STADS MARKTBERICHTEN VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 WINTERPROGRAM. R.-K. Jeugdige Werkloozen. Donderdag 3 December 's avonds half negen groote propaganda-avond voor alle R.-K. jeugdige werkloozen van 1725 jaar, zij worden verwacht in de zaal van de St. Josephsgezellenver., Rapenburg 52. Het zal zijn een vroolyke avond. Na een korte bespreking zal door muziek en door film de avond voor de aanwezigen worden tot een prettigen avond; gij zult geen spijt hebben te zijn gekomen. Waarvoor die bespreking? Wij willen be antwoorden de vraag: wat kunnen wij voor de jeugdige werkloozen doen? Wij leggen u voor een winterprogram, dat zeker zal slagen, als wij voldoende be langstelling hebben van den kant der werk loozen zelf. Wij zijn er voor dit jaar in geslaagd de noodjge geschikte leiders te vinden; man nen, die op den dag hun vrijen tijd willen beschikbaar stellen om leiding te geven in alles, wat wij dit jaar gaan aanpakken. Zij willen de leiding op zich nemen van de wedstrijden, welke ook dit jaar weer zullen worden georganiseerd. Wij zullen echter hopen, dat wij meer bereiken dan al leen ontspanning. Nogmaals: ^tiat zal afhan gen van de belangstelling van de werkloo zen zelf. Een van de leiders zou zeer gaarne een zangclub vormen, weer een ander een too- neelclub. Belachelijk? Heelemaal niet. Zou er uit die 250 katholieke jonge werkloo zen niet een goed clubje te vormen zijn? Ja maar zoo maar repeteeren zonder meer. Neen niet zoo maar zonder meer re peteeren, wij stellen in het vooruitzicht een uitvoering en wel voor de eigen fami lieleden, die gratis toegang zullen hebben. En wat is er tegen om eens een keer te gen lage entrée-prijs een uitvoering te ge ven voor het publiek; wij hebben toch im mers geld noodig om onze plannen te ver wezenlijken. Geen zaal? Voor die uitvoe ringen stelt de St. Josephsgezellenver. gra tis haar zaal disponibel. Zang? Over een maand komt de bekende predikant Rec tor Drost een triduum geven, veronderstel dat wij een eigen zangclub hebben. v Er staat nog veel meer op ons program. Wij willen de jongens in de gelegenheid stellen tot houtzagen, houtsnijden, en zijn er die willen timmeren of iets anders doen, wij willen die mogelijkheid openstellen, wij zorgen voor materiaal. Veronderstel nu weer eens, dat wij in Februari of Maart in de zaal van de St. Josephsgezellenver. een tentoonstelling kunnen organiseeren van werkstukken door de jeugdige werk loozen in het afgeloopen seizoen gemaakt. Wij willen gaarne de gelegenheid open stellen tot cursussen. Er staat heel veel op ons program. Wij dragen zorg voojk goede leiders, wij wach ten nu alleen maar op de belangstelling van onze jeugdige werkloozen. Wanneer zij kom^n en willen, slaagt ons program. Komt dus Donderdagavond luisteren, ook gij moogt spreken, daarvoor zal de gele genheid worden opengesteld. Het belooft een interessante avond te worden èn om de bespreking van ons pro gram èn om de film vertoond, èn om de muziek, welke ten gehoore wordt ge bracht. Dus tot Donderdagavond. H. SCHRAMA, Pr. Katholieken van Leiden! Natuurlijk had ik het in het bovenstaan de stukje kunnen verwerken, maar ik was bang, dat het dan aan uw aandacht zou ontsnappen. Wij beginnen volgende week met de zorg voor de jeugdige werkloozen. Onze inkomsten zijn op het oogenblik 8. in de mand. Leest 't nog eens over: 8. in de maand. U begrijpt dus, dat ik een beroep doe op u allen. Steunt ons in dit zoo noodzakelijke werk. Wij hebben geld noodig. Ik geef alleen maar mijn gironummer op en.... wacht af, gij begrijpt toch, wat ik daarmede bedoel? Gironummer 314325, vermeld er even bij „vor jeugdige werkloozen". Giro 314325. H. SCHRAMA, Pr. Lorentzkade 16. