[De Liturgie der Kerk „JA, IK WIL" Nieuwe uitgaven ZANDVLIET's BOEKHANDEL LUCHTVAART ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN WIELRENNEN ZUID-HOLLANDSCHE FEDERATIE VAN WIELERCLUBS Donderdagavond zijn de wielerclubs uit Rotterdam en omgeving en Den Haag en omstreken in ,,'t Zuid" te Den Haag bijeen gekomen voor de definitieve oprichting van één groote Zuid-Hollandsche federatie. Onder voorzitterschap van den heer R. Raven bracht de commissie van voorberei ding rapport uit van de gehouden bespre kingen met de federatie Rotterdam en den Haagschen Wielerbond, waaruit tenslotte de conclusie werd getrokken, dat omzet ting van de federatie Rotterdam in een Zuid-Hollandsche federatie gewenscht was. Echter zullen reeds nu de diverse Haagsche en Rotterdamsche clubs moeten toetreden. Hierna volgde een discussie over de be stuursverkiezing. Unaniem waren de afge vaardigden het er over eens nog geen de finitief bestuur te kunnen kiezen, alvorens de zaken van de federatie Rotterdam per 1 Jan. a.s. zijn geliquideerd. Per 16 Januari zal dan te Rotterdam een algemeene vergadering volgen, waar de bestuursverkiezing aan de orde zal komen. Voorloopig werd op aandrang van de ver gadering besloten, dat de commissie, be staande uit de heeren Otte, H.Raven en L. Logger (consul N.W.U.) in samenwer king met het Rotterdamsche federatiebe stuur de zaken zullen behartigen en ver dere maatregelen treffen. Swift. Morgen vindt er een clubontmoeting plaats tegen de H. R. C. „Den Bras" uit den Haag. Waar Swift naar den Haag toe moet is de samenkomst thans gesteld op 8 uur, en het vertrek vanaf het clublokaal precies 8.15 uur. Nieuw Swift. Door omstandigheden wordt de koppel- tijdrace verschoven tot volgende week. Morgen zal er voor alle categorieën even eens in competitie-verband een peleton- race worden verreden. Ja, ik wil. Levensgeluk in huwe lijk en liefde, door dr. B. Hudd- leston Slater. Uitgave „De Re sidentiebode N.V." 's-Gravenhage. „Nu blijktdat de literatuur over het „huwelijk zich in een groote belangstel ling verheugt". Aan deze woorden van den schrijver kan geen twijfel bestaan; doch zou men nog een bewijs verlangen, dan moge hier worden medegedeeld, dat de eerste oplage van dit zeer onlangs ver schenen werk reeds geheel is uitverkocht. In de lange reeks boeken over Huwe lijk, Sexueele Leven enz., waren enkele uitstekende verhandelingen over dit on derwerp naast veel verwarde en dwalende uiteenzettingen ons reeds bekend; zoodat een reclame van „nü weten w-ij eindelijk..." niet geheel juist zou zijn. Wel mag men zeggen dat onder die uitstekende verhan delingen over het huwelijk, dit nieuwe boek van dr. Huddleston Slater een eerste plaats inneemt. Men noemt dit boek monumentaal. Wel nu, als men bedenkt, dat het geschreven werd door een bekend en ervaren medi cus, die tevens een sociaal voelend mensch, uitstekend schrijver en helder denker is, dan ziet men tevens dat deze kwalificatie van monumentaal niet overdreven is; hier werd geschreven met een groote kennis van zaken; met een oprechte liefde voor de me- demensch die zich leed berokkent dat niet behoefde te bestaan of die slachtoffer werd van sociale wantoestanden; met een benij denswaardig talent van schrijven, waar door tal van pagina's in dit boek gevonden worden van zuivere litteraire schoonheid; vooral en daarom achten wij dit boek van zoo'n belang, hier werd geschreven door iemand met heldere en klare begrip pen die de gave heeft van op bevattelijke