DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Dc wedstrijd Euwe-AIjechin 29ste Jaargang DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 S)e GekiócheSou/fco/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V Familieieest Het Sint Nicolaasfeest is een echt familie feest. Helaas is bij velen de portemonnaie zóó leeg. dat er niets aan kan worden gedaan niets. Maar zij, die nog eenigszins in staat zijn, om dit volksfeest te vieren, zullen 't toch doen al is 't op een nog zoo beschei den, nog zoo zuinige wijze. En velen grijpen ook het Sint Nicolaas feest aan als een welkome gelegenheid, om op fijne, kiesche wyze goed te doen aan anderen, die noodlijdend, hulpbehoevend zfjn. Er zijn velen, die het Sint Nicolaas- feest op deze wijze echt tot een C h r is t e- 1 ij k, een Katholiek feest makenl Velen gaan in de nog voor 5 December komende dagen inkoopen doen. Onze le zers zullen ongetwijfeld ook daarbij, zoo als bij zoo vele andere zaken, hun dag blad willen raadplegen, 't Is overbodig, er op te wijzen, dat de dagelijksche adverten ties in onze courant een gids zijn, als de keuze groot en moeielijk is en men zich afvraagt, waar men het beste terecht kan. In deze dagen zullen er-bovendien door onze courant extra St. Nicolaas-nummers wor den uitgegeven, waarvan Donderdag 't eer ste verschijnt. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het droevige en beschamende einde van de Negenmogendheden-conf eren tie te Brussel, nadert thans. Engeland, Frank rijk en Amerika hebben het voorstel inge diend om de conferentie voor on bepaalden tijd te verdagen. Of met andere woorden: „Wij zitten hier maar bij elkaar en welen toch niet wat wij moeten doen. Laten we maar naar huis gaan en tegen China zeg gen: „zoek het zelf maar uit." Zoo voelde de Chineesche gedelegeerde Wellington Koo het ook en hij sprak zijn teleurstelling uit over dit slot. „In plaats van te hebben bijgedragen tot het doen heerschen van stabiliteit en orde in de wereld, zoo zeide hij, zal de conferentie, door haar overijld en on vruchtbaar einde, het gevoel van alge- meene onveiligheid, dat reeds zoo ver spreid is, versterkt hebben. Het is moge lijk, dat zij op deze wijze de kleine en zwakke staten nog meer aan de genade overlevert van de sterke staten met agres sieve neigingen en dat zij de vreedzame naties er toe brengt zich minder dan ooit veilig te gevoelen.'' Hij had deze rede wel kunnen opmaken, toen de conferentie bijeenkwam, want dat het aldus moest afloopen, was in hooge mate waarschijnlijk. De wereld krijgt langzamerhand ervaring van dergelijke conferenties. Ondertusschen zetelt er in Londen ook nog een commissie, wier bestaan men haast vergeten zou hebben, nl. de non interventie-commissie, waarvan de com missie voor de terugtrekking der vrijwil ligers een onder-comité is. Dit comité heeft eenigen tijd geleden haar voorstel len aan de beide strijdende partijen in Spanje doen toekomen en naar verluidt is het antwoord van Franco thans onder weg. Het zou in principe een toestemming inhouden, doch allerlei reserves maken omtrent de personen, die deel zouden moe ten uitmaken van de delegatie, welke in Spanje de terugtrekking der vrijwilligers aan de beide zijden van het front zouden moeten regelen. Het eind van het liedje zal ook hier wel zijn, dat de vrijwilligers ten slotte zelf terugtrekkenomdat de oorlog inmiddels afgeloopen is. JAPANSCHE EISCHEN TE SJANGHAI INGEWILLIGD. SJANGHAI, 23 Nov. (A. N. P.). De ge meenteraad zal de Japansche eischen in willigen, heeft de woordvoerder van den raad medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat volgens zijn meening de Japansche autoriteiten, welke Sjanghai bezet hebben, het recht hebben alle noodzakelijke maat regelen te nemen, om te voorkomen, dat