Laatste berichten TELEGRAMMEN DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAo. S SINTERKLAAS-AVOND. De gemeenteraad heeft gisteren op verzoek van de Leidsche Middenstands centrale besloten, dat de winkels op Za terdag 4 December tot 11 in plaats van tot 10 uur open kunnen blijven. DE CONFERENTIES VAN PATER HENDRICHS. In ons bericht van Zaterdag j.l, over de conferenties van Pater Hendrichs zijn door een foutieve opgave de data dezer confe renties niet juist vermeld. In dat bericht stonden vermeld de data 22 en 29 Nov. en 3, 10 en 17 Dec. Dit is niet juist. De volgende conferenties worden ge houden op 29 Nov., 6, 13 en 20 Dec. DE DERDE ORDE VAN ST. FRANCISCUS. Buiten-kerkelijke vergadering. Zondagavond om 7 uur hield de Derde Orde van St. Franciscus een buiten-kerke lijke vergadering in de groote zaal van het St. Antonius-clubhuis. De zaal was geheel gevuld met Leidsche tertiarissen. Op deze vergadering werd door den zeereerw. pater Nathalis Ruis op een pret tige, duidelijke en geestige wijze een le zing met lichtbeelden gehouden over de stichting waarvan hij directeur is n.l. het rusthuis St. Elisabeth te Alverna Wychen. Dit rusthuis geoouwd in 1935 en in 1936 ingewijd biedt plaats voor tien rustbehoe- vende moeders of meisjes tertiarissen, bij voorkeur voor eerstgenoemden. 't Was een lust de photo's van deze echt huiselijk ingerichte stichting te bewonde ren en wij kunnen ons voorstellen wat 'n genot het voor de patiënten moet zijn, hier eenigen tijd tot herstel harer krachten te kunnen verblijven en geestelijk en licha melijk gesterkt weer naar hare woningen te kunnen terugkeeren. Op de tweede plaats wordt dit huis ge bruikt voor het geven van cursussen over Franciscaansche onderwerpen. En ook voor de huisvesting der cursisten is hoewel op een eenvoudige toch keurige wijze ge zorgd. De aanwezige tertiarissen offerden gaar ne hun gaven voor deze schoone inrich ting. Wij hopen, dat er nog wel meerderen zijn, die als donateurs (rice) voor *1 ets. per week dit rusthuis willen bedenken. WIE HEEFT ER NOG JONGENSJASJES OVER? Het hoofd der R. K. Jongensschool aan de Pelikaanstraat verzoekt ons uit zijn naam dank te brengen aan degenen, die aan zijn eerste oproep gehoor gaven en ■hem een jongensjas bezorgden. Er zijn echter nog meer jongens, die in de koude zonder jas naar school moeten gaan, omdat zij er geen hebben. Wie dus nog een jongensjas heeft hangen, die toch niet meer gebruikt wordt of ge mist kan worden, kan er via het hoofd dezer school een jongen warm en gelukkig mee maken. R. K. POSTPERSONEEL. Zondagnamiddag 4 uur vergaderde het R. K. Postpersoneel afd. Leiden en om streken in huize Maria. De opkomst was zeer bevredigend. Na opening en welkomstwoord deelde de voorzitter mede, dat tot Geestelijk ad viseur was benoemd, Pater W. de Leeuw. Hij besprak hierna de, door de woor den van de troonrede, in ambtenaarskrin gen gewekte desillusie. Hoopvol was men gestemd geweest ten aanzien van een eventueele tenietdoening der laatste 5 pet. korting, helaas was aan deze verwachting de bodem ingeslagen. Benieuwd zijn we naar de resultaten van de actie tot doorvoering der 48-urige werkweek en zoovele andere programma punten. Volgde lezing notulen vorige vergade ring, welke werden goedgekeurd. De voorzitter deed eenige mededeelingen om trent wijziging der verlofsbepaling, over aanstelling van bestellers, draagtijd klee ding en uniform hulppersoneel. Onder de ingekomen stukken bevonden zich o.a. circulaires van het comité voor R. K. Werkloozenzorg, Romereis R. K. Volks bond, weekblad Herstel en van het depot tot verspreiding der uitgaven van de Kath. Actie „Voor God". Aan al deze onderwerpen werd de noo- dige aandacht besteed, 't Verslag der kas- nazieners behelsde de mededeeling, dat boeken en bescheiden van den penning meester in orde waren bevonden, waar voor aan dezen dank werd gebracht. Er werden eenige voorstellen ter tafel gebracht, om tot bezuiniging der uitgaven te