RIJNSTREEK WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 UE LEIDSCHE COURANT iWEEDE BI AD - PAG. 7 SASSENHEEVf. Ter aarde-bestelling Jan Philippo. Onder zeer groote belangstelling had gisterenmiddag de begrafenis plaats van den heer J. Philippo, in leven firmant van de export-firma en kweekerij N.V. Zonne veld en Philippo. Op het kerkhof waren zeer vele vakgenooten en autoriteiten aan wezig, onder wie prof. v. Slogteren, het be stuur van de afd. Bloembollencultuur. Een toespraak werd gehouden door ds. Kuiper, die wees op de belangrijke plaats, die de overledene in het maatschappelijke leven heeft ingenomen. Een groot geloof heeft den thans ontslapene kracht gegeven om zijn lijden te dragen. Als tweede spreker trad naar voren de heer J. Vreeken namens directie, kantoor-, schuur- en kweekerij-personeel, die de goe de eigenschappen van den overledene prees, waardoor hij de zaak tot grootere bloei heeft weten te brengen. Hierna sprak de heer M. Veldhuyzen van Zanten uit Lisse namens de vereenigingen „de Hyacinth" en „de Tulp"; de heer jhr. A. v. d. Pol te Heemstede, commissaris van de Land-Ex ploitatie Mij., waarvan de heer Philippo mede-directeur was. Een dankwoord voor de betoonde deel neming werd gesproken door een schoon zoon. Vele bloemen en kransen dekten de baar. Het geheele personeel was bij de be grafenis aanwezig. Biljarten. Maandagavond werd de wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van Sassenheim onder groote belang stelling voortgezet; de stand luidt als volgt: gesp. gew. gel. h.s. pnt. G. Zandbergen 3 2 4 C. Guldemond 4 2 4 J. v. Reisen 3 3 6 B. Schreuder 3 1 2 Chr. Homan 2 1 2 Th. Landweer 3 0 0 J. Diederiks 3 3 6 A. J. v. d. Wiel 2 0 0 P. Duivenvoorde 3 3 38 6 Jac. Dannijs 2 0 0 B. de Zwart 2 0 0 De hoogste serie in deze afdeeling staat nog op naam van P. Duivenvoorden met 38. Het hoogst gem. eveneens met 8,33. De stand van de tweede afdeeling luidt: gesp. gew. gel. h.s. pnt. J. Hoogervorst 2 2 4 A. Hoogervorst 3 0 0 R. Haver 2 2 4 Chr. Zandbergen 2 0 20 0 L. Guldemond 2 0 0 Jac. Karremans 1 0 2 Joh. Wolvers 1 1 2 H Schoo 1 1 2 De hoogste serie in deze afdeeling staat op naam van Chr. Zandbergen. Het hoogst gem. op J. Hoogervorst met 3,87. Maandagavond voortzetting in de „Oude Post" van de afd. I, terwijl afd. II in plaats van Woensdag a.s. Vrijdag speelt. De nederlaagwedstrijd van Donderdag is gewonnen door de carambool uit Leiden in de tweede afd. Deze behaalde een winst van 81 car. op „Oude Post". Woensdagavond competitie tegen Vios I en Oude Post I. Donderdag nederlaag-wed strijd van dezelfden Vrijdag om het kamp. Sassenheim 2de afd. TER AAR. Speldjesverkoop. Zondag na de H. Missen werden door eenige meisjes de be kende geel-witte speldjes aangeboden ten bate van de St. Lidwinavereeniging. De op brengst was ruim veertig gulden. Steuncomité B. De vorige week ge houden collecte voor het kleeding-, schoei sel- en dekkingsfonds, leverde een resul taat op van 115. WASSENAAR. tiet rijwielpad langs den Schouwweg. Langs den Schouwweg te Wassenaar ligt van „De Drie Papegaaien" tot de Nachtegaallaan aan de Zuidoostzijde een rijwielpad, waardoor de veiligheid voor het verkeer op dezen smallen en vrij drukken weg belangrijk wordt verhoogd. Nu is op het verdere gedeelte tot de Stoeplaan geen rijwielpad, terwijl de rij weg van dit wegvak op verschillende plaatsen nog smaller is en de aan de be strating aansluitende verhoogde bermen beletten, dat de wielrijders kunnen uit wijken, zoodat de verkeerssituatie aldaar gevaarlijk is. Bovendien moeten de uit Wassenaar komende wielrijders ter plaatse waar het rijwielpad eindigt plotseling den