NIEUWS Academienieuws HET BETOOVERDE BOSCH RECHTZAKEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 DE LE1DSCHE COli IANT VIERDE BLAD - PAG. 14 WETHOUDER SPLINTER. Naar wij vernemen, is de gezondheids toestand van den wethouder van fabricage, den heer J. Splinter, thans zoozeer in beterschap toegenomen, dat hij in de eerste week van December zijn werkzaamheden als wethouder zal kunnen hervatten. NED. VEREEN1GING „EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN'. Viering van het eerste lustrum der Leidsche afdeeling. De afdeeling Leiden der Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. heeft gisteren haar eerste lustrum gevierd met een receptie en een feestavond en zij zal deze viering Za terdag opluisteren met Nationale wedstrij den in de Stadsgehoorzaal. De receptie. De receptie werd gistermiddag gehouden in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia", waar het voltallige bestuur met een tweetal der docenten aanwezig was om de geluk- wenschen in ontvangst te nemen. Ronu de bestuurstafel prijkten een aantal bloemstukken, door bevriende vereenigin- gen aangeboden. De eerste felicitaties werden aangeboden door den voorzitter van de Lustrum-com missie den heer C. van Muijen, namens deze Commissie. Met eenige hartelijke woorden huldigde spr. de bestuursleden voor hun werk in de Vereeniging, waarna hij alle bestuursleden en ook de docenten de bestuurspenning der Vereeniging aan bood. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo sprak eenige woorden van dank en bracht ook hulde aan de Lustrum-com missie voor haar omvangrijk werk van de laatste maanden. Onder degenenen die daarna him geluk- wenschen kwamen aanbieden bevonden zich: de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge, de secretaris van curatoren der L. U., Mr. P. J. Idenburg, de directeur van het Academisch Ziekenhuis, voorzitter der plaatselijke af deeling van het Roode Kruis, Dr. H. H. Maas. en de secretaris dezer Vereeniging, de heer Moons, de Commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, de inspecteur van po- litiee de heer K. W. Wijk. de voorzitter der Vereeniging „Koninginnedag", Ir. Linden- bergh, de voorztter der 3 October-Vereeni ging, de heer W. v. d. Laan de voorzitter en de secretaris van de Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade, Dr. Renaud en de heer Steenhuizen, het collegium van het Leidsch Studentencorps, de directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen dienst, Dr. M. D. Horst, de doctoren Liezenberg, Navis, Belgraver, Ruwhaak en vele anderen. De feestavond. De feestavond, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden voor leden en genoodigden, droeg een uiterst gezellig karakter. Maar voordat men zich geheel aan de vroolijkheid gaf hadden enkele plech tigheden plaats. De avond werd geopend door den voor zitter der Lustrum-commissie, den heer C. van Muyen, die tot alle aanwezigen een hartelijk welkom sprak, in 't bijzonder tot den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, tot de vertegenwoordigers der 2 Octobervereeniging en van de vereeni ging „Koninginnedag", alsmede tot de leden van het Collegium van het L.S.C. Spr. bracht dank aan de autoriteiten die zoo be reidwillig waren in het eere-comité zitting te nemen en aan de praktiseerende artsen, die het aanbieden van een vaandel hebben mogelijk gemaakt. Spr. wees er voorts op, dat in de afgeloopen vijf jaren en dat mag toch gevierd worden het fundament is gelegd voor een goede Eerste Hulp bij Ongelukken. In 't bijzonder bracht spr. daarvoor hulde aan de docenten, aan wie de Vereeniging zooveel te danken heeft. Vervolgens had door den burgemeester, Mr. A v. d. Sande Bakhuyzen, de aanbie ding van het vaandel plaats. De burge meester verheugde er zich over, dat de Ver eeniging in zoo ruime mate de sympathie ge wonnen heeft. Ook het gemeentebestuur geeft op dezen avond gaarne uiting van zijn waardeering voor het werk der Ver eeniging. Spr. herinnerde er aan dat het indertijd nu wijlen Prof. Zaaijer was. die het werk der E.H.B.O. krachtig propageer de. Daaraan is deze vereeniging te danken. Spr. wees er voorts op, dat het werk dat door de afdeeling wordt verricht veel op offering eischt van tijd en moeite. Wij mo gen het wel bijzonder op prijs stellen. Met enkele hartelijke woorden overhandigde spr. daarna het vaandel Moge het nog lang zwaaier. over een groot aantal welgezinde en trouwe leden. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo, aanvaardde het vaandel met woorden van hartelijken dank en de mede- deeling, dat de vereeniging ook in de toe komst haar plicht zal doen. De heer van Meyen bood vervolgens het bestuur een enveloppe met inhoud aan, bij eengebracht door een collecte en een ba- baar en bestemd om het materiaal uit te breiden. Ook daarvoor zeide de heer Questroo hartelijk dank. Hij bracht hulde aan de lustrumcommissie voor haar werk en hul digde vervolgens de docenten, speciaal de heeren Liezenberg en Navis, die hij als souvenir een zilveren sigarettenkoker met het E. H. B. O.-embleem aanbood. Spr. deelde vervolgens mede, dat alle leden een draagmedaille zullen ontvangen. Ook de echtgenoote van den commissaris van ma teriaal, mevr. Bey, zal voor onvermoeibare hulp en steun zulk een medaille ontvangen. De heer van Muyen huldigde met bloe men de dames, die bij het organiseeren van den bazaar de helpende hand hebben ge boden. Ten slotte deed de voorzitter de verheu gende mededeeling, dat Prinses Juliana voor de Zaterdag te houden nationale wedstrijden een medaille met Haar beel tenis heeft beschikbaar gesteld. Deze mededeeling werd met veel applaus ontvan- gr, en besloten werd een telegram van eerbiedigen dank aan H. K. H., die Be schermvrouwe der vereeniging is, te zen den. Daarna werd het Wilhelmus gezon gen. Toen was het woord aan de vroolijkheid en de gezelligheid. Daarbij gingen voor „The Melody Makers" onder leiding van den heer G .Hofenk en het duo Jack Fun- ry en Dory Schrama., terwijl mej. N..Kla- renbosch enkele verdienstelijke zangnum mers ten beste gaf. Een gezellig dansje besloot het welge slaagde feest. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" hield gistermiddag in haar ge bouw aan de Breestraat de gebruikelijke na jaar verg adering. De voorzitter, dr. A. A. van Rijnbach opende de bijeenkomst en gaf vervolgens het woord aan de secretaresse, mej. dr. J. H. van Lessen tot het voorlezen der notulen van de Maart-vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. De penningmeester,- de heer B. W. de Waal legde vervolgens de begrooting voor het jaar 1938 over, sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 15.957 met een geraamd tekort van 854.45 De voor zitter gaf een toelichting op de diverse pos ten en merkte op, dat de financieele toe stand gelukkig niet zoo ongunstig is als het geraamde tekort doet veronderstellen. Echter is het onverstandig om het kapitaal aan te spreken. De begrooting werd con form vastgesteld. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren dr. I. M. v. d. Vlerk, B. W. de Waal, N. J. Swierstra, P. A. Hibraa en dr. A. A. van Rijnbach werden op voorstel van dr. J. E Kroon bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Salomons in de leeszaal ook eenige Indische tijd schriften ter inzage te leggen. Hierna volgde sluiting. DE OVERDEKTE. Naar wij van den heer Koster vernemen is er geen sprake van de geruchten, als zou het Overdekte zwembad aan de Haarlem merstraat worden verkocht aan de N.V. De Sportfondsen, evenmin als van het over nemen van aandeelen door genoemde ven nootschap Naar wij vernemen was bij de aanbeste ding der electrische installatie voor de uit breiding van de Rijksuniversiteit (Acade miegebouw) alhier de laagste inschrijver de N.V. Iemco, Nieuwe Rijn 32, alhier, voor een bedrag van 5800. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Theologie: de heer D. G. van Vreumingen, Leiderdorp. Dat is fijn; nu !s het ijs tusschen ons gebro ken, Edith. (Everybody) GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEESi Gisterenavond kwam de Ra d dezer ge meente in openbare vergaderh g bijeen. Voorzitter burgemeester A. J. v. Gerre- vink. Secretaris R. Reitsma. Aanwezig alle leden. Notulen worden goedgekeurden. Ingekomen stukken: 1. Vragen van het raadslid den heer Kruizinga, met antwoord van Burgemees ter en Wethouders, inzake stopzetting steun regeling. 