MGEVING DONDERDAG 25 NOVEMBER 193> DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE bi AD - PAG. LISSE. Nieuwe gastarieven. Van de Gascom- missie ontvingen Burgemeester en Wet houders dezer gemeente een voorstel om de bestaande gastarieven met ingang van 1 Januari 1938 te wijzigen. De Gascommissie vindt het niet langer verantwoord, om bij een stijging van de ledenprijzen met pl.m. 50 pot. nog gas te gaan leveren tegen 3 cent per m3. De totale opbrengt van het gas wordt op de begrooting voor 1938 vrijwel gelijk ge raamd aan die der begrooting van het loo- pende jaar. Opgemerkt zij nog, dat de prijs van het industriegas voor seizoenbedrijf (in hoofd zaak bollenkokerijen) op '6 cent wordt voorgsteld, tevenover 5 cent voor industrie gas bij regelmatig verbruik gedurende het geheele jaar. Deze verhoogde prijs weegt echter niet op tegen de belangrijke extra kosten, die op dep duur, bij toeneming van dit seizoenbedrijf, door eventueel in gebruikneming van een derden oven ver oorzaakt kunnen worden. Het College van B. en W. kan zich met dit voorstel vereenigen, weshalve zij den Raad voorstelt de hierbij aangeboden ta rieven ongewijzigd vast te stellen. De nieuwe gastarieven worden als volgt: De prijs van het gas, gebruikt voor huis houdelijke doeleinden bedraagt voor de eerste 240 M3. per jaar 9 cent per M3., voor de volgende 240 M3. per jaar 7 cent per M3., voor het overige gebruik per jaar 5 cent per MS. Bij een verbruik van 120 M3. en minder per jaar wordt berekend een gasprijs van 10 cent per M3., met een minimum van 50 cent per maand. Het gas, uitsluitend dienende voor ruim teverwarming, gemeten over een afzonder lijke meter, wordt berekend tegen 5 cent per M3. De prijs van het gas, gebruikt voor in- dustriëele doeleinden, eveneens over een afzonderlijken meter gemeten, bedraagt 5 cent per M3. en voor zoover het gas niet regenmatig het geheele jaar door gebruikt wordt z.g. seizoenbedrijf 6 cent per kub. M. Wanneer in eenzelfde perceel meer dan ééén meter is geplaatst, wordt voor die meerder meters hieronder begrepen de z.g. tusschenmeters de volgende huur per maand: 3 lt., 5 lt., 10 lt., 20 It. en Standaardme ters I 30 cent; 30 lt., 50 lt. en Standaard meters II 40 cent; 80 lt., en 100 lt. 80 cent; 120 lt. en 150 lt. 1 20; penningmeters 3 lt., 51t., en 10 lt. 30 cent. KATWIJK. St Ellsabethvereeniging. De gewoon te getrouw bracht de secretaresse der St. Elisabethvereeniging in de jaarvergade ring het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Er werden 16 be stuursvergaderingen gehouden en in het bestuur kwam geen verandering. De Pre sidente, Mevr. TrousselotMartens was, ondanks haar hoogen leeftijd zooals zij steeds was de stuwkracht der vereeniging. Er werden weer talrijke huisgezinnen bezocht. Gelukkig is het aantal zieken en te bedeelen huisgezinnen niet zoo groot geweest als vorig jaar, ofschoon de woor den van het Evangelie wel altijd van toe passing zullen blijven: „Armen hebt gij altijd bij U". Door bemiddeling van edele weldoener(s)(sters) ontvingen we meer malen gebreide goederen, een collectie jongensbovenbroeken, wollen dekens, luiers, enz. Ook de dames onderwijzeres sen wordt door den secretaresse dank ge bracht voor hun meeleven met de vereeni ging, wat zich voorzeker uit in de vele kleedingstukken die men steeds weet te laten vervaardigen in de verloren oogen blikjes. Ook hierdoor leert men de kinde ren al vroegtijdig de armen te helpen en wat men jong geleerd is, wordt oud ge daan. Door deze extra gaven komt het be stuur de behoeftigen in grooter getale en ruimere mate ondersteunen. Ter gelegen heid van het Kerstfeest werden aan onge veer 17 gezinnen