RECHTZAKEN KRUISWOORD-RAADSEL X BIOSCOPEN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN I AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag kwam de heer A. M. Car- ree, wonende aan de Cronjélaan te Zeist uit de Montaubanlaan den Utrechtschen Weg oprijden, toen uit de richting Utrecht een auto naderde. De heer C. weifelde een oogenblik, met het noodlottig gevolg, dat hij door den wagen werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. De heer C. was vrijwel op slag dood. Den bestuur der van de auto treft geen schuld aan het gebeurde. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Koewacht het drie jarig zoontje van de familie T. H. Adam door een vrachtauto overreden en op slag gedood. KIND VAN EEN STOEL GEVALLEN EN OVERLEDEN. Een kind van ruim elf maanden, J. van der Heyden, is in de ouderlijke woning aan de Janna Bouwenstraat te Rotterdam, van een stoel gevallen en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat de kleine korten tijd later aan de gevolgen van den val is overleden. BRAND IN EEN METAALBEWERKINGS- FABRIEK. Het vuur heeft het de brandweer te Amsterdam gistermiddag lang niet ge makkelijk gemaakt. Was het omstreeks kwart voor twee, dat in een bovenwoning op de Keizersgracht brand ontstond, en kele minuten later brak in een metaal- bewerkingsfabriek aan de Schoolstraat, bij den Overtoom een brand uit welke den spuitgasten meer last bezorgde. Arbeiders, die op de eerste verdieping van deze fabriek, welke toebehoort aan de gebroeders Vermeulen, aan het schaf ten waren, zagen plotseling in het mid dengedeelte vlammen uit een loodpot slaan. Zij trachtten aanvankelijk het vuur met emmers water te blusschen. doch al spoedig bleek, dat dit ondoenlijk was. Men alarmeerde de brandweer van den Amstelveenschen weg, die reeds na en kele minuten met zeven stralen water op de brandende massa's vernis en embal lage wierp. De vlammen hadden zich inmiddels ook medegedeeld aan het gelijkstraatsche ge deelte, dat van de Schoolstraat tot de Saxenburgerstraat loopt. Er ontwikkelde zich een groote hoeveelheid rook, die sterk naar verbrande lak rook. De fabriek is geheel uitgebrand, terwijl de geheele inboedel, waaronder enkele machines, door het vuur werd verteerd. Na een uur blusschen had de brand weer het vuur onder de knie, waarna met de nablussching kon worden begonnen. De achterkanten van de naastgelegen huizen in de Schoolstraat en de Saxen burgerstraat werden voortdurend nat ge houden. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. DE VERMISTE VISSCHER GEVONDEN. Ongeveer 48 uur heeft hij in de open vlet doorgebracht. Gistermorgen in de vroegte is de red dingsboot „Abraham Fock" van de Noord en Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij er in geslaagd den visscher J. de Beer uit Beet gum, die op 3 Nov. des middags was uit gevaren om scharren te visschen, op te spo ren. De visscher was door den mist overval len en verdwaald. Toen men hem vond lag hij met zijn kleine vlet dwars van Sexbie- rum, -naar schatting ongeveer 3 K.M. uit den wal. Hij was geheel verkleumd. Onge veer 48 uur had hij op de openvlet door gebracht en hij was vrijwel aan 't einde van zijn krachten. Gelukkig had men er aan boord van de „Abraham Fock" rekening mede gehouden, dat de visscher wel zeer koud en hongerig zou zijn. Men gaf hem een warm maal, het geen den man merkbaa. opknapte. Na den visscher naar het veerhuis „Zwar te Haan", benoorden St. Jacobiparochie, te hebben gebracht, is de „Abraham Fock" naar haar standplaats te Hollum terugge keerd. Dit is de eerste maal dat deze red dingsboot, welke in Hollum gestationneerd is, en onder commando staat van schipper Botte Neij. hulp heeft verleend. Aan boord bevonden zich vijf man. De reddingsboot „Brandaris" van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingsmaatschap pij, die eveneens ongeveer 24 uur naar de vermiste vlet heeft gezocht, is naar haar standplaats Terschelling teruggekeerd. EEN* DER VERMISTE KNAPEN UIT ROTTERDAM TERECHT. Te Amersfoort aangehouden. De 12-jarige H. Joldersma, die eergis teren uit Rotterdam was