STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Na de vliegramp te Oostende 29ste Jaargang VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 No. 8883 §e£eidóeheSou/fco/nt de abonnementsprijs bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingën worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Onderwijs voor de practijk ln een artikel in „Het Katholieke Schoolblad" troffen ons o.m. de volgende uitspraken. Een inspecteur te Eindhoven schrijft: „Het lijkt mij dan ook goed gezien van de leiding van een vrij groote ka tholieke meisjesschool voor gewoon la ger onderwijs te Eindhoven, dat ze een weg gezocht heeft om het zeven de leerjaar voor meisjes in sterke ma te den huishuodkundigen kant uit te sturen, door, naast het minimum aan tal uren aan lestijd geëischt voor de vak a tot en met j, in het leerplan op te nemen een aanzienlijken lestijd (on geveer 10 uren) voor het vak nuttige handwerken en het aanleeren van al lerlei andere huishoudelijke werkzaam heden De proef schijnt te zullen sla gen; immers het aantal leerlingen voor het 7de leerjaar aan de betreffende school is buitengewoon groot en haar leerlust is onafgebroken gespannen." We citeeren nog wat een inspecteur te Helmond constateert over een reconstructie van het onderwijs in den bovenbedoelden zin: „Enkele meisjesscholen kiezen de leerstof voor lezen, schrijven, rekenen, taal, natuurkennis en teekenen zoo veel mogelijk zoo, dat ze betrekking heeft op en voorbereidt voor de huis houdelijke taak, die de meisjes na den leertijd wacht." Dat is ook inderdaad héél mooi! Het zevende leerjaar voor hen, die niet %erder gaan studeeren voor hen m.a.w., die na dit leerjaar het leven ingaan in richten voor de practijk. Voor de meisjes. En voor de jongens. Voor de meisjes, ook al geeft het nijver heidsonderwijs gelegenheid zich op huis houdelijk terrein te bekwamen. Ook na zulk 'n 7de leerjaar zijn ze nog niet vol maakt volleerd op dit gebied! En men móet rekening houden met het feit, dat nu eenmaal tóch niet alle meisjes naar een cursus op een vakschool zullen gaan. Voor de jongens kan zoo'n 7de leerjaar als hier bedoeld ook buitengewoon nuttig zijn. Men heeft niets meer te maken met overgangs- en examen-eischey; de ohder- wijzer kan zich volop geven aan wat naar zijn meening de practijk van het leven on middellijk vraagt; hij kan zoo goed, zoo doeltreffend mogelijk aanvullen, wat in vorafgaande jaren aan het onderricht is te kort geschoten In grootere plaatsen, zooals Leiden, waar meerdere lagere scholen zijn, is een cen traal 7de leerjaar zeer gewenscht. Zooals dat bestaat bij het openbaar onderwijs. Ons katholiek onderwijs vindt hier o.i. een voorbeeld ter navolging. de wereld IN vogelvlucht Naar uit de berichten uit China blykt, heeft de reeds grootendeels verlaten hoofd stad van China, Nanking, een oogenblik in groot gevaar verkeerd om zonder slag of stoot door de Japanners te worden inge nomen. De van het Sjanghai-front terug trekkende Chineesche troepen waren op eens op de vlucht geslagen in volko men wanorde, zoodat het Chineesche front over een groote breedte doorbroken werd. Hierdoor konden de Japansche troepen ongehinderd oprukken in de richting van Nanking, welke stad een oogenblik ern stig werd bedreigd. Heden werd echter van het front gemeld, dat de terugtocht van de Chineezen was gestaakt door krachtig optreden van het Chineesche hoofdkwartier. De terugtrek kende troepen waren te veel gedemorali seerd, om den vijand het hoofd te bieden en derhalve werden versche troepen inge zet, ongeveer ter gelijke sterkte van de terugtrekkende troepen. Deze nieuwe troe pen kregen opdracht de nieuwe linie bij Soetsjau en Kasjing te verdedigen. De terugtrekkende legers werden verder naar achteren geconcentreerd om opnieuw ge organiseerd te worden. Aan den strijd in dezen sector op de uiterste rechtervleugel van het Chineesche leger