de Chineesche regeering hier een politieke of andere activiteit ontwikkelt NIEUWE BANEN VOOR TUINBOUW-EXPORT De Bond Westland voert besprekingen met Zuid-Afrikaanschen gezant De noodtoestand, welke dit jaar in den Nederlandschen tuinbouw heerscht, heeft het noodzakelijk gemaakt, dat er nieuwe wegen voor den export komen. De Bond Westland, waarbij twaalf vei lingen zijn aangesloten, heeft met den ge zant der Zuid-Afrikaansche Unie, dr. van Broekhuizen, thans besprekingen gevoerd betreffende export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Zuid-Afrika. De voorzitter van den bond Westland, de heer J. Barendse, deelde na dit onder houd mede, dat de gezant geen afwijzen de houding innam tegenover een even- tueele productieuitwisseling. In den tijd dat Holland een overvloed van druiven en andere tuinbouwproduc ten heeft, die wegens den geringen export bij groot kwanta moeten doordraaien, heeft de Zuid-Afrikaansch Unie er be hoefte aan en omgekeerd. In de maanden October en November is er in Zuid-Afrika veel vraag naag de muscaatdruif, welke in het Westland dan juist veel ter veiling wordt aangevoerd. Dr. van Broekhuizen wees er den voor zitter van den bond op, dat Zuid-Afrika over het algemeen weinig van de crisis had geleden. De prijzen, welke men ech ter in zijn land besteedde voor fruit, wa ren betrekkelijk heel laag. De heer Barendse verklaarde, dat er nog tal van moeilijkheden waren te over winnen, alvorens men tot deze uitwisse ling van tuinbouwproducten zou kunnen overgaan. RADIOREDE VAN MINISTER ROMME. De Minister van Sociale Zaken zal a.s. Woensdagavond van 7.20 uur tot 7.30 uur over beide radiozenders het woord voeren over het kleeding-, voeding, en dekkings fonds. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer kwamen de Provinciale Staten van Zuid- Holland hedenochtend bijeen, onder voor zitterschap van den minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. De voorzitter opende de vergadering met gebed en schorste hierop voor eenigen tijd de vergadering, opdat een commissie een onderzoek zou kunnen instellen naar de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer J. Sanders (S.D.). Namens deze commissie adviseerde de heer van Baren (AR.) tot toelating. Aldus werd besloten. Nadat de heer Sanders de gelofte had afgelegd, wenschte de voorzit ter hem geluk met zijn benoeming. De heer Sanders neemt de plaats in van den heer van Zadelhoff, die in deze verga dering zich vooral verdienstelijk heeft ge maakt als lid van de onderwijs- en van de wegenCommissie, naar de voorzitter zeide. Nadat de afdeelingen waren getrokken werd de agenda afgehandeld. De verschil lende punten werden hetzij voor kennis geving aangenomen of naar de afdeelingen verzonden of in handen eener commissie gesteld. Ten slotte verdaagde de voorzitter de ver gadering tot Dinsdag 14 December 's och tends elf uur. Deze vergadering zal in de ridderzaal worden gehouden. VONDELHERDENKING TE NIJMEGEN. Gistermiddag heeft, zooals reeds in hét kort vermeld, de senaat der R. K. Univer siteit te Nijmegen een zitting gehouden ter herdenking van Vondels geboortedag. Onder de aanwezigen merkten we op mgr dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, mr. S. baron van Heem stra, commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, den commandant van het garnizoen te Nijmegen, overste G. C. Land, de Dekens van Nijmegen en Ubber- gen-Beek, verschillende leden van het cu ratorium van de R. K. Universiteit, den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H Steinweg en de wethouders mr. P. I. J. M. van der Velden en C. van Westreenen. De rector-magnificus, prof. dr. K. L. Bel- lon, sprak een welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen, waarna de professoren dr. G. Brom, dr. Jac. van Ginneken S.J. en De twintigste partij wordt heden avond in Amsterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.