DE PAROCHIE-KERK VAN ZOETERMEER Poging tot ontvoering RIJNSTREEK BIOSCOPEN DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 IV Kinderen werden tot paapsche afgoderij ge bracht De Burgemeesters van Leiden wisten er raad meeDe Pastoor kroop in de boeken kast, maar werd ontdekt en verbannen Twee pastoors gooiden het op een accoordje door A. N. Duinisveld pr. Pastoor Van Velden werd opgevolgd door zijn kapelaan, Christiaan Vermeulen, een uitstekend en vroom predikant. Over zijn arbeid schreef Chr. S. Des- sing in zijn opstel „De Toestand der Katho lieken te Stomp wijk en omgeving in de 2de helft der 17e eeuw". 1) Pastoor Vermeulen, die een even strijd lustig als strijdvaardig man was 2) en vol temperament, wekte de afgunst op van de predikanten, vooral om den opbloei van het katholiek geloof. Door de predikanten werd wederom bij de Staten in Den Haag geklaagd over de „paepsche stoutigheden", o.a. bij de ruine van de kapel*in Wilsveen. Er werd een onderzoek gelast. Het dos sier berust in het Rijksarchief te Den Haag onder de Crimineele Papieren van het Hof van Holland (Inv. no. 5251). Daaruit blijkt, dat Cornelis Lelievelt ka pelaan was bij pastoor Vermeulen, en dat hij waarschijnlijk omstreeks 1653 zich als pastoor te Nootdorp had gevestigd. Want 16 Juni 1654 werd door Cornelis Cornelisz. van Alphen, oud-ouderling en Dirck Jansz. Schenck, diaken van Noot dorp, ten overstaan van Nicolaas Martini, predikant aldaar, de verklaring afgelegd, 3), „dat omtrent twee jaren geleden aan de Nieuweveen metter woone gecomen is seeckere paep genaemt Lelievelt, voor welcke de roomsgesinde getimmert heb ben seeckere huysingealwaer syluy- den soo nu en dan haer vergaderingen hou den". Over Lelieveld werd geklaagd, dat hij ook aan de jeugd catechismusonderricht gaf, en haar aanlokte, „niet alleen met schoone woorden, maer oock met giften ende gaven, waerdoor het jonge bloet won- derlijck geinfecteerd ende tot afgoderij e verleit wert". Zijn opvolger als kapelaan bij pastoor Vermeulen was Ludovicus van Rhijn. 4) Om een einde te maken aan de bedevaar ten naar Wilsveen, hadden de Burgemees ters van Leiden, als ambachtsheeren van Wilsveen, opdracht gegeven op het terrein van het verwoeste Mariaheiligdom, een school met onder wijzers woning te bou wen. Maar in den nacht van 1819 April 1655, tijdens de Wilsveensche kermis, wer den de gebouwen, die voor een gedeelte reeds waren opgetrokken, gedeeltelijk voor den grond geworpen, door eenige katholie ken, die den aanslag op het oude heilig dom niet konden dulden. Het dossier ver meldt het als volgt: „leggende de voorge vel t'eenemael onder den voet ende totter gront toe ter neder". Ofschoon een ernstig onderzoek werd ingesteld, en er een plak kaat in Wilsveen en omliggende dorpen werd aangeslagen, waarbij door het Hof van Holland een belooning van 500 pon den van veertig grooten werd uitgeloofd aan dengene, die de schuldigen kon aan wijzen, werden deze niet gevonden. De klachten van de predikanten van Lendschendam, Nootdorp en Zoetermeer, vooral het gebeurde in Wilsveen, was oor zaak, dat de Staten krachtig tegen de ka tholieken meenden te moeten optreden; de Advocaat-Fiscaal en Procureur-Generaal, Corn. Boeij werd door het Hof belast, om naar de dorpen Zoetermeer, Wilsveen, enz. te gaan, en een onderzoek in te stellen naar de „stouticheden der paepen en paeps- gesinden, op der selver vergader-plaetsen ende woningen der paepen", en ook de „vergaderplaetsen te sluyten", alsmede een onderzoek in te stellen naar de „paepsche scholen ende schoolmeesters, en wat boucken aldaer werden geleert". Dit onderzoek werd op 10 en 12 Aug. 1655 in die dorpen gehouden. Uit het rap port blijkt, dat men geweest is te Noot dorp, Wilsveen, Zoetermeer en Stomp wijk. Als predikant te Zoetermeer wordt er in genoemd Johannes Leijendecker, die de verklaringen