Belastingverhooging Landsverdediging DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN voor de Herziening van de omzetbelasting, verhooging dividend- en tantième belasting en van de opcenten op de inkomstenbelasting Dc wedstrijd Euwe-Aljechin BINNENLAND 29ste Jaargang WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 No. 8869 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: i 0.50 In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer inzake hoofdstuk I der Rijksbegroo- ting (algemeene beschouwingen), deelt de Regeering mede voornemens te zijn de uitgaven voor de defensie, althans ten deele, te dekken in de Millioenennota werd op deze mogelijkheid reeds met een enkel woord gedoeld door belastingverhoogingen. Het besluit daartoe heeft zij niet dan na lang-en ernstig beraad genomen, aangezien ook zij zich zeer wel bewust is van den zwaren druk, die door de bestaande belastingen reeds op de geheele Nederlandsche bevolking wordt ge legd. Daar het hier evenwel uitgaven betreft, welke voor het voortbe staan der Nederlandsche volksgemeenschap noodzakelijk zijn, en het niet verantwoord is te achten deze uitgaven te doen, zonder maatregelen te treffen om in de financiering daarvan te voorzien, heeft de Regeering gemeend tot dit dekkingsmiddel, zij het dan ook noode, te moeten besluiten. Bij de Regeering zijn o.m. de volgende maatregelen in overweging: 1. maatregelen tegen het ontgaan van de belastingen naar het inko men door middel van naamlooze vennootschappen; 2. technische herziening der Omzetbelasting, waardoor de levering van objecten, welke naar den geest der betrokken wet belast zou moeten worden, doch in de praktijk ten gevolge van een bepaal de handelwijze vrijvalt, thans onder de werking der wet wordt gebracht; 3. verhooging van de hoofdsom der dividend- en tantième-belasting, waarbij de heffingsvoet der opcenten zoodanig zal worden ver laagd, dat het rendement dier opcenten gelijk blijft aan wat zij nu opleveren; 4. verhooging van de opcenten (boven de bestaande) op de hoofd som der inkomstenbelasting. Wat betreft de sub 1 en 2 genoemde heffingen, ook zonder dat de defensievoorzieningen extra dekking behoefden, zouden deze heffin gen naar de meening van de Regeering uit hoofde van de redelijkheid behooren te worden ingevoerd. De Regeering beoogt uit de in overweging zijnde maatregelen een bate van rond 20 millioen te verkrijgen. Hiermede zal dus slechts voor enkele jaren in de toegenomen be hoefte aan dekking voor de nieuwe defensieuitgaven zijn voorzien. In hoeverre deze dekking in de toekomst zal moeten bestaan uit verdere belastingverhooging, dan wel gevonden zal kunnen worden uit een eventueel accrès der middelen, zal naar bevind der dan heerschende omstandigheden moeten worden uitgemaakt. Uiteraard koestert de Regeering niet het voornemen de verhoogde defensieuitgaven te finan cieren ten koste van een aanmerkelijke verhooging van het begro tingstekort. Wat tën slotte het denkbeeld van een weerbelasting betreft, ook deze gedachte is nog in overweging. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Te Brussel is vanmorgen de Negen-mo- gendhedenconferentie begonnen met de bespreking van het conflict tusschen China en Japan. De openingsrede werd uitgespro ken door den Belgischen minister Spaak, waarna het woord gevoerd zou worden door Eden (Engeland), Delbos (Frankrijk) en Norman Davis (Amerika), waarna Wel lington Koo het Chineesche standpunt uit een zal zetten. Verscheidene delegaties zouden er over denken Groot-Brittannië en de Vereenig- de Staten een bemiddelende actie toe te vertrouwen. In Britsche kringen is men van mee ning, dat het nog te vroeg is om te spre ken over de vormen, waarin een dergelij ke actie zou kunnen worden ondernomen. In