DE .IN DE PIJP. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 DE 1EIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT BET WEER? VERANDERLIJK. De BUI seint: Verwachting: Meest matige, in het Zui den tijdelijk toenemende, Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, later tijdelijk opklarend, regen buien, zachter in het Noorden, in het Zui den weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.3 te Vardö. Laagste barometerst.: 740.2 te Holyhead. De vorstlijn trekt zich regelmatig naar het Noorden terug, het vorstgebied reikt nog tot aan Groningen. De temperatuur is in Midden- en Noord-West Duitschland nauwelijk meer onder het vriespunt. In het Noord-Oosten komt lichte vorst voor. Terwijl de temperatuur sterk steeg in het Zuiden van ons land, België Noord- en Midden- en Zuid-Oost Frankrijk, werd het in het geheele Westen weer koeler. De as van het gebied van lage luchtdruk loopt thans van Noord-Ierland over Engeland, het Zuiden van ons land naar de Alpen. Ten Noorden van deze lijn waaien Ooste lijke winden met koude en valt hier en daar sneeuw, ten Zuiden er van waaien krachtige Westelijke winden met lage tem peraturen en opklarend weer. In Noord- Ierland en op de Westkust van Engeland vielen zware regens en evenzoo langs de kust van de Golf van Biscaye. In Bretagne en in Midden-Frankrijk waren de regens minder zwaar. Het gebied van lage lucht druk heeft nog uitloopers over de Golfe du Lion en vermoedelijk nog een voor de kust van Portugal. Over IJsland stijgt de luchtdruk, In Zweden zijn de barometers stationnair, behoudens in het Zuiden, waar de luchtdruk dalende is. Het Is te verwachten, dat de Westelijke winden met opklarend en zacht weer de overhand zullen verkrijgen in onze omgeving en ge heel Centraal Europa. LUCHTTEMPERATUUR. 2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Vrijdagnamiddag 4.33 uur tot Zaterdagmorgen 6.59 uur. HOOG WATER, Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 20 Nov. voorm. 3.31 en nam. 3.50 uur. Storm waarschuwingsdienst. Geseind 19 Nov. 11.25 uur aan de pos ten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". Een Winterjas noodig? Die koopt U het goedkoopst bij DE LEIDSCHE Kleecling-Specialist JAN VOSSENSTEEG 67 (v,hFa. VLËS, iliarlennjrstr.) Groote sorteering in JEKKERS, COSTUMES en GABARDINEJASSEN. Fa LLUNE KUNT U ZICH VOORSTELLEN..,, Kunt U zich voorstellen, hoe het is, als men bij dit koude gure weer niet in het bezit is van een overjas of mantel? En toch zijn er nog vele stadgenooten, mannen-, vrouwen en kinderen, die niet iu het bezit zijn van zoo'n onmisbaar klee- dingstuk, tenzij een dun regenjasje e. d. Komt, kijkt u hedenavond nog uw gar derobe eens na, of U niets hebt hangen, wat in menig gezin zoo goed van pas zou komen en bij u overcompleet is. Er is zoo'n groot gebrek aan kinderjasjes, da mesmantels en overjassen bij de Ver. Sa. Veronica. Laat het heden nog bezorgen aan 't Vine, gebouw met den naam van onze Ver. er op of zendt een boodschap aan het Secretariaat, Mare ?5, telef. 1118 s. v. p. zoo spoedig mogelijk. Moch u een ged. nieu we jas willen geven, ons giro no. is 2607G0! Bij voorbaat dank voor uw hulp! verkleumd van de kou. Zet u toch een oproep in de krant om jassen voor deze kinderen! was zijn dringend verzoek. Wij voegen daaraan toe: Kijkt uw kleeren- kast eens na. Wellicht vindt u een jongens jas, die ongebruikt bij u hangt en waarmede een jongen en een Moeder kan worden blij gemaakt. Doe het nu direct, anders wordt het vergeten. En als u er een vindt, bezorg die dan aan de R.K school aan de Pelikaanstraat. Het wordt winter. En die kinderen heb ben het koud. NED. R.