2. Verzoek van den verhuurdersbond voor Leiden en omstreken om niet tot het invoe ren van een straatbelasting over te gaan. 3. Amendement op artikel 6 van de ver- dening op de heffing van een straatbelas ting, ingediend door den heer K. Krui zinga. B. en W. stellen voor de stukken 2 en 3 te behandelen bij punt 12 der agenda en stuk 1 bij het einde der vergadering. Goedgekeurd. Verzoek van de Kon. Nederlandsche Automobielclub om verlaging van de per- soneele bealsting voor motorrijtuigen. B. en W. deelen mede, dat indien het raadsbesluit tot vervanging van de belas tingbedragen voor de grondslag motorrij tuigen wordt ingetrokken, de gemeente de volgende inkomsten derft: in hoofdsom 868 02 en aan 149 opcenten 1293.32 is totaal 2164 34. Een besluit hiertoe moet vóór 15 October genomen worden en wordt dan van kracht met ingang van het belastingjaar, dat aan vangt 1 Januari d.a.v. In de gemeenten Leiden, Voorhout, Kat wijk, Sassenheim, Rijnsburg, Woubrugge, Alkemade en Lisse zijn de in de wet voor komende belastingbedragen niet door an dere vervangen. Nieuwe straatnamen. B. en W. deelen o.m. nog mede: dat zij de Noordelijke straat in het stra tenplan Proper tusschen Rhijngeesterstraat- weg en Wyttenbachweg de naam „Tooren- veltstraat" en de Zuidelijke straat de naam „Schoutenburgstraat" hebben gege ven; en, overeenkomstig de missive van den Minister van Sociale Zaken, weder een brandstoffentoeslag van f 1.per week aan ie werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, te verleenen. Voorts zal aan de werkloozen wederom een Kerstgave worden gegeven. Tot leden van het orgaan voor werkver schaffing en steunverleening worden be noemd de heeren dr. K. Simon Thomas, J. Smit en J. Koppier. 1 Voorstel van B. en W. tot aangaan van een kasgeldleening, groot 30.000 voor 2 maanden bij Staal en Co. De leening gaat in 1 Dec. a.s. tegen 1/2% per jaar inclusief provisie. Deze gelden kunnen worden aangewend voor aflossing van een gedeelte van het debetsaldo bij de Band voor Nederl. Gemeenten (thans groot 18.000) en voor betaling aan de gemeente Leiden van de bijdragen in de kosten van de Hoogere Burgerscholen en Gymnasium. Aangenomen. Voorstel tot verhuren van een perceel grond, groot 600 M2, aan den Hofdijck aan de afd. Oegstgeest van het Padvindsters- gilde, tegen een huurprijs van 18 per jaar en verder tegen de bekende voorwaarden. Aangenomen. Voorts nog een voorstel tot verhuur van het schuurtje bij perceel Geversstraat 18, tegen een wekelijksche huurprijs van 2. aan G. W. Schrijvers. Goedgekeurd. Voorste] tot verhuur van land in Poel geest aan J. Treur tegen een huurprijs van 50 per H.A. en verkoop van het grasge was van het woonwagenkamp aan de Haar lemmertrekvaart voor den tijd van 5 jaren (1938 tot en met 1943) aan J. W. Filippo tegen een jaarlijksche som van 10. Goedgekeurd. Comptabiliteits-besluiten worden na een paar opmerkingen, genomen. De heer v d. Post acht het niet juist, dat aan gemeente-ambtenaren andere diensten worden opgedragen, die vergoed worden. De kosten per leerling bij het openbaar onderwijs voor 1938 wordt bepaald op 9.50. De stopzetting van de steun regeling voor werklooze land arbeiders. De heer Kruizinga herinnert er aan, dat B. en W. de steunregeling voor sommige arbeiders hebben stopgezet op 1 Oct. De wijze waarop sommigen werk hebben ge vonden. weten B. en W zeer goed. Thans zijn de betrokkenen allen wederom inge schreven als werkloos. Spreker laakt het, dat het orgaan van werkverschaffing in aeze aangelegenheid niet is gekend. Voorts meent spreker, dat ook de Raad had moeten worden gehoord, daar de Raad de steunregeling vaststelt. Spreker pro testeert, dat is gezegd, dat de arbeiders ar beidschuw zijn, al erkent spreker dat er mogelijk enkelen zijn. De heer Paardekooper vraagt, wat het resultaat is geweest van deze tijdelijke stopzetting en informeen ook naar de mo tieven die B. en W. tot het besluit hebben geleid. De heer Smit drukt zijn teleurstelling uit over uitsluiting van het orgaan. Het besluit van B. en W. getuigt van weinig waardee ring voor het orgaan. De heer J. v d. Post sluit zich aan bij den heer Kruizinga en dient een motie in van een strekking als in het betoog van den heer Kruizinga is gelegd. De voorzitter ontkent, dat B. en W. de steunregeling hebben gewijzigd en wijst de beschuldiging af, dat van gemeente-rechte lijke zijde de zaak niet in orde is. Het or gaan had op korten termijn mogelijk kun nen worden gehoord. Men heeft daar niet aan gedacht, daar de voorzitter van het or gaan wethouder is. Wat