De mogendheden confereeren te Brussel DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Kerk en de vrede Zal een bemiatieiingsaanbod gedaan worden? 29ste Jaargang No. 8870 3)e CeidaeheSou/ftMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent ner week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 door Prof. Dr. Friderich Muckermann S.J. Rome Wanneer men 's avonds op de Monte Pincip staat en naar het Vaticaan staart, kan men telkenmale het schouwspel gade slaan, hoe langzamerhand de koepel van den Sint Pieter in de late schemering ver zinkt. Men ziet dan enkel nog het opflik keren der lichten van de radlomasten en kort daarna glinsteren reeds fenkele een zame sterretjes. In deze eenvoudige gebeurtenis ligt een gelijkenis verscholen: immers ook het Va ticaan, en alles wat haar omringt, schijnt vaak genoeg in de wereldgebeurtenissen verzonken te zijn, terwijl heel het terrein eenvoudig overgelaten wordt aan enkele hemellichten, die een zinnebeeld zijn van de onvermoeibare activiteit van het we reldrijk. Doch wacht slechts even, want het wordt weer licht en opnieuw glanst in haar oude pracht en schoonheid de koepel van Michel Angelo, die daar juist nog door de donkerte omringd was. Wanneer men dit schouwspel vaak heeft gadegeslagen, zal men er vanzelf toe komen om alle dingen te zien in het licht der eeuwigheid, die zich telkens aan ons opdringt, wanneer we de Stad van het Vaticaan, de Eeuwige Stad beschouwen. We vermelden deze gelijkenis speciaal nu we aan den vooravond staan van gebeurtenissen, die diep zullen ingrij pen in het leven van iedere Europeaan. Het heeft geen zin om de wereld te zien zooals ze feitelijk zijn moest, maar men moet haar beschouwen zooals ze werkelijk is. En de werkelijkheid is nu eenmaal zoo, dat we toch ernstig rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat er een Euro- peesche oorlog kan uitbreken, die dan van zelf tot een Wereldoorlog wordt, die op haar beurt weer den vorm zal aannemen van een felle klassenstrijd in dienst van het godloos communisme. Niet zelden is het uitbreken van een oorlog slechts een uitbarsting van vertwijfeling en dat zal ook waarschijnlijk bij de toekomstige oor log het geval zijn. Of we op dit punt gelijk hebben of niet, doet niets ter zake. Het is voldoende dat de mogelijkheid bestaat, dat we gelijk zou den kunnen hebben, teneinde te herinneren aan enkele waarheden der Christelijke We reldbeschouwing, waarmee men ten allen tijde zijn voordeel zal kunnen doen. Het Christendom leg ons den plicht op om met alle geoorloofde middelen den vrede te dienen. Wanneer alle geboden der Christe lijke moraal door de machthebbers dezer wereld opgevolgd worden, dan zou men zich in onze dagen ook niet meer door de uiteindelijke oorzaak van de politiek naar een oorlog laten drijven. Daarom is het on ze taak juist in deze historische ure te verklaren, dat wij alle elementen van den godsdienst in dienst willen stellen van den vrede, om de vrede onder de volken te handhaven. De Verlosser der Wereld is onder ons verschenen, terwijl Hij de boodschap des vredes bracht en wij zouden geen goede navolgers van Hem zijn, indien wij niet be reid waren, om uit deze vredesboodschap ook op wereldlijk terrein de noodige con sequenties te aanvaarden. Hoe zouden we het erfdeel van Bene- dictus XV door werkloos te blijven over kunnen laten aan de Communisten, die zich op het oogenblik met de hun eigen dubbel zinnige redeneeringen voorbereiden op een oorlog, terwijl ze tevens beweren, dat zij zich moeite geven om den vrede te hand haven. Zij staan altijd voor het moeilijke dilem ma, waartoe iedere materialistische wereld beschouwing hun noodzakelijkerwijze voe ren moet. Wij echter bezitten de juiste op vatting van den vrede, die zonder een gods dienst, die werkelijk boven alles staat, een utopie is en vol tegenstrijdigheid. En daarom verkondigen we thans mo gelijk dat we