Dc kwestie der vrijwilligers Alweer op het doode punt? De worsteling In het Verre Oosten BUITENLAND CLICHÉFABRIEK ^TEL 2257 RAPENBURG 26 RECHTZAKEN ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Rusland thans de spelbreker VERKLARING VAN MAISKY. In de vergadering van de ondercommis sie voor de niet-inmenging, die gister middag is gehouden, zijn de besprekingen weer op het doode punt gekomen. De Rus sische vertegenwoordiger, Maisky, ver klaarde, dat zijn regeering noch de Brit- sche voorstellen van 14 Juli noch de Fransche voorstellen van 16 October in hun geheel kan aanvaarden. Ik kan de artikelen 1, 3 en 4 van de ontwerp-resolutie aanvaarden, doch ten aanzien van de rechten van oorlogvoeren den, waarover wordt gesproken in arti kel 2 en in de préambule van de resolutie, blijft de Russische regeering op het stand punt staan, dat dit onderwerp niets met het vraagstuk der niet-inmenging uit staande heeft In overeenstemming met de opdracht van mijn regeering zal ik mij onthouden van stemming over de préambule en arti kel 2. Mijn regeering behoudt zich het' recht voor eigen voorstellen in te dienen tijdens de besprekingen over het toe zicht. Die voorstellen zullen de verster king van het toezicht ten doel hebben. De Duitsche gedelegeerde, Von Ribben- trop, zeide, dat de nieuwe Russische for mule, waarin gezegd wordt, dat Rusland bereid is de kwestie der oorlogsrechten te overwegen na de terugtrekking van het overgroote deel der vrijwilligers, voor Duitschland een bloote afwijzing van dit punt van het Britsche plan beteekent. Door het betalen van verdere bijdragen in de kosten van het toezichtstelsel te weigeren, toont Sovjet-Rusland, dat het de controle onmogelijk wil maken. Daar het toekennen van de oorlogsrechten en het herstel van het toezicht essentieele voorwaarden voor de verwijdering der vrijwilligers zijn, aldus de Duitsche ver tegenwoordiger, blijkt uit de nieuwe Rus sische houding, dat Rusland de verwijde ring der vrijwilligers niet ten uitvoer ge bracht wenscht te zien. Von Ribbentrop stelde de vraag of Rus land deel zou blijven hebben aan de niet- inmenging of tot openlijke inmenging zou overgaan. Ik zie geen weg, aldus ver volgde hij, waarlangs wij verder kunnen komen, indien de Sovjet-Unie haar stand punt niet wijzigt. Ik kan niet instem men met eenige actie, die berust op een resolutie, welke niet eenstemmig goedge keurd is. Ik zou daarom willen voorstel len, dat de voorzitter een weg tracht te vinden om Rusland tot aanvaarding te brengen. Parijs en Londen zouden zich tot Moskou hebben gewend. De diplomatieke correspondent van de „Evening Standard" meent de verzeke ring te kunnen geven, dat de ambassa deurs van Frankrijk en Groot-Brittannië te Moskou eergisteren instructie hebben gekregen er bij Litwinof op aan te drin gen, dat de Sovjet-regeering opijieuw haar houding ten opzichte van het plan tot evacuatie van in Spanje strijdende buitenlandsche vrijwilligers in studie zal nemen. De onder-commissie komt Dinsdag a.s. opnieuw bijeen. DE RECHTSCHE BLOKKADE VAN DE OOSTKUST. De geheele rechtsche vloot is op het oogenblik vereenigd in de Middellandsche Zee. Het betreft hier 35 vlooteenheden, onder welke zich vier kruisers bevinden. Deze vloot heeft tot taak de geheele Mid dellandsche Zee-kust van Spanje over een lengte van ongeveer 800 K.M. te bewa ken. Op Majorca zijn alleen Spanjaarden. Voor het eerst sedert het begin van den burgeroorlog in Spanje hebben twee jour nalisten, d'Hospital van Havas en