STADS NIEUWS SPORT TELEGRAMMEN DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Uit den Leldschen Raad Er is Maandagmidag in de zitting van den Raad een onderwerp ter sprake ge komen, dat niet op de agenda voorkwam en dat waarschijnlijk toch het onderwerp is geworden, waarin de burgerij meer dan in alle agendapunten belang stelt, nl. de kwestie van de overgang van de waterta rieven van abonnements- naar metertarief. Zooals men weet, heeft het allang de aandacht van de autoriteiten, dat het, ge zien de /ooitdurende toeneming van het waterverbruik, op den duur spaak zou moe ten loopen met onze watervoorziening. Al lerlei oplossingen zijn overwogen, zelfs is er gedacht, zoo hoorden wij van wethou der Verwey, aan een aanvoer van water uit de rivier de Lek; maar tenslotte is de oplossing van het probleem gezocht in deze twee richtingen: uitbreiding van de ontvanginrichting in de duinen en daar naast beperking van het waterverbruik door de verbruikers. Het eerste was aan de orde, maai het tweede kwam ter sprake Dat de L. D. M. langzamerhand wil gera ken tot een afschaffing van het abonne ment, waardoor niet alleen het waterge bruik. maar ook het watermisbruik in de hand wordt gewerkt, begreep men in den Baad algemeen, maar met het minimum- verbruik kon men zich slecht vereenigen. "\yie in een huis woont met een bepaald aantal kamers, is verplicht een bepaalde hoeveelheid water af te nemen, althans daarvoor te betalen. Nu is die hoeveelheid zoodanig, dat men bij een normaal ver bruik dat kwantum water wel verwerkt, maar er kunnen zich gevallen voordoen, dat men die hoeveelheid niet noodig heeft en dan moet er betaald worden voor wat men niet gebruikt en ook niet noodig heeft Weliswaar bestaat dit systeem reeds lang, maar nu men het wil gaan toepassen op groote schaal, rees er van verschillende zijden verzet in den Raad. Nu heeft de Raad geen rechtctreeksche zeggenschap over de tarievenpolitiek van de L. D. M. en daarom werd in den vorm van een twee tal moties het verzoek tot de directie van de L. D. M. gericht om hierin op de een of andere manier verandering te brengen. De beide moties van de heeren v. Eek en Manders werden dooi B. en W in prae-advies genomen, waarmede zij hun voorloopig doel bereikt -hebben, want de bezwaren van den Raad komen nu onder de oogen van de directie van de L. D. M. Voorts is het Ambtenarenreglement ver rijkt met een z. g. afvloeiingsregeling, waarmede een kwestie van de baan is, welke indertijd, toen de eerste reeks ont slagen bij de Lichtfabrieken loskwam, aanleiding heeft gegeven tot heftige op positie en tot een extra Raadszitting. Eenig practisch resultaat is met het relletje niet bereikt, want de thans aangenomen rege ling is niets anders dan de rijksregeling en deze regeling was bij de eerste ontsla gen reeds gevolgd. Maar het staat nu zwart op wit. Er is evenwel één belang rijke reserve gemaakt. Wanneer het dienst belang zulks vordert, kan bij de verlee ning van ontslag van de rangorde, in de verordening vastgesteld, worden afgewe ken. Een poging van den socialist, den heer v. d. Voort, om ook in dat geval het G. O. in te schakelen, leed schipbreuk, omdat de meerderheid van den Raad, volkomen terecht, met wethouder Tepe van meening was, dat in kwesties van uitvoering het G. O. niet het juiste lichaam was, om van advies te dienen. Een onverwacht langdurig debat ont stond over het voorstel tot verkoop van een gedeelte van de Binnenvestgracht en wel naar aanleiding van bezwaren van .den heer Marijtr. Verschillende leden wilden een nieuw uitstel, maar een desbetreffend voorstel van den heer Goslinga