C^rM ^ÖADT ÖPtL iSif p er NEDERLAND VERLIEST VERDIEND MET 3-2 VAN FRANKRIJK Door falen der Oranje-voorhoede DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Nederlagen van Teylingen en V. V. L. Smit scoort mooier dan de Fransciie voorhoede Er zullen maar weinig voetbal-enthou siasten zijn, die óf het verloop van den wedstrijd NederlandFrankrijk niet heb ben gehoord óf nog niet hebben gelezen. Wij komen ditmaal door bijzondere om standigheden wat achter met een relaas over dezen wedstrijd, achten het daarom beter geen volledig wedstrijdverslag te ge ven, doch te volstaan met eenige nabe schouwingen over het spel. Voor de tweede maal achtereen hebben de Franschen dus Oranje op eigen grond verslagen. Eerst met 43, nu met 32. Voor velen is dit geen verrassing meer, geweest, omdat men niet veel vertrouwen meer had in het „oude stelletje", zooals het wel smalend werd genoemd. Wij heb ben die meening eenigermate gedeeld. Ons bezwaar ging niet zoozeer tegen de opstel ling dezer nu reeds oudere ploeg dan wel tegen de plaatsing der spelers. De wedstrijd heeft bewezen, dat het ge koesterde wantrouwen niet geheel en al ongerechtvaardigd was en speciaal betrof dit de voorhoede, welke nagenoeg in haar geheel gefaald heeft. Dit zou op zichzelf nog niet zoo erg zijn geweest, want het Ned. elftal o o k in goe de dagen, heeft wel eens meer een neder laag geleden. Het ging hier echter om andere feiten. De keuze-commissie was bij de samen stelling van de gedachte uitgegaan, dat er nog geen jonge spelers opgesteld konden worden, die de ouderen op waardige wijze konden vervangen, hetween dus wil zeg gen, dat er op het oogenblik in Nederland geen ploeg samen te stellen zou zijn, wel ke de Franschen had kunnen overwinnen. Dit nu nemen we zeker niet aan. Wij hebben in ons overzicht van Zater dag reeds betoogd, dat de keuze-commissie zich blind heeft gestaard op het feit, dat het oude Ned. elftal door betere spel- technische kennis en capaciteiten den jon geren geen kans heeft gelaten van hun kunnen blijk te geven en dat de jongeren, die meer dan de ouderen in hun begintijd hebben kunnen profiteeren van een inten sieve training, thans zeker grootere be kwaamheden bezitten dan toen de ouderen eenige jaren geleden begonnen. Wat nu is het gevolg? Het „oude" Oranje-elftal heeft gefaald en den jongeren werd geen gelegenheid gegeven door te dringen in de sfeer van 'n flinken interland-wedstrijd. We zijn dus nog even ver en we moeten tot den vol genden wedstrijd wachten om hun een kans te geven. Gelukkig, dat er Zondag door Oranje niet gewonnen is. Anders zou de keuze-commissie, gesterkt in haar ver trouwen in deze ploeg, weer opnieuw het zelfde elftal kunnen vaststellen. Dat zal nu niet gebeuren en het mag al leen gelukkig heeten, dat de eerstvolgende wedstrijd niet tegen België doch tegen Luxemburg gaat. Wanneer we nu zeggen, dat het teleur stellend resultaat der Oranjeploeg te wij ten is aan het falen van deze ploeg, dan is dit niet juist. Er was slechts één linie, welke niet aan de verwachtingen beantwoordde, dat was de voorhoede. Op de eerste plaats bleek Smit niet de ideale midvoor te zijn. Niet zoozeer omdat hij op deze plaats geen nuttig werk gedaan heeft. Allerminst. Hij scoorde twee juweel tjes van doelpunten, een prestatie, welke door weinig midvoors in een wedstrijd ver richt wordt. Maar van Smit zijn we meer gewend. Smit is een speler, die men een geheelen wedstrijd kan zien werken, in dien-hem daartoe de gelegenheid wordt gegeven. Deze ontbrak hem nu, in de eer ste plaats, omdat hij midvoor speelde, maar in de tweede plaats, omdat hij door het sterk doorgevoerde systeem der W-forma tie óf v. Heel óf Vente steeds voor zich zag, waardoor hij in zijn werk belet werd. Bovendien faalden v, Heel zoowel als Vente en vooral deze laatste was zoo ho peloos uit vorm, dat wij zijn herverkie zing uitgesloten achten. Dat de vleugelspelers