5PORT 5PEL DE VOORWEDSTRIJDEN VOOR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 8iA/OP<33EL VOETBAL Uit het katholieke kamp D. H. L. DOOR SANTPOORT GEKLOPT EN S. J. C. VERLIEST OPNIEUW. NIEUWE OVERWINNINGEN VOOR LISSE EN D. O. S. V. E. P. verslaat Wilhelmus. Buiten verwachting groot is de oogst van gisteren nog geweest. Het zag er Za terdag allesbehalve mooi voor de voetbal lers uit, doch het weer was gisteren geluk kig goed en al waren de velden over het algemeen niet best te noemen, slechts hier en daar was de toestand van dien aard, dat niet gespeeld kon worden. Jammer was het, dat V. V. P.Blauw Zwart niet doorging, als zijnde een strijd tusschen twee leiders. De strijd om de leiding in de eerste klasse van West II is fel geweest, maar de Delftenaars konden het te gen Santpoort niet bolwerken en ver loren met 20. De Santpoorters heb ben daardoor op het oogenblik de lei ding genomen, al staan ze in verlies- punten gelijk met D. H. L. Wat we voor S. J. C. vreesden, is ge schied. De Noordwijkers hebben met 32 van T. Y. B. B. verloren, waarmede ze thans op de ranglijst gelijk staan. Met acht verliespunten is S. J. C. thans weer geheel in den middenmoot aangeland en de kans op 'n kampioenschap is vrijwel ze ker verkeken. Voor de groote verrassing in deze klasse zorgde Graaf Willem, dat, zij het onder protest der Haarlemmers, met 10 van Onze Gezellen won. LeonidasExcelsior ging niet door, zoo dat de stand thans is: i. gew. gel. verl. v.t. pnt. 12 Santpoort D. H. L. H B. C. Spartaan S. J. C. T. Y. B. B. Excelsior Leonidas Onze Gez. Gr. Willem 2 27—15 2 15—16 6 4 1 1 24—10 7 4 12 18—10 8 3 2 3 24—25 8 3 2 3 14—25 8 3 1 4 20—18 8 3—5 19—28 8 2 15 17—20 8 2—6 13—34 In de tweede klasse A heeft Lisse noch D. O. S. teleurgesteld. De Lisse- naren zetten hun overwinningenreeks voort en kwamen met een 10 zege op O. I. V. uit IJmuiden terug, een zelfde uitslag als in Roelofarendsveen op D. O. S. werd behaald. De Veen- ders deden het ook weer prachtig. Met 82 versloegen ze D. S. S. H., waarvoor ze weliswaar eenige vrees gekoesterd hadden, doch die het toch tegen hen moest afleggen. Teylingen kon het ook tegen V. V. E. «iet bolwerken en verloor met 30. A. D. O. won met 42 van de Santpoort-reser- ven. Lisse z 8 8 346 16 D. O. S. 9 8 1 38—14 16 O. I. V. 9 7 2 25—13 14 D. E. M. 7 4 1 2 20—13 9 V. V E. 7 4—3 14—11 8 A. D. O. 9 3 2 4 18—14 8 Santpoort II 10 3 7 30—39 6 D. S. S. H 9 2 6 15—30 5 Vitesse 7 1—6 15—21 2 Teylingen 9 9 1442 In de B- afdeeling boekte V. E. P. een prachtige 51 overwinning op Wilhelmus en toonde zich daarmede haar plaats bij de kopclubs waard. Aeolus won de derby van Celer met 43 waardoor deze club weer vaster op de on derste plaats kwam te staan. De rest van de wedstrijden ging niet door. V. V. P. 8 5 3 34—20 13 BI. Zwart 6 5 1 19—23 10 D. O. N. K. 9 5 4 26—25 10 V. E. P. 9 4 2 3 17—32 10 G. D. A. 6 3 1 2 19—15 7 V. V. L. 6 2 3 1 17—16 7 Wilhelmus 8 2 3 3 21—22 7 Aeolus 9 2 2 5 15—26 6 Oliveo 8 2 1 5 20—22 5 Celer 7 1 6 10—22 1 De uitslagen. Z u i d I 1 e k 1.: WH—Kerkrade 2—2; ChèvremontLaura 52; Sitt. BoysRK- VVL 1—3. Zuid II le kl.: RKTWBrabantia 46; EendrachtSchijndel 64; Treffers Venl. Boys 81; KolpingSVB 52; Best VooruitMulo 12; DongenWil- helmina 38. Oost le kl.: AltiorVogido 73; AchillesEmos 23; HuihuizenVDZ 24; VostaLobitsche Boys 11; VVG NEO 1—0. Quick—SDOUC 1—2. West. I le kl.: EMM—GVO 0—3; HMS—WZ 4—0; Wilskracht—WA 1—2; NE AVolendom 1—7. West II le kl.: Onze GezellenGraaf Willem 01 (protest Onze Cïzellen); T. Y. B. B.