ZAKEN GENOEGEN 'Uocüka- DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT OERDE BLAD-PAG. 12 Met een Ford Junior ervaart U eerst recht, wat een gemak het bezit van een eigen automobiel beteekent. Volkomen meester van uw tijd, be schermd tegen regen, wind en koude, voor de zaak er op uit, in uw eigen Ford Junior, die steeds voor U klaar staat. Vóór alles is de Ford Junior een zuinige wagen. Aan benzine en olie, onderhoud en afschrijving kost hij veel minder dan U denkt. Ford Junior Tudor I 1 395.™ Cabrlo-Llmousine 1 1410. (iwee wagans in één) Met een Ford Junior houdt U eiken dag tijd over voor ontspanning. Is het werk achter den rug, dan brengt hij U veilig en snel naar huis. In vrije uren gaat U met vtouw en kinderen in uw eigen Ford naar buiten, de stad in of op familiebezoek. BIJ mooi woer Is do kop In eon handomdraai geopend (J doet uw vrouw een groot genoegen met zoo'n wa gen. Ook zij kan hem ge makkelijk besturen en zij is er zóó mee vertrouwd. Vraagt den Official Ford Dealer proefrit en demon- stratie van den Ford Junior N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer te: Leiden: N.V. „HET MOTORHUIS" Stationsweg 1. Lisse: J. CAMMENGA Co. Heereweg 148. door zijn handen gingen geheim te hou den. Verder kreeg verdachte geen vast sa laris maar procenten van de omzet. Uit de verschillende ten laste gelegde ver duisteringen kwam deze naar voren, ver dachte had een belastingbedrag ontvangen van 175.om door te sturen. Hij had dit niet volledig gedaan maar had een be drag doorgestuurd van 45.alzoo 130 achterhoudend. Zeer ernstig noemde de Officier dit feit. In tegenstelling met de directeur noemt spr. de verdachte wel degelijk een ambte naar. Dit feit is zoo ernstig, dat een voor waardelijke straf niet op zijn plaats is. Als zulk een feit niet ernstig gestraft zou wor den dan zouden anderen denken dat kon ik ook wel eens probeeren en dat mag juist niet. Daarom eischte de Officier een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger van verdachte hield een uitvoerig pleidooi waarin hij verschillen de verzachtende omstandigheden naar vo ren bracht. In tegenstelling, aldus pleiter, met wat zoo dikwijls gebeurt als er op een klein dorpje zooiets bekend wordt, hebben de menschen thans nog ten volle het vertrouwen in B. Dat getuigen de vol gende feiten, dat ten eerste talrijke vrien den het bedrag hebben bijeengebracht om terug te geven, ten tweede het petitionne ment dat alle vooraanstaande ingezetenen van Woubrugge hebben gestuurd aan de Officier van Justitie en ten derde dat ver dachte niet in aanmerking wenscht te ko men voor ondersteuning. Hij acht zich daartoe niet waardig, maar werkt liever voor enkele guldens per week min der dan hij van de steunverleening zou krijgen. Daarom dringt pleiter aan op een voorwaardelijke straf, omdat ver dachte al genoeg gestraft is voor zijn on doordachte daad. De Politierechter zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Geknoei met het invullen van steunbriefjes. P. G. L.. timmerman-aannemer te Voorhchit had een loonbriefje onder teekend van een knecht, terwijl hij had kunnen weten, althans werd verondersteld dat hij het wist, dat het niet in den haak was hetgeen hij deed omdat het bedrag op het briefje minder was dan zijn knecht bij hem had verdiend. Op deze manier was de steun te Leiden bedrogen geworden. Verdachte zegt niet geweten te hebben, dat er muziek tus- schen zat. Als getuige werd gehoord de knecht M. C. uit Leiden, dit zeide ge werkt te hebben bij L. en hem het briefje, ter onderteekening te hebben gegeven met als ingevuld een bedrag, dat lager was dan hij verdiend had. Of zijn gewezen patroon er van wist, dat het was om de steun te benadeelen kon hij echter niet zeggen. De Officier nam aan dat verdachte wel degelijk heeft geweten, dat het was om de steun te benadeelen, waardoor zijn knecht meer van dit lichaam zou kunnen ontvangen. Derhalve eischte hij een geld boete van 25 subs. 50 dagen. De politierechter vond het bewijs in deze niet volkomen geleverd. Spr. noemde de handeling van verdachte op den grens van het strafbare en raadde hem aan om voortaan voorzichtiger te zijn en