een pakje uitgereikt, wat werd aangevuld door het Armbestuur met een vleesch- en vettractatie, ieder naar de grootte van het gezin met als slot een royale belegging voor de boterham, gege ven door een weldoener. Er werden ver schillende pakjes aan kraamvrouwen ge schonken verder nog een partij wollen dekens, lakens en sloopen, enz. Er werden maandelijks ongeveer 200 L. (in totaal 2195 L.) melk, in 1737 eieren verstrekt. Voegen we bij de 300 stuks goederen er nog van anderen vorm als 19 paar schoenen en meer dergelijke, dan kunnen we, niet te boud gesproken, met tevredenheid op het afgeloopen jaar te rugzien. LEIDSCHENDAM Gouden Bruiloft. Onder groote blaken van belangstelling herdacht gisteren het echtpaar Jac. Vermeer en Johanna Dekker aan de Le: dschekade hun gouden echtver- eeniging. Des avonds werd door de Jeugd- harmonie „St. Cecilia" aan het echtpaar een serenade gebracht, waarbij burgemee ster Keijzer de jubilarissen hartelijk toe sprak, terwijl hun namens het comité van den tocht voor ouden van dagen een ge schenk werd aangeboden. Namens het comité van de buurtbewoners werd den jubilarissen eveneens een prachtig cadeau aangeboden. K.J.M.V. (afd. L. T.) Donderdag 25 November organiseert de jonge L. T. we derom een ontwikkelingsavond, waarop de heer K. Riemens zal spreken over het grondonderzoek. De lezing zal verduidelijkt worden met lichtbeelden. STOMPWIJK Roekeloosheid. Gisteren reed de 2-ja- rige J. M. wonende alhier met zijn vracht auto met zulk een snelheid van den afrit van den Nieuwen Rijksweg aan den Veen- weg, dat een telefoonpaal, welke op de auto lag, in de bocht er werd afgeslingerd en vlak voor de voeten van drie kleine school kinderen, die tegen de leuning van den kant van de weg stonden, terecht kwam. Wonder boven wonder liep deze roekeloos heid zonder ongelukken af. De politie, die juist ter plaatse was, hield den bestuuider aan en maakte procesverbaal op. Boven dien was de bestuurder niet voorzien van een rijbewijs, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Plaatsing brug. Gisterenmorgen werd de 2e brug over den Vliet aan den West- vlietweg op de pijlers gelegd, waarmede de verbinding tot stand is gekomen in den Nieuwen Rijksweg tusschen Voorburg en Stompwijk. Door twee bokken van het ber gingsbedrijf van de Firma Kloos aan den Kinderdijk, werd het gevaarte zonder te genspoed op de rustpunten geplaatst. VEUR. Bedreiging controleur. Woensdagmor gen werd door den heer K., controleur bij den Ryks-Crisis-Controledienst controle uit geoefend bij den landbouwer v. d. H. aan den Achterweg te Veur, wien K. voor een zekere overtreding een bekeuring gaf. Van der H. maakte zich hierover blijkbaar zoo driftig, dat hij dreigde den heer K. de her sens in te slaan. Gelukkig kwam het niet zoo ver, doch wel werd de lantaarn van het rijwiel van den heer K. met een melk- blok stukgeslagen. De politie heeft de zaak in onderzoek, zoodat dit muisje voor v. d. H. nog wel een staartje zal hebben. NOORD WIJK. ZILVEREN JUBILEUM „ST. HYACINTHUS". Onder groote belangstelling is gisteren avond in de groote zaal van Hotel „Royal", het 25-jarig bestaan van den R.K. Landar- beidersbond „St. Hyacinthus" afd. Noord- wijk herdacht in een feestelijke bijeen komst. In het openingswoord door den voorz., den heer P. Vink, werd dankbaar gewaagd, over wat met moeitevollen en opofferenden arbeid onder Gods zegen, zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied in het belang van de landarbeiders in deze afgeloopen periode is tot stand gekomen en vooral paste bij deze gelegenheid een woord van huid? aan de pioniers dezer vakbeweging, die 25 jaar geleden de roep stem van Paus Leo