De wedstrijd 's Euwe-Aljechin LUCHTVAART Academienlcuws SPORT l RECHTZAKEN STADS NIEUWS AGENDA BIOSCOPEN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 DE 1EIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGENKANS, IETS ZACHTER. y De Bilt seint: L Verwachting: Krachtige tot matige later afnemende wmd uit Oostelijke ricntingen, toenemende bewolking met toenemende kans op regen, vooral inhet Zuiden, in het Noorden nog nachtvorst, zachter overdag. Hoogste barometerst.: 776.1 te Haparanda. Laagste barometerst.: 741.3 te Reykjavik en Vestmanoer. De depressie in het Zuid-Westen breidt zich over Zuid- en Centraal Europa en over de Britsche. Eilanden uit. Het minimum neemt nog in diepte toe, daarentegen nam de Noord-Westelijke depressie af. Tege lijkertijd komt in Finland een krachtig gebied vtn hoogeluchtdrux tot ontwikke ling met zeer lage temperaturen. In Frank rijk en Zwitserland nam de bewolking toe en in het eerste land viel veel regen en werd het, met utizondering van het aan België grenzende deel, veel warmer. De storm, die gisteren in de Golf van Biscaye woedde, heeft zich naai het Noorden ver plaatst en thans stormt het op d-- Britsche Eilanden, op de Engelsche Kanaalkust en in het Zuidelijk deel der Noordzee. In Cen- traal-Europa heerscht overal lichte vorst met bedekte lucht. Op IJsland werd het kouder langs de Noorsche kust warmer. De grenslijn van het gebied van zacht weer met zware regens loopt van Zuid- Ierland over Bretagne naar Oost-Frank rijk. Zij zal zich vermoedelijk nog iets naar het Noorden verplaatsen en in het Zuiden van ons land zal de bewolking toe nemen en ook de kans op regen. In het Noorden zal echter, althans de nacht nog koud zijn en is de regenkans geringer. LUCHTTEMPERATUUR. 1.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.35 uur tot Donderdagmorgen 6.56 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 18 Nov. voorm. 1.58 en nam. 2.23 uur. Stormwaarschuwingsdienst. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt: Geseind van de Bilt 17 Nov. 7.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". RuitenJandsctie Berichten SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGE PADDESTOELEN. In twee plaatsen in het Noorden van Por tugal zijn zes personen na h°t eten van vergiftige paddestoelen gestorven. Ver scheidene personen verkeeren nog in le vensgevaar. PRAEHISTORISCH DIER OPGEGRAVEN. Een grondwerker heeft nabij Santa Ro sa in hst gebied van Pampa een reusachtig, versteend dier opgegraven. Het monster heeft een lengte van ongeveer 16 meter. De directeur van het regionale praehistorische museum is van meening, dat het dier ruim 50G0 jaar geleden geleefd heeft. OVERVAL OP CABARET. Door leden van de Ku Klux Klan. Te Miami (Florida Ver. St.) zijn meer dan 100 gemaskerde mannen tegen mid dernacht een cabaret binnengedrongen. Zij waren gehuld in de witte mantels van de Ku Klux Klan. Deze mannen vernielden het meubilair en fouilleerden alle bezoe kers en bedienden op wapens, waarna zij drie vrouwelijke cabaret-artisten en twee kellnsrs afranselden. Alle gasten werden gedwongen de ge legenheid direct te verlaten. De overval op dit cabaret, waarvoor een groot houten kruis werd neergezet, dat vervolgens in brand werd gestoken ge schiedde, nadat det Ku Klux Klan op een openbaar speelterrein ongeveer 150 nieu we leden had geinstalleerd. STAKING IN AUTOMOBIELFABRIEK. Nieuwe stakingen dreigen. Tengevolge van een zitstaking van 2500 arbeiders van de General Motors wordt de productie in de plaatselijke Fisher-carros- seriefabriek opgehouden, hetgeen weder oorzaak is, dat andere fabrieken van de Pontiac Motor Company wegens gebrek aan onderdeelen hebben moeten sluiten. De vakvereenigingsleiders beweren, dat de staking een uitvloeisel is van plaatse lijke grieven, doch de stakers gelooven, dat binnen 24 uur in 47 andere fabrieken der Genera] Motors in de Vereenigde Sta- "n soortgelijke stakingen zullen uitbre- "•n. - vakbondsgedelegeerden hebben reeds De achttiende partij werd afgebro ken met den volgenden stand. Zwart: Euwe. B C U E Wit: Aljechin. Welke zet is afgegeven? Opgaven moeten vóór de hervat ting der partij of bekendmaking van den afgegeven zet in ons bezit zijn. Iiij of zij, abcnné van De Leidsche Courant, die den zet raadt, kennen wij een bedrag van f 5.