zooiets nooit meer te doen. Moreel noemde hij verdachte even schuldig als zijn knecht waardoor hij moreel niet vrij uit gaat. Maar met het hedendaagsche strafwetboek kan nu eenmaal geen veroordeeling vol gen, zoodat hij verdachte vrij moet spre ken. Vervolgens moest de knecht, de voeger M. C. uit Leiden in het bankje plaats nemen. Het verhoor leverde geen moei lijkheden op, waarna de Officier het woord nam. Spr. vond het feit buitengewoon ern stig, ernstiger dan andere steundelicten. Om een schijn van waarheid aan de op lichting te geven had verdachte het brief je door zijn patroon laten onderteekenen en dat maakt het voor hem veel erger. Het is een minderwaardige manier om de steun op te lichten. Dezelfde steun die hem helpt als hij zonder werk is. De eisch was tenslotte een gevangenis straf voor den tijd van een maand. Ook de Politierechter vond het feit zeer ernstig des te meer omdat verdachte tij dens de oplichting nog verdiende. De steunverleening te Leiden was alzoo bena deeld voor een bedrag van 42. Om te zien of er met verdachte nog iets te bereiken is vroeg de politierechter aan houding van de zaak om een reclasseerings rapport in te winnen. Nog meerdere valsche steunopgaven. C. J. v. d. P., schoenmaker te Voor schoten, moest ook terecht staan we gens valschheid in geschrifte. De Officier eischt een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van 25 subs. 25 da gen, maar voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. P. van 't W., te Alphen a. d. Rijn zou ook met zijn steun geknoeid hebben, al thans zou hij gezinsinkomsten verzwegen hebben. De Officier eischte een geldboete van 50 subs. 50 dagen. De Politierechter was het daar niet mee eens en sprak verdachte vrij gezien de getuigenverklaringen welke niet positief geweest waren. N. van T. uit L e i d e n was de volgende steunovertreder. Ook hij had verdiensten verzwegen, welke hij had genoten. Ver dachte bekende volmondig en zeide veel spijt van het gebeurde te hebben. Daar mede rekening houdend waren zoowel de eisch als de uitspraak een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. J. H. W. C. uit L e i d e n had verzwegen de inkomsten op te geven, welke zijn zoon van de invaliditeitsverzekering ontving. Dit was al een heel moeilijke zaak omdat verdachte stokdoof was, zoodat zoowel de Officier als de Politierechter het ten slotte maar opgaven om verdachte te beschreeu wen. Het was hopeloos. Verdachte bleef stug en stijf volhouden dat hij nergens van af wist omdat zijn vrouw de inkomsten verzwegen had voor hem. De rechtsprekende macht was het met verdachte eens, dat hij dan natuurlijk met de zaak niets te maken had gehad en sprak hem daarom vrij, wat verdachte op zijn beurt weer niet begrijpen kon. Een zware straf voor een beleediging. Zekeren B. met een onbekenden woon- of verblijfplaats had te Oegstgeest, eenige dames beleedigd in termen welke alle beschrijving tartten. De Officier eischte aen gevangenisstraf van een maand. De Politierechter vond de scheldwoorden zoo minderwaardig, dat hij een gevangenisstraf oplegde voor den tijd van drie maanden. Nog een scheldend heerschap. A. v. d. P. uit K a t w ij k die ook al niet aanwezig kon zijn, had den assistent der belastingen te Katwijk allerlei min der nette woorden naar het hoofd geslin gerd. De eisch was 5 subs. 5 dagen. De Politierechter vond deze straf veel te laag en veroordeelde tot 20 subs. 20 dagen. Waar twee kijven Mej. de B. uit Utrecht had op de veiling te Oegstgeest zekeren S. uitgeschol den voor al wat mooi en leelijk was. De juffrouw verklaarde echter, dat S. zich ook niet onbetuigd had gelaten. De Officier hield daar geen rekening mede en eischte een boete van f 10 subs. 10 dagen. De Politierechter ging van het standpunt uit: waar twee kijven hebben er ook twee schuld en vond een geldboete van een gulden voldoende voor de juf frouw. Het scheldende menschdom. Verder stond terecht W. T., los werkman te A1 p h e n. Deze had zijn plaatsgenoot van A. minder prettige aanmerkingen doen toekomen betreffende diens yrouw. Deze ergerlijke woorden kwamen hem te staan op een eisch van 5 subs. 5 dagen. Uitspraak