in deze situatie niet konden bevredigen, spreekt vanzelf. Want de Oranjevoorhoede speelde als het ware met drie spelers en de middenlinie der Franschen kon rustig in de verdedi ging werken zonder haar eigen aanval te verzwakken. Van de Hollandsche middenlinie was Paauwe nog de beste. Anderiessen toonde weinig initiatief, terwijl Pellikaan al het zelfde deed als Weber in de verdediging: hij wisselde goede met slechte momen ten af. Slecht Caldenhove kon ons in alle op zichten bevredigen. Hij werkte voor drie, hij deed menigen Franschen aanval teniet, hielp Weber en middenlinie zelfs op uit stekende wijze. In Caldenhove zien wij den nieuwen aanvoerder van het Oranje-elftal Halle voldeed Zondag ook al niet ten volle en hij maakte een groote fout door eenmaal over den bal heen te rollen, waar door het tweede Fransche doelpunt ont stond. Het spel van de Oranjeploeg" kenmerkte zich door gebrek aan tact en aan tempo, hetgeen tenslotte de nederlaag veroor zaakte. Merkwaardig genoeg was ook bij de Franschen de voorhoede het zwakste deel van de ploeg, ondanks midvoor Nicolas en de linkervleugel Langiller-Veinante. Deze voorhoede wist zich geen kansen te schep pen, of was het een gevöl££ van de taaie verdediging der Hollanders?' In de middenlinie was de spil Tossel mis schien de minste met het „voet"-balspel, doch zijn kop werk was uitstekend en daar van profiteerde de Fransche voorhoede voorhoede. De verdediging was uitstekend en kee per Di Lorti toonde zich van inderdaad in ternationale klasse. Meermalen greep hij uitstekend in en vooral op corners er werden er niet minder dan dertien tegen Frankrijk genomen was hij goed inge steld. De wedstrijd. Uit den wedstrijd willen we alleen de momenten, waarin gedoelpunt werd, aan de vergetelheid ontrukken. Na ongeveer een kwartier werd bij een Franschen aanval werd de bal naar Cour- tois gespeeld: deze zag, dat Nicolas in goe de positie stond gaf hem het leer onver wijld door. Nicolas aarzelde evenmin en joeg den bal, onhoudbaar voor Halle, in het Nederlandsche doel (01). Een fraaie, snelle mamoeuvre, die be grijpelijkerwijs de Fransche toeschouwers in geestdrift bracht. Na de hervatting kwam Holland het eerst tot een aanval, het was alleen jam mer, dat Wels den bal liet liggen. Na drie minuten was een zwak oogenblik van Hal le er oorzaak van, dat onze ploeg een ach terstand kreeg, die, gezien het Nederland sche spel, het ergste deed vreezen. Bij een algemeenen aanval der Fran sche voorhoede kwam de linksbuiten Lan- giller in het bezit van den bal. Hij loste van den vleugel een zeer schep schot in den hoek van het Nederlandsche doel. Waarschijnlijk had Halle een voorzet ver wacht, zoodat hij totaal verrast werd: wel liet hij zich in zijn volle lengte vallen, doch de bal gleed onder zijn lichaam door in het doel (02). Zoo kwam Frankrijk op gemakkelijke wijze aan een tweede doelpunt. Het zag er thans voor het Nederlandsche elftal somber uit en de laatste tegenslag was des te meer teleurstellend, omdat hij in een periode van overwicht werd onder vonden. Doch juist nu brak het oogenblik aan, waarin de Nederlandsche voorhoede toonde, dat zij de kunst van het doelpun ten maken nog niet geheel verleerd was. Na elf minuten had van Heel den bal voor de voeten gekregen: hij gaf een uit stekenden pass naar Smit, die zich niet bedacht, maar met een scherp schot hoog in den hoek van het Fransche doel scor- de (1—2). De aanvallen der Oranjeploeg werden hierna wat levendiger en Di Lorto in het doel kreeg heel wat te verwerken, al wer den er maar weinig goede schoten gelost. Wanneer de Hollandsche ploeg erin zou slagen gelijk te maken, was alle kans nog niet verloren. Doch onverwacht kwam van Fransche zijde het derde doelpunt toen een der Franschen den bal in buitenspel positie kreeg, daarna deze gaf aan Courtois, die zonder op het appelleeren van de Hol landsche achterhoede te letten