RECHTZAKEN LUCHTVAART Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 R.K. STAATSPARTIJ. Rector Drost spreekt voor rle jongeren. Het was maar een klein gezelschap jon geren, dat gisteravond naar het St. Anto- niusclubhuis was gekomen om te luisteren naar Rector H. Drost, die daar voor de jongeren der R.K. Staatsaprtij zou spreken over: „De verantwoordelijkheid der katho lieke jongeren in de Nederl. Volksgemeen schap". Wellicht was de oorzaak dezer matige opkomst te zoeken in de kerkdiensten, die op den avond van Allerzielendag werden gehouden. De avond, die mede werd bijgewoond door mr. E. Bolsius, voorz. van de afd. Lei den der R.K. Staatspartij, werd geopend door den voorz., den heer W. van Noort, met den chr. groet en een woord van wel kom tot de aanwezigen. Direct werd het woord verleend aan Rector H. Drost, die zeide in het klein aan tal belangstellenden een keurgroep te wil len zien. Vooraf wilde spr. eenige opmerkingen maken n.l. ervoor te waken geen soort po litieke jeugdvereeniging te worden, waar door eenzijdig, alleen politiek, beslag zou worden gelegd op den geheelen persoon. Er zijn nog andere aspecten en wel in de stands- en vakorganisaties, die de aan dacht vragen. De politiek moet een onder deel zijn van de algemeene vorming in de Jeugdstandorganisaties. Een afd. van de R.K. Staatspartij mag echter geen politie ke sectie worden in de standsorganisatie. Wij moeten in onze jeugd uitgroeien tot volwaardige personen op alle gebied. In dit verband zette spr. de positie van de R.K. Staatspartij tegenover de jeugdbewe ging uiteen. Deze mogen niet aan elkander worden vastgekoppeld al hebben beiden elkander noodig. De bestaande Jeugdvereenigingen moeten samenwerken met de aspirant-afd. der R.K. Staatspartij. Dat is de oplossing. Spr. ci teerde in dit verband mr. Goseling in zijn rede over de „Staatkundige vorming on zer jongeren" in 1933 en over „Staatkun dige vorming" in 1937, waarin deze op de zelfde samenwerking tusschen de aspi rant-afd. der R.K. Staatspartij en de Jeugd beweging wees. Tot zijn onderwerp over gaand, stelde spr. de vraag: waarom is het noodig, dat de kath. jonge menschen staat kundig worden gevormd? Omdat alles he den draait om de politiek. Spr. zette hier na uiteen de beteekenis van d<- Staat. De- Staat is er voor de burgers, de burgers niet voor den Staat. Wij hebben in die' Staat de plicht invloed uit te oefenen op het al gemeene welzijn, en katholieken invloed, omdat wij katholiek zijn. Door de politiek wil men onze kath. we reldbeschouwing vernietigen en daarom moeten wij ook in de politiek onzen in vloed uitoefenen. Daarom moet de jeugd gevormd worden op politiek terrein. De jeugd wil dikwijls radicaal zijn en hervormen, en laat zich gemakkelijk meesleepen door hervormers, die begrijpen dat de jeugd meer houdt van romantiek dan van politiek, de romantiek van het extreeme, het radicale, het verzet. Daarom moet de jeugd richting en leiding hebben. De romantiek van vele tegenstanders is dikwijls niet anders dan minderwaardige politiek. Het gaat er heden om, dat wij in de toekomst op onze kath. jongeren kun nen rekenen. Het kostbaar bezit der eene R.K. Staatspartij moet het hebben van de jongeren. De R.K. Staatspartij zal wisselen mèt de mentaliteit der Katholieken en deze kanzeer snel veranderen. Daarom moeten de kath. jongeren poli tiek inzicht en politieke bezieling krijgen, een eigen inzicht, een hou-vast. Daarom is ook buiten de jeugdorganisa tie de gelegenheid yoor politieke scholing nuttig en noodig. Vooral in dezen tijd van radicalisme, van botsing van wereldbeschouwingen, staat onze christelijke samenleving op het spel. Daartegen moeten wij waken. Het is een zorgen voor de toekomst, .voor de eigen toekomst der jongeren, opdat zij als va ders en moeders hun Christel, wereldbe schouwing zullen kunnen beleven. Het is een plicht, een verantwoordelijkheid. Spr. gaf eenige voorbeelden van een staatsleer, die ingrijpt in het persoonlijke leven door huwelijkswetgeving, sterilisatie, opvoeding