smallen rijweg oversteken zonder eenige aanwij zing. In verband hiermede heeft de A.N.W.B. zich gewend tot B. en W. van Wassenaar, met verzoek doortrekking van het rijwiel pad te willen bevorderen en in afwach ting daarvan de oversteekplaats voor de wielrijders op de thans veel gebruikelijke wijze te doen aangeven met witte strepen op het wegdek en door plaatsing op den rijweg en het rijwielpad van de in de Motor- en Rijwielbeschikking voorge schreven borden. Vereeniging van Oud-leerlingen. In het Wapen van Leiden hield de afdeeling Wassenaar van den Bond van vereenigingen van oud-leerlingen der Tuinbouwcursus- sen haar maandelijksche ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer H. Schipper. De heer W. van den Hoek uit Haarlem hield een causerie over kas- en kamerplan ten. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes liet spreker allereerst vele kassen met hun bouw en inhoud de revue passeeren, vervolgens behandelde hij di verse planten, die goed of minder goed ge schikt zijn om in de huiskamer te worden gehouden. Verder gaf spreker bij vele planten zoo wel bij de behandeling in de kas als voor ALPHEN AAN DEN RIJN. Geen Winkelweek. Dinsdagavond werd in hotel „Centraal" door de afd. van den Kon. Ned. Middenstandsbond al hier een algemeene ledenvergadering ge houden. In deze vergadering werden be sprekingen gevoerd omtrent het al of niet houden van een winkelweek of andere ac tie met de a.s. St. Nicolaasweek in samen werking met de R. K. Middenstands en Chr. Middenstandsvereeniging ter plaat se. Na uitvoerige besprekingen tusschen bestuur en leden, werd besloten niet aan eenige actie of winkelweek deel te ne men, hetwelk aan beide zusterverenigin gen ter kennis zal worden gebracht. Heropening schietlokaal. Naar men ons mededeelt, zal het schietlokaal aan de Verlengde Aarkade a.s. Vrijdag weer in gebruik worden genomen en zullen de schietoefeningen van de afd. Alphen aan den Rijn v. d. Bijzondere Vrijwillige Land storm Vrijdagavond aanstaande weer aan vangen. Geruimen tijd was het gebouw ge sloten in verband met de noodzakelijke re paraties. Zooals bekend verkeerde het ge bouw in zeer bouwvalligen toestand en is dit na overname door de gemeente van de schietvereeniging geheel opnieuw gerestau reerd. Niet alleen van buiten wat de dak bedekking betreft zijn belangrijke voorzie ningen aangebracht, doch ook van binnen ziet het er thans keurig uit. Tegen de wan den heeft men grootendeels een betimme ring van asbestplaten aangebracht, de ba nen opnieuw gesteld, een speciale opberg ruimte voor de geweren gemaakt, terwijl wel één der belangrijkste verbeteringen is de aangebrachte gasverwarming. Ook aan het schilderwerk werd de noodige aandacht besteed, zoodat het geheel nu aan alle re delijke eischen die men aan een derge lijk gebouw kan stellen voldoet. Voorts kunnen wij berichten, dat het onderhoud van het gebouw, wat betreft het schoonhou den, is opgedragen aan mej. C. Krumpel- man. Verhuur. Met den heer C. A. Mulder, wonende te Leiden, Breestraat no. 109, zijn B. en W. tot overeenstemming gekomen omtrent de voorwaarden van verhuring van het woon- en winkelhuis Bruggestraat 7 alhier, hetwelk bij besluit van den raad van 25 Januari 1937 werd aangekocht van den heer B. H. Jonkergouw. De bedongen huurprijs bedraagt 700 per jaar, terwijl voorloopig voor één jaar verhuurd wordt, met stilzwijgende verlenging, telkens voor den tijd van één jaar, echter voor niet lan ger dan vijf achtereenvolgende jaren in totaal. BOSKOOP. Het goederenvervoer der Spoorwegen. Mede door het feit, dat de seizoens- handel in volle gang is, is ook het goede renvervoer zeer