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN" Belangrijke mededeeling!! Behalve de complete programmaboeken met drie toegangsbewijzen, zullen ook en kele kaarten beschikbaar worden gesteld, uitsluitend voor den Christus-Koning avond a 0.30. Deze enkele kaarten zijn alleen ver krijgbaar bij: fa. Huibers, Haarlemmer straat 123, fa. Geijer, Botermarkt 26 en W. v. Kesteren, Kamerlingh Onneslaan 6. Men lette goed op!!! Voor Zondagavond uitsluitend enkele kaarten a 0.30. R.K. VROUWENBOND Lezing en demonstratie kunstglasblazen. In den foyer van Den Burcht vergader de gisteravond de R-K. Vrouwenbond on der praesidium van mevr. J. Manders Vermeulen. De presidente verwelkomde den heer Daudey en weet de slechte opkomst aan de vele andere bijeenkomsten, die er dezen avond zijn. Candidaten voor de a.s. jaarvergadering moeten worden ingediend bij de secreta resse vóór 3 Januari a.s. Aftredend zijn de secretaresse mej. S. van Deene en Zr. Pe perzak. Voorts vraagt de presidente jongedames en jongemannen voor den bloempjesdag van Sa Veronica op a.s. Zaterdag. Aan de actie voor God zal de Vrouwen bond onder leiding van „Dr. Schaepman" zoo noodig deelnemen. Hierina was 't woord aan den heer Dau dey, die begon met een uiteenzetting van de geschiedénis der glasblaaskunst, een der oudste beroepen in de geschiedenis. Het bewijs kan men vinden in het Rijks museum van Oudheden te Leiden, waar men glas kan vinden, dat stamt uit 3000 a 4000 jaar voor Christus. Tevens bewijzen deze vondsten, dat men toen reeds glas kleurde door versmelting met metaal. Voor het Venetiaansche glasblazen ge bruikt men geen vormen en geen ovens, maar staven glas uit de hand getrokken. Het is dus voor 100 pet. handwerk. Spr. stelt dan den heer van Gellecum voor, die eenige proeven van glasblazen gaf, waarbij de heer Daudey de noodige toelichting gaf. Achtereenvolgens werden aldus in theo rie en praktijk verschillende perioden be handeld. Van het begin van onze jaartel ling kwam de kunst van glasblazen van Griekenland via Bohemen naar Italië. De oorsprong van glas, van de grondstoffen soda en zand, potasch en bruinsteen, is ons overgeleverd door Plinius den Jongere, overgeleverd door Plinias den Jongere. Wegens de groote branden, die in Rome door het glasblazen ontstonden, werden de glasblazers uit Rome verbannen en ves tigden zü zich te Murano en later te Vene tië, waar deze kunst zich hoog ontwikkel de. Zelfs verschillende soorten, zooals het glas doorweven met filigraan kantwerk, kunnen wij met onze hoog-ontwikkelde techniek niet meer maken. De methode hiertoe is verloren gegaan. Afwisselend werden hierna de theorie en de practijk behandeld vanaf de fabricage van het ruwe glas, het trekken der buizen, tot het vervaardigen der gebruiksvormen. Onder de pauze sprak de heer Liezen- I berg een propagandawoord voor de zuivel- cursussen, die speciaal voor de vastendagen van groot belang zijn. De cursus bestaat uit drie lessen van 2 uur en is speciaal voor meisjes en dames, die reeds kunnen koken. Een flink aantal aanwezigen gaf zich hierna voor deze cur sus op. Dames, die zich alsnog willen aan sluiten, kunnen zich ougeven bij de secre taresse, mej. S. van Deene. Het cursusgeld bedraagt slechts 50 ct.. Na de pauze werd de lezing voortgezet met het vertoonen van een serie lichtbeel den, van