Een „verschrikkelijk open hartige" rede van Eden DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Overeenkomst van Nyon was voordeelig voor de Spaansche regeering 29ste Jaargang DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 No. 8868 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De Katholieke Universiteit De beoefening van de wetenschap door de katholieken is (voorzoover voor ons waar neembaar) een van de meest vruchtdragen de wijzen, om het Rijks Gods op aarde uit te breiden! En daarom daarom is onze Katholieke Universiteit van zulk een eminent belang; daarom moet het bestaan en de bloei der Katholieke Universiteit allen katholieken warm ter harte gaan! Wij gaan vandaag dit niet verder betoo- gen. Even slechts 'n verwijzng naar een fet, dat vele katholieken tot ernstig na denken moet stemmen. Meer dan drie maal honderd dui zend gulden is men heeft het in ons blad kunnen lezen door de presidente van het Vrouwen-V. U.-plan aan het be stuur der Vrije Universiteit te Amsterdam aangeboden. Ruim drie ton, bijeengebracht door anti- revolutionnaire vrouwen van stand, als dankbare hulde aan de nagedachtenis van Dr. Kuyper, den stichter der Vrije Uni versiteit. In dezen tijd ruim 3U0.000 gld. extra (buiten de gewone en geregelde giften) bij een te brengen voor een Universiteit, dus voor iets, dat toch practisch buiten den ge zichtskring valt van de overgroote meerder heid dezer vrouwen is bewonderens- waard! Enis dat voorbeeld van offerzin voor velen onzer niet een beschamend voor beeld? Dat toch onder héél ons katholieke volk levendig worde de overtuiging, dat een eigen Katholieke Universiteit zulk een groote zegen is; dat voor het behoud en den uitbouw van de eigen Katholieke Univer siteit offers moeten gebracht worden! V Werkloozen-steun In „De Opmarsch" wordt de aandacht gevestigd op een oproep van den Arnhem- schen wethouder van Sociale Zaken, ge richt tot de plaatselijke instanties, om toch vooral ten plattelande zooveel mogelijk te verbeteren. Juist ten plattelande kan door hen, die geroepen zijn, de Steunmaatregelen uit te voeren, zoo belangwekkend veel worden gedaan aldus de Arnhemsche wethou der vooral door zich met een echt Christelijken geest bij die uitvoering te bezielen. Vooral op het platteland kan door en voor ons Katholieken nog zooveel be waard blijven, wat helaas elders reeds verloren ging. Zeker, 't is waar, dat de gemeentebestu ren geen vrijbrieven hebben in dit op zicht. Maar scherp dient toch te worden afge keurd de houding b.v. van een gemeente- stuur uit een plattelandsgemeente in den Gelderschen Achterhoek, waar b.v. nog nimmer B-steun werd uitgekeerd, waar het voorkwam, dat in een geheelen winter geen brandstoffentoeslag werd uitgekeerd, waar de Kerstuitkeering eerst in het midden van Februari plaats vond, waar een raadsbe sluit van April 1934 inzake het deelnemen door de gemeente in de premie voor een zie- kenhuisverplegingsfonds tot heden niet werd uitgevoerd, enz. Onze R.-K. Gemeenteraadsleden hebben ten deze een taak en een plicht! Juist als Katholieken hebben zij 't als een hunner eerste verplichtingen te be schouwen, te zorgen, dat de steun voor de werkloozen, de steun voor alle armen en be- hoeftigen, die op de Overheidshulp zijn aangewezen, zoo goed als onder de gege ven omstandigheden mogelijk en wensche- lijk is. De rechten van oorlogvoerenden ANTWOORD OP BERLIJNS KOLONIALE EISCHEN. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken Eden heeft gisteren in het La gerhuis een rede gehouden in antwoord op de critiek van de oppositie. Niemand zal kunnen beweren, zoo ving Eden zijn rede aan, dat de Britsche regee ring in het verleden ooit in gebreke is ge inleven bij het nakomen van internationale verplichtingen, waarvoor het zijn handtee- kening heeft gezet. Wanneer er reden is tot critiek, dan behoort deze niet alleen ge richt te zijn tegen de Engelsche politiek, doch tegen het feit, dat wij gedwongen wa ren in samenwerking met anderen de rol van politie-agent te spelen. Men