(vijf gul den) toe. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. Men mag niet meer dan één zet opgeven. TWEEDE KAMER TEGEN OVER DEN MINISTER VAN ONDERWIJS Ontleend is aan het voorloopig verslag over de begrooting van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschap: Vrijwel algemeen gaf m:n uiting aan zijn teleurstelling, dat de in het vierd kabinet- Colijn opnieuw opgetreden minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Kamer volkomen in het onzekere heeft ge laten omtrent het beleid, dai h'j voorne mens is in de begonnen regeeringsperiode te voeren. Men achtte het bevreemdend, dat de minister, die toch de wenschen en vragen kent. die in en buiten de Kamer op onderwijsgebied bestaan, de Kamer slechts op negatieve wijze door intrekking nl. van een aantal wetsontwerpen omtrent zijn voornemens heeft ingelicht. Zoo ergens,, dan is er bij het onderwijs een aanzienlijke achterstand in te halen. De hier aan het woord zijne' -'en weiger den voorhands te gelooven, dat de minister zou -volharden in zijn voornemen om nog geruimen tijd te laten voortduren den noodtoestand, waarin vooral het lager on derwijs verkeert door te lage salarissen, door overvolle klassen en door het leger van niet of slecht bezoldigde kweekelingen met akte, waardoor de ontoereikendheid der leerlingenschaal zoo pijnlijk wordt aan getoond. Daarom vroegenzij met des te meer aandrang, te worden ingelicht on trent de plannen van den minister om hier in verbetering te brengen. Andere leden zouden eveneens gaarne vernemen of de minister nog herziening van de onderwijswetgeving beoogt. Zal het niet bij blaffen blijven? GROOT AMPHIBIE-VLIEGTUIG IN AANBOUW. In opdracht van de Sovjet-Unie wordt een reusachtig viermotorig amphibie-vlieg- tuig gebouwd, bestemd voor lange afstan- vluchten. Het toestel zal 46 passagiers ver voeren met een nuttige last van 3400 kilo gram. De actie-radius bedraagt 8000 kilo meter. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen. Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: de heer A. Bot. Vlaardingen. Examen van apothekers-adsistent: Mej A. A. Maaskant, Rotterdam. Candidaatsexamen Geschiedenis: de heer P. Hoogenboom, Dordrecht. Doctoraal examen Rechten: de heer E. V. F. Belifante, Den Haag. Doctoraal examen Zuid Afrikaansch Recht: de heer I. C. Steijn, Oegstgeest. LAWNTENNIS OM DEN KONING GUSTAAF BEKER. Nederland geeft den wedstrijd tegen Zweden gewonnen. Aangezien de Zweedsche lawn tennis bond geen andere data beschikbaar heeft voor den wedstrijd ZwedenNederland voor de tweede ronde v? den koning Gustaaf beker dan 25-27 November, heeft het bestuur van den N.L.T.B. besloten geen pogingen meer te doen om een ploeg voor dezen wedstrijd samen te stellen en den wedstrijd gewonnen te geven. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen een ploeg van jongere spelers naar Stockholm te zenden, doch een dezer spelers van Swol bleek anastonds verhinderd wegens studie redenen. Ook Jhr. de Brand kon zich niet beschikbaar stellen. Daar kwamen nog da ta-moeilijkheden bij, zoodat hst bestuur van den N.L.T.B. thans maar bovenvermeld besluit heeft genomen, een beslissing, waarop men in Zweden eigenlijk reeds ge rekend had. DE JAMBOREETOCHT VAN DE KOL. RESERVE. Commandant vrijgesproken. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft gisteren de behandeling voorgezet van de zaak tegen den 37-jarigen eersten luitenant van de Koloniale Reserve te Nijmegen, M. v. d. H., die zich te verantwoorden had voor het feit, dat hij 8 Augustus j.l. te Bloe- mendaal geweigerd had te voldoen aan de bevelen door de gemeentepolitie aldaar ge geven. Beklaagde nam als commandant van een groep van 25 man deel aan een jamboree wandeltocht en weigerde, ofscnoon de poli tie zulks gelastte, zijn manschappen in co lonnes van drie te laten loopen. Tevens weigerde hij zijn groep op dc voetpaden te laten loopen. De auditeur militair eischfe 25 boete of 5 dagen hechtenis wegens het niet aan nemen van de formatie van drie en 10 subs. 5 d. hechtenis wegens het niet gaan loopen op het voetpad. De krijgsraad heeft hem gister vrijge sproken omdat hy handelde op grond van anderer bevel. Wij kunnen ons voorstellen, dat de krijgsraad feitelijk geen andere beslissing r.emen kon maar bedoeld militair optre den is o.i. heel betreurenswaardig geweest. verklaard, niet accoord te gaan met de nieuwe overeenkomst, die de General Mo tors voorgesteld heeft ter vervanging van die, welke een einde maakte aan de lang durige staking in het begin van dit jaar. De oude overeenkomst blijft echter van kracht, zoolang zij niet door een der par tijen is opgezegd. LESDENS JEUGD EERT VONDEL VONDEL-HERDENKING IN DE GEM. H.B.S. Voordracht van Paul Huf. Reeds vóór eenige maanden had de mi nister van O., K. en W. een schrijven ge richt tot de Gymnasia en de H.B. Scholen, waarin de wensch werd u.tgesproken, dat er op of bij gelegenheid van den 350sten geboortedag van Joost v. d. Vondel 'n her- I denking gewijd zou worden aan onzen dichtervorst. Wegens de schaarschte der financieele middelen hadden de directeuren en direc trices der H.B.S.-sen hier ter stede als mede de rector van het gymnasium de hoof den bij elkaar gestoken ten einde te gera ken tot een gemeenschappelijke herden king. Deze had hedenmorgen om 11 uur in de gymnastiekzaal van de Gemeentelijke H B.S. aan de Burggravenlaan plaats in tegenwoordigheid van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhjyzen; mr. A. F. L. H. Tepe, weihouder van onderwijs en den heer H A. Vr.end, chef van de af dealing onderwijs, en vooris van ae directeuren, di rectrices en rector van de H.B.S.-sen en hei gymnasium, alsmede van de leeraren en leerlingen dezer onderwijs-ins.ellingen. Nadat de directeur, di. J. C. v. Schalk wijk, alien welkom had geheeten, was het woord aan den heer B. M. Noach, leeiaar in de Ned. Taai aan de Gemeenteijlke H.B.S. die een korte rede hield, a.s inleiding op dt voordracht van den bekenden Vondel- declauiatoi Paul Huf, die zich bssch.kbaar had gesteld eenige van Vondels kenmer kende gedichten voor te dragen. In samenwerking met Paul Huf had de heer Noach de dichtfragmenten uitgezocht, welke Vondel ais mensch van verscheidene kanten zouden belichten. Op de eerste p aats komt zijn groote vroomheid wei zeer s.erk tot uiting in zijn dichtwerken. Maar daarnaast was Vondel ook een strijdbaar man, strijdend voor recht, overtuiging en vrijheio. Vondel was een gevoelig mensch; gevoelig ten opzichte van zijn gezin en tegenover het huiselijk leed, dat hem niet is gespaard gebleven; gevoelig ook ten op zichte van zijn tijd. Vondel leefde mee met ae geoeurtenissen, hij nam actief deel aan het openbare leven en daarom kan hij met recht genoemd worden onze nationale d.ch- ter. Hoe wars hij was van hoogmoed ge tuigen zijn dichtwerken herhaaldelijk, in hei bijzonder zijn „Lucifer"; eveneens ge tuigen zijn verzen van eerbied voor het gezag, al onderwierp hij zich niet slaafs, want