—SJC 3—2; Santpoort—DHL 2—0. 2e kl. A.: OIVLisse 01; ADOSant poort II 4—2; DOS—DSSH 8—2; WE— Teylingen 30. 2e kl. B.: VEP—Wilhelmus 5—1; Celer- Aeolus 3—4. T.YJ5.B. I—S.J.C. I 3—2. Vorige week noemden wij de uitslag tegen D.H.L. een ontgoocheling voor de S.J.C.-ers, echter konden wij nog ten volle tevreden zijn over het gepresteerde spel ia. dien wedstrijd, iets wat wij nu niet kun nen zeggen van den wedstrijd T.Y.B.B. I S.J.C. L In de eerste helft van dezen wedstrijd werd nog wel enkele keeren een aantrek kelijk spel gegeven, afgewisseld echter met zeer slechte momenten. \Tooral de midden linie en verdediging bleven nu ver onder hun kunnen, waarvan de vlugge buiten spelers van T.Y.B.B. dankbaar gebruik hebben gemaakt. De tweede helft was o.i. nog minder, maar nu bij beide ploegen en slechts zelden kwam het spel boven het middelmatige uit. Als te twee uur op het uitstekend be speelbare veld wordt begonnen, onder- i neemT S.J.C. direct een goeden aanval, I welke beëindigd wordt met een vrije schop wegens hands, zonder eenig resultaat. Af wisselend worden aan weerszijden enkele hoekschoppen geforceerd, todat na 12 mi nuten spelen Huneker de leiding aan de thuisclub weet te geven (10). Dit was schijnbaar het sein voor S.J.C voor den algemeenen aanval en wel met succes want direct hierop zet Ruigrok den gelijkmaker in. (11). Met goede oper aanvallen blijft S.J.C. nu doorwerken met als resultaat dat na 20 min. spelen Ruigrok den bal over den keeper heen in zijn doel werkt (21). Van weerszijden wordt er nu even flink aangepakt, waarbij vooral de snelle aanval len der Haarlemsche buitenspelers buiten gewoon gevaarlijk zijn en waaruit zij dan ook succes weten te halen, want uit een goed doorgegeven voorzet van links kogelt Kluiskens onhoudbaar den gelijkmaker in (2—2), terwijl juist voor rust hieraan op goede wijze Snoeks 32 toevoegd. Na de thee dachten wij eerst, dat SJ.C. uit een ander vaatje zou gaan tappen, want uit een direct opgezette aanval moet de T.Y.B.B.-keeper ten koste van een corner redding brengen. Bij deze opflikkering bleef het evenwel voorloopig en slechts zelden kwam nu het spel boven het middel matige uit. In de laatste 10 min. leefde het nog even op. doordat de aanval van S.J.C. nog trachtte te redden wat er te redden viel. Een nard schot van Ruigrok had beter lot verdiend, maar de paal bracht hierbij red ding voor de thuisclub en als het eindsig naal klinkt, zijn alle illusies vervlogen en blijven beide puntjes in Haarlem. Het derde dat hoewel verloren heeft, be gint zich blijkbaar te herstellen. Met een 54 tand moesten zij nu het /eld verlaten. De A en B Junioren zijn naar Stompwijk geweest. A verloor met 10 en B speelde 11 gelijk; de inzet voor C. was niet slecht. Hun eerste wedstrijd wisten zij met 10 te winnen. D. O. S.—D. S. S. 8—2. Door de zware regenval van de laatste dagen waren voor D. O. S. wederom alle wedstrijden afgelast, behalve dan de groo te match tegen D. S. S. De sportieve Haar lemsche club, welke dit seizoen met een zware inzinking te kampen heeft, hebben we steeds graag naar de Veen zien komen. En al moesten ze dan deze keer een groote nederlaag incasseeren, het heeft hun roem niet geschaad. Honderden sportvrienden hebben zich rond de lijnen geschaard, en D. O. S. heeft aangevallen. Met verre scho ten wordt de invaller-keeper van D. S. S. aan de tand gevoeld; maar dan verplaatst het spel zich