Openbare hulde voor Koning Christus Door de jeugd van Noordwijkerhout HET BETOOVERDE BOSCH DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 OEGSTGEEST. MOTOR RENT TEGEN VERKEERSPAAL. Op den nieuwen Rijksweg. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur reed de 19-jarige motor rijder K. van Vure met als duopassagiere de 24-jarige Mej. E. I. L. van Niel, beiden uit den Haag. over den nieuwen rijksweg richting den Haag. Bij het Rij nzichtviaduct waar de weg zich splitst in de richting Leiden en Oegst- geest, is de motorrijder, door een tegenlig ger verblind, den weg kwijtgeraakt en in volle vaart tegen een verkeerspaal opge reden. Van V., die bewusteloos bleef liggen, is met een zware hersenschudding en eenige andere verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Mej. van N., wier verwondingen zich eerst niet ernstig lieten aanzien, is naar haar woning te "den Haag vervoerd, waar bleek dat haar toestand ernstiger was dan men dacht. Het motorrijwiel werd zwaar AUTO TE PLETTER GEREDEN. Bestuurder in levensgevaar. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie is te Oegstgeest op het kruispunt van den Rijnsburger weg en den Leidschestraat- weg een motorbakfiets bestuurd door den 22-jarigen J. J. J. B. van B. uit Leiden, in botsing gekomen met een personenauto, be stuurd door den 28-jarigen C. J. Z. even eens uit Leiden. Op het moment dat Van B. den Rijnsburgerweg wilde oversteken om den weg naar Leiden in te slaan, zag hij plotseling een auto met groote snelheid naderen, zoodat hij het raadzamer achtte, ofschoon hij voorrang had, te remmen. De autobestuurder trachtte eerst links te pas- seeren, doch gooide, ziende dat dit niet ging, met kracht het stuur naar rechts, hetgeen echter niet zonder ongelukken geschiedde. Met groote snelheid botste hij tegen de ach terzijde van den bakfiets en daarna tegen een boom. De portieren van den wagen sloegen open en de bestuurder werd tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos en hevig bloedend bleef liggen. De G.G.D. van Leiden heeft hem naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. De bakfietsrijder is er zonder letsel afgekomen, daar hij de tegenwoordigheid van geest had. bij het •naderend gevaar van zijn voertuig te sprin gen. FEESTDISCH VAN PHILIPS VAN BOURGONDIë. Kruisvaart viert haar burchtfeest. Verplaatst U in gedachten naar het jaar 1454. Ziet de Willibrorduskerk voor Basi liek, het vereen igingsgebouw voor Burcht Voor de rest zorgt de Kruisvaart en.... ze hebben er slag van. De ouders van de Kruisvaarders en de vele genoodigden werden Zondagavond ont vangen in een derwachtzalen van het kasteel, te klein om dit groote aantal te her bergen. Ieder der gasten, getooid met bloe men, reeds bij het binnentreden door lief tallige edelvrouwen aangeboden. Kwart over acht.tromgeroffel, een 'heraut omgeven door schildknapen noodigt de aanwezigen uit hem te volgen naar de groote burchtzaal en aan te zitten aan een feestmaaltijd door den Vorst aangeboden. Den gasten werd verzocht hier aan groote lange tafels plaats te nemen. Van heinde en ver, uit alle provinciën waren zij ge komen, hetgeen bleek uit de wapenschilden achter hunne zetels. Verbaasd stonden wij van de metamor phose welke de groote zaal had ondergaan. Een wandbetimmering in Gothische stijl. Verdere aankleeding dienovereenkomstig. Groote bloemenmanden gaven het geheel een feestelijk aanzien, terwijl mede in ver band met de verlichting, door een groot aantal kaarsen een bijzonder gezellige en intieme sfeer geschapen werd. Stilte.de vorst is in aantocht. Bij den ingang der burchtzaal staan schildknapen gereed om hem gelegenheid te geven tot het wasschen der