STADS NIEUWS EEN JACHTPARTIJ OP STROOPERS DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 DE IEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD - PAG. 5 Nachtelijke ervaringen in het Zilker duin Plotseling een wild geraas De nacht is het uur van dansende, witte spoken, van sluipende inbrekers, van sluwe stroopers en van waakzame veldwachters. Wanneer de duisternis als een zware mantel over de aarde wordt geworpen, wanneer recht-geaarde burgers slapen gaan en de straatverlichting gedoofd wordt, schuiven de lichtschuwen te voorschijn uit hun schuilhoeken. Als wezels zoo voorzichtig, naar alle zijden glurend, turen ze in de dikke duis ternis, om plotseling te verdwijnen en te verijlen in de donkerte. Zij morrelen zacht jes aan gesloten deuren, schaven en boren en 's anderendaags lezen ze, met een spottend lachje en een groote sigaar in de mond, de verhalen in de kranten. Dat zijn de nachtelijke roofdieren, de misdadigers van professie. Maar als de dag zijn moede oogen heeft gesloten, komen ook wezens van oncchuldi- ger inborst tot een nieuw leven. Ook zij loeren om de hoeken, schichtig voor ieder teeken van onraad. Het zijn de stroopers die, tuk op wild-braat, in het holst van den nacht glippen door duin en veld. Nog andere nachtbrakers dwalen in het pikke-donker langs 's Heeren wegen en paden. Jagen de inbrekers op geld en goud, jagen de stroopers op springende ko nijnen en rennende hazen op hun beurt worden deze jagers gejaagd door de kodde beiers, de jachtopzieners, de veldwachters en de agenten. Is er spannender jacht denkbaar? In een van de talrijke sidder-romans, die wij met grootste zorg en vlijt stuk voor stuk gelezen hebben, komt een af schuwelijk verhaal voor, getiteld de „Jacht op den Mensch." Een ongeloofelijk rijke en ongeloofe- lijk zonderlinge Russische edelman is het jagen op dieren beu. Een mensch immers is door zijn verstand alle die ren van het woud op den duur de baas. Altijd maar die- stomme beesten neer te paffen, begon deze edelen heer schromelijk te vervelen. Hij verzon jachtwild, dat zich*door sluwheid en overleg met den jager meten kon In de jachtkamer van zijne fiere en trotsche burcht prijkten weldra tus- schen de geweien van herten en de koppen van everzwijnen, de glorie rijke tropheeën van het groote, met verstand-begaafde' wild! Het is in de verste verte niet onze be doeling te suggereeren, dat koddebeiers en agenten bezield zijn met de kannibaalsche hartstocht van een zonderlingen Russi- schen edelman maar ook zij jagen op het edelste jachtwild: de mensch. Er gaat iets fascinetrends uit van die jacht van mensch op mensch daarin zijn wij het met den rijken Rus roerend eens en wij koesterden reeds lang het voornemen eens aan zulk een jacht deel j te nemen. i De moeilijkheid was: aan welke zijde? j Aan de zijde van de gejaagden of van de jagers? Inbreker te worden met de inbreker zou ons niet afschrikken, sedert Keizer Karei met Elegast daartoe het illustre voorbeeld heeft gegeven. Doch waar de compagnon te vinden om een kraakje te plegen en.... met leege handen de plaat te poetsen, al j lag het geld voor grijpen? Op stroopen uit te gaan in gezelschap van stroopers met een beetje overreding i zou daar wel een mouw aan te passen zijn. Maar het is gemakkelijker £n konijn dan een strooper tegen het lijf te loopen. Erg spraakzaam over hun nachtelijk beroep zijn deze heeren zelden. Zoo schoot er weinig anders over, dan ons aan den kant van de jagers te scha ren. De veldwachter van de Z i 1 k. de heer M. A. van den Berg, was zoo bereidwillig ons de eerste knepen van