OMGEVING DE PAROCHIE-KERK VAN ZOETERMEER ui FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT rwEEDE BI AD - PAG. 7 KWAKEL. Collecte. Door het geheele land zal een collecte gehouden worden ten bate van het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds, het welk ten doel heeft een extra-verstrekking van goederen aan de daarvoor in aanmer king komende werkloozen. 't Ligt in de be doeling van B. en W. om deze collecte te doen houden op Dinsdag 2 November a.s. met gesloten bussen aan de huizen der in gezetenen. Laat een ieder een offertje bren gen voor dit schoone doel. K. S. A.-fi!m. Het ligt in de bedoe ling van de K. S. A. op Zondag 21 Nov. 1937 in de zaal van J. Leenders een film te vertoonen, des middags voor de kinde ren tegen betaling van 10 cent, des avonds voor de grooteren tegen 0.25 en 0.40. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjevereeniging. De Oranjevereni ging is nog niet in het bezit van een vaandel. Dit heeft het bestuur er toe ge bracht plannen te beramen om een vaan del te krijgen. Op initiatief van het be stuur is thans een vaandelcommissie sa mengesteld, waarin zitting hebben nota ris Matthijs, pastoor Houtman, dr. Hue- ting en de heeren C. Hogewoning, Jac. v. Elk, P. Schoneveld en Jac. Meijer. Deze kwamen reeds in vergadering bijeen om de plannen verder uit te werken. Er zul len eenige jongedames uitgenoodigd wor den om alle inwoners te bezoeken en te vragen voor dit doel een bijdrage te ge ven. Bedoeling is dat zulks in den loop der volgende week, dus van 1 tot 5 No vember, zal plaats hebben. Aan den uit slag hiervan zal afhangen wat de commis sie verder zal kunnen doen. Het bestuur en de commissie zijn in deze zeer opti mistisch gestemd en verwachten dat zeer velen, zoo niet allen, voor dit doel iets zullen willen afdragen. De gift van min der gesitueerden is even welkom als de grootere gaven van meer met aardsch goederen bedeelden. NOORDWIJKERHOUT. Volksbond. In café „De Zwaan" hield de R.-K Volksbond, afdeeling Noordwij- kerhout de eerste vergadering van het winterseizoen, welke vergadering werd geopend door voorzitter van der Togt. Nav de notulen volgde de installatie van een nieuw lid. Hierna kwam aan de orde be spreking winterprogramma. Medegedeeld werd dat 5 November a.s. een filmavond voor de leden met hun dames zal worden gehouden. 7 November H. Mis met alge- meene H. Communie zoowel in de St. Jo zef- als in de St. Victor-kerk. 22 Novem ber is de traditioneele feestavond. Voor de kinderen der leden wordt in den Sinter klaas-tijd een feest georganiseerd. In de maand December zal een spreker komen met een actueel onderwerp. Vervolgens werden dezelfde heeren als het vorig jaar benoemd in de commissie voor het St Nicolaasfeest. In de plaats van het afgetreden lid G. Broeke, werd in de commissie werkloozenzorg benoemd de heer W. J. van den Oetelaar. Besloten werd aan het gemeentebestuur een adres te rich ten om langs de huizen te collecteeren voor de werklooze spaarders in plaats van een speldjesdag te houden» Verondersteld werd dat dan veel meer gegeven zal wor den. In verband met het 25-jarig bestaan van de afdeeling, het volgend jaar, werd hierna besloten de kerkelijke viering op 9 April a.s. te doen plaats vinden, de ver dere viering zal later plaats vinden. Me degedeeld werd dat voor den reis naar Rome in 1941 spaarzegels te verkrijgen zijn bij het bestuur. Reeds 1800 deelnemers heb ben zich over het geheèle land aange meld. Bij de rondvraag nam