AMSTERDAM GEEFT IS m STADS NIEUWS Acadcmfenieuws Laatste berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN V/OENSDAG 27 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Uit den Leidschen Raad Er was eigenlijk in de Raadszitting van Maandagmiddag slechts één onderwerp aan de orde en dat was de kwestie van 't al of niet toestaan van een gemengde zwemgele- genheid. De leiders en leidsters der R.-K. Jeugd- en Jongerenbeweging hadden reeds vóór dezen zomer op een verbod van gemengd zwemmen in een adres aangedrongen met het oog op de oprichting van een over dekte zweminrichting en sindsdien is er alweer een plan in uitvoering tot den aan leg van een tweede zweminrichting, een open bassin. De zaak werd dus urgent. B. en W. hebben naar aanleiding daar van een verordening ontworpen op de zweminrichtingen en zwemgelegenheden, waarbij het oprichten en het hebben van een voor het publiek toegankelijke zwem- gelegenheid afhankelijk wordt gesteld van een vergunning van B. en W. „Deze vergunning, aldus luidt de toe lichting, zal niet worden verleend, wan neer ernstige hygiënische bezwaren zich daartegen verzetten (bijv. de ziekte van Weil) of wanneer de verordening op het bouwen en sloopen niet is nageleefd. Aan de vergunning kunnen voorwaarden wor den verbonden, speciaal met betrekking tot de orde, de veiligheid, de zedelijkheid en de hygiëne in de inrichting." Hieruit blijkt, dat er in de verordening heel wat meer geregeld wordt dan ge mengde baden. Doch de strijd in den raad ging uitsluitend om dit punt, waarop art. 3 van de verordening betrekking heeft. Dit artikel luidt als volgt: „Het is verboden in een zweminrichting of zwemgelegenheid, als bedoeld in art. 2, tegelijkertijd personen van verschillend geslacht, boven den leeftijd van 12 jaren toe te laten. Het in het eerste lid bedoelde verbod is niet van toepassing op een inrichting of gelegenheid, die naar het oordeel van B. en W. voldoende gescheiden afdeelingen voor mannen en vrouwen bevat. Van het bepaalde in het eerste lid kun nen B. en W. voor zooveel betreft het ge legenheid geven tot gemengde baden in elk bijzonder geval vrijstelling verleenen. Aan een zoodanige vrijstelling kunnen voor waarden met betrekking tot de orde en de zedelijkheid worden verbonden." Hiermede wordt dus het geven van ge legenheid tot gemengde zonnebaden geheel uitgesloten en wordt het gemengde zwem men als regel niet toegestaan. Het waren de sociaal-democraten en de communist, die zich tegen dit artikel ver zetten, op gronden, welke de kern van de zaak niet raakten. De zwemsport is een gezonde sport, wel ke men niet moet tegenwerken. Excessen hebben zich hier nog nooit voorgedaan en behoeven zich ook niet voor te doen bij be hoorlijk toezicht. Men jaagt de jeugd naar elders waar wel gemengd gezwommen mag worden. En dergelijke argumenten meer. De kern van de zaak is echter, wat de heer Wilmer, de voornaamste verdediger van het verbod, zeide: De gelegenheid tot gemengd zwemmen bergt gevaren in zich, vooral voor de jeugd, en daarom is het een gevaar voor de geestelijke volksge zondheid. Juist de onderschatting van die geva ren was het kenmerkende verschijnsel bij de bestrijding van deze verbodsbepaling. Men gleed er over heen met te zeggen: „Nu ja, gevaren zijn er overal en men moet ook vertrouwen hebben in de zelf- remmende factoren bij de gezonde indivi duen. 'n Goed voorbeeld en een degelijke opvoeding zijn veel beter dan verbodsbepa lingen." Het spreekt vanzelf, dat voorbeeld en op voeding veel beter zijn, maar het wegne-, men van de gelegenheid helpt mede om de jeugd in de goede sfeer van het voorbeeld en de opvoeding te houden. Bovendien gaat het niet op de eerste plaats'om het weren van „excessen"; wanneer deze voorkomen, is het al veel en veel te laat. Gezonde menschen kunnen ook een indringer van schadelijke bestanddeelen in het lichaam vaak zeer goed weerstaan, doch zich bui ten de sfeer der besmetting houden blijft toch altijd beter. Een nadeel is