RIJNSTREEK MARKTBERICHTEN DINSDAG 26 OCOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 WAT ZIET TE ZOETERMEER HET HAANTJE VAN DE TOREN? NOORD WIJK. Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze in café „Flora", waarbij de opkomst zeer goed was. Na opening door den voor zitter, den heer V. Ph. Braun, kwamen de tongen al spoedig los over de eigenaardige samenstelling van de agenda, want na ope ning volgde de rondvaag. Het verheugde den voorzitter, dat de leden hun volle aandacht aan den oproep voor deze verga dering hebben geschonken, waaruit tevens spreekt een medeleven met de organisatie. Vervolgens kon de voorzitter met vreugde mededeelen de tot standkoming van de Handelsavondschool ter plaatse, waaraan 36 jeugdige personen deelnemen, een pracht succes, temeer daar de voorberei dingstijd zeer kort was. Het volgende agen da-punt was een bestuursvoorstel tot het organiseeren van een 6-tal ontwikkelings avonden onder leiding van den heer L. J. A. v. Doorn, vice-voorziter van het hoofd bestuur, die de navolgende onderwerpen hierbij zal behandelen: Zaken doen. Dienen is onze taak, Onze medewerkers, De goede inkoop, Onze concurrenten, of collega's, De juiste verkoopprijs-reclame methode, een veelzijdige cursus alzoo, waarvan de even- tueele kosten door de afd-kas. zal wor den betaald. De leden met hun vrouwen en kinderen boven 18 jaar kunnen hieraan gratis deelnemen. Onder applaus werd dit bestuursvoorstel aangenomen. Besloten werd deze cursus op Dinsdagavond te hou den in de maanden Januari en Februari, de voorz. vertrouwde, dat het streven van het bestuur beloond mag worden door 'n mas sale deelname der leden, terwijl ook de gelegenheid tot deelname opengesteld zal worden voor leden van naburige Hanze-af- deelingen. Tot afgevaardigde naar den Centr. Raad welke as. Donderdag gehouden wordt in den Dierentuin te 's-Gravenhage, werd be noemd de heer S. W. Langelaan. Bij de be spreking van den beschrijvingsbrief, werd besloten, het voorstel van Zoeterwoude, om te komen tot uitbreiding van de Midden standscourant, waardoor het afd.nieuws beter verzorgd kan worden te ondersteu nen, terwijl de te voeren actie door het H. B inzake een wettelijke bepaling voor het cadeaustelsel aller instemming vond. Den afgevaardigde werd tevens opgedragen met klem te wijzen op den grooten achter stand in het afdragen van gelden door ver schillende afdeelingen en aan te dringen, dat hierin de noodige verbetering moet komen. Alsnu ontspon zich een langdurige gedachtenwisseling over de aankoop der goederen voor de z.g. B-steun. Volgens een Ministerieel besluit is het niet verplich tend om deze goederen via het Rijksinkoop- bureau te laten gaan en een inschakeling van den Middenstand is steeds mogelijk; het H. B. gaf hiervoor de noodige richtlij nen en het bestuur werd gemachtigd de noodige stappen te doen, opdat ook in Noordwijk' de inschakeling van den mid denstand van z.g. B-steun zal kunnen plaats hebben. Bij de rondvraag werd nog ter ter sprake gebracht de actie voor een St. Nicolaas-Winkelweek, terwijl één der leden een sterk betoog hield tegen het wetsont werp der Vestigingseischen; de normen voor de credietwaardigheid, welke daarin worden voorgesteld, zijn voor de toekom stige middenstanders onbereikbaar en het groot bedrijf zou uiteindelijk met deze wet gebaat zijn. De voorz. was het met deze meening niet eens en wees op de noodzake lijkheid, dat de vakgroepen hierin de noo dige zeggenschap kunnen opeischen Alleen langs dezen weg zullen de vestigingseischen zoo gesteld kunnen worden, dat de geheele middenstand er mede gebaat is. Hieruit vloeit weer voort, dat alle georganiseerde middenstanders lid van hun vakgroep moe ten zijn. Hierna volgde sluiting van deze leerza me bijeenkomst. ALPHEN AAN DEN RUN. Waar is die fiets heen? Door een ver pleegde uit de Martha-Stichting werd aan gifte gedaan bij de politie 'an vermissing of diefstal van zijn rijwiel, dat hij voor het jongenshuis had geplaatst. BOSKOOP. Groote Sportdag in de tentoonstellingshal. Het inititatief van dezen dag, (waarover wij eenige weken geleden reeds berichtten), welke ongeveer half Februari zal worden gehouden, is hoofdzakelijk uitgegaan van de heer A. G. de Ruyter en A. de Ruyter, welke heeren voor de sport in het algemeen, in Boskoop reeds veel hebben gedaan. Het ligt in de