wijze te doceeren, die standvastig en on verdroten allerlei meeningen, allerlei mo derne leuzen en opvattingen blijft toetsen, heel het boek door, aan de zuivere begin selen, waarvan werd uitgegaan. de „ondervinding van vele jaren en de waar nemingen in de medische practijk heb- „ben mij geleerd, dat zooveel ellende in „het leven geleden wordt en zooveel, zoo „onnoemelijk veel levensgeluk, dat voor „het grijpen ligt, onopgeraakt bleef lig- „gen tengevolge van gebrek aan kennis en „practisch inzicht in eenvoudige, maar „daarom niet minder belangrijke vraag stukken". Het is dit vertrouwen op de menschen, op de jeugd vooral, dat men n.l. geholpen door een goed inzicht veel ster ker zal zijn tegenover veel verleiding, het is dit vertrouwen, dat het boek zoo aan vaardbaar maakt voor allen, voor Katho lieken en niet-Katholieken, voor geloovi- gen en niet-geloovigen, zelfs voor dege nen, die zich op dit punt verwijten moeten doen. Want er mogen dan al harde woor den gezegd worden tegen het vele kwaad, tegen de dwaalleeringen, tegen de orde- looze excessen, tegen nieuw-Malthusianis- me, onverantwoorde periodieke onthou- ring, zelfzuchtige gemakzucht, bot egois me, tekort aan onderling begrijpen, angst voor het offer, teugelloosheid in sport en spel, dans en vermaak de harde woor den zijn verantwoord, doordat steeds za kelijk en rustig eerst de juiste algemeen- menschelijke princiepen werden gegeven, en dan pas tegen de schandelijke afwijkin gen daarvan te velde werd getrokken. Men zal den schrijver respecteeren om de eerlijkheid en kundigheid, waarmede hij de aloude zuivere opvatting over het huwelijk verdedigt tegen moderne dwalin gen, men zal hem bëwonderen om de vaak meesleepende stijl, waarin hij dit boek in warme liefde schreef, men moet hem ech- Dr. HUDDLESTON SLATER Ing. F. 3.90 Geb. F. 4.90 HAARL.STR,, TEL. 3042, GIRO 50178 ter vooral dankbaar zijn, dat hij zoo vaak klare begrippen en heldere uiteenzet tingen geeft, waardoor aan het huwelijk en aan het sexueele leven de eigen juiste plaats wordt geschonken in het groote we reldgebeuren en in het eigen particuliere leven, die hun als heerlijke Godsgaven toe komt. Hier en daar moge een „dus" staan, die niet heelemaal verantwoord schijnt, men zal ook mogelijk bezwaar kunnen ma ken tegen de wel zeer ampele bespreking der prostitutie, waar dit boek toch ook ge geven zal worden aan gave jonge men schen, de noodzaak van gezinsvorming door den mensch had zeker moeten wor den aangetoond met te wijzen op de totale hulpeloosheid van het jonge kind, verge leken met de snel verworven zelfstandig heid van het jonge dier, en ten slotte men gevoelt wel eens neiging een vraag- teeken te plaatsen achter sommige wel heel categorische uitspraken, dit alles doet niets af aan 't feit, dat hier een schat van waarheden en zuivere kennis, van prac- tische aanwijzingen en noodzakelijke in lichtingen gegeven wordt, waarmede ouders en opvoeders, jong gehuwden en vooral jonge menschen, die er voor in aan merking komen, hun voordeel kunnen doen. Men geve dit boek niet zonder onder scheid, maar toch wel in ruime mate aan onze jonge menschen in handen Waar de schrijver het geheele boek door steeds weer terugkomt op het offer als de groote kracht in het huwelijk, waar zijn uiteenzettingen over de liefde tal van misverstanden weg neemt door de juiste bepaling te geven van wat de liefde in het huwelijk is, daar zal dit boek een veilige leidsman zijn voor de velen die zoekende en onzeicer zijn