R m m m m m i m m J m SPORT evanchematch Euwe - Aljechin s§ s a 7 a i 8 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 -avssa* /ALS U IN 06 «li WASMACHINE ^<^7 Kfr \RlNSO GEBRUIKT-S A"V^"""^7CS 1 GAAT UW GOED MEE, ^-JK EENS ANNIE/^N WAT GEE FT DIE NIEUWE A w ^AOVERVETTE -39E.EN SCHITTEREND?^ /MET EÉN DAKJE DOE IK IN J anderhalf uur DE/ /-X WAS VAN 5 PER50NENiX|p|. C? /enje moet eens^Y K *^°E PRRCHTt6j yI Ongetwijfeld bespaart Uw wasmachine U heel wat tijd en moeite. Maar een werkelijk volmaakt resultaat bereikt U. wanneer U de ..overvette" Rinso In de wasmachine gebruikt Rinso werkt veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders en maakt Uw wasgoed veel witter. nodig en door de speciale algen- schappen, die gewone zeeppoe- zells meerdere malen achter- wasdag Is de ideale wasdag. GEMENGDE BERICHTEN AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond heeft zich onder de gemeen te Eindhoven een auto-ongeluk met doo- delijken afloop voorgedaan. Een geladen vrachtauto kwam in bot sing met een van den anderen kant komen den motor met zijspan. De zijspan was ge laden met boeken. Door nog niet opgehel derde oorzaak greep de vrachtauto den zij span, met het gevolg, dat de motorrijder over den weg geslingerd en zeer zwaar ge wond werd. De auto vloog tegen een muur tje, met zoo'n geweld, dat groote steenbrok- ken tientallen meters werden weggeslin gerd. De chauffeur van de vrachtauto bleef echter ongedeerd. De motorrijder is naar het ziekenhuis te Eindhovenovergebracht en daar in den loop van den nacht aan de bekomen ver wondingen overleden. JONGEMAN BIJ HET ROOTEN VAN BOOMEN GEDOOD. Te Mijdrecht is een twintigjarige jonge man uit Badhoevedorp, gem. Haarlemmer meer, die met eenige andere personen bezig was met het rooien van aan iepenziekte lijdende boomen, door een vallende boom getroffen en op slag gedood. de Heerenstraat 81. Het magazijn brandde geheel uit. De brand is vermoedelijk ont staan door vuur uit een in het magazijn staand kacheltje, dat omringd was met brandbare waar. De belendende vertrek ken kregen waterschade. Het blusschen werd eenigszins bemoeilijkt door de ongun stige ligging van het magazijn in het mid den van het huis. Na een uur kon de brand weer inrukken. De familie J. was niet thuis. Buren werden gealarmeerd door een hevige rooklucht, die uit het huis naar buiten drong. BRAND IN EEN SIGARENWINKEL. Door te fel stoken van een kachel. Gisteravond te ongeveer 9 uur werden de bewoners van de Ruysdaelstraat te 's Gravenhage, opgeschrikt door brandge- roep, dat voorbijgangers aanhieven, toen zij in de winkelruimte van perceel 134 de vlammen hoog zagen oplaaien. In dit per ceel drijft het vroegere communistische raadslid de heer Schaddelee een sigaren zaak en aangezien de étalage niet met gordijnen was afgesloten, kon men van de straat gemakkelijk het vuur waarnemen. Onmiddellijk was de volkrijke buurt, waarin de straat is gelegen, in rep en roer en van verschillende zijden werd de brandweer gearlarmeerd, die daarop met twee spuiten, een uit de Van de Venne- straat en een uit de Prinsestraat, kwam aanrukken. In het huis zelf was echter niet het minste leven te ontdekken, zoo dat de brandweer zich door het inslaan van de ruit van de winkeldeur toegang tot het perceel verschafte, waarna bij onder zoek bleek, dat de bewoners niet thuis waren. Onmiddellijk werd daarop met het