oud kunstglaswerk uit Duitsche en Nederlandsche musea, waarna de heer van Gellecum nog een demonstratie gaf. De aanwezigen volgden dit interessante handwerk met de grootste belangstelling. Een tentoonstelling van prachtig kunst- glaswerk completeerde het geheel. I Met een dankwoord van de presidente werd deze interessante avond besloten. IR. HUGO VAN OERLE OVER „GRAVENSTEEN". Voor de Ver. tot bevordering der Bouwkunst. Gisteravond hield de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst in café-res taurant „In den Vergulden Turk" haar 272e vergadering onder voorzitterschap van den heer L. Ponsen. Op deze vergadering sprak de heer ir. Hugo van Oerle, architect hier ter stede over: „Het oude Gravensteen uit historisch en architectonisch oogpunt bezien". De heer van Oerle, die secretaris is van de comissie, welke zich ten doel stelt te komen tot reorganisatie van het oude Gra vensteen en zich de laatste jaren zeer bij zonder voor dit oude bouwwerk heeft ge ïnteresseerd, hield reeds verschillende ma len voordrachten over dit onderwerp, zoo dat wij na alle reeds verschenen publica ties hierover niet opnieuw behoeven uit te weiden. In een nabetrachting op de voordracht van gisteravond zeide de heer v. Oerle ver der, dat hij hiermede een en ander ver teld had uit de breede en betrekkelijk sa mengestelde historie van het Gravensteen, een gebouw, waarvan de historie meer dan van eenig ander met die van de stad is sam enge wezen. Het Gravensteen is als een opengesla gen boek, waaruit men de historie der stad kan aflezen. We hebben het gezien als het overblijf sel uit den Grafelijken tijd. Bij de op komst der steden was dit het monument der stedelijke rechtspleging. De bouw der gevangenis in 1555 was de duidelijke afspiegeling van de woelige tij den rond de reformatie. De stichting van het „werekhuis" het be wijs van het doorbreken van sociale be grippen in het strafwezen ook in Leiden. Ten slotte hebben we de vierschaar, de schepping van Van der Helm als de mani festatie van de toenemende welvaart der stad. Er is dus wel reden verheugd te zijn, dat Leiden dit monument nog bezit, dat bij al het vele, dat is verloren gegaan, somtijds uit noodzaak somtijds uit achte loosheid het Gravensteen gespaard bleef. Moge het Gravensteen dan ook spoedig uit zijn isolement verlost worden en zijn schamel kleed afleggen, om weer tot een van Leiden's aantrekkelijkheden te mogen worden, waarop het zoo ten volle recht heeft. Het is daarbij onze wensch, dat dit ge bouw niet alleen zal blijven de verkilde en versomde getuige van hetgeen eens het middelpunt van Leiden's historie was, doch dat het opnieuw zal worden ingeschakeld in het stedelijk leven, dat het opnieuw zal worden een levend element in het oude Leidsche stadsgedeelte. Zooals elke tijd van zijn eigen adem le ven moet, zoo zal ook dit gebouw, wil het aan zijn tijd dienstbaar zijn, zich moeten aanpassen aan de eischen, welke een he- dendaagsch gebruik hieraan stelt. Het zal iets moeten prijs geven van zijn streng en onvriendelijk uiterlijk van blin de ramen en zware tralies, om de zon ge legenheid te geven voor het eerst na zoo veel eeuwen een milde sfeer in deze ver trekken toe te laten. Op deze wijze zal de stad Leiden door een goedbegrepen restauratie een verge ten monument in eere herstellen en voor een nieuw verval behoeden. De Gravensteen-commissie hoopt, dat deze vooruitzichten niet problematisch zul len blijken. Reeds hebben besprekingen hei uitzicht geopend, dat het Rijk zich het lol