R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 DE LEfDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIOEN GESPREKKEN MET DUITSCHERS. X. „Bitte für uns". Oppervlakkige toeristen hebben vaak zich aldus geuit: „In Duitschland is het alles dik in orde, want ik zag er niets". Jawel, zien doe je het niet. Maar je hoort er wel wat en dat is juist voldoende om de feiten naar waarheid te toetsen. Wij zagen er ook volle kerken, maar we hoor den ze bidden, zooals alleen gebeden kan worden door een volk in nood. Dat smee- ken snijdt je door de ziel en je beseft iets van den beklsmmenden angst, die het volk drukt. In bedevaartsplaatsen zou het al erg dom zijn om agitatie te voren, want nietwaar, omwille van het geld.... Maar zoek dan de straten met de uitstal kasten der kranten. Wat een humbug, wat een taal over priesters en Kloosterlingen, wat een misselijke prentjes van dikke pas toors en magere arbeiders. Ze kunnen wel zoo overgenomen worden in de „Prawda", want het is volkomen sovjet-propaganda. En dan staat op dezelfde pagina nog te le zen: „Die Kommunisten sind wie Judsn. De Communisten zijn als Joden". Maar fei telijk moest er staan: „Wir und die Kom munisten sind dieselbe Leute. Wij en de communisten zijn dezelfden". Wel ja, argelooze reiziger, je ziet er niets. Maar praat dan eens met de vaders en moeders en hoor hun klacht ov=r de ont kerstende school, over de verplichte ar beidsdienst en. wat de stedelingen betreft, het z.g. landjaar. Da geht mein lieber Knabe und was wird wachsen? Daar gaat mijn lieve jongen en wat zal er uit groeien? Ja, arme vader en moeder, daar ginds in het veen wappert wel de hakenkruisvlag, maar een kruis zie je er niet. Ras, bloed en bodem; het klinkt als: melk, boter en kaas. Ze moeten het slikken, de theorie uit „Mein Kampf', de kletskoek-theorie uit de „My- thos des zwanzigsten Jahrhunderts". Slik ken of stikken, vermaterialisserd nazi of... getergd en broodeloos katholiek. Ja, je ziet er niets. De kerken zijn niet verbrand, de priesters loopen nog levend over straat, 't Is er nog zoo kwaad niet. „Maar, zoo striemt Pius XI, in plaats van het geloof in den eenen waren God on derwerpt men zich blindelings aan een mensch, die afgodisch vereerd wil worden, die God niet boven zich duldt". (De .br. S.) Het schrikkelijke feit is wel dit. dat zelfs geen kreet van verzet over de grenzen is gekomen. In het bijkans hermetisch geslo ten rijk is met hemeltergende hoogmoed de Kerk teruggedreven. Hitier, Himmler, Goebbels, niets anders dan hoogmoedige apostaten, die het beter weten dan de Paus. Maar die gevaarlijker zijn dan Lenin's tra wanten. Sie gehen nach Holland, aber wir.... Sagen Sie besonders, dasz die Hollander Gott fragen müssen uns Kraft zu schenken. Wir müssen jeden Tag kampfen. Zeg vooral, dat de Hollanders God moeten vra gen, aan ons kracht te schenken. Wij moe ten iederen dag vechten. We spreken er nog een voorman van de voormalige Centrum-partij. Hij informeert naar de verkiezingen van Mei. We geven eenige dstails en hij oordeelt: „Die hollan- dischen Katholiken sind klug. De Hol- landsche katholieken zijn verstandig. We sporen terug naar ons land aan de zee en als een visioen schieten de inter views, de personen en plaatsen aan den geest voorbij. Vaarwel, Duitschland met je zorg, katholiek Duitschland met je voor beeldige Bisschoppen, je offsrende pries ters, je boetende kloosterlingen en je bid dend volk. Wij bidden met je en voor je. Eens komt het uur der vergelding. Das dritte Reich geht fort. Juichend klinkt uw geloof: Groszer Gott, wir loben Dich! S. M. BEROEP