OMGEVING De regeering over de verschillende belastingen BETOOVERDE BOSCH De Wierickerschans bij Bodegraven wutwsuAU lü NOVEMBER 1937 DE IEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Wacht op voorstellen der Commissie-Fleskens inzake steun aan het groote gezin. BEGROOTING VAN FINANCIëN. Aan de memorie van antwoord inzake het zevende hoofdstuk b. der rijksbegroo- ting voor 1938 is het volgende ontleend: Het belastingsysteem in 1925 was, vol gens eene destijds gemaakte berekening, de verhouding tusschen de directe en de indirecte belastingen (de gemeentelijke be lastingen daaronder begrepen) 67 33. Voor 1935 leidt eene op denzelfden voet opge zette berekening tot de verhouding 59 41. De verschuiving ten ongunste van de in directe belastingen is te wijten aan de tijds omstandigheden. die vooral de opbrengst der belastingen naar inkomen en vermogen hebben gedrukt, ondanks het feit, dat de tarieven door opcenlenheffingen tot het uiterste zijn opgevoerd. Verwacht mag wor den, dat, naarmate door verbetering van den econcmischen toestand de inkomens en vermogens weer zullen stijgen, de verhou ding zich in anderen zin zal wijzigen. De enkele leden, die van meening zijn, dat in het huidige belastingsysteem groo te vermogens en hooge inkomens te veel worden ontzien, zullen na kennisneming van onderstaand overzicht stellig van het tegendeel worden overtuigd. Dit overzicht, is ontleend aan een publicatie van het cen traal bureau voor de statistiek, getiteld: Belastingdruk in Nederland 1937/1938, en vermeldt den hoogsten druk van de belas tingen naar inkomen en vermogen voor in komens van verschillende grootte, waarbij is verondersteld, dat die inkomens zijn ver kregen als opbrengst van een vermogen, dat 4 percent rente oplevert. te voeren tegen het bestendigen van het z.g. bankgeheim de economische nadeelen welke uit de opheffing van dit bankgeheim zouden voortvloeien, van dien aard zijn, dat hij geheel deelt in het standpunt, door zijn ambtsvoorganger te dezer zake ingenomen, ook wat betreft de regeling getroffen inza ke het gebruik maken van gegevens ver kregen bij de uitvoering van de zegelwet en de wet op de couponbelasting. De auto van Mussert. Wat betreft de vergunning in zake het gebruiken van een gepantserden automo biel, vaststaat, dat hier bedoelde automo biel niet valt onder art. 10 bis der gewij zigde wet van 4 April 1870. Toen bleek, dat by sommige ambtenaren daaromtrent nog twijfel bestond, is de aangehaalde circur laire uitgevaardigd. Van 't verleenen van eenige vergunning of het toepassen van een uitzonderingsmaatregel door of vanwege de regeering is hier dus geen sprake, maar en kel van wetsuitlegging zonder meer. Een verzoek van wien ook ligt aan de circulaire niet ten grondslag en is dan ook niet ge daan. De aanschrijving is niet anders dan een terugslag op een ambtelijke aanbren ging van het geval, die twijfel deed rijzen of bij alle douane-ambtenaren wel een juist rechtsbegrip te dezer zake bestond. Doel van deze niet voor publicatie bestem de circulaire was dan ook geenszins sen satie of reclame te bevorderen, integendeel de van een onrechtmatige inbeslagneming te verwachten sensatie en reclame te voor komen. inkomen belastingen belastingen totaal belastingen in naar het naar het percenten in inkomen vermogen het inkomen 800 13,26 32,50 45,76 5,7 1.000 26,30 65,— 91,30 9,1 2.000 129,66 162,50 292,16 14,6 5.000 518,46 436,25 954,91 19,1 10.000 1,353,96 977,50 2.331,46 23,3 20.000 3.519,96 2.260,— 5.779,96 23,9 50.000 12.128,46 6.972,50 19.100,96 38,2 100.000 32.941.04 16.785,— 49.726,04 49,7 500.000 218.620,13 115.625,— 334.245,13 66,8 Indien het vermogen minder dan 4 per cent rente afwerpt, is de druk der belas tingen naar het vermogen nog zwaarder. In vele gevallen kunnen die belastingen niet eens uit het inkomen worden betaald. Het denkbeeld, een behoorlijk bestaans minimum vast te stellen, dat buiten elke heffing zou vallen, acht de minister onuit voerbaar. Óok wat de rijwielbelasting be treft is het naar zijn oordeel, afgezien van de omstandigheid, dat deze eene zuivere bestemmingsheffing is, vrijwel onmogelijk om bij de heffing met