blusschingswerk een aanvang gemaakt, waarbij slechts' met een straal behoefde te worden gewerkt, zoodat de spuit uit de Prinsestraat onverrichterzake terug kon keeren. Het brandje had zich gelukkig tot de winkelruimte beperkt en slechts een gedeelte van de toonbank en een aantal doozen sigaren en sigaretten werden een prooi der vlammen. Mevrouw Schaddelee, die inmiddels van het voorgevallene op de hoogte was ge steld, kwam eenigen tijd later onthutst den winkel binnen en na vluchtig de aan gerichte schade in oogens^houw te hebben genomen, was zij bezorgd over het lot van haar hondje, doch de brandweerman nen konden haar gerust stellen met de mededeeling, dat deze viervoeter boven dien een kat en een vogel, tijdelijk bij buren een onderkomen hadden gevonden. De oorzaak van het brandje is waar schijnlijk gelegen in het te fel branden van de achter de toonbank staande kachel. HUIS TE NIEKERK AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks elf uur is te Nie- kerk, gemeente Oldekerk, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de woning van den heer J. van der Sluis, eigenaar de heer H. van Bruggen. Toen de brand uitbrak waren alleen de vrouw van van der Sluis en een dochtertje in huis. Zij wisten zich tijdig te redden. De brandspuit uit Niekerk kon weinig tegen het vuur beginnen. Het huis is tot den grond afgebrand. Er kon niets naar buiten worden gebracht. De schade wordt door verzeke ring gedekt. BRANDJE TE VOORBURG. Gisteravond heeft te Voorburg een brandje gewoed in een magazijn van de chocolaterie van den heer Chr. Jansen in EEN BUS-CHAUFFEUR OVERVALLEN. Hij was den aanrander echter te vlug af. De bus-chauffeur Busch was Maandag avond om negen uur te Terwinselen aan het eindpunt van zijn route bezig met het invullen van een lijst. Het was mistig en er bevond zich niemand in de bus. Plotseling verscheen in de deuropening een gemaskerde man, die onder bedrei ging met een revolver den chauffeur som meerde. zijn geldta?ch over te geven. Busch gaf echter onverwachts zijn aanrander, die op de treeplank stond, een trap, zoo dat de man achteruit week. Hij was in de mist slechts vaag te zien. De chauffeur reed zoo snel mogelijk weg, maar er klonk een schot, dat echter geen doel trof. Later bleek zich een kogelgat boven in de kap van de cabine te-bevinden. Onverwijld reed B., aldus meldt „Voor uit", naar .het politiebureau en onmiddel lijk werd een onderzoek ingesteld, dat tot dusver geen resultaat had. Het signale ment, dat Busch opgaf, was vrij vaag: een gemaskerde jongeman van ongeveer 23 jaar, die Nederlandsch spra* met een Lim- burgsch accent. VALSCHE AANDEELEN IN ONDERPAND GEGEVEN. De 37-jarige vertegenwoordiger L. H. S. uit Amsterdam, had eenigen tijd geleden geld geleend van iemand uit Rotterdam. Als onderpand had hij twee aandeelen van duizend gulden nominaal gegeven. Toen hij in gebreke bleef zijn schuld in te lossen, is de geldschieter naar het kantoor van de Vennootschap gegaan op wier naam de aandeelen stonden, ten einde te trachten deze aandeelen verzilverd te krijgen. Men vertelde hem op dat kantoor, dat de aandeelen valsch waren en dat o.a. totaal verkeerde hamen onderaan waren ingevuld. Met de procuratiehouder van de vennoot schap is de geldschieter daarop naar de politie gegaan. Een onderzoek werd inge steld en het gevolg is geweest dat S. te Amsterdam in zijn woning is