-K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. In verband met het 27-jarig bestaan van de afd. Leiden zal op Zondag 21 Nov. a.s. om 11 uur een H. Mis worden opgedragen in de kerk van de H. Leonardus a P. M. (Haagweg) tot intentie van de levende en overleden leden. Het bestuur vertrouwt dat zeer veel leden hierbij tegenwoordig zullen zijn. HEBT U EEN JONGENSJAS OVER? De winter heeft zich aangekondigd. De koude heeft haar intrede gedaan. En terwijl men het naar den kalender gerekend nog nauwelijks winter zou kunnen noemen, groeit voor vele minderbedeelden de zorg voor verwarming, voor ideeding, voor dek king. Reeds dezen eersten kouden winterdag kwam er een telefonische noodkreet. Het was het hoofd der Kath. jongensschool aan de Pelikaanstraat, die ons vertelde, dat er kinderen naar school kwamen zonder jas en DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De beroemde cellist Maurice Maréchal, welke voor bovengenoemde vereeniging een cello-avond zal geven op Donderdag a.s., werd geboren in Dijon. Zijn eerste onder richt kreeg hij van Agnellet. Daarna ging hij naar Parijs en studeerde daar verder aan het Conservatoire bij J. Loeb (cello), Lefevre (kamermuziek) en Paul Dukas (orkest). In 1911 verilet hij het Conservatorium met een eersten prijs en een extra eervol le vermelding. Van 1914 tot 1918 gedurende den gehee- len wereldoorlog was hij aan het front. In 1911 verliet hij het Conservatorium eerst in publiek op te Parijs. Sindsdien heeft hij gespeeld en getriomfeerd in alle belangrijke muziek-centra van de wereld (Europa, Amerika, Rusland en het Verre Oosten). In 1931 verkreeg hij het Legion d'hon- neur. De pers schreef naar aanleiding van zijn vorig optreden in ons land. Hij draagt zijn naam met eere; werkelijk hij is de „Maréchal" der cellisten. Wij twijfelen er aan of er een andere cellist bestaat met zulk een zekere techniek, zulk een stijl en zoo'n rijke uitdrukkingskracht. „ST RAPHAEL". Gisteravond had in het Bondsgebouw een ledenvergadering plaats. Na de gebrui kelijke opening en notulen, werden de in gekomen stukken behandeld. Op voorstel van het bestuur werd besloten een klein bedrag beschikbaar te stellen ter leniging in den grooten nood der R.-K. werkloozen alhier, hetwelk door de vergadering werd goedgekeurd. Daarna werd door den 2den voorzitter verslag uitgebracht van de vergadering van vakgroep 7, welke 1.1. Zondag te Nij megen was gehouden. Volgde verslag door den secretaris betreffende de gehou den vergadering van afd.besturen, welke in October was gehouden te Utrecht in ver band met het nieuwe R. D. V. Spoorwe gen, hetwelk inmiddels is uitgesteld tot October 1938; behoudens ministerieele goedkeuring. Daarna kwam de verkiezing van afgevaardigden voor de a.s. R. V. A. 29 en 30 Nov. a.s. te Utrecht. Besloten werd, nu deze jaarvergadering zoo in de buurt was, ook een der tramle den deze te laten bezoeken. Behandeling beschrijvingsbrief had een zakelijk en kort verloop. Voor de rondvraag gaven zich eenige der aanwezigen op Nadat de vragenstel lers door voorzitter, resp. secr. waren be antwoord, werd te ongeveer 10.45 uur deze geanimeerde vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Op de gistermiddag gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders van de N.V. Meelfabriek „de Rijn", v.h. firma wed. T. J. Bots, zijn de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het winst saldo werd bestemd voor afschrijvingen. Herbenoemd tot commissarissen zijn de heeren B. H. J. v. Linden en notaris B. H. StumpeL Gisteravond werd ln de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest voor de pa tiënten een muziekavond gegeven onder leiding van mej. Harry van der Harst en met medewerking van mej. Harry v. d. Harst, piano, mej Lies Brouwer, viool en den heer Bloemkoper, zang. Vervolgens een dameskoortje onder lei ding van mej. Harry v.d. Harst en met be geleiding van: mej. v. d. Harst, mevr. W. v. d. HeidenBrakel en mej. Rosenfelder. Onder groote stilte en met diepe aan dacht werd geluisterd naar hetgeen werd ten beste gegeven. Hedenmorgen heeft de politle-brandweer een schoorsteenbrandje gebluscht in per ceel Hooglandsche Kerkgracht 10. Door de politie is aangehouden de 25- jarige P. Y. F., die van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon een ruit ver nield had. Gemeenteraad Aan de agenda van den gemeenteraad van Leiden Maandag a.s. zijn nog de vol gende punten gevoegd: a. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 10 Mei 1937 tot het instellen van beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeu ring werd onthouden aan de raadsbesluiten van 21 Deecmber 1936 tot het verleenen van medewerking ten behoeve van de stich ting van een overdekte bad- en zwemin richting door de op te richten N.V. „Sport- fondsenbad Leiden". b. Voorstel inzake den verkoop van een gedeelte van de Binnenvestgracht, kadas traal bekend gemeente Leiden, Sectie A. No. 1317 (ged.) en Sectie C. No. 1605 (ged.) aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", voorheen De Koster en Co., te Leiden. c. Voorstel inzake, het koopen van de gemeente Rijnsburg van het aan haar toe- behoorende gasbuizen- en kabelnet en ver dere inrichtingen, dienende voor de dis tributie van het gas en de electriciteit in die gemeente, het aangaan van overeen komsten met die gemeente betreffende de levering van gas en electriciteit door de Stedelijke Lichtfabrieken en tot vaststel ling van de desbetreffende begrotings staten. DE N.V. „SPORTFONDSENBAD LEIDEN" B. en W. stellen voor, beroep bij de Kroon tegen afwijzing door Ged. Staten in te trekken. In de Raadsvergadering van 10 Mei j:l. werd besloten beroep bij de Kroon in te stellen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van deze provincie, waarbij goed keuring werd onthouden aan de Raadsbe sluiten d.d. 21 December 1936, tot het ver leenen van medewerking ten behoeve van de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting door de op te richten N.V. „Sportfondsenbad Leiden". Van den Raad van State is thans de me- dedeeling ontvangen, dat de openbare be handeling van deze zaak vermoedelijk zal plaats hebben op 1 December as. Bij deze behandeling kan de Raad zich doen verte genwoordigen. Sedert de Raad besloot, aldus B. en W., om de totstandkoming van een sportfond senbad te bevorderen door o.m. de rente er. aflossing van een Jeening te garandee ren, is echter, gelijk bekend is, een over dekte inrichting aan de Haarlemmerstraat tot stand gekomen. B. en W. zijn van oordeel, dat hierdoor de toestand zoodanig is gewijzigd, dat het ingestelde beroep bezwaarlijk kan worden gehandhaafd. Het beroep behoort dus, in dien de Raad deze meening deelt, te wor den ingetrokken; wat onder deze gewijzig de omstandigheden eventueel verder inza ke de zwemgelegenheid te dezer stede dient te geschieden, kan dan nader onder oogen worden gezien. VERKOOP VAN GEDEELTE BINNENVESTGRACHT. In de Raadsvergadering van 4 October 1937 werd op voorstel van den voorzitter besloten het agendapunt, betreffende den verkoop van een gedeelte an de Binnen vestgracht aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", voorheen De Koster en Co., al hier voor nader onderzoek aan te hou den tot een volgende vergadering, zulks in verband met bezwaren, geopperd door den heer J. Marijt, eigenaar van een per ceel aan de 2e Looierstraat (aan de ach terzijde grenzende aan de Binnenvest gracht), welk perceel mede gebruikt wordt voor diens vellenplotersbedrijf aan de Kijf- gracht. Aan de bezwaren van den heer Marijt kan zooveel mogelijk worden tegemoet ge komen, indien aan de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" een kleiner gedeelte van de Bmnenvestgracht wordt verkocht, dan aan vankelijk werd voorgesteld. Zoodoende blijft een strook eigendom van de ge meente welke strook na demping kan dienst doen als uitgang voor het perceel van den heer Marijt naar den geprojecteerden ver keersweg Zijlsingel-Heerengracht. Het is hem dan mogelijk, om de huiden via de 2e Looierstraat per as aan te voeren aldus B. en W. aan den Raad. De N.V. Meelfabriek „De Sleutels" blijft bereid de door de gemeente uit te voeren dempingswerken c.a. over de volle breedte geheel voor haar rekening te nemen. Ook de prijs van 0.20 per M.2 en de aan den verkoop te verbinden voorwaarden onder gaan geen verandering. OVERNAME VAN HET GAS- EN ELECTRICITEITSBEDRIJF TE RIJNSBURG. In den loop van 1934 wendden Burge meester en Wethouders van Rijnsburg zich tot de directie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eelectriciteit alhier met het verzoek een verlaging van de door Rijns burg aan Leiden verschuldigde engros-prij- zen van gas en electriciteit te willen be vorderen, zulks ten einde op deze wijze mede te werken aan een verlaging van de daar geldende detailprijzen en daarmede aan een stijging van het verbruik; evenals el ders, was toch ook in Rijnsburg in de laatste jaren het verbruik van gas en elec triciteit verminderd, terwijl aan een verla ging van de daar geldende hooge detail prijzen zonder gelijktijdige verlaging van de engros-prijzen met het oog op de daar aan