toegenomen. Vergeleken bij. het vorig jaar is in de zelfde maand het vervoer met pl.m. 400 ton toegeno men. Ongeveer 50 wagons bij vertrek en 20 wagons bij aankomst meer. Ook het stukgoederenvervoer neemt toe. Uit deze en verschillende andere teeke nen zou men constateeren, dat er verbe tering in den economischen toestand komt. Scheepvaartverkeer. Door de Hefbrug over de Gouwe passeerden gedurende de maand. October 1937: 5308 schepen. Aan tal schepen waarvoor de brug geopend werd 3449, aantal waarvoor de brug niet geopend werd 1859. Totaal aantal malen dat de brug werd geopend 2119. In vergelijking met de vorige maand, welke respectievelijk was 4985, 3204, 1781 en 1995, is vooruitgang te bespeuren. NIEUWERBRUG Een sympathieke daad. Door den eer sten prijswinnaar der Winkelweek alhier, (wij maakten den uitslag in het nummer van 30 October bekend) is een zeer sym pathieke daad verricht. Deze eerste prijs winnaar, de heer J. S. Vroege te Riet veld, of liever diens U-jarig zoontje, had een waardebon ontvangen van 25. Hiervoor kocht hij een" autoped voor zijn zoontje, terwijl hij het resteerende bedrag, groot 15— beschikbaar stelde voor de armen te Rietveld. Deze werden dan ook dezer dagen verrast met een gift in natura. Voorwaar een daac ter navolging. de huiskamer diverse nuttige wenken tot behoud van de planten of ter verlenging van den levensduur. Na deze causerie werden tot leden der jury om het ingezondene voor het punten- stelsel te keuren benoemd de heeren van Linschoten, ter Burg en van Dijk. Bij monde van dén heer van Linschoten bracht hierop de jury verslag uit. De heer G. Verlind had een 5-tal soorten peeren en 14 soorten handappelen ingezonden die allen met hoogere of lagere punten werden bekroond. Door den heei Kelderman werd een drietal planten ingezonden n.l. 2 Be gonia's en een Reigerbek terwijl door den heer Hermden een viertal tros-chrysanthe- mum variëteiten naar voren werden ge bracht, die allen met punten werden be kroond. Ook kwam in bespreking eenig door den heer Kelderman medegebracht materiaal. Nadat hierop de voorzitter mededeeling deed dat op de volgende vergadering zullen worden tentoongesteld de bekroonde tuin- teekeningen en dat ook door den Bond be kroonde opstellen van de leden zullen wor den voorgelezen werd deze leerzame en geanimeerde vergadering door hem geslo ten. Fiets gestolen. Mej. Z., alhier, deed aangifte van diefstal van haar rijwiel, dat geplaatst was bij de R.K. school aan de Kerkstraat. RIDDER-HOFSTAD HOOFDAGENT TE WOERDEN GESCHORST De agenten bekeurden hun chef Vreemde geruchten houden de gemoe deren in het stadje Woerden in beroering, geruchten, welke hun oorsprong vinden in het feit, dat de hoofdagent van politie de zer dagen plotseling werd geschorst. Wat is er dan met den hoofdagertt v. d. Werf gebeurd? Naar men aan de „Tel." mededeelde, zit de zaak aldus: Het Woerdensche politiecorps bestaat uit vijf agenten en een hoofdagent, die di rect onder de bevelen van den burgemees ter staat. Als hoofdagent was v. d. Werf met de leiding van het politiecorps belast, doch men had weinig waardeering voor de wijze waarop hij zijn taak opvatte. Bij zijn ondergeschikten was hij allerminst popu lair. Hij dwong niet het respect af, dat men aan zijn rang verschuldigd was. Het was vrijwel onmogeijlk met hem samen te werken, hij wist alles beter, doch het door hem geleide onderzoek liep gewoonlijk op niets uit. Ook de bevolking kon het met den hoofd agent niet vinden. Men achtte zijn optreden kinderachtig en hij werd dan ook gewoon lijk met den spotnaam „foei-foei" aange duid. Doch dit was niet alles. Op 16 Octo ber stelden twee rijksrechercheurs