Subcommissie als bemid delaar in het Verre Oosten DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Wil Hitier bemiddelen? De wedstrijd Euwe-Aljechin Groote brand te Katwijk aan Zee Verruiming van de kalvertoewijzing 1938 29ste Jaargang VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 No. 8871 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weekt 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Rondom een droevig gebeuren De „Maasbode" schrijft: „In Tilburg stierf een groepsleider van de N. S. B., wien de kerkelijke begrafenis moest geweigerd worden. Dat is de eenvoudige consequentie van de bisschoppelijke voorschriften. Dat niet-katholieke N. S. B.-leiders van die begrafenis een soort betoo ging trachtten te maken, is nog tot daartoe. Maar dat ook katholieken zich daar toe leenden en dat zelfs één hunner daarbij woorden sprak, die een ka tholiek wel allerminst passen, is diep betreurenswaardig. Het is wel een bewijs, hoe verder felijk een beweging als de N. S. B. werkt op de katholieke mentaliteit, op den sensus catholicus van haar aanhangers." Het bovenstaande is ontleend aan een artikeltje in de „Maasbode" van gister avond. Ook wij willen een enkele opmerking maken bij dit gebeuren. In „Volk en Vaderland" wordt die over leden groepsleider voorgesteld als een held voor zijn overtuiging. Wij willen de nagedachtenis van den ons onbekenden overledene niet onzerzijds gaan besmeuren natuurlijk niet. Wij hopen van ganscher harte, dat hij te goeder trouw heeft ge daan alles, wat hij heeft gedaan, en dat dus de Goddelijke Rechter in hem geen schuld vindtMaar wij achten het in strijd met het respect, dat men aan een overledene kan en dus moet brengen, als men rondom den doode een betooging formeert: een overledene, die objec tief ongehoorzaam is geweest aan de hem door God gestelde leiders, gaat ver- heerlijken als een held.... Dan kan, helaas, het Socialisme in ons vader land roemen op tientallen helden „hel den", omdat zij ook, ondanks alle gevolgen van die ongehoorzaamheid, als Katholie ken zich niet wilden onderwerpen aan het Kerkelijk Gezag. Nog een andere opmerking willen wij maken. Er zijn telegrammen gestuurd naar Aartsbisschop en Bisschop van Den Bosch, of aan dien nu overleden Katho liek, die als voorman in de N. S. B. wilde sterven, de laatste Heilige Sacramenten konden worden toegediend. Hierop heeft de Aartsbisschop geantwoord, mede na mens Mgr. Diepen, dat dit niet kon ge schieden.... Er is toen een telegram ge zonden (30 October) naar den Paus! Ant woord hierop is niet gekomen; wordt al thans in „Volk en Vaderland" van 5 No vember nog niet vermeld. Maar wij willen hier even de aandacht vestigen op een zin in het naar den Paus gezonden' tele gram namens de „N. S. B. Raad van Ka tholieken", n.l. dezen zin: „Betuigen on der alles onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan Heiligen Stoel". Onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid, als men zijn Bisschop positief ongehoorzaam is, ver zaakt aan den trouw aan het wettige Ge zag in de Kerk! Zulk een betuiging van gehoorzaamheid is heel erg in strijd met de logica! EEN DERDE KIND TE ROTTERDAM VERMIST Nu een 12-jarige scholier Sedert gistermorgen wordt te Rotter dam de 12-jarige scholier Hilbert Krijn Joldersma vermist, wonende Catharina Beersmanstraat 101a. De jongen heeft gisterenmorgen met zijn fiets de ouderlijke woning verlaten er, is niet teruggekeerd. Hij is in het bezit van een oud heerenrijwiel. De politie verzoekt zijn opsporing en terugbrenging. DE BESPREKINGEN TE BRUSSEL. Het voorstel inzake een beperkte commissie aangenomen. De gistermiddag gehouden voltallige con ferentie te Brussel is in staat geweest een belangrijk resultaat vast te stellen. De delegaties hebben, zonder tegen stand, een ontwerp aangenmen, dat ten doel heeft een beperkte commis sie in het leven te roepen met tot taak in het Japansche antwoord