de draagkracht van de gebruikers rekening te houden. Naar aanleiding van de vraag van eenige leden of, en, zoo ja, hoe de minister voor nemens is te streven naar een rechtvaar diger verdeeling van den belastingdruk, in het bijzonder naar een verlichting van dien druk voor de groote gezinnen, deelt de mi nister mede, dat de regeering met het be palen van haar gedragslijn dienaangaande wacht op de voorstellen van de commissie- Fleskens. Hoe de stand van het onderzoek dier commissie is, kan de minister niet mede- deelen. Wel staat voor hem vast, dat even- tueele maatregelen ten bate van de groote gezinnen niet zullen moeten bestaan iü verhooging van den kinderaftrek van de rijksinkomstenbelasting en de personeele belasting. Van de rijksinkomstenbelasting zijn belastingplichtigen met resp. 5, 6, 7, 8. 9 en 10 kinderen onder de bestaande rege ling van den kinderaftrek nog vrijgesteld, indien hun belastbaar inkomen blijft bene den resp. 1612.50, 2330, 2842,50, 3400, 3850 en 4300. Ook de kinderaftrek voor de personeele verhooging vatbaar. Het z.g. bankgeheim. De minister is van oordeel, dat al zijn er ook naar zijn meening wel bezwaren aan Personeele belasting. Naar de meening van den Minister biedt de wet op de personeele belasting den ge meentebesturen voldoende gelegenheid om, zoo noodig, den druk der personeele be lasting voor koffiehuizen en restaurants te verlichten. Voorstellen tot het geheel doen vervallen van de personeele belasting voor koffie huizen, enz. zijn van den Minister niet te verwachten. Naar aanleiding van hetgeen met betrek king tot de' belasting naar den grondslag pleiziervaartuigen werd opgemerkt, deelt de Minister mede, dat hij bereid is, het denkbeeld van afschaffing of verlaging van die belasting in overweging te nemen. R ijwiel belasting. Het in beslag nemen van rjjwielen by het constateeren van overtredingen van de rijwielbelastingwet geschiedt in voorko mende gevallen als waarborg, dat de be keurde de beloopende boete zal voldoen. Sedert een paar jaren is een regeling inge voerd die den bekeurde in staat stelt de be- loopen boete dadelijk ter plaatse aan den bekeurenden belastingambtenaar te vol doen. Geschiedt dit, dan wordt het rijwiel niet in beslag genomen. Nu bedoelde re geling dit jaar bij wijze van proef ook te Amsterdam is toegepast er deze proefne ming aanvankelijk als geslaagd mag wor den beschouwd, zal het ter sprake gebrach te bezwaar, naar de Minister vertrouwt, zich niet meer in belangrijke mate doen gevoelen. Accijns op bier en gedistilleerd nog in overweging. Het vraagstuk van verlaging van de ac- accijnzen op bier en gedistilleerd is by den HILLEGOM. 55 jaar getrouwd. Gisteren was het 55 jaar geleden, dat het echtpaar Seysener- Kapitein in 't huwelijksbootje stapte. Voor 't woonhuis aan de Leidsche straat was door de buren een keurige versiering aange bracht, des avonds electrisch verlicht gedu rende de Bruidsdagen. De dag begon met een H. Mis in de St. Josephkerk voor de overleden familie, gevolgd te 9.30 uur door eene van dankbaarheid voor de feestelin gen. Hierbij was een bizonder groote fami- lieschaar evenzeer tegenwoordig, want het echtpaar bezit een talrijke kinderschaar en meer dan 60 kleinkinderen. Na de kerkelijke viering werd 't feest voortgezet. Talrijk waren de mondelinge felicitaties; de post deed het overige. Des avonds bracht de muziek een serenade. HAARLEMMERMEER. Directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ont vanger der directe belastingen enz. F. M. Fokkema van de directie dier middelen te Haarlemmermeer verplaatst naar de directie dier middelen te Amersfoort. KATWIJK. Waterschout benoemd. Bij K. B. van 6 November 1937 is met ingang van 7 No vember 1937 benoemd tot waterschout te Katwijk: mr. R. Warmoltz, inspecteur van politie aldaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nalatenschap. Vanwege de crediteuren in de nalatenschap van wijlen den heer Eerdbeek, in leven Notaris te Katwijk a. d. Rijn, werd een vergadering gehouden in „Du Rhin". Uit de mededeelingen van de liquidatiecommissie bleek, in tegenstelling met verschillende geruchten, die bij het overlijden van den