op last van den procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam een onderzoek in naar de wijze, waarop v. d. Werf de admi nistratie der politie voerde. Uit dit onder zoek bleek dat er verschillende zaken waren welke allerminst door den beugel konden, howel er niet direct sprake was van straf bare handelingen. De geconstateerde „slor digheden" hadden in hoofdzaak betrekking op de naleving der voorschriften in zake de Vuurwapenwet en 't afgeven van vent vergunningen. Ingevolge de Vuurwapenwet is de poli tie verplicht bij verhuizing naar een an dere gemeente van dengene, aan wien een vergunning tot het in bezit hebben van een vuurwapen is verstrekt, daarvan on middellijk kennis te geven aan den bur gemeester van die gemeente. Dit nu schijnt de hoofdagent vrijwel nooit ce hebben gedaan, waardoor de geheele administratie der Vuurwapenwet hopeloos in de war is geraakt en controle practisch onmogelijk werd. In zake het uitgeven van ventvergun ningen schijnt Van der Werf even slordig te hebben gehandeld. Iedere venter, die 'n vergunning ontving,.moest daarvoor 35 cent betalen en het schijnt, dat de hoofd agent deze bedragen niet behoorlijk heeft afgerekend. Het zou_hier echter gaan om een bedrag van hoogstens 10 gulden. Ge lijk dat gebruikelijk ;s, werd de hoofd agent, zoodra met hét onderzoek naar zijn gedragingen werd aangevangen, voorloo pig geschorst. Hij moest zijn aanstelling en zijn wapenen inleveren, doch mocht zijn uniform, welke -zijn eigendom was behouden. Van het oogenblik van zijn schorsing af had v. d. Werf geen recht meer de uniform van de politie te dragen, doch de man voelde daar weinig voor en bleef zich in uniform op straat vertoonen, met het gevolg, dat zijn ondergeschikten vijf ma len achtereen proces-verbaal tegen hun tijdelijk van zijn functie ontheven chef moesten opmaken, omdat hij de politie- uniform droeg, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Ten slotte was de hoofdagent zoo ver standig zelf een einde te maken aan deze merkwaardige situatie door zijn uniform thuis te laten en Woensdag jl. kon men hem op de markt dan ook voor het eerst in burger ziln. Intusschen heeft de ge meenterad het besluit genomen het poli tiecorps te reorganiseeren. Vermoedelijk zal v. d. Werf tot gewoon agent worden gedegradeerd, terwijl een brigadier als chef van het corps zal worden aangesteld. Het is echter de vraag of men den ge schorste na hetgeen het onderzoek heeft uitgewezen, zal kunnen handhaven, zij het dan ook als gewoon agent. Tot dusverre heeft de justitie te Utrecht, waaronder Woerden ressorteert, geen aanleiding ge vonden om in te grijpen en er zal dan ook moeten worden afgewacht, wat uit het verder onderzoek der rijksrechercheurs zal blijken. HAZERSWOUDE. Vertrokken: Cornelia P. van Tey- lingen, A 61 naar Zoeterwoude Weipoort B 64. ZEVENHOVEN. DE NIEUWE GEMEENTETOREN. In een artikel in ons blad van 24 Augus tus gaven wij een foto van den in aan bouw zijnde gemeentetoren en spraken aan het slot er van de overtuiging uit, dat het een verfraaiing van het dorp zou zijn, als hij klaar zou zijn en we beloofden toen te vens op een en ander terug te komen. Laten we dan allereerst zeggen, dat, nu de toren geheel klaar is, het inderdaad een fraai beeld in onze landelijke omgeving is geworden, Zevenhoven er trotsch op zijn kan, de Raad melJzijn besluit tot bouw ge feliciteerd mag worden, terwijl al deze complimenten mogen worden samengevat en gericht aan het-adres van den gemeente opzichter, den heer J. van Vliet, die voor nu en het nageslacht alle eer met dit bouw werk inlegt, waarop men met recht de aandacht van den vreemdeling vestigen