conform. Een vrijspraak. T. J. W., dit Sassenheim zou een bedrag van 12.40 niet hebben afgedra gen. Verdachte, die een bodedienst onder houdt op de gemeente Bovenkerk, had van zekeren E. een pakje meegekregen onder rembours ad 12.50. Hij had dat bedrag ontvangen, maar het niet dadelijk afge dragen, omdat hij nog een tegenvordering op E. had. Daarom had hij het bedrag maar afgeschreven. Getuige ontkende dat, maar verdachte kon een document overleggen, geteekend door de dochter van den getuige, die de zaken van haar vader waarneemt. De ge tuige erkende, dat de handteekening van zijn dochter was. Daarom vroegen zoowel de Officer als de Politierechter vrijspraak. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den Kantonrechter moest terecht staan de 22-jarige kantoorbediende J. L. uit Amsterdam, thans verblijf houdende in Indië, die bij dagvaarding ten laste was gelegd, terzake hij op 31 Aug. j.l. op den Zilkerweg te Noord wij kerhout en alstoen op nagenoeg hetzelfde oogenblik dat hij een ander motorrijtuig- een vracht auto bestuurd door de heer E. electricien te Haarlem, als tegenligger zou passeeren naar links is gereden, daarbij op het voor hem, verdachte, linkerweggedeelte ko mend, waarop een aanrijding heeft plaats gehad tusschen de beide genoemde motor rijtuigen. Na het hooren van enkele getuigen, die verklaarden, dat verdachte eenige borrels en koffie en bier had gedronken, eischte de ambtenaar van het O. M., Mr. Van der Valk Bouwman tegen de niet verschenen verdachte een geldboete van 30.subs. 15 dagen hechtenis en ontzegging om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De Kantonrechter onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 15 subs. 10 dagen hech tenis en liet de ontzegging vallen om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar, daar dit toch geen zin heeft, aangezien verdachte in Indië vertoeft. Voor den Kantonrechter stond terecht A. W. T., uit L i s s e, terzake, dat hij te Haarlem met zijn rijwiel heeft gereden door het roode stoplicht op het kruispunt Groote HoutstraatGedempte Gracht (Verwulft). De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 1 6.subsidiair 3 da gen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van 5 subs. 3 dagen. PEPER IN HET OOG IS GEEN ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL. Huisvrouw ontslagen van rechtsvervolging. De politierechter te Arnhem behandelde een zaak, tegen de 20-jarige J. v. A., huis vrouw van W. W. te Arnhem, die terecht moest staan, omdat zij geprobeerd heeft M. P. V., toen hij bezig was den inboedel van verd. naar buiten te halen, peper in de oogen te strooien. De zaak was aangehou den om van een deskundige te vernemen of peper in het oog als zwaar lichamelijk letsel kan worden beschouwd. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. G. A. Schaly, die verklaarde, dat er ten aanzien van dit letsel zeer weinig litera tuur bestaat. Wanneer er peper in het oog komt, dan volgt daarop een zeer heftige reactie, doch van blijvend letsel is geen sprake. De officier van justitie, mr. graaf Van Limburg Stirum, vroeg, nu aan verd. alleen poging tot toebrengen van zwaar lichame lijk letsel is ten laste gelegd, ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De politierechter ontsloeg de verd., die niet was verschenen, van alle rechtsvervol ging. „Tel." Minister Coljjn beleedigd De rechtbank te Assen deed uitspraak in de zaak tegen B. H. M. B. te Amsterdam, die in verzet was gekomen tegen het von nis van de rechtbank te Assen, waarbij hij bij verstek was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij, op 20 Mei te Vries, in een politieke vergadering den mi nister-president Colijn, had beleedigd. De officier had bevestiging van het ver- stekvonnis gevraagd. De rechtbank veroordeelde hem thans wederom tot een maand gevangenisstraf. jgCT De luchtverdedigingsdag welke Zaterdag in de hoofdstad onder groote belangstelling is gehouden had een vloot verloop. Een imposante opname tijdens de vlucht van het Java-eskader onder leidkig van kap. vlieger van Weerden Poelman boven de Berlagebrug.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12