enz. Zulk een staat vergrijpt zich aan het natuurrecht en aan het god delijk recht. Onze tijd kenmerkt zich door staatsabsolutisme, waartegen wij dammen moeten opwerpen. De tegenstanders weten hun doel te bereiken door de politiek. Dat is altijd zoo geweest. Daarom zoeken vrij metselarij, godloozenbeweging enz. politie- ken invloed te krijgen. De politiek heeft kerkvervolgingen teweeg gebracht. Wij moeten er voor zorgen niet politek te wor den overgeleverd aan de willekeur van en kelen. Van den anderen kant kunnen wij zonder de politiek onze beginselen niet brengen in het openbare leven. De Kerk houdt zich zelf buiten de politiek, maar zij heeft wel de plicht de Katholieken te wij zen op hun politieke plicht en hun poli tieke verantwoordelijkheid. Hierna wekte spr. de jongeren op hun jeugd ook in dit opzicht goed te besteden, óók omdat zij heel hun kath. vrijheid en kath. opvoeding ook aan de eene Kath. Staatspartij te danken hebben. Morgen is het 70 jaar geleden, dat de slag van Mentana werd gewonnen. Toen zijn er 5000 jonge mannen naar Rome ge gaan om met hun leven de Kerk te verde digen. Laten wij daaraan een voorbeeld nemen. Wij moeten de moderne zouaven zijn ter verdediging van het Godsrijk. Daartoe moeten wij op politiek terrein onze plicht doen door Christus Koning te maken in het maatschappelijk leven. En Christus kan alleen Koning zijn als de Staat volgens Zijn wetten wordt geregeerd. Het gaat om het nageslacht. Al moet je het leven offe ren, zaai je bloed in de voren. Er zullen rozen bloeien om je graf, citeerde spr. van Scheltema. Dan zal ook Christus heerschen en triomfeeren. De voorz. zegde Rector Drost hartelijk dank voor zijn begeesterende woorden. Na de pauze werd het winterprogram be sproken, waarvan deze avond de eerste was en dat er als volgt uit ziet: 16 Nov.: Mr. Donders over: Socialisme als strooming en de invloed ervan in Ne derland. 15 Dec.: Hans Hermans: Liberalisme In opkomst en verval. Jan.: Pater dr. Beaufort: Quadragesimo Anno. Febr.: Drs. Dysselbloem: Titel wordt na der bekend gemaakt. Maart: Algem. ledenvergadering. April: St. Menken: Eerlijkheid, vooral in de politiek, Hierna volgde sluiting der vergadering. OPLEIDING POLITIEDIPLOMA. Uitgaande van de „Commissie voor het Politievakonderwijs" gevestigd te Am sterdam, ingesteld door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, den Neder- landschen R. K. Politiebond „St. Michael" en den Bond van Christelijke Politieamb tenaren in Nederland, is ook te Leiden op gericht een cursus tot mondelinge oplei ding voor het politiediploma. ALs leider van dezen cursus treedt op de inspecteur van politie D. W. v. d. Wal, terwijl als medeleeraren aan den cursus zijn verbon den de hoofdagent A. van Gennip en de rechercheur B. Mom. De lessen zullen half November a.s. aanvangen. JAARVERSLAG RIJKSHERBARIUM. Verschenen is het jaarverslag van den hoogleeraar-directeur van het Rijksherba rium over 1936—1937. Hieraan is het vol gende ontleend: In het personeel hadden geen mutaties plaats, behalve dat een bediende 2de klas se werd aangesteld, waarmede de sinds 1933 bestaande achterstand weer is inge haald. Hoewel door het College van Cura toren al het mogelijk werd gedaan om te gemoet te komen aan het nog steeds ern stige tekort aan personeel en middelen, kon dit jaarverslag nog niet van verlichting op dit gebied gewagen. Het Rijksherbarium werkt nog steeds met een aantal volontaire krachten; ook het hoogere personeel is overbelast door den tyd, die het onder wijs vergt. Dit had tengevolge, dat niet in die mate aLs gewenschte is, aandacht kon worden besteed aan ter bewerking toege zonden collecties, het verstrekken van dou bletten en het gereedmaken van publica ties. Wat de middelen betreft, wordt vooral ernstig gevoeld de geringe bedragen be schikbaar voor de collecties, herbariumdoo- zen en publicaties. Het Leidsch Universi teitsfonds werd wederom bereid gevonden een bedrag ter beschikking te stellen voor los personeel. Het Rijksherbarium werd in het