schijnt er critiek op te willen uitoefenen, dat de re geering niet in staat geweest is anderen tot nakoming hunner verplichtingen te dwin gen. Er bestaan zekere beperkingen, waaraan een minister van Buitenlandsche Zaken zich te houden heeft, wanneer hij ant woordt op critiek. Er doen zich soms echter gelegenheden voor, waarin men zich tot op zekere hoogte mag laten gaan; vandaag wil ik zoo zeide de minister, een uitla ting van Baldwin citeerend voor zoover dat in mijn vermogen ligt „verschrikkelijk openhartig" zijn. De minister besprak vervolgens de hou ding van Italië t.a.v. Duitschlands koloniale eischen. Hij herinnerde het Lagerhuis er aan, dat een land, dat, "als resultaat van den wereldoorlog, in Europa een zeer aan zienlijke uitbreiding van grondgebied ver kreeg, benevens bepaalde territoriale con cessies in Afrika van landen, die zijn bond- genooten waren in dien oorlog, zich thans als kampioen heeft opgeworpen van den Duitschen eisch ter verkrijging van bezit tingen in Afrika. Ik wensch op het oogenblik, aldus spfeker, niets te zeggen met betrek king tot deze aanspraken, doch ik moei wel duidelijk verklaren, dat wij iedere regeering het recht ontzeggen, onzer zijds bijdragen te verlangen, wanneer daartegenover van de andere zijde niet de bereidwilligheid staat, eveneens eenige concessie te doen. (Luid ap plaus). Antwoorddend op critiek van Lloyd George merkte de minister o:-, drt men hier niet kan spreken van een aanklacht tegen de non-interventie als zoodanig, maar van een aanklacht, welke gebaseerd is op de be schuldiging, dat de non-interventie de Spaansche regeering op uiterst onbillijke wijze behandelt. Hierop wilde Eden nader ingaan. Lloyd George is niet volledig geweest en hij heeft ongelijk, als hij het deed voorko men, alsof Spanje maar één grens, de Fransche, heeft ook de zee is een grens en een zeer belangrijke. Het resultaat, zij het ook niet de op zet, van Nyon is geweest, dat het er gemakkelijker op geworden is, zeer groote hoeveelheden materieel in de Spaansche regeeringshavens aan te voeren. Eden haalde vervolgens een bericht uit Moskou in de „Daily Telegraph" aan, gedateerd op j.l. Vrijdag. Het be richt bevatte officieele Russische cij fers, waaruit blijkt, dat Spanje op een na de beste klant van de Sovjet-Unie is. Aan regeeringszijde spelen Russische tanks en vliegtuigen een hoogst be langrijke rol. De moeilijkheden van de Spaansche re geering in het Noorden waren niet te wij ten aan gebrek aan materieel, maar aan de onmogelijkheid om he' te gebruiken waar men het gebruiken wilde, hetgeen de beteekenis aantoont van de superioriteit i ter zee. Betwist iemand, zoo vroeg Eden, dat, wanneer er geen buitenlandsche interven tie was geweest, de oorlog reeds lang be ëindigd zou zijn, of de rechter van de oor logvoerenden toegekend zouden zijn? Het was de bedoeling van de non-interventie een nieuwen vorm van neutraliteit te schep pen, maar het resultaat is geweest, dat de rechten van de oorlogvoerenden niet wer den toegekend en het gevolg daarvan is weer geweest, dat de partij, die ter zee de sterkste was, van haar superioriteit geen gebruik kon maken. De rechtschen, zoo was de meening van den minister, betalen ter zee een zeer hoo- gen prijs voor de hulp, die zij mogelijk te land ontvangen van vreemde onderdanen, en er zijn heel wat lieden met helder in zicht, die niet kunnen begrijpen, waarom de rechtschen hun buitenlanders eenigen tijd geleden niet lieten vertrekken, hetgeen hen in staat zou hebben gesteld gebruik te maken van de geweldige macht, die zelfs bij een gedeelteijke uitoefening van de rechten der oorlogvoerenden in hun han den zou zijn gelegd. Ten aanzien van de zich op het oogen blik afteekenende tendenz om in het kader van het diplomatiek mechanisme uiterst gevaarlijke methoden te bezigen, verklaar de Eden, dat er een neiging bestaat om met dreigementen te komen en van de da ken af bevelen te geven, die feitelijke neer komen op ultimata, en dat dan vrede té noemen. (Toejuichingen). Op