de geestelijk ad viseur kapelaan de Kleermaeker het woord om een kleine rede te houden over het feest van Christus Koning. In verband hier mede sprak hij over de levenshouding der Katholieken. Deze moeten vooral in dezen tijd, waarin geen rekening meer gehou den wordt met God en Godsdienst 'meer dan ooit toonen, zei spreker, wat het ka tholiek geloof inhoudt. Hij drong vooral ook aan op veel meer kerkbezoek in den komenden winter, wanneer dan hiertoe de meeste gelegenheid bestaat voor de mees te leden. Na deze ernstige woorden van den geestelijk adviseur werd gesloten met den chr. groet. Opbrengst fancy fair. Naar wij verne men bedraagt de bruto-opbrengst van de in de St Joseph-parochie gehouden fancy fair ten bate van de Naaikrans „St. Geer- trudis" de prachtige som van ruim ƒ1500. Moedercursus. Dinsdagmiddag had de laatste les plaats van den Moedercur sus, gegeven door Zuster Hoskam, enquê- trice van het W. Gele Kruis. Aan dezen cursus hebben 82 jonge- en adspirant-moe- ders deelgenomen, wel een bewijs, dat ve len het nut van een dergelijken cursus in zien. Allen hebben de lessen uitstekend gevolgd en het verzuim was miniem. De sluiting van den cursus heeft de zeereerw. heer pastoor Maas verricht, die de deel neemsters voornamelijk onderhield over de opvoeding der kinderen. Aan de leidster van den Moedercursus bood een der deelneemsters namens alle dames een verzilverd bonbonschaaltje aan met inscriptie. Een aardige attentie! NOORDWIJK Personalia. De heer B. C. Schalks, te Leiden, volontair ter gemeente-secreta rie alhier, is in gelijke functie aangesteld ter gemeente-secretarie te Zoeterwoude. Dienstplicht. Naar wij vernemen, zijn alhier voor de lichting 1939 in totaal 88 d'enstplichtigen ingeschreven. SASSENHEIM. Militairen-vereeniging. De gehouden collecte voor de Mil.-vereeniging te Lei den heeft opgebracht 85. IJsclub. Gisteravond hield de IJsclub van den Z. H. B. een districtsvergadering in „Het Bruine Paard". De voorzitter, de heer M. Mathijs, van Lisse, opende deze goed bezette vergadering met een wel komstwoord inzonder aan de heeren Dicke secretaris van het H. B. alsmede aan de districtscommissarissen. Hij herdacht den overleden voorzitter van het H. B., den heer Knocke v. d. Meulen. Vervolgens zet te spr. de werking van de Z. H. IJ. uiteen, waarbij hy betreurde, dat er nog enkele schakels ontbreken in het geheele district om de betrouwbaarheid van de banen te waarborgen. Dit is van groot belang voor het ijstoerisme, maar vooral voor de vei ligheid van den schaatsenrijder. Het blijkt nog steeds, dat verschillende afdeelingen van den Z. IJ. B. dit niet volkomen besef fen. Hierna gaf de heer Reitsema van Oegstgeest een overzicht van de werk zaamheden der commissie, die ingesteld was om de regeering te bewegen gelden beschikbaar te stellen tot het onderhou den van ijswegen in werkverschaffing. Onderhoud in werkverschaffing is niet mogelijk wegens de groote administratieve regelingen, die veel tijd vergen. Ook contra prestatie gaf bezwaren in Den Haag. Nu wordt overleg gepleegd met de in terdepartementale commissie voor het brengen van een subsidie op de begroo ting. Hiervoor is een adres gericht aan den Minister, waarop nog geen antwoord is verkregen. Het is evenwel zaak, dat reeds nu subsidie aangevraagd wordt. Over dit punt werd gediscussieerd; men vreesde, dat men te veel gebonden wordt. Hierna werden de ijswegen vastgesteld, waarbij aan elke afdeeling zijn taak werd toegewe zen. De afd. Sassenheim