OMGEVING Tweemaal overreden ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 ut LK1USLHE L'UUKANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM. Feestavond Maria-Congregatie. Gister avond werd in het St. Aloysiuspatronaat aan dc Hoofdstraat een Feestavond gehou den aangeboden aan de Congreganisten der St. Josephparochie. De belangstelling was enorm. De avond werd geopend door de Prefecte, Mej. C. Witte man, die allen hartelijk wel kom heette, bizonder de aanwezige Geeste lijkheid. Het verheugt haar, dat zoo velen naar hier zijn gekomen. Bij den ernst, die de vereeniging krachtens haar religieus ka rakter eigen is, wordt een gepaste avond van ontspanning niet overbodig geacht. Met den wensch, dat allen genieten van spel en zang, verklaart de Prefecte den avond voor geopend. Toen werd het blijspel in 3 bedrij ven opgevoerd, getiteld: ,,o, die Zenuwen". Ofschoon de speelsters allen dillstanten waren, werd er best spel te zien gegeven, dank zij de uitstekende leiding en voorbe reiding. Tusschen de bedrijven werd mooe muziek ten gehoore ge or acht. Het stuk oogstte een verdiend applaus. Nog werden ter afwisseling ververschmgen rondgediend, hetwelk de stemming, die reeds best was, nog verhoogde. Bij het einde der bijeenkomst sprak de Directeur der Congregatie Kapelaan J. A van Eitinger, een passend dankwoord, bi- zonder gericht tot Mej. G. Damen, die op uitnemende wijze de repetities voor het stuk geleid had en ook bij de uitvoering de leiding had. Z.Eerw. bood haar onder daverend applaus der meisjes een blijvend souvenir aan. Uiteist voldaan toog men te rond elf uur huistoe. Geslaagd. Voor het diploma machine- schrijven systeem „Mercurius" slaagden mej. Nita Cammenga en de heer H. A. J. Jansen. Beiden werden opgeleid door der. heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. ZILK. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. De oude buurt is onbewoonbaar, Eg verdwijnt in korten tyd, Ja, er komen nieuwen huizen, Hetgeen hier menigeen verblijdt. Zij ontsieren hier ons dorpje, Zoo sprak kort de Man der Wet, En op zijn bevel wordt dan straks Daar de beitel in gezet. Dan ligt er een groote puinhoop Van dit buurtje nu zoo oud, Dan is er toch menig-eene, Die nog van den grond daar houdt. Hoeveel menschen leefden daar eens Als een vogeltje zoo vrij, Hoeveel malen was daar bruiloft, Hoeveel malen was daar pret, Hoeveel malen heeft een moeder Daar een wiegje neer gezet. Hoeveel malen is da'ar gebeden, Hoeveel tranen daar geschreid, Hoeveel malen kwam de dood daar Vragen: Mensch zijt gij bereid. Ruimen zal het, als het buurtje In 't geheel verdwenen is, Maar toch zijn er die het voelen, Heusch, ik heb het echt niet mis. Een inwoner. zijn: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 7 Oct. 1937. 2. Mededee- ling van ingekomen stukken. 3. Behan deling van het ontwerp voor een nieuwe bouwverordening. 4. Vaststelling supple toir kohier straatbelasting 1937. 5. Voor stel tot wijziging van de begrooting 1937 voor den Schoolartsendienst. 6. Voorstel tot wijziging van de Rekening-Courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. 7. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende den rang en de jaarwedden van de werk lieden bij den dienst der gemeentebedrij ven. 8. Behandeling belastingreclames. 9. Voorstel inzake duurzame verpleging van armlastigen. 10. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe eleciriciteitsleverings- overeenkomst met de gemeente Leiden. 11. Voorstellen tot het vaststellen van een nadere bestemming voor diverse gronden. 