bedoeling, om voor deze z.g. Hel- len-wedstrijden, de meest bekende athleten van Nederland uit te noodigen, zoowel da mes als heeren. Deze wedstrijden moeten nog nader worden uitgewerkt. Tevens zal zoo mogelijk door Baron Schimmelpenninck, ild van het Nederlandsch Olympisch Co mité een propaganda-rede worden gehou den. De vastgestelde organisatie-commissie bestaat uit de heeren: J. B. Wesseling, voorz. van den Zuid-Holl. Athletiek Bond; B. Wirtz, seer. Z.H.A.B.; den heer Burger, sportredacteur van de Telegraaf, tevens lid der Ned. Technische Commissie en de Kon. Ned. Athl. Unie en den heer A. G. de Ruyter uit Boskoop. De namen van deze heeren staan inderdaad borg voor de goede uitvoering der plannen, zoodat deze dag hopelijk als onvergetelijk zal kunnen wor den opgeteekend in het geschiedenis-boek der Bosk, sportwereld. In ieder geval be looft het een interessant geheel te worden. Wij wenschen den ondernemers veel suc ces. De Kruisvaart. Onder de verschillende Kruisvaart cohorts in het Bisdom Haarlem neemt Boskoop geen onbelangrijke plaats in Onder de eminente leiding van den v/eleerw. heer Kapelaan H. v. Drunen, di recteur, is het, mede in verband met de laatst gehouden installatie mogelijk ge worden 2 vendels elk van 4 bans samen te stellen, zoodat dus wekelijks plm 60 jon gens met dit mooie ideaal in aanraking komen en systematisch onderricht en vor ming ontvangen, onder leiding van Direc teur en Herauten. Gisteren kwamen Directeur en Herauten in vergadering bijeen. Na opening door den Directeur en voorlezen der notulen wer den eenige ingekomen stukken behandeld, o.a. een brief van het Centr. Bureau v. d. Kruisvaart te 's-Gravenhage over het In structievendel te Leiden. Dit is intusschen reeds gehouden op 17 en 24 October j.l. Door 3 adsp. herauten n.l. de heeren J. L. Verbey, J. Mathot en J. Ravensberg is hier aan deelgenomen, welke personen, na eenige maanden practisch werk, hun aanstelling als Heraut kunnen verkrijgen. Voorts werd medegedeeld, dat het nog steeds aan een Districts-directeur ontbreekt. Naar aanleiding hiervan hielden de ver schillende Directeuren uit dit District een vergadering, waarbij besloten werd een schrijven te richten aan Den Haag, met het verzoek zoo spoedig mogelijk een Dis tricts-directeur te benoemen. Als antwoord hierop is een schrijven binnengekomen met oproep aan alle Directeuren voor een ver gadering, te houden op 26 Oct. in het club huis te Gouda. Ook zal in Gouda op 12 Nov. recollectie worden gehouden. Hierna werd in het kort besproken de Kerstviering. Er zal o..a een Kerstspel wor den opgevoerd en eenige gedichten worden gedeclameerd. Hiervoor zal door de jongens op de Zondagmiddag-bijeenkomsten wor den gerepeteerd. Ook zullen voor de pa rochie extra Kerstnummers van de Jonge Wacht worden besteld. Na eenige besprekingen over een anders in te richten Zondagmiddag-programma en behandeling van een voorstel om de kas te versterken, werd deze geanimeerde verga dering gesloten. De beide photo's werden geno men door den photograaf Dek ker vanaf de toren der Ned. Herv. Kerk te Zoetermeer. Links heeft men een gezicht in vogel vlucht op Zoetermeer. rechts op het voormalige Zegwaard. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Aanwe zig alle leden. De voorzitter opent de ver gadering met het lezen van het formulier gebed. Daarna memoreert hij in het kort het overlijden van raadslid G. Groenendijk, deze schetsende als een trouw medewerker waar het de belangen van de gemeente be trof en die ook gaarne de vergaderingen van den gemeenteraad bijwoonde. Door de raadsleden werden deze woorden staande aangehoord. Hierna wordt overgegaan tot het onder zoek van den geloofsbrief en de daarbij behoorende stukken van den heer L. C Snel, die door den voorzitter van het cen traal stembureau is benoemd verklaard tot lid van den Raad, wegens het niet aanne men der benoeming door den heer A. v Leeuwen, in de vacature C. Groenendijk. De Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren W. v. d. Wal, D. de Haas en J. Rijnsburger, brengt als rapport uit, dat geen bezwaren bestaan tegen de toelating van den h'eer L. C. Snel als lid van den Gemeenteraad. De notulen der vorige vergadering wor den hierop onveranderd vastgesteld. Het suppletoir kohier hondenbelasting wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W