VniUt£a>utt>* BIOSCOPEN RECHTZAKEN X KRUISWOORD-RAADSEL X ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 gesp.gew.gel.verl. v.—t. De stand luidt: Ons Genoegen 1 5 3 2 0 2614 LUTO 3 4 2 0 2 18—14 LUTO 2 3 111 12—12 VIOS 1 4 0 3 1 14—18 LUTO 1 3 0 1 2 8—18 Oude Post 1 10 10 4—4 De kansen voor Ons Genoegen 1 zijn bij zonder fraai voor het kampioenschap in af- deeling I. Nederlaagwedstrijden te Sassenheim. Voor de Nederlaagwedstrijden speelde Oude Post I tegen de „Poort van Cleef" uit Leiden. car.brt. h.s. moy. B Tegelaar (P. v. Cl. 200 20 37 10.— A. H. Copini (0. P.) 73 20 15 3.65 B. de Roo 200 35 22 5.71 G. Zandbergen 172 35 14 4.91 G Tegelaar 150 25 21 6.— J, v. Reisen 84 25 14 3.36 W F. Karsten 150 23 24 652 C. Guldemond 52 23 13 2.26 Poort van Cleef 700 car. Oude Post 381 car. De B C. Poort van Cleef behaalde de overwinning met 319 car. Enkele nabeschouwingen op Raadsverslag der Gem. Alkemade. ALKEMADE, 11 November. Vele ingezetenen van Alkemade zullen met belangstelling het verslag der Raads vergaderingen in de L. Courant lezen, vooral als de ontvangsten en uitgaven in behandeling komen en algemeene be schouwingen worden gehouden. Met de tegenwoordige lange avonden is daar wel tijd voor. Veel belangrijks leverden die beschouwingen dit jaar niet op. Volgens een der Raadsleden zou dat veel beter tot zijn recht komen, als te voren de ver schillende posten der begrooting, gedrukt of getypt, den Raadsleden werden ver strekt. Met de aanschaffing van een nieuw model drukmachine Zal daar een vol gend jaar in voorzien worden. Zou het niet nuttiger'en meer noodig geweest zijn, voor de Buurten Rijpwetering en Oud- Ade een brandspuit aan te schaffen? Als er nu op die uitgestrekte plaatsen brand uitbreekt, moet men naar Roelofarends- veen om de spuit te halen, dan zal dat wel meer voor nablussching zijn. Wat wel bijzonder de aandacht trok, was bij de gewone ontvangsten, de groo- te uitgaven voor Burgerlijk Armbestuur, werkloozensteun en onderhoud van wegen en bruggen; toch waren er maar twee Raadsleden tegen het voorstel om de weg vanaf de grens Haarlemmermeer tot de ZijL weer terug te nemen van de Pro vincie, plus een jaarlijksche subsidie te geven van ongeveer 3000 gulden om de oude spoorweg, tot een moderne verkeers weg te maken. Onwillekeurig denkt men, hoe is het mogelijk, dat het meerendeel der Raads leden er voor stemden, of het een peule schilletje geldt, om die lange weg weer van de Provincie terug te nemen. Voor een lichaam als de Provinciale Staten, dat -honderdduizenden uitgeeft voor nieu we moderne wegen, kan toch het onder houd van de drukke verkeersweg door de Gem. Alkemade geen noemenswaardig bezwaar uitmaken, de gemeente, die al noodlijdend is, heeft aan die jaarlijksche subsidie al meer dan genoeg. Volgens het geen de vorige week in de L. Courant te lezen stond, waren de gemeenten Alphen, Nieuwveen, Zevenhoven niet zoo scheu tig met het geven van die subsidie. Mogen degenen, die een andere mis schien betere kijk op de zaken der ge meente Alkemade hebben, er ook eens mede voor den dag komen. Uit wrijving van gedachten wordt dikwijls het goede geboren. Een getrouwe lezer van De Leidsche Courant. IS ER AAN DEN VEENWEG PRESSIE UITGEOEFEND? j Er is geen sprake van! Mijnheer de redacteur! In de vergadering van den R.K. Volks bond, gelezen in uw blad van 6 Nov. j.l., verklaart de heer