voor het doel der gastheeren, waar de linkervleugel van D. S. S. twee maal gevaarlijk inzet. In de volgende pe riode gaat D. O. S. meer en meer dominee- ren, er wordt een snel tempo ontwikkeld en 't zwaartepunt van den strijd ligt thans voortdurend aan den rand van het doelge bied van D. S. S. Het is van Es, die uit deze stelling tweemaal kort achter elkaar weet te doelpunten, dank zij schitterend combinatie-spel van zijn nevenspelers. Even ontsnapt D. S. S. aan de insluiting door een snelle uitval over de rechtervleu gel en via de paal scoren zij een tegen- punt: 21. v. Hameren, die vanmiddag de midvoorplaats heeft ingenomen, weet door 'n solo-spelletje de vijandelijke verdedi ging meesterlijk van zich af te schudden, en brengt met een zeer scherp schot de stand op 31. D. S. S. dat reeds zoovele wedstrijden heeft verloren in deze compe titie voelt wederom het dreigende noodlot naderen, maar dapper werken ze door in het zware defensief. Er volgen weer een serie aanvallen op de D. S. S.-veste. Weer scoort v. Es als hij zich met z'n bekende spirit heeft vrijgewerkt: 41. Nog zien we D. S. S. met een verschrikkelijke pech kampen, als de midvoor voor open doel onverwachts zal inschieten, maar door de gladheid van het veld languit over den bal heenvalt, waardoor deze op gemakke lijke wijze wordt weggewerkt. Kort hierop jaagt van Hameren aan den anderen kant nummer vijf in de touwen op een afstand van 30 meter (51). Hoewel elke illusie op een overwinning voor D. S: S. verdwenen is, gaan ze met sportieve geestdrift de tweede helft in. Maar D. O. S. is te sterk, of D. S. S. te zwak, en gedurende de heele tweede speeltijd krijgen we een eenzijdige strijd te aanschouwen op de speelhelft der gas ten. Bij een scrimmage voor het doel der Haarlemmers wordt de stand 61 door den voest van een D. S. S.-'er. Door de groote voorsprong is het harde tempo van D. O. S. vrijwel stil gelegd. Telkens kunnen de gasten hun doelgebied schoon houden, en het is in deze periode, dat zij de D. O. S.- verdediging nog éénmaal verrassen: 62. In het laatste kwartier zet D. O. S. dan nog eens even met groote geestdrift in. Terwijl reeds vele toeschouwers het veld verlaten, scoort de thuis-club nog twee maal zoo kwam het einde van dezen zeer kalmen wedstrijd met 'n groote 82 zege voor D. O. S. V. E. P.—WILHELMUS 5—1. In een voor rust goed gespeelden wed strijd, heeft V. E. P. wraak genomen op de geleden nederlaag in Pijnacker. Wilhelmus moest er met 51 aan gelooven. Het veld was na de vele regen, toch heel goed be speelbaar, alleen de doelen waren wat glad. Als de goed leidende scheidsrechter beginnen blaast, blijkt dat Wilh. volledig is en V. E. P. twee invallers heeft. Het begin is al dadelijk voor de thuisclub. Goed samenspelend gaan zij op het gastendoel af. De Wilh. backs weten echter het gevaar te bezweren. Weer* «omen de gastheeren terug en als bij een schot de Wilh. keeper aen bal laat vallen, weet de linksbuiten Kop met een klein duwtje den bal achter de doellijn te doen belanden en hiermede z'n club de leiding te geven (10). De Wilhelmus voorhoede bezondigt zich. alles te kort te willen doen. Bij de trapvaste V. E. P.-backs krijgen zij daarom vooreerst geen kans. Als door den goedspelenden spil Joop Koene de V. E. P.-voorhoede weer ten aanval trekt, weet de Wilh. back niets anders te doen dan corner *e werken. Deze corner uitstekend door Kop genomen wordt fraai door de V. E. P.