in die periode van hun leven, waarin de lief de een zoo groote rol begint te spelen; het zal hen ook brengen tot de erkenning van de waarheid aan 't einde neergeschreven: „Het is déze liefde en dit levensgeluk, „waarvoor het de moeite waard is te le- „ven en te werken, en die reiken tot ver „over de grenzen van den dood". P. G. Woestijnen, konijnen en kange- roes, door Jos. M. Velter. Uitgave „De Toorts", Heemstede. Het heeft eigenlijk niets met boeken be spreken te maken, of iemand goed of slecht slaapt, een lang of een kort dutje doet, in zijn droomen gilt of snorkt. Dit zijn privé-aangelegenheden, welke den bui staander niet interesseeren. En toch moe ten wij deze recensie willen we aan het te bespreken boek recht doen wedervaren openen met de mededeeling, dat wij kort geleden een slapelooze nacht hebben doorgemaakt. De schuld van deze nacht wake draagt het boek van Jos. Velter, ge titeld „Woestijnen, konijnen en kangoe roes". Wie aan dit boek begint, leest het in één adem uit.. Of men al bedenkelijk in het holst van den nacht op de klok kijkt het helpt niet. De lezer, heeft hij eenmaal met Jos. Velter voet aan land gezet in het onbekende Australië, komt dusdanig on der de bekoring van het lokkende avon tuur, dat hij zijn bed den rug toekeert, de voorkeur eraan gevend, in zijn verbeel ding door tropische bosschen te dringen en door moerassen met gapende krokodillen te waden. Als het morgenrood begint te gloren is de heldentocht dwars door Aus tralië volbracht. Na de doorgestane ver moeienissen valt de lezer als een blok in 6laap. Wij hebben dit boek aan verschillende kenissen laten lezen en hun oordeel was éénparig met het onze: dat is boeiend, spannend verhaald van een reis op leven en dood. Wat dit verhaal zoo bijzonder spannend maakt is de omstandigheid, dat het werkelijk is gebeurd en nog niet zoo lang geleden bovendien. Twee jongelui, met een avontuurlijke geest bezield, hadden het plannetje uitge dacht een reis te maken dwars door de wildernissen van Australië. Zij zullen het geen tweeden keer meer lappen, ofschoon zij van hun waaghalzerij geen spijt hebben. Zij zochten avonturen en avonturen hebben zij medegemaakt, veel meer dan hun lief was! Avonturen met krokodillen en slangen, met giftige planten en met woes te inboorlingen. Niet eens, maar herhaal delijk ontsnapten zij aan een ellendigen dood, niet eens maar doorloopend. raak ten zij het spoor bijster. Flinke kerels waren het, voor geen ge rucht vervaard, doch op hun Australi- schen tocht kwamen zij in zulke moeilijk heden, dat zij hun kop lieten hangen en voortreden in het wilde weg, hopend op een goede uitkomst. Het boek is prettig en eenvoudig ge schreven; de avonturen zijn onopgesmukt verteld. Het is een boek voor iedereen; men kan het gerust in handen van jongelui geven, die eraan zullen smullen; men l*an het ook aan volwassenen geven, zij het met een minder gerust hart, want die zullen hun nachtrust eraan opofferen. Velters avonturen-verhaal is spannend, maar het is ook léerzaam. Het geeft een goeden kijk op de vreemde toestanden in het eenerzijds hyper-moderne anderzijds nauwelijks ontdekte Australië. „De Toorts" zorgde voor een royale uit gave, verlucht met mooie penteekeningen en foto's en voor een schappelijk prijsje! KRANIGE PRESTATIE VAN HOLLANDSCHE JONGENS. Gewaagde sleepreis met baggermolen van Argentinië naar Nederland. - Dezer dagen te IJmuiden verwacht Gistermiddag is van de reede van Co- wes (eiland Wight) naar IJmuiden