komen. Nieuwe kasnazieners werden benoemd. Hierna volgde bespreking viering a.s. 25-jarig bestaansfeest. Een commissie werd gevormd, welke tot taak heeft een plan te ontwerpen, hetwelk nader aan de leden per circulaire zal worden bekend gemaakt. Van de rondvraag werd een ruim ge bruik gemaakt. Met klem werd nog eens aangedrongen op actie voeren, ten einde de 5 pet. korting ongedaan te krijgen. Hierna volgde sluiting met chr. groet. OUDERMIDDAG „LEIDSCHE BUITENSCHOOL". Men schrijft ons: Om 3 uur opende de directrice j.l. Zater dag de goed bezochte herfstbijeenkomst der ouders. Na een kort welkom en een kleine uiteenzetting óver doel en werken der „Leidsche Buitenschool", werd stilgestaan bij de opvoeding van 't kind in 't gezin en in de school, 't 'Woord opvoeding heeft eigenlijk afgedaan, daarvoor kwam in de plaats „vrije ontwikkeling" en veel ouders Van onze Adverteerders DE LEIDSCHE KOOP- EN GESCHENKEN WEEK. Het blijkt, dat het publiek nog niet vol doende op de hoogte is op welke manier men in het bezit van een der fraaie ge schenken kan komen, zoodat we nogmaals de bijzonderheden mededeelen. De deelne mende zaken verstrekken voor elke 50 cent die men besteedt, een bon. Heeft men 25 bons bij elkaar, dan kan men daarvoor van af 8 December in het winkelpand Prinses- sekade 4 een geschenk ontvangen. Voor 50 bons ontvangt men 2 geschenken, voor 75 bons 3 geschenken enz. Hoe meer bons, des te meer geschenken. De bons hebben dus waarde, zoodat men zoo veel mogelijk bons moet verzamelen. Indien de winkelier vergeet de bons te verstrekken doet men goed er om te vra gen want men heeft er recht op. Het mooie van dit systeem is, dat men zelfs met 25 bons kans* heeft op Qen radio, een stofzui ger, 'een eetservies, e.d., daar men bij de aanbieding der bons een volgnummer ont vangt, waarop de geschenken worden af gegeven. Eventueele meerdere inlichtin gen worden gaarne aan het secretariaat Oude Vest 29 verstrekt. Op Woensdag a.s. des avonds van 7—9 uur zal door het muziekgezelschap P. C. en L. een muzikale wandeling worden ge maakt. Opgesteld wordt: Oude Heerengracht, waarna gemarcheerd wordt: Heerengracht, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Breestraat, Kort Rapenburg, Blauwpoortsbrug, Morsch- straat, Boerhaavestraat, Steenstraat, Haar lemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Vischmarkt, Boommarkt, Gangetje, Kore- vaarstraat, Levendaal, Plantage, Hooge woerd, Kraaierstraat, Nieuwe Rijn, Hooi gracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Oude Heerengracht, alwaar de stoet wordt ontbonden. blijken in deze „eeuw van 't kind", 't stuur kwijt geraakt te zijn. Veel gezinnen vallen uiteen, de kinderen gaan eigen wegen, ge zinsleven en gezinsband bestaan in som mige kringen nog maar heel sporadisch. En toch hoort men veel spreken van gemeen schap en gemeenschapsgevoel. Ook wij ge- looven, dat hier een groote taak ligt zoo wel voor ouders als opvoeders. De school moest hier kunnen aansluiten bij en zich baseeren op 't gezin. Van nature is dit immers een gemeenschap, waaraan ouders en kinderen samen moeten bouwen in ka meraadschap, maar waarin ook 't leider schap zeker niet mag ontbreken. Hierna kwam 't Sinterklaasfeest ter spra ke. Onze Sinterklaaspot doet 't heele jaar dienst, daaruit worden alle kleine extra uitgaven bestreden en we geven er de kin deren een eenvoudig maar prettig Sinter klaasfeest van. Vele ouders zegden hulp toe. Nog werd een beroep gedaan om uit- geputten kleerenvoorraad te helpen aan vullen. Kinderen, die in de kou zitten, moe ten goed gekleed zijn en vaak bezitten ze 't allernoodigste niet. Na een kopje thee ging men naar 't schoolgebouw, waar alleraardigste hand werken en teekeningen en '1 schriftelijk werk der kinderen ter inzage klaar lag. In één der klasselokalen voerden de kinderen der hoogste klassen onder leiding van hun onderwijzer eenige tooneelstukjes op, af gewisseld door zangnummertjes, 't Geheel verliep zeer vlot en