Een reis door de wolken BUITENLAND Het conflict in tiet Verre Oosten Een minderheden- overeenkomst Rond den Spaanschen burgerkrijg ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 En ruzie op het vliegveld Wij ontbeten in Leiden, dronken koffie in Praag en dineerden in Budapest Het is meer dan een mensch verwerken kan Op een regenachtigen, echt Hollandschen nazomerdag ben ik 's morgens uit bed ge stapt, juist als alle andere morgens, ik heb my gewasschen, gekleed en ik heb ontbeten en daarna ben ik de deur uitgegaan, op den zelfden tijd als op al die andere morgens. Alleen in plaats van naar het kantoor ben ik even naar Den Haag gegaan en van Den Haag naar Rotterdam. En op het oogenblik, dat anders de arbeid zou aanvangen, stap te ik in de groote vogel van de Blauwe Donau-express der K.L.M. Weg kilte, weg regen! Wij dringen niet rechtuit door een on doordringbaar regengordijn, maar boren dwars door de wolken. Na vijf minuten blakert de zon de metalen huid van de reuzenvogel, wier schaduw op de oneindige witte zee van wolken onder ons valt. Ik weet niet of het snel gaat. Er is niets waar naar ik de snelheid kan afmeten. Het witte wolkendek onder ons is te groot. De aarde daaronder is nog grooter, slechts de scha duw van de reuzevogel glijdt langzaam mee. Zoo gaat het voort minuut na minuut. Zooeven heb ik ontbeten in Leiden, om twaalf uur drink ik een kop koffie in Praag en om half drie zet ik mij neer aan een vreemden disch met paprika-hoen, sappige perziken en zigeunermuziek in Budapest. Het is meer dan een mensch verwerken kan. Zon en zomer. Daarna zwerven wy rond en ondergaan een heel vreemd leven. Andere natuur, andere menschen, andere spijzen. Het leven is anders geworden. Budapest, Siófok, Balaton, Szeged, Lilla- füred. De Puszta, bergen, kukorica, velden vol, zonnebloemen, velden vol. Blauwe lucht, zon, zomer, rimpelloos water aan den oever van een door bergen omsloten meer en dat alles vele dagen lang. Wy verslenteren onze ochtenden in den blakerenden zon langs de heetgestoofde Donau-oevers, wij glijden door het koele water in marmeren zwempaleizen en laten ons weer drogen onder de kwartslampen. Daarna koopen wy op straat een sósperec, een reuzenkrakeling, die wij al wandelend verorberen of wij zitten neer langs de rim pelingen van dezen zoeten stroom en drin ken van den Hongaarschen wijn, een Nemes Kadarka of een Debröi Harslevelü, die voor ongeveer vijf Hollandsche centen in je aderen gaat. Des avonds gaan wij weer langs den oever van den Donau, als de kaden verlicht zijn en de bruggen gemaakt schijnen van louter licht, als boven op de ber 'en aan de overzijde de Burcht en de Kroningskerk en Sint Gerardus zich hullen in een wonderen gloed. De Donau is een magneet, die de men schen trekt. De Donau is muziek, welke niemand hooren kan en onverschillig voor bijgaan. Het is muziek, welke de spieren verlamt en de menschen meezuigt naar on bekende oorden. Wij gaan door de Vaci-utca, de Kalver- straat van Budapest, langs de Rakóczi-ut, met de ondergrondsche naar het stille Stadswoud, voorbij het millenium, het geweldige gedenkteeken van een duizend jarige historie of langs het Vrijheidsplein, waar nog altijd de vlag halfstok waait uit rouw over al het verloren land in de ramp van Trianon na de groote wereldworsteling. En een dag later liggen wy aan het strand aan den oever van een meer. Aan den anderen kant zijn de bergen, daar schijnt de zon en hangen de druiven als kus sen van de zon en den hemel. En in 't schoo- ne rimpellooze water glijdt de fogas. de edel ste visch, de visch zonder graten, die Kei zer Nero reeds door speciale koeriers liet brengen op zijn disch. Daar is de echo, die antwoordt op de stemmen van meisjes en jongens. Daar zijn de avonden vol sterren en het zoete geruisch