wordt veel gewicht gehecht, want HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE SLACHTOFFERS. Naar Duitschland overgebracht. Het stoffelijk overschot van de acht Duit- schers, die bij de vliegramp bij Oostende om het leven zijn gekomen, is gisteren in een specialen wagen van de spoorwegen, welke geheel met rouwfgloers is bekleed, naar Duitschland gebracht. Vannacht is het te Darmstadt aangeko men en in den middag zal het naar de Ro- senhoehe worden gebracht, waarbij de Duitsche weermacht en de partij zich zul len doen vertegenwordigen. Hier zal het stoffelijk overschot in de kapel van het oude mausoleum op baren worden gelegd. De bijzetting zal vermoedelijk de volgende week Dindsdag geschieden. Van vele huizen in Darmstadt, de hoofd stad van Hessen en de oude residentie der vroegere groothertogen, waait de vlag half stok, Hitler, Goering, Hess, van Blomberg en vele anderen hebben hun deelneming betuigd. De Belgische autoriteiten en de bevolking van Oostende hebben op treffende wijze blijk gegeven van haar medeleven met de zware slagen, die het huis Hessen bij de vliegtuigramp hebben getroffen, toen gis termiddag het stoffelijk overschot der slachtoffers naar het station werd overge bracht, om per trein naar Duitschland te worden vervoerd. ESat pas-getrouwde groothertogelijk paar, dat den nacht te Oostende had door gebracht, had zich des morgens eerst naar het vliegveld begeven om nadere inlichtin gen in te winnen omtrent de omstandighe den van de ramp. Vervolgens gingen zij naar het ziekenhuis, waar de vijf kisten stonden. Onder de vele kransen waren er ook twee van het Belgische kroonprinsje Boudewijn en zijn zusje prinses Josephine Charlotte. Hoewel groothertog Ludwig den wensch had uitgesproken, dat de overbrenging in alle stilte zou geschieden, had zich een groote menigte geschaard langs den weg van het ziekenhuis naar het station. Over al hingen de vlaggen halfstok, allen namen de hoeden af of knielden neer, toen de drie lijkwagens, waarin de vijf kisten wa ren geplaatst, voorbijreden. Op het station bevonden zich vele auto riteiten. Daar werden de kisten in een spe cialen wagon geplaatst, die tot chapelle ardente was ingericht. Om halfzes arriveer de de trein te Brussel, waar de rouwbe- drijvenden opgewacht worden door den minister van Verkeer, Jaspar, graaf de Grunne, secretaris van koning Elisabeth en baron von Richthofen, Duitsch gezant in België. indien de Japansche troepen er in slagen een omtrekkende beweging te maken rond Soetsjau, dan staat hen een nieuwe weg naar Nanking open Op het oogenblik be vinden-zich alleen nog de leden van het kabinet en de militaire leiders te Nanking, de ministers zullen vandaag of morgen Nanking verlaten, Tsjang Kai Sjek zal te Nanking blijven om de militaire operaties te leiden. -De verklaring van Chamberlain in het Britsche Lagerhuis over de handelsbespre kingen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland hebben een diepen indruk ge maakt. Hoewel sprake is van handelsbe sprekingen, hechten de meeste leden van het Britsche parlement er de waarde van een politiek verdrag aan. In welingelichte parlementaire kringen verheelt men niet, dat de leidende personen in Engeland en de Vereenigde Staten hebben ingezien, dat deze mededeelïng een dergelijken in druk zou maken. In dezelfde kringen ver klaart men verder, dat de regeering van de Vereenigde Staten eerst twee of drie dagen geleden deze beslissing heeft geno men. Ook van economisch standpunt be schouwd, worden deze onderhandelingen gunstig beoordeeld. Zij werden reeds lang door negen tienden van het parlement ge wenscht. Door de verklaring van Chamberlain is de sluier opgelicht, welke sedert een twin tigtal maanden over de voorbereidende besprekingen heeft gelegen. Een nauwere aansluiting van Amerika met de West-Europeesche mogendheden kan van groot belang zijn voor de ont wikkeling van