-midvoor in het uiterste hoekje gekopt (20). Wilh. blijft het spel maar te kort houden, zoo dat de uitstekend spelende V. E. P.-backs steeds afdoende kunnen ingrijpen. In vrije positie krijgt de rechtsbuiten van V. E. P. een fraaie kans, die hij door hopeloos naast te schieten laat voorbijgaan. Toch weet V. E. P. haar voorsprong te vergrooten. De linksbinnen Fortuijn geeft z'n midvoor 'n uitstekende pass, die deze fraai benut en de Wilh -keeper voor de 3de maal laat vis- schen (3—0). Als de V. E. P.-voorhoede weer terugkomt, wordt de midvoor unfair aangevallen. Op 40 meter afstand schiet hij keihard in, maar de Wilh. keeper weet het schot te keeren. Nu krijgt de uitste kend spelende V. E. P. spil den bal. Hij lost een prachtig schot in den uitersten benedenhoek. Door en fraaie uitval weet de keeper van de gasten echter het ge vaar te bezweren. Nu trekt de Wilh. voor hoede er tusschenuit. Even een misverstand in de achterhoede (de eenigste in dezen wedstrijd) en de Wilh. rechtsbinnen weet den languit vallenden Everwijn te passee- ren (3—1). Wilh. blijkt na de rust z'n elftal veran derd te hebben, wat weil een verbetering was. Direct gaan zy ten aanval. Bij V. E. P vlot het niet zoo als voor de rust. Weer is Wilh. voor V. E. P. doel gekomen, de vrijstaande rechtsbinnen krijgt een uitste kende kans, maar onvervaard werpt de V. E. P.-keeper zich op den bal. Bij een cor ner op het V. E. P.-doel, kopt de linksbin nen in, de keeper is gepasseerd maar de jongste Everwijn (die weer een pracht- partij speelde) weet op de doellijn staan de de bal te keeren. Steeds blijft de Wilh. voorhoede voor het V. E. P.-doel zwermen. De rechtsbinnen krijgt de bal in z'n bezit, passeert de back en is vrij voor den V. E. P.-keeper gekomen. Van korten afstand weet hij echter nog over te schieten. Aan den overkant doet de V. E. P.-midvoor het beter, ook hij is alleen voor den kee per gekomen maar geeft hem daarbij geen schijn van kans (41). Hier schijnt de V. E. P. voorhoede op gewacht te hebben. Als eerst Fortuijn en daarna Scholten kei hard inschieten, schoten die zij echter uit nemend gestopt zagen, krijgt Fortuijn weer den bal en nu weet hij den Wilh. keeper onhoudbaar te passeeren (51). Met Wilh. in den aanval fluit de scheidsrechter het einde. Met deze 51 overwinning heeft V. E. P. gezorgd niet te veel op de rang lijst te zakken. NjEDERL AND-LUXEMBURG Het Nederlandsche elftal De Keuzecommissie van den K. N. V. B. heeft het Nederlandsch elftal, dat Zondag a.s. te Rotterdam tegen Luxemburg zal uitkomen in een voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap, als volgt samen gesteld: Doel: van Male (Feijenoord). Achter: Punt (D.F.C.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Paauwe (FeijenoOrd), Kuppen (Feijenoord) en van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), van Spaendonck (Neptunus), de Boer (K.F.C.), Smit (Haarlem) en Bergman (Blauw Wit). Als reserves zijn aangewezen: Halle (Go Ahead), van der Linden (N.A.C.), Anderiessen (Ajax), Bool (H.V.V.), En gelsman (Quick Nijmegen) en de Winter (Haarlem). De Keuzecommissie geeft bij de samen stelling van dit elftal nog het volgende commentaar: Bij dit elftal moet worden aangetee- kend, dat hoewel Anderiessen in dezen wedstrijd door de K. C. voor de bezetting van de spilplaats was aangewezen, hy deze plaats ten behoeve van de belang rijke proefneming met de volledige mid denlinie van Feijenoord heeft afgestaan. Het verzoek van Anderiessen om hem thans als reserve aan