IGHEIDSVEEK SNELLE UITVOERING VAN HET RIJKSWEGEN-PLAN. De zorg voor ouden van dagen. BINNENLAND 22.28 NOV 1937 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 Mededeel ingen van den directeur van den Rijks- Waterstaat op den Derde Weg-verkeersdag te Den Haag. „Ik besluit met de verzekering, dat er naar gestreeld wordt om de Rijkswegen, voorzoover de beschikbare middelen dat toelaten, zoo goed en doelmatig mogelijk in te richten en te beheeren" deze woor den waren het slot van een rede, waarmede de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de derde Wegverkeers- dag der K.N.A.C., die gisieren, onder groote belangstelling, in de Dierentuin te Den Haag werd gehouden, opende. Verschillende sprekers hebben er het woord gevoerd. En prins Bernhard woon de mei vele andere autoriteiten het con gres bij. De hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat, hoofd van de Centrale dienst van de wegen en bruggen, dr. ir. L. R. Wentholt, die gisteren over „De uitvoe ring van het Rijkswegenplan" een belang rijke inleiding heeft gehouden op den Der den Wegverkeersdag van de K.N.A.C., heeft caarbij een overzicht gegeven van den stand van de voorbereiding en de uitvoering van de hoofdverbindingen in ons land en be zag in het bijzonder het midden-westen van Nederland. Uitvoerig zette hij uiteen, dat in het tijd vak 1927—1931 bij de uitvoering van het Rijkswegenplan, aan aanleg en verbetering van de wegen niet minder dan ruim 64.000 000 werd besteed, waarin niet zijn begrepen de kosten van de rivier-overbrug gingen. Ook in de jaren na 1931 werd met kracht aan de verbetering van het wegennet ge werkt. Toch is, vooral in de jaren 1932 1935. mede als gevolg van de ernstige eco nomische crisis, niet zooveel verricht als de Rijkswaterstaat gaarne tot stand zou heb ben gebracht. Autosnelwegen. In Juni 1936 heeft minister Van Lith de Jeude een autosnelwegenplan vastgesteld, waarbij in hoofdzaak een èenige jaren eerder door de Commissie van Overleg voor Wegen uitgebracht rapport is gevolgd. De wegen, waarop reeds dadelijk een druk verkeer is te verwachten zullen reeds bij de eerste aanleg als volledige autosnel wegen worden uitgevoerd, zooals de we gen: AmsterdamSassenheim, Burgerveen Ypenburg (weg beoosten Leiden. Amster damUtrecht, Den HaagUtrecht, Eem- nesHoevelaken, ArnhemNijmegen. Door de Centrale Wegendienst is onlangs een werkschema voor de komende 15 jaren opgemaakt, waarbij er op is gerekend, dat alle verbindingen op het R.W -plan over 15 jaren geschikt moeten zijn voor een ver keer, dat tweemaal zoo druk is als thans. Hoe staat het nu met de uitvoering van het R.W.-plan in de komende jaren? De inleider bezag deze vraag allereerst voor het dichtbevolkte middenwesten van ons land. Helaas moet men constateeren, zeide hij, dat geen enkele verbinding tusschen de groote centra aan de daaraan te stellen eischen voldoet. Spoedige uitvoering aangekondigd. Teneinde aan deze ongewenschte toestand een einde te maken, zal in de allereerste plaats de autosnelweg var, Amsterdam naar Utrecht, welke zijn verlengde vindt in de nagenoeg voltooide autosnelweg van Utrecht naar Vianen, worden uitgevoerd. In de tweede plaats bestaat er groote be hoefte aan een betere verbinding tusschen Rotterdam, -Schiedam en Delft eenerzijds en Amsterdam, Haarlem en de duinstreek anderzijds. Om hierin te voorzien zal een weg, welke aanvangt bij den Rijksweg Den Haag—Rotterdam tusschen de Hoornbrug en Ypenburg. naar het nieuwe wegvak ten Westen van Oegstgeest worden gemaakt; deze weg is ontworpen langs de Oostzijde van Voorburg en Voorschoten en .zal het Galgewater en de spoorlijn Den Haag Haarlem nabij de Vink kruisen. Het plan van dezen weg is, voorzoover betreft de gedeelten tusschen de Rijkswe gen Den HaagRotterdam en Den Haag Utrecht, reeds goedgekeurd, zoodat ver wacht mag worden, dat binnenkort met den aanleg zal worden aangevangen. De Hoornbrug gaat weg. Toch is hiermede het vraagstuk der hoofd verbindingen in dit gedeelte van ons land* nog niet opgelost. Het grootste gedeelte van het verkeer, van Rotterdam zal over de Hoornbrug Den Haag moeten bereiken en c.eze brug is voor het huidige verkeer ge heel onvoldoende. De Rijkswaterstaat heeft een plan voor