RECHTZAKEN AGENDA DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 KjÉRNttMU*-, HOE WORDT HET WEER? KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige Noordwestelijke tot Noordoostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waar schijnlijk nog eenige regen, kouder. Hoogste barometerst.: 775.3 te Vestmanoer. Laagtse barometerst.: 753.9 te Stockholm en Karlstadt. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noordwesten op den Oceaan nam nog in beteekenis toe. Een uitlooper van de de pressie in het Noordoosten trok naar het Zuiden en lag hedenmorgen als een afzon derlijke kern over Zuidoost-Zweden. Ook in het Zuidwesten in den Oceaan bleef de lucthdruk laag. Langs de Noorsche kust op de Britsche eilanden en in Denemarken en onze omgeving waaien matige tot krach tige Noordelijke winden, met op de Brirt- sche eilanden gedeeltelijk bewolkt lucht, doch overigens meest betrokken met regen. In het overige deel van het vasteland van West-Europa waaien nog zwakke winden uit Westelijke richtingen, in Frankrijk is het meest windstil. Ook hier is de lucht meest betrokken, met nevel, mist of regen. De hooge Alpentoppen zitten thans in wolken gehuld. De temperatuur is er eenige graden onder het vriespunt. De temperatuur is, be halve in Schotland, in vrijwel het geheele waarnemingsgebied nog boven normaal. In Midden-Scandinavië ligt een uitgestrekt ge bied, waar de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Voor onze omgeving wordt ma tige, tijdelijk toenemende, meest Noordelijke wind verwacht, met zwaar bewolkte tot betrokken lucht en nog regen. Waarschijnlijk zal het kouder worden. LUCHTTEMTEKATUUR. 9.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.48 uur tot Woens dagmorgen 6.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: Woensdag 10 Nov. voorm. 6.46 uur en nam. 7 uur. DE WERELD IN in uw verblyf van zoovele jaren in ons midden hebt weten te ontplooien. Dat gij lang geaarzeld hebt alvorens uw besluit te nemen, is te vrestaan. Gij waart in een lange politieke loopbaan met de Kamer als het ware samengegroeid. Het is te begrijpen, dat het scheiden u moeilijk viel. Ik had het voorrecht u op 24 Februari 1903 bij uw intrede in de Kamer de hand te drukken. Thans, na ruim 34 jaren, rust op mij de taak u hier uit te luiden. Over eenige oogenblikken zult gij zelf van hier gaan. Maar achter zal blyven de goede herinnering aan een trouw en har telijk medelid, aan een geëerbiedigden voor zitter. God schenke mild zijn zegen op uw nieu wen arbeid. Hij zij met u en uw gezin. REDE VAN MINISTER COLIJN. Namens de regeering spreekt vervolgens dr. H. Colijn. Ook aan de regeeringstafel mag zei spr. een kort woord niet ach terwege blijven. In ons land heeft de re geering op de werkzaamheden der Kamer geen directen invloed, gelijk in andere par lementen wel het geval is. U hebt aldus spr. verder o.m. terecht opgemerkt dat de voorzitter belast is met de leiding der werkzaamheden van de Kamer. De regee ring stelt er prys op, uitdrukking te geven aan haar erkentelijken dank jegens den leider dezer werkzaamheden, die steeds een oor heeft willen leenen aan de wenschen der regeering. Spr. wenscht het land geluk, wijl de gaven van hoofd en hart van den aftreden den voorzitter op een andere plaats aan ons volk ten goede zullen komen. De Kamerleden, die deze redevoeringen staande aanhoorden, gaven door applaus hun instemming te kennen. Aanwezig waren alle leden der regee ring, de familieleden van prof. Aalberse en de oud-Kamerleden van der Molen en Zadelhoff. Ook de voorztter der Eerste Kamer, ba ron de Vos van Steenwijk, woonde heden de vergadering bij tijdens het afscheid van den voorzitter der Tweede Kamer. De vergadering wordt voor een half uur geschorst. Ondanks den verwoeden tegenstand der Chineezen hebben thans de Japanners thans het geheele gebied van Sjanghai veroverd. De Chineezen hebben de stad ontruimd, weliswaar in goede orde (zy zijn in het terugtrekken getraind!) maar zij hebben de zoo taai verdedigde en bij stuk jes en beetjes los gelaten stad, dan toch geheel moeten prijsgeven. Hoewel de oor log daarmee niet ten einde is, beteekent dit toch een groot moreel succes voor de Japanners. Het