wees op de in aan bouw zijnde bruggen aan de Zandsloot- en Sassenheimsche vaart, waarbij werd beslo ten de baan van Voorhout over de Wa tering te leiden naar de Kagerplassen. De voorgestelde rit van 65 K.M., die via Den Haag over Katwijk en Sassenheim zou gaan, werd met het oog op de soms onder- gestoven banen in een andere richting ge leid. De rit loopt nu over VoorburgHoog- made naar de Meren. Ook werden nog ver schillende maatregelen besproker. Na een uitgebreide rondvraag van huishoudelijken aard sloot de voorzitter onder dank deze vergadering. Biljarten om het persoonlijk kampioenschap van Sassenheim. Maandagavond zijn deze spannende wed strijden onder veel belangstelling wederom begonnen. De deelname is wederom groot en het gehalte der spelers is ditmaal veel sterker dan voorheen, omdat er enkele sterke mededingers hebben ingeschreven, die wij andere jaren misten. Wij vermelden tevens, dat, mede in ver band met het 5-jarig bestaan, (dit eerste lustrum) gevierd zal worden met een ne derlaagwedstrijd. Ook hiervoor hebben zich een 10-tal zeer sterke vereenigingen opge geven, zoodat de Biljartclub „Oude Post" een drukke wedstrijd-winter tegemoet gaat. Voor belangstellenden zullen er schitte rende partijen te zien zijn.' De uitslag der nederlaag wedstrijden zullen later worden bekend gemaakt. De tweede afdeeling speelt 's Woensdags Vervolgens alle Maan dagen en Woensdagen. Voortzetting dezer wedstrijden in café „De Oude Post". De nederlaag wedstrijden worden zooveel mo gelijk op Donderdagavonden gespeeld. De stand om het persoonlijk kampioenschap luidt als volgt: lste afd. P. Duivenvoorde 2 2 38 4 G. Zandbergen 2 2 4 J. v. Reizen 2 2 4 J. Diederiks 1 2 4 C. Guldemon 2 1 2 Chr. Homan 1 1 2 A. J. v. d. Wiel 3 0 0 B. Schreuder 2 0 0 Th. Landweer 2 0 0 B. de Zwart 1 0 0 I. Damijs 1 0 0 STOMPWIJK—VEUR Begrooting Lichtbedrijf 1938. Dezer dagen kregen wij ter inzage de begrooting 1938 van het Lichtbedrijf van Stompwijk en Veur, welke begrooting er keurig uit ziet en een zeer duidelijk overzicht geeft over dé diverse geraamde posten, waar van wij er hier enkele willen laten vol gen. Op grond van de resultaten over 1936 en een deel van 1937 wordt de gas- afgifte voor 1938 geraamd op 368.500 M3. ad 33.615. De opbrengst straatverlich ting wordt geraamd op 3.982.80, cokes 7.915.85, teer 1820.31, metei'huur ƒ21.50 enz. Voor de benoodigde kolen is geraamd een bedrag van 16.008.40, een post van onvoorzien van 400, terwijl er is ge raamd een nadeelig saldo van 13.636.87. Voor het Electrisch Bedrijf is geraamd een stroomverkoop voor licht tot een be drag van 59.885, voor kracht ad 19.140. De opbrengst straatverlichting 8.135.40, overige inkomsten 1180.68, en meter- huur 9400. Vo:r stroomverkoop is geraamd een be drag van 36.223, onvoorziene uitgaven f 1000, terwijl de begrooting een voordee- Jig saldo aangeeft van ƒ15.313.04. Distributie goedkoope levensmiddelen. Aan belanghebbenden zij medegedeeld, dat overeenkomstig een ministerieele cir culaire georganiseerde werkloozen, die uitkeering uit hun werkloozenkas ontvan gen, voor verstrekking van goedkoope le vensmiddelen in aanmerking kunnen wor den gebracht, indien zij „kastoeslag" onti vangen, of indien hun inkomsten, inclu- vU<ul!" „Met dit weer nog op de fiets?" „Ja, dat houdt je fit; je moet toch iets voor je gezondheid doenl „Nee die is goedVerkoud heid en rheumatiek haal je op je hals!" „Geen sprake van, als je maar bijtijds Aspirin neemt." Aspirin is een -prodjlct. Oranjébanden»flav«*«-kruis waarbo/gën -de'" werkzaam heid- en onschadelijkheid sief de kasuitkeering, het inkomen, het welk zy zouden hebben, als zij onder de steunregeling voor werklooze arbeiders waren opgenomen, met niet meer dan 1 overschrijdt en zij verder voldoen aan de gestelde vereischten met betrekking tot de distributie der onderscheidene artike len. De tijd, gedurende welke hij trekt, telt mede voor den waschttijd van drie maanden, welke is vastgesteld om voor de distributie van margarine en bak- en braadvet in aanmerking te komen. Georganiseerde werkloozen, die uit hun kas trekken, kunnen na afloop van dezen wachttijd onmiddellijk voor deze produc ten in aanmerking komen, ongeacht of zij al dan niet geheel uit de kas zijn uitge trokken, mits zij daarvoor ook krachtens het hierboven bepaalde in aanmerking ko men. K.J.M.V. (Afd. L.T.). Morgen orga niseert bovengenoemde vereeniging we derom een ontwikkelingsavond. De heer A. Verkleij, landbouwleeraar, zal spreken over ,,stalmest|', de waarde daarvan en de bewaring. VOORHOUT. De toestand van burgemeester G. Bulten. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de burgemeester der gemeente alhier, die zich heeft moeten onderwerpen aan een niet lichte oogoperatie, deze operatie on dergaan. Deze operatie kan als geslaagd worden beschouwd en de toestand van den burgemeester is zeer bevredigend. WOUBRUGGE. Groene Kruis. De vereeniging Het Groene Kruis, afd. Woubrugge, hield haar jaarlijksche ledenvergadering. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat weliswaar een batig saldo in kas is, doch dat daarbij moet worden gerekend een be drag van 400, genomen uit de reserve. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld voor ontvangsten en uitgaven op een gelijk be drag van 1916, waartoe het echter nood zakelijk is wederom een bedrag van 400 uit de reserve te putten. Evenals vorige ja ren is thans ook weder door het gemeente bestuur een subsidie verleend groot 100, onder voorwaarden, dat aan door het ge meentebestuur aangewezen onvermogenden gratis verplegingsartikelen worden ver strekt. Na eenige gedachten-wisseling werd besloten deze subsidie te aanvaarden. Blij kens het door den magazijnmeester uit gebrachte verslag verkeeren de materialen ih goeden stand. Als afgevaardigde naar de algemeene le denvergadering stelde de aanwezige bur gemeester zich beschikbaar. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Windhorst en J. P. van der Voorn werden herkozen, die hun benoeming aannamen. Ten slotte wer den nog commissies aangewezen tot het nazien van de rekening 1937 en voor het toezicht op inventaris en gebouw, waarna de vergadering werd gesloten. WARMOND. Gemeente-rekening 1936. Aan den door den Raad voorloopig vastgestelde rekening der gemeente dienstjaar 1936 ontleenen wij het volgende: De ontvang sten van den gewonen dienst hebben be dragen 164.707.03 en de uitgaven 160876.zoodat een batig slot te boe ken is van 3831.03. De kapitaalsontvang sten hebben bedragen 173.806.18 en de kapitaalsuitgaven 176.301.44 zoodat hier een nadeelig slot te boeken is van 2495.26. De ontvangsten van het alge meen beheer hebben bedragen 20147.64 en de uitgaven 21321.61. De ontvang sten ten dienste van de openbare veilig heid bedroegen 2031.75 en de uitgaven 10412.50. Voor de Volksgezondheid be droegen deze bedragen respectievelijk 525.01 en f 3483.10. Voor openbare wer ken 1232.96 en 17486.13. Voor onder steuning van behoeftigen