ver trokken de Nederl. baggermolen „Be verwijk 16", gesleept door de slechts 35 meter lange Nederlandsche sleepboot „Be- verwijk 20", ten einde het laatste traject af te leggen van een sleepreis, die zelfs voor ons land, waar men op het gebied van sleepvaarten over langen afstand toch heel wat gewend is en dat op dit gebied een internationalen faam heeft, van bij zonderen aard mag worden geacht. Omstreeks 1922 zond de Hollandsche Maatschappij voor Aannemingen te Bever wijk een hoeveelheid materiaal naar Ar gentinië voor het verrichten van werk zaamheden voor het aanleggen en verbete ren van havens. Het werk werd na eeni- gen tijd gestaakt en de genoemde Maat schappij ging in andere handen over. Aan het in Argentinië achtei gebleven mate riaal schreef men, aangezien het sedert het staken der werkzaamheden ongebruikt was gebleven, geen al te groote waarde meer toe. In het vroege voorjaar van dit jaar ver trokken evenwel drie jongelui uit Neder land naar Argentinië om eens na te gaan, of er aan de achtergebleven goederen niet toch nog iets kon worden gedaan. Het wa ren de 26-jarige H van Giffen,, die in het bezit is van zijn stuurmanscertificaat; de 23-jarige S. Jongeling en de 19-jarige W. H. Mellema. Zij wisten, dat in Argentinië waren ach tergebleven de in 1914 gebouwde Neder landsche baggermolen „Beverwijk 16" (lang 53 meter, breed 9.35 Meter en hol 3.50 meter), alsmede de Nederlandsche sleepboot „Beverwijk 20" (lang 35 meter, breed 8 meter en hol 3.80 meter), voorzien van een machine van 850 P.K. Zij vonden dit materiaal echter niet te Buenos-Aires. Het bleek geheel onbeheerd te zijn achter gelaten op het verwijderde Tigre-eiland. Het eerste onderzoek wees reeds uit, dat van de beide vaartuigen, die uit prima materiaal gebouwd zijn, voornamelijk het houtwerk veel had geleden. De jongens be sloten zelf de beide vaartuigen in zooda- nigen toestand te brengen, dat zij er mee naar Buenos-Aires konden komen, voor verdere reparatie. Met ijzeren energie heb ben zij gewerkt om het zoo ver te krygen. In begin Juli waren zij zoo ver gevor derd, dat zij met de beide vaartuigen naar Buenos Aires konden vertrekken, waar sleepboot en baggermolen in het dok gin gen voor het verrichten van de noodige werkzaamhedenaan de onderwaterdeelen. Maar toen bleek ook, welk prachtig resul taat de jongens hadden bereikt. De twee vaartuigen, waarvan men in Nederland reeds had geloefd, dat zij als oud-roest af geschreven moesten worden en nog slechts geschikt zouden zijn voor verkoop aan den slooper, bleken te voldoen aan alle eischen, die gesteld worden voor het verkrijgen van de Lloyds-attesten. Baggermolen en sleep boot waren weer ten volle zeewaardig. Zij bepleitten vurig het plan om de bei de vaartuigen weer naar Nederland te brengen. Ten slotte ging men er in Ne derland mee accoord. Twee Nederlandsche machinisten en een Nederlandsche stuur man werden naar Buenos Aires gezonden, opdat er althans zes Nederlanders zouden zijn die leiding konden geven om het ge waagde transport uit te voeren. De 26-ja rige Van Giffen zou Jaarbij als gezagvoer der optreden. Dat de sleepreis zelf een zware en avon tuurlijke onderneming zou worden stond van tevoren vast. Men moest te Buenos- Aires een bemanning monsteren en had daarbij niet al te veel keus, zoodat men een samenraapsel kreeg van zeelieden van verschillende nationaliteiten, die niet de minste routine hadden op het gebied van sleepreizen, zoodat de zes Nederlanders aan boord naast hun