— (vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWEALJECHIN. dr. B. H. Molkenboer O.P Vondel herdach ten als katholiek, theoloog en apostel. De redevoeringen werder afgewisseld met voordrachten uit Vondeis werken. Mejuf frouw E. J. M. van den Berg droeg voor Geboortezang aan Gregorius Thaumatur- gus" mej W. Lavoo d^ocg een fragment uit „Maeghdepalm" voor, waarna een ge- aeelte uit „Altaergeheimenissen" werd voorgedragen door den heer H. Dister. Ook het St. Canisius College te Nijmegen heeft Vondel herdacht. In de hall van de bibliotheek van het St. Canisius College is een tentoonstelling van Vondels werken ingericht. Studenten van het St. Canisius College gaven een opvoe ring van „Lucifer". DE SLAGERSGEZELLEN ZENDEN MINISTER STEENBERGHE EEN TELEGRAM VAN DANK. Op een Zondag te Utrecht gehouden vergadering van den R. K. Slagersgezel- lenbond „Sint Joris" deed de voorzitter de mededeeling, dat minister Steenberghe heeft medegedeeld in een Zaterdag ont vangen brief, dat het zijn ernstig verlan gen is, dat de jongste maatregelen, die voor het slagersbedrijf zijn getroffen aan het bedrijf in zijn geheel ten goede zullen komen, en dus óók aan de slagersgezel len. De minister heeft van die opvatting patroonsbond en de Nederl. R. K. Bond van Slagerspatroons, die zich tegenover den minister tot medewerking bereid ver klaarden. Ook wat betreft bij den minis ter ingekomen klachten van gezellenor- ganisaties betreffende de slechte sociale positie hebben de besturen van bovenge noemde bonden zich tot overleg bereid verklaard. De minister heeft den wensch te kennen gegeven op de hoogte te wor den gehouden door bij voorkomende klachten feitelijke gegevens te verstrek ken teneinde doeltreffend te kunnen op treden. Besloten werd minister Steenberghe een telegram van dank te zenden. Op deze vergadering werden bij accla matie in het bestuur herkozen de heeren P. van de Akker, 2e penningmeester; M. v. Bergen, commissaris; J. H. P. Scharff, voorzitter-redacteur; B. J. v. d. Vegt, commissaris. In de vacature B. Teunissen werd ge kozen A. Span, Arnhem. Een uitvoerige discussie ontspon zich rond de begrooting, welke met enkele ondergeschikte wijzigingen, als voorge steld, werd vastgesteld. Goedgekeurd werd het ook elders aan genomen besluit tot royeeren van K.D.P. leden en trouwe lezers van Onze Vaan. Verschillende voorstellen werden be handeld van zuiver organisatorischen aard, waarna sluiting volgde. ONTWERP-DIENSTPLICHTWET EN ZIJN SOCIALE GEVOLGEN. De besturen van de zes nationale katho lieke standsorganisaties, t.w. de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, het R.-K. Werklie denverbond, de Kath. Boeren- en Tuinders- bond, de Ned. R.-K. Middenstandsbond en de St. Adelbertsvereeniging, samenwer kend in de Nationale Contact-Commissie, hebben zich beraden over het ingediende ontwerp tot wijziging van de Dienstplicht wet. Met voorbijgaan van de politieke en mi litair-technische zijde van het vraagstuk, hebben de besturen van voornoemde zes nationale standsorganisaties hun bijzondere aandacht gewijd aan de sociale gevolgen, die een eventueele aanneming van het aanhangige wetsontwerp doen verwachten, Twee van die gevolgen heben hen daar- by verontrust t.w.: a. de verzwaring van de persoonlijke en geldelijke lasten van het groote gezin; b. het ontslag van de dienstplichtige werknemers uit hun betrekking, juist ten gevolge van het treden in militairen dienst. Ad a. Met betrekking tot het eerstvermelde so ciale gevolg wenschen voornoemde bestu ren vast te stellen, dat zoowel de uitbrei ding van het contingent, als de verlenging van den