de jonge spelers oogst ten een welverdiend applaus. Om kwart over 5 verliet men zeer vol daan 't schoolgebouw. ZILVEREN JUBILEUM „CON AMORE". Het was juist op het St. Caeciliafeest, dat de Chr. Oratoriumvereeniging „Con Amore" haar 25-jarig bestaan herdacht met een re ceptie in Maison Bruyns aan het Rapen burg. Tal van bloemstukken stonden reeds in de receptiezalen, toen belangstellenden hun gelukwenschen kwamen aanbieden aan het recipieerende bestuur met zijn ijverigen directeur, den heer D. Sm ink. Onder degenen die hun gelukwenschen kwamen aanbieden waren afgevaardigden van de Mij. voor Toonkunst en Sursum Corda uit Leiden, de Kon. Bond van Chr. Zang. en Oratoriumvereenigingen, de Chr. Orat. Ver. Excelsior uit A'dam, de Chr. Zangver. Pro Rege uit Den Haag. Ter re ceptie verschenen voorts nog vier oud-voor zitters, n.l. de heeren Korenhoff, Anes, Pithuis en Zandbergen. Vele telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren voorts nog ingekomen o.a. van den burge meester mr. A. van de Sande Bakhuyzen. De voorz. van „Con Amore", de heer W. Kruit dankte allen voor hun betoonde be langstelling. ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag 1 Dec. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Mulder, beëedigd klerk ter griffie van het kantongerecht alhier, bij dit Kantongerecht werd aangesteld. Gistermiddag te 4.20 uur wilde de 13- jarige scholier H. M. uit Katwijk ter hoogte van de remise der N.Z.H.T.M. op een in be- weging zijnde tra'm springen. Hij gleed van de treeplank, doch werd door den trambe stuurder weggetrokken, waardoor een over reding werd voorkomen. De jongen kwam met het hoofd op de straat terecht, liep een lichte hersenschudding op en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. ACCORDEON-DEMONSTRATIE. Gisteravond had in één der zalen van Restaurant „Zomérzorg'' een accordeon- demonstratie plaats welke georganiseerd was door de fa. Guldemond, alhier. Er be stond voor deze demonstratie een bijzon der groote belangstelling, zoodat velen zich met een staanplaatsje tevreden moes ten stellen. Op het podium prijkte een waardevolle collectie instrumenten w.o. de merken Soprani en Borsini. Te ruim half 9 heette de heer Alb. Ger ritsen alle aanwezigen uit naam der fir ma Guldemond van harte welkom. Nog niet zoo lang geleden werd een accordeon beschouwd als een minderwaardig instru ment en had het meer de gewone bena ming van harmonica. Dit vooroordeel is den laatsten tijd echter gewijzigd, terwijl de naam van het instrument een meer beschaafde klank kreeg, n.l. accordeon. Deze avond was georganiseerd om te bewijzen, dat de accordeon geen minder waardig instrument is en de twijfelaars hiervan te overtuigen. Hiervoor waren enkele accordeon-vir tuozen geëngageerd, die de verschillende instrumenten zouden bespelen. Het programma werd geopend door de Italiaansche accordeonspeler Guilio Col- locci. Deze bracht achtereenvolgens ten gehoore Peter return, Spring of love en Tranquillo en toonde zich een waar kun stenaar op het instrument. Zijn techniek was af, wat wel bijzonder tot uiting kwam in de baspartij welke geheel vlekkeloos werd gespeeld. Vervolgens kwam op het podium de 12-jarige Bertus v. d. Pan, die eveneens een drietal nummers ten ge hoore bracht n.l. Wiegenlied van Mozart, Visschersbruid en Waldeslust. Als bijzonderheid zij vermeld, dat deze 12-jarige eerst 5 maanden geleden een accordeon heeft gekocht en nog nooit iets aan muziek had gedaan. Hij bracht het er echter kranig af en gaf blijk ernstig te hebben gestudeerd. Het duo Swater en de Boer uit Am sterdam besloot het gedeelte voor de pau ze en bracht ten gehoore van den nacht tot den dag, Bourask en de Ouverture „Leichte Cavallerie". Dit tweetal heeft ons doen genieten van subliem spel en zij bleken uitstekend op elkaar te zijn inge speeld. Vooral het laatste nummer stond op hoog peil en werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Na de pauze bracht hetzelfde