verslag jaar bezocht door 55 personen, waarvan er 20 korteren of langeren tijd in de collec ties op bibliotheek werkzaam waren. De verzorging en herrangschikking van de omvangrijke collectie carpologica en spi- ritusmateriaal, die het vorige jaar begon nen werd, werd voortgezet (het hoogste nummer is thans 11770),.maar kon nog niet tgt een einde worden gebracht. Het verslag vermeldt voorts de indivi duele werkzaamheden van de stafleden. Herinnerd wordt aan het jubileum van dr. J. J. Smith op 29 Juni 1937. De bibliotheek nam toe met 22 boeken en 352 brochures; daarbij komen nog 523 overdrukken in de bibliotheek van den di recteur. Het totale aantal loopende tijd schriften vermeerdere met 10 tot 442 (hier van ruiltijdschriften 415). Uitgeleend ter bewerking werden 4981 exemplaren (vorig jaar 4929 ex.). Geleend van andere instituten ter bewer king in het Rijksherbarium werden 2026 ex. (v.j. 2316). Aanwinsten door schenking of aankoop: 35409 ex. (v.j. 10130). Dit groote verschil is allereerst een gevolg van een herschat ting van de collecte WeberVan Bosse, die zeer belangrijk rijker blijkt te zijn dan eerst geschat werd en verder door enkele schen kingen van herbariummateriaal, waaron der die van dr. S. J. van Ooststroom te Lei den (600 ex.), dr. H. Huysman te Middel burg (2000 ex) en C. Biakman te Zeist (1170 ex.) aparte vermelding verdienen. Door aankoop werd verworven o.m. een belangrijke collectie van prof. Schiffner te Weenen (Java, Sumatra) en van Clemens (Nieuw-rGuinea). Het aantal ontyangen fo to's, teekeningen e.d. bedroeg 578 (v.j. 482). Het aantal uitgegeven doubletten be droeg 4007 ex. (v.j..3004). Voortgegaan werd met het bijbouwen van rekken voor nieuwe doozen. Binnen korten tijd zal alle ruimte zijn volgebouwd. Gedurende het verslagjaar werden ge monteerd 16834 ex. (v.j. 16289 ex.). In de collectie ingelijfd werden voor de eerste maal 8619 ex. (v.j. 7489) en voor de twee de maal (teruggezonden geleend materiaal, enz): 10534 ex. (v.j. 4411). Door de afdeeling fotografie en teeken- werk werden vervaardigd: 155 negatieven, 420 afdrukken, 86 lantaarnplaatjes, 38 tee keningen. Aan publicaties verschenen van het tijd schrift „Blumea" Vol. II, Nos. 3 en 4, In dex en omslag voor Volume II en Supple ment I (Jubileumdeel voor dr. J. J. Smith). De verzendlijst van het tijdschrift nam toe met 9 numers tot 423. Het verslag vermeldt verder de publica ties van de leden van den wetenschappe- lijken staf en ten slotte mededeelingen over wat het Rijksherbarium voor het onderwijs in de Systematische Botanie en Plantengeo grafie heeft gedaan. Gedurende het verslag jaar werkten 10 candidaten korteren of langeren tijd op het Rijksherbarium, wel ke duurde van 3 tot 5 maanden. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Morgen bestaat de zaadhandel van den heer W. Segaar Czn. in de Lange Dief- steeg nr. 8, vijftig jaar. De zaak werd in het pand Diefsteeg 14 opgericht door den heer C. Segaar, die te voren een grondige opleiding had genoten in het kweekers- en tuiniersbedrijf, als mede in den zaadteelt en -handel. Reeds drie jaar na de oprichting werd de zaak overgebracht naar het veel rui mere, tegenwoordige pand, Lange Dief steeg 8. In 1917 deed de oprichter zijn zaken over aan zijn zoon,, den heer W. Segaar, den tegenwoordigen eigenaar, die in ver band met zijn gezondheidstoestand, eenige jaren geleden op zijn beurt de werkzaam heden overdroeg aan zijn zoon, den heer M. M. Segaar, die eveneens in den zaad- handel is opgeleid. In verband met de genoemde gezond heidsomstandigheden blijven alle feeste lijkheden achterwege. WAT IS MONTESSORI-ONDERWIJS? Op een onlangs in dé Oegstgeester kleu terschool gehouden bijeenkomst bleek voor een bespreking van het Voorberei dend Montessori-onderwjjs veel belang stelling te bestaan. Door verscheidene aanwezigen werd de wénsch geuit om verdere voorlichting, speciaal wat het lager onderwijs betreft, te ontvangen. Op grond hiervan is thans een bijeen komst voorbereid in het Leidsche Volks