DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Duizend dooden bij Damascus? De wedstrijd Euwe-Aljechin CHRISTUS IS ONZE KONING 29ste Jaargang ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 No. 8867 Ste £eidóehc6oii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Wat de strijd in China betreft, deze be perkt zich tot gevechten in de buurt van Sjanghai. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft er op gewezen, dat in de zone van Nantau en Poetoeng, welke onmiddellijk aan de internationale nederzetting grenst, nog Chineesche eenheden liggen, welke weige ren zich aan de Japansche troepen over te geven. Hierdoor bestaat het gevaar, dat de internationale nederzetting in het I strijdgebied wordt getrokken. Spreker hoopte, dat de autoriteiten van de inter- nationale nederzettingen gemeenschappe- I lijk de Chineezen er toe zullen kunnen brengen dit gebied te ontruimen, opdat een aanval van de Japansche troepen vermeden kan worden. Men maakt hieruit op, dat men van Japansche zijde voornemens is, Sjanghai geheel in te sluiten. Verder heeft het Japansche hoofdkwar tier medegedeeld, dat Pinting, dertig ki lometer ten Zuidwesten van de Kiangtse- pas door de Japansche troepen is bezet. Overigens „lm Ósten nichts Neues". DE PAUS NAAR HET VATICAAN TERUG CASTEL GANDOLFO, 3 OOct. (ANP) Na zes maanden te hebben doorgebracht in In de Lakenhal te Leiden werd Vrijdag door den Senaat der Rijksuniversiteit een druk zijn zomerverblijf te Castel Gandolfokeert bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het 300 jarig besteen ven het academisch- z H de Paus heden naar het Vaticaan te- klinisch onderwijs j rug BERICHT. Maandag, 1 November, feestdag van Allerheiligen, zal De Leidsche Courant NIET verschijnen. DE DIRECTIE. De wijziging van de dienstplichtwet 'Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet erkende men vrij algemeen, dat de huidige internatio nale omstandigheden en verhoudingen er toe leiden, dat ook het Nederlandsche volk zwaardere lasten moet dragen ten behoe ve van de personeelsvoorziening van de weermacht. Verscheidene leden merkten evenwel op, dat de onderhavige voorstellen technisch onuitvoerbaar zijn, aangezien zij worden gedaan in een tijd, waarin een zeer groot tekort is aan kader. Verscheidene leden blijken alleen voor een vergrooting van het contingent en vin den het te ver gaan, als daarnaast nog de oefentijd verlengd wordt. Zeer velé leden zijn tegen een eerste oefentijd van elf maanden en wenschen zes, zeven, acht of acht en een halve maand. Vele leden keurden öf het regeerings- voorstel op dit punt goed behielden zich hun oordeel voor, aan de regeering nadere motiveering vragende. Algemeen erkende men, dat bij een zeer sterke vergrooting van het contingent de loting behoort te vervallen en de bestaan de regeling van de vrijstelling wegens broederdienst niet ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Zeer vele leden meenden evenwel, dat de wijze, waarop het overschot aan gewone dienstplichtigen wordt weggewerkt, in de wet moet zijn geregeld. Evenmin konden deze leden zich vereeni gen met het denkbeeld, de na keuring en •herkeuring goedgekeurden te schiften in geschikten en minder geschikten. Het moet niet kunnen gebeuren, dat iemand, die voor den dienst volkomen geschikt is, als min der geschikt toch nog wordt afgewezen. Deze leden gaven de regeering in overwe ging, van het jaarlijksche overschot ge bruik te maken ter verlichting van de las ten der groote gezinnen, die door verzwa ring en uitbreiding van den dienstplicht het meest worden getroffen. De kans, om zijn betrekking te verliezen bij een dienst tijd van elf maanden is aanzienlijk grooter dan bij een van 5)4 maand. De groote ge zinnen moeten niet worden verplicht al •hun voor den dienst geschikte zonen aan de weermacht af te staan. Met een aanzienlijke verhooging van het contingent kon men zich algemeen vereeni gen. Verscheidene leden echter willen niet hooger gaan dan tot dertigduizend man. Vele leden vroegen ook op dit punt nadere toelichting. Verscheidene leden hadden te gen een contingent van twee en dertig dui zend man geen bezwaar. WOLKBREUK EN OVERSTROOMINGEN. Ten gevolge van wolkbreukachtige regens zijn groote overstroomingen ontstaan ten Noordoosten van Damascus, onder meer te Kalamoen. De overstroomingen hebben den omvang van een verschrikkelijke ramp aan- egnomen. Reeds zijn er meer dan duizend dooden, tienduizenden zijn dakloos gewor den, verscheidene dorpen zijn volkomen vernield. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De besprekingen te Londen alweer op het doode punt? De Russen gooien roet in het eten. (2de blad). Een complot tegen het leven van bonds kanselier dr. Schuschnigg ontdekt? (2de blad). Afschatling crisisheffing op Rundvieesch Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de Minister van Economi sche Zaken heeft besloten de crisis heffing op het rundvieesch met in gang van 1 November 1937 geheel af te schaffen. Het ligt in de bedoeling van den minister, dat deze maatregel ten goede zal komen aan den consu ment, zoodat kan worden verwacht, dat de vleeschprijzen naar verhou ding zullen worden verlaagd. In dit verband kan worden mede gedeeld, dat de slagersbonden zich bereid hebben verklaard alle slagers te adviseeren naar de bedoeling van den Minister te handelen. STEUN VOOR TUINBOUWGEWASSEN Het Duitsche vier jaren-plan en de po sitie van dr. Schacht. (2de blad). Binnenland De crisisheffing op rundvieesch is afge schaft. (1ste blad). Twee en half millioen steun voor tuin- bouwgewassen. (1ste blad). B, per. 28 Juni1 Aug. 1.40, idem C, p. 28 Juni1 Aug. 1 per 100 st. Platglas- komkommers A, per 28 Juni1 Aug. 2.10, iedm B, per. 28 Juni1 Aug. 1.80, idem C, per. 28 Juni1 Aug. S 1.10, idem A, per. 2—29 Aug. 0.60, id. B, per. 229 Aug. 0.45, idem C, per 229 Aug. 0.30 per 100 stuks. Snijboonen per. 12 Juli29 Aug. L90, spekboonen, per. 12 Juli29 Aug. 1.95 pronkboonen, per. 12 Juli29 Aug. 1.25, roode kool per. 31 Mei22 Aug. 0.70, witte kool, per. 31 Mei9 Aug. 0.70, witte kool, per. 31 Mei—8 Aug. ƒ0.20 glastcmaten per. 12 Juli29 Aug. 3.90 per 100 kg. Jhr. mr. L. E. M van Fisenne (curator); Z. Exc. minuter prof. dr. I. R Slotemaker de Biuïne en prof. dr. J. A. Barge (reetor magnificus) op weg naar het St. Caecilia gasthuis te Leiden ter gelegenheid van de herdenking ven het 300 jarig bestaan van het academisch- klinisch onderw- PRIJSVERLAGING Küppersbusch Kolenfornuizen LANGEZAAL 'STILLE RIJN 7 - TEL. 110 Begrooting van financiën Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Financiën be gint met een uiting van verwondering van „vele leden" over een ministerieele circu laire van 6 September j.l., afdeeling In voerrechten, waarin den ambtenaren wordt medegedeeld, dat eenigen tijd geleden bij 'n carrosseriefabriek hier te lande een automo biel is verbouwd, gepantserd en van een luik voorzien en daarna afgeleverd aan ir. A. A. Mussert „Daar wej kan worden aan genomen", aldus de circulaire, „dat deze uitrusting van den wagen uitsluitend is ge schied voor de persoonlijke veiligheid van de inzittenden en niet om goederen aan het toezicht van ambtenaren te ontrekken, of om maatregelen te vc ijdelen. kan, zoolang althans het tegendeel niet blijkt en de wa gen niet in andere handen overgaat, toe passing van art. 10 bis der gewijzigde wet van 4 April 1870 (Staatsblad no. 61) ten aanzien daarvan achterwege blijven". Het kwam den leden, die ^ich over deze circulaire verbaasden, vooi, dat de gevaren, welke de persoonlijke veiligheid van in den politieken strijd op den voorgrond tredende personen kunen bedreigen, in ons land niet van dien aard zijn, dat zij het noodig zou den kunnen maken, aan een dier personen vergunning te verleenen. zich van een ge- pantserden automobiel te bedienen. Een ieder, die zich behoorlijk gedraagt en ande ren geen overlast aandoet kan zich hier te lande overal en ten allen tijde vrijelijk be wegen. Men zou het op prijs stellen, indien de regeering geen enkele uitzondering op den algemeenen regel zou willen toelaten. In het verslag wordt verder o.m. aange drongen op een rechtv ïardiger verdeeling van den belastingdruk, in het bijzonder naar een verlichting van dien druk op de groote gezinnen; op verlichting van de personeele belasting op het koffiehuis- en restaurant bedrijf. Ook werd betoogd, dat de belastingdruk op de houders van