PUROL2E NIEUWS BINNENLAND Academfenicuws RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN AGENDA WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? NOG BUIIG. De Bilt seint i De verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht krachtige Noordelijke tot Weste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog regen of hagelbuien, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste barometerst.: 771.6 Blacksod. Laagste barometerst.: 745.8 te Kopenhagen. Ten Noord-Westen van IJsland nadert een nieuwe depressie, welke het hooge- drukgebied over den Oceaan in het Noor den aantast. Dit gebied nam hierdoor in beteekenis af en de kern ligt thans iets Zuidelijker. Het breidde zich echter over Noord-Scandinavië uit. De depressie over Zuid-Zweden trok Zuid-Zuid-Westwaarts, werd dieper en breidde zich uit. Hen cen trum ligt thans in de omgeving van Ko penhagen, laagste barometerstand 745.8 •aldaar. In het Zuid-Westen op den Oceaan bleef de luchtdruk laag. Op de Noordzee en in de omgeving daarvan waait het krachtig tot stormachtig uit het Noorden met afwisselende bewolking en regen- of hagelbuien. Op het Westen van de Britsche Eilanden en in Frankrijk is de wind zwak tot matig, eveneens uit Noordelijke rich tingen, met gedeeltelijk bewolkte lucht. Meer Oostwaarts is de wind Westelijk, met plaatselijk regen. De hooge Alpentop pen melden ook slecht weer, sneeuw met mist en harden Westelijken wind. De tem peratuur op Jungfraujoch bedroeg heden morgen 11 gr. Celsius. In Scandinavië nam de vorst toe, plaatselijk daalde het kwik tot onder minus 10 gr. Voor onze omgeving moet voor- loopig nog op aanhouding van het buiige weer gerekend worden. De temperatuur zal vermoedelijk niet veel meer veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 7.7 gr. C. LICH'I OP VOOR FIETSERS ea.: Van Woensdagnamiddag 4.34 uur tot Donderdagmorgen 6.43 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan den Rijn op Donderdag 11 Nov. voorm. 7.33 en nam. 7.59'uur. Mooie, Gezonde Huid Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door fon 30-60. Tube 45 ct. Bij Apolh.enOreg. i munhardt mbbnane Het Katholieke dagblad Op een vergadering van den kring Utrecht der R.K. Staatspartij heeft de voor zitter, de heer G. H. J. van Spanje, de po litieke propaganda besprekend, beharti genswaardige opmerkingen gemaakt over het katholieke dagblad. De woorden van den heer Van Spanje kunnen o.i. niet ge noeg ter harte worden genomen. Nog altijd blijft waar het woord van Mgr. Ariëns z.g.: In een gezin, waar niet geregeld een katho liek dagblad op tafel komt, woont een ka tholiek van de verdwijnende soort. De heer Van Spanje sprak volgens het verslag van de „Msb.", als volgt: Er staat ons in den komenden tijd nog voldoende werk te doen. Ook in de periode tusschen twee verkiezingen mogen wij niet stil zitten. En hier wil ik op één zaak van groot belang thans uw aandacht vestigen. De propaganda-middelen, welke kort vóór een verkiezing worden aangewend, spreekbeurten, vlugschriften, strooi- en aanplakbiljetten en zooveel meer, zijn zon der twijfel van beteekenis. Maar één middel is er, dat van veel meer beteekenis is dan alle de opgenoemde. Op grond van een ervaring van vele jaren durf ik te verzekeren, dat het goede, Katholieke dagblad het aller beste en zekerste middel is, om onze menschen in onze gelederen te krijgen en te houden. Een katholieke krant, als dagelijksche en onafgebroken voor lichting in ieder gezin, geeft de bijna volstrekte zekerheid en gerustheid, dat ook op politiek terrein op onze katho lieken valt te rekenen. Daarom wil ik met grooten aandrang alle afdeelingen en propaganda-clubs opwekken, om in de komende periode al hun krachten aan te wenden, dat in alle gezinnen, zonder één uitzondering een katholiek dagblad verschijnt Wordt dit doel bereikt dan kunnen wij 'met een gerust hart de toekomst tegemoet gaan, ook in ongunstige omstandigheden. V Uit het parlement Eenstemmig is de pers in haar waar deering voor den afgetreden voorzitter der Tweede Kamer prof. Aalberse, die benoemd is tot lid van den Raad van State. Wij willen hier citeeren wat het (lib.) „Vaderland" schrijft: Met den politicus Aalberse wa ren velen ook wij het vaak niet eens (typeerend was zijn opmerking tegen de parlementaire journalisten: wat zou het vervelend zyn als wij het altijd eens waren), de mensch Aalberse was ons allen sympathiek. Niemand in de Kamer, met haar bot sende karakters en hartstochten, maakte het dezen President opzette lijk moeilijk. Daarvoor was hijzelf te zachtmoedig en te angstvallig om anderen onaangenaam te zijn en het laatste woord van dezen strijdbaren politicus tot zijn medeleden was dan ook een vraag om vergeving voor het geval hij ooit als Voorzitter of als ge woon lid der Kamer iets zou hebben gezed wat iemand persoonlijk onaan genaam heeft getroffen. Een treffend woord voor een staatsman, die na tientallen jaren afscheid neemt van de politieke arena, welke voor som migen een milieu is waarin slechts plaats zou zijn voor slechte karakters en benepen partij-politiek. En vooral nu voor het eerst in de Tweede Ka mer voorshands nog slechts in het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk I der Rijksbegrooting het pleit is gevoerd voor een staatsvorm, waarvan de voorstanders openhartig erkennen dat „in zulk een staat geen persvrij heid kan worden toegelaten", was het van pas, dat de scheidende Voor zitter de beteekenis voor het Parle ment van een vrye publieke opinie, van een vrije en onafhankelijke pers, invlocht in zijn dankwoord tot de par lementaire journalisten. Het politiek debat is gisteren ingezet. De heer Kersten (Staatk. Geref.) heeft weer 'ns zijn hartstochtelijk anti-papisme gelucht! De atmospheer in de Tweede Kamer werd er niet frisscher door! De houding van dezen man is bedroevend en belachelijk tevens. Ons land wordt ten gronde gericht, zoo meent hij, o.m. door het feit, dat Rome „verkapte processies" houdt. Wij zullen er maar over zwijgen. Meer belangstelling trok de andere spreker er waren er gisteren twee de leider der S.D.A.P., ir. Albarda. Merkwaardig was diens verklaring, dat hij belangrijke versterking van de weer macht noodig acht. Maar hij wil eerbied waardige belangen van ons volk niet aan Defensie opofferen. Ja dat willen ook wij niet! Wij misten echter in de rede van den sociaal-democraat elk antwoord op deze allerbelangrijkste vraag: hoe kan belangrijke versterking van de weer macht èn behartiging van alle eerbied waardige belangen van ons volk samen gaan. Belasting-verhooging? Wy verwijzen naar een staatje betreffende den druk van de directe belastingen, dat de Minister van Financiën in zijn memorie van antwoord inzake hoofdstuk VII B der rijksbegroo ting afdrukt. En wie nog mocht meenen, dat er geld, veel geld uit belasting-ver hooging kan worden geput zal na lezing van dit staatje wel tot 'n andere gedachte komen! En de indirecte belastingen zijn nog erger! De regeering en de volksvertegenwoor diging staan voor een zeer moeilijke taak. Daarvan moet een ieder levendig door drongen zijn. Hiermede bedoelen wij natuurlijk niet alle critiek te smoren! DE VONDEL-HERDENKING TE AMSTERDAM. Een gift van Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft van haar belangstelling bij de Vondelherden king te Amsterdam doen blijken door het schenken van een gift aan het Amster- damsche comité voor deze herdenking. EEN POOVER RESULTAAT. De Spaar-collecte te Rottendam bracht slechts goed 3600 op. De Spaar-collecte, welke gisteren in Rotterdam is gehouden, heeft slechts ruim 3600 opgebracht. Voorwaar een wel zeer poover resul taat, doch gezien de tegenwerking van zekere zijde, is niets anders te verwach ten geweest. Jammer dat zoo vele duizenden daar van de dupe zijn. „Msbd." BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 25 October tot 30 October bedroeg: 43083, tegenover 53096 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 30 October in totaal aange bracht 1.509.729 merken, tegenover 1.772.748 merken in de overeenkomstige periode van 1936. ONAANTASTBAARHEID VAN ONS GRONDGEBIED. Niet beschikbaar voor opmarsch van buitenlandsche troepen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende het standpunt der regeering ten aanzien van de onaantast