van dit gebouw ook in materieelen zin zal aantrekken en restauratieplannen door een Rijksbijdrage metterdaad zal steunen, j Zoo hopen we, dat Leiden spoedig aan j eiken vreemdeling met eere zijn kostbaar i bezit zal kunnen toonen. Bij een hartelijk dankwoord tot den heer v. Oerle sprak de voorz. den wensch uit, dat de verlangens van den heer v. Oerle en öe commissie verwezenlijkt mogen wor den. VAN VERWACHTING KLOPT ONS HART! Morgen is 't de dag, dat reeds vele ge schenken voor 't komend St. Nicolaas- feest worden ingekocht. Morgen zullen er echter ook hopelijk vele klompjes gezet worden.... op uw révers van uw overjas of op de kraag van uw mantel, want mor gen is 't speldjesdag ten bate van vele arme en voorn, stille arme stadgenooten. De Ver. Sa. Veronica zal u bij monde van vele diepvoelende dames en heeren een klompje aanbieden. Kom laat n i e- mand deze ijverige collectanten en col- lectrices met het leege klompje wegstu ren, maar vult deze, door iets royaals te laten glijden in de collectebus, alleen al uit dankbaarheid, dat ge bij machte zijt leuke surprises voor uw man, vrouw of kinderen te koopen. Hoevelen onder uw eigen stad- en geloofsgenooten kunnen dit helaas niet, ja nog erger, zelfs de al lernoodzakelijkste kleeding kunnen zij zich niet aanschaffen. Wij komen nog enkele collectanten (trices) te kort. Gij die morgen nog eenige uurtjes beschikbaar hebt, komt u he denavond tusschen 89 uur even in de bovenzaal van 't Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32 of morgenmiddag om 2 uur. Alle daadwerkelijke hulp zal dankbaar aanvaard worden. Het bestuur dankt u allen reeds bij voorbaat en God zal u ervoor loonen. DE LEIDSCHE GEMEENTEBEGROOTING voor 1938 met moeite sluitend gemaakt, doch zij sluit in elk geval. Het Carillon Comité is zoover nog niet, en wacht ook nog gaarne Uwe bijdrage. Zooals U bekend, kunt U deze overschrij ven op postrekening No. 302400 ten name Penningmeester Carillon Comité Stadhuis Leiden. KORTSLUITING IN TRANSFORMA^ORHUISJE. Veroorzaakt storing In het transformatiehuisje aan den Witte Singel, waar werklieden van het electrici- teitsbedrijf aan het werk waren, is gister middag te even vier uur kortsluiting ont staan. Er sloeg een groote vlam uit het trans formatiehuisje. De juist passeerende mej. A. B., die dit zag, schrok zoo hevig, dat zij flauw viel. In het bureau van het Leidsch Dagblad binnengebracht, was zij spoedig weer bijgekomen. De kortsluiting veroorzaakte gedurende 'n vijf en twintig minuten storing in de electriciteitsvoorziening van 'n gedeelte in het centrum der stad. Onze persen werden stilgezet en andere bedrijven ondervonden mede den last van het euvel. Te half vijf draaide alles weer normaal. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Prijsv 'g Marburg. De bekende strijder voor Amerika's toe treding tot den Volkenbond, de vroegere Amerikaansche gezant te Brussel, Theodo re Marburg te Baltimore, had de faculteit der rechtsgeleerdheid zooals sinds 1923 bij herhaling is geschied wederom in de gelegenheid gesteld een prijs van ongeveer 200.uit te loven voor den aan de Rijks universiteit te Leiden in welke faculteit ook ingeschreven studentn, die een voor zooda nige bekroning vatbaar opstel zoude schrij ven over een onderwerp, betrekking heb bende op de organisatie van den interna tionalen vrede. De faculteit vraagt: Een critische be schrijving van het aandeel dat Nederland heeft genomen in het werk van den Raad en de vergadering van den Volkenbond se dert zijne