automobielen abnormaal zwaar is geworden en thans een zoo sterk rem menden invloed uitoefent op het ge bruik van automobielen in ons land, dat een vermindering van dien druk wellicht ook 's Rijks schatkist ten goede zou komen. Eenige leden maakten bezwaar tegen het feit, dat in Amsterdam en in enkele andere plaatsen bij het constateeren van overtre dingen in zake rijwielbelasting door de ambtenaren het rijwiel medegenomen wordt en eerst later kan worden teruggehaald. (Ook te Leiden gebeurde 't zoo door op hoeken van straten opgestelde ambtena ren!). Men achtte dit buitengewoon onprac- tisch en voor degenen, voor wie het rij wiel vrijwel het eenig mogelijk vervoer middel is, een verdubbeling van straf. De elide partij wordt hedenavond in Groningen gespeeld, de twaalfde partij Maandagavond in Amsterdam. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij f 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet op geeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. De opgave voor de elfde partij moet ons bereikt hebben Zondag avond, die van de twaalfde partij Dinsdagavond telkens vóór de eventueele hervatting. Men mag niet meer dan één zet opgeven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. DE DIRECTIE. PE WERELD IN VOGELVLUCHT In tegenstelling met hetgeen wij schrij ven in ons Weekoverzicht (geschreven en gezet voordat het „resultaat" van de gis teren gehouden bijeenkomst van de non- interventie-commissie te Londen bekend was) wil het te Londen toch niet zóó vlot ten als op grond van de jongste concessie van de Russen verwacht werd. Uit het medegedeelde van de gisteren gehouden besprekingen blijkt, dat slechts vijf mogendheden zonder beperking de ontwerp-resolutie, waarin de Britsche voorstellen zijn vervat, hebben aangeno men, n.l. Frankrijk, België, Zweden en Tsjecho Slowakije. De toestand zooals deze thans is, 'zal worden uiteengezet aan de regeeringen, welke vertegenwoordigd zijn. De ondercommissie zal Dinsdag a.s. des ochtends te elf uur wederom bijeen komen, de commissie zelf zal Woensdag middag 15 uur vergaderen. In deze ver gadering zal worden voorgesteld aan beide partijen in Spanje te vragen de ontwerp-resolutie, zooals dzee is voorge steld, in haar geheel te aanvaarden. Duitschland heeft de resolutie aangeno men, echter onder voorwaarde, dat ook de overigen de resolutie in haar geheel zouden aannemen. De Sovjet-Unie maakte twee restricties inzake de rechten van oorlogvoerenden. De houding van Italië en Portugal was gelijk aan die van Duitschland. Zoolang het antwoord ^an beide partijen in Spanje niet zal zijn ont vangen zal de ondercommissie voortgaan met het bestudeeren van de concrete vraagstukken, welke uit de resolutie voort vloeien o.a. het zenden van de commis sies naar Spanje en de maatregelen, wel ken genomen moeten worden, wanneer geen overeenstemming kan worden be reikt. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw-crisis- fonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, en op den dag der uitkee- ring geacht kunnen worden hun bedrijf als nog uit te oefenen, steun zal worden ver leend tot een bedrag van ten hoogste 2.650.000. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter ela product vermelde tijdvak van het jaar 3937 door de telers over een door genoem de Stichting erkende veiling of veilinghou der zijn verhandeld, tot de daarbij ver melde bedragen per eenheid: Meloenen periode 229 Aug. f 3 per 100 st. Augurken A en B, per 1 Jan.15 Aug. 5.75 p. 100 Kk. Idem C en D, per 1 Jan.15 Aug. 2.60 p. 100 kg, Idem A en B stippel, per 1 Jan.—15 Aug. 0.40 en iedm C en D stippel, per 1 Jan.15 Aug. 0.75 per 100 kg. Idem A en B, per 16 Aug.12 Sept. 4.35 per 100 kg. Kaskom- kommers A, per. 28 Juni1 Aug. 1.90, id. Het Comité voor „Katholieke Actie voor God" schrijft ons: Hij heerst over de geloovigen, die in staat van genade zijn. Hij heerst over de zondaars, om in hen bet geloof en -hoop te bewaren. Hij heerst over gedoopten en on- gedoopten. Hij heerst over heel het menselijk geslacht. Hij heerst zelfs over de verdoem den, maar alléén bij ben niet in barmhartigheid en liefde, maar in rechtvaardigheid.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1