nederl. r.k. a volksbond Het bewijs van onvermogen voor kosteloos procedeeren ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Op 1 November a.s. zal ten opzichte van het zoo dikwijls besproken bewijs van on vermogen voor kosteloos procedeeren een geheele ommekeer plaats hebben; alsdan zal voor de geheele rechterlijke macht in al zijn geledingen ophouden te bestaan een bron van ergernis, die nu bestaat in de wijze van afgeven dier bewijzen, de ge makkelijke manier waarop ze verkregen worden, de onbenullige zaken waarvoor ze vaak gevraagd worden enz. Hoe immers is de tegenwoordige toe stand? Iemand, die kosteloos wenscht te procedeeren, wendt zich tot zijn Burge meester met ten minste twee hem bekende en geloofwaardige personen, op wier ge tuigenis hij verplicht is het hem gevraagde bewijs af te geven; eenvoudiger kan 't al niet en in wel heel weinig aangelegenheden zal de Burgemeester zoo passief zijn in zijn optreden als in deze; ook door velen onder hen zal de nieuwe maatregel worden toe gejuicht, ofschoon ook deze zijn zorgen zal blijven vragen. Aan hem, wien iets van de praktijk be kend is, zal ook maar al te goed bekend zijn, hoe gemakkelijk men er toe overgaat, zich te wapenen met een bewijs van on vermogen om „er werk van te maken", als men „zijn recht wel zoeken zou" en „!t er niet bij liet zitten". A. haalde even twee mede-arbeiders van het veld, uit de fabriek, van het stempel lokaal, vertelde den Burgemeester het doel van zijn komst en van zijn twee secondan ten, de Burgemeester schreef het bewijs en het Consultatiebureau van den Raad van advocate^ had weer een patiënt meer. En om welke nietigheden dikwijls? Loon- geschillen deden opgeld, in de meest voor komende vormen: Kee d'r huur is opgezegd; ze is zoo maar weggestuurd; mijn dochter is ziek geworden en mevrouw stuurt ze maar weg; Jaan is met de maand gehuurd en nou zegt die boer, dat ze kan gaan; in alle toonaarden wordt dit liedje gezongen. Dan de buren-ruzietjes, om de kinderen of de kippen, en niet te vergeten de werke lijk „ernstige" zaken, die der beleediging; hoe belangrijk dikwijls in het oog van hem of haar, die zich beleedigd gevoelt en 't „er daarom niet bij laat zitten"? Aan dit alles hoopt men, dat een einde komt, als onze kalender den eerste van de volgende maand aangeeft; het aantal pro- deo-zaken zal dan ongetwijfeld afnemen, aan een onhoudbaren toestand zal een einde gemaakt worden en aan misbruik paal en perk gesteld. Hij, die dan nog kosteloos wil procedee ren, heeft daartoe vergunning noodig van den rechter, bij wien het geschil of geding moet gorden aangevangen of hangende is; die vergunning moet schriftelijk worden aangevraagd, waarbij niet name in de Wet genoemde onderwerpen moeten worden vermeld, o.a. zaak, waarover het gaat, naam van de medepartij enz.; de rechter beslist of procedeeren kosteloos dan wel tegen ver minderd tarief zal worden toegelaten; dit laatste is geheel nieuw, evenals de bepa ling, dat partijen worden gehoord over het verzoek, althans daartoe behoorlijk opge roepen. De rechter neemt bij zijn beslissing o.a. als basis den stand van inkomsten en ver mogen van verzoeker, waartoe hij zich tot de belasting-administratie wendt. Het hoofd van het gemeentebestuur van de woonplaats van verzoeker wordt ook ingeschakelt; deze moet n.L bij het ver zoek voegen een verklaring, weike zoo vol ledig mogelijk bevat gegevens omtrent ambt, beroep of bedrijf van verzoeker en gezin, alsmede stand van inkomsten en ver mogen van dezen. De aan een procedure voorafgaande weg kan zoodoende een lange zijn; daarom is bepaald, dat