aangehouden, waarna hij op transport naar Rotterdam is gesteld. Bij zijn verhoor bekende hij, dat hij geruimen tijd geleden in het bezit is ge komen van twee blanco aandeelformulie ren, welke hij toen maar eigenmachtig had ingevuld met de bedoeling om ze als on derpand te gebruiken. Hij is opgesloten. OM DEN ONAFHANKELIJKHEIDS BEKER. Het gewijzigde bondselftal. Na afloop van den oefenwedstrijd tus- schen het Nederlandsch B-elftal en de Zwaluwen, welke gisteravond te Utrecht is gespeeld, heeft de keuze-comissie van den K. N. V. B. het Nederlandsch bonds elftal, dat Zondag te Rotterdam tegen de Rotterdamsche ploeg zal spelen om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker, defini tief samengesteld. Zooals men weet, moest in de oorspron kelijke opstelling een aantal wijzigingen worden aangebracht wegens het niet be schikbaar zijn van spelers, die met hun ver- eenigingen in competitiewedstrijden moes ten uitkomen. Het gewijzigde bondselftal, dat onder den naam „De rest van Nederland" zal spelen, ziet er als volgt uit: Doel: De Deugd (O. D. S.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Van den Hoven (Longa). Midden: Pellikaan (Longa), Dorland ('t Gooi) en van Es ('t Gooi)^. Voor: De Winter (Haarlem), Heetjans (Tubantia), De Boer (K. "F. C.), Smit (Haarlem) en Bergman (Blauw Wit). Als reserves zijn aangewezen. Kruide nier (C. V. V.), Van Gooi (Haarlem), De la Mar (Haarlem), Zwang (O. D. S.) en De Bock (Bloemendaal). NEDERLANDSCH B-ELFTAL— ZWALUWEN 5—4. In een goeden en vooral snellen wedstrijd heeft het Nederlandsch B-elftal gister avond te Utrecht van 't Zwaluwen-elftal gewonnen. Voor de rust hadden de Zwa luwen een 21 voorsprong kunnen ne men, maar vooral in de tweede helft, toen de regen, welke voor de rust ononderbro ken uit de donkere lucht plensde, opgehou den had, toonde de B-ploeg een aantrek kelijke partij met dikwijls uitstekend spel, waardoor zij de overwinning verdiend in de wacht kon sleepen. In het Nederlandsch B-elftal waren een aantal wijzigingen aangebracht. Zoo was de D. F. C.-achterspeler Punt vervangen door Jansen van Wageningen, de spil Wal- laart van P. S. V. door Lagendijk van C. V. V., Vonderhof (Juliana) nam de plaats in van den rechtsbuiten Van Vliet (H. B. S.), Hunting (P. S. V.) kwam op de rechts binnenplaats van De Bock (Bloemendaal), terwijl Van Beek (B. V. V.) Mijnders (D. F. C.) op den linkervleugel verving. In het Zwaluwen-elftal waren geen verande ringen aangebracht. Na verschillende verkenningsaanvallen op beide doelen en nadat bijna alle spe lers door de gladhéid kennis met het „moe ras" hadden gemaakt, was het rechtsbui ten De Winter, die uit een fraaien pass van Ooms de score voor de Zwaluwen opende. Van Male had tegen dit prachtig schot geen schijn van kans. De Zwaluwen waren in deze periode over het algemeen wel sterker, hetgeen tot uitdrukking kwam in een tweede doelpunt. Na goed werk van de Winter, die schitterend voorgaf, was het ditmaal middenvoor Van Dijk, die Van Ma le het nakijken gaf. De spanning werd er evenwel ingehouden door Ten Ruis, die een niet te missen kans dan ook werkelijk niet miste en den achterstand tot 12 verklein de. Voor de rust werd er niet meer gedoel punt. Na de hervatting kwamen de roode truien (Nederlandsch B-elftal) meer in den aanval. De toekomstige internationals wa ren thans meer ingespeeld en na acht mi nuten gaf linksbinnen