was voor hen een prestige kwestie geworden en nu zij hun tegenstan ders uit deze belangrijke havenstad heb ben geworpen, is hun prestige hersteld. Ook in het Noorden kunnen zij succes sen melden. In Tayoean wordt nog wel ge vochten, maar dat zij deze stad tenslotte in hun bezit krijgen, is niet twijfelachtig. Uit Spanje komt het berichte, dat Bruno Mussolini, die als vliegenier in Spanje aan den strijd deelneemt, door de linkschen omlaag geschoten en gevangen genomen is. Dit wordt weliswaar door de Italianen ontkend, maar het gerucht blijft loopen, dat het toch waar is. Voorts wordt gemeld, dat Italië bezig is zijn infanterie uit Span je terug te trekken. Als dat juist is, zou het een belangrijke stap in de goede rich ting zijn. Op de grens tusschen Haiti en Santo Do mingo heeft een bloedig drama plaats ge had, dat aan niet minder dan 4000 Haitia- nen het leven zou hebben gekost. De aan vankelijke berichten leken wat overdre ven en sensationeel, maar zij worden thans bevestigd. Fraaie toestanden zijn het daar! HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering van levens middelen- Voor de Haagsche rechtbank moest he denmorgen verschijnen H. F. uit L e i d e n, die in zijn dienstbetrekking in den Haag verschillende consumptieartikelen heeft ontvreemd uit het hotel-café-restaurant „Het Gouden Hoofd". Gedurende drie maanden werden allerlei eetwaren vermist uit de keuken, alwaar verdachte de functie uitoefende van spoel- jongen. Zoo werden o.a. vermist eenige blikjes kreeft, sardientjes enz. Ook mar garine en roomboter waren naar de gading van verdachte geweest. De boter was in een kastje, dat verdachte toebehoorde, aan getroffen. Na verschillende getuig-n gehoord te hebben nam de Officier van Justitie, mr. S. Hoekstra, het woord die meende, dat verdachte schuldig moet worden verklaard aan diefstal meermalen gepleegd. Spr. eischte voor dit feit een gevangenis straf voor den tijd van acht maanden. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Uitspraken. De Haagsche rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen G. van K. uit Haarlem, die een in huurkoop hebben de bakfiets verkocht had aan J. van G. uit Leiden voor een bedrag van ƒ17.50. De Officier had een gevangenisstraf te gen hem geëischt van een jaar. De recht bank, uitspraak doende, 'veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. De inbraak met geweld op het Oranjeplein in den Haag. De jeugdige Haagsche inbrekers J. C. V. en J. H. Z., die bij een dokter op het Oran jeplein in den Haag binnengedrongen wa ren en daarbij den dokter cp een beestach tige manier hadden mishandeld hoorden zich veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De Officier had een gevangenisstraf ge- eischt van vier jaar. De beide zelfde personen werden verder nog veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden voor een inbraak welke zij gepleegd hadden in een wijnhandel te den Haag, thans in gezel schap van een derden Hagenaar, zekeren L. O. Tegen V. en Z. was de eisch geweest acht maanden, terwijl tegen O. een gevangenis straf geëischt was van een jaar. Deze laatste werd thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. EEN BELEEDIGEND VERS VERSPREID ƒ200.boete geëischt. Een architect uit Bunnik stond vandaag voor het Gerechtshof te Amsterdam te recht, verdacht van het verspreiden van beleedigende geschriften. De man was door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 200.boete, subs, een maand hech tenis. Verd. had op zekeren dag een ge dicht in zijn bus gevonden, dat op een gro ve wijze beledigend was voor den direc teur van de plaatselijke Boazbank. De man, die het vers in zijn bus vond, had ruzie met dien bankdirecteur en hij liet het „kunstwerk" aan verschilende plaatsgenoo- ten lezen en aan enkele vrienden ver strekte hij een afschrift. Verdachte vond de straf te hoog, temeer daar hij z.i. de verspreider niet was. Het vers immers had hij in zijn bus gevon den, en het was bekend wie de schrijver was. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, requireerde bevestiging van het vonnis j 200.boete, subs, een maand hechte nis). R.K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS" Voor de R.K. Stud. Ver. „Sanctus Augus- tinus" spraken gisterenavond de heeren B. Delfgauw uit Nijmegen, oud-Unie-prae- ses, en Jan de Leeuw, praeses der Studen ten Missie Interacademiale. De heer Delfgauw hield een causerie over „God, Unie en De Dijk" en wees er in zijn inleiding op, dat al ons werken gericht moet zijn op God. Dat is 'n principe van ons geloof. Ook de Unie van R.K. Studen- tenvereenigngen en „De Dijk", haar or gaan, moeten dus op God gericht zyn. Spr. schetste dan in korte trekken wat de Unie van R.K. Studentenvereenigingen is en wat zij doet om tot het door haar gestelde doel te komen en hoe zij dit mede tracht te bereiken door haar publicaties, als adreslijst, Annuarium en haar voornaamste publiciteitsmiddel „De Dijk". Daarna sprak de heer Jan de Leeuw over: „De student en zijn plicht van Mis sie". Spr. zette uiteen hoe ook de student een plicht heeft te vervullen in het missie werk. Meer dan anderen heeft de student, door zijn meerdere ontwikkeling daartoe in staat gesteld, tot taak het missiewerk te steunen en te bevorderen. Is dit in het algemeene gewenscht, ook in bijzondere gevallen kan een student op voortreffelijke wyze deze taak vervullen. Spr. denkt hierbij b.v. aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen en de Tech nische Hoogeschool te Delft. De studenten van deze universiteiten zijn meer dan me dici, juristen of letterkundigen in staat by het missiewerk hun gaven te ontplooien. Dat ontslaat echter de anderen geenszins van hun taak waar mogelijk mee te arbei den aan het missiewerk als deel van het verlossingswerk. Praeses van Velzen dankte.beide spre kers voor hun voordracht. K. J. M. V. „Gezinstichters!" Vrienden K. J. M. V.'ers! Dat is het on derwerp, waarover Donderdagavond in on ze K. J. M. V.-bijeenkomst zal worden ge sproken door den weleerw. zeergel. pater dr. H. v. Rooyen. „Gezinstichter"! Vrienden. Als wij, Ka tholieke jongemannen, het gezin verdedi gen, dan verdedigen wy de grondslag van de samenleving en het geluk, het waar achtig geluk van den menschin een tijd, waarin maar al te duidelijk blijkt, dat zonder gezin de chaos komt! De Sovjets hebben amper een begin ge maakt met het afschaffen van het gezin, en na 20 jaar, als de gezinslooze mensch slechts even heeft kunnen doordringen, is het bewijs geleverd: dat het gezin een Goddelijke Instelling is, waaraan menschen niet raken kunnen zonder zichzelf te be schadigen „Gezinstichters"! Dat is een Goddelijke Roeping, vrienden, dat is een Goddelijke levenstaak, waarvoor je de noodige kwali teiten en begaafdheden in jezelf moet aan- kweeken! Wil je eenmaal die levenstaak aankunnen, dan moet je zorgen een fijne kerel te zijn met een geest van ridderlijk heid en frisschen zieleadel! „Gezinstichters"! Je hebt daarbij een ge zond verstand, een fijn hart, een fijn-ge aard gemoedsleven, doorzicht, durf, ver trouwen! Want het is een verantwoordelij ke taak, vader te zyn van een gezin, ver antwoordelijke drager van het geluk van menschenzielen! „Gezinstichters"! Een verheven Aposto laat, vrienden! Je hebt een Apostel te zijn in leekenkleed, een krachtige persoonlijk heid met een sterken beslisten wil, die machtig inwerkt op je omgeving.. Naar jouw voorbeeld hebben straks jonge kin derzielen zich te richten! Je hebt een man te zyn uit één stuk, waardoor je inwerkt op de toekomst door de zorg voor een eigen, fijn en gaaf gezin! Vrienden! Waar alles wankelt en in crisis wegzinkt, daar zijn onze Katholieke jon gemannen van vandaag het jonge, leven de geslacht, dat in ons voordeel dien strijd zal doen beslissen, wanneer zy zichzelven „geven" aan hun Goddelijke Levensroe ping! Vrienden K. J. M. V.'ers! Uit de op komst Donderdagavond zal te concludee- ren zijn, of door onze vrienden begrepen wordt: wat het zeggen wil: K. J. M. V.'er te zijn! Beste dank! Tot Donderdagavond! Kapelaan E. A. M. PAAP, Moderator. HET ALMA-MATER-KOOR De repetities van het Alma-Mater-koor zullen voortaan weer Woensdagsavonds ge houden worden in de M a r i a-s c h o o 1 aan de Haarlemmerstraat. Nieuwe leden kunnen zich schriftelijk aanmelden aan het secretariaat Witte Sin gel 68. NAAR DEN SCHOUWBURG. Voor familie-feest! Dat moet 't als 't ware worden: een fa miliefeest