12. Voorstel tot het nemen van besluiten ex art. 36, 4de lid, der Woning- wet. 13. Voorstel tot het vaststellen van een verordening regelende het beroep be- doeld in art. 18, 1ste lid, van het Reg!e- I ment Autovervoer personen. 14. Benoe ming van leden in de commissie van toe- zicht op het Lager Onderwijs. 15. Advies I op het adres van de Afdeeling Katwijk 1 van den Provinciale Bond van Geitenfok- j vereenigingen. 16. Rondvraag. I B.-steun. De collecte, gehouden ten i bate van hst kleeding-, schoeisel- en dek- kingfonds inzake de kortelings ingestelde spaarregeling heeft hier netto opgebracht 232.35. KATWIJK AAN DEN RIJN. TUINEOUW-O VERZICHT. Er is in het tijdsverloop van het eene overzicht tot het andere nogal wijziging gekomen in het verloop en ook in de prij zen. Meestal was dit ten ongunste voor cie tuinders. Voornamelijk het artikel wasch- peen was het, dat nogal naar omlaag tip pelde. Vooral de mindere kwaliteiten moes ten het ontgelden en verschillende partijen gingen weg tegen den minimumprijs van f0.20 per kist van 20 K.G. Er waren ook partijen, die, net moet eerlijk gezegd, dar nog van f 0.45 tot f 0.80 opbrachten. Doch in het algemeen genomen ging het den verkeerden kant uit. Ook gele en roodc kool ging voor iets minder weg. Vooral de gele kool stond zeer laag in prijs. Beste kwaliteit bracnl niet meer op dan fl tot f 1.40 per 100 K.G. Zelfs kwam het voor, dat 1ste soort nog onverkocht bleef met net bekende gevolg. Roode bracht ook minder op dan vorige week. Toen werd soms neg tot f 3.10 genoteerd, thans was de hoogste noteering tot f2.90 per 100 K.G. voor de beste partijen. Wat iets minder in kwali teit was ging voor f2.10 tot £2.50 p. 100 K.G. De aanvoer van bloemkoo' is nog steeds aan het minderen, en per veiling is de aanvoer niet meer dan ongeveer 10 000 stuks, waarvan een klein kwantum reuzen- kool. Evenals in de kwaliteit s er ook in de p.'ks een groot verschil. Er gaat eerste soort voor f 4.10, dcch er ziji. er ook die f 13.30 per 100 opoiacnten. M.t tweede soort idem, van f 1.50 tot 14.70 per .100 worden deze gekco.it. Met net koopen Vi>or de zouterijen is het afgeloopcn. Het pro duct wordt te klein voor dit doel. Andijvie is moeilijk te verkoopen en de prijs is dan ook laag. Beste soort kan niet meer op brengen dan f 0.60 tr't f 0.75 per 100 stuks. Kisten Andijvie van 6 KG gaan voor f 0.12 tot f 0.14 per kist. Ook hiervan wordt nogal iets naar de bekende hoop gebracht. Afscheid Kapelaan Tuyp. De Zilker- parochianen hebben van den vertrekken- den kapelaan Tuyp afscheid genomen op een wijze zooals wij het tot op heden hier zelden zagen. Zoo groot was de belang stelling van de zijde der parochianen, dat u i i ui i j u i Voor uien was steeas goeae animo. De laat- het parochiehuis te klein bleek om de be- 1 langstellenden te bergen en zeer velen buiten moesten wachten totdat anderen vertrokken waren. Dit geeft een duidelijk beeld, hoezeer kapelaan Tuyp met de zij nen heeft meegeleefd en op verschillend terrein heeft medegewerkt. Zooals reeds gemeld had Donderdagavond de officieele afscheidsavond plaats. Omstreeks 8 uur opende de zeereerw. heer pastoor de bij eenkomst. Spreker zeide dat dit afscheid niet ongemerkt voorbij kon gaan. Onge veer 3 jaar aldus wendde spr. zich tot kap. Tuyp, hebt gij uwe beste krachten gegeven tot heil van de Zilker parochia nen. Ruim drie kwart jaar heb ik op een zeer aangename wijze met u samen mo gen werken: er was steeds een aangena me en prettige verhouding. Spr. sprak den wensch uit, dat kapelaan Tuyp ook in zijn nieuwe parochie op denzelfden voet voort mag gaan zooals dat ook hier het geval was. Met de beste wenschen aan den scheidenden priester besloot spr. zijn toespraak. H: %rna verkreeg de kapelaan het woord. D^ze begon zijn dankwoord met te ver klaren, dat de jaren door hem in de Zilk doorgebracht vele donkere, maar ook vreugdevolle da°en geweest zijn. Spr. her dacht het overlijden van zijn dierbare moeder. Tot slot dankte spr.