NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 29ste Jaargang MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 No. 8879 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES ^an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Y Dr. Deckers iractie- voorzitter Eerst mr. v. Schaik voorzitter van de Tweede Kamerfractie der R.K. Staatspar tij, nu dr. Deckers. Twee ministers uit het vorige kabinet Colijn, tegen welks beleid de fractie zoo veel bezwaren had, worden achtereenvo- gens gekozen als voorzitters, als eerste woordvoerders, eerste repraesentanten dier fractie. Over de keuze van mr. v. Schaik was men al zeer verbaasd, over de keuze van dr. Deckers nóg meer, omdat in de fractie ook speciaal tegen diens beleid als minister van Landbouw ernstige bezwaren bestonden. „Men" begrijpt er niets van. En onder die „men" behooren ook vele pers-organen, ook katholieke bladen. Dat niet-begrijpen is begrijpelijkl Maar wij meenen, dat de verkiezing van dr. Deckers tot fractie-voorzitter tóch wel kan worden begrepen, en wij zijn het zelfs eens met de „Maasbode", dat ondanks de boven-bedoelde bezwa- r e n, die ook door ons worden aangevoeld deze keuze kan worden toege juicht! Zijn mr. Goseling en mr. Steenberghe, die tegen de politiek van het vorig minis terie Colijn zoovele bezwaren hadden, niet getreden in het nieuwe ministerie Colijn? En bewijst dit niet, dat na gehouden be sprekingen de voorheen bestaande klove is gedempt dat er althans over die klove een goed-begaanbare brug is gelegd? Welnu, is het niet heel goed mogelijk, dat ook dr. Deckers en de Tweede Kamer fractie der R.K. Staatspartij tot elkaar zijn gekomen na gehouden overleg? Wij kunnen ons dezen gang van zaken heel goed voorstellen, omdat wij altijd van meening zijn geweest, dat, als beide par tijen concreet haar momenteel vervul bare wenschen naast elkaar zouden stel len, de tegenstelling niet zóó diep zou blij ken te zijn, als men 't nog al 'ns wilde voorstellenmet welke voorstelling men ook vaak veel applaus kon inoogsten! Wij herhalen, dat wij aanvoelen, dat er bezwaren bestonden tegen de verkiezing van dr. Deckers tot voorzitter van de frac tie. Maar bezwaren, die grootendeels door besprekingen uit den weg kunnen zijn" ge ruimd, en die voorzoover zij, ongetwij feld, nog reëel zijn blijven bestaan niet opwegen tegen het feit, dat in dr. Deckers de fractie een veelzijdig zeer bekwaam voorzitter heeft met een buitengewoon rijke parlementaire ervaring. V „Vraag en Antwoord" Wij willen nu even uiting geven aan dankbare vreugde. Dankbare vreugde over de gave van de radio! Wij doen dit nu Zondagmiddag, on middellijk na het „Vraag en antwoord" van prof. Otten. Wat is het 'n heerlijkheid, te weten, dat zoo vele niet-katholieken door middel van de radio zoo veel leeren kennen van de Katholieke leer, waarvan zij te voren weinig of niets wisten, of waarvan zij te voren een geheel verkeerde, onware voorstelling hadden! Daarover moeten wij ons wel hartelijk verheugen en wie iets in zich gevoelt van den drang om de kennis der Waarheid uit te breiden dus iedere katholiek zal blij zijn in dankbare vreugde, als hij heeft beluisterd een zoo klare uiteenzetting van verschillende katholieke beginselen en leeringen, als prof. Otten geeft, met breed begrip van de opvattingen van anders denkenden, die zich nooit door hen ook maar eenigszins onredelijk gekwetst kun nen voelen. Wie de K.R.O. becritiseert om wat wordt doorgezonden, zonder dat het eenigen be- schavenden invloed heeft, eenige cultu- reele waarde bezit zal óók dankbaar moeten zijn voor heel veel, wat de K.R.O. -reeft en heel speciaal ook voor „Vraag en 'woord" van prof. Otten, O.P. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Negenmogendheden-conferentie te Brussel heeft na het weigerénd antwoord van Japan overwogen, wat nu gedaan moet worden. Op initiatief van de Vereen. Staten, Engeland en Frankrijk is een ge zamenlijke verklaring opgesteld, welke Zaterdag voorloopig is aanvaard door alle deelnemende delegatis, behalve door de Italiaansche. Vandaag zou de verklaring definitief worden aanvaard. In deze ver klaring wordt de houding van Japan ge laakt. De mogendheden zijn van oordeel, dat het Chineesch-Japansche conflict alle lan den aangaat en dat dit conflict niet door uitsluitend rechtstreeksche onderhandelin gen uit de wereld te helpen is. Blijft Ja pan weigeren de vijandelijkheden te sta ken, dan zullen de mogendheden overwe gen, welke houding zij tegenover zulk een situatie gemeenschappelijk zullen aanne men. Naar verluidt zou men reeds een af spraak hebben gemaakt om China van wapens te voorzien. Ieder land zou dat op z'n eigen houtje moeten doen, doch men zou elkaar helpen als er moeilijkheden kwamen. De staatslieden gaan weer aan het reizen. Zoo gaat bijv. de koning van België naar Engeland. Natuurlijk wordt alleen de uiter lijke feestelijke entourage vermeld, doch uit het feit, dat de minister van buiten- landsche zaken met den koning meegaat, blijkt, dat er gewichtiger zaken op het programma staan dan bals, diners en dé jeuners. Men spreekt ervan dat de koning wil voorstellen, een conferentie der Locar- no-mogendheden bijeen te roepen. Voorts gaat lord Halifax naar Berlijn. Dat opzienbarende feit is natuurlijk aan leiding tot allerlei gissingen en tendentieu- se geruchten. Zoo zou Berlijn in ruil voor tien jaar zwijgen over zijn koloniale eischen zekere vrijheden in Centraal Eu ropa willen hebben. Wat ervan waar is, zullen wij wel spoedig merken, want a.s. Woensdag zal de reis van lord Halifax plaats hebben. De „Times" schrijft erover: Degenen, die werkelijk de taak van lord Halifax v/enschen te doorgronden, zullen goed doen zekere heel eenvoudige waarheden niet uit het oog te verliezen", en het blad acht het niet moeilijk, die waarheden op te sommen. Het is een eiseh van den wereld vrede, dat er een hechte verstandhouding bestaat tusschen de volken van Duitsch- land en Engeland. Het is in beider belang, dat er een poging wordt gedaan om de be staande meeningsverschillen uit den weg te ruimen, de moeilijkheden te overwinnen en zoo mogelijk een gemeenschappelijk en wederkeerig arbeidsterrein te vinden. VOOR DE NOODLIJDENDE KERKEN. Gisteren is er in alle kerken van ons Bisdom gecollecteerd voor de noodlijden de parochies. Wij twijfelen er niet aan, of met milde hand is gegeven aan deze collecte, die als 't ware door den Bisschop zelf is ge houden. Voor degenen echter, die hun gave niet hebben kunnen schenken door welke bijzondere omstandigheid dan ook brengen wij gaarne nog even in herinne ring, dat zij een bedrag kunnen storten of overschrijven op postrekening 68.277 ten name van de Administratie van het Liefdewerk voor de Arme Parochies te Voorschoten. ONGEREGELDHEDEN TE CAIRO. CAïRO, 15 November (ANP.). -~ Terwijl óe nationale feestdag Zaterdag rustig ver- loopen is, hebben zich gisteren talrijke be toogingen voorgedaan. Zoo ontstonden relletjes in de