het jagen op stroopers bij te brengen. Daartoe lieten wij op zekeren schoonen November-avond kachel en bed in de steek, om ons onder te dompelen in de dikke duisternis van de duinen achter de Zilk. In het uitgestrekte duin-terrein op de grens van onze provincie voel ik mij kind in huis overdag althans, 's Nachts staan de zaken anders. Het meest opzienbarende van zulk een nachtelijke wandeling is de ontdekking, dat het donker is en dat een mensch in het donker niet zien en geen pad of weg onderscheiden kan. Als je naar de duinen bent gegaan om te ervaren hoe donker de duinen in het donker zijn. had je met evenveel suc ces en meer comfort onder de dekens kun nen kruipen! Steek er de draak mee wij blijven er bij, dat een modern, versteedscht mensch niet meer weet, wat duisternis is. Uren en uren rond te zwalken zonder het schijn sel van een lamp of lantaarn is een ge waarwording, die op den duur een zeer vreemde wordt. Stedelingen, met een behoorlijke dosis moed en durf begiftigd, zouden het er, in dien zij alleen waren, niet lang in het nachtelijk duin bolwerken! Het gezelschap, waarin ik mij bevond, bracht mij echter volkomen op mijn ge mak. De veldwachter is een reus van pos tuur, bij wien vergeleken alle andere men- schen in zakformaat werden uitgegeven. En behalve de gigantische veldwachter, was er de speurhond ook al geen perso- nage om met Ficky of Fanny aan te spre ken. Het was een pracht van een sterren nacht. Eigenlijk geen geschikte nacht om stroopers te jagen. Deze heeren komen bij voorkeur met de lichtbak in het veld als de wind giert en de regen striemt. Dat is weer, waarin de konijnen een bijzondere voorliefde toonen, om bij elkaar op bezoek te gaan. Strikken-zetters 'loopen het liefst in de mane-schijn. We hadden dus alle kansen tegen: er was geen regen, er was geen maan. Maar wie weet, was het geluk niet met ons! Door het Hoeksgat bereikten we weldra het Vogelenveld. De boomen stonden er als zwarte gedrochten, met gewrongen ar men graaiend in den ijl-lichtenden hemel. Fluisterend stappen we door het spook achtige, verlaten bosch. Plotseling een wild geraasEen paar duiven verliet het echtelijk bed, door onze schreden in een zoete rust gestoord. Aan de zoom van het door de stormen schotsch en scheef geslagen bosch, tuur den we als Indianen over de duinvlakte, zoekend naar de schimmen van blanke broeders, die bezig waren de w^-t te over treden. Geen geluidje, geen ritseling of suizen verbrak de gespannen eenzaamheid. De door milliarden sterren verlichte he mel koepelde zich in overweldigende ma jesteit over de donkere, doodstille aarde. In zilveren sluiers, opgesierd met wolken van flonkerende juweelen, daalde de Melkweg af naar de duistere horizon, waar in flauwe deining de contouren van de duinen zich afteekenden. Het was een betoovering van oneindige almacht. Max, de hond, had intusschen iets van zijn gading geroken en rukte snuffelend aan den leiband. Dat was voor de juffer tjes-zenuwen van een fazant, die in het struweel verscholen, de slaap der recht vaardigen sliep, te veel gevergd. Met veel bombarie kwam zij op de wieken, als een duveltje uit een doosje en met metalen wiekslag verdween zij in de dikke duis ternis. Een kilometer in het rond zouden nu alle stroopers als zij er -waren! op hun hoede zijn. Wat een weiland leek, ontpopte zich als een vlakte, naarstig beteeld met duin doorns. Hoog-op getrokken ploften onze beenen door deze woestenij, die een kos telijke likeur-lucht verspreidde van plat getrapte en gekneusde bessen. Het was wel echt op z'n Indiaansch, maar vermits wij