oprichting. Het opstel moet vóór 1 October 1938 on- geteekend ingezonden worden bij den ab- actis der faculteit (prof. mr. R. P. Cleve- ringa, Rijnsburgerweg 29, Leiden). Het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript ge voegde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden. De toekenning van den prijs zal, even als bij vorige prijsvragen geschiedde, plaats hebben door een commissie van dx'ie stu denten, daartoe in overleg met de facul teit aan te wijzen. Leest met aandacht de advertenties ln Uw Dagblad! R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Gisteravond vergaderde de H. K. W. in de bovenzaal van de Harmopie, waarbij de opkomst zeer goed was. De voorzitter, de lieer F. Kok, sprak bij de opening hierover zijn voldoening uit, temeer daar hij deze avond verschillende collega's mocht be groeten, die niet tot de trouwe bezoekers der vergaderingen behoorden. Spr. hoopte, dat dit een blijvende belangstelling moge zijn en dat zij aan het actieve werk der afd. zullen blijven deelnemen. Na lezing der notulen, kwam de Geestelijk Adv., Pater Tesser, ter vergadering, die door den voorzitter werd verwelkomd en tevens met enkele welgekozen woorden als Geest. Adv. der afd. geïnstalleerd. Ingekomen was het rapport der kascom- missie over het 3e kwartaal, waaruit bleek, dat alles punctueel in orde was bevonden. Nog was ingekomen een schrijven van het H.B. met de mededeeling dat een enquête was uitgezonden naar alle bedienden van Bank- en Effectenkantoren, inzake het Werktijdenbesluit, nu de Kantoorbedienden hierin ook zijn opgenomen, om uit deze gegevens een conclusie te trekken hoe dit besluit voor deze categorie van bedienden zal werken. Betreffende het Winterprogramma kon de voorzitter mededeelen, dat de afd. zich voor het grootste gedeelte had aangesloten bij het Winterprogram van „Katholiek Leiden", alleen zal op 16 Januari a.s. een Feestpropaganda-avond worden georgani seerd door de afd. zelf. Vooral voor het pro pagandistische gedeelte van dezen avond vroeg de voorzitter aller medewerking. De aeelname aan het Winterprogramma van Kath. Leiden door de H.K.W.-leden is zeer goed, daar zich zeker 50% hiervoor hebben opgegeven. Evenals voorgaande jaren bestaat er voor ce werklooze leden weer gelegenheid zich op te geven voor den bijzonderen steun, welke de Bond jaarlijks voor de getroffen collega's beschikbaar stelt. Aanvragen hier voor kunnen worden ingediend bij het afd.- bestuur. Deze mededeeling was voor den voorzitter tevens een goede gelegenheid om ook de plaatselijke hulp krachtdadig ter zijde te blijven staan, om zoo mogelijk de getroffen collega's met Kerstmis een extra gave te kunnen verstrekken. Hierna verkreeg de Gees'tel. Adv. het woord, allereerst om dank te brengen voor het welkom hem toegeroepen en vervolgens om met een kernachtig woordje een achttal nieuwe leden te installeeren: aangebracht door de volijverige propagandisten. Als candidaat voor den Bondsraad wordt met algemeeene stemmen gesteld de heer F. Kok. Op de e.v. vergadering zal deze candidaatstelling door stemming worden bekrachtigd. Een voorstel om in de maand December een extra heffing van 5 cent te vragen, om hierdoor den Bond bij het 6e Lustrum een vaandel te kunnen aanbieden, werd zonder stemming aangenomen. Na een korte pauze hield hierna de Bondspennnigmeester, de heer dea Graaf, een causerie over het Werktijdenbesluit 1919, welke nu na 19 jaren ook voor de Kantoorbediendén van kracht is gewor den, zoodat zij thans op een wettelijke