voor 1938 vastgesteld op ƒ23.50. Overeenikmstig de circulaire van d?n Mi nister van Sociale Zaken stellen B. en W. voor de brandstoffentoeslag voor de werk- loozen te bepalen op maximum ƒ1.en in verband daarmede een ingekomen adres van den Christelijken Besturenbond voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer D de Haas af zonder goedkeuring van den Minister mag worden afgeweken van de leeftijdsgrens van 60 jaar, daar deze grens indertijd is vastgesteld om nog in de steun regeling te morgen worden opgenomen. Spreker wilde dit gaarne brengen op 65 jaar. De voorzitter zal dit onderzoeken. Daarna sluiting. KOUDEKERK. Staatspartij. De R. K Kiesvereeniging alhier vergaderde op 24 dezer ter bespre king van de candidaatstelling voor bestuur der Kamer Centrale en afvaardiging naar den Partijraac. De vergadering, die maar matig was be zocht, werd geopenddoor den voorzitter, den heer A. J. Lieverse, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Als candidaten voor het bestuur werden opgegeven de heeren v. Berkel, Wassenaar, Houdijk, Heemskerk, v. Polle Weck, Neefjes, Kortekaas, de Leeuw en Scha min ee en voor afgevaardigden naar den Partijraad de heeren C. W. de Jong, Schölvinck, Loerak ker, Middelweerd, Lombert, v. Poll en Schamminee. Vervolgens werd de agenda voor de a.s. vergadering van de Kamer Centrale be sproken en tot afgevaardigde benoemd de heer D. van Bezuijen en tot plaatsvervanger de heer A. S. van Hees. Namens het bestuur werd mededeeling gedaan dat voor de goede gang van zaken, de contributie voortaan in de maand No vember of December geïnd zal worden. Bij de rondvraag werd door een der leden gevraagd of het niet wenschelijk is om ook in deze gemeente een afdeeling Jongeren op te richten. Het bestuur zegde haar mede werking toe en zal in de komende winter maanden een vergadering daartoe uitschrij ven. Hierna werd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze ge sloten. NIEUWERBRUG. Lijk gevonden. Gistermorgen omstreeks half zes zag de heer A. Threels, te Rietveld, in den Oude Rijn het lichaam drijven van een vrouws persoon. Terstond heeft hij het lichaam van de vrouw uit het water gehaald en alarm gemaakt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten daar den dood door ver drinking reeds was ingetreden. De vrouw bleek te zijn de 49-jarige echtgenoote van den heer S. uit Rietveld. De burgemeester der gemeente Riet veld, de heer P. J. Brunt, was spoedig ter plaatse. Door .den Rijksveldwachter te Nieuwerbrug is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het lijk, dat in beslag genomen was, later door den Officier van Justitie weer is vrijgegeven. REEUWUK. Wegen In den Polder Reeuwijk. In de vergadering van bestuur met ge committeerden van den polder Reeuwijk is medegedeeld, dat het bestuur onderhan delingen heeft gevoerd met den geldschie ter van de leening groot 44.000. Deze leening was aangegaan tegen een rente van 4^ pet. en was bestemd voor den bouw van een nieuw gemaal. Het bestuur heeft bereikt, dat zonder eenige boete, met den geldschieter werd overeengekomen de rente te brengen van 4Y, pet. op Zy* pet., hetgeen voor den pol der een voordeel brengt van ongeveer /270 epr jaar. Daaraan is evenwel de bepaling verbon den, dat de geldschieter over vijftien jaren de rente kan brengen op 4 pet. Verder was ingekomen een brief van het gemeentebe stuur van Reeuwijk houdende het verzoek bij te dragen in de kosten van verbreeding van den ouden weg. De bedoeling is den weg te verbreeden tot vier meters breedte met een wegdek van drie meters. Het werk werd begroot op 13.500, waaruit 6000 voor werkver schaffing zal worden ontvangen. Met algemeene stemmen is besloten per Jaar ƒ250 toe te staan. Wederom een afperser aangehouden. Door den heer K. directeur van een ma chinefabriek alhier, werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij door den heer den O., carosserie-bouwer alhier, bedreigd werd naar het leven. Bij nader onderzoek der politie werd tegen genoemde den O. proces-verbaal opgemaakt wegens bedrei ging naar het leven, afpersing en beleedi- ging. Vernielzucht. Ook de jeugd in Woer den kan zich nog niet van vernielzucht ont houden. Gisteravond stond op de Prinsen laan een onbeheerde auto. Eenige jongens wilden van de gelegenheid gebruik maken, wat hun echter niet gelukte. Het