werd ver worpen. Ook een voorstel Coster, om den verkoopprijs te verdubbelen, onderging hetzelfde lot. Het slot van de avondzitting werd ge vormd door diepgaande bespiegelingen over kinder-psychologie, schoolverzuim en warme voeten in verband met het dra gen van klompen. Het bekende klompen debat, dat de laatste jaren in nagenoeg elke begrooting aan de orde kwam. Het gaat hier om de vraag, of men de Ver. Schoolkindervoeding en -Kleeding schoe nen dan wel klompen zal laten verstrek ken. Mevr. Braggaar schijnt zich tot doel gesteld te hebben, de klompen uit de we- geld van het schoolkind te laten verdwij nen. lederen keer komt zij erop terug en telkens stuit haar voorstel af op het finan- cieele bezwaar. Dezen keer bracht zij het echter zoover, dat de stemmen staakten, zoodat de volgende vergadering de eind beslissing zal brengen. Daar de stemver houding 1717 was, is de kans groot, dat het voorstel dan een meerderheid haalt. De jon sens zullen het wel prettig vinden, doch de practijk zal uitwijzen, of het schoolbezoek ermee gediend is. Mr. H. G. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN" De programma's met toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan de bekende adressen voor alle katholieken van Leiden. Deze mededeeling is noodzakelijk, daar men van meening is, dat de programma's met kaarten uitsluitend bestemd zijn voor leden der aangesloten vereenigingen. Nog 5 dagenen dan de Groote Chris tus Koning Herdenking. Alle Katholieken van Leiden zijn daarbij tegenwoordig. Voor plaafcsbespreken' is gelegenheid a.s. Zondag 28 November in de Vestibule van de Gehoorzaal, ingang Breestraat en wel van 1 tot 2 uur. Om half één worden volgnum mers uitgereikt. STADGENOOTEN. Zaterdag 27 November is er alweer een speldjesdag. Nu is het voor de Stille Armen. Daar gaven allen toch zeker graag voor. Iedere gift groot of kleine is welkom. Koopt allen een klompje, opdat wij van velen de klompjes kunnen vullen met warme kleeding. Wilt U ons een extra St. Nicolaasgift stu ren? Ons gironummer is 260700. Ver. Sancta Veronica. Het adres van de Pen.m. Donker- steeg 1315. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Het Bestuur. T*" OPROEP VOOR DE OUD-RETRAITANTEN. Donderdag 25 November is de Donder dag na de derde Zondag der maand en dus.recollectie. Gelukkig weten de meesten nu, dat oud-retraitanten hier geen synoniem van „oude retraitanten" is. Tot onze groote vreugde bemerkten we ook veel jonge menschen in de laatste bijeen komst. Wel was het aantal „jonge mannen" nog te klein. Laat nu niemand wegblijven van degenen, die de laatste maal aanwezig waren. Laten bovendien degenen, die toen verhinderd waren ook nu weer komen, plus degenen die er nog niet toe konden komen. En als al die menschen nog eens hun om geving afspeuren en daaruit iemand mee brengen, dan begint het iets te worden. Allen gaan zoo veel mogelijk naar voren zitten en niemand vergeet het zangboekje van de Hartebrug. U weet wat de recollectie beteekent, voortbouwen op de fundamenten in de re traite gelegd. Goede voornemens nog eens wakker maken en het geheugen weer eens opfrisschen. Ieders komst wordt ten hoogste op prijs gesteld. p. DISMUS v. GALEN O.F.M. JONGEREN AFDEELING R.K.S.P. Moigen, Donderdagavond, zal de bijeen komst plaats vinden van bovengenoemde af- deeling in „Royal", Doezastraat 43. Aan vang half negen (bovenzaal). Mr. Donders zal spreken over: „Socialis me als strooming en de invloed ervan in Nederland". Daar deze bijeenkomst verzet is, wegens verhindering var vele leden naar morgen avond, rekent het bestuur nu beslist op aller