verantwoordelijke taak van officier, dikwijls moesten mee helpen bij het verrichten van het eenvou digste matrozenwerk. Men heeft dan ook aan boord tijdens de sleepreis hachelijke oogenblikken meege maakt. Einde Juli vertrok men uit Buenos- Aires en 4 dagen geleden bracht van Gif fen het transport veilig op de rede van Cowes. Een lek in den baggermolen werd gevonden en alles geklaard. Na een reis van meer dan negentig dagen is thans het laatste, gedeelte begonnen. Nog slechts eenige dagen en het transport, dat den overtocht over den Atlantischen Oceaan heeft volbracht, zal de Noordzee zijn over gestoken en te IJmuiden aankomen. DE ONTPLOFFING OP DE „MEGARA". In de haven van Southampton is aange komen het Nederlandsche tankschip „Me gara" aan boord waarvan zich enkele da gen geleden een noodlottige ontploffing voordeed, welke vijf menschenlevens heeft gekost. Na de aankomst in Southampton deelde kapitein Rietker in een interview mede, dat de ontploffing, welke wel het dek van den bak tot de brug zengde, doch de olie in de tanks onder het dek niet in brand stak, een geheimzinnige zaak blijft. Vermoe delijk is wat gas uit de tanks ontsnapt en ALLERHEILIGEN. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. ZONDAG 31 Oct. Feest van onzen Heer Jesus Christus, Koning. 24e Zondag na Pinksteren. Mis: Dignus est: 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag (zie 4en Zondag na Driekoningen). Eigen Prefatie. Vandaag wordt in de Liturgie van de H. Mis hulde gebracht aan Hem, Die voor Pi- latus getuigde: „Ik ben Koning"; aan Jesus Christus, „het Lam, dat gslacht is, Wien roem en heerschappij toekomt in de eeuwen der eeuwen". (Introitus) Christus is Ko ning over al het geschapene, over de zicht bare en onzichtbare dingen, Koning is Hij, omdat Hij, behalve onze Schepper, ook onze Verlosser is. Hij heeft ons aan de macht van de duisternis (slavernij des duivels) onttrokken en overgezet in het Rijk van Zijn liefde (wederom gemaakt tot kinderen Gods en erfgenamen des he mels). Door Christus is het menschelijk ge slacht wederom met God verzoend (Epis tel). Ja, werkelijk, Christus is onze Ko ning! Daarom heeft Hij dan ook recht op alle volken en op de geheele aarde als Zijn bezit. (Offertorium). Daarom moeten alle volken, ja zelfs alle koningen der aar de Hem aanbidden en dienen. (Graduale). Maar het Rijk van Christus is niet van deze wereld. (Evangelie). Geestelijk is Zijn. Koninkrijk, dat nooit vervallen zal. (Al leluja-vers). Het is een Rijk van waarheid en leven, van heiligheid en genade, van gerechtigheid en liefde en vrede. ^Prefa tie). Christus wil Koning zijn over de har ter der menschen, daèr Zijn koninklijken" troon vestigen, iederen dag (door de H. Communie), van daar uit Zijn zegen schenken (Communio). Een waarborg wil Hij zijn voor ons, dat wij na den strijd onder Zijn vaan, als overwinnaars met Hem in den hemel zullen heerschen (Postcom- munio). Bidden wij op dezen feestdag met de H. Kerk, dat, om de oneindige verdiensten van den gekruisten Koning Christus, welke in elke H. Mis op ons worden toegepast, alle volken aan Zijn zoete heerschappij mogen onderworpen worden. (Gebed) en deelachtig aan de koninklijke gaven van Christus: vrede en eendracht. (Stilgebed). MAANDAG 1 November. Feestdag van Allerheiligen. Geboden te vieren als Zon dag. Mis: Gaudeamus. Wij zijn hier op de wereld eigenlijk niet thuis, maar als in den vreemde. Ons eigen lijke vaderland is de hemel! Daar is God, onze Vader, daar is