van het water en de tallooze verlichte dorpen rond het meer als kaarsen rond een kribbe. Daarna gaat! wij naar Lillafüred, het sprookje der bergen. Het paradijs, herbouwd tusschen twee hooge bergwanden, met een paleis en tuinen, hangend tegen de naajestu- euse bergen, waarboven de hooge, slanke dennen staan. En daaronder ver in de diepte, het stille, kleine Hamormeer. Een waarlijk paradijs, afgesloten van de booze, wilde wereld, een wereld vol groen en bloemen en rondom de hooge bergen als trouwe wachters, die zelfs geen geluid en geen schaduw der wereld zullen doorlaten. Zoo, in dit leven, vergaan vele dagen. Voorbij, Adieu! En plotseling is het voorby. De zon is er nog en de zomer en het groen en de blauwe lucht en de warmte en het licht. En de brief uit Holland óók, die vertelde, dat reeds vele dagen in Holland de regen viel. Dat de wind er woei, koud en nat en dat de kachels reeds brandden in de huizen. Dat viel daar in de zomer en de warme zonneschijn niet te gelooven. Dat was even onwezenlijk als een zomersch Kerstfeest. En toch was nu dit alles voorby. Op een morgen moest je gelooven, dat je dien zelf den middag weer in Holland zou zyn en het was niet te gelooven. Maar de koffers stonden gepakt. De laatste paprika-hoen was verslonden, de laatste maiskolven met de tanden afgeritst, de auto stond klaar ei. een vogel vloog reeds naar de aarde. Adieu Budapest! Adieu zomer en zonne schijn! Adieu warme Hongaarsche morgen zon! Ben jy dan niet de zelfde zon, die straalt boven onze landen aan de zee? Waar om zou het dan bij ons geen zomer zijn? Komt het omdat hier boven dit land de Turul vliegt, de legendarische vogel, die het land en de menschen beschermt? Nu staat er hier een andere vogel. Van ijzer en staal, met ronkende motoren en geweldige vleugels. En .k moet nu aan de Turul denken en aan het lied, dat de men schen voor hem zingen: Vlieg, Turul, vlieg, Neem mee al onzen pyn, Rust nimmer van Uw vluchten uit, 't Zal eens Hongaarsche zomer zijn. BELGIË SPAAK AANVAARDT DE OPDRACHT. Spaak heeft de opdracht tot vorming van een kabinet, aanvaard. Spaak heeft den koning dit besluit mede gedeeld, nadat het bureau van den alge- meenen raad der werkliedenparty een ver gadering had gehouden en zijn vertrouwen in Spaak had uitgesproken. DUITSCHLAND ACCOORD TUSSCHEN DUITSCHLAND EN POLEN. Vrijheid om hun eigen leven te leiden. DE BESPREKINGEN TE BRUSSEL. Een bevredigend verloop. In conferentiekringen wordt officieel ver klaard, dat het resultaat van de gisteren gehouden besprekingen bemoedigend is. De besprekingen droegen een constructief en nuttig karakter, en algemeen trad de wil aan den dag, iets tot stand te brengen. Voorzoover men thans kan zien, zou het mogelijk moeten zijn, dat vandaag een nieuw ontwerp wordt opgesteld voor het aan Japan te zenden memorandum, dat dan Maandag aan de voltallige conferentie zal worden voorgelegd. TOCH EEN DUITSCHE BEMIDDELING? „Er valt nog niets definitiefs te zeggen', verklaart men te Berlijn. In kringen, welke in nauw contact staan met de rijkskanselarij te Berlijn wordt ver klaard, dat de conferentie, die gisteren is gehouden tusschen Hitier, Blomberg, Go ring en Rader, niet in verband staat met het conflict in het Verre Oosten. Vele goedingelichte personen handhaven hun opvatting, dat spoedig een Duitsch be middelingsvoorstel te wachten is; in offi- cieele kringen zegt men anderzijds, dat er in de huidige situatie nog niets definitiefs te zeggen valt en dat nog geen stappen zijn gedaan. T AI JOE AN GEVALLEN. De hoofdstad van Sjansi, Taijoean, is in handen der Japanneezen gevallen na den verbitterdsten veldtocht, die nog tijdens de vijandelijkheden in Noord-China is voor gekomen. Men verwacht, thans, dat de Japanneezen aan alle Noordelijke fronten zullen opruk