weggeloopen, is gistermiddag door de recherche te Amers foort op aanwijzing van enkele houthak kers aangehouden. Hij had den nacht doorgebracht in een bosch aan den Arn- hemscheweg en toen het gisterochtend koud werd, is hij gaan loopen. Op het hoofdbureau van politie kreeg hij vol doende gelegenheid om flink te eten en een poos uit te rusten, waarna hij gister middag door een agent in burger per trein naar Rotterdam is gebracht. VERMISTE JONGETJE TE ROTTERDAM In een buitengewoon politieblad ver zoekt de commissaris van politie (bureau Oostervantstraat), te Rotterdam opspo ring en terugbrenging van Martinus Anto- nius Louis Speters, geb. te Rotterdam 23 Februari 1934, die sedert 1 November 1937 te 11.30 v.m. voor de ouderlijke woning aan de Puntstraat 66b aldaar wordt ver mist. Het signalement luidt: ong. 80 a 90 c.m. lang, tenger postuur, lang aangezicht, ge zonde kleur, blond haar, lichtblauwe oogen, ronde kin, gaaf gebit, praat moei lijk (slist), gekleed met bruine broek, grijze trui met ritssluiting, lange grijze kousen, hooge zwarte schoenen, grijzen jekker met ceintuur en pet. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN ONTDEKT. Te Delft. Rijksambtenaren hebben, in samenwer king met de politie, een inval gedaan in een pand in de Dirk Langenstraat te Delft, waar een geheime distilleerderij werd ontdekt. Twee distilleerketels werden in beslag ge- uomen. benevens een hoeveelheid gedistil leerd. Tegen den eigenaar van de distil leerderij de M. is procesverbaal opgemaakt. Te Denekamp. In 't Lattropperveld (gem. Denekamp) is •door toevallige omstandigheden een geheime distilleerderij ontdekt, welke ingericht was in een hol onder den grond. De ontdekking werd gedaan, toen een dei koeien van den landbouwer N., die daar liepen te grazen, plotseling in een kuil wegzakte. Na het dier uit zijn benarde positie te hebben bevrijd, werd een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaak dezer grond"erzakking. Men meende eerst te doen te hebben met een ondergrondsche verblijfplaats van een zwer ver, Hoe groot was echter de verbazing, toen men een volledgie distilleerderij ontdekte, meldt de ,,Msb." Zoo goed was een en ander verborgen, dat er van buiten niets te bespeuren viel, o.a. was de ingang afgesloten door een groote jeneverbesstruik, die in deze om geving nog veelvuldig voorkomt. Na de ont dekking waarschuwde de heer N de ambte naren der invoerrechten en accijnzen, die onmiddellijk een nader onderzoek instelden en den geheelen inboedei van deze onder grondsche inrichting in beslag namen. Aan wien een en ander toebehoort heeft men tot dusverre nog niet kunnen achter halen. DRINKWATERSCHAARSCHTE OP URK Sinds maanden geen regen. Aangezien het op Urk al in maanden niet of weinig geregend heeft, heerscht daar thans een groote behoefte aan drink water. De kwaliteit van het leidingwater is van dien aard, dat het onmogelijk als drinkwater kan dienen. Wanneer er niet spoedig verandering ten goede komt, zal er op het eiland een onhoudbare toestand ontstaan. Het drinkwater is er al zoo ge ring, dat hiervoor reeds meermalen pomp water gebruikt wordt. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intre den, zal Urk binnen enkele dagen geheel en al zonder drinkwater zijn. INBREKERS DREIGEN EEN KIND TE ONTVOEREN. Bij ongenood bezoek te Bussum een briefje achtergelaten. Donderdagnacht is ingebroken in den kruidenierswinkel van den heer C. M., aan den Laarder weg te Bussum. De vrouw des huizes hoorde 's nachts om 3 uur eenig gerucht, doen in de meening dat er een raam openstond, ging zij naar de tweede verdieping en sloot daar een raam. Zij ging daarna weder naar bed, doch toen hoorde zij beneden opnieuw eenig gerucht. Kordaat ging zij beneden kijken wat er aan de hand was, doch zij bemerkte niets bi- zonders. Toen het echtpaar 's morgens om half zeven opstond en in de benedenkamer kwam, was daar alles overhoop gehaald en nagezocht. Vreeselijk geschrokken ging men verder kijken en ook in de huiskamer op de eerste verdieping, die vlak aan de slaapkamer grenst, was alles opengebro ken en onderst