Fransche kringen zegt men, dat inge val tot een dergelijke actie zou worden be sloten, Frankrijk daar aan zou moeten deel nemen wegens zijn groote belangen in het Verre Oosten Wanneer deze beide landen een be middelingsactie zouden willen aanvaarden, zullen zij behalve Japan ook Duitschland en Italië tegenover zich vinden, de nieuwe vrienden van Japan. Italië zal waarschijn lijk nog deze week toetreden tot het Duitsch-Japansche anti-communistische verdrag, al was het alleen maar om een troef uit te spelen tegenover Engeland. ,In Japan neemt de anti-Engelsche stem ming toe en wordt kunstmatig aange kweekt. Er wordt zelfs gesproken van een verbreken der diplomatieke betrekkingen. Zoover zal het wel niet komen, want deze stemmingkweekerij is een manoeuvre om Engeland klein te krijgen. De Engelsche leeuw heeft z'n tanden laten zien in de re devoering van Eden en de „Times" schrijft: „Niemand zal in. de toekomst redenen hebben opnieuw de vergissing te maken, die men historisch kan noemen, zoo vaak is herhaald, en die altijd rampspoedig is geweest, volgens welke men onder voor wendsel dat hij niet graag bijt, den Brit- schen leeuw kan mishandelen." V De Katholieke Universiteit Een komma, die niet geplaatst is, terwijl zij geplaatst behoorde te worden, kan een revolutie verwekken in een zinsbouw. Maar het weglaten van één woord, een klein woordje, kan de.bedoeling van den schrijver nóg verschrikkelijker ten onder ste boven gooien! Zoo stond er gisteren in onze krant: „Ruim drie ton bijeengebracht door anti revolutionaire vrouwen van stand", terwijl wij hadden geschreven: „Ruim drie ton bijeengebracht door anti revolutionaire vrouwen van allen stand." Een woordje: „allen" was ter zetterij weggelaten. Enons heele betoog lag in puin. Ons heele betoog: dat .wij in het door de anti-revolutionaren gegeven voorbeeld voral ook moeten waardeeren, dat daad werkelijke belangstelling voor de eigen Universiteit leeft in alle kringen ook daar waar toch eigenlijk een Universiteit practisch buiten den gezichtskring valt! Wij zijn er echter blij om, dat ons door die drukfout een ohgezochte gelegenheid wordt gegeven, nog eens het belang, het zeer groote belang van een eigen Univer siteit onder de aandacht van alle Katho lieken te.... dringen. Alle Katholieken moe ten er van overtuigd zijn, moeten er diep van overtuigd zijn, dat voor het aposto laat voor de Waarheid, dat ons in déze wereld, onder déze omstandigheden, is op gelegd, een der machtigste middelen is: de Katholieke Universiteit. EERSTE KAMER. Ds. Van Duyl bedankt Als lid der Eerste Kamer Vergadering van gisteren. Na vermelding der ingekomen stukken bracht de heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.-H.) verslag uit namens de commissie tot onderzoek van de gelofsbrieven van de heeren jhr. E. J. W. M. von Bönninghausen (N. S. B.) en dr. R. H. Woltjer (A.-R.). De Kamer besloot ingevolge het verslag der commissie tot toelating, waarna beide leden den zuiveringseed óp de grondwet aflegden. Tevens legde de heer ds. G. van Duyl de beide eeden af. De Kamer ging hierna in de afdeelingen. Vergadering van heden. Besloten is een adres van den heer Vrij man, gewezen rijksbouwmeester, en. een daarbij behoorend adres van de Algemeene R.