Car- dozo van de „Daily Mail", verlof gekre gen het eiland Majorca te bezoeken. De vertegenwoordiger van Havas meldt: „Ik heb twee dagen de wegen van het eiland kunnen doorkruisen, ik kon mij langs de kust begeven en de kampen van infanterie, artillerie en genie bezoeken en ik heb er alleen Spanjaarden gezien. In de drie eenige havens van het eiland, Pollensa, Alcudna en Palma lagen oor logsschepen. Ik heb de Britsche schepen „Hood", „Delhi" en „Dispath", een Ita- liaansche oorlogsbodem en het Fransche schip „Gerfaut" gezien. De overige oor logschepen waren Spaansch. In de kampen van de luchtmacht en de bases van watervliegtuigen, welke ik be zocht, was het grootste deel van het per soneel Spaansch, zoowel de vliegers als het grondpersoneel. Niettegenstaande de huidige toestanden bevinden zich nog eenige honderden toe risten op het eiland, in verhouding min der Italianen dan Engelschen. Weinig nieuws van de fronten. Het officieele communiqué over de krijgsverrichtingen meldt o.m.: Aan het front van Madrid is gisterenavond een vijandelijke aanval op de stellingen van Cuesta de la Reina, Mazuelo en Casa Co- lorada afgeslagen. Van de andere fronten is niets te melden. DE STRIJD BIJ SJANGHAI. Nog altijd Chineezen in Tsjapeï Na een kalmen nacht is gisteren het uiterlijk van het front bij Sjanghai niet gewijzigd. Aan beide kanten zweeg het ge schut gedurende den morgen. Het Chinee- sche hoofdkwartier verwacht echter een Japanschen aanval op de rivier Soetsjau in den loop van vandaag. Den geheelen af- geloopen nacht is druk gewerkt aan de voorbereidingen in de Chineesche linies ten Westen van de interntaionale concessie voor den weerstand tegen de aanvallen. Verdedigingswerken werden opgeworpen langs den spoorweg SjanghaiHangtsjau en in allerijl werden loopgraven aange legd, loodrecht op de wegen naar de ri vier. Het schijnt dat de weg van Noengjau, die parallel loopt aan de rivier de eerste linie moet gaan vormen van het nieuwe front, voor het geval de Japanneezen de Soetsjau oversteken. In den loop van den morgen hebben de Japanneezen een aanval ondernomen op het veem, waar het Chineesche bataillon nog verschanst is. Over den weerstand, die door dit bataillon geboden wordt, heeft vice-admiraal Tadao Honda, de Japansche marine-attaché het volgende verklaard: „Door de bezetting van Tsjapei is een Chineesch bataillon, dat het veem bezet, ge ïsoleerd. De Japansche marinetroepen heb ben alle maatregelen genomen, die voor geschreven worden door den Samoerai geest en door de menschelijkheid om het bataillon over te halen zich over te ge ven. Desondanks gaat het bataillon voort een min of me^r heldhaftigen tegenstand te bieden. Onder deze omstandigheden zul len de Japanneezen verplicht zijn hun toe vlucht te nemen tot uiterste middelen en voorzichtigheidsmaatregelen zullen worden genomen om te verhinderen, dat levens en eigendommen in het gedeelte van de in ternationale concessie, dat grenst aan het veem, verloren gaan. Wij hopen, dat de bewoners voorzorgsmaatregelen zullen ne men. Deze waarschuwing vormt een laat ste poging om de Chineezen te dwingen zich over te geven. In welingelichte Britsche kringen wordt medegedeeld, dat door verdwaalde grana ten en kogels slachtoffers onder de Brit sche kolonie zijn gevallen. Het Chineesche telegraafagentschap Central News, meldt, dat Japansche vlieg tuigen Taijoean hebben gebombardeerd. Er werden huizen vernield, een honderdtal burgers werd gedood. RADIOREDEVOERINGEN VAN KONOJE, HITLER