Help! HET SCHAAKSPEL i Ét i Z. H. Ex. Mgr. PESSERS TOT BISSCHOP GEWIJD Wilt U iets weten? HET BETOOVERDE BOSCH DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. W ereldkampioenschap. Van 15 September tot 29 November 1927, dus niet minder dan tien weken, werd de schaakwereld in spanning gehouden. En niet alleen de schaakwereld, maar ook tal van personen, die nimmer een schaakstuk aan raakten, leefden mee met het schaakevene ment: de match om het Wereldkampioen schap tusschen den titelhouder J. R. Capa- blanca en den uitdager Dr. A. Aljechin. Deze groote belangstelling is dus niet pas in 1935 voor het eerst geopenbaard. Wel was dit medeleven in Holland niet zoo, als bij den tegenwoordigen strijd en dien in 1935, maar dat is vanzelfsprekend. Het resultaat in 1927 dat de titel van Wereldkampioen met zes gewonnen en drie verloren partijen bij 25(!) remises aan Al jechin overging, was een groote verrassing. Tegen de „Schaakmachine" zooals men zich indertijd Capablanca voorstelde, achtte men Aljechin niet opgewassen. Het romantische schaakgenie Aljechin oordeelde men kans loos tegen het koele, onaantastbare spel van Capanblanca. Het was echter, of de rollen waren om gewisseld. Capablanca vond een tweede Capa tegenover zich. Uit eenige partijen van dezen match zal U dit duidelijk wor den. Beginnen wij met de eerste, de eenige, waarin met den koningspion werd geopend en waarvan de uitslag als de grootste ver rassing de wereld in werd geseind. Wit: J. R. Capablanca. Zwart: Dr. A. Aljechin. Gespeeld op 15 September 1927 te Buenos Aires. Ffansche verdediging. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pblc3 Lf8b4 De in eere herstelde Maroczy-variant. 4. e4xd5 e6xd5 5. Lflxd3 Pb8c6 6. Pgl—e2 Pg8e7 Op Pg8f6 volgt hier Lelg5. 7. 0—0 Lc8—f5 8. Ld3xf5 Pe7xf5 9. Ddld3 Dd8d7 Zwart ontwikkelt zich rustig en normaal. 10. Pc3—dl 0—0 Zwart is goed uit de opening gekomen en staat minstens gelijk. 11. Pdl—e3 Pf5xe3 12. Lclxe3 Tf8e8 13. Pe2—f4 Lb4—d6! Op Pf4xd5 volgt nu Ld6xh2f 14. Tfl—el Beter was hier c2c3 om de volgende zet van zwart te beletten. 14Pc6b4! 15. Dd3b3 Wederom mist de „feillooze" Capablanca de betere voortzetting Dd2 en bevindt zich reeds in moeilijkheden. 15. Dd7—f5! 16. Tal—cl Dit kost een pion en de partij. Na Pd3, Pxd3; cxd3 stond zwart wel beter, maar nog niet op winst. 16Pb4xc2 17. Tclxc2 Df5xf4 De looper kan natuurlijk niet slaan we gens Te8xel mat. Zwart heeft behalve een pion meer ook de beste stelling Wit is ge dwongen zijn koningsstelling te verzwak ken (g2g3) en dit verschaft zwart de ge legenheid de aanval succesvol voort te zet ten. 18. g2—g3 Df4—f5 Verdedigt indirect pion b7 door aanval op Tc2. 19. Tc2e2 b7—b6 20. Db3b5 h7—h5! 21. h2h4 Wei noodzakelijk om h5h4 te beletten. 21Te8e4 ABCDEFGH Met de dreiging Txh4, want op gxh4 volgt dan mat in slechts enkele zetten. Om zich nog eenige tegenkansen te geven, besluit wit een tweede pion op te geven. 22. Le3d2 Te4—d4 Nu kan Txh4 niet, omdat nu daarop zou volgen Te8f, Txe8; Txe8 en de witte ko ning kan na gxh4, Dg4f; Ke2, Dh3t over e2 ontsnappen. 23. Ld 2c3 Td4d3 24. Lc3e5 Om de druk van de zwarte stukken op den koningsvleugel te verminderen ruilt wit de loopers. 24. Ta8d8 25. Le5xd6 Td8xd6 26. Te2—e5 Df5—f3 Wit kan nu een pion terugwinnen maar daarmede wordt een toren geruild en zwart houdt voldoende voordeel over om te win nen. 27. Te5xh5 Df3xh5 28. Tel—e8f Kg8—h7 29. Db5xd3t Kh5—g6 Na dameruil is het eindspel gemakkelijk- gewonnen voor zwart. 30. Dd3dl Td6e6 Het toch nog niet lichte eindspel wordt door Aljechin voortreffelijk gespeeld. 31. Te8a8 Te6—e5! 32. Ta8xa7 c7—c5 Deze opmarsch der centrumpionnen is be slissend. 33. Ta7d7 Dg6—e6 Dreigt zoowel Telf met dame winst als De6xd7 met torenwinst. 