Maria, onze Moeder, daar zijn de Heiligen, onze broeders en zusters in Christus. Daarheen moeten wij gaan met onze gedachten, vooral op dezen plechtigen gedenkdag van Alle Heiligen, over wier geluk en heerlijkheid, ons be schreven door den H. Joannes (Epistel), wij allen ons verhengen (Introitus). Christus roept ook ons (Alleluja-vers) en wijst ook ons in het H. Evangelie op de middelen tot heiliging. Bidden wij tot God op dezen plechtigen gedenkdag van Alle Heiligen, dat Hij, mede door hun voorspraak en om hunne ver diensten ons overvloedige genaden verlee- ne om heiligen, te worden. (Gebed). DINSDAG 2 Nov. Gedachtenis aan alle geloovige zielen. Tot lafenis van de geloovige zielen mo gen de priesters vandaag drie Heilige Mis sen opdragen. Voor de eerste H. Mis wordt genomen het requiemformulier als op de gedachtenis van alle geloovige zielen. Voor de tweede H. Mis het formulier als cp een jaargetijde en voor de derde H. Mis het formulier als voor een gewone dagelijk- sche H. Mis voor de overledenen. In alle drie H.H. Missen slechts één gebed en de VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD «««as naar het vooronder, waar de Chineesche bemanning huisde, gestroomd en hier in brand geraakt. Niettegenstaande in den boeg aan stuurboordzijde een gat was ge slagen van 7 tot 10 M„ heeft de „Megara" Southampton op eigen kracht bereikt, met een gemiddelde snelheid van vijf knoopen. Het schip werd begeleid door de sleep boot „Zwarte Zee". De eerste machinist, J. Scherpenhuyzen, vertelde, dat hij in zijn hut zat te praten met den derden stuurman, Hartveldt, toen plotseling, na een hevigen knal, het schip begon te slingeren. Hartveldt zag uit het vooronder een lichaam naar buiten vlie gen, tegelijk met stukken metaal. Spre ker zelf en de kapitein vlogen naar het dek en zagen, dat het geheele vooronder was vernield en in brand stond. De kapi tein liet onmiddellijk stoom geven en het vuur werd gedurende twee en een half uur bestreden. Drie Chineezen waren bij de ontploffing over boord geslagen, een vierde kon het vooronder niet verlaten en is levend ver brand, terwijl een vijfde later aan de op- I geloopen kwetsuren is overleden. Het stof- I felijk overschot werd aan de golven toever trouwd. De geheele lading, bestaande uit elf duizend ton stookolie, is gered en zou I gisteravond om hedenmorgen vroeg gelost I worden. Sequens: „Dies irae". Geen Gloria, geen Credo. Prefatie voor de overledenen. Kleur: Zwart. In de nieuwe Misboeken: alles zooals in het Misboek aangegeven. Wordt één van de drie H.H. Missen ge zongen, dan wordt voor die gezongen H. Mis gebruikt het formulier als op de ge dachtenis van alle geloovige zielen (of in nieuewe Misboeken: Eerste formulier). En dit geldt ook al gaan twee Stille H.H. Mis sen vooraf. De volgorde is dan: 2, 3, 1. WOENSDAG 3 Nov. Mis v. d. vorigen Zondag (24sten na Pinksteren): Dicit Do- nus: (Gebed, Epistel, Evangelie, Stilgebed en Postcommunio van de Mis v. d. 4den Zondag na Drie-Koningen). Geen Gloria. 