De Japanners zijn over de Soetsjau getrokken „Het bataljon des doods" moet opgeven DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BUITENLAND DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 10 Japan ontstemd over Engelands houding DE STRIJD BIJ SJANGHAI. De woordvoerder van het Chineesche fcoofdkwartier heeft, naar Havas meldt, er kend, dat het den Japanschen troepen na drie vergeefsche pogingen gelukt is, gister middag de Soetsjau bij Peihinsjing te pas- seeren. Om half twee Dinsdagmorgen duur den de gevechten in dezen sector nog met onverminderde hevigheid voort. De berich ten, dat de Japanners reeds zeven a acht duizend man over de rivier gezet zouden hebben, worden te Sjanghai zelf echter nog voorbarig geacht. Aan het front bij de rivier Soetsjau blijft het gebulder van hevig kanonvuur weer klinken. De kaden van dj Wangpoe in de Chineesche wijk Loenghoea worden zwaar gebombardeerd Uit Chineesche bron wordt verklaard, dat de Japansche troepen er niet in ge slaagd zijn de bruggehoofden aan de Zuid zijde der rivier te verbreeden. De Japan sche autoriteiten verklaren, dat zij niet beschikken over berichten omtrent de krijgsverrichtingen in dezen sector. In den loop van den ochtend hebben de Japansche troepen een aanval gedaan op Kiating en Lioehoe. De felle gevechten duren voort. De soldaten van het „bataljon des doods" die hun verzet hebben gestaakt, hebben al hun wapens en vele kisten met munitie en kleeding naar de internationale neder zetting medegenomen. Allen overhandig den hun wapens aan de Britsche soldaten. De commandant Sien Tjin Joean, die als laatste man was vertrokken kwam met tra nen in de oogen in de concossie aan. De commandant van het „bataljon des doods", die thans met de andere overleven den van het bataljon geinterneerd is in het Westelijk district van de internationale nederzetting, wordt bewaakt door Russi sche leden van het vrijwilligerscorps te Sjanghai. Hij is ontroostbaar over het ge beurde; het leek hem echter toch voldoe ning te schenken, dat hij door maarschalk Tjang Kai Sjek bevorderd is tot generaal- majoor. DE STRIJD IN HET NOORDEN. De Chineesche staf heeft besloten tot el- ken prijs de provincies Sjensi te redden. Hij heeft een tegenaanval bevolen langs den spoorweg van Peiping naar Hankau. Twee divisies van het achtste leger, die onder bevel staan van generaal Peng Then Hoei, den vroegeren commandant van het Chi neesche roode leger, zijn te Yang Tsjoean aangekomen. De Chineesche strijdkrachten, welke langs de spoorlijn PeipingHankau gelegerd zijn, zijn ongeveer 100 K.M. opgemar cheerd. Zij hebben Sing Tai bereikt. JAPAN ONTSTEMD OVER DE HOUDING VAN ENGELAND. Om verschillende redenen, waartoe niet in de laatste plaats een reeks van inciden ten moet worden gerekend, die zich in de omgeving van Sjanghai hebben voorgedaan valt er met name sedert het uitbreken van de vijandelijkheden in het Verre Oosten een toenemende verwijdering tusschen To kio en Londen waar te nemen. Men heeft dezen wrevel van Japansche DE BLOKKADE VAN SPANJE'S OOSTKUST RECHTSCHE TROEPENCONCENTRATIE BIJ MADRID. Admiraal Francisco Moreno Fernandez, de commandant der land-, zee- en lucht strijdkrachten op de Balearen, heeft tegen over een verslaggever van Havas ver klaard: „Om alle kusten van de Pyreneeën tot Motril te kunnen blokkeeren zouden we een nog grooter aantal eenheden noodig hebben dan wij op Majorca gaan bijeen brengen, maar reeds thans kunnen wij er op rekenen toezicht uit te oefenen op alle havens van eenig belang en niet minder op de groote kuststeden. De regeering van Valencia zal spoedig moeilijkheden krijgen om zich van wapens te voorzien en dat is hetgeen, waarnaar wij streven. Behalve de Spaansche schepen, die thans in aantal be ginnen te verminderen, zijn het vooral vrachtschepen, welke de vlag van Enge land, Frankrijk of Griekenland voeren, die onze vijanden ravitailleeren. Het betreft hier evenwel een geleende vlag, welke tij delijk krachtens een consulairen brief is verkregen. De Russische schepen zijn zoo goed als verdwenen." Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat steeds meer troepen van de rechtschen voor Madrid aankomen. De artillerie der linkschen poogt deze troepenconcentraties te verstrooien. De troepen van Franco hebben Zondag getracht het front van de regeeringstroe- pen ten Zuiden van de Jamara bij Cuesta de la Reina te doorbreken. Na een gevecht van twee uur werden de aanvallers met zware verliezen teruggeslagen. Britsch stoomschip tot zinken gebracht. Een rechts vliegtuig heeft Zondagoch tend om 8 uur 20 op zestig mijl afstand van zijde niet onder stoelen of banken gesto ken, maar niettemin heeft een bericht om trent een actie van Seijoeka en andere vooraanstaande Japansche persoonlijkhe den in politieke kringen te Tokio verras sing gewekt. Deze personen hebben n.l. in een gistermiddag onder voorzitterschap van Yamamoto, een der leidende figuren van de Seijoeka, een resolutie aanvaard, waar in de Britsche houding wordt gegispt en men zich uitspreekt voor een nationale actie ter verbreking van de politieke be trekkingen met Groot-Brittannië. De vergadering gaf als haar meening te kennen, dat Engeland sedert het uitbre ken van het conflict met China de neutra liteit niet in acht heeft genomen en men beticht er Londen van, het Chineesche ver zet tegen Japan in de hand te hebben ge werkt. Men verwijt Engeland, dat het streeft naar internationale interventie en beschouwt het bijeenroepen van de negen- mogendheden-conferentie, hoewel het be sluit daartoe uitging van den Volkenbond, het werk van Londen. In een manifest, waarin al deze verwij ten worden opgesomd, heet het: Japan heeft zich steeds loyaal betoond ten op zichte van zijn traditioneele vriendschap tot Gropt-Brittannië, maar zijn geduld raakt thans uitgeput. De Britsche actie heeft allerminst ten doel de tegenstellingen tusschen Tokio en Nanking te vervagen, integendeel, zij is er op gericht de bolsjewiseering van China en de anti-Japansche houding van China te bevorderen en aan te moedigen. Wij betreu ren het, zoo eindigt het manifest, te moe ten verklaren, dat Japan op deze wijze ge dwongen wordt ten aanzien van Engeland een ernstig besluit te nemen: de verbre king na jaren van de vriendschappelijke relaties tusschen beide mogendheden, ten zij Londen zijn houding spoedig herziet. In welingelichte kringen verluidt, zoo seint het D. N. B. nog naar aanleiding van bovenstaand besluit, dat deze scherpe hou ding wellicht moet worden beschouwd als een gevolg van de overweging, dat Japan met den vastbesloten tegenstand van En geland rekening zal dienen te houden, wan neer het voortgaat met zijn militaire actie tegen China. Men schijnt er in deze krin gen van overtuigd te zijn, dat een „stabi lisatie van den vrede in 't Verre Oosten op basis van samenwerking tusschen Japan, Mandsjoekwo en China" niet te bereiken valt, zoolang Engeland er aanspraak op maakt als derde mogendheid beslissend te kunnen ingrijpen. ITALIË EN HET DUITSCH-JAPANSCHE ANAI-KOMINTERNVERDRAG. Volgens de „Asahi" is de toetreding van Italië tot het Duitsch-Japansche anti-Kom internverdrag thans officieel. De onderhandelingen tusschen Japan, Duitschland en Italië zijn thans geëindigd, en het ontwerp zal in de eerstvolgende bij eenkomst van den geheimen raad worden behandeld. De onderteekening zal door Ciano, Hotta en von Ribbentrop te Rome geschieden. In sommige liberale