in spoedeischende gevallen de President van Rechtbank en, of de Kanton rechter, voorloopig vergunning kan verlee- nen, om dan later in afwachting van het verzoek, te beslissen of kosteloos dan wel tegen verminderd tarief geprocedeerd kan worden. Voor een geding omtrent onderhouds plicht van ouders tegenover kinderen, groot ouders enz., en omgekeerd, en betreffende een arbeidsovereenkomst, zijn de bepa lingen iets eenvoudiger; o.a. vervalt dan het verhoor, vermelding van wederpartij enz., en zal de rechter zich enkel bepalen tot een onderzoek of genoegzam van het on- of minvermogen van den verzoeker blijkt. Steeds zal hy rekening houden met den waarschijnlijken omvang der proceskosten en dit in verband met inkomen en ver mogen van verzoeker. Indien later zou blijken, dat de vergun ning zou zijn verleend of onvolledige of onjuiste gegevens, kan ze ten alle tijde worden ingetrokken. Indien de on- of minvermogende zich een advocaat of procureur wil toegevoegd zien, heeft hij zich allereerst te wenden tot een bureau van consultatie, welke bureaux zijn gevestigd in de zetelplaats van Hoogen Raad, Gerechtshof en Rechtbank; weigert dat bureau, dan wende men zich tot den President der Rechtbank. Uitdrukkelijk is nog bepaald, dat koste- looze rechtsbijstand niet wordt verleend voor overtredingen (met uitzondering van het souteneurschap), en het misdrijf van strooperij. Voor overtredingen dus als regel in den vervolge geen bewijs van onvermogen meer. De wijze van uitvoering door Rechter en Burgemeester wordt na<ier geregeld in een Algemeene Maatregel van Bestuur, welke tot heden echter nog niet is vastgesteld. LEIDEN t«l PLAATSELIJKE CENTRALE R.K. ARBEIDERSBEWEGING DE STRIJD „VOOR GOD". Op den 7en Katholiekendag te Utrecht, op 17 en 18 Mei van dit jaar gehouden, heeft de Secretaris van het Comité Katho lieke Actie „Voor God" op zoo heerlijke wijze zijn gedachten weergegeven in een redevoering, waarvan de titel luidde: „Te rugkeer naar God." Daar benadrukt hij het nog eens, hoe de strijd voor God allereerst vereischt een inkeer in ons zeiven, een beschouwen van de Persoon van Christus en van onze be trekking tot Christus. Christus ging rond om wel te doen, hij bezocht de armen naar ziel en lichaam, overal waar lijden was, voelde Christus zich op zijn plaats. En dan stelt hij de vraag: als Christus in onze dagen geleefd had. Dan zou het zelfde gebeurd zijn, hij zou de armen in hun krotwoningen bezocht hebben, de ge leerden in hun studeervertrek, hij zou de zorgen van arbeiders en werkloozen dee- len. Maar dan roept hij uit: „Wat spreken wij, wat denken wij, wat verlangen wij, alsof dat een droom was, ver af van de werkelijkheid. Christus zoekende liefde gaat werkelijk en waarachtig door onze straten, onze steden. Christus leeft, Chris tus is: de Kerk. Christus, dat zijn wij. De Kerk is Christus' andere Ik, de Kerk zet zijn rusteloos zoeken naar de zielen van allen, Zijn helpen van allen, voort tot het einde der wereld. En wij zijn die Kerk, wij allen, wij, gedoopten, die ledematen zijn van Zijn Lichaam, wij zijn de Chris tus van vandaag." Spreker gaf daar te kennen, dat voor de verovering van de wereld voor God het allereerst noodig is, dat wij in onze han delingen zoo het teeken van Christus mee dragen, dat Christus door ons zijn zegen rijk werk voortzet. Maar dan zegt hij iets, dat pijnlijk aan doet, maar dat men toch moeilijk kan be strijden. •„Willen wij de menschen terugvoeren ,.tot God, dan moet ook die innerlijke „met-God-verbondenheid, welke voert tot „liefde voor allen, tot het dienen van al- „len ten bate