geen Indianen zijn, kre gen we er spoedig tabak van. Mijn leidsman koos het hazenpad een onzichtbaar paadje, dat ons uit de zich hevig verweerende en in alle lichaamsdee- len prikken uitdeelende menigte van duin doorns bevrijdde. Op een duintop overschouwden we het onzichtbare landschap. Het welkome on raad van menschelijke voetstappen of be wegelijke dwaallichtjes bleef uit. Tiental len konijnen hopten in het donker weg. Een paar fazanten zochten hun heil in een haastige vlucht. En eens, maar heel ver weg in de diepe wildernis, weerklonk de klagende doodschreeuw van een konijn, besorongen door een bloedzuigend her melijn. Overigens werd dien nacht in het stille duin geen geluid vernomen, dan het eeu wig ruischen van de zee. Uren dwaalden en verdwaalden we door Hollands ruige wildernis, tot de hemel koepel zóó gedraaid was, dat de krulstaart van het sterrebeeld de Groote Leeuw, bo ven de kim verrees. Toen zochten we ons gastvrij bed op en droomden geweldige droomen van stroo pers, knallende geweren en gebraden ko nijnen. De stroopers hadden er waarschijnlijk lucht van gekregen, dat zoo'n gevaarlijke klant op de loer lag! Stroopers of geen stroopers het was een wonderlijk-mooie en plechtstatige nacht, die de levenswijze opmerking be waarheid heeft: Nur in fin-tern Nachten strahlet, herrlich schön der Sternen Pracht. En het ergerlijke van het geval? Den volgenden morgen, op klaarlichten dag, ontmoette ik een strooper, die bezig was strikken te zetten! Maar dat biedt mis schien stof voor een tweede verhaal. L. R. Verloting van den bond voor groote gezinnen te Leiden EERSTE LEIDSCHE INKOOP-COMBINATIE. Propaganda-avond in de Stadsgehoorzaal. De groote Stadsgehoorzaal was gisteren avond tot de laatste plaats bezet met leden en toekomstige leden van de Eerste Leid- sche Inkoop-Combinatie, onderafdeeling van het Nederlandsch Sperwerverbond. Nadat de Leidsche Accordeonvereeniglng D.V.V. een pittige marsch had laten hooren, nam de voorzitter, de heer Laman, het woord. Spr. heette allen welkom, in het bijzonder de verschillende leveranciers en het be- bestuurslid van de afdeeling Amsterdam, den heer Barendse, verder de medewerkers van dezen avond en de talrijke genoodig- den. Spr. schetste verder den band, die er moet bestaan tusschen cliënt en winkelier er. die men zoeken moet door persoonlijk contact. Dat de combinatie zich in een groote belangstelling mag verheugen be wijst wel het feit dat er dezen zomer 2137 personen aan de uitstapjes hebben deelge-' nomen en dat er momenteel 24 personen een cursus volgen in warenkennis. Na allen een genoeglijken avond toegewenscht te heb ben was het officieele gedeelte achter den rug en kon begonnen worden met de af werking van het programma. De accor deonisten kregen allereerst nogmaals de gelegenheid om hun muzikale talenten naar voren te brengen. Daarna werden de aan wezigen vergast op eenige keurige num mers van het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van den heer Kok. Ook deze kregen een harteljjK applaus. Het verdere gedeelte voor de pauze werd geheel gevuld door een goochelaar, luiste rend naar den toepasselijken naam Gooche- lini. Dat het gepresteerde gewaardeerd werd, bewees wel de luide bijval. Na de pauze werd de hoofdschotel ge vormd door de film, die opgenomen was tijdens het uitstapje naar Groenendaal. Vele aanwezigen zullen zich weer ingeleefd hebben in dit festijn. Het was al laat toen het einde kwam van dezen geslaagden avond. „DIE LUSTIGEN WEIBER VON WINDSOR". In den Leidschen Schouwburg. De Maatschappij voor Toonkunst opent dit jaar haar