid. Als de geestesgesteldheid van ons, Katholieken, zóó is, dat wy dien dag willen beschouwen en beleven als den dag des Heeren dan zal dat als vanzelf zijn stempel drukken op onze Zondag-vie ring; dan zullen wij ook aan hen, die onze opvattingen niet geheel kunnen deelen, geen gegronde ergernis geven. DE BOTERPRIJS IN DRIE WEKEN MET 30 pCt. GEDAALD. De Leeuwarder commissie-noteering voor boter is Donderdag vastgesteld op 79 cents, dat is dus 9 cents lager dan vorige week! In drie weken is dus een prijsdaling opge treden van 34 cents of 30 pet. zooals blijkt uit de volgen cijfers: 4 November1.13 11 November1.04 18 November0.88 25 November0.79 De exportprijs is dus, aldus het „Handels blad" thans weer ineengezakt tot vrijwel het zelfde niveau van een jaar geleden; op 13 Nov. 1936 noteerde Leeuwarden n.l. 73 ets., op 20 November 71 cents en op 27 Nov. 70 cents. Ter vergelijking diene, dat Leeeuwarden op 4 Nov. 1936 noteerde 63 cents, tegen 1.13, dus bijna het dubbele, op den zelf den datum van 1937! De droom is dus wel zéér kort geweest te meer, omdat een ver dere daling, zij het dan ook van geringe afmetingen, niet onmogelijk moet worden geacht. De aanvoer van boter uit het zuidelijk wereldhalfrond op de Engelsche markt, de n de tweede week van November nog slechts 77.000 kisten bedroeg, steeg in de derde week tot 233.000 kisten. Bovendien zijn nog ruim een millioen kisten (dus cir ca 26 millioen kilo) varende. In de heden geëindigde week zijn aangevoerd 91.000 kisten en in de volgende zeven dagen wor den verwacht 185.000 kisten. De Kopenhaagsche boternoteering steeg WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET ZEVENDE LEERJAAR De B., in het Katholieke School blad citeerend wat wij deze week schre ven over het zevende leerjaar, voegt hier aan toe: „Meer in het bijzonder vestigen we aan dacht op wat het blad hier zegt over een centraal zevende leerjaar. Inderdaad heeft de openbare school hier e envoorbeeld gegeven. En naar wat wij er van verschillende zijden van gehoord hebben, voldoet het centrale zevende leer jaar daar, waa.r het is. Er zijn evenwel verschillende bezwaren verbenden aan de oprichting van centrale bijzondere scholen. Ze zijn niet onoverko melijk, maar ze vragen toch allereerst het bestaan van een centraal college in de groote steden, dat met wijsheid en beleid en met voldoende deskundigheid zal moe ten kunnen optreden, om tot een aan vaardbare oplossing te komen. Maar het princiep is goed. Daarom ware een proef, speciaal bij het bijzonder onder wijs, met de invoering van een centrale school gewenscht". DE WERELD IN VOGELVLUCHT Reeds herhaaldelijk heeft het gerucht de ronde gedaan, dat dr. Schacht zou aftre den als minister van Economische Zaken. Eenige weken geleden waren deze geruch ten zoo sterk, dat men al bleek hét be richt, dat Schacht reeds afgetreden was, niet juist toch zijn aftreden ieder oogen- blik verwachtte. Het was bekend, dat Schacht niets liever deed dan aftreden, maar het was Hitler, die hem nog niet wilde laten gaan. Thans schijnt Hitier ein delijk gezwicht te zijn en heeft hij den be kwamen financier met een vleiend brief je van dank laten gaan. Schacht blijft even wel president van de Rijksbank en krijgt den titel van rijksminister zonder porte feuille. Of het aftreden van Schacht ook een wijziging van de economische politiek van Duitschland zal beteekenen, zullen wij moeten afwachten. Italië schijnt het er op aan te leggen, om ruzie te krijgen met Frankrijk. De Ita- liaansche pers heeft felle commentaren, geleverd op een redevoering, welke de Fransche minister van marine Cam- pinchi gehouden zou hebben. Cam- pinchi heeft evenwel ontkend, dat hij ooit zoo'n rede heeft gehouden. Niettegenstaan de deze ontkenning gaat de Italiaansche pers voort met haar campagne tegen Frankrijk en beweert zij, dat Campinchi een leugenaar is. De „Popoio d'Italia" schrijft o.a., dat het Keizerlijke Italië bereid is Campinchi en zijn partijgangers de hersens in te