®)Oub-fio((anb$che jST Pijptabak STADS NIEUWS RECHTZAKEN AGENDA DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 oE leidsche courant eerste blad - pag. 2 HOE WORDT HET WEER? MISTIG. De BUI seint: Verwachting: Meest zwakke verander lijke wind, nevelig tot zwaar of half be wolkt, weinig of geen regen, iets kouder. Hoogste barometerst.: 767.6 te Helsingfors Laagste barometerst.: 741.4 te Reykjavik. De depressie in het Kanaal was gister middag tot vlak bij ons land gekomen en bracht in Vlissingen eenigen regen, maar trok daarop naar Engeland terug en is nu verdwenen. Een zeer diepe depressie, met kern onder 730 mm., ligt op den Oceaan en breidde haar invloed tot de Azoren en IJsland uit. De hooge drukking in het Oos- verandert weinig, maar schijnt nu door een depressie in Noord-Scandinavië aan getast te worden. Op de Britsche Eilanden waar plaatselijk te Croydon 23 m.m. regen viel, is de lucht nu zwaar bewolkt tot be trokken, met weinig wind. Aan de West kust begint een Zuidelijke wind op te steken. Noorwegen meldt bijna overal regen, in Zweden duurt bij betrokken lucht het zachte weer voort. Duitschland had een koelen nacht, maar zal overdag fraai weer hebben, alleen in het Westen komt mist voor. Zwitserland heeft motregen, op de hooge toppen valt sneeuw bij krach- tigen wind en eenige graden vorst. In Frankrijk duurt de regen in het Zuiden voort, er is op veel plaatsen weer zware regen gevallen, in het Noorden is veel mist. De algemeene stijging van den barometer doet hier te lande zwak ken, veranderlijken wind met ochtendmist, zonder neerslag van beteekenis, verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 11.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSLRS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.uur tot Woensdagmorgen 6.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 3 No vember voorm. 2.34 en nam. 2.56 uur. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een meeningsverschil trachten op te lossen met een stoel. De muzikant F. K. uit Zandvoort reisde met de autobus van den dienst Noord- w ij kDen Haag. Alles ging goed totdat er betaald moest worden Toen deze tegen prestatie voor het meerijden van verdachte gevergd werd was een en ander nogal schoorvoetend gegaan. Zoo was er tenslotte een meeningsverschil ontstaan tusschen verdachte en den bestuurder over het al of niet betalen van een dubbeltje. Deze kwes tie ging zoo ver, dat de muzikant een stoel had genomen waar hij de stoel ineens vandaan haalde werd niet vermeld, en van plan was geweest zijn muzikale gaven op het hoofd van den bestuurde" ten beste te geven. De dagvaarding sprak heel on muzikaal van de hersens inslaan. Een pootige mede-inzittende passagier vond deze onderbreking ongewenscht aangezien hij graag vlug op de plaats van bestem ming wilde zijn. En aangezien hij maar één oplossing in deze wist had hij den muzi kant maar eventjes vastgehouden totdat er politie in zicht was. Het O.M., dat het feit nogal ernstig vond, eischte een boete van 20.subs. 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde den on- muzikalen muzikant tot een geldboete van 15 subs. 5 dagen. Hij wilde zijn pluimveestapel uitbreiden. V. de H. uit O u d e-W e t e r i n g had een broedmachine in werking gehad met het oogmerk zijn pluimveestapel uit te breiden. Een controleur, die zulks gemerkt had. ver klaarde dat als getuige nogmaals, zoodat de .ambtenaar een boete eischte van 5 subs. 3 dagen. Uitspraak conform. Een ongewenschte schapen drijver. P. de V. uit Haarlemmermeer kwam op 25 Juni per auto over de Binnen vestgracht te Leiden juist toen een marktkoopman zijn schapen ter markt leid de. De automobilist had blijkbaar nogal haast want zonder iets te zeggen was hij op de kudde aangereden en had na de scha pen naar de vier windstreken gedirigeerd te hebben een poging gewaagd om ook den drijver omver te rijden. Deze, het gevaar aan ziende komen, had door een prachti- gen sprong het veege lijf weten te bergen, en kwam nu als getuige een en ander na der vertellen, wat ten slotte hierop neer kwam, dat