H. den Holander, dat er met de inteekenlijst (annexatie Veen- weg Nootdorp) pressie is uitgeoefend. Daar ondergeteekende zelf met deze lijst heeft gelopen, kom ik hier krachtig tegen op. Ook mijn collega, de heer Th. v. d. Sande. Daar tegenover heb ik er een de lijst geweigerd; om zekere redenen wilde hij niet teekenen, doch daar hij eenige verplichting aan mij had, wilde hij wel teekenen. Dit heb ik niet toegelaten, want dan was de lijst ongeldig. Wat het belastbaar inkomen betreft, is de heer H. den Hollander ook niet goed ingelicht. Personeele belasting wordt niet geheven wanneer de belastbare huurwaar de niet meer bedraagt dan 2.7 per week (7e klasse in Nootdorp en aan den Veen- weg). Stompwijk heft 200 opcenten, Noot dorp 90 opcenten. Belastbaar inkomen zoa- wel voor Stompwijk als Nootdorp 6001 beiden ingedeeld in de 3e klasse gemeente fondsbelasting. Mijn dank voor de verleende plaats ruimte. W. J. DE GROOT. GEMENGDE BERICHTEN JONGEMAN DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. BIJ EEN BOUWWERK. Aan den Statensingel, nabij de Boreel- straat te Rotterdam, is gisteren een ern stig ongeluk gebeurd, dat een metselaar het leven heeft gekost. Bij een bouwwerk aldaar waren vier arbeiders bËZig met het verplaatsen van stalen ramen. Een van die ramen, ongeveer 150 K.G. wegend, hadden zy een eind versjouwd, waarna ze even rustten. Zij bemerkten evenwel niet, dat er op straat een electrische kabel lag. Het raam, dat aan de onderzijde een scherpen kant had kwam op den kabel te 6taan, sneed door de isolatie heen en geraakte al dus onder stroom. Drie arbeidprs kregen een schok, maar kwamen met den schrik vrij. De vierde, de 24-jarige metselaar J. L. C. van leten, uit de Dijkstraat, kreeg een hevigen klap en werd een eind wegge slingerd. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het stoffelijk overschot is per auto van den geneeskundigen dienst naar het St. Fran- ciscusgasthuis overgebracht. LOODGIETER VAN KERKGEBOUW NEERGESTORT. Gistermiddag is de 23-jarige loodgieter j van Steenbergen te Zaltbommel, terwijl hij werkzaam was aan de restauratie van de St. Maartenskerk, door het breken van een sport van een ladder, van den nok van het ongeveer dertig meter hooge dak gevallen. Hij gleed eerst langs een leien dak van tien meter lengte in een cementen goot en viel toen tusschen de stelling en de muur van het gebouw op een zes meter lager gelegen stelling, waar hij bloedend liggen bleef. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis overgebracht Het on geluk had nog ergere gevolgen kunnen heb ben, daar de vader en twee broers van het slachtoffer eveneens op den ladder stonden, doch deze konden zich nog aan een uitste kend gedeelte van het dak vastklemmen en zich in veiligheid stellen. VERDRONKEN. Gisteravond om zes uur is de 52-jarige scheepsbouwer A. Breur te Neder Har- dinxveld door onbekende oorzaak in het riviertje, dat achter zijn werf loopt, ge vallen en verdronken. Toen men, nadat de heer B. drie kwartier was weggebleven, op onderzoek uitging, vonJ men hem aan den kant voorover in het ondiepe water liggen. De levensgeesten waren toen na tuurlijk geweken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. DE DIEFSTAL UIT EEN MELKAUTO TE PEIZE. Daders en hun medeplichtigen blijken meer op hun kerfstok te hebben. Naar mate het onderzoek vordert, blijkt hoe langer hoe meer, dat men met de aan houding van de beide dauers van den d.ef- stal van 700.