VF1LIGHEIDSWEEK 22.28 NOV 1037 FAILLISSEMENTEN Will U iets weten? HET BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 DAMMEN Alphensche Damclub. Maandag speelde ADC I een competitie wedstrijd voor de le klasse N.D.B. (dis- bad een spannend verloop, maaruitietn-u.a trict Leiden) tegen PDLV I uit Lisse. De wedstrijd had een spannend verloop, maar het is ADC niet gelukt om> één of twee winstpunten te boeken. De uitslag was als volgt: ADC I PDLV I J. v. d. HorstJ. Algera 0—2 K. v. LeeuwenJ. Langbroek 02 J. OostermanG. v. d. Stelt 02 T. LagerweijA. v. Rossum 11 W. v. Of wegenA. Wijnhout 20 J. v. OeverenIJ. de Jong 20 M. KrumpelmanZ. J. de Jong 02 G. ZijlstraG. Balkenende 11 P. VerkadeD. Algeria 02 F. J. OostermanI. Algera 20 Totaal 8—12 Het 2e tiental van ADC speelde tegelij- kert d tegen KDC II (Katwijk); mocht het er eerst uitzien als een flinke over winning voor ADC II, gezien de voorr- sprong 93, deze werd omgezet in een nedrlaag van 9—11, de vier laatste spe lers verloren allen de partij. Het verloop was als volgt: ADC n KDC n W .J. v. BerkelA. Barnhoorn 02 J. D. v. BerkelJ. Schoeneveld 02 C. A. v. d. Hoorn—T. Spierenburg 02 Jac. v. OfwegenSchoneveld (res.) 11 I'. v. OosteromJ. v. Elk 20 M. Zijlstra—A. Vooys 20 H. v .d. Meent—C. Dirieux 2—0 J. Ruitenberg—D. Hartkamp 02 J. BootJ. v. d. Meij 20 R. D avelaarG. Koele wijn 02 Totaal 911 ITSHOCKEY OM DEN LIPPENSBEKER. AmsterdamDen Haag 43. De returnwedstrijd tusschen Amsterdam en Den Haag voor het tournooi om den Lippensbeker vond reeds gisteravond plaats. De wedstrijd was spannend van begin tot eind. Ook nu stond het spel der vier Canadeezen in het middelpunt der belang stelling. Geen wonder, dat van hen alle doelpunten afkomstig waren. Zoo was het Griffin, die voor Amsterdam de score open de, waarna Mooney in duidelijke buiten spelpositie gelijk maakte. Kirby bracht na een soloren den stand op 21 voor de Amsterdammers, waarna Mooney de partijen weer op gelijken voet bracht, 22. In den tweeden speeltijd was Amster dam sterk in de meerderheid, doch verder dan één doelpunt uit een ver schot van Kirby bracht de hoofdstedelijke ploeg het niet. In den derden speltijd vergrootte Grif fin, den voorsprong tot 42, maar Moo ney antwoordde prompt met een keurig doelpunt, 43. De stand in het tournooi om den Lippens- beker luidt thans: gesp.gew.gel.verl.pnt. dpnt. Dusseldorf 2 2 4 9—5 Amsterdam 2 2 4 8—6 Brussel 2 1 1 2 12—11 Dortmund 1 1 6—8 Den Haag 8 3 7—12 Zuidwijck. Zaterdag 27 Nov. 2.30 uur „Olympia" „Zuidwijck" dames (vriendsch.). Zaterdag 27 Nov. 2.30 uur „Zuidwijck" „P. T. T." heeren (vriendsch.). Zondag 28 Nov. 12.00 uur „Zuidwijck"— „A. S. V." dames (competitie). Zondag 28 Nov. 12.00 uur „H. D. S." „Zuidwijck" heeren (competitie). WIELRENNEN. Nieuw Swift Zondagmorgen a.s. zal de tweede wed strijd der wintercompetitie worden verre den, bestaande uit een klassement en een afvalwedstrijd voor alle categorieën, Ver trek vanaf het clublokaal om negen uur, In het clublokaal werden voor het eerst wederom ritten gereden op de hometrai ners, waaraan door slechts acht renners werd deelgenomen. Zoowel op de kilome ter als op de 500 meter wist J. v. d. Leest den snelsten tijd te maken met 3/5 secon de verschil op J. Schüller, die zich tweede plaatste. Volgende week zal worden be gonnen met de selectie-ritten voor het clubkampioenschap en voor de Federatie wedstrijden te Rotterdam. /[■Ji PAARDENSPORT INTERACADEMIALE HIPPISCHE WEDSTRIJDEN. Op het landgoed „Okkenrode" te Loos duinen vonden gisteren, georganiseerd door de Studenten Caroussel