huis, Apothekersdijk alhier op Maandag 8 November, 's avonds te 8 uur. De heer J. Vinkeborg, hoofd der Eerste Nederlandsche Montessori-school te 's-Gra- venhage, heeft zich bereid verklaard in een lezing met lichtbeelden, de belang rijkste richtlijnen van het Montessori- onderwijs en hun practische uitwerking nader uiteen te zetten. Tevens zal daar bij besproken worden, welke redenen er bestaan om deze onderwijsmethode de voorkeur te geven boven andere. Allen, die belang stellen in practische paedagogiek en vooral zij, die met zorg voor hun kinderen dien onderwijsvorm willen uitkiezen, die de meeste mogelijk heden voor hun ontwikkeling biedt, wor den opgewekt deze bijeenkomst bij te wonen. Ter dekking van de onkosten zal een entreegeld van f 0.50 worden geheven. Aquarium en Terrariumhoudersvereen. „Natuurgenot". Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging haar maandelijksche ledenverga dering. Nadat de voorzitter, de heer A. B. Donk, leden en introducées had verwel komd en het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt, kreeg de heer I. Kristensen, biol. stud., alhier het woord voor het hou den van een beschouwing over het be langrijkste nieuws uit „Het Aquarium", „Die Wochenschrift" en „Het Belg. Maandblad". Achtereenvolgens behandelt spr. artikelen over" de GriekscKe land schildpad en de Eur. moerasschildpad, de kweek van een pas geimporteerde zalm soortde kwikzilverzalm, de kweek van Poecillo brycon eques en van het z.g. half snavelbekvischjé, om te besluiten met een artikel over een eenvoudig bo demfilter. Vervolgens was het de secr. der ver- eeniging, de heer Raatsie, die de aanwe zigen gedurende een uur bezig hield met een bespreking van de groote familie der Cyprimbae (karperachtigen) daarbij een 40-tal lantaarnplaatjes vertoonende, wel ke een aantal vertegenwoordigers dezer ruim 1400 soorten bevattende familie te zien gaven die het meest geschikt geble ken zijn voor het houden in een aqua rium. Na de pauze demonstreerde de heer Donk nog de wijze van bereiding van een zeer geschikt droogvoer. De avond werd besloten met het ge bruikelijke praatje over „Onze liefheb berij" in de komende maand" het welk weer vele nuttige wenken inhield de lief hebberij betreffende. Het was pl.m. 11.30 uur toen de voorzitter deze gezellige ver gadering sloot. HAAGSCH GERECHTSHOF. Pa procureur-generaal :j het Haagsch Gerechtshof had tegen P. van K., tuinders knecht te Oegstgeest en tegen W. de M., betonwerker te Leiden een gevange nisstraf geëischt voor den tijd van acht maanden wegens diefstal van een groote hoeveelheid lood van een perceel aan de Heerengracht te Leiden. Het Hof, heden vonnis wijzend, veroor deelde tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. EEN DOUGLAS OP YPENBURG GELAND. De mist was voor de passagiers een bof! Het toestel van de K.L.M., de PH-ALD var het type DC 2, dat gisteren van Londen naar Amsterdam zou vliegen, kon vanwege den mist op Schiphol niet landen. Gezagvoerder Scholte besloot toen op het vliegveld Ypenburg te landen, dat „open lag". Om 2 uur voerde de heer Scholte een voorbeeldige landing uit en de douane, die steeds op dit sport vlieg veld aanwezig is, visiteerde de passagiers uit Londen. Het waren er vijf, van wie twee den Haag tot bestemming hadden, twee naar Kopen hagen zouden reizen'en één naar Amster dam moest. De laatste passagier had echter zaken in den Haag af te doen, zoodat voor drie der passagiers deze landing eigenlijk een bof was. DE AUTO-BOTSING TE DORDRECHT. Een der slachtoffers overleden. De motorrijder N. Hagg, uit Dordrecht, die gisteravond na de botsing tusschen twee auto's tegen de verongelukte wagens op reed, is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen bezweken. ONDER EEN LOCOMOBIEL GERAAKT. Acht-jarig meisje verpletterd. Vanmiddag omstreeks kwart over twaalf is op den Deventerstraatweg te Zwoller- kerspel, een doodelijk ongeluk gebeurd. De 8-jarige A. Vulkers uit Ittersum, ge meente Zwollerkerspel, die met haar broertjes en vriendjes van school op weg naar huis was, geraakte bij het spelen on der een voorbijkomende locomobiel, welke door een tractor werd voortgetrokken. Het kind kwam onder de voorwielen van de zware machine terecht, en was vrijwel op slag dood. Het lijk is naar de R. K. Zie kenverpleging te Zwolle overgebracht. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Vanmorgen omstreeks tien uur bemerk ten buren, dat in de woning van de fami lie van der Velde aan het Sparrendaal 80, te Rotterdam, alles stil bleef. Dit kwam hen vreemd voor, en zij waarschuwden daarom een in de buurt wonenden zoon. Toen men zich toegang tot de woning had verschaft, trof men den 75-jarigen heer C. v. d. Velde en zijn 73-jarige echtgenoote M. E. v. d. Veldede Jong bewusteloos op bed aan. De onmiddellijk gewaarschuw de geneeskundige dienst verleende met zuurstofapparaten de eerste hulp, waarna de beide bejaarde lieden naar het zieken huis aan den Coolsingel werden overge bracht. Een onderzoek wees uit, dat men hoogst waarschijnlijk te doen heeft met koolmo- noxyde-vergiftiging. De koolmonoxyd-dam- pan zijn, naar men aanneemt, veroorzaakt door een slecht trekkende kachel. Dat men hier met koolmonoxyd te doen had, maak te men hieruit op, dat de kanarievogel, welks kooi hoog in de kamer hing, nog springlevend was, de zware giftige dam pen hadden het dier nog niet bereikt. BRANDSTICHTING TE HELMOND. Gisteravond omstreeks half tien ontdek ten omwonenden brand in een pand aan het Binderseind te Helmond, bewoond door het gezin W. De brandweer, die" juist van eenbinnenbrandje aan den Binnen Paral lelweg, waar zij met eenige emmers water een brand in een kleerkast had gebluscht, terugkeerde, slaagde er in met een paar stralen op de waterleiding het vuur, dat dak en zolder had aangetast, te blusschen. Bij onderzoek bleek, dat een partijtje stroo en hooi op den zolder was gebracht en in brand gestoken. De echtgenoote van W. beschuldigde haar man van brandstich ting. Korten tijd later is W. door de ge meentepolitie op straat aangehouden en in arrest gesteld. DE AANVARING OP DE SCHELDE. Het Fransche stoomschip „Fort Medine"', dat gisteravond op de Schelde nabij Bats in aanvaring is geweest met de „Ville d'Oran", passeerde vanochtend om 9.30 uur Vlissingen. Het schip, dat op weg is van Antwerpen naar Duinkerken, heeft oogen- schijnlijk geen schade bekomen. Het heeft het bakboordanker met 120 vadem ketting verloren. Er isonmiddellijk opdracht ge geven, het anker te visschen en te bergen. Het schip lag ten anker toen de aanvaring geschiedde. De „Ville d'Oran", op weg naar Havre, passeerde vanochtend om 11.15 uur Vlis singen en zette de reis voort. Dit schip heeft slechts lichte schade aan de boeg boven de waterlijn opgeloopen, i' n DE NEGEN MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Openingsrede van Spaak. BRUSSEL. 3 Nov. (A. N. P.). Op voor stel van den leider der Nederland sche delegatie is Spaak gekozen tot voorzitter der Negenmogendhedenconfe- rentie. Te 11 uur werd de zitting geopend met een rede van 'Spaak, die zeide: Uit naam van de regeering en den ko ning heb ik de eer u hartelijk welkom te heeten te Brussel. België gevoelt groote voldoening u te kunnen verwelkomen en hoopt, dat ons werk vruchtbaar zal zijn en gunstige resultaten zal afwerpen. Door op zich te nemen de huidige conferentie bijeen te roepen, heeft de Belgische regee ring geen ander doel nagestreefd dan me de te werken aan het werk van den vrede. De .wereld, die reeds zoo in verwarring is gebracht door de tragedie, die bloedig woedt in Spanje sedert bijna anderhalf jaar, ziet haar ongerustheid nog buitenge woon vergroot bij de gedachte aan den verschrikkelijken oorlog, die in het Verre Oosten woedt. Een ieder vraagt zich af, of de verspreide brandhaarden geen voor teekenen zijn van een algemeenen ramp spoed, waarbij vergeleken de verschrik kingen van 1914, slechts kinderspel zullen lijken. Op dergelijke oogenblikken is het van belang, dat ieder zijn plicht doet en LEIDEN. Geboren: Cornelia d. van