OP DE KATH. ARBEIDERS. „Tot onze dierbare Kath. arbeiders, jeug digen zoowel als volwassenen, willen wij hier een bijzonder vaderlijk woord richten. Zij zijn het, die misschien als loon voor hun in deze moeilijke tijden soms heldhaftige trouw, een zeer edele doch ook zware zen ding hebben gekregen. Zij moeten onder leiding van hun Bisschoppen en priesters die ontzaglijke massa van hun broeders in den arbeid, die, verbitterd omdat zij niet begrepen werden of niet behandeld met de waardigheid, waarop zij recht hadden, zich van God hebben verwijderd, terugvoeren tot de Kerk en tot God! Dat de Kath. arbeiders door voorbeeld en woord aan die verdool le broeders bewij zen, dat de Kerk een liefdevolle Moeder is voor allen, die werken en lijden en dat zij nooit is tekort geschoten, noch uoit te kort schieten zal in haar heiligen Moederpl.cht haar kinderen te verdedigen. Die zending, welke zij hebben te vervullen in de mijnen, in de fabrieken, in de werkplaatsen en over al waar gewerkt wordt, zal vaak groote of fers vragen; zij mogen dan indachtig zijn, dat de Verlosser der wereld Zelf niet al leen het voorbeeld heeft gegeven van den arbeid, doch ook van het offer". Paus Pius XI. EEN WAARDIG SLOT. De doodenherdenking was een waardig slot van ons gouden feest. Zoowel de Ge huwden als de Gezellen waren met velen aanwezig en luisterden in aandachtige stilte naar de predikatie van den Vlce-Praeses. Wat bleek ook een Koipingslijfwacht bij zulk een gebeurtenis onmisbaar. Keurig neigden de vlaggen, toen de Senior als een stille hulde aan de gestorven Praesldes een ruiker' v/itte chrysanten op het priestergraf neerlegde. Ons gouden feest is voorbij: Alles is ge slaagd. Deo Gratias! VERPLICHTE VERGADERING. Dinsdagavond heeft onze gewone bijeen komst plaats voor de Gezellen, afd. onge- huwden. Een korte inleiding zal er gehouden wor den over 't Communisme, de resultaten van 't Communisme na 20 jaren. Op de bijeenkomst zal gratis verspreid worden de brochure „Honderd vragen en antwoorden over 't Communisme", uitge geven in opdracht van het Comité Kath. Actie ,,Voor God". UIT ONZE ONDERAFDEELINGEN. De ontwikkelingsclub opende Donderdag 4 Nov. haar winterprogram met een film avond, waarbij als spreker optrad de oud secretaris, P. N. Brouwer. De opkomst was zeer goed en nadat de semor een en ander had aangetipt verliep de avond uitstekend. De heer Brouwer besprak het ontstaan der film, de groote technische vooruitgang en de acties der katholieken inzake de film. De club-voorzitter sprak een woord van dank, waarna de zeer unieke Lourdes-film en een vroolijk nummei vertoond werden. Sprekers en onderwerpen voor de komen de maanden zijn: A. v. Remundt over: Von del; S.eph. Menken over: Idealisme; Vice- Praeses over: Quadragesimo Anno; A. v. Remundt over: Kleurentechniek; Kap. Paap over een nader te bepal-n onderwerp. „Franz Schweitzer" speelde succesvol bij feestavonden in eigen kring en bij anderen. Hard werken blijft voor deze club een eisch. De Kelraiteclub heeft een loterij Weet u natuunijk. Hebt u als Gezel al loten ge kocht? Het bestuur moet werkelijk ploete ren voor de financiën. Helpt dus ten bate der werklooze Gezellen. De idedeitafel viert morgen haar 12 1/2- jarig bes.aan. Te 8 uur in de St Lodewijk gezongen H. Mis met Algem. H. Communie en daarna een feestelijk ontbijt in het Ge- zeile.nnuis. Het was in 1J25 een heele gebeurtenis, de opr.eht.ng van een zangclub. Dat werd niets, zoo luidde de voorspelling Maar on er ':s de gewone ups en downs is het wel wat geworden. Denkt u at Liedertafel weg er. u constateert een leegte