eersten oefentijd en de afschaf fing van den broederdienst verreweg de zwaarste zoowel persoonlijke als gelde lijke offers vragen van de groote gezin nen. In dit verband spreken die besturen als hun overtuiging uit, dat krachtens de ver- deelende rechtvaardigheid op de Overheid de zedelijke plicht rust, de evenbedoelde ^jjzondere lasten van het groote gezin, in '^enigerlei vorm (gemitigeerde broeder- dienst, weerbelasting, enz.) op billijke wij ze en in redelijke mate te verlichten. Ad b. Ten aanzien van het tweede sociale ge volg zijn meergenoemde besturen van oor deel, dat als in hooge mate „onmaatschap pelijk" en „onvaderlandslievend" moet wor den gebrandmerkt het optreden van werk gevers, die in verband met het vervullen van den militairen plicht door hun werk nemers, zonder dringende zakelijke rede dezen uit hun betrekking ontslaan hetzij dit geschiedt kort vóór den aanvang hetzij kort nè beëindiging van den militai ren dienst. Werkgevers, die zonder dringende re den zóó handelen, maken zich eenerzijds schuldig aan plichtsverzaking jegens de gemeenschap waarvan zij zelf deel uitma ken en plegen anderzijds sociaal onrecht aan hen, die door de Overheid worden ge roepen om met onderbreking van hun dienstbetrekking te worden opgeleid voor de taak, de vaderlandsche gemeen schap. zoo noodig, met hun bloed en leven te verdedigen; en die er derhalve aan spraak op mogen maken, vanwege hun mi litaire opleiding kennelijk niet te worden achtergesteld bij hen, van wie dergelijke offers ter verdediging van het vaderland niet worden gevraagd. De besturen der in den aanhef vermelde standsorganisaties zijn dan ook van mee ning, dat de Overheid gehouden is, om in den geest van de betreffende Belgische wet geving, maatregelen te treffen ter voor koming van ontslag in verband met het vervullen van militaire verplichtingen, in dien mocht blijken, dat het hier gesigna leerde grievende euvel beteekenenden om vang zou aannemen. Intusschen vertrouwen bovengenoemde besturen, dat de werkgevers in onze Ne derlandsche samenleving genoegzaam ge meenschapszin zullen weten op te bren gen, om ten deze uit eigen beweging te doen, wat hun sociale plicht hun oplegt. Dll nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS TOEKENNING BIGGENMEKKEN. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, heeft de minister van Economische Zaken besloten, het aantal toe te kennen biggenmerken voor 1938 te bepalen op 2.295.000, hetgeen een verhooging inhoudt van ruim 139.000 merken tegenover het vo rig jaar. Door den berekeningsfactor voor het geheele land op 12 vast te stellen zal in 1933 in verhouding tot het aantal toe te kennen biggenmerken, een grooter aantal fokzeugen kunnen worden aangehouden dan in 1937. De toekenning zal in hoofdzaak op dezelfde gronden geschieden als in 1937, met dit verschil, dat inplaats van 20.000 merken het volgend jaar 80.000 merken be schikbaar zullen zijn ter verdeeling onder kleine zelfstandige landbouwers en land arbeiders, die geen biggen mogen fokken en voor wie de aankoop van biggen voor de mesterij uit financieel oogpunt groot be zwaar oplevert. De overige voorwaarden, waaraan deze kleine varkenshouders zul len moeten voldoen om voor deze toeken ning van ten hoogste twee merken in aan merking te komen, zijn onveranderd ge bleven. Ten slotte zyn de gewichtsgrenzen waar binnen de biggen van metalen oormerk en tatoueermerk beide voorzien moeten zijn, gebracht op 15 en 30 kg., waardoor de ge legenheid om niet-gemerkte biggen te ver- handeeln, eenigszins is verruimd. Verlaging van tarieven voor telefoontoestellen. Met ingang van 1 December zal de extra- vergoeding voor een tafeltelefoontoestel, ingericht voor ruggespraak van 1.10 tot 1 per maand worden verlaagd en de ver goeding