ongetwijfeld, dat er elders wel gelegenheid is tot gemengd zwemmen, maar het zou getuigen van een zeer slap pe houding als wij een verkeerden toestand hier, waar wij invloed kunnen uitoefenen 'zouden dulden, alleen omdat die verkeer de toestand elders, waar wij geen invloed kunnen uitoefenen, getolereerd wordt. Het verbod van art. 3 werd ten slotte aanvaard met 1814 stemmen; alleen de sociaal-democraten en de communist stem den tegen. Volgens het derde lid hebben B. en W. de bevoegdheid uitzonderingen te maken, bijv. bij gelegenheid van zwemfeesten, en er wordt verwacht, dat er slechts een een spaarzaam gebruik van zal worden ge maakt. De rest van de agenda levert geen stof tot bespreking op. Mr. H. G. RONDLEIDING MUSEUM „DE LAKENHAL". Op Zaterdag 30 October a.s. zal weder een rondleiding in het Museum „de La kenhal" plaats hebben. Dit zal de laatste rondleiding zijn in dit seizoen, aangezien het museum van af 1 November des middags te drie uur wordt gesloten. Aan dames en heeren deelnemers (sters"» aan deze- rondleiding wordt verzocht des middags te twee uur in het museum aan wezig te zijn. MENSCHEN IN NOOD. Het zij ons vergund nog een laatste op wekking te doen tot het bijwonen van de bijeenkomst die VANAVOND OM 8% UUR gehouden wordt in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal en waar het woord ge voerd zal worden door de vermaarde re denaar HENRI DE GREEVE. Het is nu geen „tien minuten overpein zing" maar een gansche avond unieke oratorische schoonheid. Deze gelegenheid zal zich ongetwijfeld niemand willen laten ontgaan. De avond wordt OPGELUISTERD door uitstekende muziek. De zaal wordt opengesteld om 7% uur. Voor zoover nog aanwezig zijn kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Wij hopen en vertrouwen uit heel ons hart dat Katholiek Leiden op overweldi gende wijze belangstelling zal toonen voor het werk van de Katholieke Reclassee- ringsvereeniging. Mr. H. F. A. DONDERS. Voorz. afd. Leiden R.K. Recl.-Ver. ST. JOSEPHS-GEZELLENVER. De tweede feestavond. Voor een geheel vollen Schouwburg werd gisteravond de tweede uitvoering gegeven van het prachtige tooneelspel „Het hoog ste goed". Onder de aanwezigen bevonden zich tal rijke geestelijken, de Praeses, pastoor Beu kers, met de leden van den Raad van Be stuur en de Senior van Den Haag I. Weer oogstte „Adolf Kolping" groot suc ces met het hoogstaande spel; de entourage van een goed décor en het kap werk van den heer G. Hoppezak hebben ook veel voor het succes bijgedragen. „Fr. Schweitzer", het zeer bekende mu ziekgezelschap der Gezellen, zorgde voor de entre-acte muziek. Dit deel var: het gouden feest is ook bui tengewoon geslaagd. De Gez. Ver. heeft ook op tooneel-gebied getoond te durven en te kunnen! De weleerw. heer Kapelaan Schrama, Vice-praeses, heeft op dezen avond een kort woord gesproken, waarin hij den daad werkelijken steun vroeg voor de St. Jo- sephsgezellenver. Ongetwijfeld zal de gehouden feestviering de sympathie voor de vereeniging hebben versterkt en verdiept! Ook vroeg de vice-praeses nog speciaal de blijvende activiteit der afd. gehuwden. Er heerschte tusschen de acten en onder de pauze een prettige stemming; 't was een feest-avond! Voor de leden der J3t. Josephs-Gezellen vereeniging. Hedenavond bidden om 8 uur voor het overleden lid van onze vereeniging Brussel in den rouwkapel van het St. Elisabeths- gesticht. Alle gezellen worden verwacht. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT De aandacht van personen, die voor de lichting 1938 of oudere lichtingen tot ge woon dienstplichtige bestemd zijn, doch nog niet voor eerste oefening in werkelij- ken dienst zijn geweest, wordt er op ge vestigd, dat zij indien zij gegronde rede nen hebben om aan te nemen, dat zij niet geschikt zijn voor den dienst, zich thans schriftelijk kunnen wenden tot den voor zitter van den herkeuringsraad, gebouw Departement van Defensie, Plein 4 te 's-Gravenhage, met het verzoek om te worden toegelaten tot een keuring bij ge noemden raad, welke in Januari a.s. zit ting zal houden. In de aanvraag moeten zij vermelden behalve hun volledig adres, hun geslachtsnaam en voornamen, jaar en datum van geboorte, gemeente en lichting van inschrijving voor den dienst plicht, korps, waaraan toegewezen, als mede of zij in 1937 voor een der keurings raden zijn verschenen en zoo ja, hoe de uitspraak van dien raad luidde. Ook buitengewone dienstplichtigen kun nen een dergelijke aanvraag indienen, doch zij worden slechts tot de keuring toe gelaten voor zoover de Minister van De fensie den keuringsraad daartoe machtigt. Buurtvereeniging „Groenoord". Maandagavond vergaderde de Buurtver. Groenoord" in het Gymnastieklocaal van de school aan de Pasteurstraat. De heer Harland, van de bekende ree- derij, zorgde geheel gratis voor 'n 100 tal stoelen. De opkomst was trots het kille weer bevredigend. Na opening door den voorzitter, voorlezing notulen en behande ling ingekomen stukken werd overgegaan tot het vaststellen van het huishoudelijk reglement, dat behoudens enkele kleine redactie-wijzigingen werd goedgekeurd. Daarna volgde een uiteenzetting van de plannen. Er zal een prettig St. Nicolaas- feestje voor de kinderen van de leden ge geven worden. Voorts werd medegedeeld, dat aan B. en W. per request verzocht is ook in deze buurt een speelterrein beschik baar te stellen. Verder deelde het bestuur nog mede, dat de toestemming is aange vraagd voor het houden van een loterij waarvoor schitterende prijzen beschikbaar zullen zijn. De voorzitter sloot de vergade ring onder dankzegging voor opkomst en prettige discussies. LUCHTVERDEDIGINGSDAG ZATERDAG 30 OCT. A.S. ALS DEELNEMER LUCHT VERDEDIGINGSFONDS a F 1- OF LIEVER HOGGER U hebt dan toegang tot de gereserveerde terreinen bij de Berlagebrug COMITé LUCHTVERDEDIGINGSDAG SINGEL 548 - AMSTERDAM DE WIJDE WERELD IN Gisteravond vervoegde zich ten politie-' bureele de 18-jarige R. R., die Maandag de ouderlijke woning te Arnhem was ont- loopen om de wijde wereld in te gaan. Aan gezien hij geen cent op zak had en ram melde van den honger nam' hij zijn toe vlucht tot de politie. Deze ontfermde zich natuurlijk weer en van daar haalde de vader zijn zoon terug. Een couranienlooper heeft gisterochtend vroeg in een portiek van een woning in de Jurriaan Kokstraat te Scheveningen twee kleine jongens, dicht tegen elkaar aan ge leund en slapende, aangetroffen. De oudste van de twee was 12 en de jongste slechts 8 jaar. Hij bracht de beide jongens naar het dichtstbij gelegen politiehuis, waar bleek, dat de jongens te Leiden woonden. Zij be weerden Maandagmiddag met de tram naar Den Haag te zijn gegaan, waarvoor zij geld van hun ouders zouden hebben ge kregen. Tezamen hadden zij een paar gul den op zak. De kinderpolitie, die de jongens in den loop van den dag naar huis overbracht, hechtte aan het verhaal uiteraard weinig geloof. Zij vermoedt, dat de jongens het geld hebben gestolen. De voorzitter van den Leidschen Bestuur - dersbond en vrijgestelde voor den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond, de heer J. M. C. de Roo, gaat Leiden verlaten, om zich, eveneens voor den Me- taalbewerkersbond, te Vlissingen te vesti gen. De S.D.A.P. te Leiden verliest in den heer de Roo een even actieven als beza- digden werker. Gisteravond is de 23-jarige mej. G. v. L., toen zij per fiets van de Oude Vest het Havenplein overstak, doordat zij weifelde aangereden door een auto, bestuurd door den heer v. R., alhier woonachtig. De juf frouw liep eenige schaafwonden op aan een knie en een wondje aan het hoofd. Na in het Acad. Ziekenhuis verbonden te zijn kon zij naar huis terugkeeren. Morgenmiddag om 4 uur wordt in het voormalige huis van wijlen prof. Snouck Hurgronje, Rapenburg 61, het strafrech telijk Seminarium geopend. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch Recht: de heer J. P. van Loon, Leiden. Candidaatsexamen Rechten: Mej. C. A Tillemans, Rotterdam en de heeren P. S. R. Wolterbeek, Overveen, J. W. Scheffer, Rijswijk, D. v. d. Hoek, Warnsveld. Doctoraal examen Rechten: de heer H. H. Maas, Hillegersberg. Doctoraal examen Wis- en Natuurkun de, hoofdvak Scheikunde: de heeren C. G. F. P. Schellen, Hillegersberg, J. J. B. van Eyk van Voorthuyseri, Scheveningen Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter L, de heer H. W. Kastein, Ven- lo. Doctoraal examen Rechten: de heer P. A. Offers, Rotterdam. Voor de examen van apothekers-adsis- tent zijn geslaagd de dames C. Prinsen, Den Haag, C. F. Schultz, Hillegersberg en de heer E. H. W. v. d. Ouderen, Den Haag. Delft. Propaedeutisch bouwkundig in genieur de heer A, H. J. Paarekooper. Nijmegen. Doctoraal-examen rechten, de heer J. Ophuysen, te Nijmegen. MOEDER EN ZOON AANGEHOUDEN Verdacht van brandstichting In den nacht van 17 op 18 October heeft tijdens de afwezigheid van de bewoners een binnenbrand gewoed in het beneden huis van perceel 18 op den Hoogeweg te Amsterdam Aangenomen werd, dat de brand was Namen voor de kinderen van Prinses Juliana De Staatscourant van hedenavond bevat het volgende koninklijk besluit: (Staatsblad No.) besluit van den 26sten October 1937, betreffende den naam, te dragen door de kinderen van 'Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Wij Wilhelmina, bij de gra'tie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, enz. enz., enz. gezien ons besluit van 8 Januari 1937, No. 5, luidende als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, enz., enz., enz., verlangende, dat de naam van het ge slacht, waaruit wij zijn gesproten en waar aan voor ons en voor het Nederlandsche volk zoo dierbare herinneringen zijn ver bonden, ook voor de kinderen van onze be minde dochter behouden zal blijven, en overwegende, dat in dit verlangen door oi^- ze dochter en haren gemaal wordt ge deeld; op de voordracht van onzen Minister van Justitie van den 4den Januari 1937, kabinet No. 478, H., hebben goedgevonden te verstaan: Toe te stemmen, dat de naam „Oran- je-Nassau" zal worden gedragen door alle kinderen van onze beminde doch ter, met en benevens den naam, wel ken zij aan het geslacht van hunnen vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal voorafgegaan de naam „Oranje-Nassau" zoodat genoemde kinderen, onvermin derd den titel van prins of prinses der Nederlanden en de hun verder toeko mende titels, zullen worden genoemd „prins (prinses) van Oranje-Nassau, (prinses) van Lippe-Biesterfeld." Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst, 's Gravenhage, den 8sten Januari 1937. WILHELMINA. De Minister van Jxistie, VAN SCHAIK. Op de voordracht van onzen minister van justitie van den lsten October 1937, kabinet no. 416, d; hebben goedgevonden en verstaan: als dag, waarop bovenstaand besluit in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst, aan te wijzen den dag, volgende op dien der dagteekening van dit besluit. Onze minister van justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscourant zal wor den geplaatst. Het Loo, den 26s^en October 1937. WILHELMINA. De minister van Justitie, C. GOSELING. Uitgegeven den zeven en twintigsten October 1937. De minister van Justitie, C. GOSELING. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Antonius Johannes, z. van A. J. van1 Munsteren en C. Cambier. Franciscus, z. van W. v. Strien en M. Rijs- bergen. Gijsbertus, z. van A. Ouds hoorn en E. v. d. Pompe. Overleden: N.P. Verkleij, zoon 12 j. J. H. Woudstra, ongeh. man, 69 j. A. W. Kenbeek, ongeh. vrouw, 75 j. D. A. v. Waalwijk, wedn., 84 j. J. Brus sel, wedn., 65 j. Maandag 1 Nov. a.s. is het kantoor wegens feestdag GESLOTEN. 