XIII zoo goed hebben begrepen. Als spr. de vele leden en dames van harte welkom heet op dezen feest avond, voelt hij zich gedrongen in het bij zonder welkom te heeten den G. Adv., Kap. Abeln, die tijd noch moeite spaart als het gaat om de belangen van „St. Hycinthus", waarvoor spr. gaarne op deze massale bij eenkomst Z.eerw. hartelijk dank wil zeg gen. Voorts verwelkomt spr. den Bonds voorzitter, den heer A. J. Loerakker, de groote voorvechter van onze vakbeweging, het bestuur van de plaatselijke afd. van den R.K. Volksbond, het plaatselijk bestuur van den Ned. Chr. Landarbeidersbond en niet het minst een woord van welkom tot den heer A. Meyer, die persoonlijk in deze kwart eeuw zooveel heeft bijgedragen voor de grootmaking van de Katholieke arbei dersorganisatie, zoowel in de organisatie zelf als in de openbare lichamen, waarin hij reeds jaren is vertegenwoordigd. Spr. moest, gezien het groote program van de zen avond, zich in zijn woorden beperken en dankte daarom in het algemeen allen, die in de afgeloopen periode hebben me degewerkt „St. Hyacinthus" op te bouwen tot een krachtige en zegenrijke vereeni ging. Na het zingen van het Strijdlied van het R.K. Werkliedenverbond, werden enkele actueele wereldflitsen op het witte doek gebracht, waarbij vooral aller bewondering hadden de prachtige kathedralen van Frankrijk, welke ons een goed overzicht gaven van de bouwkunst in vroegere eeuwen. Hierna besteeg onder applaus de bonds voorzitter het podium, die op deze feeste lijke bijeenkomst allereerst bestuur en le den namens het Hoofdbestuur gelukw ensch- te met het zilveren jubileum der afd. Noord wijk. Vijf en twintig jaren in de ge schiedenis van een volk beteekent niet veel, maar gezien in de geschiedenis van onze vakbeweging beteekenen deze 25 jaren ont zaggelijk veel, want in deze periode is me de door de organisatie veel veranderd en verbeterd en is het aspect van de wereld veranderd. Niemand kan ontkennen, dat de arbeiders, voordat de organisatie was tot stand gekomen, een allesbehalve benijdens waardige positie innamen, doch dank zij de goed begrepen richtsmeren van „Rerum Novarum", hebben de thans ouderen de strijd voor den arbeidersstand opgenomen en wie durft nu nog te verklaren, dat de arbeidersorganisatie niet meer noodig is? Moeten wij altijd nog niet strijden tegen vele verouderde ideeën? Daarom is het ge biedende eisch aaneengesloten te zijn op den grondslag onzer beginselen, opdat er op sociaal terrein een behoorlijke samen leving kome en blijve. Spr. spoorde daar om allen aan niet alleen lid, maar ook voor vechter te zyn voor onze Katholieke vak beweging, welke reeds zooveel goeds tot stand heeft gebracht en een zegenrijke in stelling voor ons land is Als spr. wees op toestanden als in Spanje, Mexico en Frank rijk, mogen wij toch wel dankbaar zijn, dat de Katholieken in ons land hun taak be grepen hebben. Aan God onzen dank voor de krachtige Katholieke organisaties, wel ke onze tegenstanders hebben belet ons buiten te sluiten. Laten vooral de jongeren en de vrouwen dit in de ooren knoopen en laat het voor hen een spoorslag zijn de taak van de ouderen over te nemen en voort te zetten tot heil van onze Katholieke Vak beweging. De G. Adv. verkreeg hierna nog even het woord, die mededeelde, dat de Hoogeerw. Deken wegens ongesteldheid verhinderd was en als hij als priester een woord van felicitatie richtte tot „St. Hyacinthus", deed hij dit gaarne, omdat hij overtuigd was van het groote belang van de Vakorganisatie, zoowel op geestelijk als stoffelijk terrein. Spr. hoopt in de toekomst niertoe iets te kunnen bijdragen. In de pauze werd aan allen een gratis consumptie