heeft afgelegd. Daaruit blijkt, dat pastoor Vermeulen „binnen de jurisdictie van Soetermeer, sijne ordinaire predickdagen is houdende, ende des namiddagh sijne gesette uijren, om de kinderen te catechiseren is hebben de, twelck geschiet met een groote toe loop van den selve, ende dat ten huijse van Pleuntje Floor Gijsen aen den Voor- wegh in Soetermeer". Verder verklaarde nog een zekere Corn. Jacobss. van den Beer, dat hij pastoor Ver meulen had hooren preeken in een huis aan den Voorweg, toebehoorend aan en be woond door Lieven Cornelisz. Crooneveen. Uit een andere verklaring blijkt, dat „de papisten haere godsdienstelijcke bijeen- comsten meenighmael gehadt hebben ende noch hebben ten huijse van Arij Corne- liss Crooneveen, Lieve Cornelis Crooneveen 5), Leen Huygen Groenewegen, alle woon- achtigh aen den Voorwech van Soeter meer". En vervolgens dat de jeugd eiken Zondagnamiddag voor catechismusonder richt jDijeenkwam ten huize van Pleuntje Floor Gijsen aan den Voorweg. Gevolg van een en ander was, dat pas toor Vermeulen naar aanleiding van een dispuut „voor vele ondersdenkenden", met den predikant Cabeljau uit Leiden, wel ken hij overwon en tot zwijgen bracht, met zijn beide gewezen kapelaans Lelie veld en Van Rhijn in 1655 werd verban nen. Door de Jansenisten werd later de schuld van die verbanning geweten aan de Je- suieten. 6) Na zijn verbanning werd de Statie be diend door een of anderen priester, o.a. door pater Vincent Stalpaert van der Wielen, een Karmeliet, die te Leiden woonde ten huize van zijn oom, terwijl er een vloed van predikanten op de Statie werd afge stuurd, die echter door de nagenoeg ge heel katholieke bevolking zeer slecht werd ontvangen. Na den dood van Joannes van der Stock, 27 Sept. 1656, die pastoor was te Leeu warden, werd aan den verbannen Vermeu len, de vacante pastorie aangeboden. Maar hij weigerde en probeerde in het geheim in zijn oude Statie terug te keeren, wijl hem, zoo klaagt hij aan den Provicaris Schadé, „tot nich toe geen gewenschten of bequaamen nazaat" gegeven was. „Want, zegt hij, Johannes Ignatius Ruysch, die mij tot nazaat toegeschikt word, is mijns oor deels de man niet om zoo een zwaaren last te draagen". In zijn groote bezorgdheid voor zijn kudde, heeft hij het ook werkelijk gewaagd tot haar terug te keeren in de hoop, dat zijn vonnis mettertijd wel verzacht zou worden. Door eenige benijders werd hij verraden en verklikt, waarop het Hof gerechtsdie naars gezonden heeft, die, in zijn huis ge komen zijnde, en alle gaten en holen on derzoekende, met hunne dagen door de berden van zijne boekerij hebben gesto ken. Vermeulen, die zich daarachter verscho len had, werd daardoor genoodzaakt voor den dag te komen, waarop hij gevankelijk naar Den Haag is weggevoerd. En als hjj omtrent zeven weken aldaar gezeten had, is hij eindelijk met groot geld losgekocht en den llen Januari 1658 opnieuw verban nen. 7) Hij vertrok naar Kevelaer, sloot zich bij de Oratorianen aan en aanvaardde de pas torie van Rees in Kleefland gelegen. In 1660 is hij daar verbannen, doch keerde na drie maanden in zijne pastorie terug, waar hij den 21en Juli 1668 kwam te overlij den. 8) Bij zijn terugkomst in Stompwijk vond hij daar Joës Ruysch, met wien hij echter niet wilde samenwerken. In het archief der Oud-Bisschoppelijke Clerezie 9) berusten verscheidene brieven van pastoor Vermeulen, waarin hij over deze kwestie uitvoerig heeft geschreven, waarbij zich ook een afschrift bevindt eener verklaring, afgelegd door L. C. Croo neveen en L. F. van der Aa, wonende aan den Voorweg te Zoetermeer. In dat stuk, gedateerd op 24 April 1656, en gericht aan Schadaeus, verklaren deze menschen, dat pastoor Vermeulen en Ja cob Verhaer 10) niet hebben samenge spannen tegen hun kerkelijke Overheid, en geen beraadslagingen hebben gevoerd over het pastoraat van Stompwijk