bedroegen de ontvangsten 3013.94 en de uitgaven 8457.27. Voor ondersteuning van werk loozen bedroegen de ontvangsten 16516.38 en de uitgaven 25347.64. Wat betreft de bedrijven kan worden medegedeeld dat de ontvangsten van het waterleiding bedrijf bedroegen 9365.18 en de uitga ven f 6599.83. Een martelaar van Leidschen .huize Pastoor van der Velden overvallen en weggevoerd. Zijn begrafenis in de Pieterskerk Devotie op een plaats, die ontheiligd was door A. N. Duinisveld pr. Van 1574 tot 1627 heeft Zoetermeer geen eigen pastoor gehad, en hebben de Katho lieken ofschoon niet aanstonds el ders gekerkt, hetgeen valt op te maken uit een rekening van het jaar 1579 van het geestelijk kantoor te Delft. „Soetermeer ende Segwaerdt. De pastoir in der tijt plach uytten incommen der kereke zeeckere somme te trecken zoo voor de diensten van de memorie en de ziel missen als andersints voor zijn onderhoudt ofte gagie in regardt, dat den vasten in commen sober was, dan, overmits men deur 't verlies van derselve kereke oude reecke- ninghe dezelve somme nyet conde begroo- ten, ende het registerken van de pastorye (als zeer vergaen zijnde deur ouderdom) nyet leesbaar en was, soo is bij accoorde betaelt 50 L." Verder hebben de Katholieken van Zeg- waart ook geestelijke hulp ontvangen uit Berkel, zooals blijkt uit het Missieverslag van 1638. Het dorp Berkel, waar als pastoor woont de eerw. heer Willem Ugonius, die door onvermoeiden arbeid zeer velen, zoowel hier als in het dorp Zegwaart, tot het wa re geloof heeft teruggebracht." in 1627 vormde Zcetermeer met Stomp wijk, Zoeterwoude, Nootdorp en Leid- schendam één Statie, waar Martinus van Velden pastoor v as tot 1639. In totaal woonden er onge-eer 3000 Katholieken. In het Missieverslag van 1638 leest men aardige bijzonderheden over den persoon en het werk van pastoor Van Velden, die ondanks zijn zwakke gezondheid, „toch met de allergrootste vurigheid en zielenijver, de grondslagen des geloofs legde, en alles wat noodzakelijk is voor den eeredienst van God, met eigen middelen bekostigde." Martinus van (der) Velden werd den 30en April 1603 te Leiden uit aanzienlijke ouders geboren. Op jeugdigen leeftijd gaf hij blijk van innige godsvrucht en liefde voor de wetenschap. God riep den jongeling tot den geestelijken stand. In 1627 te Antwerpen tot priester gewijd, behaalde hij in datzelfde jaar den graad van volkomen bacelier in de godgeleerdheid en werd terzelfdertijd ingeschreven als Oratoriaan te Mechelen 1). Dan werd hij door zijne kerkelijke Overheid als pastoor gezonden naar Sluipwijk, Wils- veen, Stompwijk, Segwaard Soetermeer, Soetervvoude, Weydepoort, Randenburg en Middelburg 2). Dat was 'n zware taak, want al was de storm der vervolging bedaard, de haat tegen de katholieken bleek nog in veler harten leven. Metterwoon vestigde hij zich te Stompwijk zooals uit een exploit- verslag van Sebastiaan Francken tegen de Roomschen in Rijnland en omliggende plaatsen anno 1643 met de meeste zeker heid valt op te maken 3). In twee jaar tijds werden in zijn uitge strekte Statie meer dan 2000 personen ge vormd. Tot zijn gebied behoorde ook Wils- veen, waar vóór de reformatie een druk bezochte Mariakapel stond, welke nu was verwoest. Desondanks bleven de pelgrims komen naar de oude bedevaartplaats, tot ergernis van de protestanten, vooral van de predikanten, o.a. van dien van Zoetermeer, Wynand van Beeck, die reeds op 22 Juni 1583 daarover een rekest had gezonden aan de staten. 