een nieuwe brug ter vervanging van de be staande provinciale brug opgemaakt en de uitvoering zal spoedig ter hand kunnen worden genomen. Eerst zal echter een regeling van de ver deeling van de kosten getroffen moeten zijn. Ter ontlasting van den Leidschen weg in Den Haag en Wassenaar, zal de provincie Zuid-Holland een weg tot stand brengen, loopende van Scheveningen, langs Wasse naar, Katwijk en Noordwijk naar de Noord- hollandsche grens, waardoor in de toekomst het verkeer van westelijk Den Haag naar Amsterdam niet meer van den Leidscheweg gebruik zal maken. Door den aanleg van den weg Amster damBodegraven zal de kortste verbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam kun nen worden verkregen. Het zal echter nog wel geruimen tijd duren, voordat dit werk tot uitvoering komt. Wat de plannen in de nabijheid van Utrecht betreft, ten zuidwesten van deze stad zullen de autosnelweg van Amster dam naar Vianen en die van Den Haag over Utrecht in de richting Arnhem elkan der kruisen. Er zal voor voldoende aan sluitingen van deze wegen met de stad Utrecht worden gezorgd Door de aanleg van den weg van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht tot aan den weg Amsterdam Vianen .zal het vraagstuk van de verbinding van eerstgenoemde steden met Utrecht vol doende zijn opgelost. Bovendien is er een oplossing gevonden om de bezwaarlijke traverse door Utrecht uit te schakelen. Indien er geen tegenvallers zijn, zal de verbinding van Den Haag met den weg UtrechtDe Bilt in 1940 voltooid zijn. Van het overzicht van dr. ir. Wentholt stippen wij verder nog aan dat het in het voornemen ligt de bestaande weg van Am sterdam naar Groeneveld zoo spoedig mo gelijk als volledige autosnelweg door te trekken naar Hoevelaken, het toekomstige knooppunt van vier hoofdroutes, n.l. van Amsterdam, Zwolle, Apeldoorn en Utrecht. Verwacht wordt, dat de weg ni 1941 vol tooid zal zijn. Ten behoeve van het verkeer van Den Haag en Rotterdam naai Arnhem is gere kend op spoedige doortrekking van den weg Den HaagUtrecht naar De Klomp. Verwacht wordt, dat dit werk over om streeks 6 jaren voltooid zal zijn. Een nieuwe brug over de IJsel. De verbetering van de verbinding van Arnhem en Apeldoorn met Twente zal de aanleg van een nieuwe brug over de IJssel benoorden Zutphen noodig maken. Met de uitvoering van den nieuwen weg van Arnhem naar Nijmegen zal eerstdaags een aanvang worden gemaakt. Hij wordt als volledige auto-snelweg uitgevoerd. De inleider heeft vervolgens de verbin dingen tusschen het noorden van ons land en het zuiden bezien. Het laat zich aanzien, dat op het tijdstip, dat de tunnel in Rotterdam gereed zal zijn, zal kunnen worden beschikt over een aan hooge eischen voldoende verbinding van Den Haag en Rotterdam naar de Belgische grens bezuiden Breda. Zeker niet de minst belangrijke mededeeling uit de belangwek kende voordracht van ir. Wentholt! „Vooruit". Tweede Kamer Vergadering van gisteren. Voortgezet wordt de behandeling van Hoofdstuk XI der Rijksbegrooting 1938 (Sociale Zaken) en wel afdeeling III (Ar beidersverzekering). ARBEIDERSVERZEKERING. De heer Zandt (St. Ger.) heeft op prin- cipieele gronden bezwaren tegen den ver- •zekeringsdwang. Men mag niet twijfelen aan de oprechtheid van gewetensbezwa ren. De heer OUD (V.D.) zegt, met het oog op de financieele moeilijkheden, niet te willen aandringen op voorzieningen voor ouden van dagen, welke onmiddellijk in werking zouden moeten treden. In de houding van den minister voelt spr. een principieele afwijzing van het staatspensioen en van alle staatsuitkee- ringen aan ouden van dagen. Invoering van staatspensioen is op het oogenblik uitgesloten. Toch is de nood der ouden van dagen dringend. Kan er nu niet iets worden gedaan? Er zou een regeling kun nen worden getroffen om degenen, die na hun 35ste jaar in loondienst zijn ge treden onder de werking der Invaliditeits wet te brengen. De heer SMEENK (A.R.) wijst op de vele gevallen, waarin menschen, ouder dan 35 jaar, in aanmerking zouden willen komen voor een verzekering volgens de Invaliditeitswet. Spr. zou een verlegging van den leeftijdsgrens naar 45 jaar wen- schen, mits dit mogelijk ware. Spr. on derschrijft het oordeel van den minister, dat