dergelijke methoden zal hier nimmer worden inge gaan (applaus) en dergelijke bevelen zul len nimmer door het Britsche volk gehoor zaamd worden. Wij zijn voldoende bereid om het onze bij te dragen in den wereldvrede en om te praten over alles, wat den wereldvrede be treft, maar wij zijn niet bereid om naar iemands pijpen te dansen (nieuWe toejui chingen). Wij gelooven, zoo verklaarde Eden aan het slot van zijn rede, in de regeling van geschillen met behulp va* vredelievende middelen en jvij zijn bereid alles te doen om een algeheele aanvaarding en naleving van deze politiek te verwezenlijken. Wij zullen ons aansluiten noch bij een anti-fascistisch noch bij een anti-commu nistisch blok. Niet met de binnenlandsche aangelegenheden maar met de buitenland sche politiek der staten hebben wij te ma ken. In de laatste passage van zijn redevoe ring bracht Eden nog even zijn vertrek naar Brussel en den wensch van de opposi tie om met de Vereenigde Staten samen te werken ter sprake. Hij onderschreef de definitie, welke de oppositie van deze politiek gegeven heeft ten volle, n.l. om in deze gevaarlijke situa tie in het Verre Oosten in volledige over een stemming met Washington precies zoo ver te gaan als de Vereenigde Staten Amerika niet vooruit te loopen, maar even min achter te blijven. TWEE WIELRIJDERS TE SASSENHEIM DOOR PER SONENAUTO AANGEREDEN Een van hen zwaar gewond Vanochtend omstreeks negen uur zijn twee wielrijders in de Hoofdstraat te Sas- senheim door een personenauto aangere den. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de auto nabij de Katholieke kerk en greep de wielrijders C. V., uit Leiden en Z. uit Sassenheim. C. V. brak beide bee- nen, terwijl Z. licht gewond werd. Nadat de eerste medische hulp was verleend, werd V. naar het-Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Z. kon naar zijn woning worden vervoerd. De beide rijwie len werden totaal vernield. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer P. J. van der Baan. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. J. van der Baan zijn ambt als lee- raar in het instrumentmaken aan de Leid- sche Instrumentmakersschool in het Ka- merlingh Onnes Laboratorium aanvaard de. Zijn opleiding tot instrumentmaker had de heer Van der Baan genoten bij de des tijds zeer bekende firma W. C. Olland te Utrecht, waar hij na op jeugdigen leeftijd als leerling te zijn begonnen, tot werk meester was opgeklommen. Zijn. benoe ming te Leiden volgde na een vergelijkend proefwerken van verscheidene candidaten, waarbij hij als bekwaamste werd uitgeko zen. Gedurende de 25 jaar van zijn werk zaamheid aan de Leidsche Instrumentma kersschool heeft de heer Van der Baan de leiding gehad, eerst van een kleine werk plaats op de bovenverdieping, later na de verbouwing van het laboratorium van een veel grootere aan de Nieuwsteeg. Zeer vele instrumenten zijn door hem zelf en door zijn leerlingen onder zijn leiding in al die jaren vervaardigd en daarmede werd een tweeledig doel bereikt: ten eer ste werden in zijn werkplaats vele leer lingen tot uitstekende instrumentmakers opgeleid en ten tweede werden de onder zoekers van voortreffelijke instrumenten voor het wetenschappelijk onderzoek voor zien. Zoowel op paedagogisch als op instru- mentkundig gebied heeft de heer Van der Baan met eere zijn sporen verdiend. Dat zoowel de onderzoekers als de leer lingen hem daarvoor dankbaar zijn, bleek gistermiddag, toen de heer Van der Baan in tegenwoordigheid van nagenoeg het ge- heele wetenschappelijke, technische en ad ministratieve personeel van het Kamerlingh Onnes Laboratorium in de groote college kamer is gehuldigd. Hartelijke en waardee- rende woorden werden daarbij gesproken en na afloop der plechtigheid vereenigden de deelnemers zich tot een samenzijn in een practicumzaal, waar thee werd ge schonken. Gaarna wenschen wij den heer Van der Baan nog menig jaar van nuttige werk zaamheid in goede gezondheid toe. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Japanners rukken op bij Sjanghai. Japansche ontstemming over de houding van Engeland. (3de blad). De blokkade van de Spaansche Oost kust. (3de blad). Met de Belgische kabinetsformatie wil het nog niet vlotten. (3de blad). Blijft dr. Schacht toch aan? (3de blad). 's Pausen afscheid van Castel Gandolfo. (3de blad). Een groote rede van minister Eden. (lste blad). De overstroomingsramp in Syrië. (3de blad). Binnenland Bij een zwaren brand te Rotterdam wer den vier groote pakhuizen in de asch ge legd. (3de blad). Doodelijke ongelukken op onbewaakten overweg en langs den weg. (3de blad). Thans is beslist, dat de korting op de In dische pensioenen met 1 Januari komt te vervallen. (3de blad). De Staatscourant van gisteren bevat de beschikking van den minister van oecono- mische zaken waarbij de japonnenconventie voor een jaar algemeen verbindend wordt verklaard. (3de blad). Spori en Wedstrijden VOETBAL: Het Oranje-elftal met 32 door Frankrijk geslagen; het B-elftal speelt tegen Normandië gelijk. I. V. C. B.: T. Y. B. B. verrast H. B. C., Lisse, D. O. S. en V. E. P. winnen. (4de blad). SCHAKEN: Elfde en twaalfde partij tus- schen Euwe en Aljechin remise. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, heeft op den vooravond van zijn vertrek naar Brussel, ter bijwoning van de aldaar te houden Negenmogendhe- den-conferentie, een groote rede in het La gerhuis gehouden, welke hij met een toe speling op een gezegde van Baldwin een „verschrikkelijk openhartige" rede noem de. Eden heeft daarin de belangrijkste punten der buitenlandsche politiek be sproken. Op de eerste plaats gaf Eden antwoord op de Duitsche koloniale eischen en zeide hij: Wij ontzeggen iedere regeering het recht, onzerzijds bijdragen te verlangen, wanneer zij niet bereid is, eveneens con cessies te doen. Vervolgens is hetgeen Eden zeide over de Spaansche kwestie samen te \atten in deze woorden: De overeenkomst van N.yon is voordeelig geweest voor de Spaansche regeering, want zij vergemakkelijkte den aanvoer naar de regeeringshavens. Het is onbegrijpelijk, dat de insurgenten niet tot wegzenden der vrijwilligers besluiten, daar de toekenning der rechten van oor logvoerende daartegen ruimschoots zou opwegen, gezien hun overwicht ter zee. Wat het conflict in het Verre Oosten be treft, is Engeland bereid, precies even ver te gaan als de Vereenigde Staten, met wie het de grootst mogelijke samenwerking wenscht. De houding van Engeland ten opzichte van het conflict in het Verre Oosten heeft te Tokio ontstemming veroorzaakt. Men verdenkt er Engeland van, dat het zich tegen de Japansche invasie zal verzetten en dat het nu reeds de Chineezen stiekum helpt. De Chineezen hebben overigens vrij veel tegenslag in de buurt van Sjapghai. De Japanners zijn thans de Soetsjau-kreek overgetrokken ondanks den felsten tegen stand der Chineezen. In België heeft de-socialist De Man zijn pogingen tot vorming van ee;i kabinet moeten opgeven. De kabinetsformatie is nu opgedragen aan den Katholiek Pierlot. Volgens de berichten van gisteravond wa ren de vooruitzichten, dat hij slagen zou, niet erg bevredigend. JULIUS BARMAT GEARRESTEERD. Door de Amsterdamsche politie. Gisteravond om 8 uur heeft de vreem delingendienst van de Amsterdamsche po litie op verzoek van den procureur des ko- nings te Brussel, Julius Barmat in zijn woning aan het Minervaplein gearresteerd. Barmat is per politieauto naar het hoofd bureau van politie overgebracht en aldaar gedurende den nacht opgesloten. Het ver zoek om uitlevering is hedenmorgen ter be handeling aan de rechtbank te Amsterdam doorgezonden en Barmat zelf voor den of ficier van justitie geleid. Julius Barmat wordt verdacht van be- driegelijke bankbreuk en verduistering, die verband houden met de zaak van de Bel gische Noorderbank en van de bank Gold- zieher en Penso. Dit was de aanleiding tot de uitvaardiging van het bevel tot in hech tenisneming, dat onmiddellijk als verzoek aan de Amsterdamsche politie is overgc bracht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1