4) In Wilsveen heeft op de plaats waar nu het protestantsch kerkhof der gemeente Stompwijk is, in de Middeleeuwen gestaan een kapel, ter eere van Maria, welke kapel vooral bekend was om het miraculeuse beeld van Maria, dat in deze kapel werd bewaard en vereerd. De geschiedenis van dit beeld en de oorsprong der vereering is onbekend. Nadat de kapel op last van de Staten was verwoest, en het beeld daarmede verdwe nen, en waarschijnlijk meegenomen naar Delft, hield echter de vereering der katho lieken niet op, en bleven velen deze plaats biddend bezoeken, tot erootte verbolgen heid der naburige predikanten. Verbods bepalingen van Prins Maurits of van de Staten, welke in de jaren 1587, 1590 en 1591 werden gegeven, konden deze geheime bedevaarten niet doen eindigen. De katho lieken hielden vol, daarin niet het minst gesterkt door pastoor van der Velde, die, zooals de Apostolische Vicaris Jacobus de la Torre zegt, „aan deze heilige plaats on vermoeide en uitstekende zorgen heeft ge wijd". Zijn lessen hadden zulk een invloed, dat er in Wilsveen „een groote toeloop van vreemdelingen is, die van alle zyden aan stroom en ter gedachtenis aan het wonder beeld der H. Maagd, en ofschoon daar niets heiligs meer is overgebleven, ziet men er toch omstreeks de Mariafeesten zeer velen, die blootvoets rondom de kapel wandelen, I anderen kruipen op de knieën er om henen, I anderen bidden er met het aangezicht ter aarde", zooals genoemde Jac. de la Torre ons verhaalt. 5) Deze bedevaarten in Wilsveen, alsook waarschijnlijk de vaardigheid, waarmede Martinus twistgesprekken hield, die inder tijd aan de orde waren van den dag, is oor zaak geweest, dat velen vijandig jegens hem gestemd werden. Want 3) op Vastenavond- Zondag 6 Maart 1639, als hij in de kapel te Miiddelburg (onder de gemeente Reeu- wijk) het H. Misoffer zoo even be ginnen was, trad Nicolaas Vermeyde aan het hoofd van een bende geweldenaars on verwachts het heiligdom binnen en gaf den niets vermoedenden priester zoo'n gewel digen slag op het hoofd, dat binnen wei nige oogenblkken zijn albe door zijn bloed gekleurd was. Ingelyks werden er twee huisgenooten gewond 7). Terstond werd hij met woest geweld over den dijk naar Ter Gou gesleurd; 's Maandags, des anderen daags, in den namiddag, door den Landdrost cmet vier zijner dienaren, over het water naar den Haag gevoerd, werd hij aldaar dien eigen avond, omstreeks zes uren, ge vangen gezet. Het werd verboden iemand zijner vrienden bij hem toe te laten. Zijn hoofdwonde, welke te Gouda „kwalijk ende achteloos" behandeld was, werd hier op- lieuw niet zonder hevige pijnen verbon den. Zijn gevangenschap duurde acht dagen. Want het was zijnen ouders, door voor spraak van invloedrijke personen en be taling van 1300 Car. guldens, gelukt, hem wederom op vrije voeten te krijgen. Maar nauwelijks genoot hij in de ouderlijke wo ning een goede verzorging, of hem werd door den Magistraat aangezegd zijn vader stad te verlaten. Gelukkig was zijn bal lingschap van geen langen duur. Want wel dra werd de Magistraat op de hoogte ge bracht der zaak, en mocht Martinus in zijn ouderlijk huis terugkeeren. Liefdevolle verzorging zou niet meer baten; de wonde bleek doodelijk, vooral wijl zich daarbij was komen voegen koorts, sprauw, roos en hik. En zoo stierf Martinus, een maand na het droevig voorval, den 6 April 1639. Zijn lijk is onder een groote toeloop van volk naar de Sint Pieter gebracht, de hoofdkerk van Leiden 8). En zoover was men verhit en met