- allen met wien hij heeft mogen samenwerken voor de goede verstandhouding, welke er steeds tusschen hem en de parochianen heeft bestaan. Na zijn rede waren allen diep onder den indruk. Hierna werd nog het woord gevoerd door D. de Groot namens de Jozefgezel len, die den kapelaan namens de Gezellen een beeld van Kolping aanbood en door H. Nederstigt, namens de bloemistarbei ders vereeniging Leo XIII, die een kistje sigaren en een foto van het bestuur aan bood. Hierna werd door allen met een hand druk afscheid genomen. Met kapelaan Tuyp vertrok uit de Zilk een priester, die wij hier slechts noode zullen missen. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer ste dagen was er zelfs weer een verhoo ging van den prijs waar te nemen. Gekocht werd van f 7.30 tot f 9.30 per 100 K.G. Drie- i iingen brachten van f 4.10 tot f 5.60 per 1 100 K.G. op. Van het artikel breekpeen wordt nog betrekkelijk weinig afgenomen. Zoo nu en dan enkele duizenden kilo's, d.e van f 3.50 tot f 4.per 100 K.G. opbren gen. De kwaliteit is èn van waschpsen èn van breekpeen zeer goed en het product moet ook goed houdbaar zijn voor het a.s. voorjaar. Bospeen ging met schommelingen. Soms was er aardig vraag voor met een prijs van f4.50 tot f7.60 per 100 bos, ter wijl een volgende veiling de hoogste no teering soms was tot f 4.90 per 100 bos. Sel- derieknollen gingen slecht en het product is dit seizoen niet mooi. Er werd van f 2.— den minimumprijs, tot f 2.70 per 100 stuks betaald. Een gedeelte kon geen koopers krijgen. Groene kool, waarvoor enkele we ken geleden een redelijke prijs betaald werd, gaat thans niet. Het product kan slechts geplaatst worden tegen fl.30 tot fl.70 per 100 K.G., wat aanmerkelijk te weinig is. Kroten bleef nog steeds een goed gevraagd artikel De prijs ging iets naar beneden, doch was toch zeer goed; van f2 10 tot f3.werd per 100 K.G. betaald. Kleine kroten gingen slecht en konden maar van f 0.70 tot f 1.per 100 K.G. ha len, wat in verhouding tot den prijs van groote kroten, erg laag is. In aardappelen is zoo goed als niets meer te doen. In de wintermaanden is dit een product wat uit de hand verkocht wordt. Een enkel par tijtje, dat nog aan de veiling kwam, bracht van f 0.40 tot f 0.60 per kist op. Beste kwa liteit staat in den particulieren handel even hooger. LISSE. Theorie en Praktijk. De vereeniging van oud-leerlingen der rijkstuinbouw school voor de bloembollenteelt te Lisse hield in het :afé-restaurant „de Nachte gaal" een openbare ledenvergadering on der voorzitterschap van den heer Harry Hylkema uit Hillegom. De voorzitter opende en verwelkomde in het bijzonder den heer Schouten, uit meente komt Dinsdag 23 Nov. a.s. des 1 Arnhem, spreker van den avond, de offi avonds te half 8 in openbare vergadering cieele personen, o.a. de heeren dr. A. J. b:jeen. Punten van behandeling zullen Verhagen, voorzitter van de Algemeene Doodeiijk ongeluk te Hillegom Gisteravond ongeveer 6 uur ontdekte een voetganger aan de Haarlemmer straat, dat een dame, die eén aanrij ding gehad had op den weg lag. Door de treurige duisternis daar, reed 'n twee de auto over de ongelukkige. Deze dubbele aanrijding had den dood van het slachtoffer ten gevolge. De onge lukkige bleek te zijn mevrouw H. A. van WaverenHaan, een dame van 63 jaar. Vermoedelijk heeft zij wil len oversteken