baarheid van het Nederlandsche grondge bied heeft de minister van buitenlandsche zaken o.a. het volgende geantwoord: Aangezien Nederland niet tot het ver drag van Locarno is toegetreden en even min is aan te nemen, dat het zal willen toetreden tot een eventueel nieuw pact ter vervanging van dat verdrag, terwijl België getoond had niet langer door garantiever plichtingen ten behoeve van derden ge bonden te willen zijn, leek het niet onwaar schijnlijk, dat de betrokken groote mogend heden zich, mocht het komen tot nadere onderhandelingen over eenig nieuw pact ter vervanging van het verdrag van Locar no, tegenover elkaar zouden wenschen te beveiligen daar, waar hun gebied aan dat van Nederland en België grenst. In den loop van algemeene en zeer informeele ge sprekken met vertegenwoordigers van an dere staten is toen geruimen tijd voor de Belgisch-Britsch-Fransche regeling van 21 April 1937 het in de eerste vraag bedoel de denkbeeld (het „plan-Snouck") geop perd, en wel als een mogelijk nuttig ele ment van discussie tusschen derden, doch niet als een Nederlandsch voorstel. Ge lijk 's ministers ambtsvoorganger in dit voorjaar in de Eerste Kamer deed uitko men, zou een regeling tusschen de betrok ken groote mogendheden, waarin dat denk beeld ten aanzien van Nederland werd vast gesteld, ons tot op zekere hoogte welkom kunnen zijn, al blijven wij er buiten en al vragen wij er niet om. De verwezenlijking van het bewuste denkbeeld zou dus slechts kunnen geschie den in den vorm van een overeenkomst, waarbij uitsluitend de betrokken groote mogendheden partij zouden zijn. Voor me dewerking van Nederland bij de totstand koming dier overeenkomst was in dien ge- dachtengang geen plaats. Gevolgen, als in de tweede vraag voorzien (n.l. gevaar voor de onaantastbaarheid van ons grondgebied) duchtte de regeering niet en ducht zij ook thans niet. Overigens is het denkbeeld prac- tisch niet aan de orde, nadat inmiddels de positie van België op andere wijze is gere geld. De regeering kan niet inzien, dat het be doelde denkbeeld iets uit te staan heeft met de verklaring van den heer Baldwin van 30 Juli 1934 („De grens van Engeland wordt gevormd door den Rijn"). Dat die verkla ring een ontkenning zou beteekenen van de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied, is een opvatting, die de re geering niet kan onderschrijven. Ten deze wordt herinnerd aan de mededeeling, die 's ministers ambtsvoorganger op 24 Novem ber 1934 in de Tweede Kamer ter zake deed. Aangezien uit niets gebleken is, dat in het buitenland de opvatting zou zijn ge wekt, dat Nederland zijn grondgebied be schikbaar stelde voor opmarsch of afweer - gebied van buitenlandsche troepen, noch aannemelijk is gemaakt, dat een zoodanige opvatting zou kunnen zijn verwekt, zou de regeering in dit verband een verklaring, als de heer Van Vessem bedoelt, onbegrij pelijk en derhalve schadelijk voor onze be langen achten. De opvattingen def regee ring omtrent de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied kunnen geacht worden in het buitenland voldoende bekend te zijn. De secretaris-generaal van buitenl. zaken, de heer Snouck Hurgronje had een regeling ontworpen, op te nemen in het verdrag tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland, volgens welk plan deze mo gendheden in een door haar te sluiten ver drag zouden bepalen, „dat zij schending van den grond van België of van Neder land zouden beschouwen als eene schen ding van hun eigen gfenzen"). BEZOEK VAN DEN DUITSCHEN MINISTER VAN ARBEID. Programma voor heden en morgen. Onder leiding van de heeren Westhoff en Nysingh hebben minister Seldte en zijn gezelschap bestaande uit Duitsche en Nederlandsche ambtenaren, in de omge ving van Zwolle heden de werkverschaf fing in het waterschap Vollenhove be zichtigd. De reis naar Zwolle werd per trein ge maakt. Een autotocht naar Giethoorn staat ook op het programma. Na een thee in hotel Wientjes te Zwolle zou de minister per trein naar Nijmegen ver trekken.' De volgende dag zal besteed worden aan een bezichtiging van de Maaswerken bij Balgoij, gevolgd door een autotocht naar de Aa ter bezichtiging