B. en W. hebben gedaan is gewoon een uitvoering van de steunregeling en wordt toegepast op zeer vele plaatsen. Spreker noemt het feit zeer opgeblazen; B. en W. hadden voiledig, be voegdheid. Spreker acht een verdere ge- dachter.wissekng nutteloos en niet in het belang der gemeente. Wanneer op een andere keer een tijde lijke stopzetting mogelijk is, zullen B. en W. daar wederom toe overgaan. Spreker zal de motie van den heer van der Post naast zich neerleggen. Door B. en W. worden de werkzaam heden van het orgaan wel degelijk gewaar- deera. De heer Bakker vraagt, of de heer v. d. Post zijn motie zal willen intrekken. Ver der betoogt spreker, dat de arbeiders in de eene gemeente niet anders zullen zijn dan in een andere gemeente. Spreker wil een woord van waardeering voor den moed van B. en W. niet onthouden. De heer v. d. Post trekt nè de toelichting van den voorzitter de motie in. De voorzitter dankt voorts den heer Bak ker voor zijn waardeerende woorden en sluit de discussie. De Begrooting. De commissie tot nazien der bvjrooting betreurt het, dat het B. en W. niet is mogen gelukken de begrooting zonder belasting- verhooging sluitend te maken. Dat voor aanvulling van het ontbrekende een straat- belasting is gekozen, kan de instemming der commissie niet wegdragen. Het ware volgens de commissie beter geweest andere belasting-objecten te nemen, met name op centen op de vermogensbelasting, verhoo ging van opcenten op de gemeentefondsbe lasting en de personeele belasting. Een straatbelasting wordt om verschillen- ce redenen uit den booze geacht, daar deze belasting (volgens de commissie) zeer on billijk werkt. De commissie wil de belasting alleen laten drukken op degenen, die het best tot be taling in staat zijn, n.l. de bezitters van vermogen en inkomsten. De commissie stelt voor 38 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en 15 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting, samen begroot op een be drag van 20.075. De nog ontbrekende f 4625 van het tekort wil de commissie vinden in bezuinigingen, B. en W. zijn het met de com missie niet eens. B. en W. zijn het met de begrootingscom- missie uit den Raad niet eens. De com missie aldus B. en W. denkt met haar voorste] o.m. te bereiken dat niet als door de straatbelasting op een minder heid een extra belasting wordt gelegd, zon der dat met de draagkracht dier categorie rekening wordt gehouden. Zij meent, dat een belasting, die in beginsel niet bestemd is progressief te werken en die niet met de draagkracht rekening houdt, zoo algemeen mogelijk moet zijn en de bevolking in zoo groot mogelijk aantal behoort te treffen. Het is merkwaardig, dat de commissie in haar argumentatie blijkbaar alleen denkt aan de belangen van bepaalde groepen van de bevolking en niet in de eerste plaats aan de gemeente. B. en W. wijzen deze om standigheid overigens alleen aan als symptoom het eminente belang, dat de (SPROOKJE) 83. Met groote oogen kijkt Anneke den kaboeterkoning aan. „Maar hoe heeft ze het Prinsje dan weggehaald", vraagt zij, en haar stemmetje trilt. 84. „Dat zal ik je vertellen. Op een donkeren avond nam ze haar groote bezem en vloog daar mee door de lucht naar het paleis. Een heele zwerm raven vloog haar kras send na. Maar ze joeg ze weg, want zulk gezelschap kon ze missen op haar tocht. gemeenschap bij een minder in het oog springende belasting heeft, het belang van de vestiging van menscnen, die de ingeze tenen helpen in het betalen der aan de ge meente opgelegde lasten, komt voldoende in de toelichting van hun voorstel naar voren. Kippen met gouden eieren moeten blijven leven. De commissie wil blijkbaar, zooals de sterk-fiscaal denkende menschen, de ver mogens van eenig belang zoolang plukken, totdat er niets meer van over is het slechts van de kip, die gouden eieren legt. Maar wat denkt de commissie van de kleine spaarders, de bezitters van de kleine ver mogens, waarvan dezen leven en waarvoor zij hun geheele leven zuinig zijn geweest? Er zijn in deze gemeente slechts enkele vermogens van eenige beteekenis. Het is naar de meening van B. en W. onverant woordelijk deze enkele menschen en een onbeteekenend percentage van de ingeze tenen met de helft van het begrootings- tekort te belasten. Kan de commissie inderdaad volhouden, dat er één belasting is, die