in onze Gez. Vereeniging. Zangers, wij kunnen niet zonder u. Blijft nog lange jaren in en buiten de Kerk onze feesten opluisteren. Proficiat en nog vele jaren! Ontwikkelingsclub „St. Petrus Canisius". Donderdag 1.1. opende bovengenoemde club haar Winterprogram met een film avond, waaraan een lezing voorafging door den heer P. M. Brouwer over de ontwikke ling en toepassing van de film. Spreker wees in zijn inleiding, op de bui tengewone vooruitgang van de film; welke oogenschijnlijk als een kijkspel van op een volgende plaatjes in het verleden vertoont werden met behulp van een z.g. stroboscoop; van der. uitvinder Stampfer; die reeds een volledig beeld van beweging vertoonde. Dit als uitgangspunt stelde spreker de verdere ontwikkeling, de tooverlantaarn met bewegende beelden en de door de Gebr. Lumière uitgevonden cinematografi sche camera als voorlooper van de thans uit gebrachte geluidsfilms: welke een wereld- reputatie hebben gekregen. In het tweede gedeelte plaatste spreker de film in het licht van het Katholieke standpunt n.l. de „Katholieke filmactie" welke bijzondere aandacht heeft van onzen K. Vader de Paus. Aan de hand van statistische gegevens zien we frappante staaltjes van actief wer ken der katholieken aan het filmvraagstuk De grondslag hiervoor werd gelegd in Lei den n.l. bij de K.S.A. welke zich als doel stelt goede films op de markt te brengen en deze een ruimere verspreiding in Neder land te bewerkstellingen. Daarom moeten de gezellen méér dan wie ook steunen door gebed in de allereerste plaats maar ook geldelijk wanneer dit van hen gevraagd wordt. Katholieke Filmactie moet onze belang stelling hebben, zij heeft er recht op. Aldus besluit spreker zyn zeer interes sante lezing, waarna twee geluidsfilms ver toont werden, n.l. „Lourdes" en „Circus", beide met fijne en gevoelige momenten op genomen. Technisch en als smalfilm buiten gewoon goed van geluid. De talrijke aanwezigen v.n. de jong-gezel- len, hebben met meer dan gewone belang stelling deze succesvolle openingsavond ge- volgt. De voorzitter bracht dank aan alle in het bijzonder aan P Brouwer voor het gebcde- ne, en spoorde aan lid te worden van de ontwikkelingsclub, temeer daar het winter program véél actueels voor weinig geld biedt. Voor 1.— per jaar wordt ge lid. Het be stuur verwacht u! Dinsdag 23 November: „Vondel-herdenking" DE COMPETITIES. 15 Nov. R.a.veenNoordwijk II; 16 Nov. Zoeterwoude IIZoeterwoude-dorp; 20 Nov. Noordwijk IZoeterwoude I. 15 Nov R.a.veenWarmond en Voorhout -Zoeterwoude-dorp. NEDERLANDSCHE AFDEELI NG L E I O E N PLAATSELIJKE CENTR. R.K. ARBEIDERSBEWEGING VAN EEN SPREEKWOORD. Voorbeelden wekken, Leeringen strekken! Dit spreekwoord kwam schrijver dezes voor den geest, toen hij kennis nam van hetgeen in Beverwijk was tot stand geko men, -waar een afd. var den Ned. R.K. Volksbond bestaat tellende 420 leden. In genoemde afd. is men er in geslaagd, 2b deelnemers hebben zich daarvoor aan gemeld een drie-jarige cursus van het R.K. Werkliedenverbond tot stand te brengen, welke Dinsdag 16 Nov. a.s een aanvang zal nemen. Te Leiden zijn daartoe indertijd eveneens pogingen aangewend, welke, ondanks mede werking van afdeelingen uit den omtrek werd verzocht, gedoemd waren tot een mis lukking. Er was geen voldoende animo voor, of, doch dit is niet erg aannemelijk, er zou zooveel kennis bij onze leden verondersteld moeten worden, dat, in 't algemeen gespro ken, zij een extra ontwikkeling niet meer noodig achtten. Stemi deze activiteit */an Beverwijk ons met tot nadenken. Hoevelen werpen zich op als voileerd, in staat om