en werd gegrepen. De donkerte wac daar zoo erg (ondanks dat er natrium-lantaarns zijn, die niet mogen branden) dat E. H B. O. en de geneesheer bij petroleumlampen moes ten werken. De voorspelling van een ingezetene, die voor kort inzake de in treurige verlichting op de onvermij delijke gevolgen wees, is helaas be waarheid. Was daar een behoorlijke verlichting geweest, dan zou de tweede auto niet over hst lichaam der onge lukkige zijn gereden en was 't onge val althans tot een verwonding be perkt gebleven, daar hst slachtoffer dan terstond ware opgemerkt. Nog deelt men ons mede, dat de tweede automobilist door zwaaien met zaklantaarns gewaarschuwd werd te stoppen. Deze reed echter door met 't noodlottige, doodelijke gevolg. De stag natie (toeloop van menschen en op stopping van 't verkeer; was zoo grcot, dat nog vanuit de Stichting Vogelen zang politie-assistentie moest worden aangevraagd. De auto van den twee den automobilist is in beslag geno men. Deze week zoo vertelde men ons is nog een wagen tengevolge van., de donkerte op de rails der trambaan terecht gekemen en over den kop ge slagen. Dit ongeval is echter neg geluk kig afgeloopen. Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, F. van Limburg, directeur van den plantenziektenkundigen dienst dei vereeniging „de Narcis'' te Sassenheim; ae leeraren Donk en Inia van de Tuin bouwschool. Spreker deed het een groot genomen, dat van de bloemistenkring zulk een belangstelling bestaat en prees de groote opkomst. Het onderwerp het welk aan de orde komt, n.l. „ziektebestrij ding in de Bloembollenteelt", zal hieraan niet vreemd zijn. Hierna leidde de heer A. Schouten technisch adviseur, afd. „Plantenziekten- bestrijding" der N.V. Defa te Arnhem het onderwerp ..Ziektebestrijding in de Bloem bollenteelt" in Spreker behandelde dit onderwerp in 3 deelen, n.l. a. ontsmetting van den grond; b. ontsmetting van het plantgoed; c. bespuiting van de gewassen te velde. Na een korte pauze werd door den spreker het onderwerp verduidelijkt loor lichtbeelden, waarna een uitvoerige en aangename gedachtenwisseling volgde. Nadat de rondvraag was gehouden, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de groote opkomst en na dank te heb ben gebracht aan den heer Schouten voor zijn goede behandeling van het onderwerp, deze geanimeerde en voor het vak van groot belang zijnde vergadering. NOORDWIJKERHOUT. Wit-Gele Kruis. Met ingang van 1 Januari a.s. zal aan het Wit-Gele Kruis, alhier, verbonden werden een gediplomeerd kraamverpleegster tevens gediplomeerd ziekenverpleegster. Bouwen. Burgemeester en Wethou ders van deze gemeente hebben aan Th. O. de Vrcomen, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een winkel-woonhuis in de Zeestraat. Inkwartiering. De treinafdeeling van de Ie Artilerie-Brigade uit Den Haag heeft I in onze gemeente oefeningen gehouden en is van 1 8op 19 Nov. bij de burgers inge kwartierd geweest. NOORDWIJK. Oranje vereeniging. Door het O.V.-be- stuur was gisterenavond weer een verga- cering uitgeschreven met als voornaamste programma-punt compleceering van het be stuur. Het was verheugend, dat een flink getal leden zich in Café Floia bevonden, toen te 8.15 uur dr. Niekerk met een kort inleidend woord deze bijeenkomst opende, waarna direct werd overgegaan tot verkie zing van 4 bestuursleden In eerste stem ming werden gekozen de heeren W. Slee boom, W. v. Zonneveld en P. Ruigrok en in tweede stemming de heer J. Landman, welke allen hun benoeming aannamen. Bij de rondvraag werden nog enkele mo gelijkheden en wenschen bij een volgende feestviering ter kennis van het bestuur ge