Drouen daarvan het bewijs, door een fout van den achterspe ler Walhain direct uitstekend af te straf fen, waardoor de partijen op gelijken voet kwamen. (22). De bordjes werden toen geheel hangen, thans was 'i het Neder landsch B-elftal, dat voortdurend in den aanval was en Wilders c.s. handen vol werk gaf. Goed solospel besloot Douen met een keurigen voorzet naar Vonderhof, die maar voor het intrappen had, hetgeen hy niet naliet te doen (32). En niet lang daarna werd het vierde doelpunt geboren, toen een hard schot van Ten Duis door Pellikaan van richting ver anderd werd, waardooi de bal onbereik baar voor Dijkstra over de doellijn ver dween. (42). De Zwaluwen lieten dit evenwel niet op zich zitten, zij gingen nu meer aanvallen en kwamen herhaaldelijk fraai combineerend, gevaarlijk voor Van Male's doel. Een doelpunt hing in de lucht en inderdaad was het Ooms, die een prach tig schot met succes bekroond zag (43). Kort daarna was het wederom deze ener gieke D. W. S.-speler, die van een aarzelen van de „roode" verdediging profiteerde om de partijen op gelijken voet te brengen. Nog geen halve minuut later evenwel gal Van Beek uitstekend voor, waarna Ten Duis de kans benutte en het vonnis vol trok. Energiek werd de 54 voorsprong ver dedigd en inderdaad gelukte het het Ne derlandsch B-elftal een verdiende over winning te behalen. VIJFTIENDE PARTIJ REMISE Aljechin eerst na 62 zitten overtuigd Gisteravond is om 7 uur in een zaal van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" de vijftien de partij van de match om het wereldkam pioenschap tusschen dr. Euwe en dr. Alje chin voortgezet. De partij was Dinsdag afgebroken in de volgende stelling: Zwart: Aljechin. WEDSTRIJDEN LUGDUNUM. Het Lugdunum elftal zal Zondag a.s; voor den wedstrijd tegen R. V. C. in de navolgende opstelling uitkomen nl.: Doel: J. Koet; achter: J. Bekkering en J. van Berkel; midden: P. Breedeveld, H. Gans en G. Gressie; voor: A. v. d. Hey- denn, H. Honsbeek, P. de Lange, W. Kool loos en H. de Roo. Het reserve elftal van Lugdunum zal thuis tegen A. D. O. IV in de navolgende opstelling uitkomen, nl.: Doel:a H. Cambier; achter: B. Dool en G. v. d. Reijden; midden: G. v. d. Linden, P. Mooten en I.q Reijken; voor: P. Ver mond, N. Stokkermans, J. van Weerlee, A. Siera en P. van Berkel. SCHOTLAND—IERLAND 1—1. Bij koud en winderig weer is gistermid dag te Aberdeen de landenwedstryd ge speeld tusschen Schotland en Ierland, wel ke in een 11 gelijk spel eindigde. Voor de rust hadden de gasten de leiding geno men door een prachtig doelpunt van den linksbinnen P. Doherty, en de Ieren wis ten hun voorsprong langen tijd tegen de sterke Schotten te verdedigen, tot in de tweede helft zelfs. Toen scoorde midvoor Smith den gelijkmaker. Onder groote span ning kwam het einde met een 11 gelijk spel. ABCDEfGH Wit: Euwe Ook ditmaal was de afgegeven zet niet moeilijk te raden, daar na 41. Df3, Tf2:t, Df2:, Db3 pion f7 gedekt is. Er volgde dus: 41. Kh2g2 Da4a7 42. Dd3e3 Op Df3 kan e4 volgen. 