Vereeniging te Delft, interacademiale hippische wed strijden plaats, waaraan door een vijftig tal ruiters werd deelgenomen, allen leden of oud-leden der vijf erkende Corpora. De wedstrijden bestonden uit een dressuur- proef en een cross-country, welke een lengte had van ongeveer 3000 meter en waarop een aantal hindernissen was opge steld. Cross Country: 1. A. H. ten Cate, GEMEENTERAADSLEDEN OP KLOMPEN. Met belangstelling las ik in Uw blad van Dinsdagavond j.l. het verslag der behan deling in den Gemeenteraad van het pro bleem: het verstrekken van schoenen of klompen aan schoolkinderen. Het frap peerde mij, dat de heer van der Laan vaststelde, dat klompen dragen heel niet minderwaardig is. Het pleit natuurlijk voor den heer van der Laan, dat hij klom pendragers niet als minderwaardige we zens beschouwt Maar wij moeten toch de kwestie bezien van het standpunt der klom pendragers zélf. Denken zij er ook zoo over? De meerderheid zeker niet. Naar de opvatting van het huidige stadsleven voelt men het dragen van klompen, als het niets te maken heeft met de uitoefening van een beroep, waar klompen door bepaalde omstandigheden noodzakelijk of gewenscht kunnen zijn, als iets vernederends. De „klompendragers van professie", die echter niet zoo talrijk meer zijn, buiten beschou wing gelaten. Voor den stadsmensch is in het algemeen het dragen van schoenen of klompen een kwestie van een meerdere of mindere beschaving. Zij het dan een uiterlijke. En wie gedwongen is op klom pen te gaan loopen, voelt dit aan als een openlijke demonstratie van zijn armoe. En daar houdt niemand van! Of men moet een soort H. Frans van Assisië zijn. Wij kunnen dus wel met een zekere welwillendheid zeggen: klompen dragen is niets minderwaardigs, maar den bedoe len wij dat toch zeker voor anderen. Of heeft b.v. de heer van der Laan er niets op tegen voor de variatie eens met een paar mooi geschuurde klompen aan te gaan wandelen? En de heer Bergers, die het zoo roerend met den vorigen spre ker eens was? Als ik de heeren inderdaad vandaag of morgen aldus langs Leiden's straten zie en hoor klepperen en klos sen, heb ik werkelijk niets gezegd! Nogmaals het gaat er niet om of wij het voor anderen niet erg vinden, dat zij klompen gaan dragen, maar willen wij er zelf aan? En hoe denken de betrokkenen er over? Mij dunkt het antwoord er op is reeds duidelijk genoeg. Er is hier een belangrijke psychologi sche factor in het spel. Klompenverstrek king aan schoolkinderen houdt in een aan tasting van het gezonde eergevoel van ouders en kinderen. Ik weet niet bij wie zich dit het meeste zal wreken bij de ouders of bij de kinderen. Maar ik geloof bij de laatsten. De kinderen beginnen reeds met het zelf een pijnlijke vernedering te vinden. En veronderstelt eens, dat dit niet zoo is, dan zullen hun schoolkameraadjes het hun wel laten voelen. Men kan dit veroordeelen, practisch is dit zoo. Wie dit ontkent of onderschat weet weinig van jeugd af. Het eerste gevoel van vernedering, de eerste aantasting dus van het gezonde eer gevoel wordt versterk ten bestendigd door de schoolkameraadjes. En het kind is niet in staat zich behoorlijk te verweeren. Wie iets van psychologie afweet, weet, dat hier het kind een groot gevaar dreigt. Het kind, welks karakter en persoonlijk heid in een ontwikkelings-stadium zijn en voor de gunstige uitgroei daarvan een gezond eergevoel noodig heeft, wordt nu juist bij herhaling ernstig in dat eerge voel gekwetst. En hier is de klompyen-af faire natuurlijk niet de eenige oorzaak. Kinderen, die voor