aangeboden, waarvan onder het genot van een goed stukje muziek een dankbaar gebruik werd gemaakt. Na de pauze voerden nog het woord de voorz. van den Chr. Landarbeidersbond, de heer D. v. d. Niet en de voorz. van den R.K. Volksbond, de heer P. Smit, waarna allen werden vergast op de vroolijke avonturen van den komiek Jac. E. Brown. Dat deze rolprent in den smaak viel, getuigden de lachsalvo's, welke telkens door de zaal klonken, zoodat deze feestvergadering een recht vroolijk karakter kreeg, waarop be stuur en leden met genoegen kunnen te rug zien. Onder dank voor opkomst en goe de wenschen sloot hierna de voorz. deze feestelijke bijeenkomst met den chr. groet. OEGSTGEEST. St. Josephsgezellen. De vice-praeses der St. Josephsgezellenver. moet tot zijn grooten spijt mededeelen, dat de aange kondigde spreker, de zeereerw. heer Pas toor Houtman, wegens ziekte verhinderd is hedenavond te komen. Er zal geen ver plichte vergadering, maar een vrije bijeen komst zijn. De fancy-fair der Oranjevereeniging. Hedenavond om half negen wordt de groote fancy-fair, georganiseerd door de Oranjevereeniging, opengesteld, nadat de officieele opening plaats heeft gevonden door dcn edelachtb. heer A. J. van Gerre- vink, burgemeester. Op deze fancy fair worden geen goederen verkoent, dit in tegenstelling met een ba zar, doch er zijn vele nieuwe en bijzondere attracties, waaraan fraaie prijzen zijn ver bonden. De groote zaal van het Patronaats gebouw is op zeer bijzondere wijze inge richt en aangekleed, hetgeen op zichzelf al een bezoek overwaard is. Gezien het be oogde doel wordt op een talrijk bezoek ge rekend. SASSENHEEV1 Uit de Missie. De weleerw. pater Profinus (J.) van Kesteren O.F.M. is, na een verblijf van 6 jaar in de Franciscaansche Missie in Bra zilië, naar het vaderland teruggekeerd. Pater Van Kesteren werd vier jaar gele den in Brazilië priester gewijd. Zondag a.s. zal Z.eerw. een plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk. De Pater, die thans by zijn ouders ver toeft, zal een half jaar in het land blijven en vervolgens naar de Missie in Brazilië terugkeeren. Uitvoering R.-K, Volksbond. Onder groote belangstelling zijn de jaarlijksche feestavonden van den Volksbond gehouden; het zijn weer twee avonden geweest van groot succes, waaraan medewerking werd verleend door het tooneelgezelschap „St. Pancratius", onderafd. "an den Volksbond. Nadat de „Hofenks Band" eenige nummers had gegeven, opende te ruim half acht voorzitter Kortekaas dezen avond met een kort welkomstwoord, in 't bijzonder aan de heeren geestelijken en aan den burgemees ter. Het deed spreker genoegen, dat zoovelen van hun belangstelling blijk gaven. Nadat het Bondslied door allen was gezongen, gaf de voorzitter van „Hulp in Nood" een ver slag van datgene, wat aan armen, zieken en behoeftigen was verstrekt. De gaven be stonden uit melk, eieren en brandstof. Ver volgens vroeg spr. de aandacht voor een schaalcollecte om de kas van genoemde in stelling te sterken. Hierna was het woord aan „St. Pancra tius" voor het opvoeren van een pracht- tooneelstuk in vier bedrijven getiteld „Het clubhuis van mijnheer Pastoor", door T. H. de Jongere. Dat de aanwezigen hier van hebben genoten moge blijken uit de ademlooze stilte gedurende het spel, en het welverdiend applaus na elk bedrijf. Het spel, vooral in de hoofdrollen, liet dan ook niets te wenschen over; allen speel den hun resp. rol op lofwaardige wijzen. Het moet den ook een voldoening zyn geweest voor den regisseur, den heer J. Koelewyn, dat deze avonden zoo succesvol zyn verloopen. Ook de grime was prima in orde en was in handen van den heer Verweij uit Noordwyk. Na afloop dankte de voorzitter de leden van het tooneelgezelschap voor den genot vollen avond, waarbij werd opgemerkt, dat „St. Pancratius" steeds op hooger peil komt. Spr. hoopt, dat de club nog vele avonden moge optreden voor de leden. VOORHOUT. D. V. V. In café „Boerhaave" van den heer Jac. Aangevaare, vergaderde de ver eeniging D. V. V., onder voorzitterschap van den heer H. G. Warmenhoven. De no tulen werden gelezen door den secr., den heer P. v. Werkhoven. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den kapelaan ten Have, waar bij deze toezegde, op een volgende vergade ring zich te zullen laten installeeren als geest. adv. Volgde een schriftelijke toestem- minge van B. en W. te dezer plaatse voor een te houden verloten. Hierna ging men over tot de bespreking van hel houden van een pluimvee- en ko- nynentcntoonstelling. Vastgesteld werd in de eerste plaats dat deze gehouden zal worden op 15 en 16 Januari 1938 a.s. in café „Boerhaave" van den heer Jac. Angevaare. Als keurmeesters zulen optreden de hee ren N. Dekker, Zaandam, J. H. v. d. Boeke van Haarlem. Vervolgens werd het vraag programma voorgelezen, hetgeen na eeni ge disciusie werd aangenomen. Hierna sluiting. Gemeentelijk waterbedrijf. In de laat ste gehouden vergadering van B. en W. is besloten om het leggen van een hoofdbuis aan het waterleidingnet, lang ca. 8 K.M. vanaf Noord wij kerhout naar „De Zilk", te gunnen aan de laagste inschryfster, de fa. P J. Usselmuiden en Zn., alhier, voor het bedrag van 7.979. Hierbij werd bepaald, dat met de werkzaamheden as. December een aanvang zal worden gemaakt. WASSENAAR. ERNSTIGE AANRIJDING. Bij het van plaats verschikken door zijn naast hem zittend 9-jarig zoontje geraakte dr. B., alhier, op den Buurtweg de macht over het stuur kwijt, tengevolge waarvan hij met zijn auto tegen een boom reed. Dr. B. kreeg een wond aan het voorhoofd, terwijl zijn zoontje vermoedelijk een her senschudding bekwam. Na eerste hulpver leening door de duktoren Lammers Lou- werse en Hubbeling zijn Dr. B. en diens zoontje met part. auto overgebracht naar hun woning aan de Juliana weg. Vreemdelingenverkeer. In den Groo ten Ouc.cn Deijl hield de W. V. V. een alge- meene ledenvergadering onder voorzitter schap Vrin den heer G. L. C. Zeedijk. Over de winttrcampagne deelde de voorzitter mede dat het gelukt was mr. Bijlsma bereid te vinden ook dezen winter een lezing te geven en wel op Maandag 13 December a.s. over de Wassenaarsche Buitenplaatsen in de 18e eeuw, t.w. Kokshoorn, Rijksdorp en nog vele anderen. Deze avond zal wor den opgeluisterd door zang en piano door de dames mevr. Willemse en mej. Alice Hopman. De jaailijkschs algemeene vergadering is vastgesteld op Donderdag 13 Januari, welke a gemeene vergadering een feeste lijk karakter zal dragen en waar de da mes der leden eveneens toegang hebben. Op Dinsdag 15 Februari 1938 zal er een propaganda-feestavond worden georgani seerd in het Vereenigingsgebouw. Dit zal een prettige avond worden voor de leden waar men tevens hoopt vele nieuwe leden te werven Gelegenheid werd hierop gegeven tot het doen van voorstellen voor de a.s. zomer- campagne. Enkele wenschen werden door de vergadering geuit waarmede het be stuur zoovel mogelijk rekening zal hou den Op voorstel van het bestuur werd voorts zonder hoofdelijke stemming besloten de incasso zoodanig te regelen, dat de leden worden verzocht de contributie vóór 15 Januari over te maken, eerst daarna wor den de tedragen geind verhoogd met in cassokosten. Tot leden der commissie voor controle der financiën werden gekozen de heeren Lap, Lommei en Maarsen. Na rondvraag sluiting. Geboren: Johannes Josephus Corne- lis, zoon van D. vyan Leeuwen en T. G. Lagerberg Klazina Aleida Johanna, dochter van G. L. Nerderpel en J. M. G. van Gent. Overleden: Johannes Vermeulen 90 jaar wed. van H. G. G. van der Linde. Ondertrouwd: W. Pluijgers en T. J. Lanné. Getrouwd: J. H. Pel en H. Bijlstra J. Taams en M. C. Engel. Gevestigd: J. Ankerman, geen, kan toorbediende, uit Den Haag, Corn, de Witt- straat 52 A. C. Ankerman geb. Andries- sen, geen, zonder beroep, uit Vlissingen, Corn, de Wittstr. 