2e gebed v. h. Allerheiligenoctaaf; 3e tot den H. Geest. Kleur: Groen. Geen Credo. Of: De Mis van een dag onder het Aller heiligenoctaaf; Gaudeamus (als op 1 Nov.), 2e gebed v. d. vorigen Zondag (van den 4den Zondag na Driekoningen); 3e tot den H. Geest. DONDERDAG 4 Nov. Mis v. d. H. Caro- lus Borromeus, Bisschop en Belijder: Sta tuit. 2e gebed v. h. Allerheiligenoctaaf; 3e v d. H.H. Vitalis en Agricola, Martelaren. De heilige Carólus werd in Arona, nabij Milaan, geboren uit een zeer aanzienlijke familie. Op drie en twintigjarigen leeftijd werd hij door zijn oom Paus Pius IV be noemd tot Aartsbisschop van Milaan en tot kardinaal. De benoeming bleek een zeer goede geweest te zijn. Want de jeugdige Aartsbisschop maakte zich voor zijn bis dom buitengewoon verdienstelijk. Hij trad n.l. voortdurend op tegen de misbruiken en zorgde steeds voor de doorvoering en beleving van de besluiten van de Kerk vergadering van Trente. Zijn aanzienlijk vermogen deelde hij uit aan de armen en voor de verzorging van zieken, voor zich zelf slechts het strikt noodzakelijke be houdend. Heldhaftig was zijn gedrag toen de pest in Milaan was uitgebroken. Ter wijl allen vluchtten bleef de Aartsbisschop in de stad en besteedde persoonlijk zijn zorgen aan de arme lijders, hen verplegend en eigenhandig de laatste H.H. Sacramen ten toedienend. De heilige Aartsbisschop stierf in het jaar 1584, op 46-jarigen leef tijd. VRIJDAG, 5 Nov. Mis van een dag on der het Allerheiligenoctaaf: Gaudeamus; 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor Kerk of Paus. „Gij, Heiligen, die als vorsten heerscht in den hemel, luistert welwillend naar de beden van hen, die om de genade des he mels smeeken". Wegens de eerste Vrijdag is geoorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria en Credo. Prefatie v. hr. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 6 Nov. Mis van een dag on der het Allerheiligenoctaaf: Gaudeamus. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor de Kerk; 4e voor den Paus. „Een kroon van schoonheid heeft de Heer geplaatst op de hoofden van de Hei ligen". IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: WOENSDAG. Mis v. d. Z. Raynerius, Be lijder: Justus. 2e gebed v. h. Allerheiligen octaaf; 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit. VRIJDAG. Feest van de heilige reli- kwiën, die in de Kerken van de Serafijn- sche Orde bewaard worden. Mis: Multae tribulationes. 2e gebed v. h. Allerheiligen octaaf. Kleur: Rood. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Margarita van Lotharingen, Weduwe: Cognovi. 2e en 3e gebed als op Dinsdag; 4e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. DOODELIJKE VAL. Tijdens het repareeren van ramen in de werkplaats van de gebrs. A. en F. de Kloe te Alblasserdam is gistermiddag een der firmanten de 50-jarige F. de Kloe van cir ca 6 meter hoogte gevallen. Met een wer velfractuur en zware inwendige kneuzin gen is hij per ziekenauto naar het zieken huis van de Vereeniging tot ziekenverple ging te Dordrecht vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. ROOK IN DE ST. BONIFACIUSKERK TE AMSTERDAM. Gistermiddag hing boven in het schip van de St. Bonifaciuskerk aan de tweede Oosterparkstraat te Amsterdam een tame lijk dikke rook. Men dacht, dat er brand was ontstaan in het kerkgebouw. Onmid dellijk werd een brandmelder afgetrokken, doch uit het onderzoek, dat de brandweer enkele minuten later instelde, bleek, dat het schoorsteenkanaal van de centrale ver warming niet in orde was, zoodat rook in het kerkgebouw ontsnapte. Het stoken is tijdelijk stop gezet tot de noodige maat regelen zijn getroffen. VLIEGTUIG BRANDEND IN HET KANAAL GESTORT. Gemeld wordt, dat een visscher uit Brighton, die op zee was, een vliegtuig brandende in het Kanaal heeft zien stor ten. Toen hij ter plaatse was aangekomen vond hij slechts een olieplek. De autoritei ten zijn gewaarschuwd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15