boven gehaald. Een geld kistje bleef onaangeroerd,, doch een ander houten kistje, waarin een groot bedrag aan geld was geborgen, heeft men geledigd. Voorts heeft men een z.g. dubbeltjesspaar pot, die geheel gevuld was, leeggemaakt. Het zilverwerk heeft men onaangeroerd gelaten. In de kamer op de bovenverdieping sliep een baby, die blijkbaar niet wakker ge worden is. Vermoed wordt, dat men zich door mid del van een valschen sleutel toegang heeft verschaft of de Inbrekers door een raam cp de bovenste verdieping zijn binnenge drongen. Later ontdekte de vrouw, dat op een bloc note, die op tafel lag, het volgende geschre ven was: Mevrouw, Wees zoo goed en pas goed op uw kind, daar het anders ontvoerd wordt vandaag ot morgen. De moeder schrok natuurlij* geweldig en is, evenals de vader, geneel overstuur. De politie is op de hoogte gebracht en stelt thans een uitgebreid onderzoek in. Naar wij nog vernemen, hebben uit vrees de ouders en het kind den afgeloopen nacht niet in hun eigen huis, maar bij familieleden doorgebracht. DE GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT. De centrale recherche heeft in haar wo ning aan de Bentinckstraat te Amsterdam een 31-jarige ongehuwde vrouw gearres teerd, die verdacht wordt van heling en medeplichtigheid aan den diefstai van goud uit het tandheelkunde instituut te Utrecht. Zij is naar Utrecht op transport gesteld en ter beschikking gesteld van de justitie al daar. RIJWIELEN EN ONDERDEELEN GESTOLEN. Drie personen in bewaring gesteld. De politie van het bureau Stadhouders kade te Amsterdam heeft in de laatste dagen drie mannen gearresteerd, die zich aan diefstal en heling van onderdeelen van rijwielen hadden schuldig gemaakt, toebehoorende aan een groote firma in radio-artikelen en rijwielen. De twee jongsten van het drietal, resp. 18 en 20 jaar oud, waren bij de firma in dienst. De gestolen onderdeelen verkochten zij aan den heler, die 30 jaar oud is. De politie had in verband met deze zaak nog drie personen in bewaring gesteld, doch aan gezien er niet voldoende bewijs tegen hen was, heeft zij hen weder op vrije voeten gesteld. De diefstallen zijn in den loop van het laatste jaar gepleegd. DE DICHTER-ZANGER SPEENHOFF VOOR EEN MOEILIJKHEID Door verdwijning van een manuscript. De bekende dichter-zanger J. H. Speen- hoff, die om zijn eigen zoo dikwijls gebezigde woorden te gebruiken overal waar hij voor zijn publiek optreedt een lach en een traan toovert, wordt sinds een anderhalf jaar gekweld door een ge heimzinnige geschiedenis, welke hij al dien tijd voor zichzelf heeft gehouden, maar welke hij nu toch aan de openbaar heid prijs wenscht te geven in de hoop, dat het mysterieuze raadsel daardoor tot een oplossing zal komen. De hulp, welke hij langs dezen weg in roept, houdt verband met de opsporing van een manuscript, hetwelk hij na zijn Indische reis schreef over het leven in onze Oost, in het bijzonder dat op de olie-ondernemingen. De heer Speenhoff leende anderhalf jaar geleden dit manus cript ter lezing aan een van zijn intieme vrienden. Sindsdien is het werk, bestaan de uit circa 100 getypte vellen, spoorloos verdwenen. Reeds tijdens zijn verblijf ln Neder- landsch-Indië begon de dichter-zanger te werken aan een boek, dat hij onder den titel „In ons Indië" na zijn terugkomst in het moederland wilde uitgeven. In het tweede deel beschreef de heer Speenhoff de toestanden in en rond de plantages en in het bijzonder het leven der Europea nen, zooals dat in werkelijkheid is en niet zooals dat dikwijls wordt voorge steld. Dit deel van Speen hoff's werk ver telt van een jongeman, die naar Indië wordt uitgezonden en in een olieonderne ming zal worden geplaatst. Hem is me degedeeld, dat Europeanen op de planta- 1 ge leven als beesten en niets anders doen j dan vechten, luieren, drinken en zich rijk I stelen. Tijdens de bootreis stelt hij zich alvast op een dergelijke levenswijze in. In zijn nieuwe omgeving aangekomen, ziet hij tot zijn niet geringe verbazing en blijdschap, dat men hem het Indische le ven in Holland valsch heeft voorgesteld. Met manuscript geeft