hij in het geheel niet gediend was geweest van deze hulp bij het drijven van zijn kudde. Eisch en uitespraak 5 subs. 3 dagen. „$Ude\ijke)iSt zegt het oude rijmpje. Het beoefenen der „uiterlijke wel sprekendheid" maakte de kelen van de leden dezer oude tooneelvereenigingen dorstig en die moesten ge smeerd worden Maar hun goede gedachten zogen ze uit hun heerlijke, milde tabak. Die échte Oud- Hollandsche mélange moet U ook eens probeeren. Douwe Egberts maakt ze 1753 Motorrijder contra wielrijdster. S. G. S. uit den Haag, die verstek liet gaan, had op het kruispunt Zeeweg-Boute- vard te Kat w ij k aan Zee hoogst roe keloos gereden door met groote snelheid bovengenoemd kruispunt over te steken toen er een dame uit Leiden per rijwiel na derde. Het gevolg was een ernstige aanrij ding geweest. De ambtenaar eischte een boete van 25 subs. 10 dagen. De kantonrechter veroor deelde tot 10 subs. 4 Jagen. Was met wildstrikken aan het wandelen. De arbeider V. v. d. V. uit Voorhout was aangetroffen in het jachtveld van v. Leeuwen, wat op zich zelf al een straf baar feit is. Erger was echter, dat hij in het bezit was geweest van eenige wildstrikken. Wat hij met de wildstrikken ging doen valt wel te raden, al valt het niet te bewij zen. De ambtenaar eischte in deze een geld boete van 12 subs. 6 dagen. De kanton rechter liet verdachte gaan met een geld boete van 5 subs. 2 dagen, een ernstige vermaning en verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen strikken. Verder werden nog veroordeeld J. van der K. te Voorschot en wegens overtreding der arbeidswet tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen en G. M. van V. uit Le i d e n wegens het in voorraad hebben van een kleine hoeveelheid ondeugdelijk spek even eens tot een geldboete van 10 subs. 4 da gen met verbeurverklaring van het in beslag genomene. ONGEOORLOOFDE ACTIE. Bestuursleden van Neo-Malthusiaanschen Bond opnieuw veroordeeld. Wegens overtreding van artikel 451 ter wetboek van strafrecht zijn twee bestuurs leden van den Nieuw Malthsiaanschen Bond door den Haagschen kantonrechter veroordeeld tot geldboeten van f 100. subs. 25 dagen hechtenis. Het bestuur heeft aan een groot aantal doktoren hier te lande brochures omtrent anti-conceptioneele middelen toegezonden. In hooger beroep heeft de Haagsche rechtbank dit vonnis bevestigd. DE ZAAK TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN ONDDORP. Door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen den burgemeester van Ouddorp, den 46-jarigen G. J. F. G. du S., wien verschillende knoeierijen ten laste waren gelegd. Hij zou zich namelijk hebben laten omkoopen een zaak tusschen een kolenhandelaar te Oud dorp en diens schipper, die geld verduis terd had, zoodanig te regelen, dat de ko lenhandelaar door de familie van den schipper zou worden schadeloos gesteld. Ook zou hij geld aangenomen hebben voor het verschaffen van gunstige inlichtingen over iemand, die een zaak in Ouddorp kon krijgen en tenslotte zou hij onregelmatig heden gepleegd hebben met door hem ont vangen gelden ter voldoening eener ver gunning der drankwet en met gelden wel ke hij moest uitkeeren als bijslag op pen sioen- en ongevallenrente. Het O.M. had de verschillende feiten be wezen geacht en een gevangenisstraf van één jaar geëscht. De rechtbank achtte eveneens met uit zondering van een geval het ten laste ge legde bewezen en veroordeelde den ver dachte tot zes maanden gevangenisstraf. DE LEIDSCHE SPORTKWESTIE. Ja daar is al veel over geschreven. Maar 't is ons meermalen gebleken: nog niet genoeg. Tenminste, tot voor enkele dagen nog niet genoeg. Nu wel! Wij ontvingen n.l. dezer dagen een circulaire van wien an ders dan van rector Beune, den grooten ij veraar voor een kern-gezonde en krachtige jeugd-organisatie in onze stad, speciaal óók voor wat betreft de sport. In die circulaire wordt heel duidelijk en heel open uiteengezet, hoe 't op het gebied van de Katholieke sport-organisatie was, hoe het i s en hoe 't worden moet. Wij vinden het erg gewenscht, dat ieder een nu 'ns precies weet, hoe