-K Ambtenarenvereeniging door te zen den naar den Minister van Financiën met het verzoek om inlichtingen. Twee wetsontwerpen betreffende voor behoud v. d. bevoegdheid tot bekrachtiging van het op 29 Mei 1933 te Rome gesloten verdrag tot het vaststellen van eenige een vormige bepalingen inzake conservatoir beslag op luchtvaartuigen en aanvulling van het wetboek van burgerlijke rechts vordering met het oog op beslag op lucht vaartuigen werden zonder bespreking en zonder stemming aangenomen. Voorts werden op dezelfde wijze aange nomen 3 wetsontwerpen tot regeling van den invoer van resp. papier en papierwa ren, leder en ongesmolten dierlijk vet Aan de regeeringstafel bevonden zich de Ministers Goseling, Steenberghe en Van Buuren. Aan het einde van de vergadering legde de heer VAN DUYL de volgende verkla ring af: „Mijnheer de Voorzitter, Waar ik gisteravond de eeden heb afgelegd, welke mij bekrachtigden als lid dezer Kamer, stel ik het, mijnheer de voorziter, op bijzonder hoogen prijs met uw toestemming een korte ver klaring te mogen uitspreken. Hoewel er objectieve redenen be staan, die het behoud van mijn zetel in deze hooge vergadering volkomen rechtvaardigen, meen ik, om zelfs den schijn van aantasting van het politiek fatsoen te vermijden, verplicht te zijn voor het lidmaatschap dezer Kamer te bedanken; temeer waar ik onvoorwaar delijk en voor goed met de N. S. B. gebroken heb. Een daartoe strekkend schrijven zal u dezer dagen bereiken". Onmiddellijk na de openbare vergade ring is de Kamer in de afdeelingen gegaan, tot onderzoek van de zes door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen tot her ziening der grondwet. De dertiende partij wordt heden avond in Amsterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij e^ntueel afbreken der partij wij f 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet op geeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet opgeven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hedenmorgen is de Negen-mogendheden- conferentie te Brussel begonnen ter bespre king van het conflict in het Verre Oosten. (2de blad). Maisky geeft de niet-inmengingscommis- sie nog een kans. (2de blad). Duitschland en de koloniale kwestie. (2de blad). Treedt Italië deze week toe tot het Duitsch-Japansch anti-communistisch ver drag? ((2de blad). PRINSELIJK ECHTPAAR NAAR HET LOO. Het prinselijk echtpaar is gisteren naar Het Loo vertrokken. Het verblijf aldaar zal, naar wij vernemen, eenige dagen duren. DE CRISISHEFFING OP HET RUNDVLEESCH. De afschaffing der laatste 5 pet. De Ned. R.-K. Bond van Slagerspatroons deelt ons mede, dat ook zijnerzijds de af schaffing van het laatste deel der crisis heffing op het rundvleesch met ingeno menheid is begroet. Blijkbaar wordt van regeeringszijde ge daan wat mogelijk is om de kosten van het levensonderhoud laag te houden en cris- heffingen, die financieel gemist kunnen worden, te laten vervallen. Daarnevens wordt van regeeringszijde het belang van gezonde bedrijfstoestanden in een tak van bedrijf als de slagerij, ten volle ingezien en daadwerkelijk nagestreefd Het is van belang in dit verband te wij zen op de beteekenis, die de afschaffing der 5 pet. crisisheffing voor de prijscalcu- latie van het rundvleesch heeft. Het is de wensch der regeering wensch die door het slagersbedrijf uiteraard wordt onderschreven dat de jongste lasten verlaging aan den consument ten goede ko men zal. Men houde hierbij voor oogen, dat de vleeschprijzen plaatselijk zeer uiteenloo- pen. In diverse plaatsen is op de algeheele afschaffing der crisisheffing in de vleesch prijzen practisch reeds vooruitgeloopen. De afschaffing der crisisheffing be- teekent slechts een kostenverlaging van hoogstens 5 cent per Kilogram of wel van 2 1/2 cent per pond. Zij kan en mag dus niet het sein beteekenen tot een verder gaande prijsverlaging. Wat de regeering allerminst beoogt is de ontketening van een redeloozen concur rentiestrijd en een prijsstelling, die door den stand der veeprijzen niet wordt gemo tiveerd. Daardoor zou het geheele effect van de maatregelen, welke de regeering ter ge zondmaking van het slagersbedrijf heeft genomen, in gevaar worden gebracht. De prijs van het vleesch wordt bepaald door den marktprijs van het vee. Deze laatste prijs