EN MUSSOLINI. Uitwisseling van „hartelijke boodschappen" De Japansche eerste minister prins Ko- noje en rijkskanselier Hitier zullen waar schijnlijk op 25 November a.s. door de ra dio „hartelijke boodschappen" uitwisselen. Het is mogelijk, dat Mussolini zich hierbij zal aansluiten. Op genoemden datum zal prins Konoje een toespraak houden voor een nationale massameeting te herdenken van het feit, dat het een jaar geleden zal zijn, dat tusschen Japan en Duitschland het Anti- kominternverdrag werd gesloten. De re devoering van Konoje zal naar Duitschland uitgezonden worden. Naar verluidt zijn de onderhandelingen nog gaande over uitzen ding van redevoeringen van Hitier en Mussolini naar Japan op dienzelfden dag. DUITSCHLAND HET VIERJARENPLAN. Belangrijke beslissingen te wachten. Volgens te Berlijn in omloop zijnde ge ruchten zouden zeer binnenkort op voor stel van Goering, den commissaris van het vierjarenplan, door de rijksregeering be langrijke besluiten worden genomen. Het in de Palts verschijnende nationaal- socialistische orgaan „Rheinfront" schijnt deze veronderstellingen te bevestigen. Dit blad schrijft: „Het oogenblik is ge komen om concrete maatregelen te nemen, maatregelen, die geschikt 'zijn om een een hoofdige leiding te verzekeren, welke ten volle de economische organisatie ten goe de komt. Het groot doel is de economische vrijheid van Duitschland, nadat de poli tieke vrijheid is verkregen. Alles moet aan dit doel ondergeschikt worden gemaakt. DE POSITIE VAN DR. SCHACHT. Zou in niets veranderd zijn? De kwestie van de ontslagaanvrage van dr. Schacht, welke sinds eenige dagen Duit sche en buitenlandsche kringen bezig houdt, neemt volgens Havas zeer myste rieuze vormen aan. Gezaghebbende kringen verzekeren, dat in de positie van dr. Schacht, die de func tie van rijksminister van economische za ken ad interim en van president van de Rijksbank blijft vervullen, niets is veran derd. Drie dagen geleden hebben deze zelfde kringen beweerd, dat de aftreding van Schacht tot de waarschijnlijkheden behoor de en de minister had zelf in het open baar verklaard, dat hij was afgetreden. Uit het laatste artikel van Goering in het tijdschrift „Vierjarenplan" en uit arti kelen in de bladen komt tot uitdrukking, dat er een principieele tegenstelling be staat tusschen de economische politiek van Schacht en die van Goering. Wanneer Schacht in functie blijft, schijnt het dat deze oplossing moet worden toege schreven aan de persoonlijke tusschenkomst van Hitler, die het ontslag van zijn minis ter geweigerd zou hebben en opnieuw zijn vertrouwen in Schacht zou hebben uitge sproken. Tot nu toe is in deze aangelegenheid geen enkele mededeeling gedaan. DE KERKVERVOLGING IN HET DERDE RIJK. Protestanten in Würtemberg zwaar getroffen. De ontkerstening van het onderwijs in het Derde Rijk wordt stelselmatig voort gezet. Nadat eerst aan de Katholieke en Protestantsche scholen zware slagen wer den toegebracht, (tal van bijzondere scho len moesten worden gesloten, om plaats te maken voor „neutrale scholen" (de z.g. Gemeinschaftsschule) neemt de vijandige geest tegen alles wat Christendom is op deze staatsscholen hand over hand toe. De „Schweizer Evangelische Pressedienst" weet thans te berichten, dat in Schwennin- gen alle Protestantsche onderwijzers, die in eenigerlei betrekking stonden tot de Be- lijdeniskerk (b.v. wanneer de vrouw van den onderwijzer geregeld ter kerke gaat) het recht is ontnomen om godsdienstonder wijs te geven. Het