hunner zielen, ons organisa- „tieleven doordringen. „Er is vaak zoo weinig bovennatuurlijks „in ons uiterlijk prachtig georganiseerd „vereenigingsleven. Wij moeten durven „bekennen, dat ook daar zoo dikwijls de „innerlijke liefde, het bewust samen Chris tus zijn, ontbreekt en alles vaak zoo'n „erg, zoo'n bijna uitsluitend natuurlijk ka rakter draagt: het natuurlijk karakter „van veel beweging, van veel strijd, veel „eischen, veel afgunst, het natuurlijk ka rakter van zelf groot willen worden door „de vereeniging, het natuurlijk karakter „van machtsontwikkeling en alleen stof felijk voordeel. Het verbeteren van „aardsch bestaan, dat is de prachtige, „noodzakelijke doelstelling van vele orga- „nisaties, maar alles moet als begin heb- „ben: God, als einddoel hebben: God. Elk „bestuurder, elk lid van de vereeniging „moet zich dat voortdurend bewust zijn. „Waarin zouden zij zich anders onder scheiden van de soortgelijke organisa ties, die God uit hun statuten en vanen „hebben geschrapt? „Doen ook de heide- „nen dat niet?" Een brok harde en bittere werkelijkheid komt bij het lezen van deze regels voor den geest. Is het niet waar, dat nergens zoo gemakkelijk verdachtmakingen wor den gelanceerd, als in vereenigingsver- band. Als men de uitlatingen in onze ver- eenigingen hoort, als men nagaat, hoe spoedig daar kwade geruchten om een of ander lid of bestuurslid gretige ooren vin den, dan verzucht men: „Doen ook de heidenen dat niet." Het was goed, deze regels eens af te drukken, opdat ook onze vrienden er weer eens aan denken, dat ook in het vereeni gingsleven Christus door ons moet war den uitgedragen. Ieder vergrijp tegen de liefde, is ook daar een verloochenen van Christus, die wij, de gedoopten, leden van Zijn Mystiek Lichaam, moeten uitbeelden, om als andere Christussen rond te gaan, vóór alles, om liefde om ons heen te strooien. ALLERZIELENMAAND. Het is de maand der dooden-herden- king. De maand, die ons het sterkst in herinnering brengt, dat alles in de natuur is gedoemd te sterven. In dezen tijd rich ten wij onze blikken naar het land waar men van geen sterven weet, het land der eeuwiae gelukzaligheid, maar ook naar den voorhof van dit paradijs, het vage vuur. Dan komt bij ons wel het meest naar voren de devotie voor de zielen in het va gevuur. De maand van dooden-herden- king is de maand van gebed, offers en boete ten bate van onze dierbare afge storvenen, en, al moge daarbij wel eens zeer sterk een teere snaar trillen, door de herinnering bij ons opgeroepen, onze plicht tot gebed wordt daardoor niet weg genomen. In dit verband willen wij wijzen op de mooie onderafdeeling van den R. K. Volksbond ,,St. Barbara". Zij laat H. Mis sen lezen voor de zielerust der overleden leden, bij overlijden zendt zij bestuursle den naar het sterfhuis om daar te bidden, maar vooral en dit voor deze maand van belang zij organiseert bidstonden cp het kerkhof. In de Novembermaand wordt iederen Zondag van 1 tot 2 uur gebeden op het R. K. Kerkhof, aanvangende Zondag 7 Nov. a.s. Met een korte toespraak wordt tegonnen, waarna de gemeenschappelijke gebeden voor de overledenen. We vertrouwen, dat velen het mooie werk van „St. Barbara" weten te waar- deeren en 7 Nov. en volgende Zondagen blijk zullen geven van hunne belangstel ling en medeleven. EVEN WILLEN WIJ terugzien naar de opening van het win terseizoen voor de leden van de afdeeling Leiden van den R. K. Volksbond, Woens dag 20 October 1.1., gehouden. De avond werd ingezet met een Maria- Lof in de St. Lode wij kskerk, waarbij de geest, adviseur, Prof. A. Cleophast een predikatie