volgende week Woensdag in den Schouwburg. Daar zal worden opgevoerd een zeer mooie operette en de baten dezer uitvoe ring zijn voor een zeer goed doel. Men zie de advertentie in dit num mer, waarin ook staat aangegeven, waar men voor een goede plaats kan zorgen. Wij vertrouwen, dat vele ouders met hun kinderen dezen avond 'ns naar den Schouw burg zullen willen gaan om te zamer: een prettigen, mooien avond te hebben! FRITZ HIRSCH OPERETTE „Sag' beim Abschied leise: Servus" Leiden weet thans ook, waarom men bij liet afscheid nemen, zachtjes „Servus" moet zeggen en niet „Leb'wohl" of „Adieu". Prins Rudolf van Oostenrijk heeft het gisteravond in den Schouuwburg geleerd op een wijsje, dat zoo langzamerhand reeds bekend en populair was geworden en dan ook dadelijk werd mee-geneuried en op het laatst zelfs volop door de zaal werd meegezongen. Hij, prins Rudolf (Egon Karter), geraakte op een Carnavalsbal in de Sofienzaal te Weenen verliefd op een jong meisje, dat de dochter bleek te zijn van den aapjes- koetsier Ferdinand Gruber (Fritz Hirsch). Maar Annerl, het meisje, wist niet, dat hij een prins was, en de prins wist niet, dat zij een dochter van Gruber was en Gruber wist niet, dat het meisje, waarop „Seine Hoheit" verliefd was, zijn dochter was. Toen hij het merkte, was het een „cata strophe". Hij had juist met „Hoheit" ge dronken en den lof bezongen van zijn be roemde „Mindschenfahrt"; hij was een beetje „beschwipst" en in de beste stem ming, toen het uit kwam. Hy zou zijn eigen dochter moete nrijden. Maar dat deed hij niet, zelfs niet voor tien „Hoheiten" en in 24 uur sprak hy niet tegen zijn mooie dochter. Deze operette eindigt nu eens niet, zooals andere operetes, want ze krijgen mekaar niet. De prins gaat een wereldreis maken en zegt tegen Annerl, die thuis blijft met haar verdriet en haar herinnering, „leise: Servus". Deze aardige operette, welke onder de regie stond van Paul Harden, is wederom opgevoerd op de wijze, zooals wij dat van het Fritz Hirsch Gezelschap gewend zijn. De beproefde krachten zooals Fritz Hirsch op d eeerste plaats als aapjes-koet sier, Egon Karter als de prins, Liesl Frank en Otto Aurich, Hilde von Prix als de dochter van den koetsier, Walter Triebei als Hofrat Cosmian zij zongen, dansten en acteerden op onnavolgbare wijze en kregen herhaaldelijk een gul en hartelijk applaus. Een nieuwe kracht is Eguinaldo Salghini, een goede en vlotte kracht met een prachtig stemgeluid, die in deze ope rette optrad als een „Heurigen sanger". Dat Fritz Hirsch van zijn aapjes-koetsier" een pracht-type wist te maken, zal nie mand verwonderen. Hij heeft dus ook de beteekenis van het woordje „Servus" uit gelegd. Het beteekent volgns hem zooveel als: „Nou tabé dan", „Nou saluut", „Hou je maar taai", „Het cha je choet", enz. De decors waren weer buitengewoon aardig vooral het perspectief van Dorn- bach op Weenen in het 2e bedrijf en Gru- bers huisje in Grinzing. De dirigent Hans Lichtenstein werd bij zijn binnenkomst met applaus begroet, een bewijs, dat men zijn pittige begeleiding weet te waardeeren. Een mooie avond, waarvan door de vol- Je Schouwburgzaal naar waarde is genoten. BIJ HET WERK VAN WIM VAN WOERKOM Zooals wij gisteren reeds konden mel den, heeft Wim van Woerkom uit Nijme gen een expositie ingericht in het pand Nieuwe Rijn 33. Een tentoonstelling die verblijdend werkt en die men niet passee,- ren mag. Zooals jhr. van Rijckevorsel reeds in zijn inleiding bij de opening memoreerde: van Woerkom is een stoere en geduldige werker, die aan geen der „ismen" heeft gelaboreerd, doch in harden arbeid zichzelf gevonden heeft. Leerling van Isidoor Op- somer, door wie hij zeer" gewaardeerd wordt erfde hij de veelzijdige en den ruimen blik van zijn meester. Van Woer kom kent geen moeilijkheden doch speelt er onbewust mee, natuurlijk maakt hij dan wel eens een fout, verteekent" hij zich eens een enkelen keer; maar aan den an deren kant geeft dezen rustigen, zekeren arbeid, deze kracht-door-kunnen aan zijn werk een glans en een vlotheid, die het voorhang tot ieders appreciatie doet open schuiven. Hij is geen moeilijk schilder, geen onbegrijpelijke fantast, geen met problemen en conflicten worstelenden tra