— uit een melkauto te Peize een goeden slag heeft geslagen. L. K. uit Groningen heeft voor de recherche te Gro ningen bekend debet te zijn aan den roof overval op. het postkantoor in de Steentil- straat te Groningen, waai bij een bedrag van 150. - werd gestolen en aan de berooving van den heer P. In de Leeuwarderstraat, eveneens te Groningen. Wegens medeplich tigheid zijn een neef van den dader H. K„ uit Groningen en zekere J C. uit Groningen aangehouden. L. K. en de slager R. uit Peize zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Het onderzoek is nog steeds niet afgeloo- pen. In het bijzonder wordt thans nagegaan of de inbraken, welke in de laatste maan den gepleegd zijn, eveneens op rekening van de aangehoudenen moeten worden ge steld. Direct na het plegen van den roofoverval op het postkantoor in de Steentilstraat te Groningen, vatte de politie ernstige ver denking op tegen den thans gearresteerden L. K. Hij werd echter dooi de getuigen niet herkend, zood'at men hem vrij moest laten. Gebleken is, dat door de aanhouding van L K. en R. heel wat plannen niet tot uit voering zijn gekomen. Zoo bekenden zij, dat op hun programma stond een roofover val op een ouden alleen wonênden man te Peize. Ook is gebleken, dat een van beiden op een Dinsdagmiddag een boer uit Zuid- horn, cue een groot bedrag aan geld bij zich droeg, geruimen tijd heeft gevolgd. Hij nam daartoe zelfs een spoorxaartje naar Zuid- horn. Er deed zich echter geen geschikte gelegenheid voor de berooving ten uitvoer te leggen. H. K., een neef van L. K. blijkt betrokken te zijn geweest by den diefstal van een geldkistje in Augustus 1936 bij den slager de N., in de A-keikstraat te Gronin gen. Voorts heeft L. K. mejuffrouw T. te Groningen een bedrag van ongeveer hon derd gulden afhandig gemaakt. Hij ver voegde zich daartoe van den zomer twee maal ten huize van de juffrouw, zeggende, STEENBERG VAN STAATS MIJN MAURITS IN BRAND Het vuur, dat reeds van Woensdag al woedt, is zeer moeilijk te bestrijden De steenberg van de Staatsmijn Maurits te Lutterade staat sedert YVcensdag in brand. Oppervlakkig beschouwd, zag het geval er niet zoo ernstig uit, maar gelei delijk aan stijgen er reeds grootsre rook- massa's uit d3n zwarten berg op, waaruit blijkt, dat er in het inwendige een gewel dige vuurhaard moet zitten. Met man en macht is men aan het werk gegaan om het vuur te blusschen, maar de groote watermassa's, die men op den berg spoot, leverden niet het geringste resul taat op. Thans heeft men ploegen van ongeveer dertig arbeiders te werk gesteld om den berg gedeeltelijk af te graven, om zoodoen de tot den vuurhaard zelf te kunnen door dringen of dezen althans zoo dicht te be naderen, dat de blussching met water het gewenschte succes zal opleveren. Langs de helling is nu een diepe geul van ongeveer 26 meter lengte gegraven waaruit overal rookmassa's opstijgen. Om des nachts te kunnen doorwerken, heeft men op de bedreigde plaats een speciale verlichting aangebracht. Zooals het zich thans laat aanzien, zal het zeker nog heel lang duren, eer men het vuur meester is, temeer daar de ko- lcnafval uit z.g. vetkool bestaat. De oorzèak van den brand is vermoede lijk zelfontbranding van stukken hout, die onder den hoogen druk zijn gaan gloeien. voor HET ftg E