beweegt zich momenteel als gevolg van de doorwerking der teeltbeper king en als gevolg van het mond- en klauwzeer in stijgende richting. De vleeschprijs in de naaste toekomst zal evenwijdig moeten loopen aan de ontwik keling van den marktprijs in de naaste toekomst. Daarbij is de concurrentie in het slagers bedrijf van dien aard, dat de door de re geering tot stand gebrachte lastenverlaging automatisch aan den consument ten goe de komt. Het slagersbedrijf is der regeering dankbaar, dat door de afschaffing der 5 pet. crisisheffing de prijsverhoogen- de tendenz, die de veemarkt voor de naaste toekomst aanwijst, voor een deel zal kunnen worden opgevangen. BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 18 October tot 23 October 1937 bedroeg: 43.997, tegenover 50.98! de overeenkomstige week van het vorige. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 23 October in totaal aangebracht 1.466.646 merken, tegenover 1.719.652 mer ken in de overeenkomstige periode van 1936. Binnenland Het standpunt der Regeering inzake ver schillende actueele vraagstukken is aan de Tweede Kamer schriftelijk medegedeeld. (2de blad). Wederom ongelukken op den onbewaak ten overweg. (4de blad). Ernstig verkeersongeluk te Dubbeldam eischt één doode en drie zwaargewonden. (4de blad). Nadere bijzonderheden omtrent de ont ploffingsramp op de „Megara" (4de blad). Lelden Morgenavond wordt de overdekte zwem inrichting aan de Haarlemmerstraat ge opend. (2de blad). Sport en Wedstrliden Nieuw wereldrecord van Jopie Waalberg op de 200 yards schoolslag. (4de blad). WAT MINISTER COLIJN TE DOEN HEEFT. Het departement van Algemeene Zaken. Aan minister Colijn's Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Algemeene Zaken, ont- leenen wij 'het volgende: Nadat de grondwetsherziening haar be slag zal hebben gekregen, zal de mogelijk heid bestaan van benoeming van ministers zonder portefeuille. Bij de instelling van dit instituut is in de eerste plaats gedacht aan den voorzitter van den ministerraad. Om nu echter duidelijk te maken, dat niet lichtvaardig zal worden overgegaan tot ge bruikmaking van dit nieuwe instituut, is een afzonderlijk klein departement inge steld, welks hoofd slechts eenige aange legenheden van algemeene aard moet ver zorgen. De voorzitter van den raad van ministers, hoofd van dit nieuwe departement, zal wei nig in bëslag worden genomen door de ver zorging van zijn eigen departement en zijn tijd beschikbaar hebben voor al die zaken, waarin zijn leiding vereischt wordt. Men denke bijvoorbeeld aan die aangelegenheden waarin de werkkring van het eene depar tement ingrijpt in die van het andere. In dit verband zijn te noemen: het werkfonds, de economische politiek, de financieele po litiek, de sociale politiek. Vooral kan hier worden genoemd het voorzitterschap van de ministerieele commis sies. De leiding van deze commissies moet in handen zijn van den voorzitter van den raad van ministers, wil deze leiding effec tief zijn. Het is zeer zeker de bedoeling, dat dit departement blijft bestaan, nadat de grond wetsherziening is tot stand gekomen. KRIJGT WADDINXVEEN NU TOCH DE BIJZONDERE SCHOOL? Het hervormde schoolbestuur heeft Za terdag bij de gemeenteraad opnieuw een vraag voor een bijzondere school ingediend. De aanvraag ging vergezeld van handtee- keningen van ouders van 144 kinderen voor de eerste en tweede klasse. De plaats, waar de school zou moeten komen is nu ook aan gewezen en wel een terrein langs de Kerk- j weg. Omdat dit de vorige keer was ver zuimd, is toen de aanvraag door de Kroon afgewezen. Bemiddelingspogingen, aange- wend door het christelijke nationale school bestuur om de gemeente niet op kosten te 1 jagen, zijn mislukt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1