gicus, neen, alles vloeit van zijn penseelen vanzelf op het doek en kristalliseert daar tot heldere begrijpelijkheid, tot voor ieder verstaanbaar mededeelen. Er is een gevaar verbonden aan deze virtuositeit, aan deze sympathieke warmte, dat is de afgrond van de burgerlijkheid, van het anecdoti- sche en het even-op-het-doek-smijten van een leuk gevalletje, doch van Woerkom's goeden smaak heeft hem bijna altijd hier voor bewaard; een enkele keer is hij wel eens even goedkoop b.v. het zelfportret (no. 7) en de korenschoven (no. 32). In verband hiermede is ook wel zeer frap pant het groote verschil tusschen zijn bui- Tenwerk, dat uiteraard het karakter draagt van vluchtige notitie, en zijn bezonken ate lierwerk, de „omgebouwde werkelijkheid". Er zyn een aantal landschappen uit Al giers en Tunis, die ons de van Woerkom van eenige jaren geleden toonen, de tech niek herinnert aan aquarel, en de kleu ren zijn niet zeer sterk met doode vlakken. Doch achter in de zaal hangt een straatje uit Algiers, waarin we kunnen zien hoe de schilder gegroeid is, het warme licht, dat als een witte damp rond de figuren zweeft, en het precies afgestemde accentje van de roode fez onder den poortboog. Nijmegen en zyn karakteristieke sfeer van hoogland, boomen en rivier heeft op dezen Nijmegenaar een geweldige impres sie gemaakt, getuige de nummers 25 t.m. 28, die staaltjes van het gezondste land schap vertegenwoordigen. No. 12 en 13-zijn cok zeer sterk, doch het mooiste op dit ge bied is wel no. 33: Rotterdam. Wat men te verstaan heeft onder het eigen leven van JxafuJXahaf 2)-e past katnt aan. Wat gaat dat hardl Wel 10 K.M. per uur. Hildebrand leunt uit het raampje, zicht baar genietend van zijn echte Oud-Hollandsche pijptabak. Een heerlijke mélange. Zoo moet U ze ook rooken. En dat kan. Vraag eens Oud Hollandsche van Douwe Egberts. fP&öub-BoKanïtèche SCHÖUT'f5ct- COÓPVAERT-1 Oclp.h.o LEIDEN. Tot en met 20 November expositie „Wim van Woerkom", Nieuwe Rijn 33. Dinsdag, Bridge drive in Rest. „In den Vergulden Turk" o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. 8.15 uur. Woensdag, Eerste cursus in het bridgen voor leden en RK. introducées van de Ned. Reisver. v. Kath. in een der zalen van de Burcht, 8.15 uur. Woensdag, R.K. .Bond van Rijtuig- en Wa- genmakerspatroonsver. „St. Jo seph", kring Leiden, café Brem- mer, Beestenmarkt 34, 6 uur. Woensdag, verkooping Een-Kwartiertjes- Bond, 2—5 en 7—9 uur Nutsge- bouw. Donderdag, De Hanze, „In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Donderdag, verkooping Een-Kwartiertjes- Bond. 10—12, 2—5 en 7—9 uur Nutsgebouw. Zondag, K.J.M.V. Soiree, Zomerzorg, 8 uur. De avond-, nacht-, en Zondagdienst der Apotheken wordt van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Nov. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85, A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. „DeBïauweDruif brengt belangrijk nieuws Zie advertentie Donderdag 11 Nov. a.s. een schilderij, ondanks de getrouwe- weer gave van het onderwerp, komt hier wel duidelijk aan den dag. Een zeer grooten indruk heeft ook het stilleven no. 42 op ons gemaakt: het beste bloemstuk, dat wij in jaren zagen. En dan zijn kinderportreten, dit is van Woerkom's fort, hier voelt hij zich thuis en doet hij wat hij wil met de materie. Neem b.v. no. 4: de kleine Nico Pieck, een teer manneke met een wonderlijk expres sief gezichtje. Het zuivere van een kind, de ongerepte mensch, het blije en zonnige gesloten om de wonderlijk dieps, eerlijke, oogen. Hoe heeft hij dit gezien en wat houdt hij van het kind. Zoo al zijn kinder portretten. Achterin zijn nog wat exlibris en andere kleine graphiek, die opvallen door distinc tie al zijn sommige wel wat gezocht en groote technische vaardigheid. Leidsche Vrijwillige Burgerwacht. De groote propagandavergadering der Liersche Burgerwacht te houden op 11 Nov. a.s. is in het jongste Bondsorgaan abusie velijk vermeld in de rubriek der Leidsche Burgerwacht. De leden der L.B.W. gelieven daar reke ning mede te houden. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat eenieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voer logé's enz.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2