van de Aa-werken en dan zal naar 's-Herto- genbosch worden gereden. In Den Bosch zal het gemeentebestuur de bezoekers aan een lunch vereenigen. Minister Seldte keert na de lunch per trein naar Den Haag terug en zal met den nachttrein nog dienzelfden dag naar Berlijn reizen. FRIDA KATZ IN HET HUWELIJK GETREDEN. Vanmorgen om elf uur is in de raads zaal van het Amsterdamsche gemeentehuis door burgemeester dr. W. de Vlugt het hu welijk voltrokken tusschen mej. mr. C. Frida Katz en C. W. F. baron Mackay, bur gemeester van Ermelo. Omstreeks twaalf uur werd het huwelijk in de Willem de Zwijgerkerk door prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine kerkelijk inge zegend. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde Letter L. de heer H. J. Colenbrander te Voorburg. Idem lette K mej. A. P. Vermeulen te Oegstgeest. Idem, letter i, de heer J. W. R. Brueren, Den Haag. Examen van apothekers-assistent te Lei den: Mej. A. E. Ie Grand, Sassen he ira. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. De kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem mr. Julius Hoog, heeft vandaag schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den 34-jarigen Broeder van de zie- keninrichting „Joannes de Deo", die terecht had gestaan wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. De Broeder had getracht, een kraaltje uit het oor van een tweejarig meisje te ver wijderen, hetgeen niet gelukt war Opera tief ingrijpen bleek noodig, doch daags daarna is het kind overleden. Bij de behandeling der zaak voor het kan1 tongerecht, had dr. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht, verklaard, dat de doodsoorzaak van het kind niet met zeker heid vast te stellen was. De ambtenaar van het O.M. had veertig gulden boete, subsi diair twintig dagen hechtenis geëischt. De Broeder werd heden veroordeeld tot dertig gulden boete, subsidiair vijftien da gen hechtenis. Uitgesproken: „H. J. Kramers, schoenmaker te L e i d e n, Korevaarstraat 17. Cur.: mr. N. G. Geelker ken te Leiden. H. Chr. Meisen, winkelierster te Rijs wijk, Thierenskade 30. Cur.: mr. L. M. N. Schweitzer te Voorburg. H. W. B. J. Henny te Katwijk aan Zee, Noord Boulevard. Cur.: mr. F. K. Reijsenbach de Haan te Leiden. K. Moermond, te 's-Gravenhage, rijks veldwachter, Amerongenstraat 94. Cur.: mr. M. J. van der Flier. O. Tissing, Middelburg, Vlasmarkt 40. Cur.: mej. mr. A. Bolle, Middelburg. Opgeheven: G. H. Krau, Noordwyk. J. F. van Berkel, Leiden. I. Cohen, den Haag. H. A. Tebbenhof, den Haag. 't Is verkoudheid wol de klok slaaM Dat doet hef verra derlijke weer: Gister nog een lekker zon netje en vandaag mistig en guur. Maar U weet toch: bij verkoudheid alleen ASPIRIN. LEIDEN. Tot en met 20 November expositie „Wim van Woerkom", Nieuwe Rijn 33. Woensdag, Eerste cursus in het bridgen voor leden en RK. introducées van de Ned. Reisver. v. Kath. in een der zalen van de Burcht, 8.15 uur. Woensdag, R.K. Bond van Rijtuig- en Wa- genmakerspatroonsver. ,,St. Jo seph", kring Leiden, café Brem- mer, Beestenmarkt 34, 6 uur. Woensdag, verkooping Een-Kwartiertjes- Bond, 25 en 79 uur Nutsge- bouw. Donderdag, De Hanze, „In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Donderdag, verkooping Een-Kwartiertjes- Bond, 1012, 25 en 79 uur Nutsgebouw. Vrijdag, Oprichtingsvergadering R.-K. Zwemvereeniging „Docos". Zondag, K.J.M.V. Soiree, Zomerzorg, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing Gonda van Dam, met muzikale il lustratie, Kleine Gehoorzaal (Aal markt) te 8 uur. De avond-, nacht-, en Zondagdienst der Apotheken wordt van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Nov. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. E. M. ten Dyk, Haven 18, tel. 85, A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. ZUIVELHANDEL-ORGANISATIES IN NEDERLAND. Dezer dagen vergaderde hier ter stede de Nationale Besturenbond van Zuivel handel-Organisaties in Nederland onder leiding van den heer Rensebrink. De vergadering was belegd met het doel in het z.g. derde rayon voor een 40- tal plaatsen te komen tot een eigen be drijfsregeling voor het consumptiemelk- bedrijf in het half wettelijk gebied. De belangstelling voor deze vergade ring was zeer groot. Zoowel organisatie- besturen van veehouders en handelaren, als andexe belangstellenden waren aan wezig. De voorzitter heette de aanwezi gen welkom en wees erop, dat de Minis ter per 1 December de bestaande regeling opheft en aan het bedrijf zelf overlaat in vollen omvang een regeling te treffen. Deze bereidverklaring van den Minister om een buitengewoon gunstige bedrijfs- orde te scheppen moet worden gewaar deerd. Spreker wees er op, dat als er met 1 December niets komt er z.i. groote moei lijkheden zullen ontstaan. De Bond ijver de nog voor een overgangsperiode, maar de Minister van Economische Zaken heeft inmiddels al weer bericht, deze niet te verleenen. Spreker zet dan in bijzonder heden de toekomstige regeling uiteen, n.l. samenwerking tusschen de producen ten, de inrichtingen en de slijters. In iedere plaats kan natuurlijk een klein comité blijven bestaan, maar spreker ge looft niet, dat de Regeering kleinere or ganisaties zal erkennen. De Minister be houdt tenslotte in laatste instantie recht van veto; bovendien blijft het bedrijf nog onder de landbouwcrisiswet voortleven. Volledige vrijheid behoeft men niet te verwachten. Vervolgens zette een be stuurslid de kwestie der statuten nader uiteen en werd besloten tot het verzen den der concept statuten aan den Minis ter van Economische Zaken. De vergade ring gaf in meerderheid de voorkeur aan een statuut, dat rekening houdt met de oude bestaande organisaties. De Nationale Besturenbond verzendt het adres met de statuten en de bijlagen met de handtee- keningen per 10 November aan den Mi nister van Economische Zaken. Tot dien datum kunnen bij den secretaris, den heer G. Stam, J. P. Heyestraat 104 te Am sterdam, nog bewijzen van instemming worden ingediend. Wanneer de Minister zijn goedkeuring aan de concept statuten heeft gehecht, kan de definitieve regeling in samenwer king met alle daarvoor in aanmerking komende organisaties en personen worden tot stand gebracht. OPROEP VOORLICHTINGSAVOND R. K. ZWEMVEREENIGING. Vrijdag a.s. 12 November des avonds te half negen precies schrijft Docos in samen werking met de R. K. Meisjessportbewe- ging een vergadering uit ter voorlichting in zake de vreschillende quaesties, die op lossing en regeling en verklaring vragen in verband met een nieuw te stichten R.K. ver een iging tot beoefening van de zwemsport. Op dien avond zal ondergeteekende een korte inleiding houden over de principieele belangen en gevaren aan de zwemsport ver bonden. Bovendien zullen wy op dien avond be kend gemaakt moeten worden met de ver langens omtrent een op te richten zwem vereeniging; vooral aan de Ouders zal ge legenheid gegeven worden hun wenschen kenbaar te maken in verband met hun ver antwoordelijke taak ten opzichte van hun kinderen, een taak, die een afzonderlijk ca chet ontvangen heeft door de ontwikkeling van de zwemgelegenheden in en rond onze stad. In verband met een en ander zullen tot deze vergadering alleen toegang hebben personen dames én heeren boven de zeventien jaar. Ik moge den wensch uitspreken, dat uit onze goede katholieke gezinnen, waarin er zijn, die zwemmen willen er minstens één aanwezig zy zal L. BEUNE pr. Collecte voor het Kleeding, Schoeisel- en Dekkingfonds voor werkloozen op Zaterdag 13 November 1937. Geeft u op als collectant(e) aan het Raadhuis, Rapenburg (bodekamer). HEBT GIJ WERK, HELPT DAN MEE! Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 4487. P. Corba, Leiden, Lange Mare 96, banketbakkerij. Wijz. uit- geoef. bedr.: fabriek van banket, chocola de en suikerwerken; groothandel en win kelbedrijf. Gisterenavond vond in de Centrale Ontspanningszaal van Endegeest voor de patiënten der gestichten een tooneeluit- voering plaats door „De Leidsche Dilet tantenclub". Opgevoerd werd het tooneelstuk „De nieuwe typiste" welk stuk over het geheel een uitstekende vertolking genoot. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuur man vertolkte in de pauze in zeer waar- deerende woorden den dank der ver pleegden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2