schoeiselvoorziening in aanmerking komen, worden in den regel reeds op tal van andere wijzen pijnlijk ge kwetst en gedeprimeerd. Ze staan zooveel bij andere kinderen, wier ouders het be ter hebben, ten achter. Wanneer nu bij een kind het eergevoel bij herhaling wordt aangetast, zal zeer dikwijls de ontwikke ling van een rechtmatig en noodzakelijk zelfrespect worden belemmerd. Er gaat een zekere onverschilligheid groeien in de psyche van het kind. Het voelt zich achter uit gezet, komt tot verbittering tegen alles en iedereen; afgunst, jaloezie, onredelijke critiek, plagen, sarren, baldadigheid, bru taliteit, kortom een totaal valsche levens houding wordt de vrucht van een voort durende kwetsing van eergevoel en zelf respect. Dat is geen overdreven voorstel ling van zaken, maar harde werkelijk heid. Dit boven geanalyseerd psychisch Groningen op Artenius met 399,2 pnt.; 2. J. Fick, Amsterdam op Jula met 394 p.; 3. D. A A. Kooien, Delft op Diadeem 289.6 p.; 4. Ja Leeuwenburg, Delft op Scentes met 383 p. en 5. L. C. van Henkelom, Am sterdam op Silva met 382.8 p. Dressuurproef: 1. H. Simon Tho- masg. Delft op R. P. met 245 p.; 2. A. S. Rueb, Leiden op Jack in the Box met 227,5 p.; 3. J. Fick, Amsterdam op Pula met 218 p.; 4. J. A. Lotgering, Groningen op Kalaf met 216.5 p.; 5. J. Fick, Amsterdam op Bubbles met 213.5 p. en 6. P. Hirsch- ler, Amsterdam op Saba met 212 p. Samengestelde wedstrijd: 1. H. Simon Thomas, Delft op R. P. 613,4 p.; 2. J. Fick, Amsterdam op Jula met 609,1 p.; 3. J. A Lotgering, Groningen op Kalaf met 599.9 pnt.; 4. G. J. Poerinck, Utrecht op Tonny met 585,5 p.; 5. L. C. van Heukelom, Amsterdam op Silva met 584,3 p.; 6. C. A. Hiemstra, Utrecht op Sisca met 566,7 p.; 7 H. J. T. T. Modderman, Leiden op Piros Csako met 565.2 p.; 8. J. Fick, Amsterdam opop Bubles met 560.5 p.; 9. K. G. Bal, Delft op Wodan met 556,2 p. en 10. J. Leeuwenburg, Delft op Scentes met 555.5 pnt. Kunstvoorwerp voor den snelsten burger- ruiter: A. H. ten Cate, Groningen op Ar tenius. De winnaars van de corpsprijzen wor- der nader bekend gemaakt. proces valt in den huidigen tijd droevig- veelvuldig waar te nemen. En ook is het maar al te waar, dat op voeders, overheids-instanties en charitatie ve instellingen hier moeten zeggen: Nostra maxima culpa! Veel te veel nog worden er maatregelen genomen, wordt er charitas beoefend op een wijze, die on-paedago- gisch en funest is voor de menschelijke psyche. Als men ijvert voor de volksge zondheid, ijvert men voor een prachtige zaak, maar de geestelijke volksgezondheid is meer waard en daaraan wordt helaas, vooral in details, nog veel te weinig aan dacht besteed. Zoo is het ook met de schoeisel-voor ziening. Men praat over volksgezondheid maar psychologische argumenten noemt men graag gevoels-argumenten en derhalve waardeloos. Maar het is een foutieve waar- de-bepaling. Nu de economische kant van het vraag stuk. Ik kan my begrijpen,, dat het voor de' gemeente een netelige kwestie is. Er moet met beperkte financieele middelen worden gewerkt. En men wil de te ver- leenen hulp bevorderlijk doen zijn voor het schoolbezoek. Mij dunkt, dat menschen die gratis schoenen krijgen vöor hun kin deren met eenigen goeden wil deze wel kunnen repareeren. Ik kom in tal van ge zinnen, die voor schoeisel-voorziening in aanmerking komen en deze ook reparee ren. En men speelt dat klaar, al is het met moeite en zorg. Maar denkt men er ook wel aan, dat klompen veel kousen-slijtage veroorzaken? Ook dat kost geld. Waarschijnlijk zelfs weegt dit tegen de kosten van schoenre paratie