be scherming kunnen aanspraak maken. Het werktijdenbesluit, zooals het er nu is, met legio uitzonderingen, is echter nog lang niet ideëel en door de organisaties zal alle invloed moeten worden aangewend om hierin de noodige wijzigingen te kunnen verkrijgen, redenen om onzen Bond zoo groot mogelijk te maken, want hoe sterker de organisatie, hoe sterker de invloed bij de bevoegde instanties. Na een geanimeerde gedachtenwisseling over het behandelde onderwerp en een za kelijke rondvraag werd deze bijeenkomst met den Chr. groet gesloten. alles boven lof verheven. Het „Prière" van Block, de subtiel-teêre Faure's hij gaf hier overal één prachtig bewijs van her scheppingskunst. De vele extra's als gevolg van 't zeer geanimeerd applaus 't was alles van technische uitgelezenheid en kleur, boven de stof uitgegroeid. Haast waren deze 't allerschoonste, 't Was een brillante avond, die den hoorder in het geheugen zal blijven, lang nadien. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst v. Sociale Zaken stonden gisteren als werkloos in geschreven 4864 werkloozen; op 26 Nov. 1936 4894, op 21 November 1935 4523. Bij Kon. Besluit van 19 November is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer C. J. Kortenbach, bouw kundig ambtenaar le klase bij den rijks gebouwendienst te Voorburg, onder wiens leiding de verbouwing van het Oud-Aca demisch Ziekenhuis tot Museum voor Vol kenkunde, dat Dinsdag a.s officieel zal worden geopend, tot stand kwam. LEIDSCHE KUNSTKRING. Maurice Maréchal Theo van der Pas. Het was een aangename gewaarwording in Maurióe Maréchal „den grooten cellist" te kunnen bewonderen, want een kunste naar is hij, wat hij bewijst door zijn weel derige toonvorming, volzongen cantilene én meesterlijke techniek. Wij hoorden van de klassieken „Concert" van Vivaldi, „So nate" van Sammartini, een „Largo" van Philip Emmanuel Bach, twee fijne stukjes muziek van Marin-Marais. Na de pauze van Debussy: Sonate, Block, Fauré, Grena- dos, Cassado en Falla-Maréchal. Een ge weldige verscheidenheid met verscheiden heid van speeltechniek. Men zou misschien dit kunnen zeggen: Alles is prachtig, mees terlijk en rijp, maar af en toe onstuimig. Maar als een paal boven water staat de meening van Maréchal vast, zoodat iemands bedenkingen eenvoudig te niet gedaan worden, en zijn toehoorders onder den indruk komen van zijn onomstootelijk positieve opvatting. Tegenover wat wij een zekere onstuimigheid noemden staat zijn énorme beheersching. Er is niets wat ook maar even weifelend is en de greep is zeker. Krachtig en vol is de toon, alles is overgoten van energie en doorleefde mu zikaliteit. Een kunstenaar van zijn ge aardheid speelt natuurlijk volgens zijn aard, het eene werk veel mooier dan het andere. De sonate van Sammartini ligt hem beter dan Vivaldi's concert, ook al omdat van der Pas aan den vleugel voor treffelijk samenspel gaf. Wij hadden ge meend in Debussy's sonate het brandpunt te vinden in de alleruiterste suo+iele mo gelijkheden. Ongetwijfeld luisterde men gespannen naar het variëerend spel van zijn streek, naar de vibreerende pizzicati en de abrupte stemmingswisselingen. Maar tóch gingen wjj een oogenblik met onze gedachten terug naar dat verre teêre ge luid, waarin Hekking ons zoo zeer frap peerde. Theo van der Pas had zijn aandeel, aan vullend en individueel. In het Largo van Bach, in de werkjes van Marin-Marais was LEIDEN, 26 Nov. Vee. Aanvoer totaal: 511 runderen, 565 kalveren, 868 schapen, 627 varkens, 3 veulens, 12 bokken