gezelschap nog enkele uitstekend gespeelde nummers ten gehoore en het dankbare applaus aan het slot was welverdiend. De diverse nummers werden aangekon digd door den heer Alb. Gerritsen, die zich een bekwaam conferencier toonde en op handige wijze de kwaliteit der ver schillende instrumenten toonde. Het was voor de fa. Guldemond een succesvolle avond. TENTOONSTELLING IN ENDEGEEST. Gisteravond is in de njeuwecen trale ontspanningszaal van de gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest de jaarlijksche tentoonstelling met verkoop van de artikelen, gemaakt door de patiën ten dezer-innchtingen, geopend. De geneesheer-directeur dr F. J. Stuur man sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen; hij wees er op, dat hoewel de verkoop het eerste doel is, toch deze tentoonstelling van nog grootere be- teekenis voor de gestichten is, doordat hier door aan het publiek iets kan worden ge toond van hetgeen in de gestichten door de patiënten gedaan wordt. Door het optreden naar buiten krijgen allen, die zich mét de arbeidstherapie bezig houden, telkens weer 'n prikkel om zich voortdurend te blijven in spannen en door steeds iets nieuws te be denken de belangstelling gaande te hou den. Hij dankte tenslotte hoofdverpleegsters, verplegenden, hoofdonderwijzer, onderwij zeressen en fröbeldames voor de betoonde ijver en toewijding. De met planten en bloemen versierde zaal was geheel gevuld, met de verschillende stands, waar fraaie- en nuttige handwerken, allerlei sloyd-, zaag- en snijwerk tegen zeer matige prijzen te koop werden aangeboden. Ook Woensdagmiddag is de tentoonstel ling nog open; dengenen die verlegen zitten om een aardig St. Nicolaasgeschenk, kan bezoek zeer worden aangeraden. HARDNEKKIG BRANDJE. Gistermiddag te kwart over vier werd de politie-brandweer gealarmeerd voor een brand in een partij bovenschors op het ter rein van de houtzagerij der fa. M. aan den Maredijk. Daar lag een groote partij waar- delooze boomschors, die opgeruimd moest worden. Een voorstel om de schors te ver branden werd door den patroon als te ge vaarlijk afgewezen. De 18-jarige zoon heeft het later toch in brand gestoken, doch het vuur laaide zoo hoog op, dat de brandweer eraan te pas jnoest komen. Van de Haar lemmervaart werden eenige slangen door het water gelegd, Waarna de blussching met vier stralen werd aangevangen. Hoe hard nekkig het vuur was blijkt wel hieruit, dat de brandweer eerst te half elf kon inruk ken. Doordat er geen wind was, liepen de opslagplaatsen van hout gelukkig geen ge vaar. Een nieuwe portret-studie van den Paus. Door den* heer H. Lambooy H.Pz., wo nende Hooge Rijndijk 3, te dezer stede, is een teekening .gemaakt van den Paus. Bij deze teekening, levensgroot, is tot studie object genomen de jongste photo van Z. H. De kunstenaar is in de uitvoering van deze portret-studie zeer goed geslaagd. De Pauselijke Internuntius te den Haag heeft schriftelijk zijn instemming met dit werk betuigd in.de volgende bewoordin gen: „Het" is inderdaad een mooi werk ge worden, terwijl de gelaatstrekken van den Heiligen Vader bijzonder goed gelijkend zijn". Instellingen of particulieren, welke op het bezit van een afdruk dezer fraaie tee kening prijs stellen, kunnen zich wenden tot den heer Lambooy, die de uitgave in eigen hand houdt. MUZIEK. Leidsch a Capellakoor voor de Blinden-Werkinrichting. Ten bate van de Blinden-Werkinrichting hier ter stede zal op Dinsdag 7 December a.s. in de Stadsgehoorzaal een concert wor den gegeven door het Leidsch k Capella koor onder leiding van den heer Willem Mizee. Wij vragen op deze plaats de bijzondere aandacht voor dit concert, niet alleen om het goede doel, dat ermee beoogd wordt te steunen, maar ook om het concert zelve. Behalve het koor werken hieraan mede mevr. Suze Luger, alt, de heer Jaap Stotijn, hobo en aan den vleugel de heer H. Fran co Mendes, Een keur van zang- en piano nummers staat op het programma. TOONEEL. Needochter, nee.... Door 'l