handen. Dan schrijdt, onder gejubel van zijn onderdanen Philips van Bourgondië in hoogst eigen persoon binnen. Onder zijn gevolg bevinden zich de Proost van de Basiliek (Pastoor de Vetten) met zijn Vicaris, de Regente van de Begynen van Duinzicht (Rector Sondaal), terwijl de ouders van den hofkapelaan (de heer en mevrouw dr. Sanders) zich reeds onder de gasten bevinden. Door een geharnasten ridder wordt op bij de Kruisvaart gebruikelijke wijze met gebed geopend en heeft de kruisplanting plaats. De Vorst inspecteert zijn jonge Kruis vaarders. Namens de aanwezigen wendt de hof kapelaan (Directeur v. d. Kruisvaart) zich thans met het volgende adres van hulde tot den Vorst: Adres van hulde aan den Vorst. Wij, in naam der Proost van den Basiliek Sinte Willibrordus, Zijne Vicaris, Regente der Begynen van Duinzicht, Aartspriester, Schout en Schepenen en de Raden en Gil den der Stede Oegstgeest en alle die Rec toren van de Parochiene der Buurtschap pen en de Ommelanden, alsook alle Broe derschappen en Gilden te weten: De Schepenen oftewel het Kerkbestier, De vroede vaderen der armen, de armen- meesters. De speelluyden van Triumph, De Gilde der Meesters der Middenstand, de Hanze, De Gilde der Mannen van der Hamer en de spade, de Volksbond, De Gilde der Stille Omgang in der St. Je aan den Amstel en het Y, De Gilde der Vaderen van Groote Gezin nen, De Gilde van de Wit Gele Cruce, De Gilde van der jonge Rakkers en Maagd van de Mariacongregation en gezelle, De cynsgaarders in de Kerke, De Minnestreelen van het Oksaal in de Kerke, De Leiders en de Cruisvaarders Daarbij de vele edele Burgers van deze conterijen en ommelanden van heinde en verre naar deze burcht gekomen om Uwe hoogheid zoo geëerd te groeten, zeggen U in alle eerbaarheid ende eenvoud hunne oprechten dank voor deze uitnoodiging op dit groote feest van onzen Koning der Ko ningen, Christus. Zij onderwerpen zich aan alle Uwe be velen, dezen avond hier te geven. Zij zul len hun kelen openzetten op Uwer hoog heids bevele. Zij zullen in hunne gedach ten aanvullen wat aan deze werkelijkheid ontbreekt. Waarop de Vorst antwoordde met een hartelijk welkom toe te roepen: „Ghi weet dat ik meerdere keer en per jaar feesten be leg, waarop ik U nood. Niet om mij te verlustigen in 't schouwspel van zulk uit gelezen gezelschap, vereenigd onder mijn dak, nochtans wel om U te overtuigen van de gastvrijheid van onze burcht. Nooit zijt ghy teveel altijd 'n welkome gast in deze burcht. Verlustigt U in de spelen en tournooien, in de dans en 't lied van de jonge ridders. Ter Uwer eer geschiedt het en moge de faam van de lenigheid en behendigheid, van de schoonheid en blyheid, meegedragen worden naar Uw slot en burcht ver buiten. De feestmaaltijd vangt aan. Het feestmaal kan beginnen. Op verzoek van een hofnar werd het op rijm gestelde menu door alle aanwezigen gezongen. Een groot aantal koks stormen de zaal binnen, beladen met schalen gebak en ge braad. De hoofdschotel vormde natuurlijk de fazant. Een schare helpers voorzag de gasten van dranken. Even moest tot de wer kelijkheid teruggekeerd worden, daar het niet doenlijk-was alle gasten van het ge braad te voorzien. De fazant werd onder hen verloot. Het spel der jonge Kruis vaarders. Het spel van behendigheid en lenigheid van de jonge ridders vangt aan met een nieuwe zwaardendans door 8 Kruisvaar ders. Een flink applaus bewijst, dat deze nieuwe dans evenals de vorige goed in den smaak valt. Een tweetal jonge ridders stormt vervolgens te paard de arena bin nen om elkander te bekampen. Het verhaal van de kroniekschrijver „Drie Kruizen en de Kroon" met afbeeldin gen werd met aandacht gevolgd. Ook de gymnastische standen door het