met hare opcen ten zoo weinig rekening houdt met de draagkracht, als de vermogensbelasting vragen B. en W.? De billijkheid van een straatbelasting voor Oegstgeest springt bijzonderlijk in het oog door net feit, dat de last van niet-pro- ductieve schulden, die op de gemeente rust, voor verreweg het groote deel afkomstig is van aanleg en verbetering van wegen. B. en W. meen en, dat in de gegeven om standigheden een heffing van een belang rijk aantal opcenten op de vermogensbelas ting /oor de gemeente funest is en B. en W. redenen het een plicht den Raad daarvoor te waarschuwen. De voorzitter geeft een korte toelichting over den financieelen toestand der gemeen te, die niet rooskelurig is en waaruit bleek, dat de gemeente 91.000 gulden moet afdra gen aan het Rijk, waarop ze volgens de wet- de Geer aanspraak zou hebben. De heer Bakker dankt den voorzitter voor de mededeeling. Spreker wijst er op, dat de gemeente buitengewone zuinigheid moet betrachten en alleen tot het noodzakelijke moeten beslu'ten. De heer Kruizinga wijst er op, dat de ge meente Oegstgeest een woongemeente is, zooals door velen ook is gezegd. Om de be woners te houden en anderen te trekken, moeten de belastingen niet te hoog zijn! Ook moet gewaakt worden voor de alge- meene veiligheid. De politiediensten zijn te zwaar. Op sommige plaatsen laat de straat verlichting wel iéts te wenschen over. Spr. meent, dat B. en W. echter te veel bezui nigen waardoor achterstand wordt verkre gen. Ook de raming der posten acht spreker in het algemeen te laag. Dan zou spreker werkzaamheden willen doen uitvoeren door werkloozen. Daardoor worden de steun gelden gespaard. Dit zou door een commis sie uit den Raad nader kunnen worden be studeerd. De gemeentescnuld vindt spreker niet groot, plm. 100 per inwoner. De heer Kattenbusch onderschrijft, dat de uitèrste zuinigheid moet worden be tracht en meent, dat we aan de uiterste grens zyn béland. De opzet van het ge meentelijk apparaat zal moeten worden in gekrompen. al zal zulks voor B. en W. niet gemakkelijk vallen. Spreker meent voorts, dat B. en W. den deplorabalen toestand van de gemeente-financiën nog niet voldoende inzien wat o.m. blijkt uit het antwoord van B. en W. op het rapport der begroo- tings-commissie. Uit andere posten toont spreker aan, dat het met de versoberings-voorstellen van B en W. nog geen ernst :s, althans nog niet de grootst mogelijke versobering is betracht. Is een tweede vaste kracht naast den gemeente-architect nog noodzakelijk? vraagt spreker. Er moet krachtig bezuinigd wor den. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag 3 December. HAAGSCHE RECHTBANK. De woonschuit misère. De Haagsche Rechtbank ging hedenmor gen verder met de behandeling van de zaak van mej. J. B. te Oegstgeest, die in hooger beroep was gekomen van een veroordeeling van den Leidschen kanton rechter, die haar wegens overtreding van de woningwet veroordeeld had tot een geldboete van f 15 subs. 5 dagen. De kwes tie is, dat mej. B. in een woonschuit woont, welke schuit volgens de instanties te Oegstgeest niet aan alle eischen voldoet. Ontelbare veroordeelingen heeft mej. B. al achter den rug, welke tezamen een be drag vormen hetwelke in de honderden gul den loopt. Verdachte verklaarde, dat zij geen boe te meer kan betalen en dat zij zich tot het burgerlijk armbestuur te Oegstgeest heeft gewend om hulp. Een ambtenaar van dit lichaam, als getuige gehoord, verklaarde, dat mej. B. door verschillende omstandig heden niet voor steun in aanmerking kwam. De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Schaper, uit Leiden, als verdediger optredend noemde de houding van de in stanties te Oegstgeest niet de ware. Dag vaarding op dagvaarding wordt er aan ver dachte gestuurd. Verder toonde pleiter aan de verschillende manieren, waarop z(jn cliënte geld is kwijt geraakt, welke ma nieren van de zijden der „afnemers" nu bepaald niet 18 karaats waren geweest. Spr. drong aan op de kleinst mogelijke boete voor deze 72-jarige vrouw, want zij kan maar geen geldboeten blijven betalen. Niemand heeft last of hinder van haar. Zij woont geheel alleen in een goeden woon ark. De Rechtbank zal de zaak nog eens over wegen en over 14 dagen vonnis wijzen in deze steeds terugkomende kwestie.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14