op de Bel gische uitnoodiging de mogelijkheden voor een verzoening op te sporen en in dien geest een ontvangstschrijven op te stellen, dat een beroep op den goe den wil van xokio inhoudt en beiden partijen aan te bieden den vrede te herstellen. De moeilijkheid, welke nog moet worden opgelost, is de samenstelling dezer com missie. Over die kwestie zou in een tegen hedenochtend belegde geheime zitting wor den beraadslaagd. De voor Donderdagavond 6 uur vastge stelde bijeenkomst moest worden verscho ven om den gedelegeerden gelegenheid te geven te onderhandelen en het Spaak mo gelijk te maken politiek overleg te voeren, daar hij door den koning der Belgen be last is met de samenstelling van een nieu we regeering. EEN INITIATIEF VAN DUITSCHLAND? „Le Journal" maakt melding van een gerucht, dat in welingelichte kringen te Berlijn de ronde doet en volgens het welk de Duitsche regeering zeer spoe dig een initiatief zou nemen in ver band met het conflict in het Verre Oosten, de uitvoering zou worden toe vertrouwd aan von Ribbentrop. „Het zou hier een bemiddeling kunnen betreffen tusschen China en Japan. De eerste polsingen zijn reeds aan beide kan ten verricht door de Duitsche diplomaten en zouden in staat stellen te hopen, dat het conflict zou kunnen worden geregeld in een vrij nabije toekomst". Japansche officieele kringen spreken met klem tegen, dat er eenigerlei stap gedaan wordt voor het sluiten van vrede. Desal niettemin doet het gerucht de ronde, dat Japan gaarne het avontuur van Sjanghai aou beëindigen en dat de marine ver stoord is over de minderwaardige taak der oorlogsschepen bij de blokkade. Welingelichte kringen te Tokio geloo- ven, dat Hitier meer aanvaardbaar zal zijn als bemiddelaar dan Roosevelt. Reuter verneemt, dat Tsjang Kai Sjek bij wijze van proef in kennis gesteld is van Japansche vredesvoorwaarden. De Chinee- sche generalissimus houdt echter vast aan herstel van den toestand, zooals die was voor het uitbreken der vijandelijkheden en aan een strikt inachtnemen van artikel 1 van het Negenmogendheden verdrag, d. w. z. eerbiediging door de verdragsonder- teekenaars van de Chineesche souvereini- teit, onafhankelijkheid en onaantastbaar heid ten opzichte van gebied en bestuur. DE KWESTIE DER OORLOGS VERKLARING. Volgens het Japansche blad „Hotsji" wint de meening ten gunste van een oor logsverklaring aan China veld in -Japan sche regeeringskringen Vooral de vloot be pleit het verklaren van oorlog. Het leger is er tegen. Het hoopt door geen oorlog te verklaren te vermijden de mogelijkheid te verliezen handel te drijven met het bui tenland, of liever oorlogsmaterial in te voeren. Ook vreest het leger, dat een oor logsverklaring de buitenlandsche betrek kingen van Japan nog meer zal complicee ren. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Bezetting van stad in Honan. Aan het front van Peiping heeft de Ja pansche legermacht, welke de grens is overgetrokken en de provincie Honan is binnengerukt, de stad Tsjangteh bezet, ge legen op 508 K.M ten Zuid-Westen van Pei ping. De Chineezen lieten hierbij ruim 500 dooden De Japansche afdeeling, die aan het Noor delijk front de vluchtende Chineezen ach tervolgt, is Tsjilintoh, 30 kilometer ten Noorden van Ttaijoean, gepasseerd. De Japanneezen konden zoo snel opruk ken, doordat de Chineezen geen gebruik konden maken van de in de bergachtige streek van Kwangsoentsjen aangelegde verdedigingswerken. Op één punt staan de Japanneezen op 20 kilometer van Taijoean: zij verwachten den val van die stad bin nen vier of vijf dagen. Met deze verovering van Juetse, op 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Taijoean,zijn alle Noord-Chineesche spoorwegen in han den der Japansche troepen. Voorts is het den Japanneezen gelukt aan de spoorlijn PeipingHankau de plaats, Tsjangte te bezetten. De Japanneezen staan thans dicht bij Tsinanfoe. DE STRIJD BIJ SJANGHAL Volgens den