34. Ddl—d3f g7g6 35. Td7d8 d5—d4 36. a2a4 Met de bedoeling de kracht van de zwarte pionnen te breken. Zoover komt 't echter niet. 36Te5elf 37. Kgl—g2 De6c6f Dwingt wit het belangrijke veld e3 voor den toren vrij te geven. 38. f2—f3 Stelling na 37De6c6f A BCDE FG H Dit is gedwongen. Op 38 Dd3f3 zou ge volgd zijn Telgif met dame-winst en op 38. Kh3, Thlt, 39. Kg4, f5f; 40. Kg5—Kg7 en de witte toren gaat verloren. 38Tel—e3 39. Dd3—dl Dc6—e6 40. g3—g4 Te3—e2t 41. Kg2h3 De6—e3 Wit kan niet meer ontkomen. Deze hope- looze positie van den koning is het gevolg van de verzwakking op den 18en zet. 42. Ddl—hl De3—f4 Belet dat de koning op g3 mede pion f3 verdedigen zal. 43. h4h5 Te2—f2 Wit geeft op. Na hxg6f, fxg6, Td7f, Kh6 is er geen ver dediging meer mogelijk. In de 21ste partij kwam het na de 21ste zet van wit (Tfl—cl) tot den volgenden stand. Aljechin. A BCDE FG H Capablanca. Aljechin vond in deze, ongeveer gelijke, stelling een fijne zet, die hem in 't voor deel bracht. 21. Dc8a8! Hiermede dreigt zwart Pxb4, axb4; Lxe4 met pionwinst. 22. Pe4c3 Tf8—c8 23. Pc3xd5 Lb7xd5 24. Lf3xd5 Da8xd5 De zwarte koningin neemt nu een be- heerschende stelling in. 25. a3—a4 Le7—f6 26. Pd4—f3 Lf6—f2! Wit kan met Txc4, Dxc4; Dxb2 een stuk winnen, maar wordt dan met Del mat ge zet! Op 27. Teldl volgt Pxe3! 28. Txd5, Telt; 29. Tdl, Txdlt; 30. Dxdl, Pxdl met pion winst. 27. Tel—el Tc8—d8 28. a4xb5 a6xb5 29. h2h3 e6e5! 30. Tel—bl e5e4! Met de bedoeling met de dame naar d2 of de toren naar d3 binnen te drinigen. Wit poogt nog aan deze omklemming te ont komen door een tijdelijk paardoffer, dat echter onjuist blijkt te zijn. Hierdoor wordt de strijd nu plotseling beëindigd. 32. Pf3d4 Lb2xd4 32. Tbl—dl Pc4xe3! De weerlegging van wits offer. Op 33. Dxd5, Txd5 kan wit het paard met nemen, wegens Lxe3f en de witte toren gaat nog verloren. Op Dbl eenvoudig Pxdl, Dxdl?; Lxf2f met ook nog dame-winst. Wit gaf daarom de partij op. Poach. Dokten „Er passeert op «fit punt tarnen lijk zwaar verkeer". Oude patiënti „Dat Is zoo. Ik behoef nooit de flesch te schudden". PROF. MR. P. J. M. AALBERSE NAM WOENSDAG IN HET GEBOUW DER TWEEDE KAMER AFSCHEID VAN DE KATHOLIEKE TWEEDE KAMER-FRACTIE IN VERBAND MET ZIJN BENOEMING TOT LID VAN DEN RAAD VAN STATE. DERDE VAN LINKS PROF. AALBERSE. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID TE TILBURG Heden, op den feestdag van de H.H. Apos telen Simon en Judas, is in de parochie kerk van den H. Donysius op het Goirke te Tilburg een van Tilburgs priesterzonen plechtig tot bisschop geconsacreerd. De nieuwe bisschop, mgr. Jacques J. Pessers, werd 5 Februari 1895 in deze parochie ge boren. Aan de beide seminaries van het bis dom den Bosch kreeg hfj zijn priesterop leiding, welke in 1922 haar bekroning vond in de H. Priesterwijding. Na zijn priesterwijding gaf hij het ver langen te kennen missionaris te worden en met verlof van zijn bisschop trad hij te Helvoirt in het noviciaat bij de paters van het Goddelijk Woord. De eerste geloften legde hij af in 1923 en in 1924 werd hij uitgezonden naar de missie op de kleine Soenda eilanden. Hij was achtereenvolgens werkzaam op Timor en wel te Haliloek en te Atamboea, dat hij in 1932 gesticht en gebouwd had. In 1935 werd hij benoemd tot deken van Timor. Bij decreet van 18 Mei 1936 werd het eiland Timor en de eilanden Alor, Panter, Sawoe, Roti en de daarbij behoorende klei nere eilandjes afgescheiden van het vica riaat der kleine Soenda eilanden en tot eigen vicariaat verheven. Mgr. Pessers werd door Z. H. den Paus benoemd tot eerste Apostolisch Vicaris van Timor. Mgr. Pessers heeft verlangd zich in zijn geboorteparochie tot bisschop te laten wij den, opdat zijn hoogbejaarde moeder daarbij zou kunnen tegenwoordig zijn. Nu wordt hij tot