leiding te geven, maar, en dit moeten wij werkelijk betwijfe len, is dit inderdaad wel nel geval? Wij wil len hiei echter niet dieper op ingaan, maar toch moet het ons uit de pen, dat zij, die dit van zichzeiven denken, u, de practijk wel eens bedrogen zullen uitkomen. Weet wel, van de leiders in onze beweging vordt veel gevraagd, in een tijd dat allerlei stroomin gen om ons heen golven, sociale toestanden zich met den dag wijzigen: Is daarom de vraag. „Zijn allen, die tot leiding geven worden geroepen nu of m de toskomst wel in staat aan alle eischen te voldoen?" niet ten zeerste gewettigd! Door Beverwijk wordt ons een voorbeeld gegeven. Een afdeeling, welke nog niet de helft van het aantal ledtn bezit der afdee ling Leiden! En toch, naasi de pas tot stand gekomen driejarige cursus, werd daar reeds gegeven een cursus in Ned. taal, lezen en schrijven, plus algem. geschiedenis, bene vens een sociale cursus waarin werd behan deld: „De sociale leer van de Kerk", beiden met 45 deelnemers. Een deelname om van te watertanden. Wij moeten het eerlijk bekennen, dat Lei- j den hierin nog veel te kort schiet. Ligt het daarom dan ook niet op den weg van alle vakafdeelingen en de standsorganisatie om j te bevorderen dat dergelijke cursussen kun- J nen worden tot stand gebracht. Het zal zeer i nuttig zijn op een Bestuursraad daar eens over van gedachten te wisselen. DE KINDER UITSTAPJES. Een steeds terugkeerende vraag op de Bestuursraad en ledenvergaderingen is: „Wanneer wordt er van de zijde van het Volksbond bestuur iets gedaan om in de va- cantie uitstapjes naar buiten voor de kin deren der leden te organ iseeren?" Een vraag welke volkomen ad rem is, doch voor het Volksbon dbestuur, zooals zij gesteld is, zeer moeilijk om op te lossen. Immers de finantieele zijde, welke aan het houden van kinderuitstapjes vanzelfspre kend vastzit, is 'n probleem dat in de eerste plaats onder de loupe zal moeten worden genomen, alvorens de uitstapjes werkelijk een feit zullen kunnen worden. Nu zal men ons tegenwerpen: „Ja maar yan andere zijden is op dit terrein reeds heel veel gedaan, daar gaat het wel!" Volkomen juist! Maar dan dient de zaak op een andere wijze te worden aangepakt, er wei zoo, dat gunstige resultaten daar van te verwachten zijn. Want, en dit staat als een paal boven water ook voor de kin deren uit Volsbondkringcii. zou het zeer ge- wenscht zijn, om niet te spreken van nood zakelijk, dat een vereeniging of iets derge lijks in het leven zou kunnen worden ge roepen, welke speciaal dit hiaat in de R.K. arbeidersbeweging zou teniet doen. Wij willen dan op deze plaats trachten eenige richtlenen aan te geven, hoe de voorstanders van deze vacantie-uitstapjes het beste tot hun doel zouden kunnen gera ken, temeer daar het nu het geschiktste oogenblik is om met het uitwerken van plannen te beginnen. Het Volksbondbestuur zou, bij genoegzame deelname, stuwend in deze richting werkzaam kunnen zijn, door het uitschrijven van een bijeenkomst, waar op een voorloopig bestuui zou moeten wor den gekozen, dat zich toi taak krijgt aan gewezen het uitstippelen van verschillende details benevens de voorwaarden welke aan het lidmaatschap van de op te richten ver- eeniging moeten worden gesteld. Voorts zal een reglement moeten worden samengesteld waarna, in een opnieuw te houden bijeen komst, dan een contributie-regeling kan worden vastgesteld, waarbij zeer zeker met één of meer kinderen uit één gezin rekening dient te worden gehouden. Om de baten van een eventueel op te richten vereeniging te versterken zijn er nog andere mogelijk heden zooals