de Europeesche en zelfs van de Aziatische politiek. Geen wonder, dat men van het slagen dezer handelsbe sprekingen veel ophef maakt. Aan den anderen kant moet men niet vergeten, dat de wensch maar al te vaak de vader van de gedachten is, AFSCHEID KAPELAAN W. HESSING. In de parochiezaal in de Maria Gij zen- steeg heeft kapelaan Hessing na een werk zaamheid van 8 1/2 jaar te Leiden gister avond afscheid genomen voor zijn vertrek naar Rotterdam. Een zeer groot aantal belangstellenden, parochianen en vrienden, waren bijeen om den scheidenden kapelaan de hand ten af scheid te drukken. Voordat dit geschiedde, nam de hoogeerw. Deken, A. H. M. J. Homulle het woord en zeide, dat kap. Hessing den wensch had uit gesproken dat dit afscheid eenvoudig en onofficieel zou geschieden. En aldus de Deken iemands laatste wil hebben wij te eerbiedigen ook op zijn tocht naar het aardsche paradijs. Het afscheid behoeft er niet minder hartelijk om te zijn. Kap. Hes sing aldus de Deken is het laatste erf stuk, dat mij ontvalt, maar wij weten ook, dat een priester geen blijvende woonplaats heeft. De Deken dankte hierna kap. Hessing eerst als vriend voor de vele aangename uren, voor de vele vriendschap en de vele steun, bijstand en hulp. Van hoe groote waarde het is omgeven te zijn door vrienden, voelt men eerst goed bij het scheiden. Zijn kapelaan dankte de Deken Voor al het werk, dat hij had verricht in de kerk in de parochie en in de gezinnen. Hoeveel dat is, weet God alleen. Spr. dankt hem daarvoor tevens uit naam van het Kerk bestuur, van de parochianen en van de ver- eenigingen en zegde hem uit aller naam heel bijzonder dank. Hij wenschte kap. Hes sing toe, dat hij in Rotterdam met denzelf den ijver zou werken en dat zijn werk daar even gezegend zou mogen zijn als hier. God zegene U, aldus besloot de Deken zijn toe spraak Hierop nam kap. Hessing het woord en zeide, dat na zoo'n langen tijd in Leiden te hebben gewerkt het afscheid langzamer hand wel komen moest. Een kapelaan is -maar een pion en het is ook evangelisch, dat hij gaat waar hij gezonden wordt, vol gens het woord: Ga en hij gaat, kom en hij komt, doe dit en hij doet het. Hij bracht den Deken dank voor het gezellig en prettig te huis, dat hij al dien jaren bij hem in Leiden gevonden had. Hij bracht dank aan de pa rochianen en aan allen met wie hij had mo gen samenwerken. Hij memoreerde voorts zijn werk in de sociale vereenigingen en herinnerde ten slotte aan het Engelsche spreekwoord: Neem nieuwe vrienden en be houd de oude om er aan toe te voegen: de nieuwe die ik krijg zijn zilver, de oude zijn goud. Hierna namen allen met een handdruk en enkele vriendelijke woorden afscheid. R. K. STAATSPARTIJ. Het 40-jarig bestaan der afd. Leiden van de R. K. Staatspartij (voormalige R. K. Kiesvereeniging) zal worden herdacht op Woensdag 5 Januari a.s. in de Stadsge hoorzaal. Als sprekers zullen dien avond optreden de ZeerEerw. Pater Borromeus de Greeve en den heer W. Steinmetz, lid der Tweede Kamer. Door muziek en zang zal verder den avond worden opgeluisterd. Men gelieve nu reeds met dien datum rekening te hou den. „KATHOLIEK LEIDEN" Het Winterprogram van „Katholiek Lei den" ziet er zeer aantrekkelijk uit. 't Annonceert drie veel-belovende avonden! Zondag 28 November is de eerste avond. Dan zal prof. dr. A. Steger een rede hou den en zullen de Vereenigde Leidsche Kerkzangers, het Alma-Koor en mej. Jo Stallinga een concert geven. Na dezen avond volgen er nog twee an deren: een avond van de Ver. Haagsche Spe lers (Maandag 27 December); een avond van het Tooneelgezelschap „Jan Musch" (Dinsdag 22 Febr.). Wy wenschen „Katholiek Leiden" en Katholiek Leiden geluk met zulk 'n win ter-program. Voor een zeer klein bedrag kan men drie avonden van hoog-staande kunst genie ten. Wij zijn er van overtuigd, dat de Stads gehoorzaal deze drie avonden geheel bezet zal zijn. „Katholiek