ken naar de Gele Rivier. JAPANSCHE VOLK ZOU HET OPENEN VAN VREDESONDERHANDELINGEN WENSCHEN. Hoewel gewezen wordt op de afwezigheid van een officieele bevestiging, plaatsen de Japansche bladen op opvall^rde wyze be richten uit Berlijn, waarin medegedeeld wordt dat Hitier voornemens zou zijn zijn bemiddeling te verleenen om aan het con flict tusschen China en Japan een einde te maken. Waarnemers zijn van oordeel, dat het belang, dat door de pers aan deze be richten wordt gehecht, een aanwijzing vormt voor het ongeduld, waarmede het Ja pansche publiek wacht op het openen van vredesonderhandelingen. Vluchtelingen te Nantau. Gisteravond is een overeenkomst getee- kend inzake het instellen van een zone voor vluchtelingen in het Noorden van Nantau. stellingen herhalen wij ons beroep ten gunste van een wijziging van alle dood vonnissen, uitgesproken wegens politiek optreden en ten gunste van de in vrijheid- Stelling van Thaelmann en de andere ge vangenenen, wier zaak nog niet is behan deld". ITALIË HET ANTI-KOMINTERN VERDRAG. Hedenochtend geteekend. Het anti-komintern-verdrag tusschen Ita lië, Duitschland en Japan is hedenochtend om 11 uur te Rome geteeKtnd. Het heeft, naar verluidt, niet den vorm j van een verdrag, zooals dit het geval was met de overeenkomst tusschen Duitschland en Japan van 25 November 1936, doch van een protocol. Niettegenstaande den eenvoudigen vorm van het document is het belang hiervan toch niet te verwaarloozen, aangezien de draagwijdte van de overeenkomst van Ber lijn er door wordt vergroot, met alles wat hieraan vast zit: n.l. uitwisseling van in lichtingen tusschen de drie partijen, samen werking in maatregelen tegen het commu nisme en vorming van een front tegen het communisme met mogelijk deelnemen van andere mogendheden. RUSLAND NIEUWE DOODVONNISSEN. De krijgsraad in Wit-Rusland, welke te Gomel zetelt, heeft op 2 November acht personen ter dood veroordeeld. Zij werden beschuldigd leden te zijn van een orga nisatie van spionnen en contra-revolutio naire saboteurs. Onder de veroordeelden bevindt zich ook de vroegere president van de Sovjet van de stad Gomel, Malachonok. PALESTINA TWEE BRITSCHE SOLDATEN GEDOOD. Gisteravond zijn twee Britsche soldaten in de oude stad van Jeruzalem door revol verschoten gedood. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zij werden gedood door drie Arabieren, die verborgen waren achter de bergen langs ZIEKENVERVOER VAN NIEUWKOOP Het adres met jarenlange ervaring en 1ste klas moderne Ziekenauto's Kantoor en Garage Geversstr. 83, Tel. 2527 WEER EEN ONBEKENDE DUIKBOOT. De Spaansche kustverdedigingsdienst heeft het ministerie van nationale defensie er van in kennis gesteld, dat een onbeken de duikboot gistermiddag om half vijf ter hoogte van San Carlo de la Rapita een tor pedo heeft gelanceerd naar een koopvaar dijschip, dat niet getroffen werd. Verschei dene vliegtuigen der regeering hebben pro jectielen neergeworpen op de plaats, waar men veronderstelde, dat de duikboot zich bevond. GEEN ERKENNING VAN FRANCO DOOR POLEN. In welingelichte Poolsche kringen wordt verklaard, dat er geen sprake is van een erkenning der regeering van Franco door Polen. Het is echter bekend, dat een delegatie, die geen officieel karakter draagt, en die afgevaardigd is door de vereeniging van kamers van koophandel, twee maanden ge leden naar Salamanca en Burgos is gegaan, teneinde Poolsche vorderingen te liqui deeren, die in rechtsch Spanje geblokkeerd zijn en waarschijnlijk om de mogelijkhe den na te gaan van een hervatting der han- handelsbetrekkingen met dit deel van Spanje. VAN HET KRIJGSTOONEEL. Een officieel communiqué meldt o.a.: „In Aragon, in den sector van Jaca, hebben de rechtschen verscheidene hoogten bezet. De regeeringstroepen lieten bijna honderd