kringen betreurt men de totstandkoming van het accoord, dat, naar men zegt, „de Japansche politiek zal verbinden met de fluctuaties in den toestand in de Middellandsche Zee." de kust het Britsche s.s. „Jean Weems" tot zinken gebracht na 15 bommen te hebben laten vallen. De opvarenden werden door twee reddingbooten te Cacella de Palafru- gel (prov. Gerone) aan land gezet. On der hen bevonden zich twee waarnemers der non-interventie-controle, die hun ar beid aan boord van de „Jean Weems" ver richten. Een van hen is. de Zweed Gustav Ohesom, de andere de Let Kifif. Het schip, dat in de haven van Gibraltar thuis be hoort, begaf zich van Marseille naar Bar celona. Volgens de verklaring van den ka pitein, die evenals de geheele bemanning van Engelsche nationaliteit is, was het schip geladen met graan en gecondenseer de melk. (De „Jean Weems" is een schip van 2456 ton bruto, dat in 1918 werd gebouwd). De verplaatsing der regeering naar Barcelona. De Spaansche regeering heeft een mede- deeling gepubliceerd inzake haar over plaatsing naar Barcelona. De president der republiek heeft een des betreffend decreet onderteekend. De commissie tot regeling van de inwen dige kwesties van de Kamer heeft gisteren onder voorzitterschap van Martinez Barrio vergaderd. Besloten werd het parlement naar Bar- celonta te verplaatsen. Barrio verklaarde, dat in verband met het tijdelijk karakter van deze verplaat sing van verscheidene bureaux een verte genwoordiger te Valencia zal blijven. DE MOEILIJKHEDEN IN DE LONDENSCHE COMMISSIE. Gedurende het weekeinde heeft men te Londen getracht een oplossing te vinden vor de moeilijkheden, die in de ondercom missie voor de niet-inmenging zijn gerezen. Naar verluidt, hebben deze pogingen ech ter weinig succes gehad. De vooruitzichten waren gisteravond dan ook niet zeer gunstig. VAN HET VATICAAN TERUGKEER OP HET VATICAAN. „Tot weerziens, als het God behagen mag". Na 6 maanden afwezigheid is de H. Va der Zaterdagmiddag om één uur in de Va- ticaansche paleizen teruggekeerd, na eerst afscheid te hebben genomen van het per soneel van de pauselijke villa te Castel Gandolfo. „Tot weerziens, tot weerziens", aldus be sloot Zijne Heiligheid Zijn korte toespraak tot deze eenvoudige menschen, die om 11 uur in de groote aula van het paleis ver zameld waren, „tot weerziens, als het God behagen mag. Op onzen leeftijd past het niet, te voortvarend te zijn, want Wij zijn aan de laatste blaadjes van den kalender, die in Gods handen en dus in goede han den is". Nooit heeft de H. Vader met zooveel weemoed van Castel Gandolfo afscheid ge nomen als dezen keer. Vrijdag nog heeft Hij in een stroomenden regen een lang- durigen wandelrit willen ondernemen in de tuinen van Zijn zomerverblijf, om van deze schoonheid een laatste vizioen naar Rome mede te nemen. Na de audiëntie van Zaterdagmorgen heeft de H. Vader zich naar het balcon van het paleis begeven, om afscheid te ne men van de bevolking van Castel Gandol fo. Ook dit afscheid w*as bijzonder roerend en de H. Vader kon zich slechts met moei te van de toejuichingen onder hem losma ken. Met beide handen wuifde Hij de be volking een vaarwel toe. Een paar minuten na twaalven verliet de stoet auto's het paleis in de richting van Rome, tot aan de grens der gemeente uitgeleide gedaan door den burgemeester van Castel Gandolfo. In een der volgauto's reden ook profes sor Milani en broeder Faustinus mede, die dèn H. Vader geregeld geneeskundigen bij stand verleend hebben. Langs heel den weg werd de Paus be groet door groote groepen arbeiders, boe ren, religieuzen, kinderen, vrouwen in een woord door de gansche bevolking, die langs de Via Appia huist. In Rome zelf was de belangstelling bij zonder groot. Het