52 B. C. Berning, R.K,. dienstbode, uit Gendt, KonijnenlSan 21 E. M. R. H. Botzen, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, Crocusstraat 4 C. van Santen geb. Buitenhuis, N.H., zonder be roep, uit Haarlemmermeer, Hooge Klei 1 E. L. Candoux, Vreemd, DE, Kinderjuf frouw, uit Leiden, Bloemcamplaan 29 F. Wagevos en vrouw, N.H., arts, uit Ren- kum, Burchtlaan 8 C. M. J. van Deelen, R.K., zonder beroep, uit Eist, Teylinger- horstlaan 35 J. van den Eijkel en gezin, G.K., koopman in aardappelen, uit Zoeter- woude, Oostdorperweg 45 A. M. B. Hölscher, Vreemd, R.K., religieuze, uit Bloemendaal, Eikenlaan 35 E. C. Hu- ber, Vreemd, R.K., dienstbode, uit Oegst- geest, Papeweg 44 A. G. Kardol en ge zin, Geen, bureelambtenaar H. T. M., uit Den Haag, Corn, de Wittstraat 44 A. F. W. Kerchman, geen, zonder beroep, uit Rotterdam, Lange Kerkdam 83 E. Klin gel, Vreemd, R.K., dienstbode, uit Den Haag, Sophialaan 8 A. M. A. Knope, Vreemd, Ev., dienstbode, uit Berlijn, Brem- horstlaan 10 M. Koppers, Vreemd, R.K., kinderjuffrouw, uit Den Haag, Gr. Haese- broekscheweg 59 G. Koster, N.H., huis houdster, uit Almelo, van Zuylen van Nije- veltstraat 165 H. G. Klaassens, N.H., sergeant-capitulant Reg. Gr., uit Den Haag, Kamp „Waalsdorp" E. van Leijen- horst, G.K., boerenknecht, uit Soest, Maal drift 5 E. Möllmann, Vreemd, R.K., dienstbode, uit Groesbeek, Bloemcamplaan 53 P. Nieuwenhuizen, N.H., opperman, uit Rijswijk Z.H., Herman Costerstraat 13 N. Pfister, Vreemd, R.K., dienstbode, uit Erl, Sophialaan 1 J. J. Rollier, Vreemd, Prot., gouvernante, uit Nods (Zwitserland), Prins von Wiedlaan 12 G. M. Steyn, R.K., dienstbode, uit Den Haag, Klein Persijnlaan 1 S. Sytzes de Vries en vrouw, N.H., zonder beroep, uit Swaroe (N. O. I.), van Zuylen van Ny'e- veltstraat 115 J. M. Tap, R.K., zonder beroep, uit den Briel, Storm van 's-Grave- sandeweg 135 N. E. Wijntjes, G.K., LUCHTTRAJECT ROTTERDAM- AMSTERDAM. De Oude Rijn een der fraaiste tafereel en. RotterdamWaalhavenl Het is op dezen zonnigen herfstdag niet druk op het vliegveld. In het restaurant zit een groepje Engelsche toeristen, wach tende op het toestel voor Croydon en hier, by den ingang naar het vliegveld, staan wy, een viertal passagiers voor Amster dam, kijkende naar het vliegtuig, dat reeds klaar staat en dat ons naar de hoofd stad zal brengen. Lang behoeven wij echter niet te wach ten; de motoren draaien al en als de bei de piloten in de cockpit verdwenen zyn, klinkt het luide: „Reizigers voor Amster dam, instappen!" Er zijn inmiddels nog eenige passagiers aangekomen, een dame met een baby van enkele maanden.... Wij nemen plaats in de cabine, bekijken het pakje K. L. M.