hield. Wat ons verheugend stemde 'was, dat wij vaststelden, dat er heel wat meer leden in het Lof aanwezig waren dan vorig jaar het geval was. Het ga steeds crescendo. In het Bondsgebouw had daarna de Filmavond plaats, verzorgd door de Film en Propaganda-Centrale, welke een groot succes is geworden. We zijn er van over tuigd dat we veilig kunnen aannemen, dat het niet de laatste maal is gev/eest, dat deze onderafdeeling van het R. K. Werk liedenverbond hier aanwezig was! Het dankwoord, voor het vertoonde, van voorzitter Nijhuis wees in die richting, en wij meenen, dat hij de tolk was van de talrijk aanwezigen, toen hij de vertegen woordigers van de Éilm-Centrale een tot weerziens toeriep. Inderdaad, de avond was bij haar, voor wat film en muziek betreft, in deskundige handen. 7 NOVEMBER a.s„ wordt het 43-jarig bestaan herdacht van de afdeeling Leiden. Deze herdenking wordt natuurlijk kerkelijk begonnen. In alle Leidsche Parochiekerken wordt des morgens een H. Mis opgedragen voor de o\erledene en levende leden van den Ned. R. K. Volksbond. Wij vertrouwen er op dat de Volksbonder, allen in eigen paro chie, ter H. Tafel zullen naderen en van het Bijzonder Privilegie, aan den Volks bond als eenige sociale organisatie door Paus Leo XIII z.g. verleend, gebruik zul len maken, om te verdienen een volle aflaat op de bekende voorwaarden. Des avonds te 8 uur feestelijke bijeen komst in de groote zaal van de Stadsge hoorzaal. Opening zaal 7.15 uur. De R. K. Tooneelvereeniging „Vondel", onderafdee ling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden, verleent haar medewerking en brengt ten tooneele „De Familie Van Ingen", een schets uit den strijd in het sociale leven, in 3 bedrijven, door G. H. Vocks. Gezien de reputatie, welke „Von del" bij onze leden heeft verworven, be looft het een gezellige avond te worden. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door het overbekende muziekgezelschap „Franz Schweitzer", onder leiding van den eminenten directeur A. Brunt. De avondbijeenkomst is gratis toegankelijk, op vertoon van programma, voor een lid met huisgenoot. We verzoeken de leden er rekening mede te willen houden, dat kinderen onder de 16 jaar géén toegang wordt verleend. Hieraan zal stipt de hand worden gehouden. WIJ HEBBEN NIEUWS voor de R. K. Werkloozen, want 10 Nov. heeft de eerste ontspanningsavond voor hen plaats in het Bondsgebouv/, des avonds te 8 uur. Dit beteekent teven, dat de voorzitter van het Comité R. K. Werk loozen zorg op dien avond iets heeft mede te deelen over de verdere gang van za ken in het komende Winterseizoen. Wat hij te vertellen heeft, daarop willen we niet vooruitloopen, maar.het is be langrijk genoeg om dit zelf te komen be luisteren! De aanwezigen, en dat zijn er velen, zullen aangenaam worden bezig gehouden, want er hangt een wit doek aan den achterwand van de zaal, een Egypti sche duisternis zal er heerschen en ver schillende smalfilms zullen worden ge draaid. Verdere opwekking? Neen, deze is totaal overbodig. EXTRA B-STEUN Hierover is al heel wat gezegd op de onlangs gehouden Bestuursraad en tijdens de filmavond 20 Oct. j.l. Alleen willen wij er nog dit van zeggen. Deze steunregeling staat geheel naast de gewone B-steun-re- geling. Deelname is geheel vrijwillig. For- j muiieren voor de spaarregeling zijn bij de i penningmeester van de resp. vakafdeelin- I gen verkrijgbaar. Daarbij willen wij aan I allen, die voor de spaarregeling in aan- IMTERPAROCNIEELE IN MEMORIAM. Jan Brussel, hij was een van de weinig overgeblevenen, die vanaf de oprichting van de St. Joseph's-Gezellen lid is geweest. Het laatste jaar was het wel tobben, meer malen heeft hij het mij verzekerd, hij zou zoo gaarne het gouden feest nog medema ken, het gouden insigne ontvangen. Hij heeft dien dag beleefd, het was zijn gloriedag, toen hij, gesierd met het gou den insigne, werd gelukgewenscht door den Bisschop. Hij was een eenvoudig man, een trouw Gezel en daarom een voorbeeld voor de jongeren. Gezellen laten wij in onze gebe den hem niet vergeten. Zijn ziel ruste in vrede. H. SCHRAMA, v.