Leiden verdient het en Ka tholiek Leiden zal er van profiteeren. Ambstaanvaarding prof. dr. M, David Bijzonder hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit Prof dr. M. David bijzonder hoogleeraar vanwege het Instituut voor oud-Semieti- sche Hellenistische en Joodsche rechtsge schiedenis, om onderwijs te geven in de Ba bylonische, Assyrische, Israëlietische en Hel lenistische rechtsgeschiedenis aan de Leid sche universiteit, heeft zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele re de hedenmiddag te vier uur in het groot auditorium van het academiegebouw. Het volgende is hieraan ontleend: De jurist, die zich bezighoudt met de ont wikkeling van het recht bij de volkeren der Oudheid, ziet zich voor een nieuwe taak ge steld. Want de opgravingen in de laatste decennia hebben cultuurgebieden ontsloten, waarover vroeger in het algemeen slechts enkele mededeelingen van klassieke schrij vers ter beschikking hebben gestaan, alsme de Bijbelsche en Talmudische overleverin gen. Bedoeld zijn de vondsten van papyri en kleitafelen, die een nog steeds toenemen de hoeveelheid materiaal leveren over hét rchts- en economisch leven in Egypte en de groote cultuurcentra van Voor- en Klein- Azië en die daarmede onze kennis van de geschiedenis over een tijdruimte van dui zenden jaren uitbreiden. De waarde van deze nieuwe bronnen be staat niet alleen daarin, dat zij ten deele voor de Grieksche en Romeinsche rechtsge schiedenis van belang kunnen zijn of onze kennis van het rechtsleven der antieke vol keren vermeerderen; vooral voeren zij ons nader tot het einddoel van de rechtsgeschie denis, n.l. den uitbouw van de juridische fe nomenologie het doorgronden van het recht in zijn rijkdom aan verschijnselen en ge dachten. Echter mag het resultaat geen le venloos schaduwbeeld van de werkelijkheid zijn, noch een philosophische abstractie, noch een dood schema, een uiterlijke rubri ceering, waarin men alle verschijningsvor men van het recht uit alle tijden en alle landen kan onderbrengen. Want deze wijze van beschrijving zou nauwelijks meer op leveren, dan het besef, dat bij zeer opper vlakkige beschouwing zekere vormen van het recht overal te vinden zijn, waar men- schelijke gemeenschappen aangetroffen wor den. Veeleer moet het recht, als wortelend in het leven der menschheid, in onverbre kelijk verband met de overige gebieden van de menschelijke beschaving behandeld wor den. De structuur van de staatkundige en sociale ordening, dikwijls, sterk door theo- kratische ideeën beinvloed, grijpt evenals de structuur van de economische toestanden gewoonlijk diep in het rechtsleven in; even zeer hangt dit samen met het geheele gees telijke leven van haar dragers. Zonder verband met al de verschillende cultuurverschijnselen, die steeds weer in el kaar grijpen, kan het recht, d.w.z. de wer kelijke draagwijdte van een rechtshandeling niet worden begrepen. Evenmin is het dan mogelijk, de beteekenis te doorgronden, die het juridisch denken voor de geestelijke ge steldheid van een volk bezit. In het bijzon der geeft de geschiedenis van de Israëlieti sche beschaving duidelijke voorbeelden, hoe juridische begrippen tot fundamenteele le vensbegrippen kunnen uitgroeien. Ook dergelijke verhoudingen behoort de rechtsgeschiedenis in haar onderzoek te be trekken, indien zij er aanspraak op wil ma ken, als onderdeel van de cultuurgeschie denis te worden beschouwd. Zij is dus als die wetenschap te kwalificeeren, die de ver bindingen en wisselwerkingen tusschen het rechtsleven aan den eenen kant en de overi ge cultureele waarden aan den anderen kant tracht aan te wijzen. Evenwel is te beden ken, dat ook uiterlijke omstandigheden van een land, zooals klimaat- en bodemgesteld heid, alsmede natuurverschijnselen, evenals op den cultus op het recht van een volk van invloed kunnen zijn. Hoe uiteenloopend de voorkomende rege lingen in de