geheele Kruisvaartcohort uitgevoerd, moch ten telkens een flink succes oogsten. Een hofmeester noodigde de gasten uit tot de polonaise, waarna het hofbal een aanvang kon nemen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om op d- muziek van oude bekende walsen een dansje te maken. Natuurlijk ontbrak het kampvuur niet aan het slot van den avond, waarbij de di recteur zijn jongens nog een woordje mee gaf. De Kruisvaart heeft het feest van Chris tus Koning op haar eigen wijze gevierd. Onnoodig te zeggen, dat de dag was aan gevangen met een algemeene H. Com munie. De jeugdbeweging gaat in nieuwe banen. De leiders weten waarmede zij het enthou siasme bij hun jongens levendig kunnen houden. Vele ouderen zullen Zondagavond be treurd hebben, dat zij in hun jonge jaren een dergelijke organisatie moesten missen. Hier wordt den jongens gelegenheid gege ven mede te werken, hun fantasie te laten gaan, wordt behendigheid beoefend, doch slechts als middel ter bereiking van een hooger doel. Wekenlang is er, onder de bezielende leiding van den directeur door leiders, Kruisvaarders en vrienden van de bewe ging getimmerd, geschilderd, kortom ge zwoegd aan de entourage van de zaal en aan de organisatie van dezen avond. Met voldoening kunnen zy op hun werk terug zien, zij hebben de jeugdbeweging weer nieuwe vrienden bezorgd. Volksbond. Ter voorbereiding van het patroonsfeest St. Willibrord zal een tri duüm worden gegeven en wel Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond. Dit triduum wordt geleid door Kapelaan A. Sanders. Onnoodig te vermelden, dat de oefeningen ook voor andere personen dan leden van den Volksbond toegankelijk zijn. RIJNZATERWOUDE „Onderling Hulpbetoon". De vereeni- ging „Onderling Hulpbetoon", afd. van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", hield op Vrijdag 29 October haar 33e jaarvergadering, onder voorzitterschap var. den heer G. Eikelenboom in café de Boer alhier. Na de notulen en het voorlezen van het jaarverslag was de rekening en verant woording door den penningmeester aan de orde. Hieruit bleek, dat de inkomsten be droegen 184.64K, de uitgaven 119.0 zoodat er een batig saldo was van 65.55 Een commissie van drie leden, de heeren van Zwioten, H. Heemskerk en C. Mok- kenstorm, zagen rekening en bescheiden na, rapporteerden, dat zij alles in orde hadden bevonden en stelden voor den pen penningmeester te dechargeeren met dank voor zijn accuraat beheer. Tot leden van de commissie van con trole voor het v .!','end jaar om de eigen dommen der vereeniging te inspecteeren, v. erden benoemd de heern D. Th. de Boer, V, r' :.ipeer en G. Bergshoeff. Aan de orde was nu het bestuursvoor stel om toe te treden tot de wijkverple- Prachtige geloofsmanifestatie. Zondag heeft de jeugd van Noord wij- kerhout een groote manifestatie gehouden ter gelegenheid van het feest van Chris tus Koning. Aan het verzoek van het uitv »erend comité van het feest, om de vlaggen uit te steken vanaf de huizen staande langs de route waar de optocht voor bij zou trekken, was reeds 's morgens spontaan door de bewoners gevolg ge geven en niet alleen werd gevlagd in de straten waar de stoet door trok, neen, het gteheele dorp was met vlag gen getooid. Een prachtige geloofs uiting was te zien in de Kerkstraat en Dorpstraat. De meeste bewoners hadden voor het raam een versierd H. Hartbeeld geplaatst. Om half drie werd op de laan van de St. Victorkerk de optocht geformeerd. Alle jeugdvereenigingen waren vertegen woordigd, de K.J.M.V., Kruisvaart, de con gregaties van beide parochies zoowel van de jongens als van de meisjes; iedere groep met vaandel of vlag. Verschillende spandoeken werden mee dragen met opschrift