mag. -» - Dank zij de loyale medewerking van de Nederl. Herv. Kerkvoogdij zijn tegelijk met den toren de voorgevel en het dak der kerk vernieuwd; het geheel is één meter verder naar de straatzijde gekomen dan de oude „DEN TOLL" Een stukje historie te Koudekerk a.d. Rijn Oud-hollandsche degelijkheid, aloude gewoonten en de godsdienst der vaderen droegen in de 17de en 18de eeuw er toe bij, dat de fortuinen in de Oost-Indische Compagnie en met den Levantschen han del verworven niet in grove uitspattingen werden verteerd, doch in bezittingen wer den belegd. Met lust en vlijt werd er ge werkt en wie tot welstand gekomen was, bezat behalve een degelijk en toch smaak vol ingericht woonhuis op goeden stand in de stad, tevens een woning op het «platteland, aanvankelijk een boerenhof stede, waar men op gezette tijden de smakelijke producten van het land ten volle kon genieten. Bij de toeneming der welvaart breidden deze hofsteden zich langzamerhand uit" tot fraaie buitenver blijven met wandelparken, oranjerie en menagerie, het geheel van den grooten weg gescheiden door een kunstig gesmeed ijzeren hek. Naast de Vecht, den Amstel en het Diemermeer mocht ook de Oude Rijn zich in die tijden verheugen tal van lustplaat sen langs zijn oevers te zien verrijzen, waarvan men er destijds binnen het grondgebied der tegenwoordige gemeente Alphen aan den Rijn ruim een veertigtal telde. Ook Koudekerk was in vroeger tijden een voor buitenverblijven gezocht grond gebied en nu eenigen tijd geleden de oude-ridder-hofstad „Den Tollonder den hamer is gekomen, hebben wij ons des tijds in een kort interview tot den oud gemeente-archivaris van Alphen a. d. Rijn, den heer W. M. C. Regt, gewend teneinde hieromtrent meerdere inlichtin gen te verkrijgen. In overoude tijden splitste de Oude Rijn zich, ongeveer tién minuten ten Westen van 's Molenaarsbrug, in twee takken, omsluitende een riviereiland of waard, waarlangs de Lagewaard heden ten dage nog een der meest aantrekke lijke wandelwegen in dit gedeelte van Zuid-Holland vormt. Deze waterweg be noorden de Hoogewaard is allengs ver smald en tot den -rang van boerenwete- ring afgedaald, doch dat hij in vroeger tijden een stroom van beteeken is is ge weest, moge blijken, dat aan zijn oevers niet minder dan drie buitenverblijven verrezen en wel Cleyn-Poelgeest, Groot- Poelgeest en de oud-Ridder-hofstad „Den Toll". Nog in het laatste gedeelte der 17e eeuw verhieven zich ten Oosten van de Hoogewaard de torens van den Toll, in die dagen een der fraaiste buitenplaatsen in de geheele omgeving. In tegenstelling met zoo vele buitenverblijven bestond de Toll echter reeds vele eeuwen voor bo vengenoemde periode. Het was een adel lijke hofstad,1 die met haar achterleenen leenroerig was aan de grafelijkheid van Holland. Sedert lang zijn de heerlijke rechten er aan ontnomen en van het oude huis is thans niets meer over, dan een in oudheidkundig opzicht, onbelangrijke kel der. De laatste sporen van vroegere groot heid heeft onze zegsman echter in het be gin dezer eeuw nog aanschouwd in den vorm van vier, uit zandsteen kunstig ge houwen leeuwen, geplaatst op de posten van de hekwerken, die de binnenplaats ten noorden en ten zuiden afsloten en als schildhouders fungeerden bij even- zoovele wapenschilden. Een opkooper kocht deze merkwaardige kunstvoorwerpen voor 50.per stuk en maakte er bij een Amsterdamschen antiquair 400.voor. Laatstgenoemde verkocht ze tenslotte weer aan een Rus- sischen baron van Toll, die een bedrag van 4000.betaalde. Een dergelijk lot wedervoer een gevelsteen met wapen, om geven door vier kwartierwapens. Reeds in 1276 wordt de ridder-hofstad