de zaak in el kaar zit! En daarom drukken wij een ge deelte van de bedoelde circulaire hier gaarne af. Overzicht saneering Leidsche Sport- kwestie. Toestand van 1936 en daarvóór. Er bestonden in Leiden twee sportbewe- gingen van katholieken, waarvan er zelfs één niet kerkelijk erkend was. Gevolg wrijving, gevaar voor neutrale sfeer, verbrokkeling van krachten en wederzijds een groote financieele schuld. Deze schuld was aanleiding, dat men elkander niet kon vinden en alle een heid en samenwerking verbroken bleef. Een droevig beeld van katholieke saamhoorigheid en dat in de jeugdbe weging! Halverwege 193Q stichting van het K.J.C.-Fonds. Hieronder geven wy U enkele getallen, waaruit U de finan cieele werking van dit Fonds blijken zal; maar eerst moge ik constateeren, dat dit Fonds aanleiding werd tot a) herstel der eenheid, b) herstel der discipline, c) herstel van den katholieken geest in dit deel der jeugdbeweging! Hoe heeft dit Fonds dan gewerkt? Doordat het K.J.C. Bestuur de schul den verantwoord kon overnemen, wa ren de leiders van beide" sportbewegin- gen bereid, ook de leiding van de sport- beweging als zoodanig aan het K.J.C.- Bestuur over te dragen. Sindsdien is de vrede, de samenwerking, de ka tholieke geest hersteld! Overzicht schuldregeling. Er waren 36 schuldeischers met een gezamenlijke vordering van 11.431.98. Er bestond een leening van het R. K. Armbestuur ten bedrage van 4.000. De totale schuld bedroeg dus 15.431.98. De schuldeischers hebben geheel vrij willig een accoord aanvaard, waardoor zij ons kwijtscholden 5.239.51. Van U, Donateurs van het K.J.C.- Fonds mocht ik aan giften ontvangen 4.392.47. Tot nu toe kon ik dus aflossen in totaal 9.631.98. Er staat dus nog een schuld van 5.800.— Conclusie: A Is het niet een pracht prestatie van het K.J.C.-Fonds in een groot jaar bijna tien mille te hebben afgelost? B Het voornaamste wat overblijft is de leening van het Armbestuur, hei lig geld, dat terug moet komen! C Hiervoor kunnen wij niet meer rekenen op kwijtschelding van schuld eischers, zij hebben ruimschoots het hunne gedaan; ook de groote giften, die in het begin van de actie mij tóe- kwamen, kunnen niet meer verwacht worden; ik ben nu geheel en al aange- gewezen op de vele kl^e giften van het K.J.C.-Fonds. D Het aantal donateurs van het K.J.C.-Fonds is van dien aard, dat ik op ongeveer 800 gulden per jaar kan rekenen; als het zoo door moet gaan, duurt het veel te lang; ie sportschuld mag niet langer dan hoogst noodig is op de heele jeugdbeweging drukken; het armengeld moet zoo spoedig moge lijk terug betaald worden en daarom mijn bescheiden, maar heel, heel drin gend noodzakelijk verzoek: Blijft of wordt donateur van het K.J.C.-Fonds, 5 cents per week of 25 cents per maand of 2.50 per jaar. Mijn hartelijken dank voor wat U reeds deed. Mijn dringend verzoek om blij venden nieuwen steun! Wij hopen, dat bedoelde circulaire, die in den loop dezer weken wordt verzonden, moge doel treffen hart en beurs moge raken! R.-K. Zwemvereeniging „Docos". Als commisie van voorbereiding en voor- loopg bestuur van de op te richten R.-K. Zwemvereeniging zijn aangezocht en bereid gevonden de heeren C. Mol, voorzitter van de R.-K. Sportcentrale van „Docos, J. Cas- telein, voorzitter van de R.-K. Athletiek- vereeniging „Docos" en E. Castelein. RECTOR DROST. Wij herinneren leden en belangstellenden nog even aan de vergadering van heden avond half negen in het St. Antoniusclub- huis Mare 43, waarop Rector Drost spre ken zal over: „De verantwoordelijkheid der katholieke jongeren in de Nederland- sche volksgemeenschap!" Wij rekenen op alle jongeren, dames zoo wel ons heeren tusschen den leeftijd van 18 tot 25 jaar. Het Bestuur v. d. Jongeren afdeling IL K. S. P. VOLKSBONDNIEUWS. Comité R. K. Werkloozenzorg. Het winterseizoen staat voor de deur, en daarmede moeten weder r - nige formali teiten vervuld worden door de R. K. werk- loozen. Deze bestaan uit het zich doen in schrijven, waartoe gelegenheid bestaat van af Woensdag 3, Donderdag 4, Vrijdag 5 en Maandag 8 Nov. a.s., telkens des morgens van 1011.30 uur in het Bondsgebouw. In gang zaal 2. Wij verzoeken beleefd doch dringend deze gelegenheid niet voorbij te laten gaan, want in uw eigen belang is het gewenscht, dat deze opgave geschied. Het Comité. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Oproep. Alle Commissarissen van de beide afdee- lingen worden verzocht, om a.s. Donderdag te 8.15 aanwezig te willen zijn in het Ge- zellenhuis. De leden van „Kolpnigs Lijfwacht" komen Zaterdagavond om 9 uur bijeen tot regeling van eenige noodzakelijke werkzaamheden. St. Josephsgezellever. Liedertafel „Sebastian Schaffer". Wij brengen de zangers nog even in her innering de tweede laatste 2 repetities voor ons zangersfeest. Wij rekenen op aller me dewerking en verzoeken ieder present te willen zijn a.s. Woensdag 8.15 uur. HET BESTUUR. VONDELHERDENKING. Op 17 November 1937 zal het 350 jaar ge leden zijn, dat Joost van den Vondel, Ne derlands grootste dichter, werd geboren. Op verschillende plaatsen in ons land wordt dit feit door lezingen, ten toonstel lingen herdacht. Op initiatief van de Christelijke Letter kundige Kring te Leiden heeft zich een co mité gevormd om te trachten hier ter ste-, de een opvoering te doen plaats hebben van een of meer van Vondels beste stuk ken. Als eerste heeft het hiervoor uitgeko zen „Adam in Ballingschap". Het heeft dit dilettantengezelschap be reid gevonden dit stuk op Donderdag 4 November a.s. in den Leidschen Schouw burg te komen spelen. ALENTYBO '37. Men verzoekt ons opname van het vol gende: „Zorg voor vakbekwame arbeiders en een goed product en maak daardoor het druk werk populair", is wel ongeveer het de vies van den A.N.T.B., den oudsten vak bond in ons land. Twee gelijke, reizende tentoonstellingen, Alnetybo '37 genaamd, werden ingericht. 4 October 1937 vingen zij elk afzonderlijk een reis langs in to taal 47 gemeenten van ons land aan. De tentoonstellingen zijn, omdat zij in kleine en groote zalen moeten kunnen worden op gesteld, klein van formaat en binnen het half uur op te bouwen. De Alnetybo '37 zal worden gehouden in het Vrijzinnig Christ. Federatiehuis, Ge recht 10. Opening op Woensdag 3 Nov. a.s. des avonds te 8 uur, vervolgens Donderdag 4 en Vrijdag 5 Nov. van 23 uur n.m., des avonds van 810 uren en geheel gratis toegankelijk zijn voor leden van grafische vakbonden, patroons en drukwerkverbrui kers. Bovendien zullen onder de bezoekers, zonder dat dit hun eenige kosten brengt, eenige honderden fraaie boekwerken wor den verloot. AFDEELINGSVERGADERING A.N.W.B. De afd. Zuid-Holland van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. hield in cafe res taurant „Zomerzorg" een ledenvergadering, wélke druk bezocht was. Na opening der vergadering door den voorzitter werd de heer Spulman tot se cretaris herkozen. Het jaarverslag van den afdeelingscon- sul, den heer de Waal uit Den Haag, gaf de volgende cijfers: Het aantal leden in Zuid-Holland daalde in 1937 van 23.500 tot 23.107. In Zuid-Holland waren op 1 Januari 1937 door den bond geplaatst: 616 wegwij zers (v. J. 598), waarschuwingsborden (v. j. 82), 79 richtingborden (v. j. 27), 6 voor- richtingborden (v. J. 5) en 588 plaatsnaam borden (v. j. 468). Dank werd gebracht aan de consuls, die in het afgeloopen jaar door de ingebruik neming van verschillende nieuwe wegen extra veel werk hebben moeten doen. Op de aanbeveling voor afdeelingsconsul en diens plaatsvervanger werden de aftre dende functionarissen, majoor de Waal (Den Haag) en de heer van Zanten (Rot terdam) geplaatst. Uitgereikt werden 22 insignes aan chauf feurs, die gedurende 25 of 12 y2 jaar bij eenzelfden patroon (lid van den A.N.W.B.) werkzaam zijn geweest. Bij de rondvraag werd o.m. nogmaals de spoorwegovergang aan den Rijnsburger- weg ter sprake gebracht, waarbij de heer Monte erop aandrong pogingen in het werk te stellen om de verkeersregeling van Januari, welke zonder bezwaar zou kunnen worden ingevoerd, constant te' doen zijn. Dit voorstel werd naar de wegencom missie verwezen. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 12.29593 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 1.787.80 aan den gemeente-ontvanger. LEIDEN. Dinsdag', R.-K. Bakkerspatronsver. „Sint Clemens" afd. Leiden en Omge ving, „Central", Breestraat, 8 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging zitting gebouw St. Vincentius-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 Oct. tot en met Vrijdag 5 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35 tel. 136 en J. Doe- dens, Wilhelminaperk 8, Oegstgeest, tel. no. 274. R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 3D, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten GeopeDd eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. Ds. C. HARTWIGSEN. In den ouderdom van 73 jaar is Zondag morgen vroeg overleden ds. C. Hartwigsen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Ge meente hier ter stede. Ds. Hartwigsen vierde in April zijn gouden jubileum en nam kort daarna emeritaat. EXCURSIE „VOLA". Zaterdag j.l. hield de Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool een excursie naar de sigarenfabriek „Edelacht baar" alhier. De rondleiding geschiedde door den heer Wijtenburg Jr., die uitvoerig de geheele behandeling van tabak en sigaar en de fabricage daarvan uiteenzette. Een leerzame en zeer interessante excursie. FOTO-TENTOONSTELLING „OUD-LEIDEN". In het museum „De Lakenhal" organi seert de vereeniging „Oud-Leiden" a.s. Vrij dag een tentoonstelling van foto's, welke in den loop van dit jaar in Leiden en omstre ken zijn gemaakt van stads- en dorpsge zichten, gebouwen, interieurs, molens, bruggen, hofjes, landschappen, enz. De openingsrede wordt uitgesproken door den burgemeester mr. A. van de San- de Bakhuyzen. Na de opening zullen de prijzen worden uitgereikt, nadat de jury de uitslag heeft bekend gemaakt. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Zondag 14 November a.s. INBREKER AANGEHOUDEN. Zaterdagavond is door de politie aange houden de 43-jarige J. M., zonder beroep, als verdacht van diefstal met braak. J. M. had kort tevoren, tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken in het perceel Borneostraat 47. Hij had zich toegang ver schaft door middel van opensluiting met een looper. Iemand, die in de buurt woont, zag hem het huis uitkomen en volgde hem, maar raakte hem kwijt. De politie wist hem echter spoedig op te sporen. Het bleek, dat hij een bedrag van 10 had ontvreemd. Feestavond Noorderkwartier. De speeltuinvereeniging „Noorderkwar tier" heeft Zaterdagavond in „Zomer- lust" een geslaagd feest ter gelegenheid van het tienjarig bestaan gevierd. De heer S. Brouwer, voorzitter van de feestcommissie heeft het jubilerende be stuur na de pauze hartelijk toegesproken. Hij overhandigde den voorzitter een enve loppe met inhoud, die bestemd zal worden voor den aankoop van nieuw speeltuin materiaal. De heer Guldemond, voorzitter van Noor derkwartier heeft een woord van dank ge sproken voor de hulde, die men het be stuur had gebracht, waarna tal van zuster verenigingen het bestuur eveneens com plimenteerden. De rest van den avond was gewijd aan muziek en tooneel. Ver. „Oud-Leiden". Naar wij vernemen heeft prof. dr. L. Knappert bedankt als voorzitter der Ver. „Oud Leiden", waarvan hij gedurende vele jaren het presidium heeft bekleed. In deze vacature wordt voorgesteld als bestuurslid te benoemen prof. mr. H. A. Idema. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 7017. Naamlooze Vennoot schap Visscherij Maatschappij Kennemer- land, Katwijk a. Zee, Tramstraat 20, ree- derij van visschersvaartuigen. N. Comm.: Mr. A. van der Deure, Bennekom. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vori ge maand (Oct. 1937) ingelegd ƒ475.377.90 en terugbetaald ƒ452.654.93; 186 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 109 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.952 inleggers inclu sief 1.159 deelnemers aan den Afh~ Jienst, bedroe geinde October 1937 S: '2.721.02. In 6.198 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 18.105.75 ontvangen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2