op het feest betrek king hebbende. Onder het zingen van het lied „Aan U o Koning der eeuwen", werd door de hon derden jongens en meisjes de tocht naar de St. Jozef aangevangen; voorop de mu- ziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc"; ach teraan de muziekvereeniging van het St. Bavogesticht. Veel publiek was er op de been om de optocht gade te slaan. Zwijgend werd de tocht, nadat het lied gezongen was, vervolgd. Aangekomen op het St. Jo zefplein, dat bijna geheel door de jongens en meisjes werd ingenomen, werd nogmaals het „Aan U o Koning der eeuwen" ge zongen. De geestelijkheid stond aan de hoofdingang der kerk, namelijk de Hoog- eerw. heer Pastoor Westerwoudt en de Zeereerw. heer Pastoor Maas met de ka pelaans. Een teleurstelling was het dat de spreker, die de feestrede uit moest spre ken, n.l. Rector Drost, nog niet was gear riveerd, doch de jeugd van Noordwijker- hout. zag Pastoor Westerwoudt op het preekgestoelte plaats nemen om hen toe te spreken. Deze dat de jongens en de meisjes zijn woord maar voor lief moesten nemen, daar Rector Drost niet was aangekomen. De Hoogeerw. spreker kondigde zich al te bescheiden aan. Zijn toehoorders zullen wel blij geweest zijn dat de spreker voor het feest later kwam. In heerlijke woorden zette Pastoor Westerwoudt het Koningschap van Chris tus uiteen. „Wanneer we hier samen ge komen zijn", aldus spreker, „om Koning Christus te huldigen dan is niet alleen de plaats schoon welke voor de huldiging is gekozen namelijk de ingang van Gods pa leis, doch het tijdstip kon niet beter zijn, vandaag feest van Koning Christus, mor gen Allerheiligen, op welken dag wij in onze devotie de dienaren des hemels be trekken, en overmorgen Allerzielen, waar op wij de kinderen Gods van hierbeneden gedenken. Christus, vervolgde spr., is Ko ning van alles, voor Hem buigt zich elke knie van die boven en onder de aarde is". Gij jongens en meisjes, zijt nog jong en krachtig, straks moet gij van ons ouderen de wapenen overnemen om Christus te verdedigen. Ik hoef hier niet uit te leggen voor welken Koning ik u oproep, het is voor den heerlijksten Koning die er is, voor den Koning der Koningen. Een Ko ning, niet met een kroon van fonkelende diamanten, doch met een doornenkroon. De luister van vele koningen is reeds ver gaan, doch Zijn luister blijft. Christus' rijk is in oorsprong het oudste van al, het is van eeuwen en eeuwen her. Spreker schilderde in de heerlijkste bewoordingen het Koningschap van Christus voor de jeugd uit en spoorde de jongens en meisjes aan, katholiek Noordwij kerhout groot te maken door een echt christelijken geest. Na deze rede werd uit volle borst gezon gen „Roomsche blijdschap". Intusschen was echter Rector Drost aan gekomen en ving zijn rede aan. „Beste jongens en meisjes", aldus spreker, met honderdtallen zijt ge hier bijeengemonen. Dit is heerlijk te zien in dezen Godvergeten wereld; zooveel jongens en meisjes die openlijk durven getuigen, dat zij gelooven in het Koningschap van Christus, nu voor al in dezen modernen tijd. Wij moeten la ten zien dat duizenden nog trouw zijn aan Koning Christus, doch niet alleen op het feest van Christus Koning, niet alleen uiterlijk als we in grooten getale bij el kaar zijn, doch op gewone dagen evenzeer, als we alleen zijn, op het werk op land of in fabriek of werkplaats. We moeten ons in alles laten leiden door het geloof, dat steeds verdiept moet worden. Veel ko ningen zijn er geweest maar him koning schap was meer schijn dan werkelijkheid; bij de aardsche koningen was veel pracht en praal, doch Koning Christus was ge kleed met het kleed der armen. De naam van Christus, zeide spreker, moet ons aan zetten tot daden, en