op. Natuurlijk zijn er ook tal van gezinnen, die het onder gelijke omstandig heden er heel anders afbrengen. Gezin nen, waar b.v. de moeders in ergerlijke slordigheid en onoordeelkundigheid schoei sel en kleedïng verwaarloozen en laten verwaarloozen. Maar moeten nu de goeden onder de kwaden lijden? Daar zit een on billijkheid in. Waar de meerderheid van de kinderen, die in het verleden voor schoeiselvoorzie ning in aanmerking kwam toch reeds schoenen bleef dragen, hetzij op medisch advies, hetzij, dat men de klompen wei gerde, zal in de toekomst bij hernieuwde klompenvoorziening het schoolverzuim toch gelijk blijven. Want de weigeraars en de afgekeurden krijgt men weer. Is er nu niet een meer individueele hulpverleening mo gelijk? B.v. aldus: Men stelt de ouders voor de keuze: klompen of schoenen. Ne men zij schoenen, dan verplichten zij zich tevens niet wegens kapot schoeisel de kin deren de school te doen verzuimen. Het onderwijzend personeel controleert ter loops of de schoenen in erge.rlyke kapotten toestand gedragen worden. Houdt men toch de kinderen thuis, of geeft men anderzijds blijk de schoenen niet te kunnen reparee ren dan verschaft men een volgende keer aan die gezinnen klompen in plaats van schoenen. 1) Maar dan laat men de ouders ten minste in eerste instantie vrij. Het is slechts een proef van' een jaar. En het on derwijzend personeel zal zich in moeten stellen op eenige controle. Een en ander is m.i. zeer wel mogelijk. Wie dus schoenen wenscht, neemt daarvan de consequen ties op zich en wie die niet dragen kan of wil, verspeelt zijn recht op schoenen. Dat is billijk. Schoenen dragen heeft blijkens medisch getuigenis de voorkeur boven klompen dra gen, bovendien spaart men nog de kosten uit van grootere kousenslijtage; psycholo gisch heeft schoenenverleening alles voor; wethouder Tepe heeft ten slotte geen be zwaar op grond van de kosten: moge al dus alsnog vóór schoenénverstrekking wor den besloten! J. A M. DE GRAAF, R.-K. Jeugdleider. Leiden, 24 November 1937. 1) „Wie iets van psychologie afweet" zal dit standpunt van inzender niet graag innemen. Zóó werd het klompen-dragen in derdaad een straf voor vaak onschul dige kinderen, die „bij herhaling ernstig in (hun) eergevoel (zouden worden) ge kwetst". Inzender schroomt niet, een vaak „pijnlijke vernedering" op de hier bedoel de kinderen toe te passen. „Wie dit ontkent of onderschat weet weinig van de jeugd af". Wy willen allen deze opmerking maken; overigens hebben wij den geachten inzender gaarne gelegenheid willen geven, zijn pleidoor- voor schoenen-verstrekking te houden, waarin veel waars wordt gezegd. Volledigheidshalve voegen wij hieraan toe, dat de heer Bergers in den Raad me dedeelde de unanieme overtuiging van het bestuur „van Schoplkindervoeding", dat bestaat uit 13 leden, o.w. 6 onderwijskrach ten. Red. „L. Crt." DER KON. NtD. AUTOMOBIELCLUB PAST OP. VOORRANGSWEG. Voetgangers en wielrijders, weest vooral in donker voorzichtig met het oversteken van een voorrangsweg. Het is zeer moeilijk de snelheid van naderende automobielen te schatten en het is dus veiliger te wachten tot ze voorbij zijn. Losse nummers van DE LFIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 N Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 84 ZANDVLLET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Pureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. Uitgesp roken: J. C, Gulden, handelaar in zaad te ÏJs- selmonde, Groenendijk 51; cur. mr. M. de Groot. N. A. Koot, handelende o. d. firmanaam wed. F. J. Koot, houder