heele parcours door de stad was afgezet door Carabinieri, achter wie een dichte cordon van geloovigen, in getogen en met ontbloot hoofd, de terug komst Vjan den H. Vader begroette. De menschen, die toegestroomd waren, dezelfden, die bij andere, profane gelegen heden zoo uitbundig zijn, stonden bij het passeeren van de gesloten auto des Pau sen, wiens aanwezigheid rpen alleen ver moeden kon door de pauselijke banier voorop en de witte zegenende hand achter het portierglas, tot schreiens toe geroerd. Pas toen de stoet voorbij en de ontroering verbroken was, barstten zij in applaus los. Het meeste publiek had zich verzameld aan den ingang van den nieuwen toegangs weg tot de St. Pieter, waar men wist, dat de H. Vader eenige momenten verpoozen zou, om van het pas vrijgekomen uitzicht op de St. Pieter te genieten. Terwijl de auto's van het gevolg zich terzijde van den nieuwen verkeersweg schaarden, wendde de pauselijke chauf feur zijn wagen dwars over den weg. On middellijk naderden de beide architecten van het doorbraakplan en verschillende Vaticaansche autoriteiten de auto, om Zijne Heiligheid door het geopende portierven ster van den stand der werkzaamheden op de hoogte te stellen. De stoet zette zich dan weer in beweging en kon daarbij gebruik maken van een speciaal voor den H. Vader aangelegden weg, dien het Italiaansche regime des nachts, dwars door de laatst overgebleven afbraakrommel had laten aanleggen, om Zijne Heiligheid het passeeren van den hobbeligen toegangsweg naar het Vaticaan te besparen. Precies om één uur deed de H. Vader zijn herintrede in het Vaticaan door de klok- kenpoort, reed vandaar door naar den Damasushof, waar Hij via de lift Zijn ge heel gerestaureerde appartementen betrad. BELGIË MET DE REGEERINGS- VORMING VLOT HET NIET LIBERALEN ONTZEGDEN DE MAN MEDEWERKING. De Katholiek Pierlot probeert het thans. Daar de liberalen den kabinetsformateur De Man hun medewerking hebben gewei gerd, was deze gedwongen Zaterdag de opdracht aan den koning terug te geven. De liberale gedelegeerden hadden hem me degedeeld, dat zij tot hun groote spijt niet voldoende vertrouwen meenden te mogen stellen in de politieke persoonlijkheid van den ontwerper van het plan van den ar beid. De koning heeft daarna de opdracht tot vorming van een kabinet aangeboden aan den voorzitter van de Katholieke Senaats fractie, minister van Staat van Overbergh. Deze heeft het aanbod echter om gezond heidsredenen van de hand gewezen. Vervolgens heeft de koning den Katho lieken minister van landbouw, Pierlot belast met de vorming van een nieuwe re geering. Gisteravond om tien uur heeft Buset, die toen de woning van Pierlot verliet, tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat hij geen goeden indruk had van het verloop der onderhandelingen over de vorming eener regeering. Om half elf was het onderhoud van Pierlot met de socialistische gedelegeerden geëindigd. Vandervelde verklaarde, dat het bureau van den algemeenen raad vanmiddag bij een zou komen. Pierlot zeide: „Na de ver gadering van het bureau zal ik weer een onderhoud hebben met de socialistische gedelegeerden. Het is mogelijk, dat dan opnieuw nadere bijzonderheden zullen worden gevraagd. Ik zie geen enkele reden om de loopende besprekingen te onder breken". Voorts verklaarde Pierlot gisteravond nog: „Morgenochtend zal de politieke raad van het Belgische Katholieke blok in ver gadering bijeenkomen. Ik zal morgenmid dag besprekingen hebben met de gedele geerden van het blok en met socialistische gedelegeerden. Onder deze omstandighe den zal ik wel geen verklaringen kunnen afleggen voor morgenavond". DUITSCHLAND BLIJFT SCHACHT IN FUNCTIE? Het incident zou gesloten zijn. Het is een