we moeten er trots op gaan zoo'n Koning te hebben. Jullie, meis jes en jongens groeit op in een wereld die radicaal breekt met God, jullie zijn het katholiek geslacht dat trouw moet blijven en later moet kunnen zeggen met den apostel Paulus: we hebben den goeden strijd volstreden en het gelo°f bewaard. Na deze rede die in ademlooze stilte door de horderden jongens en meisjes was aan hoord, gingen de verschillende groepen onder het zingen van lofzangen het kerk gebouw binnen, alwaar een plechtig Lof werd gecelebreerd en de akte van toewij ding geschiedde aan Christus Koning. ging in vereeniging met Leimuiden en Oude-Wetering. Reeds meermalen was Rijnzaterwoude aangezocht en waren er besprekingen hierover gehouden, doch deze waren afgestuit op de hooge kosten. Nu was echter een zeer aannemelijk voorstel gedaan, n.l. voorloopig 100 per jaar bij dragen. Van deze gelegenheid wenscht nu het bestuur gebruik te maken om althans het voor één jaar te beproeven. De leden hadden dan gelegenheid meer met de wijk verpleging bekend te raken en 't groote nut ervan in te zien. Verschillende leden hadden nog wel bezwaar, doch 't voorstel, in stemming gebracht, werd met 18 stem men voor, 12 tegen en 2 blanco, aangeno men. De commissie van controle had ver zuimd, de eigendommen der vereeniging te inspecteeren, zoodat geen verslag kon uit gebracht worden. De voorz. verzocht de commissie daarom dit verzuim in te halen en dan schriftelijk rapport uit te brengen. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Kiebert en D. v. d. Knijff, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Nu was aan de beurt het kiezen van een nieuw bestuurslid wegens bedanken van den heer G. Eikelenboom. De heer Com peer vroeg aan den heer Eikelenboom of het hem ernst was, waarcp de voorz. ant woordde, dat gezondheidsredenen hem noopte, hoewel ongaarne, zijn functie neer te leggen. Uit de gehouden vrije stemming bleek, dat met meerderheid was gekozen de heer J. Bodaan, die zijn benoeming aannam. Er werd nu nog gelegenheid gegeven, zich op te geven als lid voor den cursus E.H.B.O. Nadat de heer H. Lissenburg, voorzitter van de Ver. E.H.B.O. te Leimui den, nog eens breedvoerig had uiteengezet wat de E.H.B.O. is, wat ze beoogt, de kos ten enz, gaven zich nog eenige leden op, zrodat er in 't geheel waren 5 dames en 9 heeren. Daar er 20 a 24 kunnen zijn, is de gelegenheid tot aangifte nog opengesteld tct Woensdag 3 November, daar de cursus Woensdag 10 November aanvangt. Vóór de rondvraag kwam er nog een ver rassing. De secretaris der vereeniging „On derling Hu'pbetoon", de heer P. Janssen, had 25 jaar deze functie vervuld. De voor zitter feliciteerde den jubilaris en sprak alles wat hij in de 25 jaar voor de ver eeniging belangeloos had gedaan en bood namens de vergadering den dank uit voor hem als stoffelijk blijk van waardeering, namens de vereeniging, een mooie rook tafel aan en hoopte, dat de heer Janssen hier nog lang gebruik van mocht maken. Verrast en ontroerd door de huldebewijzen dankte de secretaris het bestuur en leden voor het mooie cadeau en de waardeeren- de woorden van den voorzitter en sprak ook de hoop uit, dat hij nog lang van het caudeau mocht genieten en in het belang der vereeniging kon werkzaam zijn. Bij de rondvraag vroeg de heer J. de Boer of 't niet wenschelijk zou zijn, dat de vereeniging eenigszins kon bijdragen in de kosten voor diplomageld voor E.H.B.O., voor de minder gesitueerden, die toch den cursus wenschten te volgen. De voorz. zegde toe, hierop nog eens terug te komen daar het examen voor een diploma eerst over 2 jaar kan plaats hebben. De heer H. Th. de Boer dankte namens talie aanwezigen den scheidenden