dooden en verscheidene geweren en mi trailleurs, benevens een groote hoeveelheid oorlogstuig achter. Rechtsche escadrilles vliegtuigen hebben de militaire deolen van Barbastro gebombardeerd. Het aantal vijan delijke vliegtuigen, dat in den loop van October met zekerheid neergeschoten is, bedraagt 26, terwijl nog 23 toestellen ver moedelijk neergeschoten zijn". SARAGOSSA GEBOMBARDEERD. Medegedeeld wordt, dat gisteren veertig vliegtuigen der regeering de militaire doe len van Saragossa doeltreffend bestookt hebben. Een hevige ontploffing heeft zich voorgedaan in de gebombardeerde stad, welke zeker afkomstig was van een ge troffen munitiedepot. Alle vliegtuigen zyn veilig naar hun bases weergekeerd. Nog 100 Spanjaarden uitgeleid uit Frankrijk. De Fransche nationale veiligheidspolitie heeft opnieuw 100 Spanjaarden over de grens gezet. Reeds eenige dagen geleden hadden 80 Spanjaarden, die agenten waren van kapi tein Ibanez, een agent van Troncoso, uit lot ondergaan. De meeste dezer ongewenschte elemen ten vertoefden te Biarritz. De autoriteiten schrijven hun toe direct of indirect hulp te hebben verleend aan de agenten van de regeering Salamanca. den weg, die de oude stad van Jeruzalem van de nieuwe Joodsche wijken scheidt. Politiehonden hebben de sporen der moordenaars gevolg tot het dorp Sille, dat door de troepen werd omsingeld. Men heeft besloten de ijzeren poorten, welke onlangs in de stadsomheining wer den geplaatst, te sluiten. AMERIKA EEN AFGEPOEIERDE REIS. Hertog van Windsor niet naar de Ver. Staten. De vroegere koning van Engeland, thans hertog van Windsor, had het plan om een reis te maken naar de Vereen. Staten. De Amerikaansche arbeiders hebben hem evenwel geen al te hartelijk welkom toe geroepen en daarom heeft de hertog be sloten, het bezoek aan de Ver. Staten niet te laten doorgaan. Reuter meldt nader, dat de hertog van Windsor in een namens hem afgelegde ver klaring zegt met grooten tegenzin en na langdurige overweging tot dit besluit te zijn gekomen. Hij voelt evenwel, dat ge zien de ernstige misvattingen, welke zijn gerezen en de onjuiste verklaringen, wel ke zijn verschenen betreffende de beweeg redenen voor en de bedoelingen van zijn industrieele tournee er niets anders op zit dan dit bezoek voor het oogenblik uit te stellen. De afdeeling Baltimore van de American Federation of Labour had een motie aange nomen, waarin gezegd wordt, dat de reis is georganiseerd door Charles Bedaux, dien zy „een vijand van de arbeidersklasse" noemt wegens het productiestelsel, welks ontwerper hij is en dat in zekere fabrie ken in Amerika en Europa wordt toege past. De motie verwijt den hertog evenzeer zijn reis naar Duitschland en de hertogin, dat zy, toen zij te Baltimore woonde, geen belangstelling heeft gekoesterd voor de ar- beidskwesties en behoeftigen. Vergeten passagiers. De deur klapt toe. Wij zitten opgesloten in de buik van een vogel. De groote wielen rollen over het gras naar het einde van het veld. Dan draait de vogel om, de wielen rollen sneller tegen den wind de vogel gaat omhoog. Honderd, vijfhonderd, dui zend, twaalfhonderd meter. Na drie kwar tier staan wij in Weenen. Wééi vijf kwar tier later in Praag. Dan na tien minuten wéér verder. Ja, dat denk ik maar. Er komt een groote, dikke man en die zegt: U kunt niet verder! Ik heb geboekt voor dit vliegtuig zeg ik. Dat kan wel, maar er moeten een paar Engelschen mee, die moeten vanavond nog naar Londen. Ik mag dan vinden, dat die maar thuis moeten blijven, maar de geweldenaar vindt van niet. Het gesprek wordt steeds sneller van beide kanten. Er komt een vriendelijker heer uit het kantoor om olie op de golven te gieten. Hij zegt, dat ei ergens een fout met de booking is gemaakt, waaraan nu niets meer is te doen. Het vliegtuig wil ver