godsdienst-onderricht werd opgedragen aan onderwijzers die be kend staan om hun vijandige gezindheid tegenover den godsdienst. Reeds sedert April 1936 zijn ook tal van Bijzondere Protestantsche scholen omgezet in z.g. Gemeinschaftsschulen, waarbij ech ter door de autoriteiten vanaf den minister tot de gemeente-ambtenaar, de plechtige verzekering werd gegeven, dat het gods dienstonderricht geen wijziging zou onder gaan. In het voorjaar van 1937 werd een verordening gepubliceerd, dat het gods dienstonderricht meer in Nationaal-Socia- listischen geest moest gegeven worden, waardoor het Oude Testament uit het leer programma werd verwijderd en aan de willekeur der onderwijzers vrij baan werd gelaten. In den zomer van 1937 werd een aanvang gemaakt om de Protestantsche Dominé's uit de school te verdringen, terwijl in de herfst van dit jaar geen nieuwe toestemming om godsdienstonderricht te geven meer werd verleend aan onderwijzers wier godsdienst zin bekend was. Protestantsche ouders wordt bij de wet de bevoegdheid toege kend om mededeeling te doen, dat hun kin deren het godsdienstonderricht van den ongeloovigen onderwijzer niet zullen be zoeken. Thans heeft de Minister van Eere- dienst echter bepaald, dat deze kinderen toch 2 uur in de week in de wereldbe schouwing van het Nationaal-Socialisme moeten onderwezen worden en een daartoe bestemde cursus moeten volgen. Tenslotte deelt de „Schweizer Evangeli sche Pressedienst" mede, dat er een ge heim bevel der Hitier Jeugd zou bestaan, dat slechts aan de leiders in hoogere ran gen is meegedeeld en waarin wordt aan gedrongen om zorg te dragen, dat binnen twee jaar de Christelijke Bevestiging of Aanneming zal zijn afgeschaft. TSJECHO SLOWAKIJE SUDETEN-DUITSCHE AFGEVAARDIGDEN VERLATEN PARLEMENTSGEBOUW. Afgevaardigden der Sudeten-Duitsche partij hebben gisteren tijdens de openings bijeenkomst van het Huis van Afgevaar digden geprotesteerd. Afgevaardigde Birke kwam uit naam der Sudeten-Duitschers op tegen de ge welddadigheden, waaraan de politie zich, te Teplitz Schoenau zou hebben schuldig gemaakt. Andere afgevaardigden noemden hierop het nummer van het wetsartikel, dat on zedelijke handelingen betreft (Eenige voor aanstaande leden \/an de Sudeten-Duit sche partij zijn nl. daarvan beschuldigd en gearresteerd). De afgevaardigden der Su deten-Duitsche partij verlieten hierop on der ironische opmerkingen van andere af gevaardigden de zaal. De minister van binnenlandsche zaken betrad vervolgens het spreekgestoelte om er zijn verwondering over uit te spreken, dat de afgevaardigden der groep van Hen- lein betoogden voor het einde van het onderzoek, dat met 'alle gestrengheid en wettigheid voortduurt. OOSTENRIJK Een complot tegen Schuschnigg EEN TEGENSPRAAK UIT WEENEN.' Volgens een Reuterbericht zon de poli tie te Weenen een samenzwering hebben ontdekt, welke gericht was tegen het le ven van bondskanselier Schuschnigg. Volgens dit bericht zou het gevaar voor Schuschnigg's leven nog niet zijn wegge nomen, daar, naar beweerd wordt, twee leden van een buitenlandsche terroristi sche organisatie naar Weenen zouden zijn gestuurd om den moord te plegen. Bedoel de personen bevinden zich nog steeds op vrije voeten. Zij worden er van verdacht voornemens te zijn hun taak- ten uitvoer te leggen door een bom te werpen naar de auto van den bondskanselier; wanneer deze op weg is van zijn woning in een voorstad van Wee nen naar de bondskanselarij. Een officieele tegenspraak. Het officieele Oostenrijksche