in hun huis aan den Voorweg. Blijkbaar had Vermeulen zich genoem den Jacob Verhaer als zijn opvolger ge dacht, terwijl door den aartspriester, Ruysch als pastoor van Stompwijk werd gewenscht. Schadaeus teekent bij een anderen brief van Jacob Verhaer aan: Vermeulen pro beert buiten mij om, over de zielzorg te be schikken. Later zijn Vermeulen en Verhaer van vrienden, vijanden geworden, en heeft pas toor Vermeulen zich neergelegd bij de be slissing van zijn kerkelijke Overheid. Op 18 Oct. 1656 werd te Rotterdam tus- schen hem en J. Ruysch een accoord geslo ten, waarbij pastoor J. v. Heumen als ge tuige aanwezig was. Het accoord, waarbij de vrede tusschen beiden definitief werd geteekend, moest geheim blijven, en wie van beiden de ge heimhouding zou schenden, verbeurde de garantiesom van 100 Car. guldens. Verder betaalde Vermeulen een bedrag van 500 Car. gids. aan Ruysch en was daarmede van alle eventueele verplichtin gen en aanspraken bevrijd. Ten slotte werd bepaald, dat in geval Vermeulen ooit mocht vertrekken, Ruysch „niet meer moogen als van ouds praetende- ren." Inderdaad is pastoor Vermeulen gedwon gen te vertrekken, zooals reeds werd mede gedeeld. 1) Ned. A.K.: dl. XVIII, bladz. 201 ev. 2) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl, XXVII, bladz. 132 e.v. Behalve Molina, onder welken schuil naam hij de „Roomsch Catholyken Mond- stopper" schreef, noemde hij zich ook Schuylenburch, Koorenbreecker, enz. 3) Nederl. A.K. dl. XVIII, bladz. 203, noot. 4) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. XXVII, bladz. 143. 5) Later heeft een zekere Jacob Croo neveen, gest. 1689, zijn huis aan den Voor weg ten gebruike gegeven aan pastoor A. van Nispen, om tot schuilkerk te dienen. 6) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. XXVII, bladz. 149 e.v. 7) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. IX, bladz. 391 —392. 8) L.c. dl. XXVII, bladz. 151—154. 9) De inventaris van deze archieven werd uitgegeven door J. Bruggeman. 10) Jacob Verhaer was in 1656 pastoor te Koudekerk, nadat hij voordien pastoor was geweest te Kuilenburg, vanwaar hij werd verbannen. Daarop was hij pastoor te Muiden. Hij stierf in 1670. Archief Aartsb. Utrecht: dl. XXV, bladz. 366 e.v. SASSENHEIM Auto te water. Gisteravond had de brandstoffenhandelaar L. alhier, bij het achteruitrijden om op het erf te komen bij den landbouwer V. aan de Postwijkkade, het ongeluk op het gaspendaal te trappen. De wagen, welke met pulp was geladen, reed achteruit in de Zandsloot en bleef met de cabine op den wal hangen, zoodat de chauffeur met den schrik vrij kwam. Met behulp van een kraanwagen werd de wagen opgehaald. VOORSCHOTEN „St. Genesius". Gisteravond gaf de R.K. Tooneelvereenigng „St. Genesius" een uitvoering in het R.K. Vereenigingsgebouw met mtdewerking van het muziekgezel schap „The Noisy Fellows". Bij afwezig heid van den geestel. adv. opende de oud- voorzi., de heer P. J. van Hemert, dezen avond met een kort welkomstwoord en betuigde zijn blijdschap, dat de zaal zoo goed oczet was, want de kas van „St. Ge nesius" is niet rooskleurig. Daarna ging het doek vanéén en opgevoerd werd: ,,'t Kan nou lye", een blijspel in drie bedrij ven. Het blijspel werd goed vertolkt. Har" telijk is er gelachen om de dolle situaties, die Jaap zichzelf schiep door zijn eigen geld weg te smijten, zonder dat hij hetzelf besefte. Daarbij werd hij goed gesteund door zijn huisgenoot Frederik. Circa 11 uur was het spel ten einde en werd aangevangen met een uurtje dan sen, waarvoor groote belangstelling was. Nu het voor de eerste maal een aanvulling was, mag het geslaagd heeten. „St. Gene sius" stelt zich voor om met den vasten avond een bonten avond te geven, waarbij dan meer gelegenheid tot dansen zal zijn, want gisteravond bleek wel, dat één uur tje dansen tekort was voor de liefhebbers. De