aanwezigheid. Het Bestuur. UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE. Opperwachtmeester J. Speksnijder. Hedenmorgen te half twaalf heeft op het Schuttersveld de uitreiking plaats gehad van de zilveren medaille voor 24 jaar trou wen dienst aan -den opperwachtmeester in structeur J. Speksnijder. Op het Schuttersveld stonden de troe pen onder commando van kapt. Iwes opge steld, toen de hoofdinstructeur P. C. Ta conis, vergezeld van zijn adjudant, het veld opkwam. Laatstgenoemde las, voor de troepenin spectie het besluit van den Minister van De fensie voor, waarna de hoofdinstructeur Taconis den opperwachtmeester de me daille op de borst spelde. Hierna werd hij door hoofdinstructeur Taconis toegesproken, die eraan herinner de hoe de jubilaris een eervollen staat van dienst achter den rug heeft. Daarbij heeft men hem leeren kennen als een kundig en betrouwbaar opperwachtmeester, waarvan het regiment veel pleizier heeft. Spr. noem de hem een sieraad voor het korps van het Ned. leger en wenschte hem toe, dat hij nog vele jaren de steun van het regiment moge zyn. Hierna werd de opperwachtmeester door officieren, collega's en onderofficieren ge- lukgewenscht. De plechtigheid werd met muziek van het 6e Reg. Veldartillerie opgeluisterd. WINKELSLUITING ST. NICOLAAS- DRUKTE. Van 25 November tot en met 3 Decem ber a.s. mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Voor Zaterdag, 4 December a.s. is het sluitingsuur voor de winkels gesteld op des avonds 11 uur. Ge durende die periode mag het winkelperso neel van 16 tot 18 jaar 10 uur per dag en 60 uur per week arbeid verrichten, echter niet na 8 uur des namiddags; personen boven 18 jaar mogen gedurende die perio de 11 uur per dag en 66 uur per week ar beid verrichten. Indien van deze bepalingen gebruik wordt gemaakt, moet naast de arbeidslijst een ge schrift hangen, waarep de werk- en rusttij den zijn aangegeven. Voor personen bene den den leeftijd van 16 jaar geldt de ge wone arbeidstijd. PAKKETPOST TIJDENS HET ST. NICOLAASFEEST. De directeur van het P. T. T. kantoor te Leiden, vestigt er de aandacht op, dat het aanbeveling verdient, tijdens de a.s. St. Ni- colaasdrukte de te verzenden postpakket ten nog steviger in te pakken dan gewoon lijk en daarbij vooral stevig pakpapier en sterk touw te gebruiken en het adres op den omslag, doch niet op lospapier te schrijven. Het vasthechten der adressen met lak is niet toegelaten. Het is aan te bevelen een tweede adres los in b pak ket te sluiten. Op Zaterdag 4 December zullen het post kantor, het.bijkantoor te Oegstgeest en de hulpkantoren, alsmede de postagentschap pen, tot 18 uur geopend zijn voor de aan neming ter verzending van postpakketten. Tevens zal op dezen dag te Leiden te 20 uur een bestelling van postpakketten wor den uitgevoerd. LANGZAAM MAAR ZEKER schieten wij op. In November mocht het Comité aan ver schillende bijdragen weder 1500.— ont vangen. Zeer bevredigend, doch wij zijn er nog lang niet. Hebt Gij Uwe bijdrage al overgeschreven op postrekening No. 302400 ten name Pen ningmeester Carillon Comité Stadhuis Leiden? R.K. VEREENTGING VAN GEZINS HOOFDEN. De tweede voordracht van professor Cleophas over de Encycliek „Casti Connu- bii" zal gehouden worden op Donderdag (morgen) avond 8.15 uur, ditmaal en de derde voordracht op 16 December even eens, in de zaal van het St. Antoniusclub- huis aan de Mare, alhier. Mochten er nog personen zijn, boven 18 jaar, die toegang wenschen, dan zyn er nog enkele plaatsen te bekomen, Heeren singel 2a. LUSTRUM INDOLOGENVEREENIGING. De lustrum-commissie der Indologenver- eeniging meldt ons: Het zevende lustrum der Indologenver- eeniging te Leiden, dat op 1, 2 en 3 De cember a.s. zal plaats vinden, is in meer dan één opzicht een byzonder gebeurte nis voor de vereeniging der a.s. Indische Bestuursambtenaren. Zooals bekend kon den gedurende de jaren 1932, 1933 en 1934 geen candidaat-Indische ambtenaren wor den aangewezen, waardoor het aantal le den der Vereeniging uitreerd aanzienlijk verminderde. Pas in 1935 werd weer een beperkt getal C. I. A.'s aangewezen, ter wijl in 1936 en 1937 een normaal aantal leden toetrad. De viering van dit lustrum is dus a.h.w. te beschouwen als de af sluiting van een crisisperiode, die echter de Vereeniging niet uitsluitend nadeel heeft berokend, daar in 1933 een eigen So ciëteitsgebouw in gemruik is genomen. Het lustrum zal geopend worden in het Groot-Auditorium der Universitiet met een rede van den praeses der Indologen- vereeniging, den heer N. Th. van der Veer. Hierna zal de heer J. L. Larive, oud-gou verneur der Molukken, als praeses van het réunisten-comité een herdenkingsrede hou den. Ten slotte zal de Decaan der Vereenig- de Faculteiten der Rechten en der Lette ren en Wijsbegeerte, prof. dr. A. J. Wen- sinck spreken over: „De ontwikkelings gang der Indische wetenschappen", ter ope ning van een tentoonstelling, op dit onder werp betrekking hebben. Deze tentoonstel ling, door de L. C. ter gelegenheid van dit lustrum georganiseerd, kon, dank zij de gastvrijheid van den directeur, dr W. H. Rassers, in een der zalen van het Rijks museum voor Volkenkunde worden inge richt. Zij zal van 215 December voor het publiek geopend zijn. Na de bezichti ging van deze tentoonstelling zal het be stuur der Indologenvereeniging recipiee- ren in het Oostersch Instituut. De dag wordt besloten met een diner en een feest ter Sociëteit. Een thé-dansant en een manége-avond vormen het programma van den tweeden dag. Op 3 December zal onder regie van den heer E. PrTns de eerste opvoering plaats vinden van „Johan van Oldenbarnevelt", treurspel door Albert Verwey, gevolgd door een" bal in Kasteel „Oud-Wassenaar". Er wordt een Lustrumboek uitgegeven, dat een overzicht biedt van de opleiding der bestuursambtenaren. Voor de verschil lende koloniseerendè mogendheden is een deskundige aangezocht die den toestand in zijn eigen land beschrijft. Uit den aard der zaak is het aantal réu- nisten dat de feestelijkheden zal bijwonen beperkt, daar het overgroote deel in In- dië verblijf houdt. Toch zal het mogelijk zijn, daar de Phohi de uitzending van dit lustrum verzorgt, dat ook zij deelnemen aan deze herdenking. Gaarne verzoeken wij die réunisten die nog geen uitnoodiging ontvangen mochten hebben, zich te wenden tot F. R. A. Wal raven, ab-actis der Lustrumcommissie, Breestraat 122a, Leiden. BIJEENKOMST VAN HET I. S. S. Een en ander over de Chineesche Universiteit. Dinsdag werd hier ter stede een verga dering gehouden van de Nederlandsche af- deeling van het I. S. S. De vergadering werd gepresideerd door prof. dr. N. van Wijk, voorzitter der Ne derlandsche Afdeeling van het I. S. S. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak sprak over de „Beteekenis der Chineesche Universi teiten". Hij zette uiteen hoe, in de cultuur crisis die China doormaakt, de Universitei ten een zeer belangrijke taak hebben. De Chineesche cultuur is eeuwenlang zelfge noegzaam geweest; haar wetenschap be rustte op denkmethoden die niet princi pieel verschillend waren van die welke in Europa golden vóór het experimentalisme in de 17e eeuw zijn intrede deed. Van toen af zijn China en het Westen in hun wijze van denken uiteen gegaan en