eigenaardig geval met de functie van dr. Schacht. Nadat hij aan vankelijk zelf verklaard had, geen minis ter van economische zaken meer te zijn en hij sinds September ook inderdaad geen besluiten meer onderteekend had, meldt de financieele correspondent van het Han delsblad te Berlijn thans, dat het incident met dr. Schacht gesloten is. Het staat thans vast dat dr. Schacht als rijksminister van economische zaken en als president van de Rijksbank in functie blijft. Het. is waar schijnlijk dat de bevoegdheden van Schacht en van Göring voor zoover zul'ks de uitvoering van het vierjarenplan be treft thans nauwkeurig zijn omschreven in de hoop aldus wrijvingen en botsingen voor de toekomst te vermijden. FRANKRIJK DE BETREKKINGEN MET ITALIË. Italiaansche ambassadeur vertrekt. Volgens de „Paris Soir" heeft de Itali aansche regeering besloten haar ambassa deur in Parijs, Cerruti, voor onbepaalden tijd met verlof te zenden. De zaken wor den waargenomen door Prunas, den lega- tieraad, die voor dien belangrijke functies heeft bekleed in het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Rome. Cerruti is Zon dagavond uit Parijs vertrokken. De rede nen, welke de Italiaansche regeering tot deze wijziging hebben gebracht, spruiten voort uit den abnormalen toestand, dat Frankrijk sinds een jaar geen ambassa deur meer heeft bij het Quirinaal te Rome. Ontstemming over ontvangst van Mussolini's rede in Fransche pers. In de „Giornale d'Italia" maakt Virginio Gayda zich tot tolk van de ontstemming, die in Italië gewekt is door de gereserveer de ontvangst van Mussolini's rede in de Fransche pers. De Fransche pers, schrijft hij, gaat door met het verergeren van de kloof, die na de weken, welke op het ac coord van 7 Januari 1935 volgden, opnieuw tusschen het oude Frankrijk en het nieuwe Italië ontstaan is. Men moet wel aanne men, afgaande op het eenstemmige koor van de weldenkende Parijsche pers, dat men eens te meer in Frankrijk geen ge hoor wil schenken aan de openhartige woorden van Mussolini, noch den fascis- tischen geest wil begrijpen. PALESTINA DE RUST NOG NIET HERSTELD. De veiligheid in Palestina is nog niet hersteld. Wederom zijn de telefoonlijnen tusschen Djenin en Nabloes doorgesneden. De autoriteiten hebben een ernstige waar schuwing gericht tot den gemeenteraad van Dj enne voor geval dit zich nog een maal zou herhalen. De politici, die naar de Seychellen eilan den zijn verbannen en die, zooals men weet lid waren van het hooge Arabische Comité, hebben hun verwanten te Jerusalem doen weten, dat zij een goede gezondheid ge nieten, Zij zijn ondergebracht in een huis, dat op 400 meter hoogte ligt en eenige be dienden staan te hunner beschikking. Bultenlandsclie Berichten VISSCHERSBOOT VERGAAN. Zes personen verdronken. Uit Tromsoe wordt gemeld, dat tijdens een hevigen storm een visschersboot is ver gaan. De zes opvarenden zijn verdronken. INSTORTING IN EEN DUITSCHE MIJN. Vier dooden. Zaterdagavond is in de mijn „Sachsen" in het district Hamm in Westfalen een mijngang ingestort, waardoor vier man werden bedolven. Tot nu toe is het stoffe- i lijk overschot van een der verongelukten geborgen, terwijl het lichaam var twee an- deren is ontdekt. Het bergingswerk wordt i voortgezet. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN SYRIË EEN ONTSTELLENDE AANBLIK. Het aantal slachtoffers op meer dan duizend geschat. Het door de overstroomingen geteisterde gebied van Syrië levert een ontstellenden aanblik op. Een groot aantal dooden heeft' men nog uit den modder, waarin zij een graf hebben gevonden, kunnen bergen. Het dorp Maadanie wordt doorkruist door een twee K.M. breeden stroom, die soms een diepte van tien meter bereikt. Het water sleurt op zijn weg alles mede, zelfs hui zen. In het dertig K.M. verder gelegen Do- meir heeft men dertig lijken teruggevon den. Het getroffen gebied is op sommige plaatsen ontoegankelijk en ondanks alle pogingen heeft men tal van dorpen nog niet van levensmiddelen en water kunnen voorzien. De Syrische Kamer heeft voor het red dingswerk een crediet van een millioen franken goedgekeurd. De bijzondere correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau, die naar Syrië is gezonden, schat het aantal slachtoffers, dat bij de overstrooming om het leven is ge komen op meer dan duizend. Het dorp Domeir, dat meer dan achtdui zend inwoners telde, is door het water vol komen weggespoeld, zes andere dorpen, welke aan den voet van de berg Kalamoen liggen, zijn eveneens geheel vernield, het water staat hier vijf meter hoog en aange zien geweldige rotsblokken door het wa ter werden meegesleurd, is geen huis heel gebleven. De lijken die aanspoelen worden door soldaten onmiddellijk begraven, om epide mieën te voorkomen, ook zijn aanzienlijke hoeveelheden medicijnen bijeengebracht en zijn talrijke geneesheeren naar het getrof fen gebied gezonden om eventueele epide mieën onmiddellijk krachtig te kunnen be strijden. De materieele schade wordt op een half milliard frank geraamd. De regeering heeft voor de' onmiddellijke hulp een mil lioen frank ter beschikking gesteld. Havas deelt ten aanzien van de over stromingsramp mede, dat op een opper vlakte van tienduizend vierkante kilome ter geen dorp ongedeerd is gebleven. De aardrijkskundige gesteldheid van het land is zoodanig veranderd, dat men genood zaakt is den weg van Damascus naar Alep po over een afstand van verscheidene kilo meters te wijzigen. De oorzaak van de ramp wordt gezocht in het steenachtige gebied van de Kala- moen-keten, welke het water niet vast houdt. Door de overstrooming zijn meer dan vijftigduizend personen zonder levensmid delen, aangezien het water de voorraden voor dit jaar hebben medegesleurd,t ook de veestapel is vernield, evenals de te velde staande gewassen. Ook In Palestina overvloedige regenval. Ook een deel van Palestina is door over- vloedigen regenval geteisterd. Het dorp Wadi Hafir is weggespoeld, negen herders zijn verdronken, vijf dorpsbewoners wor den vermist. SPOORWEGONGELUK BIJ CALAIS. Twee dooden. Bjj aankomst van den sneltrein Brussel Calais vielen de locomotief en de tender door een tot dusver onbekende oorzaak eensklaps om en sleepten het eerste rijtuig mee. De machinist en de stoker zijn om het leven gekomen. AUTOBUS IN BELGIë OMGESLAGEN. Vele gewonden. Bij St. Trond in België is een autobus, waarin mijnwerkers vervoerd werden, om geslagen. Zes-en-twintig inzittenden wer den gewond, vijf hunner verkeeren in ern- stigen toestand. VLAMMEN OP HET DAK VAN HET PANTIIéON. Gisteravond 10 u. 20 zag de wachthebben de agent van den politiepost in het gemeen tehuis van het vijfde arrondissement te Pa- rfjs vlammen op het koepeldak van het Panthéon. Het schijnt, dat deze vlamgien opstegen uit een kamertje, waarin een transformator stond opgesteld, die voor de illuminatie van den koepel gebruikt werd. Onmiddellijk begaf de brandweer uit de kazerne van Port Royal en uit de Rue Poissy zich naar het Panthéon. Kort na el ven waren zij den brand meester. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, alsmede naar den omvang van de schade. OVERSTROOMINGEN IN ITALïë. De rivieren Bermida en Tanaro zijn bui ten hun oevers getreden, waardoor de om ringende landerijen onder water zijn ko men te staan in de streek van Acqui in Alessandria. Te Spigno zijn verscheidene huizen geïsoleerd. De bewoners verkeeren in gevaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10