trekken, het trilt van ingehouden drift. Ik ook. Pratend met armen been en, oogen en mond gaan wy naast elkaar naar het vlieg tuig. De vriendelijke Tsjechische stewar dess biedt mij haar plaats aan, zij zal dan wel blijven staan, maar dat wil de dikke om voor my onbegrijpelijke redenen ook al weer niet. Ten slotte heb ik al mijn kruit verschoten, ik heb maai een journalistiek vrijkaartje en ik blijf er buiten. Ik neem alleen nog mijn hoed en mijn jas. En een oude Engelsche dame, die twee plaatsen heeft genomen om lang uit te kunnen lig gen, zegt hardgrondig, dat het een schande is. Ik vind het ook. Als ik weer op den grond sta, vliegt de vogel met zijn rollende voeten. Als ik daarna de reiskaarten en de familiepas in mijn jaszak bemerk, vind ik, dat ik niets beters kan doen dan het aangename gesprek met den dikkerd nog wat voort te zetten. En zoo vertel ik hem in zijn kantoor, dat het een schande is; dat zoo iets in Holland by de K.L.M. niet zou voorkomen en nog veel meer, dat ik nu al vergeten ben. En tenslotte verzoek ik hem direct naar Schiphol te telegrafeeren, dat mijn vrouw en mijn dochter daar zonder papieren zullen arriveeren. Hij vertelt mij nog vriendelijk en zeer hoopvol, dat ikmisschien met het avondvliegtuig mee naai Holland zal kun nen gaan, als een der leden van de dubbele bemanning in Praag zal willen blijven. Des avonds ben ik er weer. Eerst maak ik weer wat ruzie met den dikkerd over de onkosten van den dag oponthoud in Praag, die hij my niet terugbetaalt en dan wandel ik het vliegveld op met moordge- voelens betreffende het veroveren van een plaats in het avondvliegtuig. Plotseling komt er motorgeronk door den donkeren avond. Verlichte paddestoelen staan er op het vliegveld als lange rijen breed uitgeplante roode kool. De uiterste randen der gebouwen om het vliegveld zijn nu verlicht. Onzichtbaar ronkt het vliegtuig. Opeens kijken twee vlammende oogen je aan in het duister. De landings lampen zyn aangeflitst en dwalen over het vliegveld. De vogel draait en daalt. Twee zoeklichten grijpen den grond. Trotsch en zeker zet Viruly de Jan van Gent tusschen twee ryen roode kool en daarna als een taxi voor het restaurant Als de reizigers zijn uitgestapt om even te verpoozen, stap ik in en zoek een plaats in het midden. Er komt een vriendelijke stewardess naar my toe, die mij zegt, dat aeze plaats bezet is. Ik ben juist in de goede stemming voor een vriendelijk ge sprek en ik antwoord dus dat zij groot ge lijk heeft, want dat i k hier zit. Zij gaat heen om over dit vreemde geval te confereeren. Maar als even later de tweede stewardess, die als passagiere de reis mee terug maakt, binnenkomt en haar koffer pakt er zit niet veel anders in dan een tandenborstel weet ik, dat de zaak in orde is. Ik zal niet tot Maandag in Praag behoeven te blij ven, omdat er Zondag geen vliegtuig gaat. Van de zomer in de kou. Volgeladen gaat de Jan van Gent om hoog. De Hongaarsche zomer is verdwenen in een Praagschen avondmist. Wij gaan door de wolken de sterren tegemoet. Onder ons is een grijze, grauwe zee van mist en boven ons zyn de sterren. In het kleine vierkante venstertje naast mijn zitplaats staat de groote beer. Dat is alles wat ik kan zien. Van de cockpit komen berichten door: wij vliegen zóó snel en zóó hoog. In het vlieg tuig is het duister, slechts enkele lees lampjes, weggebouwd achter den wand, werpen door het kleine gaatje een straaltje De Poolsche en dé Duitsche regeering hebben een gemeenschappelijke verklaring opgesteld ovei de behandeling van de Pool sche minderheden in Duitschland en de Duitsche minderheden in Polen. Deze verklaring is gisteravond tegelijker tijd te Berlijn en Warschau gepubliceerd. In deze verklaring worden de volgende beginselen voor de behandeling der minder heden als richtsnoer geschouwd: le. Het wederzijdsche respect der Duit sche en Poolsche volken alleen al verbiedt een streven naar gewelddadige assimilatie der minderheid, het in het geding brengen van het feit, dat iemand tot de minderheid behoort, of het verhinderen dat men er openlijk voor uitkomt, tot de minderheid te behooren. In het bijzonder zal men geen enkele druk op de jonge leden der minder heid uitoefenen om hun het gevoel, dat zij tot de minderheid beh.»oren te ontnemen. 