heer Eerdbeek ver spreid werden, en waar zelfs gesproken werd van een débacle, dat de crediteuren geen, of zoo goed als geen verlies zullen lij den. Gerekend kan n.l. worden op een uit- keering van 95 a 100 pet. der vorderingen. KATWIJK AAN ZEE. Actie tegen heffing op zaudaardappelen. Zooals bekend is onlangs vanwege de Akkerbouwcentrale bericht, dat de heffing •voor aardappelen in 1938 niet ?7 doch 50 per H.A. zal bedragen. Hiertegen is bij de telers van zandaardappelen verzet geko men omreden de telers van late aardappe len, en vooral dan de telers-handelaren, van meening zijn, dat deze heffing onrecht vaardig is en overbodig, althans voor de duinaardappelen, daar nimmer denaturee- ren van deze aardappelen behoeft plaats te hc-bben, doch er altijd koopers voor dit pro duct zijn. Men betaalt dus geheel voor an dere streken, Drente, Zeeland. Ter bespre king van een en ander was een vergadering belegd van aardappelentelers. Deze verga dering had plaats in „Casa Cara" en stond onder leiding van dën heer Costerm, te Bo degraven, die in een uitvoerig betoog het onrechtvaardige van deze Roe-heffing uit eenzette, duurder land hier, duurder ex ploitatie en nimmer wordt steun op dit pro duct gegeven, al moet toegegeven worden, dat door de regelingen de prijs van het product wel iets beter zal zijn geweest. Er waren ook telers uit Noordwijk tegen woordig, die zich by hetgeen Katwijk naar voren bracht, geheel aansloten. Te Noord- wijk is de toestand gelijk als te Katwijk. Minister nog in overweging. Voor zoover uit de gegevens, die den Minister ten dienste staan, kan blijken, is het niet juist dat de smokkelhandel en de clandestiene productie van gedistilleerd sterk zouden toenemen. Uit de desbetref fende raoporten krijgt men integendeel den indruk, dat de omgang der fraude afneemt. Geen verlaging van den tabaksaccijns. Een wetsvoorstel tot wijziging van de Tabakswet za] binnenkort kunnen worden tegemoet gezien. De Minister meent er ech ter al terstond op te moeten wijzen, dat aan verlaging van den tabaksaccijns niet kan worden gedacht, 's Lands financiën la ten zulks niet toe. (SPROOKJE) 57. Flipje gaf met een vergenoegd gezichtje de brief en Anneke's vader maakte hem heel ernstig met het brood mes open. Toen begonnen ze samen te lezen en waren weer wat gerustgesteld, toen zij lazen dat Anneke gezond was en over een paar dagen weer thuis zou komen. De gelukkige ouders konden niet uitscheiden met lezen en bo gen zich weer over de brief om nog eens te en alles wel waar was. 58. Flipje maakte van deze gelegenheid gebruik om langs de tafelpoot naar beneden te glijden. De gelukkige men- schen hadden geen erg in hem, daar zij zoo verdiept in hun brief waren. De deur stond nog op een kierl Flipje nam vlug de beenen.. en weg was hy! Na uitvoerige besprekingen werd ten slot te een comité van actie benoemd, bestaande uit de heeren Adr. v. d. Oever, Nic. Parle- vliet Dz., Y. van Dijk, Herm. Parlevliet, al len te Katwijk, en Paulus Barnhoorn en C. Marbus, beiden te Noordwijk. Dan sluiting dezer goed bezochte vergadering. LISSE. Personalia. De heer P. E. Buyck, werkjaam aan de gemeentelijke arbeids- beunr in deze gemeente, is benoemd tot ad ministrateur der steunverleening te De nekamp. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke ar beidsbeurs stonden ingeschreven 190 werk zoekende personen. In hetzelfde tijdvak van vorig jaar waren er 26 minder. IJsclub Lisserbroek. Gisteravond hield de IJsclub ..Lisserbroek en Omstreken" haar 30ste jaarvergadering in het Café van den heer A. Faas onder presidium van den heer B. Berbee. De opkomst was best. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter in enkele woorden van weemoedige hulde het overlijden van het bestuurslid, wijlen den heer H. Potman, van wien hij zeide, dat we in hem een zeer ijverig bestuurslid hebben verloren. Na allen te hebben verwelkomd gaf hy het woord aan den secretaris, den heer A. v. Oosten, tot het lezen der notulen. Het woord is vervolgens aan den penningmees ter, den heer Ant. de Bruin, tot het uit brengen van zijn finantieel verslag. Hier uit bleek, dat aan ontvangsten, inclusief het saldo van 1936 van ƒ1084.39 viel te boe ken,. aan uitgaven 88.72, zoodat het kas saldo thans bedraagt 1001.12. Namens de verificateurs bracht de heer Th. Straathof een gunstig rapport uit. Tot verificateurs voor het volgend jaar werden benoemd de heeren Th. Straathof en J. Randsdorp. Uit de nu volgende mededeelingen bleek, dat de heer A. de Bruin, wegens vertrek, de vereeniging gaat verlaten. De voorzitter bracht den heer de Bruin, welke 15 jaar achtereen in het bestuur zitting had, dank voor zijn accuratesse; als blijk van waar deering bood hij hem namens de vereeni ging een vulpen aan. De heer de Bruin dankte voor dit mooie blijk van waardee ring; hij hoopte, dat de IJsclub Lisser broek moge groeien en bloeien. Hierna is de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend en herkiesbaar waren de heeren A. van Oosten, G. Wesselius en J. v. d. Heuvel, terwyl er twee vacatures wa ren wegens vertrek van A. de Bruin en door overlijden van H. Potman. De eerste drie werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Tot nieuwe bestuursleden wer den bij stemming gekozen de heeren J. Mesman en K. Baartse. Na de rondvraag ging met over tot de gebruikelijke verlo ting om mooie en nuttige prijzen. Aan al len werd een vrij lot verstrekt, terwijl de overcomplete loten bij opbod werden ver kocht; deze brachten op de mooie som van 73.55! De voorzitter dankte de schenkers van de prijzen en sloot met een woord van dank de vergadering. LEID S CHEND AM. K.J.M.V. (Afd. L.T.) Donderdag 11 No vember a.s. organiseert bovengenoemde af- deeling wederom een ontwikkelingsavond. Als inleider zal optreden de heer C. Ver- doorn, die zal spreken over de T.B.C.-be- strijding onder het rundvee. Ook L.T.B.- leden hebben dezen avond toegang. STOMP WIJK. Korte Kniplaan. Tot 31 December 1937 werd de aan deze gemeente in eigen dom toebehoorende Korte Kniplaan gele gen onder de gemeente Voorschoten ver huurd aan H. J. van Velzen, Caféhouder te Voorschoten. Deze verzocht om deze laan met ingang van 1 Januari 1938 opnieuw voor 3 jaren aan hem te verhuren. Tegen de totstandkoming van de nieuwe overeen komst met den heer Van Velzen bestaat bij het- college van B. en W. van Stompwijk geen bezwaar; echter meenen zij, dat voor verlaging van den thans geldenden huur prijs geen enkele aanleiding bestaat. Da voordeelen, welke uit den verhuur voor genoemden heer voortvloeien billijken ten volle een huursom van ƒ300 per jaar. Naar de meening van B. en W. zal door openbare verhuring geen hoogere opbrengst kun nen worden verkregen. Zij stellen den Raad misdiens voor opnieuw tot verhuur aan Van Velzen over te gaan voor een tijd vak van 3 jaren en daartoe het ter visi© gelegde ontwerp-besluit, waarin ook diver se voorwaarden zyn opgenomen vast ta stellen. B. V. L. Door omstandigheden gaat op Vrijdag 12 Nov. a.s. onze gewone schiet- avond niet door. Eerstvolgende schietoefening dus op 28 Nov. a.s. om 8 uur aan het vanouds be kende adres. Denkt aan de brevetten. Feiten uit haar roemruchte historie Ongeveer twee km. ten Oosten van het centrum van Bodegraven rijzen langs den Hoogen Rijndijk de groene wallen met hun hoog geboomte op van het fort Wiericker schans, een sterkte, die na het sloopen van een vroeger vestingwerk, ongeveer op de zelfde plaats, in 1673 werd gebouwd. Teneinde iets meer omtrent de geschie denis van dit fort te vernemen, hebben wij ons, op een herfstmiddag, naar de „Schans" begeven, die met haar wallen, haar geboomte en haar breede grachten op zichzelf al een bezienswaardigheid voor Bodegraven is. Rustig en stil is het in en rondom dit geheel van bezetting verlaten vestingwerk. Een zachte herfstwind waait door de hoo ge boomen, waaruit het najaarsloover schier geruischloos naar omlaag valt in de grachten, die een sfeer van stille inti miteit ademen, terwijl een enkele vis- scher aan den kant van dit dorado voor hengelsport het zijne bijdraagt tot de vredige stemming die er heerscht. Een breede oprijlaan voert ons naar een hoog," groengeverfde houten poort, waar van de toegangsdeur stevig afgesloten is. Twee ruitvormig uitgesneden kijkgaten •bieden den bezoeker echter een vrij uit