den voor sprong op 13 bracht. Het harde werken van het Nederlandsch elftal werd toch nog met een doelpunt be loond. Het was in een doelworsteling, dat Smit op een pass van Bergman opnieuw scoorde. (23). Het publiek bleef zich roeren: het was immers wel vaker gebeurd, dat een Ne derlandsch elftal, dat verslagen leek, in de laatste minuten een gelijk spel uit het vuur wist te sleepen! Doch ditmaal zou het voorver niet komen, hoewel het maar weinig scheelde. Want Vente, die blijk baar tenminste één kogel wilde afvuren, schoot den bal hard in de richting van het Fransche doel en via het hoofd van een verdediger sprong de bal tegen de deklat. Een hoekschop was echter het eenige re sultaat. Dit was de laatste kans voor Ne derland geweest: kort daarop was de tijd uitgespeeld en de Nederlandsche nederlaag een feit geworden. NORMANDIE- NEDERLAND B 2-2 Een overwinning der Hol landers was verdiend geweest Te Rouen, speelde Zondag het B-elftal der Hollanders een verdienstelijken wed strijd tegen de Fransche ploeg uit Norman- dië. Bij een Franschen aanval gaf Dur- speokt op prachtige wijze over naar Frige- rio, die tegen de paal schoot. De bal sprong terug in het veld, waar de recht buiten Hanreiter hem opving en hem, op voor van Male onbereikbare wijze, in het Ne derlandsch doel plaatste. Er waren toen 23 minuten gespeeld. Een doelpunt van Van Walsum werd wegens buitenspel niet toe gekend. Nog geen halve minuut later gaf Bonsema goed over naar Dumortier, die in de 31ste minuut voor den Nederland- schen gelijkmaker zorgde. Een door Bon sema naar voren gegeven bal werd door Wallaart en Heetjans via Drouen naar Du- mortier geplaatst, die keihard tegen de lat schoot. Enkele seconden later ging de rust, met gelijken stand, in. Ongeveer zes minuten voor het einde gaf Waggi een verren voorzet, van Male viel uit, raakte den bal nog aan, waarna deze echter tegen den schoen van Punt aankaatste en kalmpjes het doel inrolde. Op gelukkige wijze had Normandië dus met 21 de leiding genomen en de strijd scheen reeds verloren. Doch Heetjans gaf den bal langs de lijn door naar Walsum, die uitstekend voor doel plaatste naar Du- mortier. De D.O.S.-speler aarzelde geen moment en met een hard schot maakte hij voor de tweede maal gelijk. Een minuut later kwam het einde met een 22 gelijk speL Van de Nederlandsche spelers hebben vooral Mijnders en van Male een uitste kenden wedstrijd gespeeld. Mijnders was de ster van het veld. Het 22 resultaat kan zeer zeker vlei end voor de Nederlandsche ploeg worden genoemd, daar hier elf spelers in het veld stonden uit negen verschillende vereeni- gingen, die nog nooit een wedstrijd samen hadden gespeeld. Daarentegen bestond het elftal van Normandië uit spelers van twee clubs. Bovendien waren Durspeckt en Hanreiter Oostenrijksche beroepsspelers, in de F. C. Rouen spelend, terwijl Frige- rio een Zwitser is, die de kleuren van le Havre verdedigt. Uit het katholieke kamp T. Y. B. B. VERRAST H. B. C. LISSE, D. O. S. EN V. E. P. WINNEN. De wedstrijden van Zondag hebben in de eerste klasse van West II twee aardige verrassingen, waardoor de spanning niet weinig is toegenomen. T. Y. B; B. zorgde voor de eerste sur prise door H. B. C. op eigen terrein te kloppen, waarmede de Heemsteedsche club thans de eerste nederlaag boekte. Voor de tweede verrassing zorgde Ex celsior, dat D. H. L. in Delft een gelijk spel afdwong. De Delftsche ploeg is thans nog de eenige ongeslagen eerste klasser in deze afdeeling, doch door gelijke spe len is zij ook reeds twee punten kwijt. Leonidas hield de punten thuis op Spar taan en Santpoort stuurde Onze Gezellen met een 51 nederlaag naar huis. Schakelen we in deze afdeeling Graaf Willem uit, welke club dit heizoen veel te zwak is, dan blijkt uit het verschil van nummer één en nummer negen, dat de spanning er danig in zit. De stand is hier n.l.: Zuid II leklasse: Venlosche Boys Treffers 