dan een beschrijving KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN Een kreupel paard T. J. v. R., stroohandelaar te A1 p h e n a. d. R ij n, stond terecht, omdat door hem met een paard,*dat kreupel liep, was gere den. De agent van politie, K., had gecon stateerd, dat de hoeven van het paard ge heel waren versleten en dat zich aan de hoeven een bloedende wond vertoonde, waardoor het paard niet op den poot kon staan. Verdachte ontkende dit, wel was net paard kreupel, maar dit kon gemakke lijk daar een paard dat op een scherp voorwerp stapt, wel meer verwondingen onder tusschen de hoeven krijgt. Tevens werd door hem 'n verklaring van den vee arts v. Wijk overlegd, waarin deze mede deelde, dat het paard leed aan hoefkan- ker De agent bleef echter bij zijn verkla ring en was van oordeel, dat, indien het paard goede hoefijzers had gehad, dit niet voorgekomen zou zijn. De ambtenaar vond het eveneens een ergerlijk feit en vorder de dan ook een geldboete van f 15 subs. 10 dagen. Rekening houdende met ver- dachte's omstandigheden eischte de kan tonrechter een boete van 8 subs. 8 dagen.' Geaarzeld bij het verleenen van voorrang Voortgezet werd de behandeling van het motorongeval tusschen Bodegraven en Zwammerdam, waarbij meerdere personen meer oi minder ernstig werden gewond. Als nieuwe getuige in deze zaak werd nog gehoord v. d. M. uit 's Graven- zar.de. die als duopasagier bij het ongeval betrokken was geweest. Deze getuige kon slechts weinig mededeelen, daar hij niet alle aandacht aan weg had besteed. H. C. A., die naast de bestuurder van de vracht auto gezeten had, verklaarde dat voor en achter den wagen, wie schuin op den weg stond, voldoende ruimte was om te pas steren. Z.i. was de voorste motorrijder ge schrokken van de met grootere snelheid hem achterop komende motor, waardoor deze was gaan schudden. H. C. G. uit Bo degraven, bediende v. Albert Hein, ver gaarde eveneens, dat er voldoende ruim te was om te passeeren en verklaarde daar bij, dat hij met zijn transportij wiel, waar op een breede mand was bevestigd, tus schen de ruimte aan de voorzijde van den vrachtwagen was heengereden. De ambte naar was echter van meening, dat dit on- van het leven, zooals het in werkelijkheid is en dat zich in niets onderscheidt van dat, hetwelk men van een beschaafd en ontwikkeld mensch mag verwachten. Dit tweede gedeelte leende de dichter- zanger ter lezing aan een van zijn beste vrienden, omdat hij een uitgever bereid had gevonden het boek uit te geven en hij er prijs op stelde het oordeel te verne men van iemand, die daartoe zijns inziens bevoegd is en die wellicht eenige cor recties zou kunnen aanbrengen. Deze vriend stond het werk voor eenigen tijd weer ter lezing af aan een derden per soon en sindsdien is het spoorloos ver dwenen. Naar de heer Speenhoff mee deelt, is gedurende anderhalf jaar op alle mogelijke manieren getracht het manus cript terug te vinden. Dat is evenwel hoe vreemd dat ook is niet gelukt. Omdat het niet uitgesloten is, dat het manuscript op de ëen of andere wijze in het bezit is gekomen van nog een vierden persoon, verzoekt de heer Speenhoff langs dezen weg ieder, die het moge aan gaan, zijn werk terug te willen zenden aan zijn adres: Seinpostduin, Schevenin- gen. „Een werk van bijna twee jaren en honderd getypte vellen omvattende, kan toch niet zoo maar verloren gaan", aldus redeneert de dichter-zanger. Voor hem beteekent deze mysterieuze verdwijning een groot verlies, want een nieuw boek schrijven is in de gegeven omstandighe den niet mogelijk en het eerste deel ook een werk van vele maanden en be vattende een beschrijving van de boot reis naar Indië is waardeloos, zoolang het tweede gedeelte niet is teruggevon den. gevaj door de schuld van de vrachtauto- bestuurder was veroorzaakt en vorderde een geldboete van 15 subs. 10 dagen. De Raadsman van verdachte betoogde, dat het ongeval was veroorzaakt door den motor- rijaer. Deze had volgens de raadsman ge aarzeld met het gebruik maken van zijn voorrangsrecht en daardoor was zijn cliënt in de veronderstelling gekomen, dat zij voor