universi teit. De deken der faculteit der exacte we tenschappen en de commandant der „Blauwhemden", die aanwezig waren bij het neerleggen van een krans bij het mo nument voor de slachtoffers der troebelen van November 1935, werden mishandeld* Eenige studenten werden ernstig gewond. De ongeregeldheden duurden tot den avond voort. De politie arresteerde 17 studenten. Zij zullen zich voor het gerecht te verant woorden hebben. HET VERKEER NOORD-ZUID OVER DORDRECHT. Groote toeneming na opening van de Moerdijkbrug. De K.N.A.C. schrijft: Met groote voldoening kan worden ge constateerd, dat het gereedkomen van de Moerdijkbrug in December 1936 in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het na der brengen van de deelen van Nederland „boven- en beneden de Moerdijk". Wie thans op een der ponten bij Dordrecht op de provinciale kenteekenen der voertuigen let zal daaronder zeer groote aantallen „zuiderlingen" aantreffen, die het Noorden met een bezoek gaan vereeren of die daar van terugkeeren. Ook het aantal auto's uit het Zuiden van buiten de landsgrenzen komende in opmerkelijk gestegen. Uiter- LEGENDA VEER aard is uit de provinciale autoletters niet zoo eenvoudig de stroom in Zuidelijke richting af te leiden omdat ook het plaat selijk verkeer de Zuid-Hollandsche letters voert. De cijfers van het vervoer over de Dordtsche veren DordrechtZwijndrecht en Wieldrecht's-Gravendeel, door den directeur van het Veerbedrijf welwillend aan de K.N.A.C. verschaft, kunnen een in druk geven van den stimulans, die de ope ning van de Moerdijkbrug voor het Noord- Zuid verkeer over de route Moerdijk— DordrechtRotterdam is geweest: Veerdienst DordrechtZwijndrecht. auto's motorrijwielen Jan. 34.659 47.564 819 1.087 Febr. 33.223 44.635 840 1.223 Mrt. 40.388 54.639 1.345 2.158 April 44.989 58.344 2.315 3.646 Mei 48.439 66,710 3.819 7.997 Juni 47.558 63.827 4.202 6.601 Juli 48.806 71.520 3.936 7.517 Aug. 52.631 74.755 5.855 9.210 Sept. 48.513 64.303 3.414 5.705 De toeneming sinds de openstelling van de Moerdijkbrug is dus wel duidelijk merkbaar. Bij de auto's is deze vrij regel matig en ligt de variatie ten opzichte van vorig jaar tusschen de 30 en 46 pet. Daar entegen vertoonen de cijfers der motorrij wielen groote schommelingen, waaruit het meer toeristisch dan zakelijk karakter van dit vervoermiddel blijkt. Mede wordt dit nog aangetoond door de groote verschillen tusschen zomer- en win ter verkeer. Terwijl bij de auto's het verschil in aantal tusschen Januari en Augustus (vacantiemaand) slechts 57 pet. bedraagt is dit bij de mo torrijwielen niet minder dan 74 pet. Toch wordt door de discus de auto nog al te gaarne als luxe-object beschouwd. Ook het aantal rijwielen vertoont een regelmatige vermeerdering; in verhouding tot het motorverkeer is de toeneming ech ter niet zoo groot. Het verkeer van Rotterdam naar Moer dijk kan behalve over Dordrecht ook zijn route kiezen over 's-Grav e n d e e 1 en Wieldrecht. De veerdienst tusschen deze twee plaatsen wordt eveneens ver zorgd door de gemeente Dordrecht. Vooral wanneer op de spitsuren te Dordrecht en Zwijndrecht op lange wachttijden valt te rekenen, verdient gebruik van de route over 's-Gravendeel 'voor het doorgaande verkeer aanbeveling. De toeneming bij dit veer is niet zoo groot geweest als bij Dordrecht. Toch werden hier in Augustus 17.688 auto's overgezet, waarvan 210 in den Nachtdienst. Sinds Juli is hier een der vroegere groote ponten van den Moerdijk in dienst, die