van een sleeperij, Zwaanshals 154, Rotterdam; cur. mr. A. van Namen. N.V. Groothandel in Rookersbenoodigd- heden en Galanterieën, v.h. P. C. Ouwe hand, gevestigd en kantoor houdende te IJillegersberg, Straatweg 168; cur. mr. Chr. J. Enschedé. P. v. d. Voorde, drukkerspatroon te Rot terdam, Virulyplein 4b; cur. mr. D. A. Hoogenraad. Carl Söder, slager, Hilversum, Gijsbr. v. Amstelstraat 402; cur. mr. J. C. P. H. Coster, Bussum. H. de Leeuw, koopman in alles, Bever wijk,, Arendsweg 22. cur. mr. J. A. B. San ders, Beverwijk. J. D. Röbken, stucadoor, Haarlem, Har- men jansweg 43, cur. mr. H. E. Prinsen Geerlings. H. D. Aartsen, handelende onder den naam Garage Zomerzorg, taxiechauffeur, Bloemendaal, Bosch en Duinlaan 30; cur. mr. L. J. Venhuizen, Heemstede. J. G. Sligt, Enschedé, Oldenzaalschestraat cur. mr. J. H. F. Koetsier, Enschedé. Petrus Hendricus Hendriks, winkelier, Mill, Hoogstr. A. 143; cur. mr. N. v. d. Heuvel, Den Bosch. Frederik Johan Justus Drewes Jr., schil der, Amsterdam, Rambout, Hogerbeetsstr. 10 hs.; cur. mr. Th. Limperg, Heerengracht 455, Amsterdam. Mej. Johanna Helena Elisabeth Etmans, handeldrijvende onder den naam „Maison Etmans" en onder den naam „Etcofex", wonende te Amsterdam. Adm. de Ruyter- weg 81; zaak drijvende te Amsterdam Chasséestr. 30; als voren. Vraag: Is de „Maandagmorgen" het sportblad, een R.-K. of neutraal blad? Antwoord: De „Maandagmorgen" Is een geïllustreerd Katholiek Sportblad. Vraag: Is het U bekend, wanneer de vestigingswet voor de Middenstandsbe- drijven in werking zal worden gesteld. Antwoord: De vestigingswet is reeds in werking, maar zoolang er voor een bedrijf nog geen vestigingseischen zijn aangevraagd; is men volmaakt vrij om in die branche een zaak op te richten. Wanneer door de organisatie in uw be drijf vestigingseischen worden aange vraagd, kan er een spertijd worden afge kondigd en vanaf dien datum is de vesti ging in dat bedrijf niet meer vry. Vraag: Hoe is het bestuur samenge steld van de Kamer van Koophandel voor Rijnland en hoe geschiedt deze samenstel ling? Antwoord: De Kamer van Koophan del voor Rijnland bestaat uit 13 vertegen woordigers van het grootbedrijf en 13 van het kleinbedrijf. Deze vertegenwoordigers v/ordjen gekozen door de Nederlanders, die m'nstens éénjaar, onmiddellijk voorafgaan de aan het opmaken van de kiezerslijst, in net handelsregister van de Kamer voorko men. Wanneer u niet op die lijst voor komt, moet u eens informeeren naar de oorzaak daarvan. (Gewoonlijk wordt de candidaatstelling overgelaten aan de be trokken sociale organisaties en worden er geen tegen-candidaten gesteld). Vraag: Heb ik bij het opzeggen van een maandkamer het richt om den laatsten nacht van de maand nog te blijven.? B.v. van 30 Nov. op 1 Dec. Antwoord: Neen, vóór 12 uur moet u de kamer verlaten hebben. Vraag: Is een tweede vader verplicht om voor zijn steuntrekkende stifezoon bij te dragen? Antwoord: Zoolang de moeder van dien stiefzoon leeft, is de tweede vader daartoe wettelijk verplicht. Broers en zus ters hebben geen wettelijke onderhouds plicht. Ik geloof na toch echt, dat het weerbericht gelijk krijgt en dat er storm j komt. i_. ,(Ric Rac) J (SPROOKJE) 85. Voorzichtig vloog ze rond het dak van het paleis. Niemand mocHt~haar zien of hooren. De voordeur kon ze niet in, want daar stond een schildwacht. Wat nu? 86. Daar zag ze een balcon. Vlug er op af en daar daalde ze al, vlak voor de openslaande deuren. Voorzichtig zette ze haar bezem op zij van de deur.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11