voorz. voor alles wat hij steeds in het belang der vereeniging en dat was niet weinig gedaan had en stelde de vergadering voor de heer Eikelenboom als eerelid der ver. te benoemen, waarvan een daverend ap plaus de goedkeuring was. De heeren W. Compeer en Janssen slo ten zich den heer de Boer aan. De voorzitter dankte nu alle aan wezigen voor het aangenaam verloop van deze weer eens „ouderwetsche" vergade ring en sloot met een wensch voor het welzijn der vereeniging. RIJPWETERING L.T.B. Verslag van de ledenvergade ring van den L.T.B. afd. Rijpwetering. De voorzitter opent met den chr. groet en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. uit zijn teleurstelling over de slechte opkomst ondanks de belangrijke agenda, en geeft vervolgens het woord aan den secretaris tot voorlezing der notulen, welke na een opmerking van den voorz. worden vast- Bij de mededeelingen en ingekomen stukken, brengt de voorz. ter kennis, dat na 1 November kalveren ter schetsing kunnen worden aangeboden op toewijzing 1938. Een schrijven van het H. B. inzake can- didaatsstelling bestuursleden van den Boe- renvakbond, wordt voor kennisgeving aan genomen; er worden geen candidaten ge steld door de afd. Verder is een schrijven van het H.B. in gekomen inzake uitvoering Vogelwet. Het H. B. vraagt iemand aan te wijzen die ge schikt en bereid is, de comm. der Koningin bij de uitvoering, van advies te dienen. Wordt besloten een van den L.T.B. voor te dragen. Dan komt het voornaamste punt der agenda in behandeling n.l. aansluiting bij een bedrijfsvereeniging. Dit onderwerp wordt door den voorz. uitvoe rig uiteengezet. Spr. wijst op de vele voor- deelen die een bedrijfsvereeniging biedt, en geeft de leden in overweging ook in deze met hun tijd mee te gaan. Eenige leden stelden de vraag, daar zij uit de woorden van den voorz. hadden be grepen, dat het de bedoeling was aan te sluiten bij een bestaande bedrijfsvereeni ging, n.l. bij „Rijnland West", of het niet mogelijk was met de naburige afdeelingen zelf een bedrijfsvereeniging te stichten. De voorz. antwoordde, dat dit oorspron kelijk de bedoeling was, doch dat voorloo pig door het Rijk geen assistenten meer beschikbaar worden gesteld, aan nieuw op gerichte vereenigingen, zoodat er geen an dere mogelijkheid was dan aansluiting bij „Rijnland West", zoo gauw echter weer assistenten beschikbaar komen, zal ge probeerd worden zelf een bedrijfsvereeni ging te stichten. Alsdan was men in de gelegenheid zich op te geven, als zijnde bereid, bij de be drijfsvereeniging aan te sluiten; 8 der aan wezigen met 150 H.A. land gaven zich op, tot 15 November a.s. is er nog gelegenheid zich op te geven; dit voor degenen die niet aanwezig waren. De rondvraag leverde niets op waarna sluiting. ZILK Mond- en klauwzeer. Bij den heer v. H. stierf een koe, welke lijdende was aan het mond- en klauwzeer. Dit is het eerste sterfgeval. Voor v. H. een groote schade post. Speldjesverkoop. De alhier gehouden verkoop van speldjes voor den crisis B- steun, heeft opgebracht de som van 25.40 (SPROOKJE) 43. De koning blies op het gouden fluitje, dat hij in zijn zak had en heel langzaam draaide de zware geheimzinnige paleisdeur open. Daar zag Anneke in een zee van licht, een schitterende zaal, en in het midden een prachtige ge dekte tafel. 44. Anneke klapte in haar handjes van verrukking! Zoo veel lekkers had ze nog nooit van haar leven bij elkaar gezien. Gouden schalen met noten, bramen, boschbessen, aardbeien en rozijnen en overal groote puddingen en taar ten. Bij ieder bordje stond een bekertje met vruchtensap. En wie honger had schoof zijn stoel aan en begon maar!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6