hem zouden wachten, waarom hij dan ook vrijspraak vroeg. De kantonrech ter, uitspraak doende, was van oordeel, dat de autobestuurder wel de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, doch meende uit da verklaringen vrijspraak te moeten concludeeren. Het gebeurde in de bocht.... K., vrachtrijder te Leiden, was ge dagvaard wegens het veroorzaken van ma- terieele schade ten bedrage van 1000 aan de personen-wagen van de Fa. P. De aan leiding tot dit ongeval was geweest, dat K. bij de kiosk „De Witte Wimpel", kort bij Weerden, wat wilde gebruiken, waar door hij kort bij de bocht was overgesto ken. Midden op den weg staande, was de auto van de Fa. P. bovenop de vrachtwa gen gereden, waardoor groote schade was veroorzaakt. K. was niet verzekerd, waar oor deze geheele schade voo zijn rekening kwam. Verdachte's verdediging bestond uit de mededeeling, dat hij de personenauto niet had zin aankomen, wat wel te begrij pen was, daar het vlak bij een bocht ge beurde, waar het uitzicht belemmerd werd door ligustrumstruiken. De kantonrechter meende, dat als verdachte geen uitzicht had gehad, hij maar iemand naar de bocht had moeten zenden om te zien of er iets aankwam en ook wat de snelheid betrof van de personenauto, was de kantonrech ter van meening, dat deze normaal was geweest. De ambtenaar eischte een geld boete van 10 subs. 10 dagen, daar hij dit een grove overtreding vond, terwijl het van verdachte dom geweest was zich niet te verzekeren. Nu had hij het echter wel gedaan, doch daarmede redde hij niet zijn zaak. De kantonrechter vond het feit eveneens ernstig en verhoogde de eisch van den ambtenaar tot 15 subs. 10 d. Baldadigheid. Het zoontje van v. W. te Ter Aar was met het paard naar den smid geweest, om dit te laten beslaan. Terugkomende had H. tegen hem gezegd, zooals hij voor den kan tonrechter verklaarde: „Teun rij toch een beetje door", waarop hij het paard met een stok een paar klappen had gege ven en vervolgens de stok tegen het paard zijn kop aangegooid. Hierdoor was het paard op hol geslagen, doch gelukkig had de 13-jarige bestuurder zich nog aan de manen van het paard weten vast te klam pen, waardoor erger was voorkomen. H. was niet verschenen, waarop de ambtenaar een geldboete eischte van 15 subs. 15 da gen, daar hij van meening was dat tegen dergelijke baldadigheid maar eens stren ger moet worden opgetreden. De kantonrechter veroordeelde verdach- tet tot 15 subs. 15 dagen. Het was bef eenige middel om (e beletten dat er auto's voor mijn winkel parkeer en. //sss/ss"*'/ 's/s///* A A I 3 O k 5 Rr P i ^9 ho 11 K 11 13 IjsgaiM 15 MI -.V -1> UK, I ES19 2.0 11 «jjtt. ib IH is H U Horizontaal: 1. hoop, stapel; 4. bovenlucht; 7. oor logen (Lat); 9. driekante hoed; 12. meisjesnaam; 13. onder richt; 14. gevangenis; 15. niet harde slag; 16. iedereen; 17. ont kenning; 18. goed fr.19. meisjesnaam; 20. rangtelwoord; 22. fust; 24. bloem; 26. schimp naam. Verticaal: 1. deel van het strottenhoofd; 2. weeklacht; 3. portwijn; 5. vrucht van den talkboom; 6. aftreksel öoor koning of distillatie; 7. uitslag öp de huid; 8. in het vervolg; 10. deel van den voet; 11. raaf achtige vogel, 21. paardenvlieg; 23. regelmatigheid; 25. het op lichten. HOOFDFILMS AANVANGSUUR Proces met gesloten deuren (Olga Tsche- chowa Sabine Pe ters). Hoogspanning! Le vensgevaarlijk. (Pat O'Brien Margaret Lindsar). Born to dance (Elea nor Powell). Het Geheim van Charlie Chan (War ner Oland). Om hun kind (Shir ley Temple). Sherlock Holmes (Hans Albers, Heinz Riihmann). Een soldaat en een jong meisje. (Barba ra Stanwyck). Speelfilm Muziek- en dansfilm Detective Speelfilm Detective Speelfilm Dag. 8.-511 15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag 8—11 uur Zon dags bovendien 27 uur Matinée Zaterd en Dond., 2 uur Matinee, Zaterd. Woensdag en Donderdag. Dag. 811, Zondags bovendien 47 811 uur. Matiné Zaterdag en Woens dag 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Donderd., 2 uur Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd. Goedgekeurd v. volwassen :i

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11