bracht, dat deze gaarne «anvaardde en ver zocht ook in de toekomst om daadwerkelijke medewerking van alle leden. De heer F. van Spanje bracht dank aan den heer J. C. Smit, door wiens gestadig werk een oplossing was gekomen in een bijna onoplosbaar geval. Met deze dank stemde de geheele vergadering mee in.' Dr. Niekerk bracht aan het einde dezer 1 bijeenkomst lof aan de afgetreden bestuurs- leden voor hetgeen zij in de afgeloopen jaren voor de Oranje-Veieeniging hebben I gedaan. Het heeft hem ten zeerste verheugd, I dat zij ook na hun aftreden zoo'n groote be- langstelling voor de O V. zijn blijven be- j toonen, want telkens is het oude bestuur J voltallig op de bijeenkomsten aanwezig ge- j weest. I Na de vergadering is in een bestuursver gadering het bestuur als volgt samenge steld: Dr. Niekerk, voore.; E. C. Urlus, 2e voorz.,; J. C. Smit, secretaris; W. Sleeboom, 2e secr.,; W. v. Zonneveld, penningmeester; J. Landman, 2e penningmeester en P. Ruig rok, commissaris. SASSENHEIM. Tempo, tempo! Om de aanleg van de aarde baan op tijd gereed te hebben wordt een verlichting aangelegd, zoodat ook in de vroege mor gen en avonduren zand gestort kan worden. Ouders: opgepast! Begin dezer week is door de politie alhier een H3agsche auto mobilist aangehouden, die een meisje een eindje in zijn wagen had medegenomen. Nadat prcces-verbaal was opgemaakt, is hij weder vrijgelaten. Nooit genoeg kunnen kinderen gewaar schuwd worden tegen hst meegaan met on bekenden. Eijz. Vrijwillige Landstorm. Het mooie vaandel van de B.V.L. afdeeling Sassenheim is thans versierd met een zilveren me daille, verkregen in de korpswedstrijden van het Gewestelijk Landstormkorps „Zuid Holland: West". Van de 50 deelnemende afdeelingsn be zette Sassenheim, door de mooie schietu.'t- kemsten van een vijftal trouwe, goede schutters, de achtste plaats met 217 punten (van de 250). Drie van de vijf schutters komen bovendien in aanmerking voor een persoonlijken prijs. B'Ijarten. Nederlaagwedstrijd Oude Post Sassenheim contra D.O.S. uit Leiden, gehouden gisterenavond in café De Oude Post, welke eindigde in een mooie overwin ning voor D.O.S. De uitslag is als volgt: aant. H.S.Brt. Car. car. winst A. Verstraaten D O S. 200 27 43 5 G. Zandbergen O.P. 195 21 43 G. Bakker 150 20 22 64 C. Guldemond 86 16 22 - H. Tesk 150 23 26 35 J. v. Reisen 115 16 26 - J Bruinir.cks 200 44 16 127 A. H. Copini 73 21 16 Totale winst van D.O.S. is 231 Car. STÜMPWIJK. Hanze. Op Donderuagavond hield de R. K. ^Midderstandver. „De Hanze" een ledenvergadering in Café De Gouden Leeuw". De voorzitter, de heer Beekman, betreurt, in verband met de belangrijke agenda de geringe opkomst der leden. Aan de orde kemt he'. geven van een cur sus door den heer L. J. A. v Doorn. Da voor zitter aoet een:ge mededeelingen over den aard van den cursus, welke uit 6 lessen be stast. Dit aantal kan echter teruggebracht worden tot 4 lessen. De secretaris, de heer Smits, zegt, dat de hear v. Doorn 2 9, 16 en 30 Dac voor Siompwijk vrijgehouden heeft. Na eenige besprekingen werd besloten de kosten voor den cursus de kas ce laten dra gen, ei zal dan in hat -voorjaar geen feest avond gegeven worden. Getracht zal wor den Zoeter w oude te a^'meeren om aan de cursus doen deel te nemen. Er volgt dan een bestuursverkiezing we gens bedanken van den hear Sehrader. Bij de eerste stemming wordt de heer W. v. Vliet met meerderheid van stemmen ge kozen. Het blijkt dat de heer v. Vliet geen bestuursfunctie wil aanvaarden Ook de heer C. Waayer, die eenige st.mmen op zich ver- eenigde, verzoekt dan teden hem niet te stemmen. Bij een volgende verkiezing werd de hsei Jan Caspars gekozen, die de functie aanvaart. IDe heer C. Waayer brer.gt dan een ver slag uit van de vergadering van den Cen- tralen Raad. De voorzitter dankte den af- gevaardigde voor zijn uitstekend verzorgd J verslag j Naar aanleiding van dit verslag doet de voorzitter eenige mededeelingen over het j borgstellingsfnnds, en stelt de vergadering I voor een dergelijk fonds in de afd. Stomp- wijk op te richten. Na eenige discussies i worde hiertoe besloten.