42Da7c7 Er zijn in het schaakspel tal van elemen ten, welke zich door de eeuwen heen heb ben gehandhaafd, bijv. het bord, de stuk ken, de regels, de tactiek, e.d. De strategie is reeds vergankelijker. Die wordt ongeveer eens per 25 jaar in een nieuw pak gestoken. Maar de theorie! Vandaag geldt een variant als correct, morgen kost hij een wereld kampioen zijn titel. Een „theoretisch" eindspel, dat iedere meester remise zou ar- bitreeren, kan binnen een jaar als „een voudige winstgang voor beginners" in het allernieuwste leerboek voorkomen! Tot deze merkwaardige rubriek mag ook het beroemde toreneindspel met 4 pionnen tegen 3 worden gerekend. Sinds wijlen Yates eens een dergelijk eindspel tegen Ca- pablanca remisehad kunnen maken (indien hij n.l. zoo stei-k had gespeeld als later de analysatoren aangaven!) staat het vier-tegen-drie toren-eindspel als „glad" remise gedoodverfd. Vandaar waarschijn lijk, dat ook de uitdager deze mogelijkheid (De3:) angstvallig uit den weg gaat, of schoon deze hem in tactisch opzicht onge twijfeld de beste kansen zou hebben gebo den. 43. De3—f3 Kh7—g7 Ta7, teneinde Tb7 te verhinderen, zou niet bepaald als een winstpoging kunnen worden beschouwd. Trouwens, zwart kan op het oogenblik Tb7 met Dc4 beantwoorden. Van daar 44. Df3d5! Waarna Tb7 zelfs een sterke dreiging wordt, terwijl Dc2 wordt beantwoord met De5:f, Kh7, De3. 4 4Ta2a5 45. Tb3b5 Daarmede wordt de ruil van de torens afgedwongen, waarna men gevoegelijk tot remise zou kunnen besluiten, ware het slechts, dat Aljechin daarin toestemde! Want ditmaal is het de uitdager, die, even als Euwe in de derde partij, er het zijne van wil hebben. Hij wil de overwinning behalen met of zonder het bord; is het niet met schaakzetten, dan met psychologische zet ten. Doch de vooruitzichten voor hem zijn weinig hoopvol. 4 5Ta5xb5 46. Dd5xb5 Dc7—c3 In dame-eindspelen staat de dame op cen trale velden het gunstigst en daar zwart's pluspion op e5 hierbij behulpzaam kan zijn, bewijst hij in elk geval waardevolle diens ten. In plaats van den tekstzet kwam ook eerst 46g5 in aanmerking. 47. Db5e8 En wit op zijn beurt maakt zich o.i. de verdediging door h3h4 gemakkelijker. 47De3d4 48. De8—c6 Dd4—d3 49. Dc6c5 Er dreigde e4, eventueel gevolgd door Df3f en e3. Nu zou daarop echter De5f, Kh7, Df6, Dd5, Kh2 volgen. 49Dd3e4f 50. Kg2gl g6g5 51. g3g4 Wit is bereid deze verzwakking zijner stelling op den koop toe te nemen, daar zwart nu, indien hij verder wil komen, ver eenvoudiging niet kan vermijden. 51De 4—<14 52. Dc5c2 Dd4—f4 53. Kglg2 h6h5 Er blijft zwart niets anders over dan de koe bij de horens te vatten. Doch de kans is te klein. 54. g4xh5 Kg7h6 55. Dc2dl e5e4 56. Ddld4! Df4—f3f Indien zwart nu eenmaal besloten is, ver der te spelen, had hij hier misschien gunsti ger dadelijk op h5 kunnen slaan, omdat dan gion g5 gedekt is. Daartegenover staat ech ter, dat deze overbodige zitting dan nog lan ger zou hebben geduurd. 57. Kg2—gl Kh6xh5 Daarna zou zelfs Caissa in eigen persoon geen mogelijkheden meer zien remise te vermijden of het moest zijn door de spel regels te veranderen. Een iets vasthouden der voortzetting bestond in Df5, om Dh8 met Dh7 te beantwoorden. 58. Dd4—h8f Kh5—g6 59. Dh8g8f Kg6—f6 60. Dg8—d8t Kf6—f5 61. Dd8c8f Kf5e5 62. Dc8b8f r^jnise. De zwarte koning kan zich aan het snel vuur van schaaks niet onttrekken. De slotstand luidde: Zwart: Aljechin it 3 i 1 :'3 3 5 A a A B C D E F G H „Zonde van den tijd". „Hoe wordt het?" vroegen wij secondant Fine, dien wij, te zamen met een opgewek- ten wereldkampioen, in den Rotterdam sch en trein van 5.15 uur aantroffen. „Zonde van den tijd", verklaarde de mees ter met Amerikaansche bondigheid, hoewel in zuiver Nederlandsch; „zoo'n zitting duurt misschien even lang als