slaan in geval zij zouden willen trachten hun be dreigingen in daden te doen overgaan. Nu kan men er aan twijfelen of Cam pinchi deze redevoering al of niet heeft gehouden, wat voor een minister al zeer onwaarschijnlijk klinkt; maar dan is het toch zeer verwonderlijk, dat Italië nu deze aangelegenheid zoo fel uitbuit, daar deze rede op 23 October zou moeten zijn gehouden. deze week van 2.56 kr. of 1.03 op 2.59 kr. of 1.04. Overeenkomstig haar drie weken geleden aangekondigde politiek een binnenland- sche groothandelsprijs der boter van pl.m. 1.45 zal de regeering den exporttoeslag dus verder moeten verhoogen van 55 op 65 cents en aangezien elke stuiver prac tisch overeenkomt met 'n melktoeslag van 0.19 cent bij een vetgehalte van 3.20 pel. zal de melksteun dus thans bedragen 2.47 cent, waardoor de totale melkprijs dan op 5 34 cent zal blijven gehnadhaafd. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 25 Nov. tot 2 Dec. vastgesteld op 60 cent per k.g. De regeering is dus, naar het „Hbld." op merkt, afgeweken van haar drie weken ge leden aangekondigde politiek om een bin- nenlandsche groothandelsprijs der boter van pl.m. 1.45 te verkrijgen, waarvoor de exporttoeslag van 55 tot 65 cent had moe ten worden verhoogd. Het verbod van gemengd zwemmen. En nog enkele andere sportkwesties. Als antwoord bestemd voor meerdere vragenstellers en om te voldoen aan mijn plicht om op dit terrein aan de katholieken voorlichting te geven moge ik weer een keer de „Leidsche Courant" om gastvrij heid vragen. Heefi de door B. en W. verleende zeer ruime ontheffing van het verbod op ge mengd zwemmen dit heele verbod niet il lusoir gemaakt? Neen! het blijft een groot voordeel voor Leiden, dat de algemeene regel der bur gerlijke samenleving zich verzet tegen het gemengde zwemmen. Gelukkig blijft het tot de onmogelijk heden behooren, dat de eersie de beste, zoo-, als hij een bioscoopje pikken kan, zich gaat vergasten op pikanterie in de overdekte. Gelukkig blijft geheel en aL verboden het rog zooveel ernstiger misbruik van gemeng de zonnebaden. Toch betreuren wy zeer diep de beslis sing door B. en W. genomen. Voor ons, katholieken, staat voorop, dat wij tegenover de Overheid, ook de Burger lijke Overheid eerbied en gehoorzaamheid verschuldigd zijn. De overheid moet zich echter wel be wust zijn dat haar gestes het vertrouwen en de gehoorzaamheid gemakkelijk of moeilijk, meer of minder redelijk kunnen maken. En dan is het voor Katholieke en Protestantsche clubs, welke zich een ge bondenheid wenschen op te leggen in zake de natuurlijke grenzen van zedelijkheid en daaraan tegenovergestelde gevaren, wel zeer onaangenaam, na eerst in hun gemo tiveerde verlangens gesteund te zijn, nu achter gesteld te worden, dooidat aan heele vereenigingen een zekere bevoorrechting gegeven wordt in strijd met de eerst aan genomen verordening. Jongeren hebben mij gevraagd hoe de inconsequente houding te verklaren tus schen de verklaring, in de voorlaatste Raadszitting gegeven, dat er alleen in bij zondere gevallen sprake zou kunnen zijn van een soort dispensatie. Niet-katholieke voorstanders van ge mengd zwemmen hebben mij uitdrukkelijk verzekerd, dat naar hun overtuiging deze inconsequente houding noodzakelijkerwijze het vertrouwen in gegeven woorden en ver zekeringen moest ondergraven. Wij zullen niet langer nakaarten, maar liever dubbel zorgen, dat de gegeven mo gelijkheid onder de onzen zoo weinig mo gelijk werkelijkheid wordt; wij zullen lie ver trachten geschokt vertrouwen te her stellen. Een andere vraag, waarop ik hier graag antwoorden wil, is: hoe staat het met de Katholieke Zwemvereeniging en de Over dekte? Voor volwassenen hebben wij nog geen aannemelijke basis gevonden, waarop onze vereeniging een contract kan aangaan, hetwelk voor de katholieken even gunstig is als voor andere stadgenooten. De Overdekte beroept zich op het ver schil van exploitatiemogelijkheid voor en na de aanname van het verbod op gemengd zwemmen. Vooreerst