-De gelden zullen bij elkaar "gebracht worden door verkoop van bonnen. Eveneens wordt besloten Pater Alexan der te verzoeken een kern te vormen in de afdeeling. Op een desbetreffende vraag geeft de Geest. Adviseur een uiteenzetting, wat de kernvorming beoogt. Bij de rondvraag wenscht de heer v. Vliet te weten wat de oorzaak is, dat de Santos bloempjesdag geen doorgang kon vinden. Da leden waren echter grootendeels van meening, dat het bestuur alsnog alles in het werk moet stellen om de bloempjesverkoop doorgang te doen vinden. Het bestuur zegt dit toe Hierna sluit de voorzitter de verga dering. Prcpagandaclub. Maandag 22 Nov. zal de R.K. Propagandaclub „St. Paulus" haar eerste cursusavond houden en wel over de Encycliek tegen het communisme. Wij ver- I wachten dat alle leden zullen opkomen. Donateurs en ook vooral nieuwe leden zijn I op deze avonden welkom. Een goede pro- pagandaclub is ook voor onze gemeente I van groot belang. Zij stelt zich ten doel om door georganiseerde propaganda de katho- I lieke zaak te dienen op sociaal, politiek en i cultureel terreinn o.m. het steunen der ka- tholieke pers, het verspreiden van goede I katholieke lectuur en op andere wijze. Dus Maandag 22 Nov. allen naar het St. Vitus- huis, aanvang 8 uur namiddag. VEURLEIDSCHENDAM. St.-Jospehsgezellen. Zondag 21 No vember te half twaalf er. na het Lof bij eenkomst. Maandag 22 November te 7.30 uur tooneelclub Adolf Kolping". Dinsdag 23 November te 7.30 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst. Vpijdag 26 November te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping" en Zaterdag 27 November na het Lof bijeenkomst. K. J. M. V. Maandag 22 November: de heer Frans Schneiders, journalist uit Lei den, spreekt over „Land en Volk van Hon garije", met lichtbeelden en muzikale illu stratie Dinsdag 23 November te 730 uur Maria- Congregatie. Donderdag 25 November voor de afdee ling Jonge L. T.: Waarde grondonderzoek met lichtbeelden. Inleider de heer Riemens. VEUR. Raadsvacature. Naar wij vernemen, heeft de heer Otte (C.-H.) bedankt als lid van den Raad der gemeente Veur, zoodat een vacature is ontstaan. Opvolger op de gecombineerde lijst van C.-H. en A.-R. is de heer H. de Ruijter (A.-R.). VOORSCHOTEN Diefstallen Bij een vijftal inwoners alhier zijn hedennacht kippen en konij nen gestolen. WASSENAAR. GEMEENTEBEGROOTING. Geen belasting-verhoeging. De begrooting van deze gemeente voor het dienstjaar 1938, zooals die door Burge meester en Wethouders is aangeboden, wij# op den gewonen dienst een bedrag aan van 1.359.033.28 aan inkomsten en uitgaven. De uitgaven vormen een bedrag van 1.326 659.82 dat f 45.259.34. lager is dan het totaal bedrag, voor den dienst 1937 ge raamd. Deze verlaging is een gevolg van de vermindering van den post rente van geldleeningen tengevolge van diverse con versies met rond f 24.000.lagere raming van de kosten voor ondersteuning van be- hoeftigen en werkloozen met rond j 28.000.en verlaging van een aantal an dere posten met rond f 14.000.waar tegenover een aantal verhoogingen staan van rond f 19.000.voor dekking van ka pitaalsuitgaven en voor nieuwe posten. Ter