bisschop gewijd in de zelfde kerk, waar hij werd gedoopt en zijn eerste H. Communie deed, door mgr. Diepen, zijn bisschop, die hem ook de kleinere en de groote orden en het H. Priesterschap toe diende. De parochianen van het Goirke, reeds verheugd, dat een der hunnen tot bisschop werd benoemd, toonden hun blijdschap, dat ook de plechtigheid der bisschopswijding in hun kerk werd gehouden door spontaan een gift bijeen te brengen om den nieuwen bisschop een kunstig bewerkten bisschops staf, ontworpen door Nico Witteman te Amsterdam, aan te bieden en de kerk in- en uitwendig luisterrijk te versieren. Met het oog óp de verbouwing was de plaatsruimte beperkt tot 1000 plaatsen, welke dan ook allemaal bezet werden, plm. 500 voor familieleden en autoriteiten, de rest door de parochianen. Op het priesterkoor hadden de 77-jarige moeder van den nieuwen bisschop mevr. de weduwe F. Pessers-Verbunt, alsmede Z.H. Excellentie mgr. H. Paulissen, Apos tolisch Vicaris van Kumasi, thans vertoe vende in het Missiehuis te Cadier en Keer, plaats genomen. De eerste banken werden bezet door de familieleden van mgr. Pessers, de hooge geestelijkheid van het bisdom, de oversten der verschillende missie-orden in Neder land, de oversten van de Fraters en van de Zusters van de in Tilburg gevestigde Congregatiën, den Rector Magnificus van de Katholieke Economische Hoogeschool professor dr. M. J. H. Cobbenhagen, de pro fessoren van de beide seminariën van het bidom, de pastoors van de stad, wethouder mr. J. van de Mortel, vertegenwoordigen de het gemeentebestuur e.a. Tegen half tien begaven de bij de plech tigheid assisteerende geestelij Ken zich van de sacristie -naar den hoofdingang van de kerk om den wijdeling af te halen. Vanuit de naast de kerk gelegen pastorie vertrok deze voorafgeggaan door een der tigtal bruidjes en den conscerator Z.H. Exc. mgr A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her- togenbosch naar de kerk. Naast den wijde ling schreden de assisteerende bisschoppen mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, en mgi. S. J. Carton de Wiart, wij- bisschopp van Mechelen, die bijzondere re laties heeft met de paters van het Godde lijk Woord door het missiehuis te Heide Kalmpthout. Bij de plechtige consecratie assisteerde als presbyter-assist ens de hoogeerw. pater Jos Boots, provinciaal dei paters van het Goddelijk Woord. Troondiaken waren mgr. A. Sweens, president van het groot-semi narie te Haaren, en mgr. F. Goyaerts, re gent van het seminarie te St. Michiels- Gestel. Diaken en subdiaken van de Mis waren pastoor Sprengers van 't Goirke te Tilburg en pastoor F. Pessers uit Schijn- del, broer van den nieuwen bisschop. Ca- pellanus electi episcopi was de andere broer van mgr. Pessers, pastoor Adr. Pessers uit Geldrop. Verder assisteerden de klasgenooten van den wijdeling prefect K. Janssens en rector P Mommersteeg, de oom van mgr. pastoor A. Aelen te Tilburg, de neven kapelaan L. Pessers, pater Caecilius Schoenmakers er. de pastoors J. en C. Schoenmakers. Als ceremoniarii fungeerden pastoor W. Mut- saerts en de secretarissen van het bisdom J. van Loon en J. van Susante. Toen de bisschoppen met de liturgische gewaden waren bekleed, begon de plech tigheid met het voorlezen van den Pause- ijjken lastbrief. Daarna ving de H. Mis door den conse crator en den wijdeling aan. Na het epistel werd in beurtzang de lita nie van alle heiligen gebeden en dan was het plechtig oogenblik gekomen van het opleggen der handen. De wijdeling knielde voor den consecrator, die hem het evange lieboek op den schouder legde. Dan legden de consecrator en de assistent-bisschoppen tezamen beide handen op het hoofd van den wijdeling „Ontvang den Heiligen Geest". Daarna werden het hoofd en de