in de geschiedenis genoemd, toen Heer Gheerlant van Rhyn, een edelman van Utrechtschen geslachte, bij opdracht van Dirk, Heer van Teylingen de beschikking over het goed verkreeg met twee weer lands, beslaande een oppervlak van 50 morgen, welke beleening nog in hetzelfde jaar door den Landsheer werd bekrach tigd. Zijn dochter Marcelia van Rhyn huwde omstreeks den aanvang der 14de eeuw met Floris van Toll, een edelman van hooge geboorte. Floris, die in de oude charters ridder wordt genoemd en vazal was van Holland en Teylingen, leefde nog in 1337. Hij liet den Toll na aan een zijner zoons, Floris III, die in 1439 overleed, het leen nalatende aan zijn zoon Dirk, die huis en hof bij uiter ste wilsbeschikking vermaakte aan zijn neef Symon Vrederick Gerritszoon. Deze, in 1463 overlijdende, had tot leenvervol- ger zijn bij Geertruid Copier nagelaten zoon Gerrit van Toll, den laatsten van Toll, die de adellijke hofstad bezat. Na talrijke malen van eigenaar te zijn verwisseld werd het landgoed op 2 Oct. 1567 overgedragen aan Jhr. Arend van Dorp, Heer van Teemst, Maasdam en Middelharnis, een edelman, die aan de partij van den Prins van Oranje de ge wichtigste diensten bewees. Voor het huis Den Toll was het al heel ongelukkig, dat zijn eigenaar de prinsenpartij voorstond, want tijdens het beleg van Leiden, trok een afdeeling Spaansche soldaten, roo- vende en moordende Koudekerk binnen, verwoeste de daar aanwezige kasteelen en stak ook Den Toll in brand, waarbij alleen de naakte muren bleven staan. Omstreeks 1634 werd huize Den Toll echter weer geheel gerestaureerd en be woonbaar gemaakt, doch tijdens het be heer van Jhr. Philips de la Torre, die ef 40 jaren woonde, ging in 1675 de oude ridderhofstad met den geheelen inboedel opnieuw in vlammen op. Toch was het Jkvr. Margaretha Hele na de la Torre, Vrouwe van Den Toll, St. Maartenspolder en Middelharnis, die den Toll in 1677 liet herbouwen, en al werd het nieuwe gebouw geen getrouwe copiè van het vorige, zoo was het een deftig en fraai buitenverblijf. De ridder-hofstad, tot 1748 steeds be woond geweest, was na dit jaar echter onbewoond tot zij omstreeks 1780 zoo bouwvallig was, dat tot afbraak werd be sloten. In het volgend jaar viel De Toll onder den moker des sloopers. In 1805 werden de gronden tot Den Toll behoorende gekocht door Barend, Ridder van Lockhorst, Vrijheer van Bon- lez, Heer van Venhuizen en van Kerk- berg, die in 1813 zijn reeds lang gekoes terde voornemen opvatte den Toll in ouden luister te doen herstellen. Op de zen historischen bodem verrees dan ook een fraai gebouw met torèns alsmede een luiklok, terwijl in de registers van den Hoogen Raad van Adel het wapen van Den Toll werd ingeschreven, zijnde een roode leeuw op gouden achtergrond, be zaaid met staande, roode blokjes, over alles heen een zilveren barensteel met drie hangers. Barend, Ridder van Lockhorst is de laatste bewoner geweest, die de heerlijk heid Den Toll met een krans van adel lijken luister heeft omvlochten. Om streeks 1900 werd de Toll opnieuw ver bouwd en tot bouwmanswoning inge richt en nu het pand publiek werd ver kocht gaat een oude ridder-hofstad weer nieuwe toekomst tegemoet, zij het thans als boerenhofstede.... ELDERT VAN ELK. kerk, het is alles royaler en forscher, de 30 Meter hooge toren met zijn mooie spits overheerscht den omtrek, in één woord het is af! Jammer, dat de toegangsweg zooveel be derft; het oude ijzeren hek, dat de kerk- werf van de openbare straat scheidt, is het eerste obstakel, dan de straat-zelf daarop volgt het intusschen veel besproken brand spuithuis en een steenen transformatorge bouwtje. Onze lezers zullen zich