7096 rige dame, die daar alleen woont, toen hij meende ongestoord den bole te kunnen omhalen op zoek naar een en ander van zijn gading. Bij haar thuiskomst bemerkte de dame vreemd bezoek in haar kamer, die reeds geheel overhoop gehaald was'. De man, die zich in zijn werk gestoord zag, gaf de weerlooze vrouw nog een paar klappen met een hard voorwerp op het hoofd voordat hij de beenen nam. De vrouw kreeg een hoofdwonde en liet zich eerst door een in de buurt wo nenden medicus verbinden. Daarna stel de zij de politie van het geval in kennis, die thans een nader onderzoek instelt. PLEIZIERRIJDERS AANGEHOUDEN De vorige week werd uit een garage in de Noorderstationstraat te Groningen, tot, tweemaal toe een auto weggehaald, en la ter weer teruggebracht, zonder dat de po litie kon nagaan wie de daders waren. Gisteren werd wederom uit deze gara ge een auto weggehaald. De monteur van de garage zag eenigen tijd later drie jon gens, die den wagen in een zijstraat dichtbij de garage, neerzetten, op de fiets wegrijden. Het mocht de inmiddels gewaarschuw de recherche gelukken de drie jongens te arresteeren. Zij zijn de 16-jarige H. Z., leerling-monteur te Groningen, die reeds een voorwaardelijke straf had opgeloo- pen en H. J. E. en J. N., beiden 14 jaar oud en eveneens uit Groningen. OVERBOORD GESPOELD. TANGER, 27 Oct. (A. N. P.). Gisteren avond om 11 uur heeft het Zuid-Slavische stoomschip „Slava", dat als positie opgaf 37 graden 25 minuten Noorderbreedte en 11 graden 30 minuten Westerlengte, ge meld aan de schepen, die dezelfde route volgen, dat drie leden van zijn bemanning die voorzien waren van zwemvesten, door een stortzee overboord zijn geslagen. onl staan door het onoordeelkundig zetten van een kachel, die niet op een plaat, doch direct op den vloer dus niet geisoleerd was geplaatst. De politie van het bureau Linnaues- straat heeft echter nog een nader onder zoek naar de oorzaak van dit brandje, waarbij een deel van het benedenhuis en de inboedel in de vlammen opgingen, in gesteld. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat hier vermoedelijk van brandstichting spra ke is. Verdacht van vermoedelijke brandstich ting zijn thans twee personen aangehou den, een 43-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en haar 24-jarige zoon. Beiden hadden de woning kort tevoren gehuurd en deze zeer pover ingericht. Zij hadden de „inboedel", welke, slechts uit enkele waardelooze meubels bestond, ech ter verzekerd voor de somma van 5000. Het tweetal zal thans ter beschikking van den officier van justitie worden ge steld. Moeder en zoon zijn voor een dergelijk feit reeds eerder te IJmuiden in onder zoek geweest. BETRAPTE INBREKER DEELT KLAPPEN UIT Op de eerste verdieping van een per ceel in de Ruysdaelstraat te Amsterdam is gisteren een man betrapt door een 65-ja- WOERDEN, 27 Oct. Kaas. In verband met de najaarsmarkt te Woerden wordt de kaasmarkt gehouden V r ij d a g 29 Oc tober a.s. AMSTERDAM, 27 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 207 vette kalveren 6272 cent (een enkele hooger), 5258 en 4450 cent per kg. levend ge wicht; 37 nuchtere kalveren 712 per stuk; 178 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90110 kg. 7172 cent, zware 70 71 cent en vette varkens 6970 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Vette kalveren matigen aanvoer, zeer willigen handel, prijzen hooger, eeni ge besvte kalveren boven nateering. Nuch tere kalveren korten aanvcfer, vluggen handel met hoogere prijzen dan Maandag jl. Varkens weinig aanvoer, stuggen han del én iets hoogere prijzen. WL4SELNOTEER1NGEN (AMSTKRI>AM^ Londen 8 95f,/16 Berlijn 72.64i/2 Parijs 6 03 Brussel 30.51 Zwitserland 41.68 Kopenhagen 39.95 Stockholm 46 15 Oslo 44195 New York 1.807/s Praag 6.33l/2 BIOSCOPEN HOOFDFILMS AANVANGSUUR Paris (Harry Baur, Renée Saint Cyr). Amor in negligé (Gene Raymond, Helen Roderick). De Koning en het revuemeisje (Fer- nand Gravet, Joan Blondel), De Roode Pimpernel (Leske Howard, Mer le Oberon). Roman Scandals (Eddy Cantor) De engel der duis ternis. Truxa onder schijn werpers. Realistisch Komisch Speelfilm Komisch Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Dag. 8—11, Zondags bovendien 47 en 811 uur. Matiné Zaterdag en Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Afgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3