gisteren mijn heen- en terugreis naar Londen met de K.L.M.". „Enfin, de spoorwegen varen er tenminste wel bij", merkten wij op. „En ik", voegde de wereldkampioen er aan toe, „heb mij nu eindelijk eens grondig in de studie van het beruchte toren-eindspel met vier tegen drie pionnen verdiept". Zoo had dan gelukkigerwijze ook deze medaille haar keerzijde, al kwam het toren- eindspel ook niet aan de orde, daar Aljechin de torens afruilde. Men amuseerde zich nog eenige uren met het dame-eindspel, dat „ge heid" remise was (d.w.z. dat iedereen in de zaal, behalve Euwe, het zou hebben ver leren!) en ging tegen tienen, toen het punt eindelijk was gedeeld, tevreden huis waarts. De stand luidt thans: Aljechin 9, Euwe 6 punten, resp. met 6 en 3 winstpartijen, en 6 remises. De volgende partij wordt hedenavond in de Doelen te Rotterdam gespeeld, aanvang zes uur. LOD. PRINS. BILÏARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De clublokalen van de bij bovengenoem- den bond aangesloten vereenigingen zijn gevestigd: Poort van Cleef, Haarlemmer straat 311; D. O. S., Haarlemmerstraat 153; T. O. G., Heerensteeg 1; T. O. P., Oost- dwarsgracht 23; Des Amies, Hooge Rijndijk F 266, Zoeterwoude; De Poedelaars, Steenschuur 15. Het wedstrijdprogramma luidt: Cadre kl.: 17 Nov.: T. O. G.—D. O. S. a; 19 Nov.: D. O. S. Poort van Cleef; 24 Nov. Poort van Cleef--T. O. G.; 26 Nov.: D. O. S. b— D. O. S. a. Ie kl. libre: 16 Nov. D. O. S. Ia—D. O. S. Ic; Poort van Cleef I—T. O. G. Ib; T. O. G. laT. O. P. I; De Poedelaars ID. O. S. Ib.; 23 Nov.: D. O. S. Ib—D. O. S. Ic; T. O. G. Ib—D. O. S. Ia, T. O. P. I—Des amies I, De Poedelaars IT. O. G. Ia. 2e kl. libre: 18 Nov.: Des amies Ha Des amies lib, T. O. P. HaD. O. S. lib, D. O. S. IlaT. O. P. Ilb, Poort vah Cleef IIDe Poedelaars II; 25 Nov.: D. O. S. IlbDes amies Ila; T. O. P. IlbPoort v. Cleef n, T. O. G. II—T. O. P. Ila, Des i amies libD. O. S. Ila. LIS SER BILJART KRING. De uitslag van den wedstrijd O. G. I L. U. T. O. III luidt: pnt. brt. h.s. gem. S. van Rün (O.G.) 150 33 19 4.54 C. Slootbeek (Luto) 132 33 21 4.— J. Wassenaar 125 22 20 5.68 A. H. Schrama 69 22 9 3.13 125 13 32 9.61 65 13 16 5.— 58 25 11 2.32 200 25 44 8.— Dns Genoegen 3 gewonnen en L. U. T. O. 1 gewonnen partij. Het resultaat van L. U. T. O. II en L. U. T. O. III luidt: A. H. Schrama 116 54 14 2.14 J. Langeveld 125 54 17 2.31 C. Slootbeek 130 56 16 2.32 C. Kortekaas 150 56 15 2.67 J. van Kampen Th. van Tol A. Elfring C. Faas 125 34 20 3.64 71 34 15 2.08 155 23 34 6.70 200 23 29 8.70 7.14 Th. van Tol A. van Dijk Cor Faas G. C. Degger L. U. T. O. II 3 gewonnen en L. U. T. O. Ill 1 gewonnen partij. Het resultaat van L. U. T. O. I en Ons Genoeg I luidt: C. Th. Duivenvoorden 200 28 (L. U. T. O.) A. Elfering (O.G.)- 117 28 19 4.17 G. van Eik 143 48 12 2.97 S. van Rün 150 48 12 3.12 A. Berk 86 33 15 2.60 J. Wassenaar 125 33 12 3.78 Nic. van Velzen 125 31 22 4.02 J. van Kampen 73 31 10 2.35 L. U. T. O. I 2 en Ons Genoegen I 2 ge wonnen party en. L. U. T. O. II speelde verder nog tegen Oude Post I. De uitslagen waren als volgt: Van Dijk (Luto) 69 26 12 2.61 C.Guldemond (OJ?.) 125 26 16 4.80 Kortekaas 150 36 13 4.16 J. van Reisen 120 36 17 3.33 C. Degger 173 32 27 5.40 A. H. Copini 200 32 28 6.25 De stand is nu voor de O. P. 21. De vierde partij wordt gespeeld a.s. Vrijdag.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9