doordat de natuurwetenschappelijke methoden onbe kend bleven, is ook de daarop gebaseerde techniek niet tot ontwikkeling gekomen. Wel had China haar eigen historisch-philo- logische wetenschap, samengevat in reus achtige compendia, en een ontzaglijk om vangrijke literatuur. Men heeft uitgere kend dat, omstreeks het jaar 1800 het aan tal in het Chineesch gedrukte boeken veel grooter was dan die in alle andere talen tezamen. Voor literatoren, gedrenkt in de kennis van zulk een literair verleden, was het zeer moeilijk te erkennen dat men van de Westersche „barbaren" iets te leeren had. In 1905, als het oude stelsel van li teraire1 staatsexamens wordt afgeschaft, valt de feitelijke breuk met het verleden. De moderne scholen en universiteiten heb ben nu de taak eensdeels om de westersche wetenschap door te geven, andersdeels om van de Chineesche cultuur, te bewaren SCHAKEN. DE MATCH OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De twintigste partij remise. Naar wij vernemen heeft dr. Aljechin remise aangeboden, hetgeen door dr. Euwe aanvaard is. De afgegeven 41ste zet van Aljechin in de twintigste partij was: Db8 x a7. De stand is thans: Aljechin 11, Euwe 9. De 21ste partij wordt Donderdagavond in „Krasnapolsky" te Amsterdam gespeeld. wat daarvan blijvende waarde heeft. In die taak van reïnterpretatie wordt veel belangrijk werk verricht, dat van groote cultuurhistorische beteekenis mag wor den genoemd Aan de universiteiten worden de toekomstige leiders gevormd wier taak 't zal zijn een oplossing te vinden voor de velerlei opvoedkundige, economische en politieke problemen die de moderniseering van dit groote land stelt. Mogen de univer siteiten soms lijden aan een niet altijd op juiste wijze tot uiting gebracht natio nalisme, niet ontkend kan worden dat zij zich van haar belangrijke roeping ten vol le bewust zijn en, dikwijls onder uiterst moeilijke omstandigheden reeds zeer veel goeds tot stand hebben gebracht. Na de systematische verwoesting van verschei dene der universiteiten en bezetting van vele andere, is het een heugelijk verschijn sel dat de Chineesche regeering tracht om ver van de gevechtszone een tijdelijk cen trum oop tè bouwen waar het universitaire werk kan voortgang hebben. Dit werk ver dient zeker de ;teun van allen wien we tenschap en cultuur ter harte gaan. Mevrouw dr. C. C. Chow sprak vervol gens over „Persoonlijke herinneringen aan een Chineesche Universiteit. Op eenvou dige wijze vertelde de spreekster, die in Parijs heeft gestudeerd en thans werk zaam is aan het Sinologische Instituut te Leiden, iets van de geschiedenis der Nan-k'ai Universiteit te Tientsien, waar zij studente is geweest. Dit is het levens werk van dr. Tsjang Po-lin, die met een voudige middelen er in is geslaagd zeer veel tot stand te brengen. Aanvankelijk was de Universiteit - ce daarbij behoo- rende inrichting van voorbereidend on derwijs alleen toegankelijk voor manne lijke studenten; spreekster zelf heeft in dertijd de petitie opgesteld waarbij werd verzocht om ook vrouwelijke studenten toe te laten. De universiteite ofschoon buiten 't gevechtsterrein liggend is door vliegtuigen geheel verwoest. Tot slot vertelde de heer A. de Blonay, tweede secretaris van het Bureau van de Internationa] Student Service, van de actie van hulpverleening, die in verschil lende landen is opgezet. Men werkt samen met een Chineesch comité, en een ge mengd comité van Chineezen en buiten landers zal ter plaatse zelf in Tsj'ang-sja de feitelijke hulpverleeninge ter hand ne men. De nood onder de studenten en do centen, die in een hun geheel vreemde om geving