ongelijk hebben, want won deren zijn de wereld niet uit dat we aan den vooravond staan van zulke vreeselijke gebeurtenissen, die ons aller begrip te bo ven gaat, dat de Kerk al haar kinderen be mint, onverschillig in welk politieke kamp zij ook door de omstandigheden gedreven hun toevlucht hebben genomen, of aan welk front ze ook mogen strijden. Zij zal werkelijk boven de partijen blijven staan en boven alle wisselvalligheden der for tuin, zojials de koepel van den Sint Pieter, die een symbool is van de souvereiniteit van Christus Koning, den regeerder over alle volkeren, den Heer van het heelal. In oorlog of vrede steeds zal de Kerk het heil der zielen zoeken, bij overwinnaars en bij de overwonnen partijen en vóór alles zal zij met alle middelen streven naar ge rechtigheid in deze wereld, naar erkenning van de menschelijke waardigheid en men- schelijke vrijheid, naar alles wat van den beginne af de wezenlijke inhoud der cul tuur van het avondland beteekende. Wat de toekomst brengen zal? Het vol gend jaar, in de volgende tientallen jaren? Dat weet God alleen! Wanneer een rivier zich ontwikkelt en in een stroomversnel ling geraakt, dan schuimt en bruist alles in een schijnbare verwarring door elkaar, terwijl de rivier rustig haar weg vervolgt en kort nadien weer tot rust komt. In der gelijke droeve dagen, wanneer een don kere nacht over de wereld daalt kan men zich slechts uitkomst verschaffen door vol geloof op te zien naar de zinnebeelden van de eeuwigheid en naar de sterren, die rus tig hun baan bewandelen, onverschillig of men op aarde weent of lacht, of de stormen loeien ofwel stil de zomer rijpt. De groote, vaak angstwekkende rust van de koepel van den Sint Pieter, die telkens weer uit den nacht der geschiedenis oprijst, herinnert ons aan al datgene uit vroeger eeuwen wat ons kracht en troost kan schenken, zij herinnert ons aan het vertrouwen op God, aan geloof, hoop en liefde, aan het Gods rijk, aan een nieuwe menschheid, aan den vrede, die niet van deze wereld is.... DE WERELD IN VOGELVLUCHT Op den eersten dag der Negen-mogend- heden-conferentie te Brussel hebben de gedelegeerden van de verschillende ver tegenwoordigde mogendheden zich beperkt tot algemeene besprekingen. De indruk was, dat het verloop niet onbevredigend was. Die indruk schijnt voornamelijk ge baseerd te zijn op de particuliere gesprek ken, welke de gedelegeerden onderling in de middagpauze hebben gehouden, en die gewoonlijk belangrijker zijn dan de offi- cieele redevoeringen. Zoo heeft de Chi- neesche vertegenwoordiger Wellington Koo een onderhoud gehad met de Italia nen op de conferentie en als men mag af gaan op de verklaringen van den Italiaan- schen spreker dan heeft dit onderhoud resultaat gehad. Want de houding van Italië is tot dus ver erg meegevallen. Weliswaar maakte de Italiaansche regee ring reserves, maar van een steunen van het Japansche standpunt, zooals verwacht werd na de openlijke sympathie-betuigin gen met de Japansche actie in China en de a.s. toetreding tot het anti-communis tisch pact, was geen sprake. Italië nam een vrij neutrale houding aan. Verwacht wordt, dat er vandaag, in de niet-openbare middagzitting, gesproken zal worden over de mogelijkheid van een bemiddelings actie. China heeft daar natuurlijk niets op tegen, maar heeft bij monde van Wel lington Koo reeds gewaarschuwd, dat het geen vrede tot eiken prijs aanvaarden wil. De soep wordt evenwel niet zoo heet ge geten, als zij wordt opgedaan. Het oplassen der Belgische kabinets crisis blijkt geen gemakkelijk werkje te zijn. De Katholieke staatsman Pierlot is al evenmin geslaagd als de socialist De Man, omdat de socialisten hun medewer king hebben geweigerd. En daar Pierlot de opdracht had, orn een regeering samen te stellen, steunend op de drie partijen (Katholieken, Socialisten en Liberalen) moest hij wegens de weigering der socia listen zijn opdracht teruggeven. DE