woordvoerder van het Chi neesche hoofdkwartier te Sjanghai zijn de Japansche aanvallen bij de Soetsjau mis lukt, doordat het Chineesche geschut twee van de drie geslagen bruggen heeft ver nield. Sedert drie dagen wordt verwoed ge vochten te Oesjiaso, 10 kilometer ten Wes ten van de internationale nederzetting, waar de Japanneezen over de Soetsjau wil len trekken en bovendien de verdedigers van Nantsjiang aan de Zuidzijde wil om singelen Ten aanzien van vaarskal veren met ruim 7 pet. De ossentoewijzing ongewijzigd Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de Minister van Economische Za ken, na ingewonnen advies van de drie centrale landbouworganisaties en van den algemeenen Nederlandschen Zui- velbond (F. N .Z.) heeft besloten, voor het jaar 1938 de toewijzing van vaars- kalveren met 25.000 stuks te verhoo- gen en mitsdien te brengen van circa 350.000 op circa 375.000. In de bestaan de ossentoewijzing zal geen wijziging worden gebracht. Hierbij werd in zooverre van het bovenbedoelde advies afgeweken, dat in plaats van een verruiming van 10 pet., een verhooging van ruim 7 pet. voldoende werd geacht. Bij het nemen van deze beslissing is re kening gehouden met de vleeschpositie, de zuivelpositie en de moeilijkheden, gere zen bij de uitvoering van de huidige teelt regeling. Vleeschpositie. De Minister is van oordeel, dat een ver dere inkrimping van den rundveestapel bij de tegenwoordige toewijzing zou kun nen intreden. Gezien het nauwe verband tusschen de vleeschproductie en de groot te van den totalen rundveestapel, kon, al thans voor de naaste toekomst, tot eenige verruiming van de kalvertoewijzing worden overgegaan, waardoor voorkomen werd, dat de rundvleeschproductie ten opzichte van de behoefte te veel zal dalen. Bij het nemen van zijn beslissing heeft de minister terdege overwogen, dat een doelbewuste vergrooting van de vleesch- DE WERELD IN VOGELVLUCHT In de bijeenkomst van de Negen-mogend- heden-conferentie te Brussel is gisteren overeenstemming bereikt uver de benoe ming van een commissie van drie of vier staten, die zich tot Japan zou moeten wen den, teneinde te vernemen op welke voor waarden dit land zou willen medewerken. Tevens verluide, dat Hitier het initiatief wilde nemen om als bemiddelaar op te tre den tusschen Japan en China. Dit wordt echter weer tegengesproken. Er zijn dus wel vredelievende plannen, maar alles hangt af van de houding van Japan. Het ziet er nog niet naar uit, dat het de operaties in China één-twee-drie zal stopzetten. Op het oogenblik hebben de Japanners, vooral in het Noorden te veel succes. Wanneer zij werkelijk van plan zijn om het Chineesche avontuur te beëindigen, zullen zij toch eerst trachten zooveel mogelijk voordeel te behalen, ten einde hun positie bij de onderhandelingen zoo stevig mogelijk te maken. Overigens verklaart Tokio ronduit, dat het geen inmenging van welke zijde ook zal dulden. In voltallige bijeenkomst heeft de com missie voor de niet-inmenging de ont- werp-resolutie betreffende de verwijde ring der vrijwilligers en het toekennen van oorlogsrechten en de aanbeveling, volgens welke de voorzitter gemachtigd wordt, zich nopens de resolutie tot de Spaansche partijen te wenden, goedge keurd. Er zit dus weer eenige voortgang in deze kwestie. Het eindresultaat is even wel nog lang niet bereikt, daar Italië het voorbehoud gemaakt heeft, dat Rusland ook z'n volledige goedkeuring aan het heele plan za] moeten geven. Voorloopig heeft Maisky zich van stemming onthou den. De berichten, dat Groot-Brittannië op het punt staat Franco te erkennen, zijn onjuist, ofschoon wel onderhandelingen sinds eenige weken gevoerd worden over het nemen van practische maatregelen voor een contact met de autoriteiten in de groote gebieden van Spanje, die door de nationalisten zijn bezet en waar Groot- Brittannië groote handelsbelangen heeft. productie, als gevolg van de verhooging der