1—3; SVB—Schijndel 1—1. Oost 1ste klasse: EMOSLobit- sche Boys 30; HuihuizenAltior 32; AchillesVDZ 3—2; WG—Quick 4—1; Vosta—NEO 2—2. De Fransche keeper ziet zich gepasseerd tijdens een der vele aanvallen der Oranje hemden op zijn doel. g€ .sp. gew. gel. verl. v.t. pnt. D. H. L. 5 3 2 16—7 8 Santpoort 7 3 2 2 20—15 8 Excelsior 7 3 1 3 18—14 7 S. J. C. 5 2 2 1 13—14 6 Leonidas 6 3 3 16—11 6 T. Y. B. B. 6 2 2 2 10—20 6 H. B. C. 4 2 1 1 10—8 5 Spartaan 5 2 1 2 12—8 5 Onze Gezellen 6 2 1 3 16—16 5 Gr. Willem 5 5 7—25 In de 2e klasse A. hebben de leiders zich alle gehandhaafd. Lisse won met 3—1 van V. V. E., D. O. S. met 20 van Teylingen en O. I. V. met dezelfde cijfers van de Santpoort-reserven. A. D. O. hield met 21 de overmacht op Vitesse, waardoor de stand hier is: Lisse O. I. V. D. O. S. D. E. M. Santpoort II V. V. E. D. S. S. H. A. D. O. Vitesse Teylingen 6 6 27—5 12 7 6 1 20—10 12 6 5—1 18—7 10 1 15—7 4 16—24 3 8—10 3 12—13 4 11—10 5 13—16 7 7 10—36 In de 2e klasse B. "zorgde V. E. P. voor de verrassing van den dag door G. D. A. op eigen terrein met 43 te kloppen. Het rekensommetje, waarover we Zaterdag schreven ging ditmaal dus w e 1 op en met het prachtige succes mogen we de Woer- densche club gelukwenschen. D. O. N. K. kon het maar ternauwer nood tegen Wilhelmus bolwerken. Met 21 bleven de Gouwenaars de baas. V. V. P. handhaafde zich aan den kop door een 52 zege op V. V. L. en Oliveo deelde met Aeolus de punten. V. V. P. D. O. N. K. BI. Zwart V. E. P. Wilhelmus G. D. A. V. V. L. Aeolus Oliveo Celer 20—10 10 2 20—14 10 1 18—8 8 2 19—25 8 2 18—15 6 2 16—14 5 1 11—13 5 4 10—18 4 4 11—15 3 5 7—18 1 De uitslagen. Zuid I le klasse: KerkradeChè- vremont 13; Sittardsche BoysLaura 2—1. West le klasse: De MeerEMM 0—2; WA—WY 3—4; GVO—NE A 2—3. We^t II le klasse: HBC—TYBB 23; LeonidasSpartaan 21; DHLEx celsior 22; SantpoortOnze Gezellen 5—1. 2e klasse A.: LisseWE 31; Tey lingenDOS 02; OIVSantpoort II 2—0; ADO—Vitesse 2—1. 2e klasse B.: DONKWilhelmus 21 Oliveo—Aeolus 1—1; WP-WL 5—2; GD AVEP 3—4. TEYLINGEN—D.O.S. 0—2. Beide elftallen wegen tegen elkaar op, doch de situaties voor het D.O.S.-doel wa ren gevaarlijker dan voor het Teylingen- doel. De voorhoeden spelen een slechten wedstrijd, zoodat Teylingen niet de kan sen benut welke werden geboden, even zoo was het bij D.O.S. gesteld, doch deze hadden dit mee, dat zij een keeper tegen over zich hadden, die zijn taak opvatte, alsij of een doelpunt hem niet deerde. Dit gaf dan ook de doorslag voor de overwinning. Jammer, vooral voor de overige spelers, die zich toch geheel hebben gegeven. Bij de rust was de stand 10 voor D.O.S. door toedoen van hun midvoor, die kalm den bal inschoot. De keeper van Teylingen had het leer gemakkelijk kunnen opvangen, maar probeerde dit met den voet te doen, waarbij hij de fout begin om naast den bal te trappen. Nadat beide grensrechters den scheidsrechter hadden opgemerkt, dat er 5 minuten te kort was gespeeld, was blijkbaar besloten om deze dan na het ein de te doen uitspelen. Het was na de rust vrijwel het zelfde spel met afwisselende aanvallen, doch alle hopeloos. Het einde breekt aan met 10 voor D.O.S. Nu nog die bewuste 5 minuten en in deze periode weet de linksbuiten van D.O.S. mooi voor te zetten om den rechtbinnen de gelegenheid te geven te doelpunten, welke laatste dit met een keurig schot deed. (0—2). Teylingen II won van B.S.M. II met 5—2. Dit hadden wij niet verwacht van onze re- serven, doch zij speelden een leerzamen wedstrijd. Bij de rust was de stand 32 voor Teylingen, nadat een doelpunt van B.S.M. zeer terecht werd geannuleerd we gens hands. Na de thee weer een aantrek kelijke partij, met als eindstand 52 voor Teylingen. N.V.C. aTeylingen a 11. Frankrijk scoort. Een spelmoment tijdens, den wedstrijd NederlandFrankrijk. Leo Halle is tevergeefs naar den bal uitgevallen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13