seizoen met een „Buitenge woon Concert", t.w. een opvoering op Don derdag 18 dezer van de komisch-fantasti- sche Opera „Die Lustigen Weiber von Wind sor" in den Leidschen Schouwburg. Hieraan werken mede De Nederlandsche Opera- groep, met eigen koor en ballet, en het Ne derlandsch Kamerorkest, het geheel onder leiding van Otto Glastra van Loon. Van de medewerkenden noemen wij Otto Couperus, die de Falstaff-rol vervullen zal, Willem Herckenrath, Anton Eldering, Henk Bor- kent, Johan van der Ploeg, Micha Fokine, en van de vrouwelijke rollen Pim Kok, Jeanne van de Rosière, Elisabeth Glastra van Loon, enz. „Die Lustigen Weiber von Windsor" be hoort ongetwijfeld tot de meest gespeelde en meest geliefde werken in haar soort. Niet alleen de uitstekende, door Mosenthaï naar het bekende gegeven van Shakespeare geschreven tekst, maar vooral de boeiende muziek van Otto Nicolaï (18101849) met haar prachtige melodieën, haar humor en élégance, haar stralende instumentatie en groote vaart der finales, heeft daartoe bij gedragen. En na bijkans een eeuw kan ge zegd worden, dat deze heerlijke muziek èn de klassiek geworden comedie der vroo- lijke vrouwtjes nog niets aan jeugd en charme hebben ingeboet. Rest nog te vermelden, dat de regie in handen is van Peter Hunn en dat de ge heel nieuwe décors zijn ontworpen door Pe ter Hunn en Ietzke Richters. „Met een nieuwen middenstand een nieuwen tijd tegemoet". Het bestuur der afdeeling Leiden van de R-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft het plan opgevat ook voor de gevestigde R.-K. Middenstanders een cur sus te doen geven naast de lessen aan de R.-K. Handelsavondschool, waar de jon gere R.-K. Middenstanders in verband met de eischen, welke de vestigingswet stelt, zich aan den nieuwen tijd aanpassen. Daar deze lessen voor de reeds geves tigde middenstanders niet op denzelfden leest als voor de jonge middenstanders konden worden geschoeid, heeft het be stuur aan de hand van het winterprogram van den R-K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem het plan een cursus te doen geven in 6 (of 4( avonden door den heer L. J. A. van Doorn te Hillegersberg onder den titel: „Met een nieuwen midden stand ne den nieuwen tijd tegemoet". Op deze avonden zal het volgende sche ma worden behandeld: 1) Zaken-doen. Algemeene blik op den handen van voor heen en thans. Kijk in de toekomst: wat zal van den za kenman geëischt worden? Heeft de Middenstand recht van bestaan? Wat van de Overheid te verwachten is. Kunnen wij ons zelf helpen? Zijn tijd ken nen, „In the running" blijven, vooruit streven. De mentaliteit van den „ouden" en den .nieuwen" Middenstand. Bedrijfsvoering, koopmanschap, persoonlijkheid. Waarom struikelen zooveel zakenmen- schen? Critiek op eigen bedrijf. Kansen en mo gelijkheden. 2) Dienen is onze taak. Wat zijn klanten? Verkoopen of diensten bewijzen. Het belang van Koning-klant boven hel direct belang van het bedrijf. Soorten ka rakters en eigenaardigheden van klanten. Hoe daarop te rageeren? Nieuwe klanten werven, oude klanten niet laten schieten. De phasen van een verkoop, talenten van een goed verkooper. Het verkoopgesprek. De verkoopargumenten. Wat gebeurt vóór en na den verkoop? Klantenzorg. 3) Onze medewerkers: het personeel. Staat het personeel naast, boven of on- <3er den patroon? De resultaten van het bedrijf en de in vloed daarop van de zijde van de onder geschikten. Rechten en plichten van den „baas", plichten en rechten van de bedienden. Het vraagstuk van de belooning, salaris, provi sie- zorgen voor de toekomst. Goedkoop personeel personeelswisse ling. De opleiding waardeering en medele ven verhouding onder elkander zelf werkzaamheid, werklust, topprestatie, ini tiatief. 