afzonderlijke rechtsgebieden zijn, ja zelfs in de verschillende ontwikke lingsperioden van één enkel recht, en hoe sterk het rechtsleven met de, genoemde fac toren samenhangt, wordt nader aan de hand van een voorbeeld uiteengezet. Behandeld wordt het probleem van de persoonlijke ver houdingen tusschen ouders en kinderen, die langs een reeks van verscheidene cultuur gebieden der Oudheid worden nagegaan. Op de kwestie, tot hoe lang in het leven van een Dit nummer bestaat alt vier bladen. S===5S=S5SSSS3 VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De „Osservatore Romano" is ongerust over den religieusen toestand in Duitsch land. (2de blad). Wat broeit er in Frankrijk? (2de blad) Nauwere aaneensluiting tusschen Enge land en Amerika. (2de blad). Overbrenging van het stoffelijk over schot der slachtoffers van Oostende naar Duitschland. (BuitenL Ber., 2de blad). Binnenland De minister van oeconomische zaken heeft zich in beginsel bereid verklaard ver bindendverklaring van het kartelreglement en de verkoop- en betalingsvoorwaarden van de textiel-conventie te bevorderen. (2de blad). De nieuwe regeling van de hulp aan klei ne boerenbedrijven. (2de blad). kind de vaderlijke macht bleef gehandhaafd, waren vaak staatkundige verhoudingen van. invloed. Daarentegen werd de omvang van de vaderlijke macht daarnaast vooral door economische en religieus-ethische factoren •beheerscht, die dikwijls ieder op zich zelf, dikwijls met elkaar verbonden op het rechtsleven inwerken. Zoo zijn b.v. bij de wijziging van de onbeperkte macht van den. Oud-Romeinschen pater familias in de By- zantijnsche periode invloeden van het Chris tendom vast te stellen, maar ook opvattin gen, die een absolutistische heerschappij met zich medebracht. Tenslotte volgden de gebruikelijke toe spraken. JUBILEUM-COMMISSIE 1938. De speciale commissie, welke de op dracht heeft, de viering van het 40-jarig Regeerings-jubileum van H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, voor te bereiden is Woensdagavond met hare taak begonnen. De besprekingen welke geleid worden door Ir. P. C. Lindenberg, hadden een zeer geanimeerd verloop. Na onderlinge geedach ten-wisseling werd een uitgebreid plan ontworpen, na dat de onderstaande sub-commissies tot stand waren gekomen: Ir. P. C. Linden- berg, alg. voorzitter; Mr. N. G. Geelker ken, alg. secretaris; J. Mulder, alg. pen ningmeester. Feestcommissie: H. G. van Everdingen, W. van der Laan, A. v. d. Neut, Mej. B. van Noort, kapt. C. H. Iwes, L. Questroo, Mej. E. Raphaël. Financieele Commissie: Joh. Brouweit Mej. H. C. van Santen, C. Stolwijk. Propaganda Commissie: K. Cebol en G. F. Groot Enzerink. Dr. FAUST IN DE STADSGEHOORZAAL. Zooals men in de annonce van heden avond weer kan lezen komt Dr. Faust naar Leiden. Zondagavond zal deze groote illu sionist voor het eerst in Leiden in de Stads gehoorzaal optreden. In verschillende groote steden is dit optreden reeds een overwel digend succes geworden wat te begrijpen is, als men weet, dat hier niet een goochelaar aan het werk gaat, zooals er velen zyn, maar een, die dames in de lucht laat zwe ven, andere dames door midden zaagt, menschen uit de zaal doet verdwijnen en meer dergelijke grappen uithaalt. Daarnaast treden nog verschillende an dere medewerkenden op als madame Sylvia en Tarco, de Amerikaansche tempomanipu lator, zoodat wij vermoeden, dat de bezoe kers van een sensationeelen avond verze kerd kunnen zijn. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 2764. Café „Vaart en Spoorzicht". Noordwijkerhout, Haarlem mertrekvaart 10. Uittr. E.: H. Gooi, dd. 15 Dec. 1937. 1615. J. van Deuren, Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 245. Kruidenierswaren; grutterswaren. Uittr. E.: J. van Deuren, dd. 15 Nov. 1937. Wijz. handelsn. in: H. van Deuren. N. E.: H. van Deuren, Alphen aan den Ryn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1