hij streed waar het noodig was. Na aldus even de verschillende facetten van Vondels rijke persoonlijkheid te hebben getoond, liet de heer Noach het woord aan Paul Huf, wiens declamatorisch talent nu die vele facetten ging laten fonkelen en gioeiei. en tintelen van 'even. De met zooveel talent begaafde kunste naar liet Vondels liefde tot zijn geboorte stad Keulen uitkomen in diens van zoo diepe symboliek doorweven gedicht ,,D' olijftack aan Gustaaf Adolf"; diens liefde tot zijn tweede vaderstad Amsterdam bleek uit een voorgedragen fragment van de „Inwij ding van het Stadhuis" (tusschen haakjes: ook een rijkvloeiende bron van toepasse lijke spreuken bij de voltooiing van het Leidsche stadhuis!), terwijl Vondels eer bied voor het gezag en diens vereering van groote geleerden prachtig tot uiting werd gebracht m het klinkdicht op het over lijden van Gerard Vossius. Het huiselijke leed van Vondel werd gememoreerd in de bekende gedichten op Constantijntje en zijn dochtertje Saartje, die den bedroefden vader op jeugdigen leeftijd ontvielen. Zijn liefde tot de natuur spreekt uit de „Wildzang", zijn vroomheid uit de Rei der Clarissen uit de „Gljsbrecht" en uit de Bede voor het Walenweeshuis, terwijl er geen Vondelherdenking volmaakt is zonder dat er een gedicht op Joh. v. Oldenbarne- velt wordt voorgedragen. Paul Huf had het bekende gedicht op het Stokske van Joh. v Oldenbarnevelt gekozen en eindigde ten slotte met de „Kerkhofgalm", op speciaal verzoek van den heer Noach. Ademloos hebben de jeugdige en minder jeugdige toehoorders den bezielden voor- dracht van Paul Huf gevolgd en wel nim mer zal de levende schoonheid van Von dels peëzie zóó direct en overtuigend tot hen zijn doorgedrongen als op dezen mor gen, 350 jaar na Vondels geboorte. RHIJNGEEST, ENDEGEEST EN VOORGEEST. Wij vestigen de aandacht op de jaar- lijksche tentoonstelling met verkoop van de door de patiënien van Rhijngeest, En degeest en Voorgeest vervaardigde artike len, welke Maandagavond 22 dezer om 7 uur geopend zal worden. Tot deze tentoonstelling heeft men vrijen toegang. Men vindt er een groote verscheidenheid fraaie, en nuttige hand- werkaitikelen, speelgoederen, huishoude lijke- en kunstnijverheidsartikelen enz. tegen zéér billijke prijzen. Wij verwijzen naar de advertentie, die in ons blad van Zaterdag a.s. zal worden opgenomen, en wekken u gaarne tot een bezoek op. Handelsregister K. v. K. W ij z i g in g: 1976. Wed. E. van Velzen. Leiden, Haarlemmerweg 25. Broodbakkerij. Uittr. E.: Wed. M. J. van Weizen-Oorschot, Leiden, dd. 16 Nov. 1937. W jz. handelsn. in- J. van Velzen. N.E.: J. Th. C. van Velzen. Leiden. Wijz. uitgeoef. bedr.: brood-, koek-, banket- en beschuitbakkerij. 4530. Firma Feitenburg van 1793. Leiden, Breestraat 109. Piano's vleugels, orgels, ra dio, muzie; fijnmeubelen en knmerbiljards Vest. fil.: Alphen aan den Rijn, Brugge- straat 7. 3816. A. Vogelaar. Leiden, van Eanchem- straat 2. Kruideniers- en grutterswaren. Uittr. E.: A. Vogelaar, Leiden, dd. 13 No vember 1937. 3278. T. van Leeuwen. Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen, Dorpstraat 64. Brood-, koek-, beschuit- en banketbakkerij. Uittr. E.: Wed. M. van Leeuwen-Kroon; Wyz. handelsn. in: P. van Leeuwen. N.E.: P. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn. Gistermiddag is de 40-jarige mej. M. L. geb. S., toen zij uit de v. d. Werffstraai de Janvossensteeg wilde oveisteken door een onbekend* gebleven wielrijder aange reden. De juffrouw viel en klaagde over pijn in den linkerarm. De dokter van den E.H.D. constateerde, dat haar de arm bij den elleboog uit de kom was geschoten. Na ter plaatse behandeld te zijn, werd de jufrouw voor verder onderzoek meege nomen naar het Acad. Ziekenhuis. In velband met deze aanrijdipg wordt de wielrijder verzocht zich aan het poli tiebureau te vervoegen. Uit Leiden vertrokken: F. J. Aspeslagh en Fam., Batavia G. Bakker, Alkmaar, Pr. Bernhardlaan 11 F. J. J Becht, Amsterdam, N. Z. Voorburg wal 322 D J. Berlage, Gorssel B 217b Tot en met 20 November expositie „Wim van Woerkom", Nieuwe Rijn 33. Woensdag. Operette „De Drie Kabouter tjes", Leidsche Schouwburg, 8 u. Woensdag, Vergadering R.K. Gemeente raadsleden in den Statenkieskring Leiden. Den Burcht, 8 uur. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vinc.-Ver., HoogL Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag: „St. Raphael", Ledenvergade ring. Bondsgebouw 8 uur. Donderdag, Societeits-avond en cursus bridgen o. ausp. v. d. Ned. Reis- ver. v. Kath., Den Burcht, 8.15 u. Donderdag, Die Lustigsn Weiber von Wind sor, Uitv. Mij v. Toonkunst door Ned. Operagroep, Leidsche Schouw burg, 8.15 uur. Maandag, Accordeon-demonstratie der fa. Guldemond, Zomerzorg, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 No/, a.s. waargeno men door de apotheken: D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 405, E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 23, tel. 3553 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. A. Best, Zwolle, Papenstr 8 E. G. Bis schop, Vlissingen, Boul. Evertsen 14 M. E. Blok, den Haag, Zuid Buitensingel 1 Wed. A. P. P. Huizinga-Bruel, Goes, Oprit kade 59 W. J. Engelhard en Fam., Zoe- terwoude, H. Rijndijk F 61 H. R. Eshuis, Breda, Wilhelminas.ngel 33 C. J. M. v. d. Valk-Fontijn, Zoeterwoude, H. Rijndijk t 87 - W. Grisel, Zeist, Odijkerweg 31 A Hazevoet, den Haag, G-ev. Deynootplein 41 S. v. Helden-den Hoed, den Haag, Hadew.chstr. 22 M. M. Hoogstraten, Bos koop, Zijde 134 H. E. Horickx, den Haag, Ant. Duyckstr. 4 J. E. Muiier-Horree, Veur, Veurschestr. weg 182 M. Hudlg, Rotterdam, Mathenesserlaan 164b M. Katz en Fam., den Haag, Vaillantlaan 333 S. Kiel en Fam., Leiderdorp, v. d. Valk Boumanw. 8 M. J. Knaap, den Haag, Noordeinde lila C. Lanooy, Deventer, St. Jurrienstr. 19 A. M. Laterveer, Was senaar, Gr. Hoefijzerlaan 71 G. J. J. v. d. Linden en Fam., Soerabaia N.O.I. J. P. v. Loon, Baiavia N.O.I. C. J. A. Matthes, Amsterdam, Stadhouderskade 9 Wed. R. Pool-Messcher, Amsterdam, Amstelv. weg 37 J. W. Midgley en Fam., Engeland W. F. Mcene en Fam., den Haag, Bussum- schestr. 9 R. A. Overmars en Fam., Utrecht, J. S. Bachstr. 8 D. v. d. Plas en Fam., Giessendam, Oranjestr. 12 G. Pru.m, Hilversum, Zon.nelaan 16 H. A. P. de Santy en Fam., Batav.a N.O.I. M. 1^. M. R. Leeuwerik-Scheffer, Maarsseveen, Diependijk 44 b J. M. Thorn, Haarlem, Dreef 1 Wed. M. P. !Iemerik-v. d. W.lk, den Haag, P. Krugerlaan 74 D. Weisz, Utrecht, Balyelaan 27 L. A. C. Z.rkzee en Fam Batavia N.O.I. F. J. F. v. Zon neveld, Voorschoten, Vliet en Wegen 3. HEATER HOOEF1LMS INHOUD AANVANGSUUK KEURING Trianon: Blumen aus Nizza (Erna Sack). Het mysterie van de blauwe vaas (Geor ge Brent, Anita Louise). Zang- en speelfilm. Sensatiefilm Dag. 8—11 uur, Zon dags bovendien 2—7 uur, Matinée, Zaterd. en Woensd. 2 uur Goedgekeurd v volwassenen Lido: Slavenschip (War- npr Baxter, Wallace Beery). Een avontuur in het bosch. (Don Ameche, Ann Sothern). Spannende speelfilm Sensationee komisch Dag 8 5—11 15 uur >r *ae.« bovendien 27 uur. Matinée Zal en Woensd 13U uur. Goedgekeurd v volwassenen C Les Miserables f Charles Laughton, Vrederic March) Het Is voor den bak ker (Eddy Cantor). Speelfilm Komisch Dag. 8—11. Zondags '.nvendien 4—7 en 811 uur. Matinée Zate Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Lux'.r: Afgekeurd AjtBNTOEHw. Nooit wachten bij ver koudheid of rheuma- tiek, maar onmiddel lijk ASPIRIN-tableften nemen - en hoe eer der hoe beter!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2