H. Ruij- tenbeek en M. de Wit Richardus z. van J. v. d. Bogaard en L. Goes Trien tje Maria d. van H. Kroeze en J. W. Ra- vensbergen. Overleden: C. v. d. Heuvel m. 47 j. C. Huizinga m. 32 j. M. v. d. Hoe venFraai wede. 79 j. zijn verantwoordelijkheden draagt. De vrede in de wereld is afhankelijk van de groote mogendheden, van haar overeen stemming ten opzichte van de richting, die zij geVen aan de internationale politiek, van de ideologie waardoor wij bezield worden. De kleine mogendhéden kunnen slechts hun moreele kracht in dienst stel len van de collectiviteit der menschen met het doel verzoening en begrip tot stand te brengen. België is nooit voor deze taak teruggedeinsd. Dit verklaart, dat de Bel gische regeering thans op zich genomen heeft Brussel tot zetel dezer conferentie te maken. Spaak bracht vervolgens den oorsprong van deze conferentie in herinnering en eindigde met de hoop uit te spreken, dat het doel der conferentie, een vreedzame oplossing van het conflict in het Verre Oosten, bereikt zal worden. TROEP JAPANNEEZEN OMSINGELD. SJANGHAI, 3 Nov. (A. N. P.). De Ja- pansche troepen, die Woekiatsja bezetten, aan den Zuidelijken oever van de Soets- jau, nabij Feising, zijn omsingeld. Tijdens den hevigen strijd is een Chi- neesch kolonel gedood, twee anderen wer den gewond. Het Chineesche telegraaf- agentschap Central News meldt, dat Ja- pansche troepen aan boord van kleine vaartuigen getracht hebben aan land te gaan op den Zuidelijken oever van de Soetsjau, door den Britschen sector van Jessfield te passeeren. De Britsche troepen hebben de Japansche soldaten gedwongen terug te keeren. JAPANSCH VLIEGTUIG DOOR BRITSCH AFWEERGESCHUT GETROFFEN? TOKIO, 3 Nov. (A. N. P.). De bladen hechten veel beteekenis aan het Domei- bericht uit Sjanghai, volgens hetwelk een Japansch vliegtuig door het in de wijk bij Tsjapei opgestelde Britsche afweergeschut getroffen en beschadigd zou zijn. De bla den in de eerste plaats de „Kokoemin", oefenen felle critiek op de Britsche hou ding. PROF. PICCARD WIL 9000 METER ONDER ZEE DUIKEN. BRUSSEL, 3 Nov. (A. N. P.). Prof. Pic- card, de bekende stratosfeeronderzoeker, heeft tegenover een verslaggever van de „Dernier Heure" verklaard, plannen te hebben om tot een diepte van negendui zend meter in zee 'af te dalen, hetgeen al leen mogelijk is in den Grooten Oceaan. Hiertoe zal hij zich voorbereiden in den Atlantischen Oceaan met afdalingen tot 3 a 4000 meter op dezelfde wijze als hij naar de stratosfeer is opgestegen en zon der verbinding met eenig schip. Daartoe zal rekening moeten worden gehouden met de zwaartekracht en de stroomingen. Tijdens zijn afdaling zal hij volgens een nieuw procédé contact onder houden met het schip. Teneinde weer naar de wateroppervlakte op te stijgen, zal hij eenzelfde systeem in toepassing brengen als bij een luchtballon: bij de afdaling zal zijn duikapparaat verzwaard worden met lood, dat zoo noodig uitgeworpen zal kun nen- worden. Het eenige probleem, dat echter ge makkelijk is op te lossen, is de vervaardi ging van een waterdichte bol, die den enormen druk kan weerstaan. Vanzelf sprekend zal deze bol uitgebalanceerd moeten zijn en luchtververschingsappa- raten moeten bevatten, maar deze moei lijkheden zijn reeds opgelost. AMSTERDAM, 3 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 198 vette kalveren, 7478, 6672 en 5664 cent per kg. levend gewicht; 51 nuchtere kalveren 712 per stuk; 177 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 7273 cent en hooger; zware 7172 en vette 7071 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren weinig aanvoer, handel vlug, prijzen beduidend hooger. Nuchtere kal veren gewonen aanvoer, handel goed en prijshoudend. Varkens matigen aanvoer, handel kalm, prijzen onveranderd. WOERDEN, 3 Nov. Kaas. Aanvoer 354 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 28.5030, 2e kwal. 2628, zware 31. Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM* 41.76 Praag 6.331/2

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3