herinne ren, dat er alle kans is, dat het spuithuis gaat verdwijnen en dat over de transfor- formator wordt gesproken. Geldgebrek is voor Zevenhoven geen onbekend begrip en als dat eens voor een oogenblik vergeten zou kunnen worden, weten we nog niet, hoe mooi Zevenhoven nog zal kunnen wor den; in ieder geval is er nog veel te ver beteren. Laten we echter tevreden zijn met wat na jarenlange onderhandelingen is verkre gen en met wat hier met niet te veel geld is bereikt. Alles heeft slechts bijna ƒ14.000 gekost, het aandeel der gemeente bedraagt daarin ongeveer 10.000, hetwelk is geleend voor 4 pet k pari op een zestigjarige aflossing. Aannemer was de heer C. van Dijk te Nieuwveen, bij wien de uitvoering in goe de handen bleek te zijn. Het uurwerk, als mede de wijzerplaten zy'n aangebracht door den heer v. d. Heijden te Bodegra ven. De electrische geleidingen en wat daar bij behoort, zijn gelegd door den. heer P. S. v. d. Bijl alhier; het schilderwerk was ten volle toevertrouwd aan den heer J. Vonk, alhier. Dat de massale bouw op een goede fun deering berust, is in onzen veengrond eer ste vereischte; onder den toren alléén reeds werden 68 palen ter lengte van 13 Meter geslagen en onder de voorgevel 50 stuks, lang 12 Meter. Het bestek voorzag in de verwijdering van eventueele hinderlijk staande oude palen; de opzichter had zeker met een pro fetische blik daarop, deze bepaling opge nomen, want wie getuige is geweest van het verwijderen van die oude fundeering, heeft zich kunnen overtuigen van het feit, dat er heel wat „hinderlijks" verwijderd moest worden, maar daarnaast ook van een wel zeer eigenaardige hei-fundatie, waar n.l. maar een gaatje was opengebleven, had men dat volgestoken of geslagen met slie ten van allerlei soort, als wilgen, berken, dennen, enz Het was dan ook een heksen werk om alles behoorlijk er uit te krijgen. De nieuwe palen gingen er met het on geveer 600 K.G. wegens heiblok beter in, dan het uittrekken der oude mogelijk was. Het heeft geen doel een opsomming te geven van wat er zooal aan materiaal is verwerkt, alleen vermelden we, dat het trasraam is gemetseld van vlakke klinker Waalvorm, en het opgaande metselwerk boven het trasraam van vlakke grijskleu- rig hardgrauw Waalformaat. De binnenmuur rondom in het portaal is ter hoogte van ongeveer 2 Meter gemet seld van bruin verglaasde Waalvormsteen, met ronde hoeken, en daarboven tot aan het plafond van geelkleurige steen. De vloer in dit portaal is van keurige tegels met een ster-motief in gekleurde te gels, dat erg prettig en stemmig aandoet. De geheele spits is één kunstig ijzeren raam, waaraan duizenden kilo's ijzer zijn verwerkt; het opbrengen hiervan evenals kruis met haan is een heel werk geweest en het was dikwijls interessant te zien, hoe alles zoo pasklaar naar boven gehe- schen, in elkaar gepast en geklonken werd. De afdekking van deze spits is van eer ste soort Fransche blauwe leien, evenals het dak der kerk. Een mooie, zeer sober uitgevoerde deur geeft toegang tot toren en kerkgebouw en verhoogt in niet geringe mate de stem mige uitvoering van het bouwwerk. Op 31 Maart had de aanbesteding plaats, laatst van April werd begonnen, dank zij het gunstige weer is alles in betrekkelijk korten tijd gereed gekomen. Een op zij van den toren ingemetselde gedenksteen ver meldt de dagteekening van de eerste-steen- legging en namen van burgemeester en wet houders, die deze plechtigheid hebben ver richt, en die ook nu zien de vervulling van een toen uitgesproken wensch: dat zou mo gen verrijzen een werk, waarop ook zij trotsch zouden kunnen zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7