op den weg naar het staatspensioen geen stap moet worden gezet. De heer DROP (S.D.) dringt er op aan, dat jeugdige werkloozen, in werkverschaf fing te werk gesteld, zullen worden op genomen in de Invaliditeitsverzekering. De heer LOERAKKER (R.K.), spreken de over de berekening van het dagloon volgens de ziektewet en de ongevallen wet, vraagt een verbetering der wetge ving opdat de -misstand worde opgehe ven, waarbij het berekende dagloon van lang werkloos geweest zijnde arbeiders elk verband met de verdienste van een werkloos arbeider verliest. Wat de ouder- domsverzekering betreft, sluit spr. zich aan bij den heer Oud. De heer WIJNKOOP (Comm.) vraagt voorzieningen voor de ouden van dagen. De minister aan het woord. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer ROMME, komt nu aan het woord. De R.VB. is zelfstandig in de toepas sing van de artt. 99 en 100 Invaliditeits wet. Wanneer jeugdige werkloozen in werk kampen loon ontvangen, vallen zij onder Witter dan wit worden Uw tanden indien TJ poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL de Invaliditeitswet, niet wanneer zij slechts een zakgeld ontvangen. Er zijn wel verbeteringen aan te bren- gen in het stelsel der sociale verzekerin gen. Doch deze verbeteringen mogen niet worden gezocht in de richting van het staatspensioen. Wanneer spr. de vraag van den heer Oud uit haar verband loswikkelt, wil spr. gaarne trachten aan de Kamer de feitelijke gegevens omtrent het vraag stuk van de zorg van ouden van dagen te verschaffen. De verzekering heeft niet allen bereikt, daar velen buiten de verzekering zijn ge bleven. Spr. meent echter, dat, wanneer op grond der ervaringen de verzekering zou kunnen worden verbeterd, van een mislukking der verzekering nog niet mag worden gesproken. Kennisneming van de historie rond de motie-Kuyper-Snoeck Henkemans heeft grooten invloed gehad op sprekers con clusie, dat het openstellen van de moge lijkheid tot toetreding van hen, die ver zuimd hebben zich bij de ouderdomsver- zekering aan te sluiten, een eerste stap is op den weg naar staatspensioen. Gaat men voor hen, die in verzuim zijn, nu ge noemde mogelijkheid openstellen, dan neemt de staat daarmede een heel ander risico over: niet het risico, dat de betrok kenen 65 jaar zullen worden en rente zullen gaan trekken, doch het risico, uit gedrukt in de vraag „hoe lang zullen zij, reeds oud zijnde nog trekken''. De motie-Kupers ontraadt spr. om prin cipieele en financieele redenen. WEKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Aan de orde is de afdeeling werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De heer WOUDENBERG (N.S.B.) er kent het pionierswerk op het gebied der werkloosheidsverzekering. Het vastkoppe len van deze verzekering aan de vakver- eenigingen kan tot willekeur leiden en tot organisatiedwang. De heer HILGENGA (S.D.) juicht het voornemen van den minister betreffende een wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering toe. De heer KUIPER (R.K.) spreekt zijn vertrouwen uit in den minister. Reeds jaren lang heeft spr. immers gepleit voor een wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Spr. heeft bezwaar te gen de verlaging van het subsidie aan de werkloozenkassen, welke in de laatste jaren toch al zoo zijn „aangepast". Het zou aanbeveling verdienen de gelden, welke door daling van het aantal werk loozen vrijkomen, aan de werkloozenkas sen als subsidie uit te keeren, opdat de werkloosheidsverzekering weer op be hoorlijk peil worde gebracht. De heer VOS (Lib.) zou het niet mis plaatst achten als 50.000 werd uitge trokken aan subsidie voor de bureaux voor beroepskeuze. De heer WEITKAMP (C.H.) heeft van den heer Hilgenga gehoord, dat deze den landbouwsteun als argument heeft ge bruikt om den boeren-werkgevers ver plichtingen op te leggen. Dit argument is niet deugdelijk. Op deze wijze weet men niet waar het einde is. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer ROMME, onthoudt zich van op merkingen omtrent den inhoud van de komende wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering. Niet onweersproken kan spr. laten, dat de vakvereenigingen op dit gebied zich aan machtsmisbruik zouden hebben schuldig gemaakt. Een beslissing omtrent de subsidie van de werkloozenkassen stelt de minister uit tot het advies van de rijkscommissie van advies aan de werkloosheidsverzekering is uitgebracht. De zaak heeft overigens zijn volle aan dacht. De vergadering wordt verdaagd. HET NIEUWE MATERIAAL VOOR DE ZEEMACHT. Zal voor een zeer groot deel in Nederland worden gebouwd. In een nota naar aanleiding van het ver slag van de Tweede Kamer over de be grootingen van defensie zegt de minister: Voor wat de zeemacht betreft, zullen alle schepen hier te lande worden gebouwd. Hierbij dient in aanmerking te worden ge nomen, dat de ruwe materialen uit het bui tenland dienen te worden betrokken, ter wijl enkele onderdeelen, welke hier te lan de niet of nog niet vervaardigd worden, eveneens in het buitenland zullen moeten worden aangeschaft. De mogelijkheid bestaat, dat de torpedo motorboot in het buitenland zal moeten worden besteld, ten einde te kunnen pro- fiteeren van de groote ervaring, die men in het buitenland met den bouw van dit soort vaartuigen heeft. Wat de vliegtuigen voor de zeemacht betreft, deze zullen hier te lande worden gebouwd, met dien verstande, dat van een der typen een eerste serie in het buiten land in uitvoering is; hierbij is wederom rekening te houden met de omstandigheid dat het ruwe materiaal uit het buitenland wordt betrokken, terwijl ook motoren, schroeven, navigatie-instrumenten, mitrail leur-bewapening, enz. ten deele in het bui tenland zullen moeten worden aangekocht. DE WIJZIGING DRR DIENSTPLICHT WET. In haar verslag over dit wetsontwerp vestigt de commissie van rapporteurs er de aandacht op, dat, eerst in Maart 1939 zal zijn voldaan aan den eisch. „dat steeds wordt beschikt over gedurende ten minste 5 maanden geoefende troepen, ter sterkte van een halve lichting". Gaarne zal de commissie vernemen, of de regeering dit vereenigbaar acht met den ernst van den internationalen toestand, die tot de indie ning van dit wetsontwerp heeft geleid. Voorts zou de commissie gaarne vevnemen. op grond van welke gegevens de regeering het getal zonen, die in een gezin tot dienst vervulling in vredestijd kunnen worden ge roepen, voorshands op 3 stelt. Welk bezwaar heeft de regeering tegen een regeling, dat van de grootste gezinnen nimmer meer dan de helft der zonen tot gewoon dienst plichtige wordt bestemd? Naar aanleiding van de opmerking dat, wanneer de „snellere voorziening' 'zal heb ben plaats gehad, de onder c genoemde 4600 man „niet meer strikt noodig, doch wel zeer gewenscht" zijn, rijst de vraag, of niet in de wet moet worden opgenomen, dat na vijf jaren het contingent rond 4600 man minder zal bedragen dan 32.000. VERBETERINGEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ingrijpende veranderingen krijgen haar beslag. Ingrijpende veranderingen geschieden tij de Nederlandsche spoorwegen, waarvan het reizend publiek over eenige maanden de vruchten zal plukken, onbewust van den massalen arbeid, welke in een kort tijdsbestek door de verschillende afdeelin- gen is verzet. Zooals reeds bekend is. zal de snelheid der dieseltreinen op verschillende baanvakken aanmerkelijk worden opgevoerd. De nieuwe dienstregeling zal een unicum zijn in Euro pa. Gestreefd zal worden naar een starre dienstregeling d.w.z. een regeling, waarbij de treinen op een bepaald aantal minuten voor het half uur of heel uur zullen ver trekken van een bepaald punt. Vast staat, dat, zooals reeds gemeld, in verband met de nieuwe dienstregeling een groot aantal stations zal worden opgeheven. Van ver schillende voorgestelde opheffingen is de ministerieels goedkeuring reeds afgekomen. 