-attributen: watten voor de ooren, om het hoorvlies te beschut ten tegen het luide geraas der motoren en kauwgom om te slikken. Want op het cel- lophaanzakje staat, dat het goed is te slik ken, wanneer het toestel de plotseling zakkende beweging maakt, die de remous veroorzaakt. Dan taxiën wij over het veld, starten daarna, tegen den matigen, noord-weste- kijken wind in. Langzaam verheft zich het vliegtuig omhoog.... over de Maas en Maasbruggen en vindt, na een cirkelboog, zijn weg naar het noorden, over de pol ders van Schieland. In het westen zien wij als een wazigen, maar zilveren horizon, de Noordzee en dichterbij, op dat gedeeelte der spoorlijn, die n a Schiedam, naar het noord-westen ombuigt, de Parijsche „Etoile du Nord", voortsnellende over den ijzeren weg naar Amsterdam. Onder ons gaan, voor het oog in een schijnbaar langzaam tempo, polder na pol der, akker na akker aan ons voorbij, al les keurig gescheiden door sloot, vaart of wetering. Een boerenjongen harkt een erf bij; hij kijkt even omhoog naar de machi ne, die met een vaart van 180 K.M. hoog boven hem voorbij gaat, doet plots een uitval naar een kip, die fladderend weg loopt en harkt dan weer door.... Dan, voor wij er op bedacht zijn, ont dekken wij op 300 M. hoogte, een der fraaiste natuurtafereelen in vogelvlucht op deze route: den, zich langs groene akkers kronkelende en slingerende Oude Rijn, met zijn, door gulden najaarszon besche nen, diep getinte bcschages. Van verre beginnen wij den loop van het water te volgen, tot deze zich echter plots verliest in een centrum van brug gen, huizen, kerken, straten, pleinen en parken.... het centrum van Alphen aan den Rijn. Van het dorp zien wij het sta tionsgebouw N.S., de torens van Kath. en Ned. Herv. Kerken, den toren der Ouds- hoornsche kerk en dan bevinden wij ons reeds boven het Braassemermeer, waarop nog een enkele zeilboot het Paddegat in laveert. Een man in een roeiboot trekt aan zyn riemen, kijkt een oogenblik «loom omhoog en trekt dan weer door.... Voort snelt het vliegtuig over de pol der van Amstelland en Haarlemmermeer. Spoorlijn, lokaaltje en huizen lijken speel goed uit bouw- en blokkendoozen en dit alles zou een Sint Nicolaas doen water tanden! Reeds naderen wij Amsterdam en dan e volgt de sensatie van het landen. Pots zwij- gen de motoren; het toestel hangt schuin in de lucht, schier zonder vaart, zakt daar na lager en schuiner en beschrijft, snel dalende, een wijden cirkelboog. Even is er de schok der wielen op het grasveld, maar dan taxiet het vliegtuig, onder zacht ge ronk der motoren, over het veld naar het beton-plateau en stopt voor het station Schiphol. Wij stappen in de gereedstaande K. L. M.-auto en bevinden ons al spoedig in de Leidschestraat, waar wij in het gewoel der hoofdstad worden opgenomen ELDERT VAN ELK. dienstbode, uit Sassenheim, Lange Kerk dam 3 P. L. de Wijs en vrouw, R.K., fo tograaf, uit Princenhage, Rijksstraatweg 280a C. Zentler, Vreemd, DEc., dienst bode, uit Den Haag, Bloemcamplaan 10. Vertrokken: J. E. Boel en vrouw naar Voorburg, van Beijerenstraat 36 M. C. Engel naar Oostzaan B 180 R. Scherz naar Graz (Oostenrijk) P. A. Tanja naar Olst, Rozenhof E. M. van der Schans naar Den Haag, Carpentier- straat 88 II R. A. Asman naar Den Haag Groot Hertoginnelaan 259 A. G. Hartog naar Den Haag, Waterloostraat 15 A. Weiner naar Den Haag, Heerenstraat 8a J. Piek nar Graz (Oostenrijk) S. Ka pel naar Den Haag, Pr. Mauritsplein 29 W. Haveman naar Assen, Zwartew. weg 57 A. Jetzinger naar Den Haag. Boetselaarlaan 38 F. A. Feurle naar Den Haag, Zijdelaan 26 J. Frijling en gezin naar Utrecht, J. S. Bachstraat 61 C. H. van Pelt, naar Rotterdam, Aleidis- straat 18 A. V. Kuchajra naar Bottrop, Did. J. S. M. Harts naar Medan, Pen sion „Spernoga" M. Masztalerz naar Den Haag, Bezuidenhout 68 M. Manger naar Den Haag, Laan van Meerdervoort 2 M. L. Oudshoorn naar Den Haag, Loos duinen, Prins Hendrikstraat 14 J. L. van der Reest naar Den Haak, Schalkbur gerstraat 32 H. Philippo naar Heemste de, Brederolaan 2 Wed. I. J. W. van der Griendt geb. Volmer naar Den Haag. van Kijfhoeklaan 23 G. Ruhnau naar Den Haag, v. Kijfoeklaan 23

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7