HU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE ZWGajM oeao/w*&g IEIDEU dat hij opdracht had de belasting voor haar tc betalen. Met mooie praatjes wist hij de vrouw te bewegen hem het geld te geven. Veertien dagen geleden heeft hij getracht deze truc nogmaals uit te halen, doch dit t. niet gelukt. J. Cdie thans eveneens is aangehouden, neeft medegeholpen bij het stelen van groote hoeveelheden metaal te Haren. Ook heeft hij van opslagplaats in Groningen groote hoeveelheden ijzer en koper, welke aan een ook van een der daders behoorden, ont vreemd. ROOVERS TE GRONINGEN. Een vierde aanhouding. De recherche te Groningen heeft thans een vierde aanhouding gedaan in verband met de beroovingen en diefstallen in de provincie Groningen, waarvan we giste ren melding maakten Thans is gearres teerd zekere H. K., een neef van den hoofd dader L. K. De man wordt verdacht van medeplichtigheid. Hij blijkt betrokken te zijn geweest bij den diefstal van een geld kistje in Augustus 1936 bij den slager De N. in de A-Kerkstraat te Groningen. OVER KONIJNEN EN FIETSENDIEVEN. Met een variant op het bekende gezegde: men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt, zou men in deze affaire kunnen zeg gen: hoe een konyn een fietsendief In het huis van bewaring braent. Eenigen tijd geleden namelijk werden door de politie te Rotterdam aangehouden twee personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal vai, drie konijnen. De konijnenzaak was niet zoo erg belangrijk, maar een van de twee aangehoudenen, H. G. bezat een Belgische toerfiets. De politie, die altijd belangstelling voor schijnbare nietig heden heeft, informeerde waar G. die fiets had gekocht. Het antwoord kwam prompt: van twee onbekende mannen voor het kapi taal bedrag van 10. Erg veel vertrouwen nad de politie niet m deze mededeeling en het stond voor haar vast, dat er iets met de fiets aan de hand was. G zeide echter de beide mannen, die hem voor zoo'n koopje de fiets hadden verkucht, pertinent niet te kennen. Toen werd hem een fotoboek voorgelegd en dat bracht licht in de zaak, want in zekeren J W. herkende G. een van het tweetal. Deze J. W. zat evenwei in het huis van bewaring in verband met de bekende fiet- senzaak, waarbij een kapper uit Rotterdam betrokken was, en waaromtrent destijds reeds een en ander is gemeld. De politie wist echter, dat J. W. nog een vriend had, J. S., die nog op vrije voeten was. Toen deze J. »S. op het politiebureau was ontbo den, bleek G. hem reeds op de hoogte te hebben gesteld van wat er was gebeurd. Dit gesprek had plaat 7 gehad in een van de volkstuintjes te Rotterdam. G. had S. verteld, dat zijn fiets in beslag was geno men, waarop S. had gezegd: als ze mij komen halen moet je me niet herkennen, want anders ben ik er bij. Zulks geschiedde, S. wist by de politie van niets en G. herkende hem niet. Ten slotte bleek ontkennen toch ondoenlijk en gaf S. toe, dat 2ijn combinatie de fiets had omgebouwd en overgelakt. Het rijwiel was eenige maanden geleden gestolen ten na- deele van N. H., aan de Zaagmolenkade te Rotterdam. S. is gearresteerd en reeds naar het huis van bewaring gebracht THEATER HOOFFILMS INHOUD AANVANGSUUH KEURING Trianon: Blumen aus Nizza (Erna Sack). Het mysterie van de blauwe vaas (Geor ge Brent, Anita Louise). Zang- en speelfilm. Sensatiefilm Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 2—7 uur, Matinée, Zaterd. en Woensd. 