4.) De goede inkoop. Wie zou niet graag een van deze mooie prijzen winnen? En dan de hoofdprijs staat hier nog niet eens bij: een groot kinderaltaar met toebehooren. Voor één dubbeltje hebt u een kans, en die moet u niet. laten loopen. Bovendien is het voor een goed doel: de opbrengst is bestemd voor het moederschapsfonds van den bond voor groote gezinnen. Loten kunt u koopen bij J. Welling, Nieuwe Rijn 58. De verkoop loopt aardig, maar er moeten nog 2000 loten weg. Wie helpt ons daar mee? Dames of heeren, jongedames of jongeheeren, die daar iets voor voelen, kunnen aan bovenstaand adres loten ter beschikking krijgen. Loten van 10 cent met zulke mooie prijzen zijn gemakkelijk te verkoopen. Dan onze bloemendag; die is van week tot week uitgesteld om andere vereenigin- gen niet te benadeelen, nu zal die gehou den worden op Zondag 28 Nov. a.s. Wij verzoeken de andere vereenigingen be leefd hiermee rekening te willen houden. De Middenstander en zijn leverancier. Hoe, wanneer, hoeveel en tot welken prijs moeten wij inkoopen? Leveringscondities vaste leveranciers het ontvangen van reizigers betalings voorwaarden stroppen reclames correspondentie betalingen het merk artikel gezamenlijke inkoop. 5) Onze concurrenten of collega's. Collegialiteit of concurrentiehaat? We- derzijdsch vertrouwen of wantrouwen? Samenwerking of eeuwige strijd? Prijsaf spraken of prijsoorlog? Reëele concur- rentiemethoden overleg gezamenlijke reclame. Onze groote concurrenten: warenhuizen, coöperaties, filiaalbedrijven, eenheidsprij- zenwinkels; staat de Middenstand daar machteloos tegenover? 6) De juiste verkoopsprijs Reclame methoden. Hoe stellen wij een verkoopprijs vast? Vaste prijzen knoeiprijzen prijsver- anderingen. Vormen van reclame. De nieuwe toekomst en de vooruitzich ten van den Middenstander. De vesti gingswet en haar invloed op het bedrijfs leven. Slotconclusie: Met fierheid den nieuwen tijd tegemoet! Op de vergadering welke hedenavond wordt gehouden, zal dit plan nader onder oogen worden gezien. MIL IT ARIA. De fourier-capitulant A. J. M. van Tuyl van het 4e Regiment Infanterie wordt met ingang van 20 November a.s. overgeplaatst bij het 14e Regiment, terwijl de fourier- capitulant J. H. Ridderikhoff van het 14e Regiment-Infanterie op dien datum bij het 4e Regiment Infanterie wordt overge plaatst met bestemming voor registrator op het mobilisatie-bureau. Gedurende de geconcentreerde vervolg- oefeningen met de lichting 1938, le ploeg, zal de Regimentsschool voor het 4e Regi ment Infanterie van 719 Maart 1938 wor den gedetacheerd in he garnizoen te Ede. Ned. Bond van Oud-leerlingen der tuinbouwwin tercursussen. De afd. Leiden van bovengenoemden bond vergaderde in café Royal aan de Doez astraat. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Twee nieuwe leden werden geballoteerd. De chrysanthen, welke ingezonden wa ren als resultaat van den in dezen zomer gehouden kweekwedstrijd met de soorten Etoile Polaire als grootbloemige en Se cretaris Admiraal als kleinbloemige, wer den nu gekeurd. De uitslag was als volgt: de heer den Holder behaalde 97 y, pnt., de heer Lagendijk 11 pnt., de heer Smit 121 y2 pnt., de heer Lanjouw 94 pnt., de heer Uljee 86 pnt., de heer v. d. Berg 63 pnt. Het geheel maakte een keurigen indruk, terwijl op de volgende vergade ring de prijswinnaars bekend zullen wor den gemaakt. Hierna werden door de verschillende inzenders hun kweekmetho- den naar voren gebracht, hetgeen een leerzame bespreking vormde. Voor het puntenstelsel, was door den heer Smit een keurige groep chrysanthen opgesteld, waarmee hij 10 punten be haalde en door den Jieer J. v. d. Zwart een vaas rozen, welke buiten gesneden waren, die 5 punten behaalden. Na verloting en rondvraag sloot de voorzitter deze leerzame vergadering met dank voor de opkomst. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2884. N.V. Verzeke ringsmaatschappij Algemeen Ziekenfonds voor Leiden, Leiden, Hoogewoerd 82. Uit tredend Comm.: A. J. M. Hoogeveen, Lei den. N. Comm.: J. L. Janson, Leiden. 2670. International Electric Machine Company (Internationale Electriciteits en Machine Maatschappij), Leiden, Nieuwe Rijn 32. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Internationale Electri citeits en Machine Maatschappij. (Inter national Electric Machine Company). 273. P. du Croix, Leiden, Rapenburg 9, apotheek. Uittr. E.: Wed. M. J. du Croix- van Duuren, Leiden d.d. 1 Juni 1937. Wijz. handejsn. in: Apotheek du Croix (waarin opgenomen de Apotheek Pelle). N. E.: D. C. Kok, Leiden (H.V.). 1115. N.V. Nederlandsche Asphaltfa- briek, Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrik straat 4. Overl. Lid Comm. v. Toez.: P.' H. Brakel Sr., Haarlem. Opheffing: 1822. Firma Gebrs. Die ben, Leiden, Witte Singel 13. Waschin- richting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanrijding tusschen tram cn auto. De groentenhandelaar N. uit Rijnsburg kwam met zijn vrachtauto H 71201 vanaf de Turfmarkt en moest de v. Egmondstraat in. Te laat bemerkte hij, dat de tram van uit Voorstraat West in aantocht was. Hij had geen tijd meer te remmen, dus zette door, met het gevolg, dat de tram het ach terste gedeelte der auto meenam. De be stuurders van tram en auto kwamen er goed af, doch de tram was erg bescha digd, lantaran en voorruiten waren stuk en de tramwagen ingedeukt. De bestuurder der auto was de schuldige, doch is ver zekerd. NOORDWIJK. St. Josephsgezellenver. Hedenavond te half acht vangt in de kerk het Triduum aan, als voorbereiding voor de hernieu- wing van de Intronisatie van het H. Hart. Dit triduum, dat hedenavond en mor- genavond plaats heeft staat onder leiding j van Rector S. Braakman. De hernieu wing der Intronisatie zal Zondagavond te 8 uur plaats hebben door den hoogeerw. Deken, waarbij rector S. Braakman een korte toespraak zal houden. Wij vertrou wen, dat alle gezellen aan dit Triduum trouw zullen deelnemen. OEGSTGEEST. Een specialiteit in het stelen van voet- roosters. In samenwerking met de po litie te Leiden heeft heden de politie al hier aangehouden een zekeren F. H. N., zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich zoowel te Leiden als in Oegstgeest schuldig heeft gemaakt aan diefstallen van ijzeren voetroosters, welke in de tui nen voor de deur lagen. Hij is heden in het Huis van Bewaring ingesloten. VOORSCHOTEN. Niet toegelaten tot het polderbestuur. In het bestuur van de Oranjepolder wa ren de ingelanden C. H. van Santen en A. de Wit te Voorschoten gekozen. Krachtens art. 21 van het algemeen Polderreglement moet de gekozene in het polderbestuur ten minste één hectare omslagplichtig land of water in eigendom, erfpacht op vruchtge bruik hebben, of wel moet hij in het ge not zijn van huur en verhuur of eenige andere overeenkomst, blijkens eene vóór de benoeming geregistreerde akte. Wel zijn de gekozen huurders van perceelen, doch de geregistreerde akte ontbreekt, weshalve Gedeputeerde Staten tot niet toelating hebben beslist.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5