haat vervuld, dat bij het grafwaarts dragen met steenen en anderszins naar de lijkbaar geworpen werd. Anderen echter dankten God, dat Hij zijn dienaar uit veel verdrukking verlost, „in •het aanschouwen van den trone Gods" had toegelaten. Voor zoover ik weet bestaan er van Mar tinus van Velden drie portretten, welke tijdens zijn leven (1638) door P(ieter) d(e) G(rebber) geschilderd zijn. Zij zijn alle drie van dezelfde grootte (H. 77 c. Br. 59.5 c.) en van dezelfde voorstelling: de kop naar rechts, in de rechterhand een brevier, waar achter een hoogopgaand kruisbeeld. Een hangt er in het Stedelijk Museum te Leiden, waaraan het door de regenten van het R. K. Weeshuis aldaar in bruikleen is afgestaan. De beide andere zijn in de pastoriën te Stompwijk te Zoeterwoude. Op dat van Zoeterwoude is de verwonding er nader hand op een banderol bijgeteekend. Verder is dit martelverhaal door Th. Matham in kopergravure overgebracht. Zij bestaat uit een borstbeeld van den pastoor, met acht der voornaamste gebeurtenissen van het martelproces. De verwonding. De wegvoering naar Gouda. De verbinding der wonde in de gevangenis te 's-Gravenhage. De beta ling van het losgeld. De verbanning uit Leiden. De terugkomst in het ouderlijk huis. Het sterfbed en het praalbed. Ge heel in dien geest en met dezelfde voorstel lingen is het schilderstuk, dat in de pastorie te Reeuwijk hangt: H. 94c., Br. 1 M. 12 c.; den naam van den schilder heb ik er niet op kunnen vinden. Wellicht is het van Th. Matham; Vader Vondel zingt immers van hem: O opperteekenaar! O licht Van uwen tyd! gij beelt en sticht Het scheennende oog der Kriste leeken Met levendige verwe en streken. Uw heilig ijzer in uw hand Breekt harten, hard als diamant. In de pastorie te Stompwijk wordt ook een schilderstuk van hetzelfde type aangetrof fen, maar het is kleiner van paneeL H. 66c., Br. 90 c. en op hout. We missen ver der het borstbeeld van Martinus als me- daljon, maar hebben daarvoor in plaats een heerlijk kniestuk, dat den martelaar voor stelt met de bebloede albe. Hier is ook geen naam te vinden. Nog is er in het Stedelijk Museum te Lei den een koperen plaat van Th. Matham, waarop alleen de kop van Martinus staat gegraveerd met het opschrift: Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum pro- batus fuerit, accipiet coronam vitae quam repromisit Deus diligentibus se. Jac. I, 12. 't Is zonder twijfel, zou ik bijna zeggen, het type, waarnaar alle andere reproducties genomen zijn. 1) Chronicon Oratorii' bl. 30. 2) Rhijnlandsche Oudheden, bl. 373. 3) Bijdragen van het Bisdom Haarlem, dl VII, bl. 340 enz. 4) Bijdr. Bisd. Haarl dl XXVI, bladz. 389 5) Kronenburg, J.A.F.: Maria's Heerlijk heid in Nederland, dl VI, bladz. 441 e.v. 6) Nederlands Catholijk Martelaarsboek van P. Opmeer, dl II, bl. 322 enz. Opmeer's vertrouwbaarheid is ten deze boven ver denking. Vgl. de Katholiek 1900 afl. Maart bl. 209. 7) De plaats, waar de kapel eertijds stond wordt met volle zekerheid aangewezen. 8) Zijn graf is niet meer te onderkennen Een groot deel der zerken is opgeruimd, waaronder ook die van Martinus v. Velden. Uitgesproken: S. ten Brug, Den Haag, Laan van Meer- dervoort 806. Cur.: mr. Ph. de Vries, Den Haag. U. S. Zellermayer, Den Haag. Wetering- plein. Cur: jhr. mr. W. H. den Beer Poor- tugael, Den Haag. J. F. N. van Os, koopman te Stomp- wy k, Westvlietwge 11. Cur.: mr. J. Weijl, Den Haag. Opgeheven: I. E. Katan, Den Haag.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7