te wijzen, werd daarbij gaarne ingewilligd. Ook Leo Halle gaf er de voorkeur aan voor dezen wed strijd als reserve te worden aangewezen. Een verkiezing van Punt op de rechts- achterplaats lijkt de Keuzecomroissie na diens solide spel met het B-elftal te Rouen gerechtvaardigd, temeer omdat noch Weber noch Wilders in topvorm zijn. By de reserves zyn weer een paar jonge aankomende spelers opgenomen, die de Keuzecommissie aan de sfeer van in ternationaal voetbal wil gewennen. Het Luxemburgsche elftal Het Luxemburgsche elftal, dat Zondag 28 November a.s. te Rotterdam tegen Neder land uitkomt in den voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap, is vols volgt samen gesteld: Doel: Hoscheid (Jeunesse Esch). Achter: Witry (Stade Dudelingen) en Majerus (Jeunesse Esch). Midden: Dumont (Union Luxemburg), Bommertz (Red Boys Differdingen) en Fischer (The National Schifflingen). Voor: Rhein (Jeunesse Esch), Libar (Stade Dudelingen), Mart (Fola Esch), Geib (Spora Luxemburg) en Kemp (A. S. Differdingen). Reserves zijn Schmit I (U. S. Dudelin gen), Schmit n (Stade Dudelingen) en Touba (Fola Esch). DUITSCHLAND—ZWEDEN 5—0. Het vergroote Stadion te Altona was gistermiddag met 55.000 toeschouwers tot de laatste plaats bezet, toen de wedstrijd tusschen Duitschland en Zweden in de voorronde van het wereldkampioenschap onder koud, maar zonnig weer begon. Er lag nogal wat sneeuw op het veld, hetgeen echter niet verhinderde, dat deze laatste landenwedstrijd van Duitschland in 1937 een zeer aantrekkelijk karakter droeg. De Duitschers wonnen met 50, nadat de rust met 20 was ingegaan. V. V. E.—TEYLINGEN 3—0. Een zwak Teylingen moest, zooals wy te voren wel hadden gedacht, van V. V. E. verliezen, maar dat V. V. E. ook zoo zwak was, hadden wy niet gedacht. In den be ginne denken wy Teyl. al dadelijk te zien doelpunten, als na twee aanvallen, welke werden afgeslagen, bij den derden aanval de midvoor een kans krijgt voor open doel, maar met alleen de keeper voor zich op korten afstand juist naar schiet Geleide lijk wegen beide partijen tegen elkaar op, doch de aanvallen stuiten steeds op bui tenspel. Bij een aanval van V. V. E. wordt door den keeper corner gewerkt. Deze wordt op het nippertje weggewerkt door behulp van den bovenlat. Weer een aanval van V. V. E., waarbij de rechtsback den bal tegen zyn hand krijgt geschoten, en de scheidsrechter kent penalty toe. Een straf, welke niet juist was, doch omgezet wordt in een doelpunt (10). Dit ontmoe digt op een moment de Teylingers, doch spoedig zijn zij dit te boven. Na weder- zijdsche aanvallen, waarbij V. V. E. het gevaarlijkst was, brak de rust aan. Na de thee heeft Teyl. een moment het voordeel van de zon in den rug, en nu krijgt V. V. E. het hard te verantwoorden, doch de aanvallen worden zoo zwak afge werkt, dat de V. V. E. achterhoede gemak kelijk kan wegwerken. Steeds komen de Teylingers terug, dan is het v. d. Ploeg, dan Wesseling enz., die steeds achter of naast of over schieten. Verschillende cor ners leveren ook al niets op. Dan komt V. V. E. meer opzetten, en een formidabel schot van de rechtsbinnen W. Snijder weet keeper Jansen keurig te houden. Aan den anderen kant een corner voor Teyl. Deze wordt achtergewerkt. Als bij een aanval van V. V. E. keeper Jansen corner werk- wordt deze mooi voorgezet en ingekopt. (20). Teylingen speelt voor wat zij waard is, maar de verschillende kansen, welke zij kreeg werden nu eenmaal niet benut. Juist aan den