persbu reau „Corrbureau" deelt mede: De door een buitenlandsch persbureau verspreide berichten over een op bondskan selier dr. Schuschnigg beraamden aanslag zijn uit de lucht gegrepen. Er is noch een aanslag gepleegd, noch zijn arrestaties ge schied. Het uitgegeven dementi staat in verband met een geval, dat zich op 20 October heeft voorgedaan en waaraan ongetwijfeld een overdreven belang is gehecht. Op dien dag traden twee vreemdelingen, die Duitsch met een sterk buitenlandsch accent spra ken, een tabakswinkel binnen nabij de wo ning van Schuschnigg. Zij vroegen den winkelier bijzonderheden over de ligging der woning en over de gewoonten, van den bondskanselier. De man stelde de politie hiervan in kennis. De beide personen zijn trouwens niet teruggevonden. PALESTINA ONGEREGELDHEDEN TE JERUZALEM. De staat van beleg afgekondigd. In de oude stad van Jeruzalem hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. In de Marokkaansche wijk werd een Jood ge dood, terwijl een drietal wonden opliep. Een andere Jood werd bij de Herodes- poort door een kogel ernstig getroffen. De autoriteiten hebben bepaald, dat in de oude stad na een zeker uur geen per sonen meer op straat mogen verkeeren. Er zijn twintig manschappen gedetacheerd, die door de buurt moet worden onderhou den. In de woestijn van Transjordanië zijn verscheiden aanslagen op de pijpleiding ge pleegd. In Noord-Palestina is het tot scher mutselingen gekomen tusschen benden ter roristen en de politie. Er zijn troepen ge zonden. BRITSCH-INDIË OEMAR KAHN GEVLUCHT. Sirdar Mohammed Oemar Khan, een in ballingschap levende Afghaansche prins, die in Indië was geinterneerd op grond van een bepaling van 1918, is er in ge slaagd uit Nainital te ontsnappen. Er wordt naarstig naar hem gezocht. Onder het re giem van Basjna Sasjo had hij geprobeerd zich van den Afghaanschen troon meester te maken. ONDERGRONDSCHE WEGEN VOOR LONDEN. Naar de „Daily Telegraph and Morning Post" meldt, zal den Engelschen minister van vervoerwezen tegen het einde van dit jaar een plan worden voorgelegd tot het aanleggen van ondergrondsche wegen ter ontlasting van het straatverkeer in Lon den. Het plan is zoodanig ontworpen, dat alle moeilijkheden voor minstens dertig jaar uit den weg zullen zijn geruimd. Deze ondergrondsche wegen zouden van Noord naar Zuid en van Oost naar West loopen. Zij zouden de verbinding vormen tusschen de nieuwe verkeersaders, die thans het verkeer in de drukke straten van dé binnenstad ontlasten. Een der voordeelen van dergelijke we gen zou zijn het ontbreken van wegkrui- singen, zoodat het hoofdverkeer niet on- noodig wordt opgehouden. Een dergelijke oplossing zou bovendien veiligheid in oor logstijd bevorderen, daar het verkeer, ver band houdende met de evacuatie der be volking en den aanvoer van. levensmidde len, onder den grond beschermd zou zijn tegen aanvallen. Bultenlandsclte Berichten ENGELSCH SCHIP VERGAAN? Het te Montevideo ontvangen bericht, volgens hetwelk een Engelsch s.s., de „He- raclides" vergaan zou zijn, is niet beves tigd. Intusschen blijft de stom woeden. Twee sleepbooten zijn bij het eiland Trini dad vergaan. AUTO IN RAVIJN GESTORT. Twee dooden. Uit Grenoble wordt gemeld: Een autobus, welke op weg was naar Gap, is ter hoogte van de Laffrey-meren in een ravijn ge stort. Er zijn twee dooden en 19 gewonden. De toestand van eenige gewonden is ern stig. SCHEEPJE MET BENZINE IN BRAND. Gistermiddag is brand 'ïitgebroken aan boord van een schip met eenige honderden vaten benzine aan boord op het oogenblik, dat het schip de haven van Donges aan de Loire verliet. De wind dreef het schip op den oever van de rivier. De vaten ont ploften. Men weet nog niet of de vip" of vijf op varenden erin geslaagd zijn zwemmend den oever te bereiken. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Valsche handteekening onder accept gezet. Voortgezet werd de zaak tegen den 30- jarigen timmerman B. J. M. uit L i s s e we gens valschheid in geschrifte. De zaak heeft zich als volgt toegedaan: Verdachte had hout noodig voor een ze kere M. te Lisse, maar kon dit niet dan met contant geld betrekken van de N.V. Kis tenfabriek aldaar. De directeur der N.V. Kistenfabriek te Lisse, de heer H. P. Zwet sloot, had aan verdachte een wissel mede gegeven om deze door M. te laten teeke nen. Verdachte heeft onder dit accept de handteekening geplaatst van M. Op een vraag van de Politierechter aan get. Zw. of deze het hout aan verdachte zou hebben afgegeven indien hij wist dat verdachte zelf deze handteekening er onder gezet had, antwoordde getuige dat hij dit in geen ge val gedaa nzou hebben. Verdachte bekende het feit. De officier van Justitie vond het feit zeer ernstig en eischte, gezien het feit, dat ver dachte nog nimmer veroordeeld is en het gunstig rec.rapport, tegen verdachte een voorwaardelijke gev.straf voor den tijd van 4 maanden met 3 jaar proeftijd en onder teezichtstelling van de R.K. Reclasseerings- vereeniging. De Politierechter vond het feit ook zeer ernstig. Spr. was er van overtuigd, dat verdachte de overtreding willens en wetens heeft gedaan en veroordeelde ver dachte tot 6 maanden gev.straf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar met toe zicht van de R.K. Reclasseering en een geldboete van 25 subsidiair 9 dagen gev. straf. Mishandeling van zijn patroon. Voor de Politierechter stond terecht de 19-jarige bakkersknecht T. S. uit N i e u w- Vennep, wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij zijn vroegere patroon, de bakker M. de Man te Hi 11 e g o m, waar verdachte vroeger werkzaam was, een ijzer j van 1 K.G. gewicht naar het hoofd heeft gegooid, waardoor de M. pijnlijk werd ge- i troffen. Verdachte had een kwestie met zijn pa troon gehad over de ziektewet en was daar over boos geworden. Hij verklaarde, dat hij het in drift gedaan had. De bakker de M. werd als getuige gehoord in deze zaak. De officier van Justitie vond het geval nogal ernstig en eischte tegen verdachte een geldboete van 8 subsidiair 4 dagen hechtenis. De politierechter vond het onderzoek niet volledig en stelde de stukken in handen van den Rechtercommissaris voor het in winnen van een reclasseeringsrapoprt. Voor onbepaalde ntijd werd de zaak uit gesteld. VRIJHEIDSBEROOVING GESTRAFT. Elk der drie verdachten krijgt drie maanden. De rechtbank te Zutfen deed uitspraak in de zaak tegen den 26-jarigen B. W. W., den 27-jarigen J. H. K. en den 36-jarigen J. G. K., die terecht hadden gestaan we gens vrijheidsberooving. Zij hadden n.l. K. H. te Aalten met een touw de beenen vastgebonden en hem opgesloten in een kelder, waarna zij deze hadden geblok keerd. Hierna is de vrouw van K. H., die met haar man in ongenoegen leefde, met haar helpers, met medeneming van het haar toebehoorende huisraad, naar haar ouders vertrokken. De rechtbank veroordeelde elk der ver dachten tot drie maanden gevangenisstraf. De officier had zes maanden tegen ieder geëischt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5