STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De wedstrijd Euwe-Aljechin |ste Jaargang ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 No. 8872 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 De rechten van de Kerk „De geweigerde Sacramenten. Het Epis copaat sloopt ons erfgoed". Dit is de sen- sationeele kop boven een artikel in het „Nationale Dagblad", waarin wordt gerea geerd op het onzen lezers reeds bekende feit, dat in Tilburg de laatste Heilige Sa cramenten en de Kerkelijke begrafenis zijn geweigerd aan een katholiek, die wilde sterven als vooraanstaand lid van de N.S.B. Wat, zooals de „Msbd." terecht opmerk te, een eenvoudige consequentie van de bisschoppelijke voorschriften is. Wij staan, eerlijk gezegd, versteld van de domheid of brutaliteit, waarmee de schrijver van dat artikel in het „Nationale Dagblad' schermt met „gewetensvrijheid"! De gewetensvrijheid zij is het „erfgoed van het Nederlandsche volk", dat door het Episcopaat wordt.... gesloopt! Er moet dus volgens het „Nationale Dag blad" voor een katholiek „gewetensvrij heid" bestaan, om zich niet te storen aan een verbod van het wettige Kerkelijk Ge zag, van de door God in de Kerk gestelde Leiders zélfs niet, als die Leiders dat verbod beschouwen als betreffend een zeer gewichtige zaak en de overtreding daarvan als zeer ernstig.... De dwaasheid van zulk een begrip van gewetensvrijheid moet óó1" iederen N.S. B.'er hel-duidelijk zijn, als wij ze aantoo- nen in een vergelijking. Als iemand, die verklaart overtuigd nationaal-socialist te zijn, wordt gesloten buiten de N.S.B., om dat hij zich niet onderwerpen wil aan de door het in de N.S.B. wettige gezag ge nomen beslissingen, omdat deze, naar hij beweert, in strijd zijn met de uitspraken van zijn geweten dan zou door de N.S.B. de gewetensvrijheid worden.... gesloopt! Dwaasheid, natuurlijk! Iedere organisatie heeft de vrijheid en het recht om op de voor die organisatie wettige wijze bindende besluiten voor haar leden vast te stellen. Alleen de Katholieke Kerk zou dit recht moeten missen. Dit recht erkent de voor gewetensvrijheid ijverende N.S.B. niet voor de Katholieke Kerk! Werkelijk, ieder, die even wil naden ken, moet de opvatting van gewetensvrij heid, die hier door het „Nationale Dagblad" wordt aangehangen, beschouwen als een dwaasheid een dwaasheid op zichzelf en in de consequenties. Ontstellend oppervlakkig is eveneens de wijze, waarop in datzelfde artikel de schrij ver wil „betoogen", dat de Katholieke Kerk zich ook niet indirect mag bemoeien met de gedragingen der Katholieken op politiek terrein. De schrijver komt n.L op voor de „vrijheid van den staatsburger en kiezer om zich onder het stelsel der democratie aan te sluiten bij de politieke organisatie zijner keuze". Dus dit is een consequen tie van de opvatting van vrijheid onder het democratisch stelsel, welke he* „Nationale Dagblad" als de eenig-juiste wil be schouwd zien de Katholieke Kerk zou een katholiek ook niet mogen verbieden, lid te zijn van de Communistische Partij, als deze zou zijn „de politieke organisatie zijner keuze". Nogmaals: dwaasheid, na tuurlijk! Wij zouden zoo stuk voor stuk de bral lende beweringen in het bedoelde artikel kunnen uitstallen in alle poverheid van het volkomen gemis aan logisch denken. Wij meenen echter, dat wij in het boven staande al voldoende duidelijk de waarde van dat artikel hebben aangetoond. EERSTE AUDIëNTIE DOOR PRINS BERNHARD VERLEEND. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard heden in audiëntie ontvangen den generaal-majoor G. J. Berenschot, hoofd van den generalen staf tevens inspecteur der militaire luchtvaart van het konink lijk Nederlandsch-Indische leger. Voor het eerst wapperde de prinselijke standaard van het paleis aan het Noord- HET VERBOD VAN GEMENGD ZWEMMEN In zijn laatste vergadering heeft de Leidsche Gemeenteraad met een stemmen verhouding van 18 tegen 14 een verorde ning goedgekeurd, waarbij als regel ge mengde en zonnebaden worden verboden. Het initiatief tot deze verordening was genomen door de leidsters en leiders der Katholieke Jeugdbeweging hier ter stede, die een adres bevattende een verzoek in deze richting bij den Raad reeds meerdere maanden hadden ingediend. Dankbaar wor de hier vermeld, dat meerdere takken van Protestantsche Jeugdbeweging spontaan adhaesie aan dit adres betuigden. Nu ligt er het verbod; de „overdekte"' op de Haarlemmerstraat ondervindt er za kelijke moeilijkheden van, omdat heel opmerkelijk alle aanvragen voor het gebruik van het zwembad gebaseerd wa ren op gemengd zwemmen (katholieke en protestantsche vereenigingen hadden nog geen relaties aangeknoopt); in den Raad stemden alleen de sociaal-democraten en de communist tegen, maar het „Leidsch Dag blad" van 26 October had een fel saty- risch artikeltje en is het gewaagd te ver onderstellen dat ook in menigen anderen kring scherpe kritiek op deze verordening wordt uitgebracht? Zou het zelfs gewaagd zijn te vermoeden, dat er ook wel Katho lieken gevonden worden, die door ver keerd begrip mêenen het niet eens te kunnen zijn met deze bepaling? Om al die redenen kan het goed zijn in een paar pretentielooze artikeltjes een en ander toe té lichten en te verklaren, waar door een beter begrip ook guller waardee ring zal waarborgen. Om nu niet met eigen oordeel of eigen gezag te beginnen, geef ik in dit eerste artikeltje een citaat uit een schrijven van menschen, die krachtens hun ambt toch wel weten kunnen waarover het gaat en om vele redenen bevoegd genoemd mogen worden tot oordeelen. Dit citaat wordt genomen uit een schrij ven, dat in 1933 door R. K. Artsenver- e e n i g i n g aan de R.K. leden van de Staten-Generaal werd toegezonden. „Het zijn voornamelijk de gemengde zwem- en zonnebaden, die het hunne er toe bijdragen, dat de menschelijke harts tochten worden opgewekt, terwijl de on gepaste kleeding, waarin velen zich zoo wel binnen als buiten die terreinen dur ven vertoonen, de ergernis van elk wel denkend mensch moet opwekken, terwijl bovendien deze toenemende immoraliteit fatsoenlijke menschen er van weerhoudt, van de hygiënische voordeelen te genieten Waar buitenlandsche regeeringen het noodig hebben geoordeeld in te grijpen om aan deze onzedelijkheidsbeweging paal en perk te stellen, waar evenzeer in onze liberale pers stemmen opgaan, dat op dit gebied van onze hooggeroemde vrijheid schandelijk misbruik wordt gemaakt, meent de R.K. Artsenvereeniging dat toch zeker in een land als het onze zulke toe standen niet mogen worden geduld en dat het op den weg van onze volksvertegen woordiging ligt. meer dan tot nu toe het geval was, tegen dit euvel stelling te ne men, te meer, waar het toch ook tot haar taak en plicht behoort de christelijke geest en zeden van ons volk te beschermen en aan te kweeken. Naar haar inzicht is uitsluitend heil te verwachten, indien gemengde zwem- en zonnebaden definitief verboden worden, daar zelfs een scherp toegepaste controle geen voldoende waarborg biedt tegen de bestaande groote moreele geva ren". Ik meen, dat hier door katholieke artsen wel ronde taal gesproken wordt, waaraan ik geen woord behoef toe te voegen. In een volgend artikeltje geef ik enkele beginselen, die ons oriënteeren kunnen in deze voor velen zoo penibele, maar voor name kwestie. L. BEUNE, Pr. einde. Wegens de aanwezigheid van den prins stond een wacht van twee man der militaire politie voor den ingang van het paleis opgesteld. Te elf uur arriveerde de generaal in gekleede tenue en werd door Z. K. H. ontvangen. Dit was de eerste offi- cieele audiëntie door prins Bernhard ver leend. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De besprekingen te Brussel over een vreedzame regeling van het Japansch-Chi- neesche conflict in het Verre Oosten zou den blijkens berichten uit Brussel een be vredigend verloop TïtSben. Alles hangt ten slotte af van de houding van Japan. Japan is natuurlijk begonnen met te zeggen, dat het geen enkele inmenging dulde, maar langzamerhand begint men toch wat bij te draaien en voorzichtig te spreken over voor Japan aanvaardbare vredesvoorwaar den. Zoo moet de directeur van de „Nisji Nisji" geen officieel persoon overigens verklaard hebben, dat Japan er in zou toestemmen de vijandelijkheden, zoodra dit mogelijk is te staken, aangezien Japan reeds thans verder is gekomen dan het van te voren vastgestelde doel. Voorts verklaarde hij, dat een initiatief van president Roosevelt het beste middel leek om te komen tot het sluiten van een wapenstilstand. Het optreden van één en kele mogendheid in dezen is te verkiezen boven een tusschenkomst eener conferen tie. De onderhandelingen over de vredes- bepalingen zelve echter zouden alleen door China en Japan gevoerd moeten worden. Deze bepalingen zouden zijn: 1. Geen enkele gebiedsuitbreiding voor Japan, maar vorming van een Chineeschen staat der vijf Noordelijke provincies, wel ker ordedienst verzekerd zou worden door een Chineesch corps en welker veiligheid door dit corps, met of zonder hulp van bui tenlandsche troepen, zou worden gewaar borgd. 2. Japan zou waarborgen eischen tegen een doordringen van bolsjewistische invloe den in China. 3. Er moet een gedemilitariseerde zóne ingesteld worden rondom de concessies van Sjanghai. 4. Economische samenwerking en staking van het anti-Japansche drijven. Voorts is vanmorgen net anti-komintern- verdrag te Rome onderteek end. Over dit verdrag, dat eigenlijk geen verdrag maar een „protocol" is, schrijft de Romeinsche correspondent van de „Matin" het volgende: „Dit diplomatieke instrument zou, naar defensief verbond tegen het communis me met de normale clausules van een niet- aanvals-verdrag. De drie mogendheden zou den zich verbinden elkander onderling steun te verleenen in geval van een aanval van buiten en voorts zouden zij zich verplich ten tot wederzijdschen steun van dengene, die door een derde zou worden aangevallen. Men meent bovendien te weten dat Italië en Duitschland er zeer op gesteld zijn, dat de openbare wereldmeeniijj»; het pact niet zal interpreteeren als eerv sympathie-betui ging voor Japan in het huidige conflict in het Verre Oosten. Bij gevolg zijn verzeke ringen gegeven door den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken aan de Chineesche ambassade te Rome, tegenover wie uitdrukking gegeven werd aan de ge voelens van warme vriendschap van Italië jegens China en aan de hoop dat de fascis tische regeering in de toekomst met Nan king dezelfde vriendschappelijke betrek kingen zal mogen onderhouden als in het verleden. Te Rome veronderstelt men in kringen, die in contact staan met leidende Duitsche kringen dat een soortgelijke stap te Berlijn is gedaan door den vertegenwoor diger van de Wilhelmstrasse bij de Chinee sche ambassade te Berlijn, men zegt, een combinatie vormen van een defensief bondgenoot tegen het communis- De veertiende partij wordt heden avond in Zwolle gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 2 prijzen van I 5.beschik baar stellen voor diegenen, die ons de in couvert afgegeven zet opgeven. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet opgeven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. FOTO-TENTOONSTELLING VAN OUD-LEIDEN. Fraaie collecties geëxposeerd in De Lakenhal. Gisteravond werd in het Stedelijk Mu seum De Lakenhal te Leiden een tentoon stelling geopend van foto's, die in de laat ste twee jaar gemaakt werden voor een foto-wedstrijd, georganiseerd door de Ver- eeniging Oud-Leiden, in samenwerking met de Leidsche Amateur Fotografenver- eeniging en welke wedstrijd de bedoeling had tezamen met de tentoonstelling aan te toonen welk een historische schoonheid er in Leiden en omstreken thans nog te vinden is, in den vorm van stads- en dorps gezichten, gebouwen, interieurs, molens, bruggen, hofjes, stemmige hoekjes en landschappen. Er is in het geheel een 200- tal foto's binnengekomen, waarvan er ruim 150 aan de gestelde eischen voldeden, die dientengevolge deel van de expositie uit maken. Van de inzenders is het meeren- deel Leidenaars maar ook uit tal van an dere plaatsen in ons land zijn inzendingen binnengekomen. Het is opvallend dat veel van de Leidsche inzenders lid zijn van de Leidsche Amateur Fotografenvereeniging en dat het juist onder deze leden is dat verreweg de meeste prijzen gevallen zijn. De beoordeeling geschiedde per foto en dus niet per ingezonden serie, maar wel was bepaald, dat elke inzender slechts één prijs deelachtig kon worden. De tentoongestelde foto's zijn in het alge meen van een uitstekend gehalte, de on derwerpen zijn uit den aard der zaak le gio en er zijn er verschillende die zwe ven op de grens welke door Oud Leiden getrokken was. Toch zijn tientallen foto's van groote beteekenis voor het doel dat de vereeniging zich gesteld heeft, namelijk het vastleggen van de stadsgezichten zoo als Leiden die op het oogenblik kent, maar die in de toekomst waarschijnlijk aan in grijpende veranderingen onderhevig zullen zijn. Er zijn zelfs foto's bij, die nog juist op tijd zijn binnengekomen, omdat het stadsbeeld dat zij weergeven reeds aan het veranderen is, of zeer spoedig wijziging zal ondergaan. Vele van de foto's zijn aan Oud-Leiden afgestaan en vormen een fraaie Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De besprekingen te Brussel inzake het conflict in het Verre Oosten verloopen be vredigend. (2de blad). Minister Spaak aanvaardt de opdracht tot kabinetsformatie. (2de blad). Een minderheden-overeenkomst tusschen Duitschland en Polen. (2de blad). Het anti-communistisch verdrag heden morgen te Rome onderteekend. (2de blad). Een reis van den hertog van Windsor, welke niet doorging. (2de blad). aanwinst voor het foto-archief dat deze vereeniging reeds bezit. Wij kunnen een bezoek aan deze expo sitie, die geopend is van 514 Nov harte lijk aanbevelen. Voor de tentoonstelling zijn ook een aan tal foto's buiten mededinging ingezonden, n.l. door mej. I. M. Herfst, mevr. R. van Krimpenden Boesterd en den heer N. J. Swierstra, terwijl bovendien een collectie foto's is afgestaan door den directeur van het Rijksbureau voor Monutenzorg. De officeele opening. De officieele opening werd gisteravond verricht door den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. De belangstelling was zeer groot. Onder de aanwezigen be vond zich behalve dc burgemeester mevr. van de Sande BakhuyzenGericke, de rec- tor-magnificus, prof. dr. J. A. J. Barge, ver schillende leden van de commissie het mu seum „De Lakenhal", de directeur van het museum, de heer Coert en talrijke leden van de Vereeniging „Oud-Leiden", alsme de van de Leidsche Amateur Fotografen vereeniging. De burgemeester herinnerde in zijn ope ningswoord aan het 35-jarig bestaan van de vereeniging „Oud Leiden" ter gelegen heid waarvan deze tentoonstelling gehou den wordt. De vereeniging werd opgericht op initiatief van prof. dr. Blok en dr. Over- voorde. Van