kalvertoewijzing, het risico van een prijs daling met zich medebrengt. Hoewel de Minister op het standpunt staat, dat de huidige slachtveeprijzen niet te hoog zijn, is hij niettemin tot verruiming van de kal- vertoewijging voor 1938 overgegaan, daar hij van oordeel is, dat zonder deze verrui ming de rundvleeschproductie te klein zal worden voor de binnelandsche behoefte. Moeilijkheden bij de uitvoering der huidigen teeltregeling. Vele omstandigheden, zooals de oprich ting van nieuwe bedrijven, het groote aan tal kleine bedrijven, enz maken, dat de toe wijzing in 1938 zeer moeilijk uitvoerbaar zal zijn, indien de landbouwcrisisorganisa ties niet over meer vaarskalveren zullen kunnen beschikken. De bezwaren doen zich het sterkst gevoelen in streken met veel kleine bedrijven. Een eventueele vergroo ting van de ossentoewijzing komt aan deze bezwaren niet tegemoet. Zuivelpositie. Intusschen kan een verhooging van de toewijzing van vaarskalveren tengevolge hebben, dat het aantal melkkoeien toe neemt. De vraag kan worden gesteld, of het toewijzen van meer vaarsKalveren verant woord kan worden geacht met het oog op de zuivelpositie. Hoewel niet kan worden gezegd, dat de zuivelpositie van dien aard is, dat de toe komst met gerustheid kan worden tege- moetgezien, kan toch een groote verbete ring worden geconstateerd. Deze verbete ring acht de Minister van dien aard, dat een grootere toewijzing van vaarskalveren ook uit het oogpunt van de zuivelpositie ver antwoord is. De Minister is mitsdie van meening, dat de toestand op de zuivelmarkt geen belet sel behoeft te zijn voor een verhooging van de toewijzing met 25.000 stuks, welke ver hooging, met het oog op de vleeschpositie en de bezwaren, welke aan de uitvoering der teeltregeling verbonden zijn, noodza kelijk geacht moet worden. De zuivelpositie is evenwel niet zoo gunstig, dat tot een grootere verruiming dan 25.000 stuks kan worden overgegaan. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een sub-commissie van de Negen-mo- gendheden-conferentie als bemiddelaar in het Verre Oosten. Een Duitsch initiatief? (lste blad). De vrijwilligers-kwestie. (3de blad). Spaak thans kabinetsformateur in Bel gië. (3de blad). Zal Hitier volgende week een groote rede houden over Duitschlands koloniale eischen? (3de blad). Binnenland Instelling van een gezondheidsdienst voor vee- en melkcontrole in Zuid-Holland en Utrecht. (3de blad). Wijziging in het stelsel van steunverlee- ning aan de melkveehouders. (3de blad). De toewijzing van vaarskalveren is voor 1938 met ruim 7 pet. verhoogd; oe ossentoe wijzing blijft ongewijzigd, (lste blad). Thans wederom een 12-jarige jongen te Rotterdam vermist, (lste blad). Scharpeurder naar het Friesche Wad uit gevaren en niet teruggekeerd. (4de blad). Lelden De officieele opening van de overdekt* zweminrichting. (2de blad). Sport en Wedstrijden De dertiende partij EuweAljechin door Euwe gewonnen. (4de blad). i Wij ontvingen meerdere opgaven van de 41e zet van de 13e partij. Toen Euwe echter bij de afgifte van zijn 41e zet deze terstond bekend maakte, was er geen sprake van ra den meer. We zullen voor de volgende partij aan twee inzenders(sters) f 5.toe kennen. Zie daarvoor de courant van mor gen. Hedenmiddag half een brak brand uit in het haringpakhuis, kantoren en opslag plaatsen van de reederij A. den Duik aan de Rahusenstraat alhier. Het vuur greep direct geducht om zich heen, zoodat het niet lang duurde, of het geheele gebouwen complex, in totaal een oppervlakte be slaande van 300 M.2, was totaal uitge brand. Met assistentie van de brandweer van Katwijk aan den Rijn tastte de brand weer het vuur krachtig aan, doch kon te gen de vuurzeee niets uitrichten. Men had het vuur om half twee reeds onder de knie, doch de gebouwen en schuren waren afge brand. De schade is aanzienlijk. De reederij was echter behoorlijk verzekerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1