is door de ruime opheffing veel van dit argument vervallen en bovendien wenschen wij ook niet den schijn te heb ben van practisch toch maar achtergesteld te worden. Daarom zien wij nog geen redelijke mo gelijkheid om voor volwassenen een katho liek zwemverband te organiseeren. Voor de jongeren onder de zeventien jaar staat het anders; voor hen zien wij kans bij genoegzame deelname aan een lid maatschap van maar twaalf cents per week een veertiendaagsch zwemuur te verzeke ren. Dezer dagen worden er circulaires met nadere gegevens hieromtrent verspreid. Een derde aangelegenheid waarvoor ik meen te moeten waarschuwen is, de neu trale sportorganisatie voor katholieken. Hiermede doel ik niet alleen op zwemver- eenigingen, maar op alle clubs van alle takken van sport. Reeds jaren lang hebben de Bisschoppen zeer ernstig gewaarschuwd voor „de zéér nadeelige gevolgen voor geloof en zeden, waaraan onze katholieke jonge mannen in de neutrale sportbeweging worden bloot gesteld''. De Bisschoppen hebben meerdere malen een zeer ertistig beroep gedaan op de ouders die „den strengen plicht hebben, om aan hun kinderen het lidmaatschap te verbieden en hen af te houden van iedere club, die zich niet wil plaatsen onder ker kelijke leiding". Met opzet gebruik ik hier de letterlijke woorden van het Episcopaat, om niet op eigen gezag, maar op dat van onze hoogste kerkelijke leiders ouderen en jongeren te herinneren aan het werkelijk bestaande vervlakkende gevaar verbonden aan het lidmaatschap van neutrale clubs voor lichaamscultuur. Onze katholieke sportbeweging maakt na de groote reorganisatie van verleden jaar een periode door van nieuwen opgang; het eenige punt, waarover ik mij nog zeer be zorgd maak, is dat meerdere overigens ka tholieke menschen vooral helaas onder de hoogere standen geen gevaar zien in neutrale clubs en wellicht meenen dat de waarschuwingen van onze Bisschoppen zou- c.en verouderd zijn, hetgeen niet het geval is en wat al heel duidelijk blijkt uit hun nog altijd toenemende zorg voor de prin cipieel katholieke jeugdbeweging en heel het katholiek organisatie-apparaat. Mogen toch alle katholieken zoo noodig met opoffering van eigen inzichten, die zich later vaak wreken ook in de sportbewe ging achter hun leiders staan! Ten slotte nog twee kleiné berichten. Ter wille van een gezonden uitgroei van onze sportbeweging'moeten wij in de ver schillende clubs een kleine contributiever- hooging toepassen; ze is heel gering, maar noodzakelijk, omdat ook in de sport een gezonde finantieele basis onontbeerlijk is. Wij mogen wel verwachten, dat onze leden en hui Ouders begrijpen zullen, dat alleen noodzaak ons tot deze maatregel heeft ge dwongen. Dit zal hun te gemakkelijker val len, wanneer zij weten, dat wij toch nog onder de gemiddelde contributiebetaling blijven van andere sportvereenigingen, en, wanneer zij bedenken, wat er juist op fi- nantieel gebied ter wille van de sport door katholiek Leiden is gedaan en nog wordt gedaan! Dan: onze horloge-loterij zal „trekken" in het voorjaar; men moet ons nog van en kele duizenden één-cents-loten afhelpen. Helpt U mee? L. BEUNE pr. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN" Laatste mededeeling! Ale Katholieken morgenavond naar de Christus Koning herdenking. Stadsgehoor zaal; aanvang 8.15 uur, zaal open 7.45 uur. Vaandels der aangesloten vereenigingen om 4 uur in de Stadsgehoorzaal. Plaatsbespreken Zondag van 1 tot 2 uur. .Volgnummers worden uitgereikt om 12.30 uur. Mochten er nog programmaboeken met kaarten voorradig zijn, dan zijn deze ver krijgbaar bij het plaatsbespreken en des avonds aan de zaai. LEIDSCHE MIJ. VAN WELDADIGHEID. De Leidsche Maatschappij van Weldadig heid hield gistermiddag te 4 uur haar al gemeene vergadering in café-restaurant „In den Vergulden Turk". Het voornaamste punt der agenda was het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris, den heer Sobels. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: In het werkjaar, dat eindigde in Juni van dit jaar kwam duidelijk tot uiting, dat de werkgelegenheid ovoor de arbeidersbevol king niet verbeterde en dat het aantal aan vragen om hulp die van het vorige jaar overtroffen. Daardoor werd er ook dit jaar veel van de medewerkers gevergd, doch dank zij hunnen toewijding kon veel leed verzacht worden. Eene poging om het aantal contribuanten te doen toenemen had niet veel succes en toch zou de Maatschappij het zeer op prijs stellen indien meerdere inwoners zich voor haar werk wilden interesseeren. In het bestuur kwam eenige wyziging. De heer jhr. C. C. Roëll werd in het be stuur opgenomen, het voorzitterschap ging van den heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk over op mejuffrouw D. M. J. Coebergh, ter wijl de heer G. R. D. Crommelin bereid werd gevonden als penningmeester op te treden. De aftredende bestuursleden, me vrouw S. C. de Vries en mr. H. R. Goud smit werden opnieuw benoemd. In totaal werd aan 292 personen of gezin nen finantieele hulp verleend. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: mej. D. M. J. Coebergh, voorzitster; de heer F. H. Sobels, secretaris; de heer G. R. D. Crommelin, penningmeester; S. C. de Vries, prof. dr. J. A. J. Barge, mr. P. E. Briët, mr. H. R. Goudsmit, mr. P. A. Pijn acker Hordyk, jhr. C. C. Roëll, leden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco wijst elke bemiddeling van de hand. (2de blad). Dr. Schacht thans afgetreden als minis ter van Economische Zaken. (2de blad). In verband met de Csar-affaire is giste ren te Parijs hertog Pozzo di Borgo ge arresteerd. (2de blad). Fel geschrijf in de Italiaansche pers te gen Frankrijk. (2de blad). Het aantal vermoorde Haitianen zou meer dan 8.000 bedragen. (2de blad). Binnenland Snelle uitvoering van het Rijkswegen plan. Eenige mededeelingen (4de blad). Het nieuwe materiaal voor de zeemacht. Waar het gemaakt wordt. (4de blad). Verbetering van materiaal en verhooging van snelheid bij de Nederlandsche Spoor wegen. (4de blad). De daling van den boterprijs. (1ste blad). De twee en twintigste partij wordt hedenavond in Delft gespeeld. Wij herinneren onze abonnè's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. NIET TWEEMAAL VOOR DEZELFDE ZAAK (Non bis in idem) Voor het Carillon is deze regel niet van toepassing. Bijdragen kunnen zooals U weet op post rekening No. 302400 ten name van den Pen ningmeester Carillon Comité Stadhuis Lei den worden overgeschreven. VOOR EEN ZEER SYMPATHIEK DOEL Een klein offertje Een comité, dat het geheele jaar door helpt, de zorgen te verlichten in de gezin nen, waar een nieuwe wereldburger ver wacht wordt. Dat is het „Moederfonds" van ae R.K. vereeniging van Gezinshoofden al hier, dat by geboorte aan de leden een uit- keering doet van tien gulden, en dat al ge durende jaren! Hoeveel goed, zou daar al niet mee verricht zijn, hoeveel zorgen ver licht! Voor de financiën helpen dit jaar niet mede actieve jongedames met ramme lende bussen, die morgen bij de kerken aan den Heerensingel, Haagweg en bij de St. Petruskerk u een bloempje willen verkoo- pen ten bate van bovenstaand fonds. Koopt zulk een bloempje. Véél wordt niet van u gevraagd, maar als velen een offertje brengen kan het fonds weer langer werken dan de „Juliana"-maand. DE LEIDSCHE KOOP- EN GESCHENKEN WEEK. Naar wij vernemen zal op Maandag a.s. van 810 uur een muzikale wandeling worden gemaakt door het muziekgezel schap „P. C. en L." Opgesteld wordt Oude Heerengracht, waarna de volgende route wordt gemaakt: Oude Heerengracht, Heerensingel, Rijns- burgersingel, Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Rapen burg, Kaiserstraat, Witte Singel, Doeza- straat, Steenschuur, Langebrug, Rapenburg Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Plantage, Hoogewoerd, Watersteeg, Nieu we Rijn, Korenbeurs, Vischmarkt, Maars- manssteeg, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Oude Heerengracht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1