1 Januari zal de nieuwe dienstregeling in concept gereed zijn. Wat de electrificatie van verschillende trajecten aangaat, is een omvangrijk en be langrijk werk door den desbetreffende tak Officieële Crisispublicaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 22 November 1937 tot en met 27 November 1937 0.95 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren ge denatureerd en voldoende aan het stan daardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.45 peh 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steun vergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, z»1 f 2.40 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 26 November 1937. TEELTREGELING PLUIMVEE HOUDERIJ. In aansluiting op het bericht omtrent de teeltregeling 1938 voor de pluimvee houderij, deelt de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee het volgende mede. Verzoeken om verhooging van broed- vergunning moeten vóór 25 December 1937 worden ingediend bij de Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen onder storting van f 2.50 op de postgirorekening no. 99651 dezer Centrale. Binnen tien dagen nadat de be slissing der Centrale aan den requestrant is medegedeeld kan deze daarvan in be roep komen bij den Minister van Econo mische Zaken. De beslissing der Centrale moet bij het beroepschrift worden over gelegd. Slechts in zeer bijzondere gevallen zul len verzoeken om verhooging van broed- vergunning kunnen worden ingewilligd. Indien dit geschiedt, zal het gestorte be drag aan den aanvrager worden terugbe taald. Personen, die in 1937 niet in het bezit waren van een broedvergunning en van meening zijn, dat zij in 1938 daarvoor toch in aanmerking komen, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoek recht streeks wenden tot den Minister van Eco nomische Zaken, eveneens vóór 25 De cember 1937. 's-Gravenhage, 26 November 1937. van dienst op bewonderenswaardige wijze verricht. De omvangrijke arbeid verkeert thans in het laatste stadium, zoodat men tydig ge reed zal zijn voor het ingaan van de nieuwe dienstregelir.gf. Al deze groote veranderingen hebben uit eindelijk tot doel een betere, snellere en geriefelijker verbinding te verkrijgen tus schen Noord en Zuid, Oost en West. Voor de groote verbindingen zullen speciaal de dieseleiectrische treinstellen dienen, die met een maximale snelheid van 120 K.M. per uur het land zullen doorkruisen. De elec- trische treinen zullen meer dienen als stop treinen, ook met een maximale snelheid van 120 K.M. per uur. E enen ander is met groote onkosten gepaard gegaan. De elec trificatie zal evenwel een zeer groote be sparing opleveren. Ds. VAN DUYL STICHT EEN EIGEN BEWEGING. Ds. van Duyl, die de N.S.B. op „eigen ver zoek" verliet, blijkt voor „zich zelf' te zijn begonnen, merkt de „Opmarsch". Vorige week vond te Amsterdam de eerste verga dering van de nieuwe beweging plaats. Het bestuur zal voorloopig door een drieman schap worden waargenomen, t.w. ds. van Duyl, een vroegeren leider van de fascis- tenschool te Amsterdam en een ex-com munist uit Rotterdam. JHR. MR. R. A. P. SANDBERG TOT ESSENBURG. t Op zyn landgoed te Colmschate is Don derdag overleden, in den ouderdom van 83 jaar, jhr. mr. R. A. P. Sandberg tot Essen- burg, oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub. HET ZOUTEN VAN HARING. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het tijd vak, gedurende hetwelk het gebruiken van zout ter verduurzaming van haring verbo den is, aanvangt op 27 November en ein digt op 1 Mei a.s. Roemeensche onderscheiding voor oud-minister Gclissen. De Roemeensche gezant en mevrouw Pella hebben Donderdagavond te hunnen huize een maaltijd aangeboden ter eere van den oud-minister van handel, nijver heid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. Ha Gelissen. Bij deze gelegenheid heeft de gezant prof. Gelissen toegesproken en hem gehul digd voor zijn actieve bemoeiingen in het belang van de oeconomische verstandhou ding tusschen Nederland en Roemenië. Den oud-minister is het grootkruis van de orde van de ster van Roemenië verleend en de gezant heeft hem bij deze gelegen heid de versierselen van deze orde uitge reikt. Onder de gasten van den gezant was ook jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, se cretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken. Diens aanwezigheid hield mede verband met het Roemeensche gebruik, dat een onderscheiding als aan oud-minister Gelissen verleend, dient te worden uitgereikt in het bijzijn van iemand, wien de zelfde onderscheiding reeds is toe gekend. De heer Snouck Hurgronje was el grootkruis in deze orde. AUTOMOBILISTEN Zorgt ge er voor dat Uw banden en remmen nu, en steeds, orde zijn? Er kunnen levens van afhangen. DEP KON. HED. AllTOMOBIELCLUB

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13