Jazzband „The Noisy Fellows" kweet zich goed van haar taak gedurende de pauzen en het uurtje gezellig samenzijn. Het was een geslaagde avond en te 12 uur keerden de aanwezigen voldaan huiswaarts Het Groene Kruis. De af deeling Voor schoten der Z. H .Vereeniging „Het Groe ne Kruis", vergaderde gisteravond in ho tel Deuiioo, onder leiding van den heer M. F. Berkhout, voorz. der afdeeling. Met een kort woord opende de voorzitter de vergadering en heette het nieuwe bestuurs lid, den heer Peeters, hartelijk welkom, waarna dt penningmeesteresse, Mej. van Geest, rekening en verantwoording deed over 1936, waaruit bleek dat de ontvang sten in 1936 met het batig saldo van 1935 hadden bedragen de som van 4713.81 de uitgaven 3418.14, aldus op 31 Decem ber 1936 was aanwezig een batig saldo van 1303.67 !4. Aan uitgaven 538. De commissie van controle had bericht gezonden de rekening te hebben nagezien en in orde te hebben bevonden, waarna de vergadering besloot deze rekening goed te keuren. De begrooting 1938 werd daarna vastge steld, sluitend in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 5228. Door de vergadering werd deze begroo ting aldus aangenomen. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat het le dental bedroeg 700. Van het magazijn werd een zeer druk gebruik gemaakt van de j aanwezige artikelen. Veertien kinderen hebben in het afgeloopen jaar de school bezocht voor B.L.V. te Leiden. Aan de kas ter bestrijding van de t.b.c. zijn in het vorig jaar groote eischen gesteld. De voor- ziter bracht den secretaris dank voor het uitbrengen van zijn jaarverslag. Uit het jaarverslag, uitgebracht door dr. In 't Veld betreffende de t.b.c.-bestrijding in het af geloopen jaar, bleek, dat 27 gezinnen met 33 leden onder controle stonden en door zuster Barm 't Loo 665 bezoeken zijn af gelegd. Tevens bracht dr. In 't Veld ver slag uit van de gehouden vergadering op 29 October 1937 te Rotterdam. In de vaca ture Rutten werd tot bestuurslid gekozen dr. In 't Veld en in de vacature mej. van Geest, de heer B. P. Kousemaeker. De voorz. bracht hulde aan het schei dende bestuurslid, den heer J. Rutten, voor de buitengewone verdiensten, bewe zen aan het Groene Kruis en bood hem een bloemenmand aan. De secretaris, de heer J. Rutten, was zeer verrast voor dit hul deblijk en dankte den voorzitter voor zijn waardeerende woorden. Tot leden der com missie van controle over 1937 werden be noemd de heeren J. Taal, G. A. Niersman en J. Pen. Bij de rondvraag werden door dr. In 't Veld nog enkele mededeelingen gedaan om trent stichting kleuterschool en wijkge- bouw en werden nog enkele andere za ken naar voren gebracht, waarna de voor zitter de vergader'ng op gebruikelijke wijze sloot. WARMOND Volksbond. Voor een stampvolle zaal hield de afd. Warmond van den Ned. R.K. Volksbond een groote feestvergadering in hotel „De Stad Rome". Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer M. J. Hoge- boom, de feestelijke bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waarbij hij bijzonder welkom heette den geestel. adv., kapelaan ten Hen gel en de tooneelisten van dezen avond. Spreker wees er op, dat het eerste stuk je, dat het jrogramma vermeldt, een aan sporing inhoudt om de t.b.c.-bestrijding naar beste krachten te steunen. Hij wees er op, dat zoovele patiënten wegens plaats gebrek nog niet in het sanatorium konden worden opgenomen en hij achtte het daarom een plicht van christelijke naas- I tenliefde dit mooie werk te steunen en te bevorderen. Ook deed spreker een beroep op de aanwezigen, om met milde hand te geven aan de collecte, die tijdens de pauze ten bate van de instelling „Hulp in Nood" in de zaal zou worden gehouden. Hierna zette het strijkje, onder leiding Te Bodegraven Gistermiddag hebben eenige perso nen, die in een auto waren gezeten, op de Zuidzijde te Bodegraven