eenige wat nu de jongens overbleef was, de auto te beschadigen en de ramen stuk te slaan. De eigenaar, de heer B., deed hiervan aan gifte. De politie heeft de daders gelukkig te pakken gekregen. De ouders zullen ech ter moeten dokken Dat zal misschien een aansporing voor hen zijn, beter op hun jon gens te letten. Ook hier valt nog veel te veel aan de vernielzucht van de jongens ten offer. ZEVENHOVEN. Volksbond. Maandagavond hield de R. K. Volksbond een ledenvergadering in het Bondsgebouw, onder voorzitterschap van den heer A. J. de Groot H.Pz. De secr., ie heer C. J. van Veen, las de notulen. Bij de Ingekomen stukken was een schrijven van het Centiaal Pestuur om een gift of bijdrage voor het gouden feest van den Bond in 1938. Besloten werd f 2.50 bij te dragen. Een schrijven voor de B-steun. Werkloozen, die willen sparen, kunnen zich nu opgeven. Een schrijven van Natio nale Noodhulp Organisatie (N. N. O.), dat degene, die zich als lid wil opgeven, dit bij de plaatselijke commissie (die hier bestaat) kan doen. Goedgekeurd werd, dat er een retraitekaart zal verloot worden onder de leden. Thans was aan de orde Winterprogram. De G. A. deelde mede, dat hij drie avon den een spreekbeurt wilde vervullen, als de vergadering daarmede instemde. Dat aanbod had aller instemming. De gelegen heid om te komen luisteren zal open zijn voor alle parochianen; er zal overleg ge pleegd worden met L. T. B. en Hanze, om samenwerking. Ook zal er dit jaar een St. Nicolaasfeest gegeven worden aan de kin deren van de leden en donateurs tot 12 jaar toe. De districtsbestuurder zal ook nog een avond komen praten. Ook werd medegedeeld, dat het patroonsfeest (7 Nov St. Willibrordus) een H. Mis zal worden opgedragen, met algemeene H. Communie. Bij de rondvraag vroeg de heer Louwers of „Eerbied in Gods huis", niet actiever kon zijn. De G. A. sloot zich hier bij aan, en vroeg de leden van E. in G. H. toch al tijd op hun post te zijn. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met gebed en kondigde aan een vergadering van de Retraiteclub, onderafd. van den Volksbond De voorz., de heer Bos, opende deze bij eenkomst. De secretaris las de notulen, welke werden goedgekeurd. Hierna ver slag van den penningm. Deze maakte be kend dat de kas bevat 27.25. De voorz. deelde mede, dat er dit jaar drie personen een Retraite kunnen meemaken. Door het lot werden er 3 aangewezen, nl. H. J. Bos, Seb. v. d. Meer en K. M. de Groot en drie reserven. Bij de periodieke aftreding van het bestuur werden de aftredenden herko zen nl. H. K. Bos, M. J. de Groot, en S. P. van Veen. Bij de rondvraag werd gevraagd of in het vervolg de personen niet konden wor den aangewezen ieder op zijn beurt. Dit werd ontraden, daar er dan beter een spaarkaart genomen kan worden. Vertrokken: Th. J. Visser naar Rotterdam P. M. Louwers naar Heem stede. LEIDEN, 25 Oct. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 1.202.20, roodekool 1.303.80, savoyekool 1.602.80, groe- nekool 2.804.60, boerenkool 15.03, prei 1.503.60, kroten 1.102.00, kro ten, gekookt 37, uien 3.108.60, peen 1.004.60, spruiten 311, aardappe len 2.50, andijvie 2.druiven 1428 snijboonen 5—28, stokboonen 930, pronkboonen 24, stamboonen 1229, per 100 kg.: witloof 3—16, postelein 8 —11, spinazie 211, tomaten A f 4.00 13.20, idem B f 7.40—15.60, idem C 4.00 —11.40, idem CC 47, per 100 stuks: an dijvie 6080 cent, komkommers f 1.50 3.50, bloemkool 1.509.meloenen 4, salade 0.601.60, knolselderie 23, per 100 bos: kroten f 0.601.00, pieterse lie 3070 cent, radijs 0.501.40, selde rie 3070 cent, bleekselderie 612 cent, peen 2.505.50, raapstelen 0.901.00. 26 Oct. Vette Varkens. Totale aanvoer 156 stuks, waarvan 146 zwaar 6264 cent per kg. levend gewicht en 10 licht. Han del sleepend. VINKEVEEN, 25 Oct. Groentenveiling. Snijboonen 19—27, idem stek 11—16, pronkboonen 2—4, witlof I 1014, id. II 58, spinazie 47, postelein 47, bieten 2.70, wittekool 2.203.00, roo dekool 2.10, savoyekool 1.702.20 per 100 kg.; Tomaten A 3.006.10, idem B 5.90—7.90, idem C 3.00—4.90, idem CC 2.003.10 per 100 pond, bloemkool f 1.50 —8.00, kropsla 0.601.00, andijvie 0.60 laOO per 100 stuks. HAZERSWOUDE, 25 Oct. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 3.955.60, eenden eieren 3.653.70 per 100 stuks, hane" 5565 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10