donaties en subsidies, deze laatste aan te vragen bij Standsorganisatie, vakafdeelingen enz. enz. Zoo zien wij de mogelijkheid om te komen tot bevrediging van den wensch der vra genstellers. Maar dan moeten ook allen, die iets voelen voor het tot standkomen van zoo'n vereeniging, niet alleen de wensche- lijkheid daartoe uitspreken, maar ook ten volle hun medewerking verleenen. Daarom, hun, die met het oprichten van een derge lijke vereeniging sympathiseeren, verzoe ken wij daarvan te doen blijken door het zenden van naam en adres tot uiterlijk 1 Dec. a.s. Bij voldoende deelname kan dan begin Decsber een vergadering worden uit geschreven, waarna wij hopen het van gan- scher harte, de oprichting van een vereeni ging tot het houden van kinderuitstapjes in de vacantie, een feit zal kunnen worden! DE JAARFEESTVIERING behoort weer tot het verleden, waarvan wij kunnen getuigen, dat zij in alle opzichten geslaagd mag heeten. Op 7 Nov. was de Stadsgehoorzaal tot in de uiterste hoeken bezt. Het Volksbondgezin daar bijeen, ter ALBERTUS DE GROOTE. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 14 Nov. Zes en twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Dicit Domi- nus (als op de 23ste Zondag na Pinkste ren, maar Gebeden, Epistel en Evangelie als op de 6e Zondag na Driekoningen). 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom op 7 Nov.); 3e gebed v. d. H. Josaphat, Bis schop en Martelaar. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Het heilig Evangelie stelt ons in beeld spraak voor de H. Kerk. In den beginne klein, levend en werkend in het verbor gen, is zij nu verbreid over de geheele aarde. Met haar Leer, de door Christus geopenbaarde Waarheden, heeft zij de ge dachten doordrongen en dat doet zij" nog. Door het uitdeelen van de door Chris tus verdiende genade richt zij de werken en de gedragingen van de menschen langs de door het woord en voorbeeld ^an haar Stichter getrokken lijn. Getrouw moeten wij zijn aan de Leer van Christus. Het Evangelie moet bij ons niet alleen be staan uit woorden, ook practische navol gers dienen wij te zijn van den Heer met dp vreugde van den H. Geest. De faam van ons geloof moet overal doordringen door te leven volgens het Geloof, doordringen tot hen, die de heerlijke schat van het wa re geloof jammerlijk missen. (Epistel). Dat is van groot belang, daarin schuilt een groote propagandistische kracht, vooral in onzen tijd zoo hard noodig! Door te le ven volgens het Geloof werken wij zon der twijfel aan de uitbreiding van de al leenzaligmakende Kerk. Daarom vragen we vandaag om geloofsbeleving, n.l. het volbrengen in gedachten, woorden en werken van datgent. wat God aangenaam is. (Gebed). Beseffend, dat wij hierin te kort kwamen, vragen wij ootmoedig (Of fertorium, Communio); reiniging van fou ten en zonden, vernieuwing van geloofs leven, Gods bescherming te midden van zooveel geloofsgevaren (Stilgebed), dat onze verlangens steeds mogen uitgaan naar Hem, Die in Zijn Allerheiligst Altaar sacrament is dè groote Kracht, maar te vens het Goddelijk Doel van ons geloofs leven. (Postcommunio). MAANDAG 15 Nov. Mis v. d. H. Albertus de Groote, Bisschop, Belijder en Kerklee raar: In medio. Credo. Kleur: Wit. De heilige Albertus is een van de groot ste sieraden van de Kerk Opmerkelijk is, dat hij van nature heel weinig talenten had voor de studie. Zijn rijke overvloed van geestesgaven heeft hij ontvangen door de voorspraak van Maria, onder wier be scherming hij reeds als kind door zijn bra ve moeder gesteld was. Op hoogen ouderdom (het was tijdens een twistgesprek) werd de heilige weer onwetend, zooals Maria hem, nog kind, reeds voorspeld had. De heilige stierf kort daarop. DINSDAG 16 Nov Mis v. d. H. Lebuïnus, Belijder: Os Justi. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Gertrudis, Maagd. Kleur: Wit. Lebuïnus, geboortig uit Engeland, kwam naar ons land om het Evangelie van Christus te preiken. Met de H. Marcelli- nus werd hij door de H. Gregorius, bis schop van Utrecht, naar Overijsel gezon den. De „Apostel van Overijsel" vestigde zich te Deventer, waar hij een kerk bouw de, om vandaar uit te werken aan de be keering van de Overijselsche bevolking. WOENSDAG 17 Nov. Mis v. d. H. Gre gorius de Wonderdoener, Bisschop en Be lijder: Statuit. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Wit. Zijn bijnaam „wonderdoener" dankt de H. Gregorius, bisschop van Neo-caesarea in Pontus, aan zijn hem door God ver leende wonderkracht. Zoo werd een berg, welks ligging een beletsel was voor den bouw van een kerk op het gebed van den heilige verplaatst, (vgl. het Evangelie). DONDERDAG 18 Nov. Gedenkdag van de wijding van de Basilieken van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus te Rome. Mis: Terribilis. (Zie het Gemeenschappelijke van Kerkwijding). Credo. Kleur: Wit. VRIJDAG 19 Nov. Mis v. d. H. Elisa beth, koningin-Weduwe. Cognovi. 2e ge bed v. d. H. Pontianus, Paus en Marte laar. Kleur: Wit. Door ve,el lijden moest de heilige Eli sabeth van Thuringen tot groote heilig heid geraken. Vooral heeft zij veel moe ten verduren als 22-jarige weduwe. Na den dood van haar echtgenoot werd zij verjaagd met haar kinderen uit haar slot en tot armoede gebracht. De koningsdoch ter moest haar brood gaan bedelen. Sterk in de liefde tot God verdroeg zij alles met heldhaftig christelijk geduld, dankte zelfs Gcd er voor. Elisabeth stierf op 24- jarigen leeftijd den 19en November 1231, na een kort leven, rijk aan liefde tot God en de naaste. ZATERDAG 20 Nov. Mis v. d. H. Felix van Valois. Belijder. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Wit. Na een zeer heilig leven met den heiligen professor van Parijs, Joannes de Matha, in de eenzaamheid, stichtte de H. Felix met den H. Joannes de Orde va nd eAller- heiligste Drieëenheid tot verlossing van slaven. Het scapulier van de Orde is wit met rood-blayw kruis. Het onder ons be kende scapulier van de Allerheiligste Drieëenheid (het eerste van het z.g. vijf voudig scapulier) is er een verkleining van. IN DE KERKEN VAN DE E. E. P. P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Josaphat. DINSDAG Mis v. d. H. Agnes van As- sisië, Maagd: Vultum tuum. 2e gebed v. d. Gertrudis. WOENSDAG. "Mis v. d. Z. Z. Salomea en Jcanna van Signa, Maagden: Virgines. 2e gebed v. d. H. Gregorius; 3e A Cunctis. VRIJDAG. EIGEN Mis v. d. H. Elisa beth: Erat. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Pontianus. ALB. M. KOK, herdenking van het 43e bestaansjaar, is een aangename avond bereid geworden. Daaraan is het optreden van de R.K. Too- neelvereeniging „Vondel" niet vreemd. Zij bracht voor het voetlicht ,,De Famüie van Ingen" een stuk met een sociale tendenz, dat met een nauwkeurigheid en vlotheid werd gespeeld, zooals wij "dat van „Vondel" gewend zijn, en waarvoor zij alle lof ver diend. Tevens kunnen wij onze verheugenis uitspreken over het feit, dat een aantal hse- ren geestelijken gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging om dien avond aanwezig te zijn. Dit blijk van medeleven met de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond wordt dan ook op hoogen prijs gesteld. Als wij nu nog zeggen dat het