getracht een minderjarig meisje, het dochter tje van den landbouwer V., te ontvoe ren. Het kind zette het echter op een schreeuwen, waarna de onverlaten het hazenpad kozen. Dienzelfden middag schijnen de hee ren hetzelfde spelletje geprobeerd te hebben op nog andere plaatsen van het dorp. Ieder spoor van de aspirant-ontvoer ders ontbreekt, daar pas 's avonds na afloop van het werk aangifte bij de politie werd gedaan. Wanneer iets dergelijks zich mocht her halen, is het noodzakelijk oogenblikke- lijk de politie te waarschuwen. van den heer L. v. d. Kerkhof, een vroo- lijke marsch in, waarna op verzoek van den voorz. gezamenlijk het bondslied werd gezongen, waarbij de heer Machen als so list optrad. Thans werd overgegaan tot opvoering van de schets in drie tafereelen, getiteld: „Luistert en denkt". Dit stuk was samen gesteld door den heer J. v. Vliet alhier en was een zuiver tendenz stuk, dat als strek king had het noodzakelijk steunen van de t.b.c.-bestrijding. Na afloop van dit stuk werd pauze gehouden, van welke gelegen" heid gebruik werd gemaakt om een ver loting te houden, die de somma opbracht van 34, terwijl de collecte ten bate van „Hulp in Nood'' een bedrag opleverde van 8.07. Na de pauze werd opgevoerd het beken de blijspel in drie bedrijven van H. Bur gers, genaamd „De universeele erfgenaam". Wij hebben dit stuk reeds eenmaal gezien en waren toen vol lof over de wijze, waar op de spelers zich toen van hun taak kwe ten. De hoofdrol werd ook ditmaal ver vuld door den heer A. Koppers; in den loop der jaren is gebleken, dat hij nog niets van zenn talenten heeft ingeboet. Meerdere malen dreunde de zaal van het lachen en hiervoor was alle reden. Niet alleen, dat het stuk, zijnde een stuk vol geestige en grappige momenten, vlot ge speeld werd,e doch ook de mimiek en de uitspraak waren goed verzorgd. Na afloop bracht de voorz. den spelers hartelijk dank voor dezen genotvollen avond, waarbij hij speciaal een woord van dank richtte tot den heer C. Machen, re gisseur der vereeniging, onder wiens be kwame leiding zulk een prachtig resultaat verkregen was. Mede bracht hij dank aan het Warmonds muziek-ensemble, dat on der leiding van den heer L. v. d. Kerkhof voor opwekkende en vroolijke muziek had gezorgd en dat na afloop de aanwezigen nog noodde tot een dansje. Niet vergeten wilde spreker de winkeliers, die geheel be langeloos voor de verloting zulke mooie prijzen beschikbaar hadden gesteld. Nadat de kapelaan nog een propagandistisch woordje had gesproken, werd deze zoo schitterend geslaagde avond gesloten. Graal. Bij gelegenheid van haar eer ste lustrum zal onze Graalwacht morgen avond te 8.15 uur in de zaal van hotel „De Zon" een filmavond geven, waarbij de ouders van onze leden, zoomede onze do nateurs vrijen toegang hebben. Wij vertrouwen, dat voor deze film avond groote interesse zal bestaan, omdat het tevens een mooie gelegenheid is, iets meer van onze Graalbeweging te zien, vandaar dan ook, dat wij besloten hebben dezen avond ook open te stellen voor an dere belangstellenden a 25 ct. per persoon. De „Lichtbaken" van Zaterdagavond jl. zal bij velen misschien reeds sympathie voor de Graal gewekt hebben; wij hopen dat de voorstellingen op het „witte doek" Woensdag a.s: ertoe mogen bijdragen deze sympathie te behouden, opdat er tusschen ouders en georganiseerde jeugd dat begrij pen en meeleven moge ontstaan, wat voor een Jeugdbeweging zoo zeer gewenscht is. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geen dienstbodencursus. Voor de dienstboden-cursus, welke alhier met me dewerking van het gemeentebestuur zou worden georganiseerd, hebben zich slechts 9 meisjes aangemeld. De cursus z51 niet doorgaan. Waar het lood bleef. Eenigen tijd ge leden werd van eenige aan den Buitenweg in aanbouw zijnde huizen een hoeveelheid lood ontvreemd. Thans is het de politie gelukt de daders, een viertal pl.m. 15-jari- ge jongens aan te houden. Het ontvreemde lood is intusschen in beslag genomen. Auto in de sloot. Door het springen van een achterband is ln den afgeloopen nacht in den Hoorn, een autobus uit Den Haag in een breeden langs den Rijksstraat weg gelegen sloot gereden. De bestuurder had 18 personen naar Zevenaar vervoerd en was op de terugreis naar Den Haag; thans bevond zich, behalve de bestuurder, nog slechts één persoon in den wagen. Beiden geraakten te water, doch wisten zich door de geopende deur te bevrijden, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrijkwamen. De auto werd door een kraan- wagen gelicht. Stationschef. Tot stationchef bjj de Ned. Spoorwegen alhier is benoemd de heer Cannegieter uit Vught. BODEGRAVEN. Verdronken. Gisterenmorgen was het 31/2-jarig zoontje van H. uit de Prinsenstraat met een broertje en eenige vriendjes aan het spe len op 't zoogenaamde Overpad. Plotseling liep 't ventje ver achteruit waardoor het in den Rijn terecht kwam. Door het hulp geroep kwamen omwonenden en inmid dels de vader, die geheel gekleed te water sprong en wien het ook gelukte den kleine op het droge te brengen. Na 2 1/2 uur be zig geweest te zijn met kunstmatige adem haling kon helaas niet anders dan de dood geconstateerd worden. HAZERSWOUDE. Brand. Gisterenmorgen is brand uit gebroken In een schuur langs den Hoo- geveensche weg. De schuur grensde onmid dellijk aan 2' arbeiderswoningen. Daarom liet zich de brand wel een oogenblik ern stig aanzien. De inmiddels opgeroepen brandweer behoefde haar diensten niet te verleenen. Collecte. De collecte voor de zooge naamde B-steun heeft in deze gemeente opgebracht 218.92. WOERDEN. DE SCHORSING VAN DEN HOOFDAGENT. Verklaring van den burgemeester. In verband met de sensationeele en over dreven berichten in enkele bladen ver schenen over de hoofdagent van politie, alhier, heeft de burgemeester verzocht, de volgende verklaring te publiceeren: In verband met een door de Justitie in gesteld onderzoek inzake de naleving Vuur- wapenwet 1919 werd geconstateerd, dat door den Hoofdagent van Politie L. v. d. Werf te Woerden een slordig beheer werd gevoerd en hij niet voldoende voor zijn taak als hoofdagent berekend was. Als ordemaatregel en cm het onderzoek niet te bemoeilijken, werd hij door den bur gemeester geschorst. Alle andere berichten i op deze zaak betrekking hebbende moeten geheel voor de verantwoordelijkheid van de betrokken inzenders gelaten worden. Amusement. In verband met de groo te reclamecampagne der Woerdensche winkeliers wordt op Woensdag 10 Nov. a.s. een amusementsavrnd gehouden in Con cordia, waar o.m. zullen optreden de heer Bartho Mysticus, goochelaar, en enkele I n.edewerkenden. Collecte. De Zaterdag langs de hui zen gehouden collecte voor het Dekking-, Kleeding- en Schoeiselfonds heeft opge bracht ruim 463. THEATER HOOFFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Proces met gesloten deuren (Olga Tsche- chowa Sabine Pe ters). Hoogspanning! Le vensgevaarlijk. (Pat O'Brien Margaret Lindsar). Speelfilm Sensatie Dag. 8.-5—11.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Born to dance (Elea nor Powell). Muziek- en dansfilm Dag 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd en Dond., 2 uur Matinee, Zaterd. Woensdag en Donderdag. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Het Geheim van Charlie Chan (War ner Oland). Om hun kind (Shir ley Temple). Detective Speelfilm Dag. 811, Zondags bovendien 47 en 811 uur. Matiné Zaterdag en Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd. Luxor: Sherlock Holmes (Hans Albsrs, Heinz Riihmann). Een soldaat en een jong meisje. (Barba ra Stanwyck). Detective Speelfilm Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Donderd., 2 uur Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8