voor de gemeente Rijnsburg verbon den financieele gevolgen niet viel te den ken. De directie achtte deze oplosing ver laging van de engros-prijzen wel de eenvoudigste, noch ook voor de ingezete nen van laatstgenoemde gemeente; zij meende, dat alle hierbij betrokken par tijen meer zouden worden gebaat, indien 1 de oplossing in een andere richting werd gezocht en wel ln deze, dat zoowel het gas- als het electriciteitsbedrijf van Rijns burg op nader overeen te komen voorwaar den door Leiden werd overgenomen, met het gevolg derhalve, dat de gas- en stroom- levering aan de ingezetenen van Ryns- burg voortaan rechtstreeks door Leiden zou geschieden. Hoewel het gemeentebestuur van Rijns- burg tegen overneming van de beide be drijven door Leiden aanvankelijk bezwaar had, is het ten slotte over die bezwaren heengestapt en besloot het op het boven vermelde door de directie geopperde denk beeld in te gaan. Na langdurige onderhan delingen werd tusschen het gemeentebe stuur van Rijnsburg en de directie over eenstemming bereikt omtrent de voor waarden, waaronder de overneming van beide bedrijven door Leiden zou geschie den, met welke voorwaarden later ook de grootst mogelijke meerderheid van Com missarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrciteit zich kon vereenigen. Aangezien B en W. zich met het voor stel van commissarissen niet geheel kon den vereenigen, zijn wij met het gemeente bestuur van Rijnsburg in nadere onderhan delingen getreden, welke thans tot over eenstemming hebben geleid op de volgen de basis: lo. voor de overneming van het in Rijnsburg aanwezige gasbuizen- en ka belnet, de inrichtingen voor de distri butie v^n het gas en de electriciteit en de opstallen, die tot het gas- en electrici teitsbedrijf' van Rijnsburg behooren, betaalt Leiden aan Rijnsburg 100.000; 2o. als compensatie voor de door Rijnsburg te derven winst betaalt Lei den aan Rijnsburg een bedrag ineens van 142.500; 3o. Leiden neemt voor zijn rekening de helft van de door Rijnsburg ver schuldigde wachtgelden aan personeel, dat als gevolg van de overneming van de bedrijven door Leiden overtollig wordt en mitsdien moet worden ontsla gen; 4o. ter vervanging van de geldende overeenkomsten worden twee nieuwe contracten gesloten. Behalve dat de gemeente Rijnsburg voor de overdracht van haar beide bedrijven aan Leiden op redelijke wijze wordt schade-, loos gesteld, zullen ook de ingezetenen van die gemeente daardoor worden gebaat, in zoover dat, op de basis van de thans te Leiden geldende grondtarieven, te Rijns burg de grondprijs van het gas van 11 tot 9 cent en het enkcltarief voor electriciteit van 32 tot 23 cent per eenheid kan worden verlaagd. Voor onze gemeente bestaat ten slotte het voordeel van de onderwerpelijke trans actie hierin, dat zij niet een op pl.m. 5000 geraamd bedrag per jaar voor verlaging van de prijzen, waarvoor aan Rijnsburg de levering engros geschiedt, behoeft prijs te geven en voorts vooral hierin, dat de winst op de levering en détail te Rijns burg te haren bate zal komen; overigens mag worden verwacht, dat deze winst door de toeneming van het verbruik als gevolg van de in te voeren prijsverlagingen binen niet te langen tijd de hoogere kapi- taalslasten en de meerdere kosten van be diening en onderhoud zal overtreffen, het geen een reden te meer is om over even tueel nog bestaande bezwaren heen te stappen. Ten slotte vervalt voor Leiden de verplichting tot betaling aan Rijnsburg van een bedrag van 1250 's jaars voor het me degebruik van den gashouder van Rijns burg ten behoeve van de gaslevering in een gedeelte van Oegstgeest. jv/A«r op WIT 3 OCTOBER-FEESTAVOND Gisterenavond werd traditiegetrouw in het Luxor Theater een feestavond gehou den, 'door het bestuur der 3 Octoberveree- niging den deelnemers aan den optocht aangeboden. Eerst zulk 'n avond ziet men eerst goed hoeveel personen aan het v/erk der 3 October-vereeniging deelnemen. Nadat een journaal-programma was vertoond, sprak de voorzitter der vereeni ging, de heer W. van der Laan, een woord van welkom en hij zeide, dat er voor het organiseeren van een feestavond een re den moet zijn. Deze bestaat inderdaad, want ln de eer ste plaats is de 51-jarige vereeniging nog kerngezond en krachtig en ook dit jaar