veel kosten moeten maken, is zeer groot. Als een gebaar dat de eenheid be vestigt van allen die den geest dienen, heeft deze actie ook groote moreele waarde. Spr. wees erop, dat de vereeniging er geen gewoonte van maakte om zonder meer eereleden te benoemen. Het eerelid maatschap moet werkelijk verdiend zijn. Dat dit men den heer Simons het geval is, staat buiten allen twijfel. Hierna speldde de voorz. den heer Si mons het onderscheidingsteeken op de borst en uitte den wensch, dat hij bij het dragen ervan altijd met blijdschap aan de vereeniging moge terugdenken. Spontaan werd hierop een strofe van het Vaandellied aangeheven, waarna de heer Simons in zijn dankwoord zeide, deze onderscheiding op hoogen prijs te stellen, terwijl hij er den wensch aan toevoegde, dat de vaan «der Eensgezindheid steeds hoog moge gehouden worden, naar de woorden van het vaandellied: ,.Hoog de vaan der Eensgezindheid, Tot veredeling van het kind, Met zijn bleu oranje kleuren, jh Die ons nauw tezamen bindt." Spr. hoopte, dat dit de kern moge zyn, waarom de vereeniging draait. Hierna werd met de afwerking van het feestprogramma aangevangen. Daaraan werkte in de eerste plaats me de de heer C. Spaanderman met zijn geva rieerd programma van ernrt en luim, waar onder oude en nieuwe liedjes en een trans- formatieschets „In de autobus". Dat zijn optreden telkenmale hartelijk applaus oogstte behoeven we niet te zeggen. The Blue Rhythm Boys vulden de entre-actes met muziek, de pianist begeleidde den heer Spaanderman en de slagwerker, de heer Nic. Dreef, gaf eenige goed uitgevoerde xylophoonnummers ten beste. Als toegift kregen de aanwezigen den heer v. Nuyen te hooren, een amateur op het gebied der zangkunst, die het aandurf de een vertolking te geven van de Parel- virschers van Bizet, Tiritomba en een aria uit de opera La Tosca. De heer v. Nuyen viel hierin niet tegen, doch zijn geluid is te zwak, zijn stem te weinig geschoold voor zulke stukken. Niettemin was het voor hem een voldoening, dat hij zijn op treden tot een goed einde bracht en hij mocht daarvoor uitbundig applaus oogsten. Na de pauze trad de tooneelvereeniging „Entre Nous" voor het voetlicht met het kluchtspel in één bedrijf „Een angstvolle nacht" van J. J. Rentmeester. Een aardige klucht, welke goed vertolkt werd en bij de aanwezigen een gul onthaal vond. Het was een waardig besluit van 'n echt gezelligen avond. Accordeon-demonstratie. Ter aanvulling van ons verslag van gis teren betreffende deze demonstratie, ver zoekt men ons alsnog te willen vermelden, dat de 12-jarige debutant B. van der Pan, uit Warmond, die zoo'n succes oogstte, leer ling is van het muziekinstituut van den heer D. van Wouw, alhier. Door een politieagent werd hedennacht op heeterdaad betrapt de 19-jarige N. T. te W. bij het vernielen van een ruit van een perceel in de Paul Krugerstraat. Te gen hem is procesverbaal opgemaakt. Bij de gisteren te Den Haag gehouden examens van het Nederlandsch Radio Ge nootschap slaagde de heer J. Klein, alhier, voor het examen van Radio-monteur, opge leid door ir. L. v. Gelderen e.i. alhier. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID." Geslaagde jaarfeestviering. De Stadsgehoorzaal was gisteravond nagenoeg geheel bezet met feestvierende „Eensgezindheid"-menschen, want wan neer de buurtvereeniging „Eensgezind heid" jaarfeest houdt, is het één familie feest. Deze oudste der vereenigingen van dien aard hier ter stede blijkt ondanks de be stuurswisselingen in de laatste jaren nog altijd van even groote vitaliteit. Achter eenvolgens moesten de heer v. d. Broek en Simons wegens verandering van woonplaats vervangen worden. Er kwamen nieuwe bestuursleden voor hen in de plaats, maar desondanks waren beide oude steunpilaren der vereeniging gisteravond aanwezig. Zij waren resp. uit Haarlem en Vlissingen overgekomen. Behalve hen merkten we o.m. nog op de heeren Herf- kens en Bodewes, hoofden der scholen aan Munnikenn- en Oosterstraat, het be stuur der woningbouwver. „Eensgezind heid", afgevaardigden van zustervereni gingen, enz. De voorz. der vereeniging, de heer J. Zwart, heette allen in zijn openingswoord hartelijk welkom, dankte de hoofden der scholen, die steeds zoo bereidwillig hun medewerking verleenden bij de tentoon stellingen en zeide, dat hij een uiteenzet ting van doel en streven der vereeniging overbodig achtte, maar hij voegde er te vens aan toe, dat de bekendheid ermee aanleiding moge zijn lid te worden of do nateurs der vereeniging, zoo men dit al thans nog niet is. Spr. zegde vervolgens dank aan de schenkers van prijzen voor de tombola, beval deze in ieders belangstelling aan en eindigde met den wensch,' dat het een eensgezinde „Eensgezindheid-avond" mocht worden. Hierna ging het scherm van het tooneel open en werd er door 'n aantal dames een tableau vertoond met de kleuren der ver eeniging, terwijl het Vaandellied werd gezongen, waarvan de twee laatste strofen door de aanwezigen werden meegezongen. De voorzitter verzocht hierna den heer Simons voor het voetlicht te komen en herinnerde eraan hoe in Augustus met al- gemeene stemmen was besloten den heer Simons, die vele jaren secretaris en daar na voorzitter was geweest, tot eerelid te benoemen. GEEN NEDERLANDERS MEER IN NANKING. Blijkens een bij het Nederlandsche de partement van buitenlandsche zaken inge komen telegram van H. Ms. gezantschap te Peiping, hebben alle in Nanking woonach tige Nederlanders deze stad verlaten. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. Levensbeschrijving van Janson. BRUSSEL, 24 November. (A.N.P.) Dc nieuwe minister-president Paul Emile Jan son is te Brussel geboren in het jaar 1872. Hij is een der meest vooraanstaande figu ren van de Belgische balie. In 1919 werd hij deken der advocaten. Hij is lid van de liberale partij en werd in 1910 voor het eerst tot Kamerlid geko zen en in 1914 werd hij herkozen. Gedu rende den oorlog maakte hij zich zeer ver dienstelijk. Na een kort verblijf te Londen en te Saint Adresse bij Havre, waar de Bel gische regeering zetelde, begaf hij zich naar het bezette gebied, waar hij de mo reele kracht van het land hielp handhaven tegen den overweldiger. Na den oorlog was hij een der eerste staatslieden, welke door koning Albert werden geraadpleegd. In 1920 trad hij als minister van oorlog in het kabinet de la Croix en hy had een groot aandeel in het sluiten van de militaire ver dragen met Frankrijk. Van 1927 tot '31 was hij minister van justitie in het kabi- net-Jaspar en van 1932 tot '34 vervulde hij dezelfde functie in het kabinet-de Bro- queville. In 1931 benoemde de koning hem tot Minister van Staat. In 1935 werd hij tot lid van den Senaat gekozen en sedert 1936 vervulde hij den rol van belangstellend toeschouwer. Verscheidene malen heeft hij zyn land in de vergaderingen van den Vol kenbond vertegenwoordigd. BRUSSEL, 24 November. (A.N.P.) De nieuwe ministers hebben vanochtend den eed in handen van den koning afgelegd. De koninklijke besluiten inzake de nieuwe be noemingen zullen worden opgenomen in een speciale editie van de staatscourant. De Kamer is voor Dinsdag a.s. bijeenge roepen om de regeeringsverklaring aan te hooren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3