of gei ten, 44 zeugen. Prijzen: 17 stieren 170— 265, schoon gewicht 5865 cent, handel kalm; 234 kalf- en melkkoeien f 170300 handel tamelijk; 139 varekoeien e. a. 120 200 handel matig; 121 vette koeien 170 300 schoon gewicht 5275 cent handel vlug; 140 graskalveren 1860 handel traag; 9 vette kalveren 45—100, schoon gewicht 6894 cent, handel tamelijk; 116 nuchtere kalveren 812, 100 vette scha pen 2634, 700 vette lammeren J\ 1825, en 68 weideschapen 1623, handel matig, 251 mestvarkens 2246 en 432 biggen 1518, handel traag; 12 bokken of gei ten 39, 44 zeugen 6585 handel traag. Kaas. Aanvoer 47 partijen waarvan 37 partijen Goudsche kaas le soort f 28— 29, 2e soort 26—27, 10 partijen Leidsche kaas le soort 2627, 2e soort 2425 per 50 kg. Handel matig. 's HERTOGENBOSCH, 26 Nov. Boter. Aanvoer 13.575 kg. Prijzen: hoogste 1.44, laagste 1.40 en middel f 1.42 per kg. DELFT, 25 Nov. Vee. Handel kalm. Aanvoer 1 paard, 73 runderen, 95 nuchte- res kalveren, 311 magere varkens, 562 big gen, 2 geiten of bokken. Prijzen: kalf- koeien 150290, varekoeien 100180, nuchtere kalveren 514, magere varkens 2054, biggen 1222, geiten of bok ken 615, rundvleesch per kg. 56, 66 en 62 cent. Boter 1.57 ft. Aanvoer 3 achtste en 2 zestiende vaten, wegende samen 80 kg. NIEUWKOOP, 25 Nov. EJerenveiling. Aanvoer 1473 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.706.20, enneneieren 4.255.15, een deneieren 4 alles per 100 stuks. ALKMAAR, 26 Nov. Kaas. Aanvoer 35 stapels, 2ijnde 66.000 kg. Fabriekskaas kleine 23, Boerenkaas kleine 1 22.50 per 50 kg. Handel matig. STOMPWIJK, 25 Nov. EierenvelUng. i Aanvoer 2122 stuks. Prijzen: henneneieren j 4.155.65, kippen 5.906.30, eenden- j eieren 3.40—3,60 per 100 stuks. NIEUWVEEN, 26 Nov. Elerenveiling. j Aanvoer 343 kippeneieren 5.505.95, 29 eendeneieren 3.403.50 per 100 stuks, j BOSKOOP, 26 Nov. Bloemenveiling. J Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 40 61 cent, Wendland 6093 cent, Hadley 2035 cent, Claudius Pernet 5080 cent, Biarclif 2035 cent, Butterfly 4070 cent, E. G. Hil 25—41 cent, Wilh. Kordes 40—53 cent, Rosalandia 4071 cent, Florex 60 101 cent, Phoebe 4070 cent, Duisburg 40—54 cent, Edith Helen 8010 cent, Aug. j Noack 30—45 cent, Else Poulsen 1028 j cent, Gloria Mundi 15—21 cent, Ellen Poul- j sen 25—54 cent, Paul Grampel 17 cent, Rosa Mundi 18—25 cent, Queen Mary 18 cent, Vierlanden 60—102 cent, Chrysanten grootbloemig 60—110 cent, idem tros 15— 33 cent, Andromeda 11 cent, Pernettia 14 16 cent, Clematis Prins Hendrik 9150 cent, Skimmia per stuk 26 cent en Bego nia per stuk 1520 cent. LEEUWARDEN, 26 November. Vee. 17 Enterstieren 120235, 54 Twenterstieren f235—340, 230 Vette koeien f 130—265.— per stuk, 4868 cent per K.G., 318 Melk en Kalfkoeien f 120270, 122 Pinken f 65 155, 14 Vette kalveren f2470, 297 Gras kalveren f 2595, 393 Nuchtere kalveren f5—10, 310 Vette schapen f 16—30, 190 Wei de schapen f 1425, 373 Lammeren f 13— 23, 232 Vette varkens f45160 per stuk. 5561 cent per K.G., 35 Magare varkens f22—50, 133 Kleine biggen f9—17. 19 Bok ken en geiten, 53 Paarden. Totaal aanvoer 2790 stuks. Zuivel. Edammerkaas 4144. Aan voer 851 K.G., Veilingboter f 1.36—1.31 per K.G. Aanvoer 0/3 5/6 0/12 vaten. Com missie f 0.79. WLSSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8 98l/2 Berlijn 72.62l/2 Parjjs 6 103/4 Brussel 30.691/., Zwitserland 41.62 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46 36 Oslo 45.15 New York L797/s Praag 6.33.1

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7