heeft zfj haar goeden naam van altijd be vestigd. Bovendien is er reden tot 'n feestelijke bijeenkomst, omdat het bestuur altijd kan rekenen op de medewerking van vele goe de Leidenaars. Door Meer-Werk-Actie en Vreemdelin gen-actie hoopt men meer werk in Lel den te krijgen, meer vreemdelingen te trekken enz, een streven, dat goed te keu ren is, maar wanneer deze actie tot gevolg heeft, dat er 500 vreemdelingen eens 'n dag.ie naar Leiden komen, dan zal het re sultaat goed te noemen zijn. De 3 October- dag echter brengt telkenmale 'n honderd duizend vreemdelingen naar Leiden. Dat Leteekent zeker toch wel iets, want dat brengt ook weer geld in de stad. Het bestuur ondervindt ook wel eens minder aangename dingen en zelfs heeft een stadgenoot dit jaar gepoogd het feest in de war te sturen, doch daarover wil spr. het niet hebben. Liever dankt spr. allen hartelijk voor de verleende medewerking en uit slechts den wensch, dat nog meerderen lid der vereeni ging worden. Spr. besluit met den wensch, dat de vereeniging in volgende jaren niet tevergeefs een beroep op haar trouwe me dewerkers hoopt te doen. Hierna werd de vertooning van het ge varieerde programma voortgezet. Voor de pauze een teekenfilm en o.m. de grandioze viering van Leiden's Ontzet in 1924, toen H. M. de Koningin en Prins Hendrik de stad bezochten en burgemees ter de Gijselaar nog burgervader was. Echt leuk die oude beelden nog eens aan het oog MAAT? Douv»t Eqberrt Echte frietche Heeren 8aaï en Oud-HollandscHe Pijptabak Anno 1755 I&XSSSS29 AGENDA LEIDEN. Tot en met 20 November expositie „Wim van Woerkom", Nieuwe Rijn 33. Maandag, Accordeon-demonstratie der fa. Guldemond, Zomerzorg, 8.30 uur. Woensdag, Feestavond R.K.H.B.S. Ver. „St. Bonaventura", R.K.H.B.S., 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", de Har monie, Breestraat, 8.30 uur. Vrijdag, vergadering Spaarders der N.V. „De Sportfondsen", Kleine Stads- zaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 No/, a.s. waargeno men door de apotheken: D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 406, E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. te zien voorbijtrekken, nog eens te aan schouwen hoe Leiden toen feestvierde met het schitterend spel „De vrede van Rijs wijk". Na de pauze werden de aanwezigen ge- ruimen tijd bezig gehouden met een film over het leven der Koningin. Al met al een goed geslaagde avond. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale* Zaken stonden gisteren als werkloos ingeschreven 4661 personen. 19 November 1936 4894. 21 November 1935 4422. Ben. 44 ged. werkloozen en 15 jeugdwerk verschaffing. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS". In Huize „Feenstra" is de jaarvergade ring van bovengenoemde stichting gehou den. Aan het uitgebrachte jaarverslag van mevr. S. KoertBouman over het afgeloo- pen jaar is het volgende ontleend: Het afgeloopen vereenigingsjaar ken merkte zich door een betrekkelijke rust, voor zoover men ten minste van rust kan spreken in een instelling als het Brokken- huis, waar het aantal aanvragen met ieder jaar stijgt. Wel zijn wij tevreden, maar niet vol daan, immers de ingekomen goederen zijn niet evenredig aan de aanvragen die bin nen komen, zoodat wij de menschen niet altyd kunnen helpen, aan wat zij noodig hebben voor hun gezin. We weten wel dat dit verschijnsel aan de tijdsomstandigheden te wijten is, doch het geeft ons toch aan leiding nogmaals een dringend beroep te doen op de inwoners van Leiden en Oegst geest om steeds zooveel mogelijk kleeren en andere artikelen aan het Brokkenhuis af te staan. Indien niet voldoende binnen komt zou het werk op den duur stop ge zet moeten worden en dit zou ons voor de vele menschen die geregeld in ons Brok kenhuis komen, toch erg spijten De aftredenden, mevrouw Koert en de heeren Sobels en van Kleef werden herko zen. In de lijst van medewerksters kwam eenige verandering. Enkele vielen door ziekte of huiselijke omstandigheden af, doch gelukkig kwamen er weer nieuwe bij. Het totaal aantal bedraagt 38, evenwel nog te weinig voor het vele werk, dat verricht moet worden. De schoenenafdeeling werd op bewon- deregnswaardige wijze door den heer Zou- teriks verzorgd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2