handen met het heilig chrisma gezalfd, waarna de staf, de ring en het evangelieboek aan den wijdeling werden overhandigd. De H. Mis werd daarop voortgezet tot na de postcommunio. De mijter en de handschoenen werden overgedragen, waarna de nieuwe bisschop in vol ornaat naar den troon werd geleid. Terwijl de lofzang „Te deum laudamus" werd aangeheven., schreed de nieuw-ge- wijde bisschop zegenend door de kerk. Teruggekeerd op het priesterkoor gaf hij staande op het altaar voor de eerste maal plechtig den bisschoppelijken zegen. De bisschoppen ontdeden zich van de liturgische gewaden en de dankzegging werd gebeden. Terwijl het „Magnificat" werd gezongen, deden de assisteerende priesters den bis schoppen uitgeleide naar den hoofdingang. Hier stonden de bruidjes weer gereed om den bisschop naar de pastorie te leiden, terwijl zich inmiddels een groote menigte op straat had opgesteld, die eerbiedig den stoet gadesloeg. De liturgische gezangen in de kerk wer den gezongen door een koor onder leiding van pastoor Mannaerts. terwijl het orgel werd bespeeld door den heer Simons, or ganist der parochie. Om één uur had voor de pastorie nog een treffende huldiging plaats. De kinderen van de parochie kwamen den nieuwen bisschop een aubade brengen. Voorafgegaan door de harmonie van de parochie leidden zij daar* na den nieuwen bisschop in triomf naar de ouderlijke woning aan het Wilhëlminapark. De leerlingen van de parochieele jongens- en meisjesscholen stonden met vlaggetjes in de hand langs den weg geschaafd. In de ouderlijke woning hield mgr. Pes sers daarna van half twee tot half drie een drukbezochte receptie. Vraag: Op "welke wijze kan men een vuilgeworden pitrieten wieg schoonma ken? Antwoord: Maak de wieg eerst stofschoon door ze uit te borstelenBorstel.de wieg daarna schoon met sterken pekel en spoel ze grondig na met schoon water. V r aa g Hoe verwijdert men vlekken uit een japon van Velours-chiffon? Antwoord: Aangezien de soort vlek niet genoemd wordt kan geen bepaald vlekkenmiddel worden aangegeven. Vraag: Wat kan de oorzaak zyn dat waschgoed geel werdt? Antwoord: Waarschijnlijk wordt het goed onvoldoende nagespoeld zoodat ach tergebleven zeep het goed op den duur geel maakt. Gebruik bij het uitkoken van het ongekeurde katoenen goed bij voor keur harde huishoudzeep. Het geel gewor den goed kan buiten gebleekt worden of behandeld worden met bleek water. (1 d. L. op 10 L. water). Spoel in het laatste ge val het goed flink na. Vraag: Hoe verwijdert men vetvlek ken uit een japon die na 't wasschen nog zijn achtergebleven? Antwoord: Probeer de vlekken te verwijderen met een weinig benzine tetra of verwarmde witte terpentijn. (Terpen tijn verwarmen in een bakje met warm water). Vraag: Hoe kan men vliegenvuil ver wijderen van een perkamenten lampekap? Antwoord: Strijk er een weinig stijf geklopt eiwit of wat slaolie overheen. Ver dunde ammonia geeft soms ook een goed resultaat ..den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij s straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt Sfe gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) (SPROOKJE) 39. Wat was er gebeurd? Flipje had in zijn angst over zijn gezicht gewreven en nu zat hij vol met inkt. Zijn neus was pikzwart, zijn wagen, zijn voorhoofd, alles.... En hij trok zoo'n benauwd gezicht er bij, dat iedereen moest lachen, of hij wilde of niet. 40. Maar de koning werd weer ernstig. Flip, jongen, zei hij, wat stuur je de boel toch weer in de war! Ik wil je voorloopig niet meer zien. Appelwang breng hem in het zijkamertje! Daar mag hij voorloopig niet vandaan. En ook krijgt hij niets van de taart, die de opperkok vandaag gebakken heeft ter eere van Anneke!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12