voor een zoemer van 0.30 tot 0.20 per maand. De extra vergoeding voor extra-wekkers verbonden op twee of meer stopcontacten vervalt eveneens. Voor het verbinden van een bestaanden extra-wekker op twee of meer stopcon tacten worden ook geen kosten voor eens geheven. Buitenland De Negenmogendheden-conferentie over- weegt, zich voor onbepaalden tijd te ver dagen. (2de blad). Het antwoord van Franco Inzake de te rugtrekking der vrijwilligers zou onderweg zijn. (2de blad). De Fransche minister Delbos gaat een reis maken door Centraal-Europa. (2de blad). Een recordvlucht van den Franschen vlieger Codos. (Luchtv. 2de blad). DE KEURING DER ONDERWIJZERS. Voorloopige uitslag: aan 0,4 pet geen gunstige verklaring. Betreffende de keuring van onderwijzers met betrekking tot tuberculosebestrijding deelt de Memorie van Antwoord op de Tweede Kamer-besprekingen over de be grooting van Sociale Zaken mede, dat. het gegrond uitzicht bestaat, dat de keuring in de eerste maanden van 1938 beëindigd zal zijn. Omtrent den uitslag der keuring kun nen op dit oogenblik alleen de gegevens worden verstrekt over de keuringen, ver richt tot 1 Juli 1937. Tot dien datum werden gekeuTd pl.m. 59.000 personen; van dezen kon aan 237 personen (of 0,4 pet.) geen verklaring worden uitgereikt, dat zy niet lijdende waren aan een vorm van tuberculose, welke besmettingsgevaar oplevert Voor 1500 personen (2.5 pet.) werd geregeld geneeskundig toezicht noodig geacht. De- OPRUIMINGSDATA. Een verandering wordt bepleit. De Nederl. R. K. Bond van Handelaren in Manufacturen en aanverwante vakken „St Willibrordus" heeft zich tot den minister van economische zaken gewend met een request, waarin gewezen wordt op het na deel dat de in de wet op opruimingen en uitverkoopen genoemde data (2 Januari en 15 Juli) opleveren in het belang van een goeden verkoop en het goede verloop der opruimingen. Op deze wijze kan het namelijk geschie den, dat opruimingen nu eens op een Vrij dag, dan weer op een Maandag of op een anderen willekeurigen dag een aanvang nemen. In het request wordt er op gewezen, dat het van groot belang zou zijn, indien opruimingen steeds op een Zaterdag zou den kunnen aanvangen, reden waarom den minister wordt verzocht, het daarheen te willen leiden, dat de mogelijkheid wordt geschapen, om de vastgestelde opruimingen te doen aanvangen op den tweeden 'Zater dag in Januari en den tweeden Zaterdag ia Juli. 3 PROCENT OBLIGATIELEENING PROVINCIE ZEELAND. Naar wij vernemen zijn de inschryvin- gen met recht van voorkeur op de 3 pro cent obligatieleening provincie Zeeland groot ƒ2.325.000 zeer aanzienlijk geweest, waardoor de toewijzing op de vrye inschrij vingen uiterst gering zal zijn. Uit de metaal-industrie. Door de samenwerkende metaalbewer kersbonden is aan den Metaalbond (bond voor werkgevers in de metaalindustrie) d.d. 1 November 1937 een schryven gezonden, waarin een bespreking wordt aangevraagd over: 1. verhooging van de uurloonen van arbeiders in dienst by leden van den Me taalbond met 10%; 2. een regeling te tref fen waarbij de vacantie voor 1938 weer op een volle week bepaald wordt; 3. het vast stellen van een regeling voor het werken in ploegen. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy ongesteld. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, de rec tor-magnificus van de Amsterdamsche Universiteit, die gisteren de Vondelher denking te Nijmegen bijwoonde in de aula der R. K. Universiteit, gevoelde zich gisteravond, toen hij in het Oranjehotel was teruggekeerd, niet goed. Na een con sult met dokter D. van Vugt werd de professor in het St. Canisius-ziekenhuis te Nymegen opgenomen. Hij hoopt na eeni gen tyd rust zijn taak weer te kunnen hervatten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1