MIST EN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. LANDBOUWER MET GESPAN DOOR TREIN GEGREPEN. Voerman onmiddellijk gedood. Op den onbewaakten overweg op de grens van de gemeenten Hoevelaken en Stouten- burg, is vanmorgen om half tien een ge span, bestuurd door den landbouwer E. Vreekamp bij het passeeren van den over weg, door een uit de richting Hoevelaken komenden lokaaltrein gegrepen. Vermoedelijk heeft V. door den mist den trein niet zien aankomen. De voerman werd op slag gedood en de wagen werd totaal vernield. Het paard bleef wonder boven wonder ongedeerd. Italië maakt reserves REGEERINGEN ZETTEN HUN STANDPUNT UITEEN. Op den eersten dag van de Negen-mo- gendheden conferentie te Brussel is in de ochtendzitting na de openingsrede van den Belgischen (demissionairen) minister Spaak het woord gevoerd door de vertegenwoor digers van Amerika, Engeland en Frank rijk. Norman Davis (Amerika) zeide o.a.: „Wij zijn niet gekomen, in de verwachting een wonder te zien, maar met het voornemen een beroep op de rede te doen. Wij zijn er van overtuigd, dat Japan en China moeten samenwerken en dat man moet komen tot een voor deze landen aanvaardbare oplos sing. Eden verklaarde, dat hij het volkomen eens was met de uiteenzetting van Norman Davis. Handhaving van den vrede is een kwestie van vitaal belang voor alle landen. Wij willen zien, aldus Eden, of wij niet op eenigerlei wijze kunnen bijdragen tot een herstel van den vrede in het Verre Oosten. Men moet niet wanhopen, al zijn de kansen op slagen vrij mager, de moeilijkheden moe ten tot energie aanzetten. Delbos betoogde, dat de conferentie een snelle en positieve poging moet doen om haar doel te bereiken. Wij moeten, zoo zei- de hij, er naar streven de slachtingen te be ëindigen. In den middag werd het woord gevoerd door den Russischen gedelegeerde Litwinof, die begon met er op te wijzen, dat de er varing heeft geleerd, dat conferenties, die met een bepaald doel bijeengeroepen zijn, soms neiging hebben, deze doeleinden te vergeten en dikwijls ook werktuigen wor den in de handen der aanvallers, vooral daar deze zich aaneensluiten en elkaar steunen. Hij hoopte, dat deze gevaren zullen kunnen worden vermeden en eindigde met de hoop uit te spreken, dat hij zich bij de voorstellen der mogendheden zou kunnen aansluiten. De Italiaansche gedelegeerde, Aldrovan- di, zeide in zijn verklaring, dat het conflict in het Verre Oosten naai zijn meening in wendige en uitwendige oorzaken heeft. De fascistische regeering moet alle reser ves maken ten aanzien van de resultaten eener conferentie, die, welke ook haar mid delen zijn, slechts tot platonische resultaten kan komen en daardoor een nieuw bewijs van onmacht zou geven, indien geen reke ning wordt gehouden met de werkelijkheid. Het eenig nuttige, aldus Aldrovandi, is het richten van een uitnoodiging tot beide par tijen, zich rechtstreeks met elkaar in ver binding te stellen. Daarna zal men niets meer te doen hebben. Geen vrede tot eiken prijs. De Chineesche gedelegeerde, Wellington Koo, gaf tot in bijzonderheden een uiteen zetting van de Japansche agressie en van de tot dusver daarmede bereikte resultaten. Hij weerlegde alle Japansche argumenten, o a. dat in China anti-Japansche gevoelens zouden heerschen en dat China zich schul dig zou maken aan militaire propaganda tegen Japan. Japan wil „samenwerking met China", maar deze samenwerking wil zeggen: poli tieke overheersching. Japan, aldus Wel lington Koo, moet doen zooals andere mo gendheden, d.w.z. onderhandelen met China op voet van gelijkheid. Japan wil recht- streeksche onderhandelingen, doch bij het conflict zijn ook andere mogendheden be trokken. De Chineesche gedelegeerde wees verder op het gevaar, dat het conflict zich over de Chineesche grenzen voortplant. Wellington Koo verklaarde, dat China tegenstand zal blijven bieden zoolang de Japansche agressie voortduurt