zicht op de grachtsbrug, op de fraaie oude poort als hoofdingang en tenslotte op de stille binnenplaats. Een gesloten poort is echter al heel on geschikt om iets over de geschiedenis van de schans te vernemen, waarom wij dan ook aan de ijzeren installatie trokken, welke middels een tientallen meters lan gen draad langs brug en poort de verbin ding vormt met een op de binnenplaats hoog aangebrachte bel, die nog lang over het verlaten plein naluidde. In verband met den afstand tusschen plein en toegangsdeur duurde het vrij lang vóór de poort van het fort '-erd geopend door den dienstdoenden bewoner, aan wien het toezicht van de Wierickerschans is overgelaten en met wien wij een kort onderhoud hadden, zy het niet zoozeer over de geschiedenis en gebruikswijze van het vestingwerk (hiervoor gelden, zooals bekend, de strengste instructies) dan wel omtrent gegevens ter verkrijging van na dere inlichtingen ervan. De oude sterkte, een opgeworpen schans aan de Fnkele Wiericke, deed reeds in den jare 1672 van zich spreken, toen op 18 Juni van dat jaar, de Prins van Oranje met 3600 man onder Zuylenstein te Nieuwer- brug aankwam, door Lodewijk de Veer tiende. die bij Lobith den Rijn was over gestoken en Arnhem met het fort Knod- senburg reeds had ingenomen, werd te ruggedreven. Niet alleen bij Nieuwerbrug, doch ook tusschen Gouwsluis en Alphen werd een dam in den Rijn gelegd, terwijl voorts de IJssel bij Goejanverwellesluis werd afgedamd. Het land ten Noorden van den Rijn en de Meyepolder waren spoedig onder water gezet, doch niet ten Zuiden van den Rijn. Een smalle strook, op sommige plaatsen slechts een 400 meter breed, werd doorsne den door den IJsseldijk en Hoogen Rijn dijk, terwijl een opgeworpen schans aan de Enkele Wiericke en een te Nieuwer brug den smallen weg moesten beheer- schen. Een goede verzorging keerde naast dis cipline met nauwkeurig toezicht op ves tingwerken en inundaties in 's Prinsen le ger terug en met dit beter georganiseerd leger waagde de Prins dan ook in den nacht van 10 October een aanslag op Woer den, echter zonder resultaat. Nu besloot hij de Franschen buiten de grenzen aan te tasten en hen, door de vermeestering van Charleroi met zijn kruitmagazijnen, te dwingen het land te verlaten, zoodat Ge neraal Koningsmarck het bevel over de Rijnstreek-zóne overnam. Doch de strenge Decembervorst in dat jaar, kwam den Franschen te hulp, waar door de waterlinies van weinig beteekenis werden en een afdeeling Fransche ruiterij de Dubbele Wiericks onderzocht om een eventueelen overtocht te wagen, welke echter op 27 December, via een noodbrug te Zegveld over de Slimme Wetering plaats vond, met een noodlottig gevolg voor Zwammerdam en Bodegraven. Na het sloopen van het vroeger vesting werk werd de Wierickerschans in 1673 ge bouwd. Volgens den geschiedschrijver had de schans in 1750 een fraaie poort aan den kant van den Rijn, met een toren, waarin een uurwerk, terwijl boven den ingang aan de binnenzijde de wapens van den Prins van Oranje, Stadhouder Willem de Derde en die van Holland waren aange bracht. In 1748 werd de Schans, bestaande uit 128 paar barakken, een woning voor den majoor en 22 stuks geschut op de wallen, uitgebreid met een kruidmagazijn. In vroeger tijden was het gewoonte voor de manschappen, meestal oudere soldaten, een kermis te houden, welke eens in het jaar plaats vond op het ruime middenplein. Bij het uitbreken van den Wereldoorlog was de Wierickerschans een voorraadplaats van materialen voor de cavalerie, terwijl de vesting tijdens dien oorlog werd ge bruikt als interneeringskamp voor Duit- sche- of Eneelsche officieren. Uit dien tijd is bekend de poring der Duit^chers. om door een gang, die zij reeds gedeeltelijk hadden uitgegraven, onder de grachten door te willen ontsnappen.... Stil en verlaten ligt de Wierickerschans daar, In den nevel van een vredigen herfstmiddag; de bezetting geschiedt niet meer door een aantal soldaten en de ka nonnen zijn reeds lang van de wallen ver dwenen. waarmede voor de Rijnstreek 'n betere tijd wordt aangetoond, dan die in den jare 1672! ELDERT VAN ELK.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6