het Centraal Tooneel. N.V. De tweede abonnemen^svoorstelling bracht ons gisteren het Centraal Tooneel met het vermakelijke blijspel van Mark Reed „Needochter, nee....". Er wordt in dit spel veel gesproken over moraal, maar als wij deze „moraal" eens zouden gaan toetsen aan de Katholieke mo raal, zou er niet veel overschieten, dat voor ons aanvaardbaar was. Want wat de fa milie Murray nu eigenlijk onder moraal verstaat, is ons tot aan het einde toe niet bepaald duidelijk geworden. Maar de kern van het spel is toch wel juist. De familie Murray is n.l. wel breed van opvatting, maar wanneer deze „breede op vattingen" door de eigen dochter in prac- tijk dreigen te worden gebracht, blijkt op eens de voosheid van dergelijke theorieën en keert men spoorslags terug tot de oude degelijke opvattingen omtrent de waarde van het huwelijk. Papa is nog de meest conservatieve van allen, terwijl zijn dochter Ijverig in de leer is gegaan bij haar moe der, die in haar jonge jaren een z.g. pio nierster is geweest in den feministischen strijd om gelijke rechten voor de vrouw en om het recht op vrije liefde. Mama is nu echter al 25 jaar getrouwd en als de doch ter Ellen de oude principes van mama gaat ophalen en in toepassing wil brengen, zegt mama, inmiddels wat wereldwijzer gewor den: Neen, dochter, neen, dat gaat niet. Maar dan komt het onvermijdelijke: „Maar u hebt het toch zelf ook gedaan en u hebt het altijd zelf verdedigd en voor dat recht gevochten. Waarom is u nu niet con sequent?" Gelukkig, dat de moderne jeugd nog zoo kwaad niet is en haar eigen principes heeft, welke weer aansluiten bij de oude beproef de „conservatieve" denkbeelden, want de minnaar blijkt dezelfde opvattingen te heb ben als de conservatieve papa en het einde is een huwelijk, dat alles goed maakt. Zoo beschouwd is het geestige en tech nisch zeer knap geschreven spel van Reed een scherp requisitoir tegen de theorieën omtrent de z.g. vrije liefde, ai springt de auteur ook wat luchtig met zijn mate rie om. De dames spelen in dit stuk de eerste viool. De centrale figuren waren Mary Dresselhuys als het geavanceerde meisje, dat heel erge moderne theorieën erop na houdt, welke alleen toelaatbaar zijn, als men bedenkt, dat ze tenslotte toch niet op blijken te gaan en Mien Duymaer van Twist als de hopeloos inconsequente mama. Beide uitstekend gespeelde rollen. Cor Her mus en Jan C. de Vos vervulden de man nenrollen, welke de auteur wat op den ach tergrond had gehouden. Zij hadden het makkelijk. Rie Gilhuys was de wat getik te tante Conny met de 4 echtscheidingen, terwijl ten slotte Gijsbert Tersteeg een fiere minnaar was. De Wethouders van Onderwijs en van Sociale Zaken, zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. DOOR AUTO GEGREPEN EN OP SLAG GEDOOD. Vanmorgen circa 7 uur is de 57-jarige H. van Tricht te Waardenburg, die zich ge heel aan de rechterzijde van den rijks straatweg Den BoschAmsterdam loopend naar zijn werk begaf, door een hem achter op rijdende auto gegrepen en op slag ge dood. De auto werd bestuurd door dén heer H. uit Zaltbommel. De auto is in beslag ge nomen. Het lijk is naar de 500 M. verder gele gen woning vervoerd. OUDE VROUW VERDRONKEN. Hedenmorgen werd door een voorbijgan ger in het Binnen Damsterdiep te Gronin gen onder het ijs het lijk gevonden van de 85-jarige weduwe E. Pieters, wonen de te Groningen. Men vermoedt, dat zij gisteravond door den mist misleid te wa ter is geraakt en verdronken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Vandaag ïs in het gemeenteziekenhuis te Arnhem overleden de uit Gouda afkom stige chauffeur P. van Eijk, die gisteren met zijn vrachtauto bij Arnhem is veronge lukt. JONGEN TEGEN BOOM GEREDEN. Hij hield zich aan een vrachtauto vast.... Vanochtend reed de veertienjarige H. Specken uit Heer Hugo waard per rijwiel in de richting Alkmaar. Hij liet zich voort trekken door de melk vrachtauto van de firma Boots. Bij het passeeren van een langs den weg staande