2e. De leden der minderheid hebben het recht hun taal vrijelijk te gebruiken in woord en geschrift, zoowel in hun persoon lijke en economische betrekkingen als in de pers en de openbare bijeenkomsten. De leden der minderheid zullen geen enkel nadeel ondervinden van het gebruik van hun moedertaal en van het in stand houden van hun nationale gebruiken in het open bare en particuliere leven. 3e. Het recht der leden van de minderheid bijeen te komen in vergaderingen van cul tureel en economisch karakter wordt ge- .vaarborgd. 4e. de minderheid heelt het recht scholen, waar de moedertaal gebruikt wordt, te handhaven en te bouwen. Beoefening van het godsdienstig leven in de moedertaal en kerkelijke organisatie zijn den leden der minderheid toegestaan. Men zal zich niet mengen in de bestaande betrekkingen op godsdienstig gebied en in de werkzaamheid der liefdadigheidsinstellingen. 5e. Het behooren tot de minderheid kan geen verhindering zijn of nadeel berok kenen bij de keuze of de uitoefening van een beroep of een economische bezigheid. De leden der piinderheid genieten op eco nomisch gebied dezelfde rechten als de on derdanen van den staat, waarvan zij af hankelijk zyn, in het bijzonder ten aanzien van eigendom en verkryging van onroeren de goederen. GEEN COLLECTE IN DE BELIJDENISKERK De rechtbank te Berlijn heeft verklaard, dat de collecten, welke de Belijdeniskerk in de kerkgebouwen organiseert, onwettig zijn. De rechtbank grondt dit vonnis op de verklaring dat de Belijdeniskerk geen groep is, welke bekleed is met de gebruikelijke kerkelijke rechten. ENGELSCHE LAGERHUISLEDEN PROTESTEEREN. Tegen terechtstellingen in Duitschland. Dertig Lagerhuisleden behoorende tot de oppositie, hebben Hitier een telegram ge zonden, waarin zij uitdrukking geven aan hun ontzetting en afschuw over de terecht stelling van het vroegeiv lid van den Rijks dag Robert Stamm en van den vakvereeni- gingsleider Adolf Rembte. Het telegram voegt hieraan toe: „Opgeschrikt door deze nieuwe terecht- licht juist op het boek van een lezende. Die ziet immers ook niets anders dan een sterrenbeeld. Op de groote kaart die de vliegroute aangeeft, meei ik met behulp der snelheid de plaats af waar wij zijn. Hier moet het land van Thüringen zijn. Als ik uit raampje kijk, zie ik nog altijd de groote beer in den zelfden stand ten opzichte van mijn venster. Het Ruhrgebied. Dag trouwe groote beer, jij bent er nog, wij vliegen in een rechte lijn en jij verlaat mij niet! Hoe groot is het heelal! Wij dalen reeds. Van drieduizend meter zijn we nu gedaald tot op duizend dwars door de mist en de wolken. Nu zijn er al de brokken kleine aarde, de goede aarde, de natte en de koude aarde. Ik zie nu eilanden van licht in een sluier van mist. Arnhem, Nijmegen, Amersfoort. Er komt bericht door: in Rotterdam wordt niet geland, zit potdicht, 'k Voel me nu al bijna piloterig, als ik mij voorstel, dat ik dat morgen ook zóó zeggen zal. Dan Amsterdam.... een teekening van licht in de mist. Wéér zoeken de landingslampen. De Jan van Gent rolt over de startbaan. Wij staan. De lichten gaan aan. Wij stappen uit. Wij rillen in onze lichte zomerjas. De mist omhult ons. Plotseling begin ik te niezen. Er is geen twyfel aan, wij zijn in Holland. F. Sch.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5