ongeveer 22 personenauto's tegelijkertijd kan herbergen. Telt men de cijfers der beide veren bij elkaar dan komt men voor de maand Augustus 1937 op een totaal Noord-Zuid vervoer van 92.443 auto's, 11.364 motorrij wielen en 197.718 rijwielen. Aannemende, dat van de motorrijtuigen tenminste 90 pet. van deze aantallen of om streeks 80.000 auto's en 9000 motorrijwielen van de brug te Dordrecht gebruik zou heb- Dit nummer bestaat oil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Brusselsche conferentie stelt een gezamenlijke verklaring op tegen Japan. (3de blad). Lord Halifax naar Berlijn. (3de blad). De reis van den Belgischen koning naar Engeland. (3de blad). De Negus kan geen kolen koopen. (3de blad). Gevaarlijke toestand te Jerusalem. (3 de blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Het Engelsche vrachtschip „Ino" bij de Ned. kust vergaan. Van de 18 geredde op varenden overleed er één. (3de blad). Doodelijke ongelukken op den weg. (3de blad). De dader van den mislukten roofover val te Terwinselen, een 17-jarige jongen aangehouden. (3de blad). Sport en Wedstrifden SCHAKEN: Aljechin heeft de 17e partij van de match tegen dr. Euwe gewonnen moeten geven. (4de blad). VOETBAL: De leiders van West II IVCB verbeterden hun positie, SJC verliest onfortuinlijk van DHL. Afgekeurde ter reinen in den D. H. V. B., overwinningen van twee Docos-elftallen. Het Bondself- tal werd met 60 door Rotterdam geklopt, Noord Nederland verloor met 30 van Noord Duitschland. Ajax en DWS spelen gelijk, A.S.C. en Lugdunum verliezen. (4de blad). ZWEMMEN: Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hveger op de 400 M. morstcrawl; nieuw Eur. record 200 M. schoolslag heeren (4de blad). KAPELAAN W. J. V. HESSING. Wanneer een kapelaan zoo'n jaar of acht in eenzelfde parochie werkzaam is, dan kan men vandaag of morgen verwachten een benoeming naar elders. Zóó is nu een maal de gewone gang van zaken, of men 't betreurt of niet. Betreuren zullen zeer velen zeker, dat kapelaan Hessing de parochie van O. L. Vr. Hem. en H. Joseph gaat verlaten. Kapelaan Hessing is in 1929 tot kapelaan benoemd aan de Mon Père-kerk. In de acht jaren van zijn verblijf in Lei den heeft de weleerw. heer Hessing zoo véél goeds gedaan, wat zeer velen bij het afscheid met oprechte, hartelijke dank baarheid zullen wedenken De priesterijlke werkzaamheid in haar meest intieme èn meest vruchtdragende ac tiviteit is niet publiek bekend. Maar er kunnen ook in de activiteit-naar-buiten van den priester elementen zijn, die bij zondere waardeering vragen. Wij meenen, dat in kapelaan Hessing's arbeid zeer bijzonder gewaardeerd moet worden zijn van meeleven en meevoelen getuigend huisbezoek. De beste priesters komen 't meest in de gezinnen, waar droef heid en ellende is, waar 't meest hun pries terlijke hulp noodig is! Ook de zorg, welke klaarblijkelijk ka pelaan Hessing steeds wijdde aan zijn pre- dicaties, werd door zijn gehoor in de kerk zeer gewaardeerd. Kapelaan Hessing was geest, adviseur van de vakorganisaties der textielarbei- desr, der tabaksbewerkers, der kleerma kers, der werkmeesters, der kraamverzorg sters, geest. adv. van de R. K. Reclas- seeringsver. Hij was directeur van de Leid- sche Processie naar Brielle. Hij was direc teur der meisjes-congregatie en vrouwen- afdeeling der H Familie. Hij was voor zitter van de Kath. Kinderuitzending (R.- K. Huisvestingscomité). Tenslotte, kapelaan Hessing was secr.-penningmeester van de R.