vrachtauto raakte de knaap de macht over zijn stuur kwijt. Hij reed tegen een boom. Met een schedel fractuur is hij naar het ziekenhuis overge bracht. Men vreest voor zijn leven. BELANGRIJKE ARRESTATIES TE ENSCHEDE. Aan vijftien inbraken schuldig. Te Enschede is dezer dagen een aantal personen aangehouden, dat wordt ver dacht van het plegen van tal van inbra ken gedurende de laatste drie jaren. Alle aangehoudenen hebben bekend. Tevens is thans aan het licht gekomen, dat de 50-jarige betonwerker H. V., die op het oogenblik een gevangenisstraf on dergaat, debet is aan verschillende inbra ken. Deze man is indertijd door de recht bank te Almelo veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens diefstal door mid del van insluiping. Het eenige bewijsma teriaal bestond uit een duimafdruk, welke in de betreffende woning was gevonden en waarvan de politiedeskundige te Enschede de overeenkomst met die van V. aantponde. De rechtbank gelastte nog een nieuw on derzoek, waarop een deskundige uit Am sterdam werd verhoord, die eveneens ver klaarde, dat de vingerafdruk van V. af komstig moest zijn. V. betoogde met klem, dat hij onschuldig was, terwijl de verdedi ger meende dat men onmogelijk op een vingerafdruk kon afgaan. Na zijn veroordeeling door de rechtbank te Almelo ging V. in hooger beroep, waar op het Gerechtshof te Arnhem het vonnis bekrachtigde. Uit het na de arrestatie van de verschil lende inbrelkers ingestelde onderzoek is thans gebleken, dat V. inderdaad een be langrijk aandeel in de diverse inbraken heeft. In de gevangenis heeft hij thans een volledige bekentenis afgelegd. Hij is min stens bij vijftien inbraken betrokken ge weest. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Tschoffen weigert een regeering te vormen. BRUSSEL, 23 November. (A. N. P). Oud-minister Tschoffen heeft de opdracht om een nieuwe regeering te vormen van de hand gewezen. JAPANSCHE BLADEN ZINSPELEN OP OORLOGSVERKLARING. Een „Kerstgeschenk" voor Tsjang Kai Sjek. TOKIO, 23 Nov. (A.N.P.) Dit jaar zal de Chineesche opperbevelhebber, generaal Tsjang Kai Sjek, zoo schrijven de Japan- sche bladen,, wellicht een Kerstgeschenk krygen van Japan in den vorm van een oorlogsverklaring, zooals hij verleden jaar December door de communistische troepen te Sianfcé gevangen werd gezet. De Japan- sche regeering, zoo gaan de bladen voort, heeft thans haar nauwkeurige aandacht ge wijd aan het feit, dat de Chineezen voor nemens zijn de vijandelijkheden tegen Ja pan voort te zetten. De correspondent van de „Nisji-Nisji" werpt eenig licht op omstandigheden, wel ke geleid hebben tot de verplaatsing der centrale regeering uit Nanking naar Tsjoengking. Op 14 November, zoo schrijft hij, kwamen 18 leiders der regeering van Nanking in conferentie bijéén, o.m. Tsjang Kai Sjek en zijn vrouw, om te beraadslagen over de wenschelijkheid van oorlog of vre de met Japan. Tien der 18 leiders waren vóór vrede, maar de overige acht, onder wie zich ook mevrouw Tsjang Kai Sjek bevond, bleven zich tegen vredesonderhan delingen verzetten en drongen aan op het voortzetten der vijandelijkheden tot het bittere einde. Men besloot daarop de re- geeringszetel te verplaatsen. Volgens den correspondent zou Tsjang Kai Sjek zelf tot de „vredespartij" behoord hebben. Voorts wordt in Tokio vernomen, dat ad miraal Soetsoegoe, de- vroegere vlootcom- mandant, gisteren een onderhoud gehad heeft met den eersten minister, pyins Ko- noye, waarin hij er op aandrong, China den oorlog te verklaren, om den toestand krachtdadig ter hand te nemen. OOK MOND- EN KLAUWZEER IN PALESTINA. JERUSALEM, 23 Nov. (A. N. P.). Ook onder het vee in het Heilige Land is thans mond- en klauwzeer uitgebroken, en wel in de nabijheid van Beisan, een groote marktstad in het dal van de Jordaan. Het Palestijnsche departement van landbouw heeft krachtige maatregelen genomen, teneinde uitbreiding van de epidemie te gen te gaan.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3