2 uur Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Slavenschip (War ner Baxter, Wallace Beery). Een avontuur in het bosch. (Dnti Ameche, Ann Sothern). Spannende speelfilm Sensationee komisch Dag. 8 51115 uur -Maes bovendien 27 uur. Matinée Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd v volwassenen Casino: Les Miserables (Charles Laughton, Frederic March) Het is voor den bak ker (Eddy Cantor). Speelfilm Komisch Dag. 8—11, Zondags '.ovendien 4—7 en 811 uur. Matinée Zaiei. c i Woens dag 2.30 uur. aoedgekeurd v. volwassenen Luxor: Afgekeurd KANTONRECHTER BUITEN ZIJN BOEKJE. Niet ter zake dienende opmerking over het kindertal van een werkloozen verdachte. Voor den Utrechtschen Kantonrechter stond Dinsdag terecht een Werklooze ver dachte, die met de verkeersverordening in conflict was gekomen; zooals hij zelf ver klaarde, „wegens huiselijke omstandig heden" daar hij haast had. Het bleek, dat de man weder een gezinsvermeerdering wach tende was. Informeerend naar den stand van zaken in het gezin van verdachte, die het ten laste gelegde toegaf, vernam de kanton rechter, dat de man thans drie kinderen heeft, waaronder een tweeling. „En u bent werkloos?!" vroeg de kanton rechter op veèlzeggenden toon. Verdachte gaf dit toe. Zij het dan, dat in zijn antwoord niet veel ernst te beluisteren viel. De kantonrechter achtte het gewenscht den verdachte erop te wijzen, dat hij in zijn handelwijze toch niet erg verantwoordelijk was tegenover de maatschappij: „in drie jaar tijds drie kinderen, en dat, terwijl u werkloos bént?" Verdachte werd veroordeeld en merkte op, dat men hem evengoed 50 als 1. boete kon opleggen, daar hij 't toch niet betalen kon. „Zoo komt u er ook nooit" gaf de kan tonrechter nog te kennen, waarbij hij we derom het sr.el groeiende kindertal van verdachte stelde tegenover diens werkloos heid Het kan nu waar zijn, dat verdachte zelf, ter zitting, geen bijzonder serieuzen indruk n.aaxte dii gaf den kantonrechter toch geen recht, om zich een uitlating te permitteeren over zulke précaire prive-aangelegenheden als het vormen en (of) doen groeien van een gezin. Er zijn tenslotte kwesties, die louter en alleen het privé-geweten van den mensch betreffen en daaronder ressorteert onge twijfeld de aangelegenheid waarop de kan tonrechter doelde, ter wij] deze als zoo danig toch zeker geen recht heeft, iemand verantwoordelijk te stellen tegenover de maatschappij, omdat hij, werkloos zijnde, de wetten van het leven en den normalen gang van zaken in een gezin eerbiedigt, al thans geen blijken geeft van het tegenover gestelde. Wij weten zeer wel, dat het niet de ge woonte is, bij verslagen van rechtbankzit tingen een eigen opninie uit te spreken over de wijze, waarop de zaken behandeld wor den. Nu echter de kantonrechter de Jager zoo ontaktisch .handelde, meenden wij, verplicht te zijn, ten sterkste hiertegen te moeten pro test eer en. In de hoop, dat voortaan ook een kanton rechter zal weten te bedenken, dat er „grenzen" zijn, die hij evenmin mag over schrijden als een ander, die de burgerlijke wet niet mag overtreden. „Tijd". WOLFSANGEL UITING VAN POLITIEK STREVEN? Officier van Justitie te Zutfen zegt: ja. Gisteren diende voor de Zutfensche recht bank de zaak tegen den 31-jarigen assura deur J. H. L. te Baarn, die op 17 Mei te De venter heeft gereden met een