-praes. DOODENHERDENKING. 7 Nov. doodenherdenking. Alle Gezellen oud en jong, zullen het als egn plicht be schouwen op deze wijze ons gouden jaar te sluiten. Wij hebben zooveel te danken aan hen, die ons zijn voorgegaan. Wij denken aan de Presidenten en vice- Presidenten, die aan het Gezellenwerk hier te Leiden hebben gearbeid; aan de leden van den Raad van Bestuur, aan de gestor venen uit de afdeeling gehuwden en onge- huwden, aan alle weldoeners, donateurs, die van ons zijn heengegaan. 't Is een plicht van dankbaarheid, een eeresaluut aan hen allen, en daarom Zon dag 7 November zal er om 9 uur een H. Mis worden opgedragen voor al onze afge storvenen, onder deze H. Mis een algemee ne H. Communie, wij verwachten alle le den van den Raad van Bestuur, alle leden van de afdeeling gehuwden en ongehuw- den, ook de familieleden van onze afge storvenen zijn welkom. Na de H. Mis korte, luide dankzegging, daarna gaat een ieder naar huis om te ont bijten. Om 12.15 uur worden allen verwacht op het R.K. Kerkhof. Laat ook dit, de sluiting van ons gou den jaar, slagen. H. SCHRAMA, v.-praes. merking komen (zy die twee en meer kin deren hebben), in gemoede de vraag stel len: „Welke bank geeft op belegde gelden 100 en meer pet.?" De uitwerking ligt ge heel in handen van de Commissie voor de B-steun en zal plaatselijk worden gere geld, hetgeen nader bekend zal worden gemaakt. DE WINTERACTIE van het Comité R. K. Werkloozenzorg is in volle gang. In een circulaire, welke aan duidelijkheid niets te wenschen over laat, wordt een beroep gedaan op allen, die daartoe maar eenigszins in staat zijn. Vele toezeggingen zijn reeds gedaan en meerdere giften binnengekomen. Maar de behoefte is groot! Daarom is elke gave, hoe klein ook, welkom! Dat velen het sympathieke werk van het Comité steunen!? WIE ZICH IN HET BEZIT wil stellen van het Verslagboek „Licht en schaduw over Beschavingen" van de 7e Sociale Studieweek (1937) van den Ned. R. K. Volksbond te Voorhout gehouden, en verzekerd wil zijn, dit onmisbare ver slagboek te ontvangen, wordt verzocht, dit zoo spoedig mogelijk te doen aan het secretariaat: Verl. Blosmistenlaan 45, te Leiden. De kosten zijn gesteld op 0.65 per exemplaar. ADVIESBUREAU. In verband met den feestdag Allerheili gen, is het Bondsgebouw den geheelen dag gesloten. Het advies-bureau zal daar om dus geen zitting houden. De eerstvol gende zitting zal Maandag 8 November worden gehouden, des avonds van 6.30 8 uur op het Kantoor. HET LICHTENDE KRUIS. Met genoegen kon wij constateeren, dat velen sympathiseeren met het voorstel over „Het Lichtende Kruis" bij „Katholiek Leiden" aanhangig gemaakt. Met belang stelling zien wij de verdere afwikkeling tegemoet. VAN DE REDACTIE. De correspondentie deze rubriek betref fende, moet worden gezonden aan het Re dactie-adres: Verl. Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende Rubriek verschijnt 13 Nov. a.s. Bijdragen daarvoor bestemd, worden ingewacht uiterlijk tot Woensdag 10 Nóv. ST. JOSEPH'S-GEZELLEN EN DE MISSIE. Uit het Moederhuis van de Broeders van O. L. V. v. Lourdes ontvingen wij het vol gende schrijven: Zeereerw. heer. Wij werden vandaag op aangename wijze verrast, door uw zeer gewaardeerd schrij ven, betreffende de zeer mooie bijdrage voor het aanschaffen van een fiets voor on zen Br. Domitius, die sinds verleden jaar werkzaam is, in onze Missie op Banka, Pankhal-Pinang. U en uwe jongens en al degenen, die heb ben bijgedragen, hebt daardoor een edel werk verricht, want het is zeer goed aan hem besteed. Wij danken u recht hartelijk voor uw edele daad, en zullen u opteekenen in den lijst van weldoeners, waardoor u allen deel hebt in al onze gebeden, welke wij dage lijks gezamenlijk voor onze weldoeners ver richten. De goede God moge het u allen honderdvoudig vergelden. Wat zal deze tij ding aan Br. Domitius een vreugde ver schaffen, vooral omdat deze mooie bijdrage komt van de Gezellen uit Leiden. Hierbij ingesloten zend ik u een giro biljet, ten name van ons Prov. Bsstuur te Dongen, de 50.zijn reeds gezonden aan Br. Domitius, met een schrijven, wie zijn goede weldoeners zijn. Moge Gods rijkste zegen steeds over u en uwe vereeniging nederdalen, wij danken u nogmaals voor uwe goedheid. Namens Br. Provinciaal, Br. MARDONIUS, prof. econ. MEDEDEELINGEN. De loterij der Retraiteclub draait op volle toeren. Gerekend wordt dat half November alles vrij is. Werkt elkeen eraan mee? Het startsein voor de Ontwikkelingsclub zal spoedig vallen. Moge wat meer belang stelling merkbaar worden! De bibliotheek is ook Donderdagavond geopend van 89 uur. St. Nicolaas-feest nadert weer. De „club van vijf' werkt er aan. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. De opkomst op de propaganda-avond was zeer goed, verschillende van hen die deze bijeenkomst bijwoonden lieten zich in schrijven. Zy, die zich nog niet hebben la ten inschrijven, kunnen dit Zondag a.s. la ten doen in de avondbijeenkomst. ONTWIKKELINGSCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Filmavond. Donderdag a.s. opening van het Winter- programma 19371938. Op dezen avond zal spreken de oud- voorzitter van de Ontwikkelingsclub, de heer P. N. Brouwer, die een „filmpraatje" zal houden toegelicht met interessante films. Aanvang half negen. Alle Gezellen zijn welkom; ook de afd. Gehuwden. KOLPENGSLIJFWACHT. Woensdag 3 Nov. 's avonds om half acht precies worden Districts-Praeses en Kol- pingslijfwacht in Noordwyk verwacht. Bij gunstig weer vertrek per fiets, precies half 7 vanaf het Rapenburg 52. Altijd-Allen-Actief. Wij zijn dus present in tenue. AFD. GEZELLEN. Dinsdagavond is de verplichte vergade ring te kwart voor negen. Agenda: opening, notulen, speech, mededeelingen, rondvraag, sluiting. „Wij aanvaarden onze plichten", zoo heet het in de installatie- belofte. Eén uwer plichten is, deze vergadering bij te wonen. KAARTWEDSTRIJDEN. Te beginnen Zondag 7 Nov. worden kruis- jas-wedstrijden gehouden voor de Gezellen, op Zondagavond. Nadere berichten hierover zijn te vinden op het bord in de groote zaal. De leiders zijn de comm. Bentveld, Com- pier en Overdijk. ONZE UITVOERING. Het gouden feestjaar draait verder. Na tentoonstelling, revue en grandiose viering in Juli, zijn j.l. Zondag en Dinsdag de uit voeringen „verwerkt". Publiek en pers wa ren vol lof over de Wijze, waarop de too- neelclub dit leerzame en katholstuk heeft gespeeld. Ons muziekgezelschap corg- de voor een „smakelijke aanvulling*' van de uitvoering. Alzoo zeer geslaagde avon den. Lachende Welt. Nu Is de baas uit zijn humeur, om dat het de dertiende is, alles omdat ik vergeten heb, het kalenderblaadje al te scheuren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10