anderen kant, als de kooper is uitgeloopen, schiet de rechtsbinnen kei hard in, doch Warmerhoven kopt op keu rige wijze uit het doel. Kort hierop doet uit een gewirwar van V. V. E. spelers de bal voor de derde maal het net trillen (30) Direct hierop no. 4 doch deze wordt zeer terecht wegens buitenspel geannuleerd. Dan krijgt Teyl. nog verschillende kansen, zelfs zoo, dat wij het doelpunt van den linksbinnen reeds telden, doch door het effect van den bal bleer deze voor den doel lijn liggen. Hoe Teyl. ook werkt, niets baat en het einde is daar met de negende nederlaag! Teylingen HI wist van S. M. C. II met 32 te winnen. Nadat S. M. C. de leiding had genomen, wist Teyl. door toedoen van haar linksbuiten gelijk te maken (11). Na de thee wist Teyl. nog tweemaal te doelpunten tegen S. M. C. nog eenmaal! De Junioren verloren met 21 van Lis se, ondanks dat Teyl. toch 2 doelpunten heeft gemaakt door n.l. eenmaal in eigen doed te schieten. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlgingen R. K, Sportver. „Docos". Twee wedstrijden van de senioren en twee overwinningen. De reserves behaalden een 42 over winning op het Sportpark tegen Majella I en het vierde in Oude-Wetering tegen de Majella reserves een overwinning van 4—3. Jongens dat gaat nu goed worden. Maar vol blijven houden, dan maken jullie dit seizoen geen slecht debuut. Afd. Junioren: Onze junioren heb ben gisteren een drukken dag gehad. Van de 5 wedstrijden zijn er 4 doorgegaan. De A jun. wonnen gemakkelijk van het toch al zwakke V. V. L.a; vooral daar V. V. L. a niet volledig was. Resultaat., het regende doelpuntjes in het V. V. L.-doel, terwijl de kans voor 'n tegenpuntje nu zeker verkeken was. Het resultaat was 280. Het B-elftal heeft veel harder moeten werken en kon het in Warmond niet ver der brengen dan een gelijk spel. 11 was hier de eindstand. De C-jun. speelden ook tegen V. V. L., maar het b-elftal. En ook hier was Docos c verreweg de meerdere. Met knalcijfers (130) won Docos c. De D-jun. konden het in Lisse niet bolwer ken. Lisse b stuurde ze tenminste met 70 verlies naar Leiden terug. D. O. S. aDo cos e kon vanwege terrein afkeuring geen doorgang vinden. R.K. Sportver. „NVC" Om 2 uur blaast scheidsrechter v. d. Meij beide elftallen binnen de lijnen. Op een goed bespeelbaar, doch zwaar terrein stellen beide teams zich op. B.S.M. raadt goed en NVC trapt af. 't Is al direct te zien, dat het voor NVC niet mee zal val len. BSM is direct in den aanval, als NV C doorgebroken is, begaat BSM 'n over treding in het beruchte gebied. De scheids rechter wijst naar de witte stip en 't von nis wordt voltrokken (10). Dit is BSM te veel, steeds zweven zij voor NVC-doel en als een der -backs van NVC den bal met zijn handen uit doel slaat, is 't BSM die uit de toegestane penalty de gelijk maker fabriceert (11). Beide elftallen spelen nu cvoor wat zij waard zyn, doch doelpunten blijven uit. Na rust is 't weer BSM, die de hoofdtoon voert, doch NVC zit ook niet stil en onder gejuich der NV C-supporters maakt NVC er 21 van. Van af dit moment is BSM niet meer te hou den en wordt er geregeld op de NVC- 'nelft gespeeld, doch als BSM het spel te kort houdt, blyft de NVC-verdediging baas van het terrein. Meer en meer ver strijkt de tijd. Als er nog 5 min. te spe len is, bezwijkt de verdediging en met een sof goal maakt BSM gelijk. Einde breekt aan met 22. NVC kan met dezen uitslag tevreden zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9