auto, waarop gekleurde wolfsangels waren bevestigd. De kantonrechter te Deventer had den man vrijgesproken, doch de ambtenaar bij het O M. was in hooger beroep gegaan. Als ge machtigde van den verdachte trad op mr. van Vessem. Mr. J. L. Nöthorn te Zutfen werd als ge- tuige-deskundige gehoord. Deze gaf op ver zoek van mr. van Vessem een kort over zicht van de geschiedenis van den wolfs- angel en legde twee boeken over, waarin nadere verklaringen over dit germaansche embleem werden gegeven. Mr. Nöthorn zei- de, dat de wolfsangel uit een oudheidkun dig oogpunt moet worden beschouwd en niet in verband gebracht moet worden met eenige politieke richting. Dg Officier van Justitie, mr. W. J. H. Stam, meende, dat ieder voorwerp, dat door een politieke partij wordt gebruikt als een symbool voor haar streven, krachtens art. 435 niet mag worden gedragen, onverschil lig of dat een wolfsangel, een roode roos of iets dergelijks is. Het eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van den verdachte tot 6. boete, subs, zes dagen hechtenis. Mr. van Vessem ontkende, dat een wolfsangel het symbool van de N.S.B. is. „Het is een uiting van cultureel germaansch streven en valt niet onder het uniformverbod". Hij conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. OPLOSSINGEN VAN VORIGE WEEK: Horizontaal: 1. klamp, 4. ether, 7. bella, 9. steek, 12. Ria, 13. les, 14. nor, 15. tik, 16. elk, 17. nee. 18. bon, 19. Eva. 20. derde, 22. colli, 24. aster, 26. salie. Verticaal: 1. keel, 5. talkbes, 6. essence, 7. 10. enkel, 11. kraai, 21. daas, 23. orde, 25 tü. 2. ach, -3. port, brand, 8. later, NIEUWE OPGAVE: Horizontaal: 5. keu rig, 6. wedstrijd in het schermen, 12. laagte, 13. meisjesnaam, 14. blad groente, 15. onderricht, 17. kip, 18. uitgebreid la ger onderwiis, 19. groote roeiboot, 20. dwaas, 22. vlakgom, 24. mak, 26. hetzelfde, 29. gissen. 31. maar. 33. teeken dat iets uitgelaten is. 35. insect. 36 leger. 37. teekening. 38. plechtige bevestiging, 40. vorm van w.w. staan, 41. candidaat van het heilige leeraarsambt (La tijn), 42. door de lever af gescheiden vloeistof, 43. spelonk, 44. zeer zacht (afk.), 47. vrucht, 49. huis iier, 51. plaatsje in N. Brabant, 53. mondeling, 55. wiel, 57. som, 59. te genstelling van warm, 60. schoonmaken, 62. middel om zijn ge dachten uit te drukken, 63. vierkante de cameter, 64. liter, 66. bewoner van een Europeesch land, 68. lyrisch gedicht, 69. stof, 70. muziekstuk voor 2 personen, 71. deel v. d. hals, 73 adieu, 75. watervlakte, 76. warm (Eng.), 77. remtoestel, 78. beul. Verticaal: 1. huid, 2. bevelhebber (Turksch), 3. schrede, 4. stier, 5. jongens naam, 6. spruit, 7. elpenbeen, 9. overwin nen, 10. met elkander. 11. samentrekking, 12. strafbaar feit, 16. Indiaansche opper hoofd, 21. bewoner van Europa, 23. flauw, 24. samen trekking, 25. kathedraal, 27. klee- dingstk, 28. honingdrank, 30. krankzinnig, 31. spoedig, 32. muzieknoot, 34. tichel, 36. wereldkaart, 39. zoogdier, 40, kleedingstuk 45. ziekte, 46. voor, 47. kuip, 48. deel v. d. week, 50. voorzetsel. 51. familielid, 52. meerval. 54. s. v. p., 55. hart, 56. scheeps- vloer, 58. zot, 60. toestand van rust, 61. pijnlijke gevolgen. 63 jongensnaam, 65. middag, 67. samentrekking. 70. onvrucht baar, 72. straatsteen, 74. slim, 75. zonder hoofdelijke stemming, 76. de onderwereld

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15