muziekgezelschap „Franz Schweitzer" de entre actes verzorg- door het geven van pittige en vroolijke mu ziek, dan kan men begrijpen dat de jaar- feestviering uitstekend geslaagd mag hee ten. DE ONTSPANNINGAVOND voor de werkloozen, Woensdag 1.1 gehouden, was zoo goed bezocht, dat de voorzitter de heer J. H. Nijhuis voor de waarheid werd geplaatst om te moeten concludeeren, dat de zaal te klein was, hetgeen hij eerlijk en /olmondig erkende. Een erkenning, die dan ook in de toekomst om oplossing vraagt! Voorts deelde hij mede. dat vanaf Maan dag a.s. het on'spanningslokaaj te 9.30 uur, weer voor de werkloozen voorzien van een kaart, zal worden opengesteld, waarbij hij de vooi waarden verbonden aan het bezoe ken van het lokaal duidelijk en klaar uit eenzetten. De geestelijk adviseur, prof. A. Cleophas sprak de aanwezigen daarna toe. Hij zeide te willen spreken over humor, waarvan hij de beteekenis uiteenzette n.l. „vreugde". Vreugde, omdat wij zijn de kin deren Gods, bij wien wij ondanks allerlei bekommernis kracht en steun kunnen vin den. Laat de godsdienst steeds in u door werken, want zij geeft kracht, vreugde voor uw ziel. Daarom spoorde de eerw. spreker allen aan de maandelijksche recollectie, welke gehouden wordt op de laatste Maan dag van elke maand in de St. Lodewijks- kerk trouw te bezoeken, maar bovendien veelvuldig 's morgens de H. Mis bij te wo nen. Daar reken ik op, zoo besloot de gees telijk adviseur zijn aandachtig gevolgde toe spraak. Het verdere gedeelte van den avond werd verzorgd door de filmafdeeling van de K.S.A. De met al een avond, welke bij de aanwezigen in den smaak viel en een waardige inzet vormde van het wintersei zoen. DE BIDSTONDEN. op het R.K. Kerkhof worden door de St. Barbara-vereeniging gehouden elke Zondag in de maand Nov. van 1—2 uur. Er wordt begonnen met een korte predicatie, waarna de gemeenschappelijke gebeden voor de overledenen. BIJ SLUITING van het aanbiddingsfeest in de parochie Maria Hemelvaart en St. Joseph zal de R.K. Volksbond vertegenwoordigd zijn door: P. V' Speel, vaandrig, en de heeren A. de Knuif W. Th. v. Hugten en A. J v. Dam. SLAGERSGEZELLENBOND „ST. JORIS". afl. Leiden houdt Zondag 14 Nov. haar jaar- lij ksche feestviering. De dag wordt begon nen met een H. Mis, welke wordt opgedra gen te 7.45 in de St. Leonarduskerk, Haag- weg, met Algem. H. Communie. Daarna ge meenschappelijk ontbijt in het Bonds-ge- bouw, Stsenschuur 15. Des avonds heeft daar een feestelijke bijeenkomst plaats. De heer A. van Rijswijk, secr.-penningmeesler van het hoofdbestuur zal de feestrede uit spreken, waarna gezellig samenzijn. KATHOLIEK LEIDEN. heeft een tot in de puntjes verzorgd pro grammaboek uitgegeven van hetgeen zij in het a.s. winterseizoen aa.i haar leden biedt. Drie avonden, een bezoek overwaard, waar van de eerste: „Christus Koning-herden king 28 November plaats vindt in de Stads gehoorzaal. Prof Alph. Steger spreekt, het „Alma Mater"-koor, mej. Jo Stallinga en de Vereenigde Leidsche Kerkzangers verleenen medewerking. Voor onze leden is het pro grammaboek, waarin drie toegangsbewijzen, recht gevende op toegang tot de drie te houden avonden, tegen betaling van 1. verkrijgbaar: v. d. Waalstraat 16, Leide^ Wij kunnen e enbezoek aanbevelen. WAT ER VERDER TE DOEN IS. Maandag 15 Nov.: Dag. bestuursvergadering. Woensdag 17 Nov.: Bestuursvergadering. Begin Dec.: 2e Ontwikk.-avond v. d. leden. 20 Januari: 3e idem. 28 Jan.: Propaganda-avond Herw. Levens kracht in de Stadsgehoorzaal. 24 Febr.: 4e Ontwikk.-avond voor de leden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10