degenen die bij de oprich ting lid werden, zijn op het oogenblik nog lid van de vereeniging de heeren Bijle- veld, Jesse en Kloos. De vereeniging is op 't oogenblik kern gezond, hetgeen zich o.a. uit in een krachtig ledental. Het is wer kelijk gegroeid, met sprongen omhoog ge gaan. Spr. betreurde het dat prof. Knap pert gemeend heeft het voorzitterschap der vereeniging te moeten neerleggen. Het klimmen zijner jaren heeft voor de ver eeniging slechts dit resultaat gehad, dat zyn belangstelling voor Oud-Leiden steeds vruchtdragender is geworden. Spr. hoopt, dat er nog eens een gelegenheid zal ko men om de verdiensten van prof. Knap pert voor de vereeniging er voor Leiden in het volle licht te plaatsen. (Applaus). Vervolgens somde spr. een aantal fei ten op om de kerngezondheid der ver- Binnenland Het derde te Rotterdam vermiste kind is terecht. (4de blad). eeniging „Oud Leiden" aan te toonen. Zy houdt talrijke excursies, die zich in een toenemende belangstelling mogen verheu gen. Z\j gaf de stoot tot het in het le ven roepen van de monumenten-verorde ning die eerstdaags in den Raad zal wor den behandeld. Zij bracht een aanzienlijk bedrag bijeen voor het behoud van de mo len „De Valk". Zij organiseert tal van in teressante lezingen. Zij riep de commissie voor het Gravensteen in het leven. Zy ver zorgde de uitgave van het legaat-Over- voorde. Zij geeft jaarlijks het Leidsch Jaarboekje uit, dat niemand gaarne weer zou willen missen. In verband met al deze werkzaamheden, die van een bloeiend en krachtig vereenigingsleven getuigen, bracht spr. in 't bijzonder hulde aan den secre taris, den heer Bicker Caarten, die met zooveel onverflauwbare toewijding de ver eeniging dient (hartelijk applaus). Vijf jaar geleden heeft Oud-Leiden een tentoonstelling gehouden van foto's en teekeningen van hetgeen in Leiden ver dwenen is. Thans laat zij zien wat wij nog aan historisch schoon hebben. Laat zij ook eens aandacht schenken aan het schoons, dat de moderne tijd nu heeft gebracht. Ook de moderne kunstenaar heeft recht op waardeering. Ten slotte bracht spr. dank aan degenen, die aan de totstandkoming van de tentoon stelling hebben medegewerkt. Hierna maakte de burgemeester de na men der prijswinnaars bekend en reikte hij de prijzen uit. De uitslag is: Groep B, gevorderden: le prijs: de heer H Groenendijk te Oegst- geest, foto Marekerk. 2e prijs: de heer A. F. van Remundt, te Leiden, foto Vliet nabij Boisotkade. 3e prijs: de heer G. van der Mark, te Leiden, foto Kloostergang v.m. St. Caeci- lia-G asthuis. 4e prijs: de heer H. van der Meer, te Leiden, foto v.m. St. Caecilia-Gasthuis. 5e pry's: de heer H. van Hag, te Leiden, foto Jean Michelhofje. 6e prijs: de heer C. R. Brest van Kempen, Utrecht, foto Samuel de Zeehofje. 7e prijs: de heer J. W. Smit, Leiden, foto detail St. Annahofje. 8e prijs: mej. I. M. Herfst, Leiden, foto Mierennesthofje. 9e prijs: de heer B. J. Timmerman, Lei den, foto gevzlsteen de Waag. 10e prijs: de heer ir. A. M. Overeynder, Leiden, foto trap Academie. Groep A, beginnenden: le prijs: de heer J. Soripada, Leiden, Toegangshek Jan Pesijnshofje. 2e prijs: de heer N. Nap, Voorburg, foto Binnenplaatsje. 3e prijs: mej. A. A. M. Bijleveld, Leiden, foto winter in Oud-Poelgeest. 4e prijs: mejuffrouw H. Eskens, Leiden, foto Stadstimmerwerf. 5e prijs: de heer N. van der Horst, Lei den, foto straatje achter de Mare. 6e prijs: de heer J. J. N. de Groot, Lei den, inrijhek „Ter Horst", Voorschoten. 7e prijs: mevrouw B. Biukema, Pur- merend, foto molen bij Voorhout. 8e prys: de heer H. M. Westra, Leiden, foto Lode wij kskerk. 9e pry's: de heer H. Sterk, Leiden, foto gevel Stadstimmerwerf.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1