-K. Ver. tot Wijkverpleging. En al deze functies heeft kapelaan Hessing met groote toewijding vervuld. Kapelaan Hessing is benoemd in de pa rochie van de H. Lambertus te Rotterdam een parochie, waarvan de kerk staat aan de Hof laan (Oostzeedijk). God zegene ook in de toekomst rijkelijk den priesterlijken arbeid van den weleerw. heer W. Hessing. Opvolger van kapelaan Hessing is de weleerw. heer P. J. J. Hofstede. Kapelaan Hofstede is geboren 8 Jan. 1909, priester gewijd in 1934 en na zijn priesterwijding benoemd tot kapelaan aan de St. Victor- parochie te Noord wij ker hout. ben gemaakt wanneer deze reeds ter be schikking zou zijn geweest, dan moge dit een aansporing zijn voor de betreffende autoriteiten om alles op alles te zetten om de datum van openstelling van de brug zoo vroeg mogelijk te stellen. lederen dag gaat bij de aanlegsteigers der Dordtsche veren veel tijd en geld verloren, een luxe die ons land momenteel zeker niet kan veroorloven. KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING IN LEIDEN. In de dagen van de Wereld-Jamboree te Vogelenzang trok de verkennersbewe ging een geweldige belangstelling. Tal- looze Leidenaars en anderen hebben met enthousiasme de Jamboree bezocht en kwamen met opgetogen juichkreten over een dergelijke beweging naar huis. Alge meen hoopte men in den lande dat deze belangstelling blijvend zou zijn en zich zou omzetten in een concreten vorm, zoo dat het aantal jongens zou toenemen. Echter.... er zijn er velen die „Het spel van verkenning" willen meespelen maar het aantal mannen dat deze jeugd moet opvangen en in goede sporen leiden is te weinig. Er zijn „mannen" noodig die de paraatheid hebben een leidersfunctie op zich te willen nemen, menschen die iets van hun eigen tijd en ervaring aan de jeugd willen meedeelen, menschen die mee willen bouwen aan een karakter vaste, krachtige jeugd. Het zal van hen een offertje vragen een gedeelte van hun vrijen tijd te geven voor anderen maar we kunnen ook verzekeren, dat het werk is dat voldoe ning geeft en zich zelf rijk betaalt. Niet alleen voor de verkenners jongens van 11 tot 17 jaar maar ook voor de voor trekkers jongemannen van 17 tot 23 jaar bestaat er behoefte aan leiders. Bedoeling hiervan is: belangstelling te wekken voor het leiderschap en hen die hier iets voor voelen uit te noodigen eens te komen hooren en praten op een bijeen komst in het „St. Antonius-Clubhuis" op de Mare, welke gehouden zal worden a.s. Vrijdag 19 Nov., 's avonds om 8 y2 uur. Hier zal de Hoofdverkenners-geestelijke Dr. Ramselaar komen spreken over „Jeugd leiderschap". Door deze bijeenkomst bij te wonen verbindt zich niemand tot onze beweging! Voelt u meer voor een andere tak van jeugd? Dan ook van harte wel kom! De jeugdleiders zullen praktisch iets van dit „Wild-West" leven demon- streeren. Dus begrijpt u goed: iedere jongeman is hier van harte welkom, zoowel meer in gewijden als volkomen leeken in het jeugdwerk. Mogen wij a.s. Vrijdag op u rekenen? Komt hooren en zien! Bestuur K. J. C. JONGERENAFDEELING R.K.SJ». Morgenavond zal de tweede Winterbij- eenkomst plaats vinden van de jongeren- afdeeling R. K. Staatspartij. De heer mr. H. Donders zal spreken over: „Socialisme als strooming en de invloed ervan in Nederland". De bijeenkomst zal gehouden worden in Royal (bovenzaal), Doezastraat 43. Aanvang 8.30 uur. Alle jongeren zijn natuurlijk aanwezig. Ook belangstellenden zijn welkom. HetBes'

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1