en dat niet een vrede tot iederen prijs recht zal doen of de beschaving tot eer strek ken. De zitting werd te 18.15 uur opgeheven. Vandaag om 14.30 zou een besloten ver gadering worden gehouden. In conferentiekringen meent men te weten, dat een bemiddelingsaan bod bij China en Japan zou kunnen worden gedaan door eenige mo gendheden, die daarmede belast zouden worden. Een dergelijk plan zou besproken worden in de be sloten bijeenkomst. DE STRIJD BIJ SJANGHAI. Geen neutrale zóne. Het plan tot instelling van een neutrale zóne in Nantau is vervangen door een min der ambitieus plan, dat o.m. voorziet in de insluiting van een smalle strook, die het Noordelijk deel van Nantau zou omvatten, in den Franschen verdedigingssector. De Chineezen zijn echter nog voorstanders van het oorspronkelijke plan. De Japansche troepen doen nog steeds pogingen, verdere strijdkrachten over de Soetsjaukreek te werpen. Felle gevechten worden geleverd op een punt, gelegen op vijf mijl ten Westen van den verdedigings sector, waar de grootste af deeling Japan- neezen, die tot dusverre er in geslaagd is de kreek over te steken, tracht haar positie te versterken. Chineesche artilleristen be weren, dat zij twee van de drie Japansche pontonbruggen over de kreek vernield heb- hebben. Dit nummer bestaat nlt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Negen-mogendheden-conferentie te Brussel. (2de blad). Companys blijft aan als president van Catalonië. (2de blad). De Belgische kabinetscrisis nog niet op gelost. Ook Pierlot kan niet slagen. (2de blad). Frankrijks financieele positie en de sta kingsactie. (2de blad). Opstandige plannen van Ibn Saoed? (2de blad). Binnenland Op den onbewaakten overweg bij Hoe velaken is een voerman in den mist door een trein overreden en gedood. (1ste blad). Bij een aanvaring op de Kil te 's Gra vendeel is een stuurman overboord gesla gen en verdronken. (1ste blad). Te Vierverlaten had eveneens een aan rijding op onbewaakten overweg plaats. (4de blad). Nederland in mist gehuld. (4de blad). SporI en Wedstrijden De 13e partij EuweAljechin afgebro ken. (4de blad). Het werelduurrecord wielrennen van Slaats door Archambaud verbeterd. (4de blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN FOTO TIJDENS DE EERSTE ZITTI NG DER CONFERENTIE. NIEUWE OPCENTEN OP DE INKOMSTENBELASTING. De Volkskrant maakt naar aanlei ding van het gepubliceerde voornemen der regeering, om nieuwe opcenten op de in komstenbelasting te leggen de volgende zeer juiste opmerkingen: Aangekondigd is, dat tot dekking van de hoogere defensie-uitgaven mede de opcen- 1 ten (boven de bestaande) op de hoofdsom j der inkomstenbelasting zullen worden ver hoogd. I Loopt de regeering met deze aankondi- ging niet eenigermate op de ongewijzigde aanneming der voorgestelde wijziging van de Dienstplichtwet vooruit? Is niet denkbaar, dat tot een veel min der aanzienlijke verlenging van de eerste oefeningstijd wordt besloten dan de minis ter aanvankelijk noodig oordeelt, en dat bijgevolg de kosten verhooging aanmerkelijk lager zal zijn? Bovendien: aangenomen dat de twintig millioen die de regeering uit belastingver- hooging wil halen ten volle noodig zijn, ziet zij dan niet voorbij, dat er inkomsten zijn, die redelijkerwijs geen belastingverhooging toelaten? Verhooging der opcenten op de hoofd- som der inkomstenbelasting klinkt ons te I absoluut: noodig zal zijn, dat hier een grens wordt aangegeven, waar beneden geen op- centenverhooging zal plaats hebben. Het is al niet fraaie te zeggen: loonen en salarissen worden niet verhoogd; voegt men daar nog bij: maar de opcenten op uw belastingbiljet voor de inkomstenbelasting zullen wij wel verhoogen, dan wordt het beeld en de werkelijkheid nog lee- lijker. Wij willen derhalve aannemen, dat de op- centenverhooging pas zal intreden bij een vrij hoog inkomstenbedrag.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1