dekking van de uitgaven hebben B. en W. aangewezen het batig saldo van den dienst 1936 groot f 120.923,92, de inkomsten van een aantal andere hoofdstukken, vor mende een bedrag van 374.688.51, de in komsten op de hoofdstukken ondersteuning behoeftigen en werkloozen, geraamd op 73 910,27, de inkomsten uit belastingen groot 466.166,12 en tenslotte de uitkee- ringen van de bedrijven groot 232.374,46. B. en W. schrijven, dat deze begrooting mser npg dan die van voorgaande jaren het stempel draaagt van de tijdsomstandig heden. Aan de eene zijde bevat zij posten, welke voor een behoorlijke functionneering van de huishouding en de handhaving van het karakter der gemeente als woonoord noodzakelijk zijn, terwijl de uitgaven voor ondersteuning van be-hoeftigen en werkloo zen nog slechts in geringe mate konden werden verlaagd. Aan den anderen kant mag neg geen stijging van inkomsten van eenige beteeken is worden geconstateerd. De uitkeering uit het gemeentefonds zal min der opbrengen. Ook de gemeentelijke hef fingen vertoonen een daling. Alleen uit grond- en person eele belasting mag een hoogere opbrengst worden verwacht, als gevolg van de uitbreiding der bebouwing. Er zijn echter ook enkele lichtpunten, zeggen B. en W. en zij wijzen dan op de hoogere raming van de hoofdsom der ge meentefondsbelasting en de toename van den afzet der bedrijven. Indien de inge treden verbetering op economisch gebied derhalve mocht aanhouden, bestaat er ge gronde hoop, dat ook op gemeentelijk fi nancieel gebied eerlang meer normale ver houdingen zullen intreden. Zooals uit het voorgaande blijkt, ligt geen belastingverhooging aan deze begroo'ting ten grondslag. FINANCIËN EN ECONOMIE. EEN NEDBRLANDSCHE CREDÏET- OPERATIE MET FRANKRIJK. Groot 150 millioen. De correspondent van het „Vad." te Pa rijs telefoneerde gisterochtend: De Epoque meent te weten, dat de onder handelingen van den Franschen minister van Financiën en een groep Nederlandsche banken over een kort loopende credietopera- tie op het punt zijn te worden afgesloten. De leening dient tot vergemakkelijking van de algeheele terugbetaling van de 40 mil- lioen pond sterling aan Engeland tusschen 30 dezer en 28 Dec. Nader meldt onze financieele correspon dent te Parys: Het bedoelde bericht houdt bevestiging in van geruchten, die ons reeds een aantal dagen geleden ter oore kwamen, doch waarvan wij niet onmiddellijk melding ge maakt hebben, ten einde een ontijdige openbaarmaking van onderhandelingen, die nog geen voldoenden vasten vorm hadden, te voorkomen. Inderdaad zijn echter de onderhandelin gen zoover gevorderd, dat de onderteeke- ning van de betreffende credietovereen- komst zeer nabij is. Wij kunnen dan ook thans nader melden, dat het hier gaat om een leening van 150 millioen gulden, ver moedelijk te verdeelen in drie tranches, elk van 50 millioen. Als rentevoet hebben wij 4^ a 5 pCt. hooren noemen. Een bedrag van f 150 millioen komt over een met een bedrag van ca. fr. 2 V, milliard. Het Zwitsersche crediet, dat onlangs werd opgenomen, komt overeen met een bedrag van omstreeks fr. 1400 millioen, zoodat er, indien de transactie inderdaad tot stand komt, een bedrag van bijna fr. 4 milliard zou zijn gedekt van het Britsche crediet aan de spoorwegen, waarvan de tegenwaar de uitkomt op ongeveer fr. 6 milliard. Naar wij hoorden, zou de conditie wor den gemaakt, dat terugbetaling dient plaats 1 te hebben in goud, hetgeen trouwens van- 1 zelfsprekend is, omdat de overmaking van zulk een groot bedrag nauwelijks op andere wijze zou kunnen geschieden dan door goudzending.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6